Reklama

středa 12. srpna 2020

Řecko se snaží vyhnout opakování Mnichova 1938

Ivan David
12. 8. 2020

Řecké vládě se minulý týden podařilo uzavřít s Egyptem dohodu o vymezení námořní hranic. Včetně rozdělení výhradních ekonomických zón kolem řeckých ostrovů a podmořského šelfu vybíhajícího na jedné straně z Egypta a na druhé straně z řeckých ostrovů. Velkou nelibost se sjednáním této smlouvy vyjádřilo nikoli překvapivě Turecko, jemuž obě země vzkázaly, že pro něj ve východním Středomoří už není místo. Dnes se proti smlouvě postavila i německá kancléřka Angela Merkelová. Šéfka spolkové vlády země, která nyní předsedá Evropské radě, podle řeckého webu ethnos.gr prohlásila, že Německo bude usilovat o návrat situace před řecko-egyptskou dohodu.

Povrchní pozorovatel by po shlédnutí mapy mohl snadno dojít k závěru, že jde o zrcadlový protitah vůči dohodě mezi Tureckem a džihádistickými milicemi sdruženými ve vládě národní shody (GNA), jejímž jménem na mezinárodní scéně hovoří samozvaný premiér Faís al-Sarrádž. Ve smlouvě Erdogan – Sarrádž si Turecko a Libye rozparcelovaly Egejské moře a jeho dno v pásu mezi Tureckem a libyjský poloostrovem Kyrenaika.

Když pomineme fakt, že Kyrenaiku, stejně jako většinu Libye neovládají Sarrádžovi džihádisté, ale Libyjská národní armáda (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, spočívá zásadní rozdíl především v tom, že Turci a GNA si ve smlouvě slíbili rozdělit moře i s řeckými ostrovy, které jsou v tomto pásu. Takové dělení moře a dna je v rozporu s Úmluvou OSN o mořském právu. Podle ní mají Řekové kolem svých ostrovů vlastní pobřežní vody a výhradní ekonomické zóny. Mezi Tureckem a Egyptem se nachází řecké ostrovy – což je součást Řecka, čím spolu Turecko a Libye na moři nesousedí. Tudíž nemají právo si dělit moře ani jeho dno.

Podle mezinárodního práva spolu naopak na moři sousedí Egypt a Řecko. I když obě země nemají žádnou pevninskou společnou hranici. Mezi některými řeckými ostrovy a Egyptským pobřežím, respektive ostrovy pod jeho správou, už není žádá pevnina ani ostrov jiné země. Řecko a Egypt si tedy podle Úmluvy mohou společně dohodnout námořní hranice. Smlouva o jejich vymezení je velkým úspěchem řecké diplomacie. Jde v krátké době již o druhou smlouvy tohoto typu. Na jaře podobnou smlouvu Řecko uzavřelo s Itálií.

Vypadá to, jako by si řecký premiér Kyriakos Mitsotakis prostudoval historii bývalého Československa a zvláště momenty kolem jeho zániku na přelomu let 1938 a 1939. A snažil se vyvarovat chyb, které se naší zemi staly osudné před 2. světovou válkou. Naše první republika „nedojela“ jen na německou rozpínavost a zradu západních mocností, na než spoléhala, ale i na fakt, že si ve svém sousedství nedokázala vybudovat protiněmecký blok. Kromě Rumunska mělo Československo územní spory se všemi svými sousedy. V takové situaci není možné postavit obrannou alianci proti společnému nepříteli.

Řecká vláda se zřejmě rozhodla si před osudovým střetem s Tureckem pojistit záda všude, kde je to možné. Nyní mu problémy v týlu činí Albánie, která se proti němu spojila s Tureckem. Na ostatních hranicích se řecké vládě podařilo vyjednat dohody, které z jeho sousedů činí spojence proti Turecké expanzi.

Řecko dnes v reakci na opětovné vplutí turecké průzkumné lodi Oruc Reis do svých teritoriálních vod sice požádalo o svolání mimořádného zasedání Rady ministrů zahraničí EU. Vláda v Athénách však zřejmě již dávno nespoléhá na to, že by EU, kterou momentálně vede Německo, Řecku výrazněji pomohla. Slova vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella o tom, že EU potřebuje udržet dobré vztahy s Tureckem, říkají jasně, že Brusel je ochoten ustupovat Erdoganovi až do posledního Řeka.

