Reklama

pátek 7. srpna 2020

POLITICA PER TUTTI aneb Politika pro každého


Lenka Procházková

7. 8. 2020

Ve čtvrtek dopoledne 6. srpna předal předseda SPD Tomio Okamura s poslancem Jaroslavem Foldynou na italském velvyslanectví v Praze dopis na podporu senátora Mattea Saviniho, který byl vydán senátem Itálie k trestnímu stíhání. Skupina českých občanů, mezi nimiž byl i poslanec Jiří Kobza, doprovodila autory dopisu před budovu velvyslanectví v Nerudově ulici. Ohlášené setkání trvalo necelou půlhodinu a čeští politici byli italskými diplomaty ujištěni, že předsedkyni senátu Itálie bude jejich dopis oficiálně odeslán.


Dopis, s jehož textem občany shromážděné před budovou ambasády Jaroslav Foldyna seznámil, je napsán přátelským tónem uznávajícím hned v úvodu, že Itálie patřila ke kolébce evropské kultury. Nicméně v závěru pisatelé naléhavě oslovují předsedkyni italského senátu, aby všemi dostupnými prostředky zabránila trestnímu stíhání Mattea Salviniho. „Dovolujeme si vyjádřit své hluboké znepokojení nad rozhodnutím italských orgánů soudně stíhat pana Mattea Salviniho ...Máme za to, že kdo se snaží chránit evropskou hranici před vstupem osob, u nichž nás všechny dosavadní zkušenosti nutí předpokládat, že nehodlají akceptovat evropské zvyklosti a kulturu, nemá být trestán, ale oceněn.“

Setkání s italskými diplomaty se účastnila i Monika Pilloni, autorka petice na podporu Salviniho, která je stále dostupná na internetu. Jeden z přítomných novinářů se mě při čekání na sluncem rozpálené ulici před velvyslanectvím ptal, zda věřím tomu, že tato a podobné akce mají smysl, když italský senát už o vydání Salviniho rozhodl. Odpověděla jsem, že soudnímu jednání zřejmě předáním dopisu ani peticí nezabráníme, ale musíme veřejně zdůraznit to, že se v Itálii schyluje k politickému procesu a obrátit k němu pozornost doslova celé Evropy.

Nedávno jsme si v naší republice připomínali politické procesy z přelomu padesátých let a na některých budovách lze dosud vidět obrovské plakáty s tváří Milady Horákové. Nestačí však jen houfně a v šiku odsuzovat křivdy a zločiny někdejšího režimu a hlásat krédo, že nikdy nezapomeneme a nedovolíme to ani našim dětem. Takový postoj dnes nevyžaduje odvahu. Zato mlčet ke křivdám současným je naopak zbabělé. To, že se dějí v Itálii, se přece týká i nás českých občanů. Neboť soudní proces vedený proti politikovi, který jednal podle rozumu a svědomí (a podle platné italské ústavy) se stane precedentem. Bude-li Matteo Salvini odsouzen, otevře se v evropské legislativě skulina k dalším obdobným procesům. Lidé odkázaní pouze na zpravodajství mainstreamu si toho ani nevšimnou. A pak budou svým dětem a vnukům tvrdit, že neměli dost času shánět informace a posuzovat jejich věrohodnost. A že od toho si platí politiky, aby se zorientovali a jednali. Matteo Salvini se zorientoval a jednal podle programu své strany a z pozice ministra vnitra. A teď mu za to vzal senát imunitu. Hrozí mu až 15 let vězení.

Stále slýcháme omšelé téze o sjednocené Evropě. Možná ke svému skutečnému sjednocení Evropané potřebují nového mučedníka. Možná jsme zacyklení v koloběhu lhostejnosti a houfně se řídíme heslem – užij si dne, dokud to jde. Dlouho to ale nepůjde.

Předání dopisu a shromažďování podpisů pod petici může lhostejným připadat jako marná snaha stavět se do cesty tzv. vyšším záměrům. Vždycky je ale mravnější postavit se do cesty jako ježek, než se nechat přejet jako had.


17 komentářů :

 1. Bude-li Matteo Salvini odsouzen, dopadne ten soudce dříve nebo později jako Mussolini. Ono všeho do času. I ovce se jednou probudí.

