Reklama

pondělí 24. srpna 2020

Půl Běloruska za 52 milionů eur


Ivan David
24. 8. 2020


V neděli zveřejnila část prozápadní běloruské opozice „svůj“ program. Pokud by uspěli v opakovaných volbách, chtějí v zemi provést totální privatizaci ekonomiky, neprodyšně uzavřít hranici s Ruskem a zakázat používání ruštiny. Prozápadní část opozice má podle odhadů podporu asi 10% obyvatel. Je to ta „parta“, které EU podle rozhodnutí Evropské rady posílá na jejich činnost 52 milionů eur. Přispívá jim i český státní rozpočet 40 miliony korun z kapitoly Ministerstvo zahraničních věcí.


Politický program „západniků“ byl zveřejněn ve formě vylepených letáků. Většina textu byla dvojjazyčná – v běloruštině i ruštině. Ve verzi psané rusky však byla vynechána pasáž o privatizaci. Více než 80% občanů Běloruska mluví rusky, ale nikoli bělorusky. Připomíná to situaci v Irsku, kde jsou úředními jazyky angličtina – jazyk bývalých okupantů, jimž ale hovoří většin národa -
a irština, coby původní řeč keltské většiny, kterou však dnes ovládají jen vlastenečtí „fajnšmekři.“


Během dneška už text kompletně přeložili stoupenci proruské opozice. Těch je mezi opozičníky naprostá většina. Z dvojí hry „západniků“ udělali pořádný skandál a už mobilizují občany do budoucího politického střetu. Jde o hodně. O více než polovinu podniků v zemi. A také o to, aby Bělorusko nedopadlo jako Ukrajina. Tedy naprostým ekonomickým rozvratem, který nastal po podpisu Asociační dohody EU-Ukrajina, která byly podmíněna zrušením společného trhu s Ruskem.


V Bělorusku je 60% podniků ve státním vlastnictví. Současný prezident Alexandr Lukašenko se v roce 1994 dostal k moci s programem zastavení divoké privatizace, která do té doby i v Bělorusku, stejně jako v Rusku, probíhala podle západních not. Pro většinu podniků se po nějaké době nutnosti dotování ze státního rozpočtu podařilo najít smysluplnou výrobní náplň. Pomohla jim zejména konsolidace ruského hospodářství, k níž došlo po nástupu prezidenta Vladimíra Putina. Strojírenské výrobky z devítimilionového Běloruska našly dobré uplatnění na stopadesátimilionovém společném trhu Euroasijské ekonomické unie.


Běloruské podniky se úspěšně účastní i ruských zbrojních zakázek. Exportně nejúspěšnější protiletadlové systémy na světě S 300 míří mimo Ruskou federaci na podvozcích z Běloruska. Kromě toho však na hospodářské spolupráci se zeměmi bývalého SSSR, kterou inspirovalo a organizuje Rusko, Bělorusové vydělávají i nákupem surovin – zejména ropy a plynu - za výhodnější než světové ceny.


Tohle všechno by chtěli „západnici“ financovaní z Bruselu zničit. Za „pár drobných“ by podle not z Bruselu měly být běloruské podniky rozprodány západním firmám. Nebo zlikvidovány. Po odpojení od společného trhu s Ruskem a dalšími postsovětskými republikami by je čekaly velmi těžké časy. Zde je nutné připomenout, že většina postsovětského asijského trhu rozhodně nejsou žádné „žebrácké státy“. Na tomto území se těží téměř celá Mendělejevova tabulka prvků. Některé z těchto středoasijských států mají na to, aby do svých nemocnic lákaly na lukrativní platy západní lékaře, aby ty jejich učili nejnovějším léčebným postupům. A rádi tam jezdí nejen čeští, ale i němečtí a američtí špičkoví experti.
Pro objektivitu bych chtěl dodat, že v Bělorusku se samozřejmě objevily obavy i z "divoké privatizace" ruskými oligarchy. Ti mají z dob Jelcina bohaté zkušenosti. A někteří i taková pěkná jména, jako třeba bankéř jménem Wekslberg... Bělorusko zkrátka stojí na křižovatce. Jedno je jisté - cesta směr Majdan a ukrajinizace je ta nejhorší možná.

