Reklama

pátek 14. srpna 2020

Retro: Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zavzpomínal na léta, kdy šéfoval CIA, slovy: Lhali jsme, podváděli a kradli

Milan Vidlák

13. 8. 2020  
Šifra

I v politice je občas pořádná legrace, ne že ne. Zvlášť když občas někdo řekne pravdu. Přesvědčili se o tom v dubnu studenti Texaské A&M univerzity, které poctil svou návštěvou ministr zahraničí Spojených států amerických Mike Pompeo. Pohovořil o současné politické situaci a zavzpomínal také na dobu, kdy řídil Central Intelligence Agency, Ústřední zpravodajskou službu, známou pod zkratkou CIA.

(Na snímku: Mike Pompeo, státní tajemník čili ministr zahraničních věcí USA)

CIA je bezesporu nejpopulárnější tajná služba na světě, k čemuž velkou měrou přispívá i hollywoodský filmový průmysl. Kdo by neznal hrdinné agenty CIA a FBI, kteří zachraňují svět před padouchy z Afriky nebo východu Evropy, sami proti všem? Kdo by neznal záchrany v poslední vteřině před výbuchem, přemety, honičky i vzrušující vyšetřování? Ty zástupy charismatických spravedlivých agentů a agentek, jejichž morální kompas mířil vždy tím správným směrem?

Americké akční a špionážní filmy, moderní pohádky o boji dobra se zlem, jsou zkrátka špička ve svém oboru. Takového Jacka Bauera z protiteroristického oddělení v Los Angeles ze seriálu 24 hodin jen tak někdo nepřekoná, ten zvládl zachránit svět v reálném čase za jediný den. Co na tom, že člověk časem zjistil, že teroristy, proti kterým potil krev, Američané většinu sami platí a vyzbrojují, drama je drama.

Když si pustíte večer po práci americký film nebo seriál, kde agent pokropí náboji půlku města, aniž by někdo trefil jeho, asi si nemyslíte, že to stejně jako ve filmu funguje i ve skutečnosti. Je to prostě akční pohádka, u které člověk vypne mozek.

Problém je, když lidi mozek nezapnou ani po jeho skončení a těmhle příběhům jednoduše věří. PR tajných služeb, pro někoho propaganda, pak způsobí, že podobná kritéria jako ve filmech lidé aplikují i na reálnou politiku. V Americe, kde jsou vychováváni k vlastenectví a hrdosti na svůj národ, asi víc než kdy jinde. Americká armáda kosí jiné národy jako John Rambo Vietnamce a značné části veřejnosti (nejen v USA) to přijde jako klasický boj dobra se zlem. Stačí se podívat na zmíněnou debatu Mikea Pompea s univerzitními studenty, kteří přesně tak působili.

Nejzajímavější pasáž přišla po půlhodině povídání, kdy Mike Pompoeo zavzpomínal na svá „hrdinská“ léta v CIA. „Jaké je motto kadetů na West Pointu?“ položil řečnickou otázku týkající se slavné vojenské akademie. „Nebudete lhát, podvádět a krást, ani tolerovat ty, kteří tak činí. Byl jsem ředitelem CIA. Lhali jsme, podváděli, kradli. Měli jsme na to celé tréninkové programy. (…)“Studenti se smáli a tleskali, viděli Pompea jako hrdinu, který to nandal těm padouchům. Ostatně právě z těchto texaských studenti se často rekrutují budoucí agenti CIA. O to ale nejde. Jde o to, jestli je vůbec napadlo, čemu tleskají. Co toto Pompeovo přiznání znamenalo v praxi. Například server Zero Hedge, který s informací o této besedě se studenty přišel, připomněl, že heslo „lžeme, podvádíme a krademe“ vypadá ve skutečnosti o poznání méně romantičtější než v představách studentů a filmových fanoušků.

Asi nejslavnější „lhali jsme, podváděli jsme, kradli jsme“, a dodat by se dalo ještě „zabíjeli jsme“ máme spojeno s 11. zářím 2001, respektive s reakcí na tyto teroristické útoky, které dodnes nebyly pořádně objasněny – takzvanou válkou proti teroru, jež trvá už skoro dvacet let a teroru stále přibývá. Od falešného obvinění Iráku a jeho vůdce Saddáma Husajna z přechovávání zbraní hromadného ničení a vpádu do této blízkovýchodní země a předchozího neopodstatněné invaze do Afghánistánu se scénáře nezmění a CIA a americká vláda postupují stále stejně. Obviní někoho, že je málo demokratický, a buď na něj vlítnou, nebo zaplatí a vyzbrojí někoho, kdo to udělá za ně.

