Reklama

čtvrtek 20. srpna 2020

Putin a Rusko čelí velmi vážné krizi v Bělorusku

The Saker

20. 8. 2020   ICH,  překlad Zvědavec

Moji dlouholetí čtenáři si zřejmě všimli, že jsem zřídkakdy (pokud vůbec!) psal o Bělorusku nebo prezidentu Lukašenkovi. Jako je tomu vždy v případě blogů, pokaždé existuje důvod, proč se o něčem zmiňuji, a proč o něčem nepíšu vůbec. V případě Běloruska nebo Lukašenka byl důvod, proč jsem o nich nepsal, úplně stejný jako ten, proč jsem nikdy nepsal o Ukrajině před rokem 2013: jednak jsem neměl inspiraci, a jednak jsem byl většinou znechucen tím, co se tam dělo. Také jsem se necítil na to, abych o těchto tématech psal. Ohledně Ukrajiny se to změnilo po Euromajdanu.


Nyní mě však události v Bělorusku přinutily zabývat se tímto velmi nepříjemným tématem: Bělorusko čelí složité a nebezpečné krizi, která by mohla vést k velké krizi uvnitř Běloruska a dokonce i ke ztrátě suverenity. Ale předtím, než se začneme zabývat tím, co se tam právě děje, začnu rychlými „miniaturními základními fakty“ o Bělorusku. Zde je to, co si myslím, že by měl každý o této zemi vědět:
 • Bělorusko je zcela uměle vytvořené, dokonce více, než Ukrajina. Na Ukrajině byli alespoň „lidé ze západu“ (Galicia), kteří nebyli Rusové (můžete je považovat za „skutečné Ukrajince“, pokud chcete), a jejichž nenávist ke všemu ruskému byla zcela fanatická, asi jako Interahamwe ve Rwandě. V Bělorusku neexistuje žádný smysluplný ekvivalent k Banderovcům.
 • Lukašenko nebyl více proruský, než Janukovič. To je zásadní. Lukašenko byl vždy svůj, ne pro Rusko. Západ i Lukašenko rádi říkají, že Bělorusko je jediný skutečný spojenec Ruska. To není pravda. Technicky vzato jsou Rusko a Bělorusko nadnárodní federální státy. Je však pravda, že Lukašenko se snažil využívat historické identity mezi ruským a běloruským lidem a neustále od Ruska žádat pomoc. Až doposud Rusko vždy pomohlo.
 • Jako země je Bělorusko jakoby dokonalý policejní stát s extrémně schopnou a obávanou KGB (ano, v Bělorusku si ponechali stejný název), která ovládá všechno a všechny. To je také jedna ze zásadních věcí, důvody vysvětlím níže.
 • Pokud jde o Kreml, ten se vždy snažil podporovat opětovné sjednocení s Běloruskem, ale tento proces nebyl nikdy zcela dokončen kvůli častým problémům a dokonce kvůli krizím mezi Moskvou a Minskem. Rusko nalilo obrovské sumy peněz do této země, aby zabránilo krachu běloruské společnosti.
 • Koneckonců Bělorusko je opravdu chudá země s velmi omezenými zdroji. Pro Rusko je však Bělorusko rozhodujícím vojenským spojencem, který hraje ústřední roli v obranných plánech Ruska. Pokud se USA a NATO podaří úspěšně převzít kontrolu nad touto zemí, bude to pro bezpečnost Ruska zásadní strategická hrozba.

To je jen několik ukazatelů pro srovnání Běloruska s Ukrajinou.

Nyní mi dovolte shrnout, co se v současnosti děje.

Běloruské orgány prohlásily, že „stovky“ mužů (údajně Rusové) byly vyslány do Běloruska, a mají nekalé úmysly. Lukašenko oficiálně potvrdil, že obdržel tuto informaci od ukrajinské tajné služby SBU. Tito muži byli popsáni jako teroristé, povstalci, členové „Wagnerovy“ skupiny PMC, diverzanti, atd. Jejich cíle byly popsány jako zabití Lukašenka, vyvolání nového „majdanu“ v Bělorusku, vytvoření chaosu, atd.

Upřímně řečeno, běloruské orgány nikdy nic nesdělují přímo, ale po pravdě řečeno, to na věci nic nemění. Zde jsou dvě věci, které považuji za nesporné:

 1. Rusko by nikdy neuvažovalo o použití síly nebo nezákonných tajných operacích proti Lukašenkovi a/nebo Bělorusku. 
 2. Běloruská KGB ví o všem důležitém, co se v Bělorusku děje.

Dokonce bych tvrdil, že argument č. 2 hodně podporuje argument č. 1.

