Reklama

úterý 11. srpna 2020

Superhrubá mzda

Vladimír Pelc
Vladimír Pelc

11. 8. 2020  VašeVěc

Superhrubá mzda byl pravicový útok na příjmy zaměstnanců. Nyní se diskutuje o jejím zrušení.

Ustanovení o superhrubé mzdě bylo do § 6 odst. 12 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů, vloženo novelizací provedenou zákonem č. 261/2007 Sb.

Jde o fiktivní zvýšení základu daně z příjmů ze závislé činnosti, které se vymyká hospodářské a daňové logice; v historii zdaňování v Evropě nelze najít s tímto institutem ani vzdálenou podobnost. Tato novelizace byla výsledkem pravicového ideologického uvažování (vláda ODS, premiér Topolánek); na tripartitním jednání zástupci podnikatelské ekipy tuto změnu tvrdě podporovali – ať zaměstnanci vidí, co za ně musíme platit −; a Topolánkova vláda v té době uskutečnila též několik daňových ataků proti odborům (jestliže se zmenšuje prostor pro kolektivní vyjednávání odstraněním daňového zvýhodnění různých benefitů, snižuje se role odborů).

Důvodová zpráva vládního návrhu zákona uváděla, že kromě toho, že nemá být snižován příjem zaměstnance pro účely výpočtu základu daně ze závislé činnosti o pojistné, které sice sráží zaměstnavatel, ale které je povinen platit zaměstnanec, je nezbytné, kvůli dodržení daňové spravedlnosti, do základu daně zaměstnance zahrnout též částku odpovídající pojistnému na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti a pojistnému na všeobecné zdravotní pojištění, které z těchto příjmů podle příslušných zákonů je povinen platit zaměstnavatel. Přitom uváděla, že v tomto nejde o platbu pojistného zaměstnavatele za zaměstnance, a tudíž ani o příjem zaměstnance, a zaměstnavatel může tuto částku uplatnit jako výdaj na dosažení, zajištění a udržení zdanitelných příjmů, což se týká jak zaměstnavatele – právnické osoby, tak i zaměstnavatele – fyzické osoby. Změnu vláda zdůvodňovala též tím, že důchod ze sociálního pojistného je nezdaňován, takže se tímto opatřením neporuší daňová spravedlnost (vládní návrh zákona o stabilizaci veřejných rozpočtů, PSP ČR, r. 2007, V. volební období, tisk č. 222).

Základ daně je tak zčásti tvořen fiktivní částkou odpovídající výši pojistného na sociální a zdravotní pojištění, které je povinen platit podle zvláštních právních předpisů (zákon ČNR č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, zákon ČNR č. 592/1992 Sb., o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění) z příjmů zaměstnance zaměstnavatel sám za sebe.

Takže od 1. 1. 2008 jsou zdaněny nejenom povinné odvody do systémů zdravotního a sociálního pojištění, ale také tyto platby, které jsou uloženy zaměstnavateli; do příjmu fyzické osoby se pro účely zdanění započítává odváděné pojistné i platby uložené zaměstnavatelům. Daní z příjmů fyzických osob s příjmy ze závislé činnosti tak je zdaněno i plnění plynoucí od zaměstnavatele ke státnímu rozpočtu na základě zvláštních pojistných zákonů, a to z vlastních příjmů zaměstnavatele, nikoli z příjmů zaměstnance – jde o zákonem založený dvoustranný veřejnoprávní vztah mezi zaměstnavatelem a státem, jehož zaměstnanec není účastníkem. Dochází tak k tomu, že daň platí subjekt (zaměstnanec), jenž není s objektem (předmětem) zdanění v žádném vztahu. Porušeny tak jsou zásady rovnosti, spravedlnosti, ekonomické a právní racionality, tedy základy existence právního státu. Pro futuro by bylo nejvhodnější, aby uvedená konstrukce základu daně byla zrušena. Uvedená, celosvětově aktuálně i historicky věcně absurdní konstrukce základu daně v podobě tzv. superhrubé mzdy porušuje daňovou zásadu určující, že povinný reálný výdaj (výdaj určený zvláštním zákonem, v tomto případě pojistné placené zaměstnancem, OSVČ) je výdajem vyjmutým ze základu daně z příjmů; za druhé konstrukce, v níž součástí daňového základu je výdaj jiné osoby (zaměstnavatele), výdaj, jenž není příjmem poplatníka (pojistné placené zaměstnavatelem), je nesmyslná. Předmětná konstrukce daně je navíc, zejména v případě zahraničních pracovníků, obtížně spravovatelná.

