Reklama

čtvrtek 13. srpna 2020

RETRO: Operace Drozd byl tajný program CIA pro ovládání celosvětových médií

John Simkin

13. 6. 2020 ATI, Spartacus Educational


Operace Mockinbird ( v českém jazyce operace Drozd) mělo být označením pro údajně rozsáhlý projekt, který zahájila CIA v padesátých letech minulého století. Cílem bylo rekrutovat novináře za účelem vládní propagandy. Naverbovaní novináři byli zařazení do výplatních listin CIA a byli pověření psaním falešných zpráv, které propagovaly názory zpravodajské agentury. Veškeré hlavní zpravodajské a novinářské proudy byly údajně financovány a označeny jako fronty pro tuto operaci.


Protože Spojené státy americké chtěly být v očích světové veřejnosti za zemi demokratickou a s nejlepší pověstí, musely začít šířit své vize, postoje a ideje, aby se jejich politika dostala do co možná nejvíce zemí a doslova v nich zapustila kořeny. K tomu však byla zapotřebí mohutná propaganda, jejímž šířením byla pověřena americká CIA. Jen rok po svém založení, tedy v roce 1948, byla spuštěna operace Drozd, jejímž cílem bylo získat vliv nad všemi hlavními americkými médii v USA.

Celá takto vytvořená divize pracovala pod taktovkou Franka Wisnera, který býval právníkem z Wall Steet a navíc byl odborníkem na jihovýchodní země Evropy. I on stál za verbováním novinářů. K sobě potřeboval Wisner ale ještě někoho, jeho pravou rukou se stal hlavní vydavatel a spolumajitel deníku The Washington Post, Philip Graham. Tito dva muži na svou stranu zlanařili všechna hlavní americká média.

Dohled nad operací vykonával tehdejší ředitel CIA Allen Dulles. Do utajené divize přijímal výhradně absolventy nejprestižnějších univerzit jako jsou Yale, Harvard, Princeton, Brown, Cornell atd. Kromě novin a médií, kontroloval i Hollywood a produkci filmů. Média se tomuto programu nebránila, protože přijímala finanční prostředky od CIA, která si tímto vlastně koupila monopol na pravdu. Protože ten, kdo ovládá média, ovládá i myšlení lidí.

Od počátků padesátých let tak byla prezentována jediná správná demokracie – americká. Naopak špatné vykreslení a povědomí bylo šířeno o východním bloku se Sovětským svazem v čele. Kromě vládních názorů a propagandy, měli novináři také za úkol krýt americké tajné operace nejen na jejich území, ale po celém světě. Striktně však měli zakázáno šířit informace a zprávy o sledování vysokých představitelů cizích států, o americké špionáži i o odstraňování nepohodlných lidí, politiků či prezidentů. A tak se USA stala zemí s nejlépe fungující demokracií na světě a tato politika byla protlačována do celého světa jako jediná správná.

Nebýt amerického senátora Franka Churce, který roku 1975 vyšetřoval aktivity CIA a zveřejnil mnohé detaily celé operace, byla by celá záležitost považována za konspiraci. Jenže po ročním vyšetřování kongres USA zveřejnil zprávu, v níž se uvádí následující: “CIA spravuje celosvětovou síť několika stovek osob, které jí poskytují požadované informace a někdy se pokoušejí ovlivnit i lokální veřejné mínění pomocí skryté propagandy. Poskytují CIA přímý přístup do velkého množství novin a periodik, desítek tiskových a zpravodajských agentur, rozhlasových a televizních stanic, komerčních knižních vydavatelství a dalších zahraničních médií.”

Vyšetřování a zpráva Kongresu USA tak potvrzují značný vliv CIA ve velkých amerických médiích. Nejedná se tedy o konspirační teorie, jak se v té době špitalo. A nebýt rozsáhlého vyšetřování, pravděpodobně by stejné operace pokračovaly dodnes.

Zdroj: ATI, Spartacus Educational

autorem aktualizováno v lednu 2020

 

11 komentářů :

 1. Jo to je známe že tahle služba tyhle věci dělá jen nástroj pro miliardáře z usa.

  OdpovědětSmazat
 2. Česko přijme Berlínské zákony. Babiš spustil akci vítání uprchlíků: Příští zastávka - ČR!

  https://www.youtube.com/watch?v=j8pJlxro6QQ

  http://michalapetr.cz/doku.php

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 15:07
   Ač Babiše nemusím, tak tohle je zase jeden z mnoha HOAXU, nikdo nic nespustil ani nespustí.
   Babiš jak potvrdil několikrát je proti přijímání migrantu. Tak laskavě nelžete!!
   A dávat odkaz na toho rrrráčkujícího blázna, tak to jste opravdu pomohl. Co ten už se nažvanil nesmyslu, lží, pomluv,poplašných zpráv já se jen divím, že se o něj nezajímá policie!!

   Smazat
 3. Jen velice najivni osoba a se muze domnivat,ze tento program nepokracuje dale.