V každém případě se zdá, že nějaká běloruská firma si najala skupinu členů bezpečnostní ochranky z Ruska, aby zajistila bezpečnost v různých zemích (často jsou zmiňovány Súdán a Venezuela). Cestovali do Běloruska a měli naplánováno odletět z Minska do cílové lokality. Opozdili se, zřejmě úmyslně, zmeškali svůj let a bylo jim řečeno, aby si šli odpočinout do hotelu, který se náhodou nachází nedaleko Lukašenkovy rezidence. V noci do hotelu vnikl zásahový tým KGB s bleskovými granáty a se zbraněmi, který brutálně všechny muže zatkl, přestože žádný z ospalých Rusů nekladl odpor. Nebyly u nich nalezeny žádné zbraně, ani žádné důkazy o tajných plánech, ale orgány prohlásily, že jelikož tito muži nepili ani neobtěžovali servírky, a byli jen sami pro sebe, je to jasný důkaz, že jsou na tajné misi (nedělám si legraci!).

Vše z toho, co bylo výše uvedeno, je absolutní a naprostý nesmysl, a my bychom se neměli nechat rozptylovat podrobnostmi této zcela jasně vykonstruované záminky.

Zde je to, co se skutečně stalo:

Vypadá to, že ukrajinská tajná služba SBU (která nedělá nic bez souhlasu strýčka Sama) rozběhla složitou tajnou operaci s cílem dostat Bělorusko a Rusko do vzájemné konfrontace. Celá operace, včetně naverbování, koupě letenek, atd., byla ve skutečnosti řízena z Ukrajiny. To byla také největší chyba, kterou Ukrajinci udělali: akci nezakryli dostatečně, takže ruským speciálním službám netrvalo ani 24 hodin a zjistili celý plán a předali jej médiím (v Rusku). Drobné detaily se stále prošetřují, ale to hlavní je toto: Ukrajinci předstírali, že jsou z bezpečnostní firmy a hledají muže s bojovými zkušenostmi, především muže, kteří bojovali na Donbasu proti ukrajinským silám. Jakmile byli naverbováni na plnění docela obyčejných strážných povinností, měli tito muži letět do Minska, kde měli zmeškat letadlo a čekat na další příležitost, jak opustit Bělorusko. V tento moment SBU kontaktovala běloruskou KGB a „varovala“ je před ruskými „žoldáky“, kteří byli vysláni z Ruska, aby zabili Lukašenka nebo ho alespoň svrhli.

Nyní je rovněž evidentní, že SBU požadovala speciálně takové ruské občany, kteří mají bojové zkušenosti z Donbasu, aby následně požádala Bělorusko o jejich předání Kyjevu. V případě většiny mužů z této skupiny byl tento požadavek vznesen téměř jako první.

Zatím se to vyvíjí „dobře“ (ne tak docela, ale víte, jak to myslím), poté se však Bělorusové a samotný Lukašenko začali chovat opravdu divně.

První logický krok běloruských orgánů měl být ten, že Lukašenko měl zatelefonovat Putinovi a požádat ho o vysvětlení. Případně mohl šéf běloruské KGB zavolat šéfovi FSB a požádat ho o objasnění. Místo toho však běloruská KGB zorganizovala tento směšný „zátah“ na ruské „žoldáky“, kteří poklidně spali v hotelu a vůbec netušili, co se děje.

Poté místo toho, aby Lukašenko spolupracoval s Rusy, poskytl dlouhé interview Dmitrijovi Gordonovi, jednomu z nejtalentovanějších a morálně nejodpornějších ukrajinských novinářů (který hrdě prohlašuje, že je agentem SBU).

Poté se to začalo jen zhoršovat.

Lukašenko se chopil příležitosti a opět spustil svou typicky zdlouhavou tirádu proti Rusku. Zašel tak daleko, že dokonce naznačil, že by Bělorusko mohlo vydat několik těchto ruských mužů Ukrajině (která, jak nyní víme, poskytla seznam hledaných mužů běloruské KGB). Na základě tohoto počínání bylo Rusům okamžitě jasné, že Lukašenko hrál v těchto posledních dnech - před prezidentskými volbami, které se konaly v neděli - nějakou špinavou hru.

Takže co by mohlo vysvětlit toto zcela bizarní chování Bělorusů?

Důvod č. 1: Jednoduše řečeno - Lukašenkova popularita klesá stejně rychle, jako čistý příjem Bělorusů.

Důvod č. 2: USA jsou nepochybně zapojeny do hlavní strategické psychologické operace (PSYOP), aby se zmocnily kontroly nad Běloruskem.

Důvod č. 3: Běloruský stát ve svém současném stavu není prostě schopný fungování, a ani nikdy nebyl.

Rozeberme nyní tyto důvody jeden po druhém:

Ačkoli nikdo nepochybuje o výsledku jakýchkoli voleb v Bělorusku, je také docela nesporné, že většina Bělorusů podporuje Lukašenka. Není to o tom, zda Lukašenko vyhraje, ale kolik hlasů mu zajistí vítězství. Včerejší volby přinesly Lukašenkovi nejnižší možný, avšak přijatelný výsledek: 80%. Tato cifra je opravdu bezvýznamná, ukazuje pouze to, jak dobrý je Lukašenkův režim ve vítězství u voleb. Tentokrát se však zdá, že probíhá více protestů, než v minulosti, a na rozdíl od toho, co se v minulosti událo, protesty se neomezují pouze na hlavní město Minsk, ale nyní se rozšířily i do dalších měst. Takže i když Lukašenkovi nikdy nehrozilo, že oficiálně prohraje volby, protesty v majdanovském stylu mu dělají velké starosti.