48 komentářů :

 1. Doufam, ze Belorusove jsou moudrejsi jak Ukrajinci. Vidi prece, co se tam deje po odpojeni od Ruska a pripojeni k zapadu. Zeme rozkradena, prodava ted to posledni co ma - pudu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Všechno je jinak než nám servírují

   http://www.skrytapravda.cz/zahranicni/3461-kde-se-objevi-levy-tam-tecou-reky-krve-a-brany-pekla-se-otevrou

   Smazat
 2. V posledních letech Bělorusko těžce vydělává na sankcích, reexport zboží z EU do Ruska a obráceně.

  OdpovědětSmazat
 3. Ammerická CIA vymyslela jak dobývat celé státy- zrežírovat Majdan a pak "pomáhat" zavádět demokratůru... Ale bumerang se vrací do země původu. Jak se národy zhroutí: Disunity. https://beforeitsnews.com/economy/2020/08/how-nations-collapse-disunity-3006426.html

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To nedava smysl, co ty mejdany v USA doma.
   Delat mejdany na Ukrajine ci v Chile, Venezuela to ma smysl.
   Ale doma delat politicke mejadany !!! nedava smysl.

   vysvetli mne proc by melo USA os;abovat sebe USA mejdany?????

   Brouk Pytlik

   Smazat
  2. To není Majdan, aspoň zatím, to je vlna vypuštěné zločinnosti a neposlušnosti proti Trumpovi. Majdan však nejspíš přijde, když Trump vyhraje volby.
   A pouští to "doma" sami "Demokraté". Takže jde přesto všechno právě o případně správný postup. A pak to smysl dává.

   Ferda Mravenec

   Smazat
  3. 21:45-sundat Trumpa a dosadit loutku a možná i vůdce.

   Smazat
  4. 22,52
   Toho senila neschopného jedné souvisle a hlavu mající věty Bideta???!!!!!.-)))))
   Už teď je půlka emerických měst na venkově,uvidíme jak dopadnou volby a následná občanská válka!

   Smazat
 4. Jen beznadějný blb opakovaně šlape na ty samé hrábě.
  Doufám proto, že Bělorusové vidí, co se kolem nich odehrává a oč u nich ve skutečnosti jde. A že nedají tamním jidášům šanci k tomu, aby si nechali rozkrást zemi.
  Mají prý velmi dobrý vzdělávací systém, a tak budeme moci posoudit, zda jejich všestranná vzdělanost přinese plody i v tomto směru. Nechce se mi uvěřit, že by v 10mil. národě nebylo možno nalézt morálně integrovanou a kompetentní osobnost, která by byla důstojnou náhradou opotřebovaného Lukašenka ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nic nevidí, oni věří EU, věří USA, myslí si, že Ukrajina jde správnou cestou. O nás si myslí, že tady bylo díky Rusku úplné hovno a teď tu je západní ráj. Já čtu komentáře na ukrajinských diskuzních fórech, tam svorně s Bělorusy nadávají na Rusy. Nadávají na ruskou národnostní menšinu ve své zemi, a kuriózní na tom je, že často nadávají v ruštině. Občas se tam objeví nějaký Litevec nebo Polák, kteří taktéž nadávají na Rusy v ruštině, aby jim každý rozuměl. Jsou pokusy o angličtinu nebo Poláci velmi často se vecpou s polštinou, ale na to málokdo reaguje. Často se tam objevuje mínění, že něco jako Rusko a Rus neexistuje, že to je jen horda okupantů, která zabrala jejich zemi a jejich majetek, zabrala Sibiř a velkou část Asie a tu bude muset v brzku vrátit. Takže tak to je se severovýchodní Evropou. Ta nenávist tam je velká a hlavně pocit, že byli okradeni a jsou stále okrádáni - Rusy.

