Reklama

čtvrtek 20. srpna 2020

Řecko hledá cestu z bruselské pasti

Ivan David 

20. 8. 2020


Premiéři členských států EU včera na videokonferenci Evropské rady „poklábosili“ o situaci v Bělorusku a v Egejském moři. I když některé sdělovací prostředky tvrdí, že schválili sankce proti Bělorusku, k ničemu takovému ve skutečnosti nedošlo. V dokumentu z jednání je v otázce Běloruska pouze 8 bodů, které mají charakter deklarace o podpoře opozice, výzev k nenásilnému řešení konfliktu a upozornění, že EU bude situaci bedlivě sledovat.

Sankce proti Bělorusku se snaží prosadit Evropská komise, v současné době Radě předsedající Německo a stálý předseda Rady Charles Michel. Blokuje je skupina zemí na čele s Řeckem a Kyprem. Minulý týden na Radě pro všeobecné záležitosti řecký ministr zahraničí Nikos Dendias vetoval uvalení sankcí na Bělorusko. Mimořádné zasedání totiž bylo původně svoláno na žádost Řecka k řešení opakovaných tureckých ozbrojených loupeží plynu v řeckých a kyperských pobřežních vodách. Ministr zahraničí předsedajícího Německa Heiko Maas však na program tohoto jednání 14. 8. 2020 mimo schválený plán vložil i bod týkající se Běloruska.

Řecko a Kypr při svolání mimořádného zasedání Rady navrhovaly, aby EU uvalila ekonomické sankce na Turecko, které svými vojenskými fregatami doprovázejícími zlodějské vrtné lodě, ohrožuje i civilní plavidla. Zasedání bylo svoláno po srážce turecké a řecké fregaty. Řecká loď se snažila tureckému vetřelci bránit ve vniknutí do řeckých pobřežních vod. Protiturecké sankce vetovalo nejen předsedající Německo, ale i Itálie, Španělsko, Malta, Maďarsko a Bulharsko. Předsedající Německo současně spolu s Komisí navrhlo uvalit sankce na Bělorusko. Ty oplátkou vetovali Řekové a Kypřané. Jednoduchá logika: „Odmítáte pomoci nám – pak nemáme důvod se do vás nechat zatahovat do vašich sporů s Ruskem.“

Navrhované sankce proti Bělorusku jsou totiž jen taktickým nástrojem v rámci protiruské strategie. Cílem je dosadit do Běloruska prounijního „satrapu“, který by zpřetrhal ekonomické vztahy s Ruskem, vydal běloruský trh a podniky „v plen“ západním nadnárodním korporacím. A nakonec přivedl do Běloruska – tedy na ruské hranice - základny NATO.

EU opakovaně selhala při řeckých i kyperských žádostech o pomoc proti turecké agresi. Turecko již třetím rokem beztrestně narušuje pobřežní vody členských států EU – Řecka a Kypru - a krade v nich plyn a ropu. Od léta 2018 do podzimu 2019 dokonce turecké válečné lodi prováděly nelegální blokádu Kyperské republiky, což je podle mezinárodního práva akt vojenské agrese. Přestože turecké fregaty zastavovaly, prohledávaly a bránily v plavbě civilním lodím plujícím pod vlajkou řady členských států EU, nezmohl se Brusel nikdy na víc než „plané kecy“. Deklarace podpory Kypru a vyjádření znepokojení.

Sankcím za napadání dvou členů EU ze všech sil bránila minulá Komise vedená Jena-Claudem Junckerem. Brání jim i ta současná vedená Ursulou von der Leyenovou. Jménem frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí i čeští europoslanci zvolení za SPD, jsem na plénu Evropského parlamentu navrhoval soubor ekonomických sankcí proti Turecku. Hlavními body bylo okamžité zastavení všech plateb z rozpočtu EU Turecku a pozastavení platnosti celní unie s Tureckem do doby, než ukončí vojenské napadání členských zemí EU a dokud se nevzdá územních nárokům vůči členům Unie. Komise k našemu návrhu vyslovila kategorický nesouhlas protože „Turecko je důležitým obchodním partnerem EU“. Pro nadnárodní korporace, které Brusel ovládají, je Turecko důležitější než 2 členské státy EU. V Radě pak sankce proti Turecku vždy blokovalo Německo.

