Reklama

sobota 8. srpna 2020

Řev džihádu z Turecka: Co jsou to pozůstatky meče? Národ hrdý na spáchané genocidy. Erdogan čím dál arogantnější. Urážka památky obětí. Budeme nakonec v jednom soustátí?


Uzay Bulut

8. 8. 2020 GatestoneInstitute a ProtiProud

Uzay Bulut shromažďuje některé ohlasy zástupců náboženských menšin v Turecku a nenechává nikoho na pochybách, že Erdogan a jeho Turci jsou hrdí na genocidy spáchané v minulosti

Během brífinku s novináři věnovanému pandemii koronaviru, použil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan velmi hanlivé slovní spojení - "pozůstatky meče".

Řekl: "Nedopustíme, aby v naší zemi existovaly 'pozůstatky meče' a páchaly teroristické útoky. Jejich počet se hodně snížil, ale stále existují."

"Pozůstatky meče" ("ti, kteří unikli meči"; kiliç artigi v turečtině) je v Turecku běžně používaná urážka, která se vztahuje na přeživší křesťanských masakrů, které byly zaměřeny hlavně proti Arménům, Řekům a Asyřanům žijícím v Osmanské říši a jejím nástupnickém státu - Turecku.


Rány krvácejí


To, že Erdogan tuto frázi jako hlava státu veřejně použil je z mnoha důvodů alarmující. Nejen že toto slovní spojení uráží oběti a přeživší masakrů, ale ohrožuje také bezpečnost stále se zmenšující křesťanské komunity v Turecku, která je často vystavena různým způsobům útisku, včetně fyzických útoků.

Arménský poslanec tureckého parlamentu Garo Paylan na protest na Facebooku napsal:
"Erdogan včera večer ve své nenávistné řeči znovu použil frázi 'pozůstatky meče'."

"Slovní spojení 'pozůstatky meče' bylo vymyšleno proto, aby odkazovalo na sirotky - jako byla moje babička - kteří přežili arménskou genocidu [1915-1918]. Pokaždé, když slyšíme tuto frázi, začnou naše rány znovu krvácet."

Další arménští aktivisté a spisovatelé kritizovali Erdogana v sociálních médiích. Novinářka Alin Ozinian napsala:

"Pro ty, kteří nevědí, co znamená slovní spojení teroristické 'pozůstatky meče' - tato fráze označuje arménské 'teroristy', kteří nebyli zmasakrováni mečem a přežili arménskou genocidu. Co míní Erdogan slovem 'terorista'? Každý den to znamená něco jiného: Může to být novinář, zástupce občanské společnosti, spisovatel, lékař nebo matka skotačivého dítěte."
"Nechtějí, aby se styděli ti, kdo se těmi meči oháněli," pokračovala, "chtějí zahanbit potomky lidí přeživších genocidu a dědice kultury, která byla zmasakrována meči."


Hanebná historie


Komentátor Ohannes Kiliçdagi:
"Přemýšlejte o zemi, kde se v politické kultuře a v místním jazyku aktivně vyskytuje slovní spojení 'pozůstatky meče' a nejvyšší představitelé země tuto frázi používají. Ti samí představitelé přitom zároveň tvrdí: 'V minulosti se v naší zemi nestal žádný masakr'. Pokud se žádný masakr nestal, tak proč tato fráze vznikla? Na co tedy naráží?"
Zločiny, které se Turecko snaží skrýt obviňováním obětí, jsou ve skutečnosti dobře zdokumentovanými historickými fakty. V roce 2019 vyšla kniha profesorů historie Bennyho Morrise a Drora Ze'eviho Třicetiletá genocida: Likvidace křesťanských menšin Tureckem, 1894–1924 (The Thirty-Year Genocide: Turkey's Destruction of Its Christian Minorities, 1894–1924) popisující "obrovské masakry páchané Osmanskou říší, a poté Tureckou republikou, proti křesťanským menšinám." Podle jejich výzkumu:
"Anatolií se v letech 1894 až 1924 přehnaly tři vlny násilí, které se zaměřily na křesťanské menšiny, které zde dříve tvořily 20 % populace. V důsledku toho byl podíl Arménů, Asyřanů a Řeků do roku 1924 zredukován na 2 %."
Pachatelé používali během genocidy likvidační postupy: "předem naplánované masové popravy, brutální deportace, nucené konverze na islám, hromadné znásilňování a brutální únosy. A ještě jedna věc byla všudypřítomná: řev džihádu."