   Smazat
  2. pro Anonymní 21.43
   Já bych v případě Běloruska kecům na diskuzních fórech nepřikládal příliš velký význam. To, že pár lidí hodně řve, ještě neznamená, že je jich hodně. I Bělorusko má svoji "kavárnu", která imrvére dřepí na internetu.
   Jenže Bělorusko je dosud z velké části agrární zemí, tudíž je jeho společnost zcela jinak strukturovaná.
   Venkovani nedřepí na internetu a při volbách to raději hodí Lukašenkovi, kterého znají a považují jej za menší zlo. Nějaká "holka" Tichanovská, která se náhle vynořila z neznáma, je pro ně naprosto nedůvěryhodnou osobou.

   Smazat
  3. 20:58 Ale prosím vás, co si to namlouváte? Kde jste do teďka třicet let žil? V naší desetimilionové zemi se snad najde morálně integrovaná a kompetentní osobnost, která by nahradila naší opotřebovanou personu v čele státu? Vy snad o nějaké takové figuře víte, kterou by preferovala minimálně polovina voličů v referendu? Taková osobnost se často nerodí. Resp. lze ji ale vytvořit uměle, a to jsme taky zažili. Ergo kladívko, bude zvolena s obrovskou finanční podporou západu nějaká Čaputová, nebo Havel, kteří zpočátku nenápadně ale jistě, povedou zemi do záhuby, přesně podle západních notiček.

   Smazat
  4. Tak jestli si mají vybrat mezi ruskými filmy o schůzích a plnění plánu nebo mezi západními filmy o lásce, inteligenci a porozumnění (Hříšný tanec apod.) tak se nedivím, že chtějí to druhé.

   Smazat
  5. Pro 0:41: Prosímtě, pusť si něco současného, Ty lásko a porozumnění. Tebe teď probudili po 30ti letech z umělého spánku, ne?

   Smazat
  6. 5:36
   Taková kokoti na jako jsou Avengers by člověk mohl klidně prospat dalších 30 let!!!!! 🤓

   Smazat
  7. Re (00:36):
   ... ale to víte, že jsou!
   Tam i u nás. A to, že je nedokážete rozeznat, svědčí spíš jen o vašem potenciálu.
   Pravda, takoví se nestávají oblíbenci mainstreamových médií, a tudíž pro tu širší veřejnost, která se hlouběji nezajímá, jakoby ani nebyli.
   To proto se pak v čele států mohou objevit i mediální výtvory havlo-čaputovského charakteru.

   Smazat
  8. Nejíp to říkal včera v ČT ten novinář z běloruské telky, co ho Lukášenko nechal vyhodit už před volbama. "Vidíte", povídal, sedíce za volantem auta ... "ta silnice je skvěle opravená, dobře se po ní jezdí, je tu plno opravených i nových bytů, lidé u nás mají většinou práci, dobře se nají, nemáme u nás žádnou bídu. A tohle všechno je velkou zásluhou prezidenta Lukašenka! Ale musí jít, jeho čas minul. Chtěl bych, aby jsem mu za vše co pro náš národ udělal poděkovali, zaslouží si to. Ale jeho styl se přežil, potřebujeme nové podněty, jinou realitu".

   Smazat
  9. 0:13
   kUBRTE, vám připadá 250 tisíc nespokojených lidí v ulicích málo?? A kolik tam bylo těch dovezených, " spokojenýchů, 2 500, trochu rozdíl že.

   Smazat
  10. Pane Františku,máte teoreticky pravdu. Já mám trochu jinou zkušenost.
   Jsem občan státu ve střední Evropě,se vzděláním tu nebyl žádný problém. Přesto se nám povedlo před 30ti lety šlápnout na hrabě. Taky jsme chtěli jen změnu a touha po lepší budoucnosti byla silným motorem. Když je doba těhotná revolucí, tak asi záleží na porodníkovi. Davy pak jdou za tím, kdo je ukecá.

