Reklama

pátek 14. srpna 2020

Pompeův pláč na špatném hrobě

Petr Sak

14. 8. 2020
Projevy a články Pompea na mne nikdy nedělaly dojem velkého intelektuála, konec konců velký intelekt by mu byl mezi politiky jen na překážku. Tento můj dojem svým vystoupením v senátu jen potvrdil. Ovšem pro senát zřejmě dobré…, i při této úrovni se někteří senátoři zalykali dojetím. Dopředu bylo na 90% jasné, o čem bude hovořit.

Evergreenem amerických politiků je tvrzení, že Čína a Rusko ohrožují USA. Kariéristi, agenti, zkorumpovaní politici a novináři se s tímto tvrzením ztotožňují a snaživě ho rozvádějí do rozvitých vět. Alternativci se pokoušejí toto tvrzení zpochybnit srovnáváním vojenského rozpočtu USA s rozpočty Číny a Ruska, uváděním počtu vojenských základen USA a vojenských základen Ruska a Činy, kdy na 100 amerických základen připadá méně než jedna ruská či čínská základna a srovnáváním dislokace amerických vojsk a vojsk NATO na ruských hranicích a ruských vojsk na hranicích USA.

Přesto alternativci nemají pravdu, Rusko a Čína skutečně ohrožují USA. Ohrožují jeho pozici ve světě, tu pozici, která mu umožňovala vojenskými puči dosazovat vlády, „odstraňovat státníky“, kteří se USA znelíbily, určovat cizím vládám co mají dělat, shromažďovat v USA zlaté poklady cizích států, nutit cizí vlády k půjčkám, včetně toho, co si za ně koupí, nejlépe zbraně. Obrazně to výstižně řekl B.Obama: „Zkroutíme ruce zemím, které budou dělat něco jiného, než chceme!“

Rusko a Čína se však poznenáhlu ocitly v pozici, kdy se jim jaksi nedaří zkroutit ruce. Naopak dokončení převratu v Sýrii se nepodařilo především zásluhou Ruska a také další plánovaný převrat ve Venezuele stále čeká na své vyvrcholení.

Ovšem jak k tomu mohlo dojít, že Čína je větším nebezpečím pro USA, než byl v dobách studené války Sovětský svaz? Pro odpověď na tuto otázku se musíme vrátit o třicet let zpátky. Americké korporace ve své touze po stále větším zisku převedli své továrny do Číny za levnou pracovní silou. To, co tím způsobily má charakter vlastizrady. Číně na stříbrném podnose předaly nejnovější technologie, odvedly placení daní z USA do Číny, připravily americkou dělnickou třídu o místa, podpořily bezprecedentní ekonomický rozvoj Číny, který vedl k sociálnímu rozvoji a politické stabilizaci, k vojenskému posílení, zbohatnutí jak Číny, tak jejich občanů, a naopak k obrovskému zadlužení USA. Na amerických kvalitních univerzitách je ze zahraničních studentů nejvíce Číňanů a špičkový američtí profesoři a vědci působí na čínských vysokých školách a výzkumných pracovištích. Čína má za rok třikrát více patentů než USA.

A v této situaci přijede americký ministr zahraničí do Česka plakat nad rostoucím vlivem Číny a požadovat, abychom s ní neobchodovali a vyloučili ji z investičních soutěží.

Proč takovou přednášku neuspořádá pro americké podnikatele a manažery. Zde by plakal na správném hrobě, ovšem i tak, s třicetiletým zpožděním.

25 komentářů :

 1. Pregnantní vyjádření reality.

  OdpovědětSmazat
 2. USáci začínají být zoufalí, že se jim globální moc vymyká z rukou ve prospěch Číny. A že ani Rusko nepochoduje tak, jak z bílého baráku pískají. Spousta lidí z toho má radost a dělá si z toho srandu, ale zoufalý USák může dělat zoufalé věci. Třeba vyvolat světovou válku. A nás do ní zatáhnout.

  OdpovědětSmazat
 3. Mohli mu poradit aby poradil svojim spoluobcanom doma nekupovat cinske produkty. Len co potom, co by si kupili ked 99% vyrobkov ma povod v cine.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to by si museli na WC brát asi denní tisk, protože z Číny musejí dovážet i toaletní papír :-)

   Smazat
 4. Pane Saku, na Vás projevy a články Pompea nikdy neudělaly dojem. To třeba pan Vystrčil to vidí jinak. Nepochybuji vůbec o tom, že kdyby chtěl Mike od pana Vystrčila přeblafnout v přímém přenosu, tak stačilo pouze naznačit a pan předseda Senátu by se tohoto úkonu ujal s vyznamenáním.