Stalo se toho však ještě mnohem víc.

USA se nyní, po setkání Lukašenka s Pompeem, chystají otevřít (velmi důležité) velvyslanectví v Minsku. Již dlouhé roky nemohl Západ přijít Lukašenkovi na jméno, a nyní jsou náhle všichni „samý úsměv“.

Je to opravdu shoda okolností?

Velmi o tom pochybuji.

Ale je to ještě mnohem horší: USA pošlou jednoho z nejschopnějších a nejnebezpečnějších představitelů, aby rozvrátil Bělorusko: Člověk, o němž mluvím, je Jeffrey Giauque, představitel Zpravodajské služby ministerstva zahraničí, který má za sebou dlouhou řadu destabilizačních misí.

Poslechněte si, jak se sám představil běloruskému lidu:Ve skutečnosti je nyní zcela zřejmé, že celou provokaci s ruskými „teroristy“ pečlivě vytvořily a zrealizovaly USA společně s Ukrajinou. Kdyby ukrajinská SBU veškeré zorganizování tak neodbyla (ruské FSB to trvalo méně než 24 hodin, než získala úplný a přesný obrázek o tom, co se stalo), tento plán mohl vyjít. Ve skutečnosti se to ale ještě může stát.

Pokud budeme ze všeho jen obviňovat USA, SBU a Lukašenka, nebudeme znát celý příběh.

Pravdou je, že Bělorusko je zcela umělý stát, mnohem více, než Ukrajina, a zároveň je to stát, který jednoduše nemůže sám přežít. Nemůže ani doufat, že přežije díky neustálé pomoci Ruska. Zatímco náhled na kořeny ukrajinského nacionalismu je důležitý a zajímavý, v případě Běloruska je to zbytečné, protože běloruský nacionalismus je něco opravdu nehistorického a umělého, co skutečně nemá žádný základ vně západních ideologických dogmat.

Zatímco marxismus Sovětského svazu a obecně rusofobní ideologický režim vždy podporovaly vznik místního nacionalismu (a dokonce vytvořily dříve neexistující „národnosti“), běloruský nacionalismus byl něčím, co nikdy moc netáhlo. Není to nijak překvapivé, protože jakákoli odlišnost mezi Rusem a Bělorusem je mnohem menší, než jaké jsou rozdíly mezi Rusy, kteří nyní žijí ve velmi rozmanité a skutečně multietnické společnosti. Avšak z pohledu strany Nomenklatura a jejích západních správců neodtržení Běloruska od Ruska - když takové země, jako Ukrajina nebo Kazachstán, vyhlásily svou nezávislost - bylo nemyslitelné, tak bylo dosaženo jakéhosi podivného kompromisu, který měl uklidnit jak lid Ruska, tak Běloruska. Bylo uzavřeno několik dohod, některé dohody se donekonečna projednávaly (zejména o energetice!), a výsledkem toho všeho byl nakonec tento podivný a umělý státeček, který má pouze 10 milionů obyvatel. Pokud jde o jeho vůdce, ten prohlásil, že Bělorusko se bude držet „mnohovektorové“ zahraniční politiky, kterou bych shrnul následovně: čerpat co nejvíce peněz z Ruska a současně hledat podporu u anglosionistického impéria.

Poznámka: Ano, vím, Lukašenko je nazýván „posledním diktátorem Evropy“ a na Západě není populární. Chci zde vyzdvihnout jednu věc, že jeho nedostatek popularity má být připisován Západu, nikoli jemu. Lukašenko se neustále snažil získat podporu (tedy „peníze“) ze Západu a nyní se Pompeo & spol. evidentně rozhodli udělat z „jejich“ čubčího syna „našeho“ čubčího syna. Mám tím na mysli to, že Lukašenko byl učebnicový případ fenoménu „našeho čubčího syna“, nikoli však pro Západ - ale pro Rusko. Také se domnívám, že stejně jako všichni „čubčí synové“ (včetně „jejich“ a „našich“), Lukašenko se nyní obrátí se zodpovědností na Rusko.

Nyní také dochází k dalšímu, velmi znepokojivému vývoji: v této celé záležitosti byla běloruská KGB buď zcela nekompetentní (což není!), nebo ji infiltrovali západní agenti. Druhé vysvětlení se mi zdá mnohem pravděpodobnější.

Pokud budeme předpokládat, že byla běloruská KGB infiltrována a kompromitována, byla by to pro Lukašenka velmi špatná zpráva, neboť by se mohl ocitnout ve stejné situaci, jako např. Nicolae Ceaušescu, který byl zrazen vlastními tajnými službami (můžeme si také připomenout, kolik amerických/ izraelských agentů zastávalo vysoké pozice v okruhu Bašára Asada, dokud je válka v Sýrii nedonutila vybrat si, na jaké straně stojí).