Podobně k ničemu se v řecko-turecké krizi ukazuje být NATO, jehož mluvčí Jens Stoltenberg se snaží dosáhnout jen toho, aby se do řešení situace nezamíchalo Rusko. Nebo aby Turecko nepřešlo na stranu Ruska. K žádostem o pomoc z Řecka je bruselská centrála Aliance hluchá. Řekové správně pochopili, že jestli se mají početně silnějšímu Turecku ubránit potřebují spojenectví zemí, které jsou tureckou expanzí ohroženy. Nic nespojuje lidi i země lépe něž společný nepřítel. A zvláště v situaci, kdy ty země spolu nemají žádné spory.

Proto považuji za mistrovský tah jarní ustavení Paktu proti turecké rozpínavosti ve Středozemním moři, jehož jsou kromě Řecka a Kypru členy též Francie, Egypt, Sýrie, Izrael a v přidruženém postavení Haftarova armáda v Libyi. Kromě Francie jsou to všechno země, které by Erdogan chtěl obsadit v rámci svého plánu obnovy Osmanské říše – Turecka od Vídně po Čínu a od Kavkazu po Saharu. Vyhlásil jej veřejně před 3 lety na sjezdu teroristické organizace Šedí vlci. Stejně jako Hitler zveřejnil svůj záměr obsadit Evropu ve spise Mein Kapmf. Tehdy si představitelé velmocí mysleli, že se Hitler chvástá, a že je to jen slib domácímu publiku, který nebude plnit. A byla z toho 2. světová válka. Mitsotakis ví, že Erdoganovi nejde jen o plyn pod dnem moře, ale že chce zničit a okupovat nejen celé Řecko.

I Francie má ve východním Středomoří své zájmy. V oblastech kolem řeckých ostrovů a Kypru, kde turecké lodi kradou ropu a plyn má koupené těžební licence francouzskou-italské konsorcium TOTAL-ENI. Itálie zmožená COVID-19 se zatím v tomto sporu drží zpět. Její premiér Giuseppe Conte však jednoznačně odmítl nabídku mluvčího džihádistů Sarrádže na koupi libyjských licencí na těžbu ropy a plynu u řeckých ostrovů. Na rozdíl od německé kancléřky Angely Merkelové, které o ně projevila zájem pro německé firmy. V Itálii se však situace může změnit po nadcházejících volbách. Lze čekat, že pokud vyhraje strana Lega, která je s českou SPD v Evropském parlamentu ve stejné frakci Identita a demokracie (ID), a pokud se premiérem stane Matteo Salvini,  italské námořnictvo uzavře moře mezi Itálií a Libyí. A možná nejen před nelegálními přistěhovalci, které do EU posílají na člunech Sarrdážovi džihádisté, ale i před konvoji se zbraněmi a municí, které v rozporu s rezolucí Rady bezpečnosti OSN o zákazu vývozu zbraní do Libye džihádistům ve velkém vozí turecká armáda.

 

45 komentářů :

 1. Řecko o tom ještě neví, ale už bylo rozhodnuto. Mají li naši drazí spojenci volit mezi Řeky a Turky, tak je jasné, jak to asi dopadne. Řekové mohou mít naše sympatie, ale to je asi tak vše co pro ně můžeme udělat. Rozhoduje se někde jinde a pokud se za ně nepostaví Rusko /proč by to dělalo?/, tak z Řecka zřejmě brzo bude suchozemský stát. No a pak to členství v NATO berte vážně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rusko má eminentní zájem na podpoře Řecka 13:36, nejen jako pravoslavný stát, ale zejména z geopolitických hledisek. Panu Davidovi považuji za vhodné poděkovat za velmi důležité upozornění na vyjádření německé kancléřky. Ano, je to další vážné varování, že německá politika nic nezměnila na svých staletých zahraničněpolitických cílech, volí jen nové (vhodné) taktické prostředky. Češi by měli být velmi obezřetní a v bdělé pohotovosti. Musíme si také dobře pamatovat jména těch, kteří nám téměř každý den otloukají o hlavu odsun a některé případy násilností, k nimž při něm došlo (dnes si na ČT např. opět na Čechy plivnul režisér Bohdan Sláma, nebylo to poprvé a asi ani naposled, tak nějak tihle odrodilci zapomínají na našich 360 000 obětí německého řádění). .