   Smazat
  11. 9.37 - a Vy jste to počítal? Když to počítá policie, tak je jiné číslo než novináře.
   Na Letné kdyby nevystupovali hudební skupiny, tak by bylo číslo hodně malé.
   Moje hodnocení by bylo: "Lidi se na nás opět vy...li". /za výraz se omlouvám/

   Smazat
  12. Nu, Anonymní 9:37, u nás jen v Praze také manifestovalo nedávno kolem 200 tis. lidí s "Milionem chvilek" proti Babišovi. A jaké jsou volební preference jeho ANO?

   Smazat
  13. Václave, kdyby se ta horda z Letné vydala na pochod k Hradu a Strakovce a úmyslem vyházet odtamtud konšely a dosadit "ty správné", co myslíte, koho by povolali na ochranu zvolených zástupců zákonodárného sboru a exekutivy? Jaké prostředky by použili? Protože ostatní občané a voliči by byli buď v práci nebo doma před TV a očekávali by, že represivní složky uchrání pořádek v zemi. Jenže jak jsme mohli několikrát v přímých přenosech sledovat, neuchrání.

   Smazat
 5. Lukašenko není Janukovyč, toho se amiokupant bude zbavovat těžko!

  OdpovědětSmazat
 6. "Prozápadní část opozice má podle odhadů podporu asi 10% obyvatel." - Škoda, že nám pan autor článku neprozradí, jak na tenhle údaj přišel. Petr

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Existuje něco jako statistika, průzkumy veřejného mínění, analýzy webů, sociálních sítí apod. To k vám ještě neproniklo? I demonstrace odpovídají +/- těmto procentům. 200 tisíc v Minsku, pár set v jiných městech, na venkově nikdo. Při 9,5 mil. obyvatel to odpovídá. Ale ona je tam i proruská opozice. Která vyčítá Lukašenkovi protiruské výpady v posledních letech, kdy se pokoušel vlézt do zádele některým západním silám a bratříčkoval se se Zelenským. A tu také není možno jen tak obejít. Takže tzv. Západ musí opatrně posunovat, aby nenarazil. Hlavní křiklouni jsou Pobaltí a Polsko, které by rády zase přišli ke "svým územím". Jenže jaksi Rusko je proti a tak se "hladké předání moci" jaksi nekoná. Dnes byla v Minsku mohutná demonstrace 300 (tři sta) lidí. To se asi museli na tom náměstí hledat. Představitelku opozice nikdo nezná a je prý zástupcem svého muže, který právě bručí. Ale hrdinně práskla do bot a utekla do Litvy odkud řídí svoji zástupkyni. Revoluci v zemi vede zástupkyně zástupkyně. Ti praví revolucionáři nějak došli. takoví s vizí, odhodláním a statečností bít se za svoji věc. Zejména Západu. Když pominu, že je to jeden lotr vedle druhého, tak navíc jsou to rozmazlené primadony, vozící se v drahých autech, soukromých letadlech, chrní a chlastají v nejluxusnějších hotelech. Na tu hereckou šmíru co předvádějí jsou za pár kopějek drazí. Na co ty milióny EURO? Když si je chce Mutti vydržovat, tak ať si je platí. Ale proč my? Co my máme s Běloruskem?

   Smazat
  2. Moc by mě zajímalo, kdo a z čeho financoval Minářův letenský Majdan, jízdenky a celý ten cirkus.

   Smazat
  3. Dostal to z Bruselu jako všichni.