Že je EU pro Tureckem soustavně napadané členské státy Řecko a Kypr „slepou uličkou“ jasně prokazují vyjádření ministra zahraničí předsedajícího Německa Heiko Maase, který tvrdí, že se obě země „budou muset o své nerostné bohatství rozdělit s Tureckem“. Německá kancléřka Angela Merkelová opakovaně označuje oblast bohatou na plyn nikoli za řecké a kyperské výhradní ekonomické zóny, jimiž jsou podle Úmluvy OSN o mořském právu, ale za „sporné vody“. Definitivního potvrzení, že EU je Řecku ve sporu s Tureckem k ničemu, se řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dočkal právě včera při videokonferenci Evropské rady. Na summitu předložil nezávislý posudek vypracovaný experty na mořské právo ze španělské univerzity v Seville, který oblasti, v nichž Turecko krade plyn, jednoznačně označil za řecké a kyperské výhradní ekonomické zóny. Evropská komise je podle informací řeckého webu pronews.gr odmítla uznat pod trapnou záminkou, že „si tento posudek sama neobjednala“.

V rámci EU Řecko a Kypr zásadně podporují pouze Francie, Rakousko a Dánsko. Ostatní země raději „hledí jinam“ a tváří se, jako by se nic nedělo. Včetně české vlády premiéra Andreje Babiše, který je celý žhavý do sankcí proti Bělorusku, jež žádnou členskou zemi EU neohrožuje, zatímco turecké napadání Řecka a Kypru zcela ignoruje.

Řecké veto protiběloruských sankcí je logické. Řekové všemi prostředky hledají cestu z bruselské pasti. V okamžiku zatím největšího vyhrocení řecko-turecké krize, kdy na sebe na přelomu července a srpna u řeckého ostrova Kastellorizo mířily odjištěnými raketami skupiny řeckých a tureckých fregat, řecký premiér Mitsotakis telefonoval ruskému prezidentu Vladimíru Putinovi. Byl to první telefonát obou státníků po dlouhé době. Řada lidí se tehdy radovala, že Rusko konečně přijde situaci vyřešit a zachránit Evropu před Tureckem. Aniž si položila otázku, „proč by tu Rusko mělo dělat?“ Proč by mělo pomáhat někomu, kdo každého půl roku na Rusko uvaluje další ekonomické sankce?

Pro pochopení cesty, kterou Rusko nabízí k řešení současné řecko-turecké krize, je nutné si pozorně přečíst tiskovou zprávu, kterou o jednání obou lídrů vydala tisková služba Kremlu. Podle agentury TASS oba státníci jednali nejen o situaci ve východním Středomoří, ale i o problémech, které vyvolává v Libyi turecká vojenská spolupráce s džihádisty sdruženými ve vládě národní dohody (GNA), jejímž mluvčím je samozvaný premiér Faís al-Sarrádž. A též o dalších ohniscích napětí, z nichž hrozí vzplanutí nebo obnovení válečných konfliktů. Mimo jiné o Ukrajině a Sýrii.

Již na jaře požádal Rusko o vojenskou pomoc proti Turecku Kypr. V březnu oznámilo Turecko úmysl již poněkolikáté vyslat do kyperských pobřežních vod těžební loď Yavuz, aby tam nelegálně těžila plyn. Kyperská vláda požádala o pomoc EU, která se však dodnes nedohodla na uvalení jakýchkoli účinných sankcí proti Turecku. Vláda neutrální kyperské republiky proto v nouzi požádala o pomoc Rusko a nabídla mu prostor, v němž Turci chtěli krást plyn, k bezplatnému pronájmu za účelem vojenského cvičení. Ruské letectvo a námořnictvo v oblasti skutečně uspořádalo několikatýdenní cvičení s ostrými střelbami, které Turky spolehlivě odradily od plavby a těžby v tomto sektoru.