Upřímně řečeno, zatímco agentura CIA a ty další nejsou v některých věcech příliš dobré, jsou skutečnými mistry světové úrovně v umění zkorumpovat představitele, a to se právě mohlo stát v Bělorusku.

Právě nyní jsou v Minsku a dalších městech nepokoje, a zatímco v hlavním městě má pořádková policie téměř vše pod kontrolou, již byly zaznamenány případy, kdy příslušníci pořádkové policie si jen útěkem zachránili život, jinak by je dav zlynčoval. V době psaní tohoto článku (pondělí 21:50 UTC) běloruská KGB prohlásila, že chytají nejhorší buřiče a vzbouřence, ale vzhledem k tomu, jak snadno ukrajinská SBU obelstila (nebo, ještě hůře, infiltrovala) běloruskou KGB, nejsem těmito prázdnými řečmi příliš uklidněn: tajné služby jsou zde proto, aby se postaraly o nebezpečné problémy, nikoli aby měly velká prohlášení.

Poslední zpráva, kterou jsme od běloruské KGB slyšeli, je ta, že zabránili zavraždění hlavní opoziční kandidátky Světlany Tichanovské. Kruci, to by mohla být dokonce pravda, vzhledem k tomu, že (bezradná) Tichanovská by byla dokonalým „obětním beránkem“ (a hroznou političkou, kdyby byla někdy zvolena). Ale také to vypadá, že nějaké zájmové skupiny uvnitř běloruské KGB se ucházejí o přízeň Tichanovské. Domnívám se, že obě verze jsou stejně špatné.

Jak moc je tohle všechno závažné?

Velmi!

Polská média již začala šířit (falešné) zprávy o tom, že Lukašenko uprchl z Běloruska ve svém letadle. Tato fáma je jednoznačně vymyšlena tak, aby vytvořila (špatný) dojem, že Lukašenko je další Janukovič: nemám rád ani jednoho z těchto mužů, ale Lukašenko je mnohem tvrdší, než byl Janukovič.

Kromě toho je mediální kampaň, kterou nyní vedou západní, polská a ukrajinská média, co do rozsahu bezprecedentní a pro režim bude velmi obtížné znovu získat nad zemí kontrolu.

Pokud jde o Lukašenka, zdá se, že nyní nějak otočil: poté, co obvinil Rusko z toho, že nezachází s Běloruskem jako s bratrem, ale jako s partnerem, nyní tvrdí, že mluvil s Putinem a obdržel pětistránkový dokument, který celou záležitost vysvětluje, a také říká, že Rusko a Bělorusko budou přece jenom bratři.

Není to příliš přesvědčivé, mírně řečeno.

Je zcela logické, že Lukašenkova popularita v Rusku, která nikdy nebyla tak vysoká, nyní rychle klesá a mnoho analytiků, kteří v minulosti chválili Lukašenka za jeho (údajně) „pevnou“ politiku vůči Západu, nyní otevřeně vyjadřuje své znechucení. Stále větší počet Rusů se nyní otevřeně podivuje nad tímto celým konceptem „nadnárodního federálního státu“. Pokud jde o Lukašenkovu tolik vyzdvihovanou „mnohovektorovou politiku“, ta nyní vypadá jako zcela banální případ snahy sedět na dvou židlích.

Nyní je zcela zřejmé, že lídři impéria přestali nenávidět Lukašenka na dobu nezbytně nutnou k tomu, aby ukázali krátkodobé a napůl důvěryhodné zdání shovívavosti; nyní již zase mluví o znovuzavedení sankcí vůči Bělorusku a Lukašenkovi osobně.

Tohle všechno je pro Rusko extrémně nebezpečné, a to z následujících důvodů:
 1. Lukašenko je absolutně strašný „náš čubčí syn“ (tito lidé jsou vždy takoví!), který necouvne. A jeho poslední šaškárny jen ukázaly Kremlu, že Lukašenko je do značné míry součástí problému, nikoli řešením.
 2. Pokud Lukašenko zůstane u moci, bude to jen díky jeho (většinou velmi účinnému) represivnímu aparátu, který by mohl postačit k umlčení opozice, ale už nebude stačit k tomu, aby byl Lukašenko skutečně populární.
 3. Samotný Lukašenko je zcela zřejmě nečestný a bezcharakterní, nemorální. Nezáleží mu ani trochu na Rusku (nebo v tomto ohledu Bělorusku), dbá jen o sebe. Jinými slovy, dokud zůstane u moci, bude Bělorusko dělat velké starosti Rusku.
 4. Pokud bude Lukašenko svržen, ať už půjde o spiknutí KGB nebo násilné povstání podobné majdanu, můžeme si být zatraceně jistí, že kdokoli bude u moci, 1) bude prověřen Spojenými státy a 2) bude fanaticky zaměřen proti Rusku.
 5. Bělorusko nemá pro Rusko velký ekonomický význam, ale z hlediska bezpečnosti, a ještě více z vojenského hlediska, je Bělorusko naprosto nepostradatelná země pro bezpečnost Ruska.