   Smazat
  4. 21:54 Je to jenom odhad autora. Samozřejmě. Ale i vy si můžete takový odhad sám vytvořit, že? Před pár dny se konal v Bělorusku obrovský průzkum veřejného mínění. Ta anketa se jmenovala "prezidentské volby" a prozápadní část opozice tam dostala maximálně 20 % hlasů. A ještě vezměte v úvahu, že část těchto hlasů patří opozici jiné kategorie. Spokojen? Hlavně mě, prosím nepřesvědčuje o zmanipulovaných hlasech. Ono se MOŽNÁ něco zmanipulovat dá. Ale opravdu jen něco.

   Smazat
  5. Odkud 10 %? Stačí se podívat na výsledky prezidentských voleb, ve kterých kandidátka "zapadniků" Tichanovská získala nějakých 10 % hlasů.

   Jestli se to někomu nelíbí, ať napíše jako Tichanovská do Bruselu, a oni mu tam vystaví potvrzení, že "ve skutečnosti" získal těch hlasů přinejmenším 80 %.

   Smazat
  6. 21,54
   Se o nulu netrefili debilokrati!.-DDDD

   Smazat
  7. 23:08
   Něco dostal od seroše a hodně od Babiše. Ten vlastn krmí neziskovky z naših daní.
   Václav

   Smazat
 7. Potěšujícím zjištěním je pro mne skutečnost, že jsem dosud na žádné demonstraci ani jednou nespatřil vlajku Eurofašistické unie. To by mohlo naznačovat, že i demonstranti vyburcovaní Sorošovými pohůnky si možná uvědomují, že "cesta do Evropy" by pro Bělorusko byla cestou do pekel. I když ti Sorošovi pohůnci samozřejmě mají tuto cestu do pekel pro Bělorusy v plánu, protože jsou za to od svých chlebodárců placeni. Jen to příliš nezmiňují a raději vsadili na "národní uvědomění" Bělorusů. Proto ty staré vlajky první běloruské republiky z roku 1918 a "pagoňa", odvěký symbol východních Slovanů (jezdec s mečem na koni).
  Paradoxem je, že ta stará běloruská vlajka je pouze variantou polské vlajky a že Poláci jsou odvěkými nepřáteli Bělorusů.
  Druhým paradoxem je fakt, že zmiňovaná "pagoňa" je v současnosti státním znakem Litvy a že Litevci se v minulosti s Bělorusy taky zrovna moc nemazlili.
  Chápu, že mnozí Bělorusové mohou mít Lukašenka plné zuby, za těch 26 let. Ale na druhou stranu doufám, že jsou dost rozumní, aby nenaletěli na tu "evropskou demokracii". Vlastně mají jen dvě možnosti. Buď malé peklíčko s Lukašenkem a nebo velké peklo s Evropou.
  Snad si uvědomují, že pokud má v současné době malé a chudé Bělorusko dvakrát větší HDP na hlavu, než sousední velká a kdysi bohatá Ukrajina, tak v té "Evropě" asi nebude něco v pořádku. ;-)

  OdpovědětSmazat
 8. Nevím, nevím, nějak se mi nezdá, že by se podařilo tak moc otočit výsledek voleb 80% : 20% . Možným vysvětlením může být různá preference venkova a měst. Je škoda, že to neanalyzovali. Lukašenko je autoritář a opozice se hecuje, nevidím rozumný konec. Snad jen přání, ať se jim do toho nikdo neplete.

  OdpovědětSmazat
 9. 21:54 vy jste tu Petře, nejspíš zelenáči, náramně chyběl. K věci:
  Tak jak se zvonilo v Československu klíči v roce 1989, zvoní se dnes, resp. protestuje v Bělorusku. Oni Bělorusové nejsou skutečně nespokojení, oni se chtějí mít, jen tak beze všeho, chtějí se mít líp. Tak, jak se domnívají, že je to "na západě“. Žádné stinné stránky tam nevidí, o realitě a ceně toho co se domnívají, že dosáhnou, pranic netuší. A čím dál víc se nechávají davem strhnout, často i davem donutit.
  A stejně jako u nás, za jeden a půl generace se pod vlivem falešných tvrzení, návykem na realitu, stane pravdou, že si polepšili. Lhostejno, že ne. Lhostejno za jakou cenu. Aby mohlo být z principu líp, musí být ještě o moc, o moc hůř. Tou dobou ale, téměř jistě, vyspělá technika mocnými nechtěné změny nedovolí.
  Takže, pomáhat hlupákům se zdá hloupé víc, než jak hloupí jsou oni. Natolik to vidím černě.