Bohaté zkušenosti s metodami CIA má i Jižní Amerika, od Guatemaly a Chile přes Panamu a Ekvádor po Salvador, Bolívii a Nikaraguu, kde se lhalo, podvádělo, kradlo, svrhávalo a zabíjelo o sto šest.

Pokud tedy bývalý ředitel CIA pronesl na veřejnosti, že CIA lže, podvádí a krade, je třeba ocenit, že někdy z této zpravodajské služby zazní také pravda.Pokud se Vám moje práce líbí, podpořte ji. Objednejte si předplatné tištěného měsíčníku Šifra, jeho digitální verzi nebo kombinaci obojího. Můžete nás také podpořit dobrovolným příspěvkem.


Vyšlo 24.4.2019

13 komentářů :

 1. Zapomněl říct, že také vraždili a organizovali převraty v mnohá zemích, a dělají to dosud. Nic nového, jenom řekl nahlas, co se ví dávno.

  OdpovědětVymazat
 2. To se jaksi automaticky předpokládá, že tajná služba má podobné praktiky, ale málokdy se stane, aby se šéf této služby ztrapnil a znemožnil jako v případě našem. Prostě nezapomenu, jak šéf čučkařů, nadstrážmistr Koudelka, před několika dny povýšený na podpraporčíka, žádal po ministrovi školství Plagovi, aby změnil text učebnic dějepisu, aby více vyhovoval Koudelkovým americkým šéfům. "Ještě větší hňupové a blbci, než jsme se báli, " mne vždy napadne, když je řeč o té srandovní partě z BIS.

  OdpovědětVymazat
 3. CIA je "ctihodná" americká instituce, pravá ochránkyně prolhaného, zlodějského a korupčního kapitalizmu včetně jeho demokreatůry !! Tomuto prolhanému režimu může věřit jen mentoš!! USA jsou přitom včele už od odstřelení třech baráků v New Yorku, kde prolhaný režim tvrdí, že na demolici všech stačí 2 letadla, přičemž jejich destrukce ( zbortila se do svého půdorysu a metr silné betonové podlahy - 130 pater se vypařily) a to nemluvě o šikmo seříznutých masívních nosníků !!

  OdpovědětVymazat
 4. ale kdeze mr. pampeo, CIA je kosher instituce, ktera kona "jen" v zajmu svych ovcanu! 🤮🤮🤮🤮🤮

  OdpovědětVymazat
 5. Zdá se, jak pro US Deep State, tak i pro CIA neexistuje dno. Žádná špinavost, podlost a nízkost není totiž tak špinavá .. a nízká, aby ji tou další nebylo možno překonat.
  Do čelné funkce si v těch USA dosadili toho pravého! A kdyby byl alespoň jediným ...

  OdpovědětVymazat
 6. Jsou to velice "zábavní" lidé. Třeba teď jsem četl na Lidovkách, že Soroš je filantrop.

  OdpovědětVymazat
 7. Od svýho zbytečnýho výskytu amiokupant vraždí, krade, okupuje cizí země a lže jak tu držku otevře!!!!! 🤮🤮🤮

  OdpovědětVymazat
 8. A samozřejmě stále lžeme, podvádíme a krademe. A k tomu jen tak mimochodem zabíjíme každého kdo je nám nepohodlný

  OdpovědětVymazat
 9. Za vsim zlem na svete hledam CIA, hledam VELMI DOBRE!

  OdpovědětVymazat
 10. No tak konečně řekl pravdu tak funguje celý ten rádoby demokratický systém usa.

  OdpovědětVymazat
 11. Vidláku, to jméno ti docela sedí!!!!
  Vy se z toho Pompea dočista zblázníte a poserete.
  Slyším, jak vám ubohým přitakávačum ruska praskají žilky. Už se těším na další návštěvu a třeba i s velkým kontingenten vojáku z USA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16;04
   Amiokupant má na hřbitově občanskou valku, a musí krást zlato z muzeí v Iráku, aby mohli tvrdit, že ten jejích dolar je krytý zlatem.... návštěva jen tak nebude, GRABIT!!!!! 🤮🤮🤮🤮

   Vymazat
  2. 8:15
   Ty 4 čtverečky na konci tvého nesmyslu je co, značka totálního blba tipuji!!

   Vymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.