   Vymazat
 2. Proč se postoji německé vlády a zejména kancléřky nedivím? To bude těmi zkušenostmi. Kdy tahle "teflonová" (jakékoliv svinstvo se po ni sveze), zdánlivě nezajímavá, nemastná neslaná (dejme tomu) ženská projevila byť i jen stín emocí? Ale Němci jsou stádný typ. Šli za svým Kaiserem s veselými písničkami do I. světové války, šli za svým Führerem za fanatického řevu do té druhé a nyní jdou mlčky jako stádo na vlastní jatka za touto Führerin. Už po čtvrté. A co si zvolili na radnice třeba v Hamburku je také unikát. le vše jde pod taktovkou této báby. Vždycky, když ji vidím, nemohu nevzpomenout naše matky v praktickém oblečení na všední den: kalhoty a halena (nikoliv halenka).Viděl ji někdo někdy v šatech nebo v sukni? I to o něčem svědčí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Plne souhlasím. Budou s ni a s Nemci jeste potíze, o kterých se mnohým v Cesku ani ve spatném snu nezdálo.

   Vymazat
 3. Z Evropské unie se stalo panoptikální bolševické monstrum založené na výhrůžkách, vydírání a permanentní buzeraci. A na utlačování menších a slabších většími a silnějšími, což se bohužel týká i nás. Nejsme suverénní stát a nezávislá země, jsme vazal a poskok. Naposledy jsme byli suverénní zemí v roce 1938. Pak už ani jeden rok.

  OdpovědětVymazat
 4. Toto je moc dobrý článek, až na tu úvahu, jak dopadnou italské volby; to nevíme, ale víme, co v tom bude chtít Německo. Pak také to, že nejslabší článek řecké koalice je Francie, z tradice víme, že zrada jí nikdy nebyla cizí. Ale hlavně nevím, co v ČR dělájí velvyslanecké úřady Řecka a Egypta. Pokud tu nespí, měly by si tento článek moc dobře přečíst, ihned přeložit do domovských jazyků a obratem poslat na svá ministerstva zahraničí. Myslím, že v ČR nic lepšího dnes nemohou udělat. No a ohledně Německa, pořád stejné: Hitler nebo Merkelová, pořád jedna a ta samá linie. A za mě – díky za tuto státnickou stať.

  OdpovědětVymazat
 5. Informace o středomoří je zajímavá, ale ta paralela s ČSR roku 1938-39, je hodně přitažená za vlasy.
  Německá rozpínavost a zrada hlavních evropských sil, je zde uváděn jako nějaký drobný detail. Na vině prý byla ČSR, že neměla vyřešené územní spory se sousedy, kteří mohli být jejími protiněmeckými spojenci. Nerad ruším vyznění bonmotu té paralely ČSR 1938-9, versus Řecko 2020, ale tohle je příliš.
  Kteří sousedé to mohli být? Rakousko zřejmě již ne. Polsko, které se těšilo, jak spolu s Hitlerem potáhne na Moskvu, nejspíš už také ne. Jak to bylo s hlavními evropskými silami, už bylo naťuknuto, no jakási zrada. Zbývala Malá dohoda s Jugoslávií a Rumunskem, která byla uzavřena proti Rakousku a Maďarsku.
  Takže územními spory s Maďarskem, které trpce neslo, že jsme po 1.SV získali část Uher, se ČSR provinila a zavinila si Mnichov a Protektorát? P.K.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. K tomu Polsku - to se v té době spolu s Hitlerem paktovalo proti ČSR.
   Například:
   1934
   26. ledna - v Berlíně uzavřen Polsko - německá smlouva o neútočení, též známa jako Pakt Piłsudski-Hitler.
   28. září - při odjezdu ze Ženevy ministr zahraničí Polské republiky Beck prohlásil: „Polsko o své vůli prohlašuje, že od nynějška spojuje svůj osud s osudem Německa... Polská vláda se prohlašuje od nynějška za osvobozenou od jakýchkoliv závazků vůči Československu a připomíná svoje přání stanovit společnou hranici s Maďarskem.“(1)
   Tato politika napomohla zničení Československa, rozbití Malé dohody, oslabení pozice Francie ve střední Evropě a přiblížila svět válce. Osud Československa, na kterém polský ministr zahraničí Józef Beck tak usilovně pracoval, se stal osudem Polska. (2)
   (1)TABUIS, Genevieve. Vingt ans de suspense diplomatique. Paris: [s.n.], 1958. 411 s.
   (2)MEYSZROWICZ, J. Czas przesly dokonany. Krakov: [s.n.], 1984. S. 216.