  OdpovědětSmazat
 10. Soroš,jak dědek ničí svět na sklonku svého života.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. On má před sebou ještě 16 let, vy ne.

   Smazat
  2. 5:32
   Má 💩, sami amiokupanti ho nechají zemřít!!!!!! 😁

   Smazat
  3. On má syna! Ten zdědí vše a štafetu ponese nepochybně dál.

   Smazat
  4. 5:32 To těžko až natáhne bačkory tak bude na světě lépe. A v Bělorusku se mu to nepovede.

   Smazat
 11. Západ resp.USA nedají nikomu nic zadarmo. Vždy očekávají nějakou návratnost. Ať finanční či politickou. Oni dostanou zpátky i to, co vrazili do Ukrajiny! Ale jestli že my vrazíme 40 milionů do Běloruska, co nám to přinese? Co nám přinese případná změna tamní vlády. Je to úplně zbytečný výdaj. Opozice nehladoví, její členové nemají existenční problémy a červené karty si dokážou udělat sami a na nákup neprůstřelných vest atd. je ještě brzy. Ostatně to zajistí člověk v plísni. 40 melounů vylítne komínem. P.S. Píše se: USA věnovaly na obnovu toho a toho tolik a tolik. Nevěnovaly! Vše do čeho dají nějaké peníze jsou jen půjčky s úrokama!

  OdpovědětSmazat
 12. 80,8
  Bezdomovec ukradne 2 rohlíky a jde na 2 roky za katr.....Kripl Petříček za defraudaci 40 000 000 z našich daní zůstane na ministerstvu?????!!!!!!Kokotus maximu s Al-Hamjda i Blbiš by měli jít okamžitě od válu!

  OdpovědětSmazat
 13. Jelikoz se jedna o operaci NATO, tak by tech 40 mega melo jit z ministerstva obrany a melo by se zapocitat do nakladu na zbrojeni, i do tech 2% slibenych NATO. Stejne by se mely zapocitat i prispevky neziskovkam jako CvT.

  OdpovědětSmazat
 14. Podobně to vypadalo u nás v 89 roce. Jenže parazitická elita zformovaná už po padesátých letech poňoukala parazitečky všeho druhu až zvítězila PRAVDA A LÁSKA. Ti paratitečci co se uchytily teď mají obrovský strach a proto tak šílí. Zdebilizovaly široké vrstvy mladých lidí a pokud nedojde k hrozné katastrofě, není síly to změnit.

  OdpovědětSmazat
 15. Rozdíl % je taky možný, různou preferencí venkova a měst, jako u nás.

  OdpovědětSmazat
 16. https://megazpravy.cz/vaclav-havel-jako-odstrasujici-pripad-aktivistickeho-populismu/
  https://megazpravy.cz/kdy-vyrazite-pane-generale-petr-pavel-vyzval-k-maximalni-podpore-beloruske-opozice-ale-schytal-vyprask/
  Petříček a celé MZ JE NA VYHAZOV.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12:22
   Ne Jenna vyhazov, ale na ubytování v kamenolomu o vodě a chlebu!!!!

   Smazat
 17. Jak tak koukám, tak Lukašenkův úspěch v boji proti Covid se
  moc necení. Demoše ani nenapadlo že by se měli rozestoupit na ty dva metry a zvýšit tak optický dojem ze své mohutnosti.
  Ani loutkovodiči těch mlaďochů to neocení. Takže Sašo, pozvi
  nějaké šiřitele nejen demokracie z Rajchu a je naděje na demokratický zákaz shromažďování.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.