Tento poslední bod je třeba objasnit. Nejen, že se Bělorusko nachází na strategicky klíčovém místě, běloruské ozbrojené síly jsou velmi dobře vycvičené a vybavené (nedají se srovnat s ukrajinskými vojenskými složkami), a představují pro Kreml velký vojenský přínos. V Bělorusku jsou také rozmístěny ruské vojenské síly. Také je nutno dodat, že kontakty mezi běloruskou a ruskou armádou jsou velmi přátelské a velmi hluboké. Pokud by měla aliance NATO převzít velení nad Běloruskem, byl by to pro Rusko skutečně velký problém (s nímž by se Rusko sice vypořádalo, ale vyžadovalo by to zásadní přehodnocení hrozby ze Západu).

Kam to povede?

Zdá se mi, že pokud Putin udělá „víceméně to stejné“, Rusko bude riskovat ztrátu Běloruska, což by byla v této době, kdy se ukrajinský Banderastán rozpadá, opravdu strašná hanba. V současné době musí Rusko zabránit šíření „ukrajinské infekce“ a zároveň se připravovat na dobu po Lukašenkovi (než bude příliš pozdě). Lukašenko samozřejmě jen tak neodstoupí, takže Rusko musí najít vhodný nástroj, jak ho k tomu donutit.

Osobně stále věřím tomu, že úplné opětovné přičlenění Běloruska k Rusku by nejen vyřešilo „běloruský problém“, ale také by to vyřešilo „Lukašenkův problém“. Jsem si jistý tím, že Rusko má v Bělorusku více než dostatečný vliv a zdroje, aby si vynutilo tyto změny. Ano, bylo by to obtížné i nebezpečné, ale pokud k tomu nedojde, mohlo by to vést k mnohem horšímu výsledku. Rusko musí jednat. Rychle a rozhodně.


Text vyšel na ICH 12.8.2020

34 komentářů :

 1. Zase vyhrava pravidlo c. 1 - za vsim svinsvem na svete hledej CIA (USA).
  USA = demokracie = svinstvo - I TADY.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta poběhlice, co si chce hrát na Lukyho v sukních má izraelský pas, takže za vším hledej, ale to by byl antisemitismus...
   Mrkněte se na tenhle odkaz a snad vám v tom bude jasno:

   https://colonelcassad.livejournal.com/6108819.html

   Smazat
  2. Je to stejný scénář, jak tomu bylo na Slovensku. Dotyčný pán Anri Levi vytáhne z klobouku neznámou ženu = loutku a začne se pracovat na jejím zvolení. Na Slovensku to byla Čaputová, v Bělorusku Tsichanovská, která má mimochodem Izraelské a Litevské občanství, proto také teď sedí v Litvě. Na Slovensku se to povedlo a za prezidentku mají hezkou loutku. Myslím ale, že v Bělorusku se podobné heslo tomu Slovenskému "lebo Fico" neuplatní. I když tam také zní "potomu što Lukašenko", místní lidé nejsou hlupáci a velice dobře vědí, co by hrozilo, kdyby prezidentský post obsadila Tsichanovská. Ukrajina není daleko a obyvatelé vidí, co se tam děje.

   Smazat
  3. BěloRusům stačí podívat se přes hranice a uvidí, co bude z jejich země a národa, pokud pustí veškerou hospodářskou a politickou moc a předají ji do rukou světové sionistické mafie, kterou reprezentuje ukrajinský oligarchát se všemi těmi Porošenko/Valzmany, Kolomojskými a jejich šašky Zelenskými...
   A ta Tichonovská, se svým manželem je právě součástí té sionistické mafie a taková loutka, jako ta Pičutová na Slovensku a Babiš v Čechách...
   Ten Bernard Henry Lévy u toho odkazu je trockistický, notorický podjebávač typu Sorose a už jako mladý židovský intelektuál se velmi aktivně podílel na událostech r. 68 ve Francii, kde byl odstraněn z pres.paláce gen.de Gaule a nahradil ho Pompidou, loutka a účetní Rothschilda...a od té doby to jde s Francií z kopce...
   Většina lidí je, podle těch komentářů dole, tak zpitomělá, že to nevidí a ještě si dovolí otvírat tu svoji hloupou hubu a "vybírat blechy" Sakerovi, který na rozdíl od nich se "na svět nedívá přes hořické trubičky a vidí až za roh...."

   Smazat
  4. Pro 08:21, bohužel jsem skeptik. My jsme také v 89. nevěděli že pokud se západnímu Němci vezpe vše co má na půjčky, tak je na tom stejně jako obyvatel NDR. My jsme také v 89. viděli jenom ty miliony idiotů cinkají klíči a provolávají slávu a neviděli na balkonech se potutelně pošklebující gaunery a ani netušili jejich skutečné úmysly. Inu, Bělorusové mají sen, jak MLKing, "I have a dream" a pak dopadl dosti špatně...