   Vymazat
  2. 1938
   Na začátku r. 1938 vzniká v Těšínské oblasti Československa „Svaz Poláků“, organizovaný podle vzoru fašistické Sudetoněmecké strany K. Henleina. 21. září polská vláda vznáší teritoriální požadavky, které Hitler začleňuje do svého Godesberského memoranda. A 2. listopadu 1938 vstupuje polská armáda do Těšínska.
   Mezitím J. Beck, již v předvečer Mnichova, když vydával pokyny svému vyslanci v Berlíně pro nastávající rozhovor s Hitlerem, mu zaslal příkaz, ve kterém konkrétně uvedl: „1. Vláda Polské republiky konstatuje, že díky svému postoji paralyzovala možnost intervence sovětů v české otázce, což má dalekosáhlý dopad…; 2. Polsko považuje vměšování sovětů do evropských záležitostí za nepřípustné…; 4. Během minulého roku polská vláda čtyřikrát odmítla návrh na připojení se k mezinárodní intervenci na obranu Československa. 5. Bezprostřední nároky Polska v dané otázce se omezují na oblast těšínského Slezska.“ (1)
   Polský vyslanec v Německu J. Lipski, rovněž nepochybující o velkém Polsku, Beckovi oznámil: „Z vyjádření Göringa je zřejmé, že postoj polské vlády sdílí na 100%... Náš krok charakterizoval jako „mimořádně odvážnou akci, provedenou ve skvělém stylu“… Ribbentrop mne sdělil, že kancléř (Hitler) politiku Polska vysoce ocenil.“ (2)
   Za sebe J. Ribbentrop sdělil: „Zeptal jsem se Becka, jestli se nezřekli ctižádostivých snah maršála Pilsuckého, tedy nároků na Ukrajinu. Načež se usmál a odpověděl mi, že již byli v samotném Kyjevu a že tyto snahy jsou bezpochyby živé i dnes.“ (3) Když Ribbentrop zakrátko přijel do Varšavy, byl Beck ještě otevřenější: „Pan Beck neskrýval, že Polsko si nárokuje sovětskou Ukrajinu a přístup k Černému moři.“ (4)
   „Rozdělení Ruska tvoří základ polské politiky na východě, proto se náš možný postoj musí omezit na následující formulaci. Polsko nesmí být v tento pozoruhodný historický okamžik pasivním. Úkol spočívá v tom, aby se včas připravilo dobře jak fyzicky, tak duševně. Hlavním cílem je oslabení a rozdrcení Ruska.“ (5)
   1) Dopis polského ministra zahraničí J. Becka vyslanci Polska v Německu J. Lipskimu. 19. září 1938. Dokumenty a materiály o předvečeru druhé světové války, 1937-1939, str. 173-174.
   2) Dopis polského vyslance v Německu J. Lipskiho polskému ministru zahraničí J. Beckovi. 1. října 1938. „Krizový rok 1938-1939“.
   3) Ministerstvo zahraničí SSSR, Krizový rok 1938-1939. Dokumenty a materiály.
   4) Ze zápisu rozhovoru německého ministra zahraničí J. Ribbentropa s polským ministrem zahraničí J. Beckem. 6. ledna 1939. „Krizový rok 1938-1939“, str. 175-176.
   5) Z dziejow stosunkow polsko-radzieckich. Studia i materialy. T.III. Warszawa, 1968. Str. 262, 287.
   http://www.zvedavec.org/komentare/2011/09/4599-o-spoluautorech-druhe-svetove-valky.htm

   Vymazat
  3. 30. září - Polská vláda poslala čsl. vládě ultimatum. V ultimatu polská vláda požadovala na Československu odstoupení Těšínska.

