Reklama

sobota 29. srpna 2020

Peníze. Jsme víc, máme-li jich víc?

Jiří Vaško

29. 8. 2020

Někteří lidé si to myslí, jsou o tom dokonce přesvědčeni. Zejména mladí nezkušení lidé se pod vlivem reklamy a uměle vyvolaných módních trendů předhánějí, kdo bude mít lepší či větší telefon nebo počítač, televizor, automobil, kdo jezdí na lepší dovolenou. Dokonce i děti se tím rády chlubí, některé těší, že jim kamarádi závidí a mnohým je jedno, jak k těmto věcem přicházejí. Nijak je netrápí, zda to není například uskrovňováním rodičů nebo prarodičů, kteří je mají rádi a chtějí jim udělat radost.


Netýká se to ovšem jen mladých lidí, ale i různých podnikatelů či zbohatlíků, kteří k majetku přišli či přicházejí ne vždy poctivým způsobem. I u nich je hon za majetkem a různými výhodami často provázen nezdravým egoismem a poklesem morálky, často i korupcí, ubýváním empatie a slušného chování mezi lidmi.

Není to samozřejmě jen problém Česka. Potvrzuje to varování nikaragujského básníka Ernesta Cardenala (1925-2000): „Faleš bohatství spočívá v tom, že zaměňujeme to, co máme, s tím, co jsme. Myslíme si, že jsme víc, máme-li víc. Koupíme si luxusní auto a zdá se nám, že je to další úd našeho těla. Když je lidé obdivují, máme pocit, že obdivují nás. Díváme se na věci, které máme, jako na část sebe sama“.

U nás na tento problém již před mnoha lety upozornil mj. jeden z významných a dnes bohužel opomíjených filozofů Karel Kosík (1926-2003): „Dnešní kapitalismus není jen výkonný motor, chrlící nepřehlednou pestrost zboží, artefaktů, informací, požitků; je také,

v určitém smyslu především, producentem prázdnoty a sterilnosti. Na jedné straně profity a komfort, na druhé straně ubožáctví ducha a duše, rub a líc jedné mince. Vyprázdněnost, nuda, drogy, porno, přisprostlost patří k sobě, pocházejí z jednoho zdroje“.

Nemalou úlohu v tomto směru, a to značně negativní, hrají televize, bulvární tisk, reklamy a internet, umožňující i anonymní sprosté pomluvy a výpady i vůči slušným lidem. Jsou to rovněž sociální sítě, jako je Facebook, využívané zejména mladými lidmi, kteří se na něm chlubí, někdy i cizím peřím, a zveřejňují co je právě napadne. Sprostotě se nevyhýbají ani texty písní nebo soudobé divadelní hry. Příklady prostě táhnou. Nebo je to pokřivené pojetí svobody slova či nějaká epidemie?

Mnohdy hrubě a sprostě se v poslední době nejen k sobě chovají i politici. Výmluvným příkladem je mj. starosta Řeporyjí, neslavně slavný politik ODS Pavel Novotný. Nelze ovšem vyloučit, že se tak chová na něčí objednávku a svými provokacemi má poškodit ODS, hájící především zájmy majetných lidí, a proměnit ji ve stranu odpuzující voliče, tj. ve stranu nevolitelnou.

Své polínko či spíše kládu přidaly do honby za majetkem nedávnými restitucemi i naše církve, zejména katolická. Pod falešným heslem „co bylo ukradeno, musí být vráceno“ souhlasily a podílely se na realizaci vysoce spekulativního projektu z dílny Miloslava Kalouska, KDU-ČSL a některých dalších politických subjektů. A protože zejména katolické církvi podle doložených faktů většina restituovaného majetku v historii nepatřila a pouze ho spravovala, tímto nemorálním a v podstatě zločinným projektem, přestože byl schválen v parlamentu, naopak ona tento majetek ukradla státu, a tedy českým občanům.