33 komentářů :

 1. Jsou to jenom kapitalistické zrůdnosti , většina daní skončí v kapsách kapitalistů !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Můžete tu myšlenku nějak rozvést? Největší kapitola rozpočtu jsou sociální výdaje. Tedy nemakačenka a důchodci = kapitalisti?

   Vymazat
  2. 14;39
   Důchodci si na sebe za celý život vydělali, takže ty netahavce, který tady živíme z našich daní jsou vyžírkove typu Bakala a spol.a hlavně cikorky!!!!

   Vymazat
  3. Největší položka jsou náklady a potom ZISK.

   Vymazat
  4. 12:55
   Myslím, že se velice mílíte. Pomalu všechny odvedené peníze jdou do rozpočtu a z těch se jako první platí duchody, vaše léčení, platy státních zaměstnancu a další,ten váš ubohý výkřik, že končí v kapsách kapitalistu, je hodně hloupej!!

   Vymazat
  5. 15:12
   Tak s tím tvrzením bych byl opatrný, jak kteří!!!
   Co dělal celej život chlap, který dnes brečí, že má 10 tis. duchodu?? Dřepěl na vrátnici, nebo sekal trávu, potom ať nebrečí!! Tak že jak kdo!!

   Vymazat
  6. 16:49 , 16:52
   Vítám MK na těchto stránkách ... Ale no ták, to je klasická "rádoby pravicová" pohádka, tedy spíše štvaní a lež, neb Protofašistická a náckoidní tzv.Česká pravice nic jiného nedělá. Pro ideology Vašeho ražení: celých 30 let tzv.pravicoví demokraté kudy chodí, tudy kradou, lžou a štvou společnost, respektive jednotlivé vrstvy proti sobě. Stihli toho dost, trumfli i Bílou Horu plus skutečnou Okupaci 1938-45, rozkradli, zničili, rozprodali všechno, co šlo i nešlo, stihli k tomu zadlužit jak stát, tak svojí "mzdovou politikou" i statisíce rodin. O jejich verzi "spravedlivých nájmů, bydlení" netřeba vůbec diskutovat - jde o časovanou bombu.
   Důchodový systém je tzv. průběžný - s důvěrou se obraťte na "soudruhy" napravo" v otázce mnoha desítek miliard tzv. Dočasně vypůjčených z důchodového fondu, a Topolo-Kalouskových batohů, které snížily sociální odvody pro "velké hráče" a rozkolísaly do té doby vyvážený systém.
   Lžete kudy chodíte, a Vy jste koukám vlajkonoš.
   Proč se jenom po mnoha letech velkopanského opovrhování plebsem před lety prokázalo, že zdravotnictví žije především z daní od zaměstnanců ( víte vůbec, kolik činí částka, zákonná částka zdrav.pojisteni, pokud budu v produktivním věku žít třeba z renty-ne důchodu ??? ), a dalo by se pokračovat.
   Zdravotnictví alá Diag Human, bačovaní ODS a jejich mnoha "Šnajdrů", prodej zdravotnických zařízení soukromým subjektům třeba jen ve Středních Čechách, etc. - to je na kulku, ne basu...
   Jakýkoliv zaměstnanec ( nejen v soukromém sektoru, ale tam především ) si musí na vše, včetně daní vydělat - a ač jsou mu odečteny, nemá jistotu, že budou skutečně uhrazeny těmi "odpovědnými majiteli", kteří mnohdy zapomínají i platit mzdu.
   Ti samí kážou o morálce a odpovědnosti, především individuální, ale "jiných" - sami kradou bez mrknutí oka. A čím víc keců, tím větší levoty.
   Kohopak asi volili majitelé zkrachovalých bank, kampeliček,k investičních společností seděla fondů, kdopak seděl v jejich představenstvech a dozorčích radách - jistě, levičáci, vtipe.
   A když už přejdu doslova fatální následky bačování české pravice v tomto státním útvaru, tak nepokrytá podpora nácků, fašounů, podpora SDL, stejně jako podpora kolaborantů a jejich tzv.restitučních nároků činí z pravého spektra v Bohemii třídu, jenž by měla být buď na hradu Mírov, nebo v pracovních táborech, samozřejmě po zabavení veškerého majetku jich osobně, včetně rodinných příslušníků a nastrčených firem, včetně zahraničních kont a nemovitostí. Mnozí by měli oprávněně stát u zdi za kolaboraci. A né ukazovat své tlamy na bilbordech a jako paraziti být přisátí na erár - jak všichni "úspěšní" předvádí.
   To jim prachy smrdutého plebsu nevadí ...
   Dával bych si pozor, pravicový svazáku, co kde zvracíš - mnozí by ti za to utřeli oko pěstí ...
   Apropo, tzv.levice v Čechách - např. ČSSD,krade skoro jako pravice, a holport s z profíky z ODS, TOP 09, KDU-ČSL, atd. jí problémy nečiní ...