  OdpovědětSmazat
 5. Rozje...li celý svět a teď za to přišlo platit, žádný strom neroste do nebe, ani sekvoje v Kalifornii.... A bude hůř !

  OdpovědětSmazat
 6. Mafii ovládající USA není nutné ničit, tato mafie se svojí nenažraností a nadutostí zničí sama.

  OdpovědětSmazat
 7. Stát, jehož (volení i nevolení) představitelé nedokážou dohlédnout ani přes časový horizont 5 let a předvídat důsledky svého počínání, stát, který svou politicko-ekonomickou moc opírá mj. i o násilí a hrubé porušování norem mezinár. práva, nemůže být světovým hegemonem.
  Je nebezpečným sám sobě, natožpak aby čímsi dokázal prospívat těm ostatním.
  Přijde čas a mezinár. společenství snad dnešní postoj US oponentů (především Ruska a Číny) bude schopno docenit.

  OdpovědětSmazat
 8. Lidově řečeno, Spojené Státy svůj hon za bohatstvím přeťáply. Původní heslo globalizace "jsme jedna vesnice," přestalo fungovat. Přesun technologií a výrobních procesů do zemí s levnou pracovní silou byl nějakou dobu ekonomicky výhodný. Jenže ziskuchtiví přehledli, že ten proces je v podstatě nevratný, protože návrat k domácí výrobě by vyžadoval obrovské náklady na znovu vybudování výrobních kapacit i na vzdělání populace.

  Protože se zajímám o tenis, mohu uvést příklad tenisových raket značky Head. Ty se kdysi vyráběly v USA. Pak došlo k převedení výroby do Rakouska, později do ČR a na konec do Číny. Na maloobchodních cenách se levnější výroba (čti: vyšší zisk) neprojevila.

  Zajímavý problém představuje prodej určitých technologií. Nový president Atomic Energy of Canada ltd, (šlo o bývalého ředitele kanadské výzvědné služby) nastoupil s ambiciózním plánem. Zrušil některé výzkumné programy s tím, že AECL postaví 10 jaderných elektráren.

  Zákazníci z Jižní Koreje i Číny ovšem trvali na tom, že domácí firmy budou využity v maximální možné míře a že jejich vědci přijedou do Kanady, aby se "přiučili."

  To se jim podařilo, takže AECL prodalo na každé místo po jednom reaktoru. Jižní Korea je ve hře pro Dukovany, Kanada nikoli.

  Pompeo přijel vyhrožovat, jenže jeho vláda nemá jiné řešení než zbrojení a rozvracení jiných států. Války se jim nevedou a porazit nedokázali ani Kubu.

  O demokracii a lidských právech se žvaní lehce. Jenže vykládejte to lidem, kteří pracují za minimální mzdu, nemají zdravotní pojištění a jejich pracovní místa nejsou chráněna.

  Jiří Jírovec

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pan Jiri Jirovec nechape jako obycejne,

   ze to nebyly Spojene Staty ale Mezinarodni Bankovnicke Spolecenstvi, ktere rozhodlo presunout veskery kapital z USA do Ciny, polozilo SSSR a Cinu a snazi se vytvorit Ekonomicky model podle velikosti serazene: Cina-Indie-USA-TureckaOsmanie- zbytek... SVET BUDOUCNOSTI!!!

   HIP HIP HURAA !!!
   Ovsem prehledli metody jak dosahnout ekonomicke a vojenske rovnovahy mezi bloky. Rovnovaha sil je zakladni nutnost pro jejich vladnuti a ted maji problem.