Stala se tak katolická církev, která se i tím zpronevěřila učení Ježíše Krista, větší, váženější a obdivovanější? Nebo ji „zlaté tele“ nabídnuté některými politiky zaslepilo zrak a lidé ji spíše ještě víc odsuzují a připomínají si památná slova Jana Husa: „Tak jako hejno krkavců snesli se na tuto zemi, aby vyklovali každé zrnko zlata a stříbra. Nemají slitování. Jejich srdce zjedovatěla touhou po bohatství. Se vším kupčí, všechno prodávají. Chceš pokřtít dítě? Zaplať! Chceš loupit a vraždit? Zaplať a bude ti odpuštěno. Ale pak, kdyby sám ďábel zaplatil, vstoupil by na nebesa? A za peníze takto vydřené z chudého lidu koně krásné chovají, čeleď nepotřebnou drží, v kostky hrají a na své kuběny drahé věší, zatímco Kristus chodil bos a neměl, kde by hlavu složil.“

I za tato „kacířská“ slova byl Jan Hus upálen. Vzala si z nich zvláště katolická církev poučení? Zdá se, že ani v nejmenším a svým okázalým chováním činí pravý opak.

„Násobili jme naše majetky, ale snížili naše hodnoty. Mluvíme příliš dlouho, milujeme zřídka a nenávidíme často. Naučili jsme se jak vydělávat na živobytí, ale ne na život. Přidali jsme roky životu, nikoli život rokům,“ napsal před lety americký komik G. D. Carlin (1937-2008).

Stojí proto za to se zamyslet a pracovat a užívat života tak, abychom se vyhnuli situaci, kdy „čím více člověk věcí má, tím větším je těch věcí otrokem“.

A čas od času si připomenout i slova českého zpěváka Michala Hrůzy (1971): „Věřím, že společnost znovu dosáhne rovnováhy a uvědomí si, že materiální bohatství nemusí být zárukou vnitřního štěstí. Jsou totiž lidé, kteří mají hluboko do kapsy a stejně jsou šťastní, i takoví, co vlastní spoustu majetku, a přesto šťastní nejsou.“

51 komentářů :

 1. Děkuji. Lépe bych to nenapsal.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Vasko,to neni otazka jsme li vic či min!

   Pokud se nebudeme starat o naše penize ukradnou nam je!
   Ten nenažrany Gates má nahrabáno 106 miliard.
   Podle nove ideologie neomarxismu je to rasista,který chudym černouškům ODMITÁ tyto euspory dat,naopak chce ukrast i penize na social,vŠUDE hlasa,ze chude pozabiji a navic co tu lide nevi chce ukrast celemu sv3ětu hotovost,aby vydělal jeho computer sv3et nejmeně 10 x vice!

   Smazat
  2. Prosím vás, článek je poměrně kvalitní a k zamyšlení, tak nekydejte tyhle nesmysly. Gates s manželkou dali na charitu milionkrát víc, než většina z nás dá za celý život. A prodej HW rozhodně není to, co MS živí, nebuďte za klauna.

   Smazat
  3. 17.51
   Ja o voze vy o koze.Gates dava na charitu obolusy proto,aby nemusel platit daně.

   Poreferujte,jak chce ukrast celemu světu hotovost a vydělat na tom 10 x vic než je 106 miliard co už neplacenim dani ukrad!
   O tom nevite NIC!