Stejně jako křesťané jsou v Turecku označováni jako "pozůstatky meče" i Alevité (Alavité). Například šéf Nacionálně činné strany (MHP) a Erdoganův spojenec Devlet Bahçeli v roce 2017 nazval "pozůstatkem meče" novináře Abdülkadira Selviho a chtěl tak poukázat na jeho údajné alevitské kořeny. Provládní novinář Ahmet Taşgetiren vysvětlil tuto větu následovně:

"Vymazali jsme entitu (společnost, náboženskou komunitu, armádu), kterou jsme považovali za 'nepřítele'. Zbyla jen skupina lidí, které naše meče nezabily, a oni se nám vzdali. To jsou ty 'pozůstatky meče'."

Hrdost na zločiny


Abdülkadir Selvi se pak pokusil vysvětlit, proč on "pozůstatkem meče" není:

"Rád bych panu Bahçelimu připomněl toto: Můj dědeček Osman byl synem vlasti, která válčila na dvou frontách, a byl zajat v Osmansko-ruské válce. Jsem vnuk Oghuzských Turků; moji předkové, Hasan a Hüseyin se stali mučedníky v Jemenu. Na své dědictví jsem hrdý."

Selviho vysvětlení znovu ukazuje, že mít křesťanské, alevitské nebo jiné nemuslimské kořeny je v Turecku mnoha lidmi považováno za hanbu a narážky na takový původ jsou urážkou. Místo vysvětlení, proč je označení někoho jako "pozůstatku meče" nepřijatelné, se Selvi pokusil prokázat svůj "čistokrevný" turecký původ a příslušnost k sunnitské muslimské víře.

"V důsledku historického pronásledování domorodých křesťanů v regionu Turky, dnes křesťané tvoří méně než půl procenta turecké populace," napsal historik Dr. Vasileios Meichanetsidis.
"Mnoho Turků si tuto minulost stále hrdě připomíná, aniž by se jí pokusili čestně čelit, nebo alespoň obětem genocidy vyjádřili respekt. Místo toho oběti falešně označují jako viníky, chválí pachatele genocidy a urážejí památku obětí a jejich potomků."
Používání fráze "pozůstatky meče" proto nepředstavuje popření masakrů a genocid. Deklaruje naopak hrdost pachatelů na jejich zločiny. Tato fráze ve skutečnosti znamená: "Ano, zabili jsme křesťany a jiné nemuslimy, protože si to zasloužili - neboť nebyli muslimové!"


18 komentářů :

 1. Hmm... POZŮSTATKY MEČE... Těch Němců, po obou světových, bohužel zůstalo také "přesmoc". Díky humanismu národů SSSR a Čechů při odsunu do Říše, místo do krematorií. Teď, za naivní humanismus, všichni sklízíme ďáblovu setbu.

  Terorista je každý každý bojovník, který svými činy neslouží zájmům USA a Izraele...

  OdpovědětSmazat
 2. A proč by si Turci neotvírali ústa. Kdyby tzv. západní demokracie měřily všem stejným metrem, tak by Turecko stíhala sankce za sankcí, zbrojní embargo a pod.. Takhle si ho pěkně hýčkají, aniž by věděly kam, se Turek vlastně vrtne. Bude to, spolu s námi na Rusko, nebude. Než se to vyjasní, tak to odnese pár sousedů. Pochopitelně za pokryteckého napomínání EU a mlčení NATO,které dává jasně najevo, že je tu kvůli Rusku a nikomu jinému. Ne náhodou to připomíná pěstování Hitlera, ten své úmysly vyjevil v Mein kampfu, který na západě údajně nikdo nečetl, stejně jako údajně nevěděli, že masově vraždí Židy a Slovany. Když chtějí, neví nic, když chtějí, tak si vymyslí.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Giles Milton napsal knihu Bílé zlato (vyšla u nás v r. 2004) podle skutečného životního příběhu skutečného bílého otroka, Angličana, který po návratu z Afriky do vlasti sepsal svoje paměti. Ty pak byly poprvé knižně vydány v roce 1740. A to také bude, podle mého mínění, ten pravý důvod, proč se ona kniha tak těžko shání – neměli bychom se přece dozvědět, že běloši byli muslimskými hrdlořezy přepadáni ve svých domovech při pobřeží Evropy od Řecka po Island, nebo že byly přepadány jejich lodě, ať už rybářské nebo obchodní, plující z Evropy či z Ameriky. Neměli bychom vědět, že byli ze svých domovů a lodí unášeni, poutáni okovy, prodáváni na otročích trzích v Maroku, Alžíru, Tunisu a Tripolisu jako zvířata, že byli mučeni, sadisticky zabíjeni, drženi v příšerných podmínkách, vystaveni krutému zacházení a podrobeni nekonečné vysilující dřině, nebo bitím a mučením nuceni ke konverzi na islám.