   Na svém zasedání ráno 1. října 1938 vláda projednávala nové polské ultimátum k odstoupení území Těšínska, Fryštátska a Bohumínska.
   O odstoupení těchto území pro zabezpečení polské neutrality v případě konfliktu s Německem vláda jednala již 29. září 1938 a byla ochotna s Polskem vyjednávat o formách tohoto odstoupení. 30. září 1938 bylo Polsko informováno o československé ochotě k jednání - odstoupení by proběhlo za účasti mezinárodní komise s anglickou a francouzskou garancí do 1. prosince 1938.
   Po mnichovské konferenci ale Polsko vycítilo šanci rychle urvat kus území oslabeného souseda a v noci na 1. října 1938 polský ministr zahraničí Beck předložil nové ultimátum. Požadoval v něm urychlené vydání území do 24 hodin.
   Ministr zahraničních věcí Krofta s tímto vývojem seznámil vládu a polský postup označil za „daleko ostřejší než byl postup německý“.
   Vláda došla k závěru, že vzhledem k nemožnosti vojenského konfliktu s Polskem je nutné Beckovo ultimátum přijmout.
   Schůze vlády pak pokračovala v 11 hodin na Pražském hradě za účasti prezidenta Beneše, který vládu informoval, že ke stejnému závěru došli i zástupci politických stran.
   https://www.fronta.cz/dokument/zaznam-jednani-cs-vlady-1-rijna-1938-prijeti-polskeho-ultimata
   2. října Polské vojsko začalo obsazovat Těšínsko. Obsazení dokončeno 11. října 1938.

   Vymazat
  4. P.K. 15:26 máte pravdu, doktor David svým tvrzením, že prvorepubliková politika "nedokázala" (tuším tak to napsal) vytvořit sousedská spojenectví šlápnul dost neodpustitelně vedle. Nemohla vytvořit, když vznikla "na úkor" předchozích pozic všech těch sousedů. S Podkarpatskou Rusí, resp. Zakarpatskou Ukrajinou dokonce i na úkor tehdejšího Ruska. Pokud by se tedy s územními nároky všech těch "sousedů" měla tehdejší ČSR vyrovnat, zřejmě by nezbylo dost na životaschopný stát. Kdo by pak měl zapotřebí být jeho spojencem?
   Možná, že po té historické zkušenosti, kterou si nesl dr. E. Beneš, do značné míry i Jan Masaryk, při skutečně historicky chápané prozíravosti jakou dr. Beneš osvědčil, lze pochopit i jejich jednání před a za vládní krize v roce 1948. Dnešek vybízí k tomu, nad tím se zamyslet.

   Vymazat
  5. Vaše příspěvky dokládají, že pod tlakem sílícího Německa, kterému západní mocnosti tolerovali rozmach zbrojní výroby, které byla v rozporu s Versailskou smlouvou, se i středoevropské státy orientovaly na Německo.
   Takže vyčítání české vládě, že se přičinila o Mnichov a Protektorát, že neměla s těmito proněmecky orientovanými státy vyrovnané územní spory, považuji za nespravedlivé. Ty státy neměly zájem o nějaké vypořádání. S Německem za zády, myslely jenom na anexe. P.K.

   Vymazat
  6. Anonymní12. srpna 2020 19:20
   Vidím to podobně. P.K.

   Vymazat
  7. Anonymní12. srpna 2020 19:20
   Vidím to podobně. P.K.

   Vymazat
 6. Neuvěřitelné,jak asi dopadne Česko,až se skopčáci rozhodnou obnovit Protektorát.

  OdpovědětVymazat
 7. Rusko a Čína se snaží rozbít západní alianci, ona tu nějaká je? SS nařídí a Německo důkladně kontroluje.

  To byl ale blábol ....
  Proč bude výběrové řízení na JE Dukovany, když už Pompeo děkoval.

  Asi jsem zaspal dobu.
  Před 30 léty jsme to nechtěli a opět je to tady.

  OdpovědětVymazat
 8. Tak doufám, že jste si místní milovníci Ruska vyslechli projev pana Pompea z USA. Jasně řekl odkud vychází nebezpečí pro náš stát, bez překvapení označil Rusko.
  A má clapec pravdu!!! Od jara je zřejmé jaký tlak na nás Rusko vyvíjí , vyhoštěním 3 jejich "" diplomatu "" jen dokazuje jejich vměšování do naší prozápadní politiky. Dnes ani Slováci nezustali pozadu a vypakovali také 3 pracovníky Ruské ambasády z duvodu krytí vraha z Německa, kterému obstarali falešný pas!!
  Státy celého světa dnes vydí nekorektnost , lež, podporu totalitních režimu, třeba Běloruska za strany Ruska.Pan Pompeo řekl v podstatě to, co všichni rozumní nevymytí propagandou Ruska vědí. Jen více takových navštěv ktereé podporujínaše dnešní zřízení.Velice mě potěšila ze strany pana Pompea zmíňka o panu Havlovi.gratuluji.
  Buh ochraňuj Ameriku.
  Doufám, že tohle cenzor pustí.Žádné vulgarity.Jen pravda o dnešním Rusku!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hahaha, naivní trolíku, píšeš úplné blbiny. Pompeo není nic jiného než vyděrač, který přijel vyhrožovat: kdo postaví Dukovany a Twemelín s Čínou nebo Ruskem, ten dojde zatracení a peklo ho nemine.