   Smazat
  4. 17.51
   Pane vzpamatujte se,bohači vymysleli ideologii neomarxismu,
   tak by se ji měl pan Gates dret .Podle ni by ji měl podporovat penězi a to k co nejrychlejšimu rozvratu a zničeni zuboených států menšinami,aby poté poroučely většinám ,neuznali volby čili demokracii.
   Pak prý dojde k tomu,že bude lehce přijat zpět pan Marx,kterého jsme zbytečně vycinkali,neboť mu zmizeli dělnici a stala se z nich buržoasie!
   Pak bude majetek pana gatese stejně znarodněn jako odplata za otroctvi,proto dnes nesmi být dále rasista a dát nejmeně 50 miliard černým obyvatelům AMERU,aby mohli byt zvoleni za pana Catschera!
   Škoda,že nechapete tlukot doby a nedate se k Piratům,ČSSd a komunistům,kteři se nechtěji od této skvěle ideologie,která prý přinese prosperitu a penize všem, distancovat!!!
   Neni vůbec divu,že SPD by měla chtit většinu v tom 30 let zapařenem parlamentu,kde neni koho volit a brzy to bude přes sdělovadla vědět každý domorodec!!

   Smazat
 2. S tím se nedá nic než souhlasit.
  Dodal bych, že to hmotné bohatství je vždy jednak na úkor někoho a majetek roste i zadlužováním budoucnosti.
  Když jsem dokončil všechny školy, myslel jsem si kolik budu teď mít času. Dokončoval jsem to totiž během zaměstnání. Už po pár dnech mi život dal jasně najevo, že to tak nebude, pokud si všechno neutřídím a nevyjasním. Že volný čas nebudu mít, pokud si to sám nezařídím.

  Pořád se žvaní o nějaké svobodě a hlavně o pofidérní svobodě slova. Tohle není až tak důležité. Úroveň života by se měla hodnotit především podle toho, kolik volného času na smysluplné prožití tohoto svého života máme. A jakým způsobem toho využijeme.

  Právě proto, abychom nebyli skutečně svobodní, neustále nás zatahují pomocí daní, půjček, hypoték, podporováním mánie vlastnit teď hned nějakou další hračku na pár večerů, další harampádí. Zkuste si sami spočítat odhadem, co za zbytečnosti kupujete. A buďte tentokrát k sobě upřímní, tady nejde o to, co někomu sdělíte, nebo jaké máte názory, ale o to, co si na hřbet nasazujete vy sami.
  Toto téma je široké ani ne tak, co by člověk měl dělat, ale především tím, jak se bránit těm manipulacím s ním samým. Ano, svět by byl jiným, nevím přesně jakým, ale možná smysluplnějším ve svém cíli.
  Peníze a moc vám svobodu nekoupí, umožní vám koupit si jen odstup od ostatních. Jako takovým, jestli jsou ty výroky pravdivé, jako například Kolářovic rodině, které Slovani tak hrozně smrdí a prdí před nimi (oni nechápou, že prdí na ně).

  OdpovědětSmazat
 3. Konzumní konformita (opičení se v mamonu jednoho po druhém) a antikomunismus strořily jednoduché lidi bez duše s duchem "pravdy a lásky", kterého vyjádřují emocemi nenávisti ke všemu a lží o všem minulém, normálním a úspěšném ..

  Velké množství uvedených nejaktivnějších lidí jsou skutečnými blázny, ostatní "jednodušší lidé" je následují ..
  Bláznům nelze domluvit ani je usměrnit, musí sami padnout na tlamu, aby se vzpamatovali ...
  A v tom jim dopomáhej Bůh, aby to bylo už brzy a mohla se zase vrátit mezi lidi normalita a normální život ..

  OdpovědětSmazat
 4. OT
  Tak to je mazec! Půjde ředitel ČT Dvořák rovnou do kriminálu?

  https://www.arfa.cz/nejvetsi-zahada-ceske-televize-kam-zmizela-zlata-smlouva-generalniho-reditele-dvoraka-ve-vzduchu-letaji-miliardy-vyda-fake-news-ct-bazina-sve-tajemstvi

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A přitom Moravec inkasuje měsíčně 800 tisíc korun a je ticho po pěšině...

   Smazat
  2. Tak na co je Rada TV?

   Odpovím jednoduše ....