   Kdybychom se to dozvěděli, možná bychom přehodnotili svůj pohled na dějiny otrokářství, které je nám vykládáno tak, že jen a pouze běloši byli otrokáři a jen a pouze černoši byli otroky. Možná bychom také poopravili svůj pohled na kolonialismus a vinu bílého muže. Možná bychom si pak pomysleli něco v tom smyslu, že ano, Evropané okupovali severoafrické muslimské země, ale patří jim to, protože tyto země po dobu 300 let vysílaly svoje lupiče a piráty, aby terorizovali bílé Evropany všude, kde na ně narazili.

   Z knihy se ale dozvíme i další fakta, která nám nejsou běžně předkládána k vědění: Arabové sice také podnikali výpravy do střední Afriky za účelem pochytání nebo výkupu černých otroků. Měli však zájem především o velmi mladé černochy, případně o děti, protože je sice zotročovali, ale ve zcela jiném smyslu, než bychom si mysleli. Černoši byli určeni k přípravě ve speciálních školách, kde z nich vychovali sadistické dozorce otroků a kruté a krvelačné členy sultánovy osobní gardy. Tito černoši pak byli sultánovi fanaticky oddáni.

   Smazat
 3. V podobném smyslu je dnes pronásledování občanů i jen z poloviny ruského původu na Okrajině. Nedá se s nimi o to ani mluvit. Přišly z kosmu, úžasně pracovití, ve svém volnu vykopaly Černé moře, po perestrojce provedly doma všude jevroremonty a teď přišly do jevropy ukázat jak se to dělá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10.10 A Euro banksteři je cvičí jako REMONTY... a Ukrajinci frkají, klušou na lonži i pod sedlem... za hrst sena a obroku. Se nedivím, že vykopali Černé moře, haldy vytěženého materiálu se dnes nazývají KAVKAZEM... jedna stará dobrá kavka povídala, že umravnili i Don na Tichý Don...

   Smazat
  2. Přidám, podle zkušeností, bohužel, že mladí Ukrajinci mají velmi špatné vzdělání a znalosti. Často jim dělá potíže i to, co jim několikráte ukážete před jejich očima. Nejspíš časem tohle může čekat i na absoloventy našich škol. Ti starší Ukrajinci jsou ještě celkem v pohodě ... pracovně.

   Smazat
 4. Přesně tak kdo čte tak ví co jsou islamisté zač a kdo je sem tahá pak dostane dardu. Poslední věta vystihuje jak to v islámu funguje.

  OdpovědětSmazat
 5. VIDEO „Na naše děti se nesahá!“ Mladík napadl dívku, která šla proti němu po chodníku. A co přišlo pak, humanistům neudělá dobře

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/VIDEO-Na-nase-deti-se-nesaha-Mladik-napadl-divku-ktera-sla-proti-nemu-po-chodniku-A-co-prislo-pak-humanistum-neudela-dobre-632988

  OdpovědětSmazat
 6. To je tak když se vjeci nedělají dusledne, a když se donekonečna napravuji chyby minulosti.
  Německo je dneska okupovany stát , dokonce i ta východní cast. Tak si honi ego na cizkovi. Na Polákovi jaksi ne, mohl by být problem. Mercedes vyrábí autobusy v Turecku jako emerika vlajky v Čine? Co s tim? H@vno , a to dokonce tuplovane. Bavorska firma Claas na kombajny dneska některé svoje typy vyrábí v Rusku. Vyjde to lacineji, a hlavně - Rusko dneska dominuje obilni produkci. Debil Trump by řekl - my vyrábíme více obili, ale přitom si ho plete s kobylinci.
  Rusko vyrábí i svoje kombajny, mobily, auta atd., ale to se v této velmi prd@lni zemi nesmí rikat.
  V ceské debilite vede VESkrnuv prasak lepsolid, a modrá kurva , která se ne a ne nalemtat.