Tak jednoduché to Řecko jako členský stát NATO nemá. Je otázkou, jestli by Rusko bylo ochotno nasadit svoji armáda na pomoc jednomu členu NATO v boji s jiným členem NATO? Jestli by to nevedlo k zapojení US Army po boku Turecka a tím ke vzniku světové války? Řecko proto hledá rafinovanější cesty z této šlamastyky. Již při červnovém jednání Rady ministrů zahraničí EU pohrozil řecký ministr Dendias vetem proti prodloužení protiruských sankcí, pokud Unie nepomůže Řecku a Kypru v jeho sporu s Tureckem. Jasně deklaroval, že to může být naposledy, kdy Řecko pro protiruské sankce zvedá ruku.

Unie Řecku a Kypru zatím nijak nepomohla a spíše se jako organizace staví na stranu nečlena Turecka proti dvěma svým členům. Zablokování protiběloruských sankcí Řeckem a Kyprem je proto logickým vyústěním této situace. Brusel se řešení turecké agrese proti Řecku a Kypru snaží stále odsouvat. Včera Evropská rada problém odložila na podzim. S tím, že nutí napadené Řeky a Kypřany, aby si sedli za stůl s agresorem a jednali spolu jako „rovný s rovným“. Unijní papaláši spoléhají na to, že během turistické sezóny Turecko nespustí „horkou válku“. A potom, že se nějak uvidí, jak Řeky a Kypřany přinutit "k povolnosti".

Uvidíme, jestli řecký premiér bude mít dost sil a odvahy dotáhnout „řeckou rebelii“ do důsledků. Považuji za vysoce pravděpodobné, že pokud by se Řecko a Kypr odhodlaly k ukončení protiruských sankcí, nezůstalo by to bez odezvy. Nejen té negativní ze Západu. Rusko má totiž řadu způsobů, jak pomoci nepřímo. Oficiálně se např. neúčastní konfliktu v Libyi. Ruská vojska tam nebojují. Místo nich v poli působí žoldnéřská firma Wagner. Ruská obdoba US firmy na špinavou práci Blackwater. Rusko formálně dodržuje embargo OSN na vývoz zbraní do Libye. Přesto ruské zbraně nějak oklikou vždy dorazí k jednotkám Libyjské národní armády (LNA) vedené polním maršálem Chalífou Haftarem.

Na jaře Rusko prodalo nejnovější verze MiGů 29 syrské armádě, která pak ty trochu olétané mohla předat Haftarovcům. V pondělí libanonská tisková agentura Al-Masdar přinesla informaci, že LNA aktivovala na frontě několik souprav ruských protiletadlových raket S 300. Pro úplnost dodávám, že tento komplex během napadení Jugoslávie vojsky NATO v roce 1999 dokázal sestřelit americkou stealth stíhačku.

15 komentářů :

 1. Je dobre , ze mame moznost touto cestou zde ziskat informace, ktere by nam CT zcela urcite nerekla

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máte pravdu, a to si ještě ČT finančně vydržujeme jako špatnou pr........ /doplňe si podle uvážení.

   Smazat
  2. Velký souhlas. Oni to všelijak zatajují a okecávají, ve skutečnosti jsou ale nazí: myslím tím to, že ty jejich prasečiny jsou veřejné (skutečně prasečiny u KŘESŤANSKÝCH "demokratů" – to je strašná hanba, že si tak prasáci říkají). Ba řekl bych, že nikdy v minulosti takové prasečiny veřejně konané nebyly. Další příklad, v článku neuvedený: z huby baba vypustí, že se do Běloruska nebude vměšovat a stejnou hubou vyse.e, že do Běloruska pouličním teroristům pošle skoro 50 miliónů eur. Ta baba má skutečně místo huby prd.l. Dodejmě: křesťanskou pr.el. Že k tomu církevní činitelé nic říct nesmějí, je stejné, když před 100 lety "křesťanéů rozpoutali světovou válku a rakouská i německá církev posr.ně mlčely. A stejná čuňata, jako němečtí CDU jsou čeští KDU. Hanba. Smrad a hnůj z nich leze. (A to ještě dodávám, že se tito "křesťané" ve svých svinstvech paktují s muslimy. Takové bahno, co má ta baba v hubě, že se tím neudáví. KŘESŤANKA. Lidi, nic takového není ani ve světě zvířat.