  OdpovědětVymazat
 2. Velmi dobře, SPD. Bez mezinárodní solidarity, není boj proti rozvratu evropských států možný. P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My nejsme solidární ani sami mezi sebou. SPD sama nic nezachrání a pochybuji, že se nějak výrazně prosadí ve volbách.

   Vymazat
  2. Anonymní7. srpna 2020 19:15
   Nikde nejsou solidární ani sami mezi sebou. V každém národě se najdou existence, které jsou ochotné za osobní prospěch, pracovat proti vlastní zemi. Vždyť vidíme třeba to počínání europoslanců za Lidovce, nebo Piráty. S těmito lidmi nemůžou být vlastenci solidární.
   SPD pracuje správným, pronárodním, demokratickým směrem, proto: „Volme SPD“.
   P.K.

   Vymazat
  3. Pane P.K přesně tak a měli by se přidat další hnutí a politické strany co jsou proti islamizaci Evropy. A o žádnou sjednocenou Evropu nestojím spolupráci jo. Ale aby nám vládli pomatení skopčáci to ani náhodou.

   Vymazat
 3. Salviniho je dosti nešikovné srovnávat s horákovou, která když ji definitivně padl post ministryně zahraničí, tak se obrátila jako rádoby "mučednice" na svět aby ho z sebou stáhla do pekla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horáková je pro mě zrádce co se spojil s nacisty . Její smrt by měl postihnout všechny zrádce za války s nacisty!
   Teď jsou Italské hranice i České ? a za to má byt Salvini odsouzen ,drzost!!!

   Vymazat
  2. 14:54
   VY JSTE DOCELA VELKÝ IDIOT CO!!!
   HORÁKOVÁ SE SPOJILA S NACISTY??? ACH BOŽE, ....

   Vymazat
 4. Jednoho dne Lenka Procházková zjistí, jak hluboce se mýlila s Horákovou.
  To co se odehrává v Itálii, je vlastně pokračování EXITU z EU po italsku. EU se bojí, že Salvini bude druhý, kdo to učiní, proto ty obrovské peníze do Itálie.

  OdpovědětVymazat
 5. Srovnávat případ Horákové a Salvini je nesmysl. O co šlo Horákové a o co jde Salvinimu je uplně o něčem jiném. Skutečně teď jsou Italské hranice i České, bohužel. Není přes to své hranice si střežit sami a prostupnost určit zákonem. Stát který nemá střežené hranice neexistuje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem pro aby naše hranice byly střeženy ,ale je to naopak . za mého mládi střeženy byly i z železnou oponou !A kde není ? Co tak Amici ,Turci ,Izraelci ,Maďaři ,Španěle

   Vymazat
  2. 8:25 16:10

   No vidíte a třeba já jsem šťastný, že mohu jet do zahraničí kdy se mě zachce, ty zadrátované hranice před r. 89 byla ukázka zrudného režimu který nám bral svobodu 40 let, více nikdy!!
   16:10
   Hranice nejsou střeženy 30 let a stát existuje, máte v tom nějaký zmatek.

   Vymazat
 6. Jak bývá zvykem v politice, účel světí prostředky. Pod společný jmenovatel u politických procesů, patří záminka pro kterou se odstraní konkurent. Spektrum odsouzených osobností je velmi široké, myslím si, že se proti systému zneužití soudu musí protestovat a to bez ohledu na post oběti. Dokonce pod politický proces patří i proces s řidičem pomalovaného autobusu. Ten človíček určitě nebyl politickým konkurentem a projevil jen svůj názor. Zhora šlo o výstrahu, protože si nikdo nesmí dovolit dotýkat se nedotknutelných. Salvini má též jiný názor než je předepsaný a k tomu navíc může bÿt infekcí pro EU.

  OdpovědětVymazat
 7. .....tak me to nejak pripomina Hitlerovu juristiku... podobnost ciste nahodna?

  OdpovědětVymazat
 8. Ano, zastaňme se Salviniho! Tento případ nesmí takzvaně utichnout. Ať se naplno ukáže, kdo chce Evropu chránit a kdo jí kope hrob.

  OdpovědětVymazat
 9. To jsem se zase zasmál, 18 lidí je " obrovské " číslo, jo a ještě nějaké jedno dítě, chudák!!
  To se Ital asi pokakal strachy, pokud je Salvíny zločinec tak odsoudit a žádní migranti s tím nemají nic společného!! !!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zločin je veřejně hlásaná zvrhlá hloupost, trolíku 9:47. A v něm vedeš.

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.