   Smazat
  3. Miliardy důchodcům? My bychom jim peníze navíc nedali, jsme zadlužení, říká Pekarová

   A až se bude přidávat poslancům, tak si ji zkontrolujte, jak hlasovala.
   Ať se vrátí do Maroka a normální lidi nenasírá.

   Smazat
  4. 9:59
   Zajímavé, prosím o odkaz kde tohle píší!! Asi nikde, jan vaše touha načmárat tupou hloupost, on se toho nějaký chudák chytne a všichni budou vědět, že pan Moravec má plat 800 tisíc, i když bude tohle jen ubohá lež. Gratuluji!

   Smazat
  5. 10:33
   Jsem duchodce, ale těch 5000 od babiše ani omylem, jen hlupák nevidí koho si tím chce před volbama koupit.
   Také nesouhlasím s přidáním poslancum, ale těch pár drobných co si přidají ve srovnání s 15 miliardama duchodcum je dost hloupé!

   Smazat
  6. 11:49
   Klobouk dolů. Jste jako moje máti, za ten úplatek od Bureše koupí dárky vnoučatům a stejně ho volit nebude. To je dlouhodobý názor, který úplatek u člověka s integritou osobnosti nemůže zabrat.

   Smazat
  7. 11:45 Nikde nepíšu o platu. On vystavuje faktury. Nikde se samozřejmě o tom nepíše, ale radní již vědí.

   Smazat
 5. Souhlas pane autore a největší příklad nenažranosti jsou americký superboháči. Globalizace má zvýšit jejich obraty stále mají „málo".

  OdpovědětSmazat
 6. Jiříku, nevím, proč ta kritika dnešních mladých, vždyť my jsme nebyli jiní. Nebylo před 40 - 50 lety tolik možností se před ostatníma něčím pochlubit, všichni měli to samé, ale pokud dostal mladý rifle z Tuzexu nebo dovezeny ze Západu tak se s nima chlubil a ostatní závistí zbledli, stejně jako ti dnešní, ale s jinejma krámama.A kamarádi jim záviděli stejně tak jako dnes.
  A také pamatuji jak se lidé před 40 lety chlubili novým žigulem 1500.
  Nechali celý den stát žigula před bránou a večer zajeli do garáže a nikdo z nich nebyl podnikatel.
  Vše bylo stejné, jen trochu v chudší podobě.
  A co vy,nic nevlastníte, nic nemáte, peněz jen tak na stravu??? Potom vás upřímně lituji!
  Já mám vše, žije se mně a mé rodině s tím velice dobře, ani ty dvě drahá auta nemusím vystavovat před bránu. No a zrovna zítra odjíždím na 5 týdnu na dovču,jeden měsíc loď, kamarádi, hlavně lov ryb, dobrá kořala, jídlo.Tak jako už 10 let a tady zrovna vidíte jak jsou peníze duležité, bez nich pouze sedět v altánu a chlasta pivo, do týdne přijde zima a co??!!
  No, tohle je článek určený chudákum, aby v tom nebyli tak sami.Dobře vám tak!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak je vidět, vy potřebujete na tu hlavu upadnout co nejdříve. Nežli bude pozdě.

   Smazat
  2. Nepochopil jsi, ten článek je hlavně o tobě a tobě podobných, kteří mimo mamon a hedonismus nic jiného neznají a jsou velice chudí duchem ..

   Smazat
  3. 9:14 Vynikající a moudrý příspěvek,zvlášť ten závěr. Tento článek je určen chudákům. Právě se jeden vymáčkl. Peníze možná máš,ale to je tak všechno - OSLE.

   Smazat
  4. 9:14 Také na vás dojde každý režim si naivně myslí že to má na stálo. A bez těch chudáků co makají na vaše nenažraný huby by jste měli kulový. Běžte se vozit v předražené hračce a machrovat na jiné podobné vám.