   Prosím tě , trolíku, za tři měsíce Pompeo nebude, a ty se s ním tady oháníš jako s Biblí. Ostatně vylučování ruských diplomatů je jen porojev poslušnosti k USA, nic jiného, vše bez důkazů§, vařeno z vody. Ale BISka a pan generálský čekatel Koudelka prokázali, že umí nejen stát v haptáku, ale také hezky zalézt do imperiální řiti.

   A ta tvoje filipika proti Rusku je fakt půvabná. To aby se Rusové a jejich Puťka z tebe na posezení zbláznili.

   Bůh ochraňuj zdravý rozum před nesamostatně nemyslícími blby jako jsi ty, trolíku.

   Vymazat
  2. 16:23
   Milovník Ruska promluvil, ale v podstatě jen urážky, nesmysly a lež.Tak jak je pro tyto prokremelské přisluhovače typické!! Pokud budou ti agenti na Rus. velvyslanectví aktivní, tak jak jsou, budou se posílat domu a ty mužeš obhajovat agenty dál!!


   Cenzore díky!

   Vymazat
  3. No - co k tomu dodat- anonym 16.47 je nenávistné monstrum, neobjektivní, snažící se jen urazit a zesměšnit. Všechno. Žádný názor k článku nesdělil- jen urážky a pošklebky. Typické. A zač to psychicky postižené monstrum děkuje?

   Vymazat
  4. 15:51jejda oni jeste existuji takovi naivni chlapeckove jako jsi ty ? To asi bude jenom slepy a hluchy pozustatek Havlovic staje.

   Vymazat
  5. 15:51jejda oni jeste existuji takovi naivni chlapeckove jako jsi ty ? To asi bude jenom slepy a hluchy pozustatek Havlovic staje.

   Vymazat
  6. Pro 15:51 a 16:47 - Podpora totalitních režimů? Kdo je hlavní mezinárodně politickou oporou Saúdské Arábie? Kdo rozbil Jugoslávii, bombardoval Srbsko, drží u moci zločince ve "státě" Kosovo? Kdo ustanovil "prezidenta" jakéhosi Gaidó (kdepak je mu konec) ve Venezuele? Kdo napadl Irák a Afghánistán? Vše bez schválení RB OSN a bez vyhlášení války? Kdo se dnes a denně vměšuje do vnitřních záležitostí jiných zemí? Kdo má 760 základen po celém světě? A další buduje (třeba v Polsku) a rád by budoval (třeba u nás)? Totalitní režimy Američani nejen podporují, oni je instalují. Jako třeba na Ukrajině. A rádi by i v Sýrii, Libyi, Egyptě,.. ale tam to nevyšlo. Klidně podporují a zásobují islamistické milice. Ale mají starost o nás. Jen abychom nakoupili jejich zbraně, jejich zboží a preferovali jejich firmy. Hlavním cílem návštěvy byly ty zbraně a dostavba Dukovan. Toť vše. Ale vy místo přemýšlení máváte transparenty a prázdnými hesly. jako na prvomájových průvodech zcela nedávno. Jinak USA právě doma dostávají okoštovat vlastní medicíny. Potřebovali to jako prase drbání.

   Vymazat
  7. 15:51 a 16:47 všechna ta vaše tvrzení se neopírají o nic jiného, než co tvrdí mainstreamová propaganda a v současnosti, asi dočasný emisar USA, pan Pompeo.
   To svědčí o jediném, o světových událostech nevíte nic, nejste schopen (nebo schopni) vlastního úsudku. Buď nevědomě, z hlouposti, nebo dokonce vědomě, působíte v cizím žoldu. Jste, a to nejméně, k politování.