  OdpovědětSmazat
 4. Jestli ono to není stejné jako dnes u nás, když si veřejná media pokoupili šmejdi,přisluhující západu a zbohatlí díky západu. Například společnost Seznam.cz která ovládá "zpravodajsky" - to jest sprostý a laciný bulvár - asi šedesát procent internetu, (Seznam,Novinky,Super,Sport, Pro ženy, Stream, ..... a další) vlastní Američané. Novináři, kteří smolí ten verbální humus po internetu a zahnojují s tím počítače, jen málokdo z nich umí pořádně česky, jinak píšou jen překlady nebo bláboly plné chyb. A jinak - po stránce vkusu? Naprostý hnus! Články o tragediích a lidských neštěstích jsou proloženy reklamami na potenci nebo na kvalitu erekce, velikost penisu apod. dále jsou mezi to zařazovány články o ženském orgazmu, bodu G, a další a další podobné sprosté nechutnosti, kolem čtení to bliká, svlékají se tam svetry a trička, kmitají tam šaty a boty, a další a další hnusné reklamy. Korunu tomu všemu dává i Super.cz, zařazený pod žvanírnu Novinky.cz, který je plný hnusu - nahaté celebrity jak si užívají, vystrkují prdele, ňadra, rozkroky, kdo s kým šoustá a proč, - zkrátka hnus na entou. Toho by čeští novináři a česká media asi ani nebyla schopna, my nejsme vyučeni v západním mediálním hnusu. Ovšem časy se mění, dnes české podplacené kurvy píšou i do toho hnusu na zadání cokoli si majitel přeje. Ani jim to není trapné. Už léta rozvracejí celou společnost, štvou občany proti prezidentovi nebo vytipovaným politikům - jak si Amerika přeje. Vydělávají na reklamách (pračky na špinavé peníze) a na lidské blbosti a závislosti. Je mnoho lidí, kterým to asi pořád nedocvaklo jak to chodí, a že tady tato internetová media společnost rozeštvávají, až k něčemu dojde, velké procento viny je právě na straně medií a štvaní ze strany rádoby ovladačů světa. To by jim šlo - zabíjet prezidenty, nebo je alespoň vyštvat ze země a nahradit svojí loutkou. Seznam.cz. nepodniká podle našeho elektronického zákona a je prakticky nepostižitelný, může zasahovat do kteréhokoli počítače se jim zachce, a uspořádává své články podle počtu diskuzí, které tam smolí v obrovském počtu trubci z řad závisláků. Který článek sklidí velký počet diskuzí, ten rozžižlají na jednotlivé odstavce, ke každému něco připíší, a na tu samou událost pak vyjdou desítky článků -a pořád diskuze! Přesto lidem nedocvaklo, jaká je to špína, kterou svým boucháním do kláves podporují.

  OdpovědětSmazat
 5. Americký senátor Frank Church...

  OdpovědětSmazat
 6. Ano a tyto programy jsou dnes ještě víc rozšířené i mimo tajné služby.

  POZOR, existuje dokonce americký program pro "výchovu nebo přípravu právníků ve střední Evropě" - neříkám to přesně, ale existuje to. Není to nic jiného, než uplácení a příprava justice v Evropě, aby stranila americkým loutkám a liberálním politrukům. Na tomto programu byly i nějací soudci a právníci od nás. A pak se můžeme divit, jaké imbecilní rozsudky jsou schopny naše soudy vydávat a třeba migrantovi za znásilnění dají směšný trest.

  Mimochodem, na tom programu byl prý i náš údajný "Mirek Dušík" PAVEL ZEMAN, nejvyšší státní zástupce, o kterého se tak perou tuneláři a vlastizrádci z demožumpy. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Já si myslím, že situace není ztracená, jen to dá práci v tom hnojišti "informací" vybrat to podstatné. Navíc každý z nás je vybaven mozkem.

   Smazat
  2. Škorpione, to je jenom další CHAPADLO ala "Spravedlivý mezi národy" či ještě dříve "blahoslavení chudí duchem..."

   Pokud si vzpomínám, Svatopluk Čech to, jako vizionář, nazval asi takto (úryvky z Písní otroka jsem vybral sám):

   Vůle boží za podnoží
   určila nás jeho pat;
   pějme hymny k jeho chvále
   a kdo neplazí se stále
   v prachu před Ním, budiž klat!...

   Ze všech kleteb otročiny,
   jíž nás stihl Bůh,
   nejtrapnější, nejhroznější
   otrocký je duch.
   Hleďme kolem na své řady,
   co tu klamu, lsti a zrady,
   co tu nízkosti se plazí,
   co tu zášti srdce mrazí,
   co tu zmijí
   před cizím se podle svíjí,
   svým pak vztekle syčí v sluch!...

   Hle, tu rab, jejž za hlídače
   otrokář dal nám -
   kterak zapírá nás rázem
   prodejný ten chám!
   Cit svůj, rozum, duši třeba
   prodává mu za kus chleba;...

   Za posměchu tretu z plechu
   na hruď zavěsil mu pán,
   a náš dědouš v dětské pýše
   nad námi pne hlavu výše,
   že je rabům za vzor dán...

   Smazat
 7. a u nás Lipšic

  OdpovědětSmazat
 8. Pamatuju si casy kdyz jsem pracoval v reklamkach a delal pro globalni brandy. Je tak snadne presvedcit lide ze neco je dobre a ze to potrebuji. Sup sem jeden placenej clanek, dve stranky za clankem reklama na vyrobek/sluzbu ktera resi problem problem popsanej v clanku od zaplaceneho novinare/odbornika. Vecer pred fotbalovym zapasem tv reklama, druhy den o vyrobku/sluzbe mluvi/pise znama osobnost, na forumech se objevuje "spontani" pozitivni kritika, spolu s bannerama ktery vybizeji na nakoupeni daneho produktu/sluzby.
  Za dva tydny muzete lide presvedcit aby kupovaly tu nejzbytecnejsi vec na svete a ze zrovna ted to potrebuji pro zlepseni sveho zivota.
  Nejvetsi humor je kdyz sef marketingu banky nebo pojistovny, prijede na schuzku a zacne mluvit jak by kampan mnela bejt zalozena na citech, rodine a bezpeci.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.