   Smazat
  5. 9:14
   Tak tenhle příspěvek je jak vystřiženej z čítanky, jako příklad myšlení přitroublého asociála : KDYŽ SE JÁ NEBO MOJI NEJBLIŽŠÍ MAJÍ DOBŘE...TAK MĚ NEZAJÍMÁ JAK SE DAŘÍ SOUSEDOVI !...a pak nikdy nepochopí :PROČ byla revoluce v roce 1917, Únorový převrat 1948... a Proč : PŘIJDE DALŠÍ REVOLUCE !

   Smazat
  6. Osobo 9:14 no podstatný rozdíl je v tom že se každý nenarodí se schopnostmi úspěšně parazitovat a je na systému soužití lidstva aby ty rozdíly byly co nejmenší jako to je v každé řádné rodině. Honba za stále větším množství k životu nepotřebných věcí ničí nejenom lidi ale celý svět.

   Smazat
  7. 10:07
   Správně. Ty všechny jeho argumenty jsou na úrovni jeho chápání, tak jak jste popsal.

   Mimochodem k tomu výše 9:14, nejlepší dovolenou v životě jsem prožil doma u sebe a vůbec ne kvůli nedostatku financí. Nikam jsem nejel, ale užíval každý den všechno co šlo. A - kupodivu - skoro zadarmo. A to jsme nepili skoro nic! A jednu z nejlepších jsem měl zase jako brigádu pomoci kamarádovi při stavbě jeho domku. Tam by jste záviděl. Od rána do večera veselo, a pravda práce, ale šlo to tenkrát v pěti skoro samo. Jeho žena skvělá kuchařka, božské nápoje a zase - kupodivu - prakticky bez alkoholu.
   Pokud měříme hodnotu dovolené počtem kilometrů, cenou alkoholu, dobou válení se na písku nebo kde, pak je to šílenství. Dovolená má člověku pomoci se mentálně a psychicky nabít na další období, když už musí chodit do práce.

   To vy 9:14 jste vystavil žiguli na chodník, abyste si ho na noc schoval do garáže.
   Upřímně doufáme, že po dobu vaší dovolené bude větší klid.

   Smazat
  8. Ten závěr se vám nepovedl. Mám vilu v Praze a nouzí netrpím, ale nemluvil bych takto o lidech, kteří mají hlouběji do kapsy. Například když se mi vysype něco doma, potřebuji tyto lidi a mnozí jsou opravdu fajn.

   Smazat
 7. Ruské stíhačky Su-27 zachytily americký bombardér nad Baltským mořem

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020082912445232-ruske-stihacky-su-27-zachytily-americky-bombarder-nad-baltskym-morem/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 9:39
   Jenom dobře, jenom dobře!!!!!!

   Smazat
  2. Off topic. Tohle není o Rusku.

   Smazat
 8. noviczech
  ...pane Vaško, přesně tak. Před více lety, na NTV dávali katastrofické scénáře, co může naši planetu postihnout. No a tam se zabývali nápadem, že kdyby vědci zajistili, že se naše planeta srazí s asteroidem, měli by zákaz tuto zprávu zveřejnit. Důvody jasné, nastala by ohromná panika, rabování, zabíjení a vše by vlastně ztratilo svoji nominální cenu. I zlato, dokonce i životy. Ale, vyzdvihli myšlenku, jako vědec, neřekl by toto své rodině? Svým přátelům? Na tom všem je ale toto podstatné, KDYŽ JDE O ŽIVOT, I ZLATO ZTRATÍ CENU! Dikud jsme živí a zdraví, CHCEME,protože je to v reklamách a denně se nám to staví před oči (hlupákama), když přijde problém, HLEDÁME pomoc, ať to stojí co stojí! Kdo má moc, vrátit svět do normálu.....??!!