   Smazat
 2. Zajímalo by mne, kdy chodí Bělorusové do důchodu, jak to mají se zdravotní péčí a potovnat to s Ukrajinou a zadlužeností obou států..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. pro Anonymní 23:08
   HDP na hlavu za 2019 má Ukrajina 3,659 USD a Bělorusko 6,663 USD
   Celková zahraniční zadluženost Ukrajiny je 121 miliard USD a Běloruska 40 miliard USD.
   Zdravotní péče na Ukrajině i v Bělorusku je oficálně hrazena státem. Leč na Ukrajině je dostupnost i kvalita péče někdy poměrně diskutabilní. Zatímco dostupnost zdravotní péče v Bělorusku je mezinárodními experty celosvětově hodnocena na vysoké úrovni.
   Věk odchodu do důchodu na Ukrajině je u mužů 60 let, u žen zhruba 58. V Bělorusku by to v této chvíli mělo být u mužů 61,5roku a u žen 56,5 roku. Aspoň takový je vývod z posledních dostupných platných zákonů v obou zemích Je však nutné vzít v potaz, že tyto údaje jsou pouze hrubé a v praxi se mohou lišit o nějaké měsíce podle povinných odpracovaných let a tak podobně.

   Smazat
 3. Upřímně řečeno, Sakera už já osobně raději nečtu. Povoláním alarmista stejně jako ta dědská kurvička ze Švédů. Když něco takového budu chtít číst, tak vlezu na indické zdroje. Tam jsou dneska podobně chytří. O Rusku už vědí svoje. Ale jen dostali pár po čuně od Číny, tak najednou bylo Rusko zase dobré.
  V textu je i pár zjevných blábolů, možná se do několika let vypracuje na jiného emerického experta , který vypadá vcelku zdravě, ovšem jen do chvíle, než spustí svoje teorie o neviditelných hadech kolem nás. Říká jim reptilové či jak.

  orinoko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Orinoko, jestli se nepletu tak The Saker žije v USA a je ruského původu. Také mám o něm smíšené pocity...

   Smazat
  2. 10:34 možná se jmenuje Diamantov a jeho otec byl voják ruské (rudé?) armády. Rusky neumí.

   Smazat
 4. V dnešním pořadu "60 minut" je popsáno, jak Bělorusy vydírají
  https://www.youtube.com/watch?v=8zaPDVtFASM
  Připomnělo mi to konec roku 1989 u nás. Žádnou politickou práci jsem se tehdy nezabýval, jen jsem překážel. Revoluci v mém oddělení organizovali dva kolegové. Zbytek se mne nezastal, dostali strach, co s nimi bude. Mi později pomohl profesor z ciziny. Ti zbabělci se dostali do problémů se zaměstnáním po rozvratu podniku. Bělorusko bude plné zbabělců, kteří budou později rádi, jestliže najdou práci v Rusku.

  OdpovědětSmazat
 5. Tomu rozumím, ale tím opětovným připojením je myšleno aby se Bělorusko stalo další federativní republikou Ruské federace?
  Někde jsem četl, že ta vlajka kterou mávají vznikla v roce 1920.

  OdpovědětSmazat
 6. https://www.youtube.com/watch?v=9-msTciXxfE

  Vedeti je dobre, vse videti a ne jen zde plkati Mrknete jak se to od Gorby delati
  Dalsi vyborny je serial "Vysoke hry Ruske mafie -" Jsou to cca 4 dily po hodine ale stoji za to .
  Lepsi nezli koukat na bukusteina Moravce

  OdpovědětSmazat
 7. Bělorusko je suverénní stát a člen OSN od jejího založení. Spolu s Ukrajinou mělo svého vyslance zároveň se SSSR. Co znamená "chudá země"? Že nemají tolik automatických praček, aut, mrazáků.... na 100 obyvatel jako my? Že nemají supermarkety narvané západním zbožím? Že netráví víkendy v obchodních centrech? Jaká měřítka použít? HDP na hlavu v USD? Já bych byl pro výraz "spokojená země". Jaká je míra nezaměstnanosti, kolik je tam bezdomovců, kolik lidí žije pod hranicí chudoby podle JEJICH měřítek, ne EU. Kolik lidí emigrovalo, kolik z toho mladých apod., jaká je úroveň vzdělání, porodnost,... Pak se bavme. Pobaltí je podle měřítek EU bohaté, ale odešla 1/3 obyvatelstva, z toho drtivá většina mladých! O Ukrajině je zbytečné mluvit. U nás je 750 tisíc lidí v exekucích, z toho většina v dluhové pasti. To v praxi znamená, že jsou to fakticky otroci! Každý jeden z nich bude na lichváře vydělávat do konce života a žít ze sociálních dávek! Často s celou rodinou! 40 tisíc bezdomovců. Těch oficiálních! Kolik jich je skutečně nikdo nespočítá, ale jistě o řád výše. Porodnost soustavně klesá a vymíráme! Zachraňují nás cizinci. Ale stavíme se jako zmrzlé košile! Jak se máme dobře. Třeba Bělorusové nejsou zvědaví na konzumní způsob života a jsou spokojení s tím co mají. A to si chtějí zachovat. A mají právo na to, aby si to zachovali. A mají právo se bránit každému, kdo jim chce jejich zemi doslova ukrást a rozfofrovat. A zejména těm domácím šmejdům, kteří by za jidášský groš prodali i vlastní mámu. Takže my jsme ti poslední, kteří se na ně mohou dívat nějak z vrchu! Nám v naší zemí nepatří vůbec, ale vůbec nic. I to, s prominutím ho.no je naše pouze dokud nespadne do kanálu. I kanalizace patří cizincům. Konkrétně Francouzům.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdybychom neměli co závidět Bělorusům, tak potraviny zcela určitě, tak kvalitní a levné potraviny dostupné pro všechny v EU nenajdete ani v oddělení Bio. Ale o tom se taktně v propagandě mlčí, přece EU je rajská zahrada a nepřipustí jen pomyslet žeby žrádlo od diktátora se dalo skutečně bez obav žrát a ještě u toho slastně mlaskat.