  Orinoko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17;19
   Vás je tady škoda, měl byste psát místo idiotů jako je Fuckstejn, Pche a Mikrotlamov.. to by se komentáře v Právu zase daly číst 👍

   Smazat
 7. Proč by měli muslimové považovat nemuslimy za rovnocenné spoluobčany, když jim to zakazuje víra. Tohle nechápu od autora, který se v tom přece dobře musí dobře vyznat.
  Islám se sice řídí Koránem, ale ten se v průběhu věků upravoval stejně jako třeba Bible a navíc jeho texty se dělí podle místa vzniku - Mekka či Medina.
  Mimochodem víte, že ve Velké Británii vydali "povinně" Bibli v nové, současné angličtině, kdy se zase ztrácí mnoho významů v textech novými překlady do nové angličtiny, nákladem přes deset milionů kusů?
  Ale zpět, muslim se ale ve svém životě správně má a musí řídit jen životem a tím vzorem jediného pravého Alláhova proroka Mohameda. A jeho, Mohamedův, život ve víře k Alláhovi se dělí na dvě části. První, kdy přesvědčoval více méně normálně jako jiná náboženství v době jeho života v Mekce, čili "mírné" období. Ve druhé části svého věřícího života, kdy žil v Medině, zase přesvědčoval, jak se říká ohněm a mečem. V této době nejen ovládl celý Arabský poloostrov, ale také to bylo již jen čistě muslimské území. Dhimmí, což jsou "volně" žijící obyvatelé muslimského území, platí velkou část svých příjmů za to, že tam mohou žít, pracovat a obchodovat. Platí mnohem více než Muslimové. Zároveň nesmí pošpinit muslima vyznáváním své víry před ním. Muslimové mají za povinnost, podle života a vzoru Mohameda, se Dhimmímu vysmívat, mohou jej oklamat, lhát mu, zmlátit ho i zabít ho a nic se jim nestane podle práva Šária. A pak jsou tu ještě další nemuslimští obyvatelé muslimských území a to jsou otroci. Jediná cesta pro otroka ze svého stavu je přestup k Alláhově víře, protože Muslim nesmí Muslima mít za otroka.
  Takže čemu se mám v článku vlastně divit. Muslimové se tak chovají po celá staletí a dokonce máme zkušenost z Jižní Moravy, odkud při jednom svém výboji odtáhli mnoho lidí do otroctví a prakticky vylidnili onu oblast, protože nevhodné k otroctví a děti zabíjeli.
  O ostatních nevěřících - káfirech - jsem tu již několikrát psal. Jen připomenu, že Muslim se k němu chová a má chovat v podstatě stejně jako k Dhimmí a k otrokům.
  Nemůžete se bavit s Muslimy o vzájemné "korektnosti", když on se musí chovat podle vzoru Mohameda a svatých textů Islámu a jeden z hlavních postulátů Islámu je, že co Alláh řekl a učinil i prostřednictvím svého jediného a pravého proroka, dobře učinil a JE TO DOKONALÉ. TAKŽE I SVATÉ TEXTY ISLÁMU JSOU DOKONALÉ A JAKÁKOLIV ZMĚNA BY MOHLA VÉST JEN K JEJICH ZKAŽENÍ A ZKOMOLENÍ!

  OdpovědětSmazat
 8. Muslimům je třeba připomenout Targovište a Vídeň o 200let později.... zacházet s jedním každým jako to dělal Vlad III, téhle řeči rozumí!!!!

  OdpovědětSmazat
 9. Turci jsou nejhorsi, za rok genocia 1 mil, Hitler za 6 let 50 mil, USA za 75 let 30 milionu. USA FIRST!!!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:39
   Rusko společně s Čínou 100 milionu!! MOLODĚC!

   Smazat
  2. 9:34
   Jasně, jedna plus jedna je jedenáct, profesore Kraďousku 🤣🤣🤣🤣

   Smazat
  3. 9:34
   Jo, 100 miliónů společně vydělali, tvoje USSA vydělali houno a ty ses akorát zadlužil. :-)

   Smazat
 10. Tak se mi zdá, že mezi zdejšími korespondenty jsou i tací, co se nemají zrovna rádi.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.