   Vymazat
  8. 15:51 vy snad nejste ani Čech, protože jenom naprosto retardovaný troll může psát s takovými gramatickými hrubkami. Jste duševní mrzáček, který nám tu przní češtinu, a proto zprznil i obsah svého sdělení. Táhni do své země zaslíbené - "America First Again". Určitě by se ti ale líbilo i starší heslo - "Deutschland, Deutschland, über alles!"

   Vymazat
  9. 15:51 Chodil jste vůbec do školy? Váš písemný výblitek by bez hrubek napsal i žák na konci páté třídy ZŠ. Asi jste inkludovaný exemplář, že?

   Vymazat
  10. Mas na tu blbost od Havla zbrojni pas?

   Vymazat
 9. Recko zapad vzdy jenom kopal do zadku a paktoval se s Turkem, zejmena Nemci! A na Turky platili jenom Rusove a jejich armada. Turek svou hru ale prohraje.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16;16
   Prohraje, ale včera bylo pozdě!!!

   Vymazat
 10. Kde se Merkelova objevi, tam bojuje za zajmy USA. Jako za valku v Iraku v nemeckem parlamente. Vsude jinde by ji zavreli za valecne stvani. Video je stale na Youtube.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. co má asi tak tato vydíratelná (kvůli otci Adolfovi) chudinka dělat, když je obklopena americkými vojáky, když má americké jaderné zbraně u sebe doma pod zadkem, když je sledována a odposlouchávána Američany na každém kroku, na důchod by se velmi ráda uchýlila na otcův ranč do Argentiny, nevděční Němci jsou jí proto zcela ukradení, natožpak nějaké Řecko

   Vymazat
  2. 16:18 kdoví, jestli dnes již skoro čtvrtinu německého obyvatelstva nepředstavují Turci, Makrela proto kope i za ně proti Řecku

   Vymazat
 11. Ano svobodní 1938,zapad nás zradil. Měli jsme u nás pátou kolonu, a dnes ji mají Němci na svým území a skáčou jak Erdogan píská. Češi nikdy natáhli za jeden provaz, znovu budeme dobyvat svou zem!

  OdpovědětVymazat
 12. Frau Merkel byla pochopitelně proti smlouvě Řecka s Tureckem, protože Turecko jako členský stát NATO neloupí cizí ropu pouze pro sebe, ale i pro své evropské přátele. Syrskou ropu Turecko loupilo dokonce i pro USA, aby měly dostatek "americké ropy z břidlic" pro evropské zákazníky :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Pomelo za zbankrotovaný Westinghouse orodoval zcela zbytečně, protože USA nemají ani dost uranu ani do svých padesáti jaderných reaktorů (Rusko jim vypovědělo smlouvu na dodávky již v r. 2017). Vsadím se, že jaderný reaktor v ČR postaví firma z Francie, protože jenom Francie bude mít palivo, které právě těží v africké Nigérii. Skutečnost, že do Afriky byli vysláni i čeští vojáci, aby tam po boku těch francouzských udržovali pořádek, tak tato skutečnost svědčí o budoucím "objektivním vítězství" Francie v tendru na dostavbu Dukovan :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Běž se naučit zeměpis, oni jsou v Mali?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. čeští žoldáci jsou v sousedním Mali, aby tam zastoupili ty francouzské, kteří tak mohli být přesunuti k uranu

   Vymazat
  2. Čo ja viem. Erdogán je také mačo.

   Vymazat
 15. Myslíte si, že by Rusko šlo do války proti Turecku, aby si uvolnilo cestu ze zašpuntovaného Černého moře?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vlastimil Čech13. srpna 2020 8:25
   Odkdy je pro Rusko Černé moře zašpuntované? Dle smluv, tam má jako rezident, volný průchod. Zašpuntované, tedy s omezeným pohybem, by mělo být pro nerezidenty, jako USA. P.K.

   Vymazat
  2. 12:42 pane vy ještě věříte ve smlouvy ?

   Vymazat
  3. Anonymní13. srpna 2020 18:35
   Věřím, že Rusko si ten volný pohyb dokáže vynutit. Ale do války nepůjde, to by se rázem celý Západ proti němu sjednotil a „táhnul na Rusa“. Včetně nás. P.K.

   Vymazat
 16. 15:51 vy jste placený troll, místní agent provokatér Pepek Vyskoč, úroveň vaší retardace ukazuje nejenom obsah, ale i pravopis

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.