   Smazat
  2. Francouzi na nás taky koukají shora a já se ani nedivím, když vidím naše emisary v Bruselu, tak si to děláme sami. Navíc jsme dodali paní Jourovou, která pochopila a uchopila strategii EU,navíc včas zapomněla, že je (nebo lépe byla) Češka.

   Smazat
  3. 12:53
   Co vás nutí psát ty nesmysly?? Odkud máte zaručené info, vycucal z prstu??? A jak se v Bělorusku pěstují potraviny, pokud jsou lepší jak bio v celé EU??? Napište, budu se tím inspirovat na svojí zahrádce!!
   Příště o Bělorusku napište něco lepšího, věrohodnějšího, třeba to, že mají největší prsa v Evropě a EU, to zní věrohodněji:

   Smazat
  4. 15:49
   Bio výrobky fašoEU????!!!!! Moooooc, tak ty seš Doň Mimoň jak vyšitej!!!!!! 😂😂😂😂😂

   Smazat
 8. Tak o tom snad nemohl nikdo pochybovat ani vteřinu, že za tímto běloruským "Majdanem" stojí USA, potažmo CIA. Navíc to jako na potvoru přišlo zrovna v době, kdy bylo potřeba odpoutat pozornost od hodně velkých problémů tam u nich doma za oceánem. Taková náhodička.;-)
  Všechny ty barevné či kytkové revoluce a arabské jaro podle jednotného scénáře. Jen v Sýrii se jim to poněkud pokazilo.
  Vlastně si za posledních 20 let ani nevybavuji jediný rok, ve kterém USA nerozvrátilo, nebo se aspoň nepokusilo rozvrátit nějaký stát. Teď za Trumpa to sice trochu opadlo, ale za Clintona a Bushů to dost frčelo. Ale největší fičák to byl za panování "osvíceného" nositele Nobelovy ceny míru Baráka Ohamby. To se "kácela" jedna země za druhou.
  Nemohu si pomoci, ale to íránské označení pro USA, které zní Velký Satan, je více než přiléhavé. A to aniž bych chtěl osobně nějak stranit těm ajatoláhům.

  OdpovědětSmazat
 9. Saker sa v mnohom mýli - hlavne v tom, že bielo Rusi prijmú diktát NATO - je to riadené Poľskom - a jeho snom o dobytí Ukrainy, Bieloruska a Krymu

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Plácáš hlouposti. Rusové NIKDY nepřipustí, aby běloRusové vstoupili do NATO a stali se součástí EU!!!

   Smazat
  2. 10:37
   Tak jako Rusko nedopustilo vstup do NATO všem zemím z Východní Ev.???
   Vedoucí z NATO se nebudou ptát nějakého pantáty z Ruska.Už tohle pochop AMIOOKUPANTE!!

   Smazat
  3. 15:42
   Blbečku z Reichenbergu, to psal někdo jiný!!!!!! 😂😂😂😂😂A jen tak mimochodem, amiokupant je ba pokraji občanské války, dolar je krytý kočičím zlatem,takže na rozšiřování NATO sere!!!!!! 🤓

   Smazat
 10. To že Lukašenko lavíruje mezi Ruskem a západem je jasné. Ale to je dle mého názoru jediný možný postup v této špinavé hře jak zůstat svobodným státerm. Takže Stakere jsi jenom hlupák.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný takový "svobodný stát" v tomto značně globalizovaném světě neexistuje a pokud, tak skončí, jako Líbye, Venezuela, Sýrie, Irák, Irán atd. Ukaž mi nějaký !!!
   A jestli je tu někdo hlupák, tak to není Saker, ale ty...

   Smazat
  2. 10:41
   O hlupácích bychom si mohli dlouho povídat.Ale ve Vašem případě je to ztráta času.
   Václav Vodrážka

   Smazat
  3. 15:35
   A který stát je svobodný???

   Smazat
  4. Vodrážko, neurážej se, ale seš blbej, jak 3 dny starej pes, když si myslíš, že nějaké státy jsou svobodné...a žádných dalších diskusí není třeba...