  OdpovědětSmazat
 9. Mohu potvrdit. J. Hus to vyjadril genialne. Tak to bylo v SSSR za Perestrojky a u nas po sametu, krkavci domaci vyuzili take prilezitosti. Jako studak v sedesatych letech jsem nemel nic, ani na kolo nebylo. Ted mam, ale tenkrat jsem byl stastnejsi. Nemel jsem starost o majetek, mel jsem vic casu pro sebe a sve zaliby. Skromnost, laska a ucta k prirode a k lidem se vytratily. Ale zase se nam vrati. Lidstvo potrebuje katarzi a zbavit se svych utlacovatelu.

  OdpovědětSmazat
 10. Abychom se vrátili na správnou trajektorii, musíme vymést všechno dnešní svinstvo. Volme SPD.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10:40
   Zajímavé. Mohu se zeptat, jak si to vše představujete? Připusťme, že v dnes již bezvýznamné kolonii "Česko", odzbrojené, vyrabované, zadlužené, s hospodářstvím vlastněným zahraničními subjekty, s dvěma generacemi kterým je pojem "vlastenectví" k smíchu a za svou zemi se spíše stydí, vyhrál volby 40%(nebuďme skromní) Okamura. Co se bude dít dál?

   Smazat
  2. Nu, vzhledem k tomu, že Okamura je politický podnikatel, nedělám si iluze, co by se dělo.

   Smazat
  3. Anonymní29. srpna 2020 15:47
   Důležité bude, aby byl ve vládě. Potom to opakuje stále dokola, co bude: přestat platit politické neziskovky, omezit počet vládních úředníků, zmrazit platy poslancům, zavést všeobecná referenda i o našich mezinárodních závazcích, nekupovat předraženou zbroj z USA, ale investovat do vlastní zbrojní výroby, ukončit inkluzi ve školství, podpořit potravinovou soběstačnost, navrátit české přírodní zdroje a vodu pod českou kontrolu, neplivat na Rusko, ale obnovit normální vztahy, tak jako s ostatními mocnostmi, nezadlužovat zemi, omezit vývoz kapitálu ze země, zdanit zahraniční korporace, atd. atd.
   Je toho hodně, co lze v zájmu země udělat. Důležitá jsou procenta ve volbách a tedy politická síla. Takže, volme SPD. P.K.

   Smazat
  4. Anonymní29. srpna 2020 22:26
   Političtí podnikatelé, jsou všechny strany. To je dáno zákonem o financování politických stran. Jestli ho někdo změní k lepšímu, tak jedině SPD. P.K.

   Smazat
 11. "(...) Vyprázdněnost, nuda, drogy, porno, přisprostlost patří k sobě, pocházejí z jednoho zdroje“. Ještě tak mít dostatek odvahy a onen "zdroj" správně identifikovat... Kdo čte, ví.

  OdpovědětSmazat
 12. Pane Vaško, lidská touha po bohatství je věčná, vždy tu byla, jest a bude. V kapitalistickém systému je dosahování zisku dokonce nezbytnou motivací veškeré činnosti, to si můžete přečíst v každé učebnici ekonomie. Prosperita "vyspělé" konzumní společnosti závisí na neustálému růstu HDP, který ovšem nemůže růst, pokud lidé nenakupují stále více zboží a služeb.Pro dosažení "vnitřního štěstí" jsou k dispozici drogy, antidepresiva, alkohol, sex. To všechno ovšem vyžaduje mít k dispozici co nejvíce peněz, třeba i za cenu obrovského zadlužení. Virtuální peníze, které chrlí počítače bank, dnes několikanásobně převyšují hodnotu celosvětového HDP a nabízí Vám je celé dny reklamy každé banky.Celá naše "vyspělá" společnost žije na dluh a vysmívá se těm zaostalcům, kteří si nepůjčují a žijí převážně jen ze své práce. I my občánci ČR, kteří si svůj "blahobyt" pořizujeme také z cca 3 bilionů vlastních i státních dluhů, hledíme povýšeně na takové Bulhary s minimálním zadlužením,naopak závidíme třeba Američanům, i když jejich dluhy jsou ještě několikanásobně vyšší než naše. A jak to asi dopadne? Vzhledem k tomu, že nic nemůže růst do nekonečna, ani HDP ani dluhy, navíc trvalé rozevírání příjmových nůžek zvyšuje hrozbu spotřebitelské krize, napadne pravděpodobně někoho to, co v průběhu dějin řadu jiných, naposledy Hitlera a spol.