   Smazat
  3. 21:41 s tím křesťanstvím jste mi připomněl událost z minulého roku, kdy rokovali představitelé běloruské církve, že by se odtrhli po vzoru těch ukrajinských od moskevského patriarchátu.
   Konstantinopolský patriarcha Bartoloměj to přijal s radostí a řekl, že stojí za novou pravou běloruskou církví. To je ten chlap, kterému nedávno Turci předělali hlavní svatostánek z muzea na mešitu. Unikátní staré fresky svatých prý zatím ponechají. Zatím. Ale Bartoloměj to bere s nadhledem, jak se na pravého liberála a beneficianta nejmenovaných bank a států sluší a patří. Stejně tak vede tu správnou církevní politiku zaměřenou na rozkol východní křesťanské církve a protežentsví islámu.

   Když vám sáhnou na náboženství, to je někdy horší zásah, než když vám ve válce zemře syn. Náboženství je to pojítko, kdy se z krvavých nepřátel stávají v mnoha případech spojenci. Dalším takovým pojítkem jsou peníze, jenže ty bývají dražší. Nejčastěji oba faktory dohromady náboženství a peníze.

   Smazat
  4. Také na CNN prima se lidé nedívají už ten název odrazuje a navíc je to další ČT.

   Smazat
 2. Koukněte ne Bělorusko

  https://colonelcassad.livejournal.com/6108550.html

  MEDIÁLNÍ HOVÍNKA SPECIÁL: BĚLORUSKO

  https://pravyprostor.cz/medialni-hovinka-special-belorusko/#comment-1147352


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:33 fotka od Cassada dokazuje bohužel to, o čem se dnes ohledně Běloruska mluví v Rusku. Je žalostně málo těch, kteří podporují Lukašenka a ještě méně těch, kteří chtějí svazek s Ruskem. Sám Lukašenko o rovnoprávný svazek moc nestál a dlouho dělal agendu proti tomu.

   Těch lidí na fotkách je jen pár stovek, možná tisícka, dvě. Proti Lukašenkovi jsou doslova statisíce. Drtivá většina je i protiruská a Rusové to vědí už dávno. Už dávno se v jejich diskusích vyskytovaly obavy o vývoji v této zemi, protože oni jsou s Běloruskem organicky spojeni. Jedná se v podstatě o ruskou půdu, která byla podobně jako Donbas přesunuta pod jinou jurisdikci a pod jiný stát bolševiky.

   Komentáře Bělorusů v ruských diskusích jsou stejně protiruské jako ty ukrajinské a na různých blozích se vyjadřují lidé, kteří mají v BR své příbuzné. Už několik let dozadu popisovali odcizení vlastních příbuzných, kteří se jednoznačně postavili za Ukrajinu. Koneckonců Lukašenko to dělal taky.

   Smazat
  2. 7,58
   To víš,stejný haldy´jako placená klaka Milionu havloch@anek na Letné!!!!!.-DDDDD

   Smazat
 3. Toz mosijó chvilu pockat nez skoncí toreckó Tobodán ten zurivé pes a potem to pode ráz na ráz toz Rosové v Le Havre.........a bodó platit zlatém roblem a pit Sovjetskoje Igristoje v stoje......toz slonce v cßsi nech to cisí...p.s.

  OdpovědětSmazat
 4. V otázce sankcí možná tyto dva státy lépe zaregistrovaly ochotu Běloruska přijmout v referendu novou ústavu a poté vyhlásit nové prezidentské volby.
  Netuším, jestli ten zákon o celostátním referendu již mají, nebo ho budou muset ještě přijmout.