   Smazat
 11. Když Putin pomůže Bělorusku tak to bude dobře. Co bude dělat západ štěkat a dávat sankce které na Rusko neplatí.

  OdpovědětSmazat
 12. K otázce HDP. V nejbohatší zemi světa je prý podíl výroby na HDP asi 6%, v Bělorusku bych to tipoval nad 20%. To znamená, že přes 90% HDP jistých zemí, našich vzorů, jsou hausnumera. Je to vlastně naleštěná bída. Nám ale nikdo za tuny potištěného papíru, s nazváním Česká koruna" a ničim nekrytými každý tak... ere. Pak, v době krize ti co vyrábí si mnou ruce a ti druzí čekají ve frontě na roušky... ale hlavně pro naše "stratégy", kdyby šlo skutečně do tuhého tak se vše zredukuje na potraviny- Jak říkal Velký stratég, JVStalin, "kak prokormiť" obyvatelstvo. To u nás hňupi, co se vyrojili z míst kam skutečně patřili, začali tvrdit že si vše koupíme na západ on naših hranic a levněji. To i Milouš, ať mu dá Pánbů komunistické nebe, měl více strategického citu. Inu, zatím skutečná krize nebyla, je co jíst a snad se to udrží. V tomto ohledu je na tom Bělorusko lépe a bohužel to řada z nich ani neví, jenom sní o té naši naleštěné a nejenom bídě ale i p...

  OdpovědětSmazat
 13. Rusko si v žádném případě nemůže dovolit ztrátu Běloruska. Moskva a centrální Rusko by bylo vojensky zranitelné a neudržitelné. Jedině, že by se vrátili rakety na Kubu nebo do Nikaragui jako protitah. Je to stejná partie stejných lidí za stejným účelem co rozložili Ukrajinu. Myslím, že Trump o tom neměl ani potuchy a pokud ano chlubil by se s případným ukořistění Běloruska úspěchem (jediným za celé funkční období). Pro Rusko by byl pád běloruska do pařát USA obdobou situace kdy byla obsazena Hitlerčíky. Ono jde v podstatě opět o stejnou věc, jen stejní lidé v pozadí změnili metody. V podstatě by dosáhli bez boje toho čeho Hitler válkou. Z hlediska historie Bělorusko je nedílnou součástí Ruska a jde o proces postupné parcelace Ruska o kterou se Anglo-židovská klika už pokouší neúspěšně několik století a nesmířila se s porážkami v krymské válce, polso-ruské válce, intervencích, a v 2.sv. válce. Dnes se jeví rozpad SSSR, ač jsem jej jako každý vítal, jako obrovská chyba a světová katastrofa. V tom má Putin pravdu. Dokud existoval SSSR (nebyl nijak ideální) držely se západní země a USA na uzdě a nezbývalo jim než poměrně čestně soutěžit hospodářsky a společensky na všech úrovních. I když ten boj neprobíhal v rukavičkách světu to prospívalo zvyšováním životních standardů po celém světě, rozvojem techniky a vědních oborů i určitou jistotou nemožnosti další katastrofální války. Linie a mezní červené čáry byly jasně dány. Od pádu SSSR se z USA stali doslova čubčí synové nic nedodržující, arogantní, zlodějští zmetci, prolhaní a na lidi na celém světě doslova seroucí. Tzv demokracie je jen fíkový list na krytí lumpáren. Dnes západ naprosto žádná pravidla nedodržuje a o alespoň hrané slušnosti nemůže být ani řeč. Neserióznost a prohnilost západu je dnes světově profláklá, ale nic se s tím nedá reálně dělat. Svět se potácí na pokraji ekonomické, sociální, národnostní a válečné katastrofy. Neexistuje síla, která by dokázala současnou západní zkurvenost držet na uzdě. Evidentně ani Čína s Ruskem a jejich společný potenciál k tomu nestačí.

  OdpovědětSmazat
 14. Pokud jde o konec Lukašenka, je třeba nejprve vědět, kdo jej nahradí a zatím takového nevidno.

  OdpovědětSmazat
 15. Snad by nebylo od věci dohodnout jako protihodnotu vlády lukaše využití území Bílé Rusi (BR) k ochraně obou zemí, RF i BR proti západu. Obě země jsou spojité nádoby; historicky i etnicky.
  Je možné, že v současné vládě BR není konstruktivní politik vnímající, kam se současná vláda Luky i pro-západ sune?
  Jednoznačně je ale strategické spojení BR a RF v zájmu obou států. Pokud je v BR sjednocující racionální mozek, jistě již byl osloven. Doufejme.
  In Drank nach Osten nacistická armáda Reichu si při postupu přes Bílou Rus vedla velmi zmužile a pragmaticky. Vypálila celkem 620 běloruských vesnic. Po té -,co do kostelů zahnala veškeré bezbranné obyvatelstvo, je uzavřela a podpálila. WWII. přežilo 50 % Bělorusů!
  KR.ten lukaš to komentoval tak, že: "BR nebyla nepřítelem Německa, nebyla to jejich válka"...A.Š.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.