  OdpovědětSmazat
 13. Tak jo, pane bohatče, užijte svou "dovču", vystavte před barák "ty" dvě drahý fára, nalovte na jachtě tuny ryb, vypijte hektolitry kořaly, tak jako to dle svých slov děláte posledních 10 let. Naplněný život, vskutku, pane bohatče, až vám my chudáci musíme závidět. No a já jako ryzí plebejec, byť s předlistopadovým, tedy zaslouženým vysokoškolským titulem, odcházím do altánu dát si to plebejské pivko a přečíst něco smysluplného. Váš komentář jenom potvrdil můj nelichotivý názor na naši zbohatlickou "elitu". Tak pěknou dovču s rybami a kořalou, elito.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Už za totáče se někteří z nás etablovali ve společnosti ulice, mydlením a leštěním svého vozu. Doktor přílišnou hygienu svému trabantu nedopřával, zato taxikářův žigulík se jen lesknul. Já byl tehdy štěstím bez sebe za ojetou esku a společenskému žebříčku jsem nevěnoval pozornost.

   Smazat
 14. To nemá chybu !!!
  Chlápek přišel do Lídla a chtěl dvě plechovky krmení pro psa. "Máte psa, pane?" ptá se prodavač. "Jasně, že mám!"

  "Promiňte, pane, ale podle nového nařízení EU budete muset dokázat, že máte psa, než vám prodám psí žrádlo."
  Chlápek s frustrovaným výrazem ve tváři zmizel a o půl hodiny později se objevil znovu a na vodítku táhl svého psa:
  "Tady je!"
  "Děkuji mnohokrát, tady máte ty dvě plechovky.
  O pár dní později ten samý chlápek znovu přijde a chce dvě plechovky krmení pro kočky.
  "A máte kočku, pane?"
  "Jasně, že mám!
  "Promiňte, ale podle nového nařízení EU musíte mi ji ukázat, než vám pro ni prodám krmení."
  Chlápek vyběhne z krámu a za chvíli je zpátky před prodavačem a za ocas zvedne kočku.
  "Děkuji vám, zde je vaše krmení."
  Další den se chlápek opět objeví v krámě a postaví před prodavače krabici od bot s malou dírou ve víku.
  Prodavač se ptá: "Dobrý den, co pro vás mohu udělat?!"
  "Strčte prst do té díry."
  Tak prodavač opatrně strčil prst dírou do krabice.
  "Teď ho vyndejte a řekněte mi, jako co to vypadá!“
  Prodavač vytáhl prst a znechuceně si jej prohlédl. "Uf, vypadá to jako hovno..."
  "Taky že je! A vzal bych si dvě roličky toaletního papíru."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:41 Skvělé doufám, že vás inspirovaly některé platné předpisy. Kdysi dávno jsme na podobné reakce měli z J.Wericha - Může být i smutno, jen když je trochu veselo...

   Smazat
 15. Tak jak jste to 9:14 napsal, jste přihlouplý nedovzdělanec, duše prostá, těžko schopná se vlastním úsilím dopracovat jakkoli nadprůměrného výsledku. Takže buď blouzníte, nebo vás kdosi či cosi saturuje (můžete být třeba taková ta vycvičená mašinka, co kope do míče ...) nebo, tu vládnoucí hloupost parodujete. To docela úspěšně.
  Připomenu - za komunistů honit se za penězi, majetkem, vytahovat se luxusem, to se neslušelo a bylo skvrnou na kádrovém profilu. Oficiálně. Když nic jiného, ve výchově to jistou roli hrálo. Dnes je tomu naopak. Rozdíl je patrný.