   Jinak ale uspeli ve sem a ja je musim obdivovat a klanim se pred nima za vystavbu sveta BUDOCTNOSTI i kdyz se klepu strachy neb kdyz se "kaci les litaji trisky".
   Ale co vytvorili a na cem pracuji ... pozoruhodne.
   Ovsem nesmi se o nich mluvit to USA ...
   Brouk Pytlik

   Smazat
 9. USA trestaji ted Cinu za to, co jejich chamtivost a nenazranost zpusobila! Cinu vyuzit, lacine od ni kupovat vsechno co vyrabi, vybudovat obchodni deficit, protoze Cina potrebuje z USA jenom potraviny. A ted, kdyz Cina je nahore ji zacit mlatit jako Rusko.
  S tim mlacenim je konec a brzy. Chce to koordinovane spoluprace ve svete proti USA. Nekupovat jejich produkty, kaslat na jejich filmy a uchylnou kulturu buzerantu, pedofilu, BLM rasismu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nekupovat produkty? Vždyť to se dávno děje, Amerika jede post industriální etapu. Vy ovšem americké produkty, které jsou velice drahé, kupujete. Už jen tím, že dolar je světovou rezervní měnou a celý ropný a energetický byznys funguje na dolaru. Celkově drtivá většina byznysu má svoje hlavní burzy v USA. Amerika žije ze služeb nejrůznějšího rázu a ty platíte taky ani o tom nevíte. Pak jsou zde IT. Jaký máte operační systém a jaký používáte vyhledávač? Byl jste někdy na YouTube? Také zábavný průmysl přináší ohromné zisky a celý svět sleduje Hollywood. A co teprve takový Amazon. Vy možná nakupujete maso raději u vašeho řezníka, ale všichni vaši sousedé nakupují on-line. Hospodyňka zapomene na vanilkový cukr a zadá zakázku někomu, kdo má centrálu v Seattlu. Naše firma takto využívá služby nadnárodní korporace na úplně běžné opravy. Takže zisk z našich plateb třeba za opravu WC jde do Bostonu, kde je centrála. Mohl bych pokračovat.

   Smazat
 10. Příběhy hospodářského zoufalství z nejhoršího amerického hospodářského útlumu od velké hospodářské krize ve 30. letech 3.8.2020.
  https://beforeitsnews.com/economy/2020/08/stories-of-economic-despair-from-americas-worst-economic-downturn-since-the-great-depression-of-the-1930s-3004581.html

  Osm dětí Shamiky Rollinsové sdílí dvě ložnice v Richmondu ve Virginii. Obává se však, že ztratí domov poté, co řekne, že v červnu obdržela oznámení o vystěhování. Pokud se zázrak nestane, Rollins a její osm dětí budou brzy na ulici, a to jí způsobuje „hodně bezesných nocí“ …
  Bohužel jsou miliony dalších Američanů v přesně stejné pozici.
  Experti ve skutečnosti předpokládají, že během této pandemie může být ze svých domovů vystěhováno až 40 milionů Američanů .

  OdpovědětSmazat
 11. Vystrčilovi a Fischerovi čouhají jenom kotníky...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. smích O.K.

   Smazat
  2. Oprava: Vyskočilovi a ...
   (Vyvětlivka: On ten "šéf" senátu se doopravdy jmenuje Josef Vyskočil, známá to figurka z putimského okolí... Vystrčil je jeho "umělecko-politický" pseudonym pro veřejná vystoupení!)

   Smazat
  3. oba dva by se rádi dostali s Koudelkou do Langley stejně jako Babiš

   Smazat
 12. Pompeův český pobočník a t.č. i český gauleiter zcela jistě nezklame a splní všechny Pompeovy příkazy do posledního puntíku:

  https://aeronet.cz/news/v-belorusku-se-zacala-sirit-fama-ze-alexander-lukasenko-uprchl-z-beloruska-a-dokonce-pry-zemrel-ten-to-ovsem-v-televiznim-vystoupeni-odmitl-a-varoval-ze-je-posledni-sance-na-zachranu-naroda/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:37
   Jen dokonalý tupec věří a dává odkaz dál na stupidně přihlouplý ARONET!!
   Co článek, to nesmysly a bláboly nějakého pomateného chudáka!!

   Smazat
  2. 10;54
   Jestli máš raději Blicí listy nebo Fuckingtown post tak seš tady špatně!

   Smazat
 13. Jo přesně tak a čím dřív budou usa odstraněny tím lépe pro celou zem.

  OdpovědětSmazat
 14. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:59 Velice zajímavý moudrý příspěvek, nepochybně občana z Řeporyjí.

   Smazat
 15. Veni vidi vici. Přšel jsem, přikázal jsem a zakázal jsem. A už hrají podle mých not.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.