  OdpovědětSmazat
 5. Pane doktore, děkuji za zprávy, kterých se v našich médiích nedočkáme.Držím Vám palce. Budějčák.

  OdpovědětSmazat
 6. No,jo na clena EU Recka ,totalni diktat nejtvrdsich ozebracujicich sankci z Bruselu z World Bank, IMF a WT !!!
  a do Turecka pratelstvi a chystane clenstvi, zakoupene obrovskymi miliardami euro!!!
  Turecko /vlastni asi 3km ctverecni v Evrope/,melo se stat vedoucim statem v EU a ovladnout celou Evropu.
  /s 80 a brzy 100miliony a 10 miliony pozvanych do Nemecka by dostalo nejvice hlasu,vice nez Francie ,Italie a drive britove,ktery maj tusim po deseti hlasech kazdej,kolik maji cesi je lepsi se demokraticky neptat a drzet hubu/.
  Skoncilo to prozatim na tom , kdyz Erdogan odmitl uznat tureckou genocidu na armenech.
  Germani byli odjakziva spojenci velmi krute a imperialisticke Ottomanske rise fanatickeho Islamu,fanatik fanatika hleda, ktera okupovala narody a vedla neustale valky za ucelem zotroceni narodu a cele Evropy. Stejne cile jako germansky Wilhelm , Hitler a Merkel.

  OdpovědětSmazat
 7. Rus měl velkou možnost v letech první světové války ZAŠLAPAT OSMANSKÝHO VRAHA ARMÉNŮ DO ZEMĚ....Kdopak jiný,než Anglický zradospojenec mu v tom Bohulibém počínání překážel....????!!!!!!!

  OdpovědětSmazat
 8. No já mám dojem, že je úplně fuk, co říká Kypr a Řecko, důležité je to, co udělá Německo a Francie. Česko už posílá podporu demonstrantům v podobě mimovládek a propagačního materiálu proti Lukašenkovi a proti Rusku. To je ten boj proti nevměšování Ruska do vnitřních záležitostí cizího státu.

  Ukrajina, která není v EU a nikdy nebude, se zas pochlapí nějakými těmi střelci, neboť střílet se samozřejmě musí. Ačkoliv je možné, že v BR se střílet nebude, protože těch protiruských demonstrantů je o desítky nádobků víc než Lukašenkovců a jedná se o mladší ročníky.

  To je rozdíl oproti Ukrajině. Tam Majdan skončil po čtyřech dnech a firem se to vůbec nedotklo, ty fachaly non stop. Bělorusové jsou ochotni zastavit výrobu jen kvůli tomu, že dělá obchody s Ruskem a proti Lukašenkovi. Viz Belaz. Tohle na Ukrajině nebylo nikdy. Účka v podstatě dosud obchodují s Ruskem a paradoxně to je právě Rusko, které má s nimi poměrně vysokou pasivní bilanci a kupují od nich i sofistikovanější výrobky a služby. Takže je výrazně podporuje a nebýt toho Ukrajina to mnohem těžší.
  Naopak to nefunguje. Fakticky veškerý nákup z RF převzaly západní firmy za podstatně větší peníze, přičemž Ukrajině akorát tak povolily zaměstnat gasterbeitery vykopnuté z práce na svém území. Ukrajinci to akceptují a říkají, že stokrát lepší než dělat byznys s agresorem, kterým navíc pohrdají.
  I to je způsob hybridní války. Zničit přátelského souseda a proměnit ho na zombie.

  OdpovědětSmazat
 9. Řekové, vystupte okamžitě z fašo EU a NATO.Nikdo se vás z těchto proradných paktů nikdy nezastane.Pokud nevystoupíte, budete se muset s Osmanem rozdělit i o včechny vaše východní ostrovy, které také po vás požaduje!Skopčák Heiko Maas vám to jistě vysvětlí a nejen on.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.