  OdpovědětSmazat
 16. Pane Dalibore,
  vždyť oni sami si zvolili cestu " neváž se a odvaž se ". Jde o princip rozbourání všech tradic, nerespektování zákonů a užívání, bez ohledu na ostatní. K tomu je rodiny, ani školy nevychovávaly, maximálně splňují přání trhovců.Roztáčení reklamy a následné spotřeby plní kasy. Spotřební zboží se už ani nespotřebovává, jen se vyskladní za jakousi pofiderní cenu do domácnosti a až začne překážet, tak se vvyhodí. Přitom žijí v moderním "zeleném náboženství" požehnaném kněžkou Grétou a ochrana země se jim zjednodušila na nadávky předchozím generacím. Kolik jsou schopni sami věnovat planetě ze své civilizované pohodlnosti nevím. Nevidím to moc růžové, ale bude to jejich svět.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zdaleka ne všichni mladí jsou takoví. Jenže ti nechodí blbnout na internet, i když ho umí využívat, takže nejsou vidět. Ti nechodí na akce protestu proti čemukoliv, ale učí se. Pravda není jich mnoho, ale znám jich pár a to mi osobně dává naději do budoucnosti. A kupodivu taková mládež zná i naši historii velmi dobře, protože doma poslouchají, co jim a jak řeknou. Ona to nebude mít jednoduché, ale za to nejspíš prožije plný život. Na rozdíl od těch "zbylých" flákačů a demonstrantů za cokoliv, hlavně za prašule.

   Smazat
  2. 20:19 Máte pravdu, jsou i vyjímky, ale potvrzují pravidlo.
   Zdraví vás 20:19.

   Smazat
 17. Srv. Fromm,E.: Mít nebo být?

  OdpovědětSmazat
 18. Nejvetsi BLBOST, po ktere mohou lidi touzit, jsou penize. PENIZE jsou az posledni vec, kterou clovek potrebuje. jen tupci nejvetsiho zrna se honi za penezi. NASTESTI - je je moc dobre videt. Nejhorsi cast lidskeho pokoleni. Nejlepsi by pro lidstvo bylo, kdyby kazdy milionar (v $)byl zastrelen. Beztak zivot lidi, co se honi za penezi, NEMA ZADNOU CENU!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nad naší blbostí zvítězil monetarismus a bez mašliček.

   Smazat
 19. Moc krásný a pravdivý příspěvek. Však i Bible svatá praví: Všechno zlo pochází z lásky k penězům a majetku. Když vidím místní neumětely a chudáky, kteří si kupují např. velké auta, aby byli IN, a přitom nemají na mléko, atd. A nejvíce se toho chytají děti, kteří přenáší "nadřazenost bohatých" mezi sebou. Prý do Billy chodí nakupovat bohatí a do "Lídlu" socky. Ovšem je sobectví přirozená vlastnost lidstva? Lze jej z lidí vymýtit? Nač lidé hromadí bohatství, které neužijí a ani si jej nevezmou na onen svět?

  OdpovědětSmazat
 20. Nechci sýčkovat, ale neodhadnu cenu potravin koncem roku. Ale odhadnu, že cena aut, televizorů a letadel určitě klesne. Cena peněz bude poplatná inflaci a jejich hromadění je blbost snad na to jednou příjdou.

  OdpovědětSmazat
 21. Autorovi byl odpověděl: ta doba, kdy jsme mněli továrny skončila. Doba kdy rodiče a prarodiče budou mít peníze a ne dluhy brzy také skončí. A spratkové se už asi nenaučí tak rychle dělat. Vždytˇmají západní školy, které je učí jen krást. Řemeslo u nás naprosto vymřelo.
  Nemáme zlaté ručičky, ale opravdu velké tunely.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.