   Vymazat
  7. Pravda je ta,ze je to okradani obcanu statem. V Nemecku vim, ze z hrube mzdy odectu 35 procent a mam cistou mzdu.

   Vymazat
  8. 14:39 Kde jsou všechny vybrané daně rozkrádají je členové vládnoucích partají. Za 30 let tu kapitalisté nehnuli pro občany prstem. Nejsou ani schopni opravit co socialismus postavil.

   Vymazat
  9. Kolemjdoucí11. srpna 2020 18:18
   Bohužel, máte pravdu, pěkně jste to napsal. Něco se ale ve světě děje, dojde k velkým změnám. Bude třeba udělit nějaké amnestie a uvolnit kriminály pro nové nájemníky....

   Vymazat
  10. 18:18
   KOLEMJDOUCÍ proč LŽETE????????????????
   ŽÁDNÝ DUCHODOVÝ FOND NIKDY NEEXISTOVAL, NIKDY.
   Lehce ověřitelné na stránkách Min. financí!!!
   Vždy se platí z vybraných peněz státem pruběžně!!
   Tak si ten nesmysl opravte a příště si zjistěte fakta!!! Celej ten váš blábol je jedna ubohá lež!!! Jen kokukám jak vám ta pravice leží v žaludku, podle vaší mazaniny vyplývá, že jen KSČM je křišťálově čistá??

   Vymazat
  11. 23.28
   Vy nevíte kde ty peníze jsou??? Jen duchody stojí ročně 540 miliard,dále policie, zdravotnictví, školství, armáda, hasiči.... je celkem zbytečné pokračovat pokud vám nedojde kam ty prachy opravdu jdou!!!
   Kapitalisté nehnuli dnes ani prstem pro občany??? Proč lžete!!
   Bydlím v Liberci 55 let a přál bych vám vidět hlavní náměstí tenkrát a dnes, nebo linku tranvaje z města k ZOO, tenkrát a dnes. A to nemluvím o celku jako ČR. Jaká byla za vás ekologie, kolik vesnic mělo čističku??? co a podívejte se dnes, kolik se vybudovalo lyžařských vleku, cyklostezek, hřišť ....... Vy vubec nevíte o čem je řeč, jen když pomluvíte vše dnešní!!

   Vymazat
  12. Anonyme 9:45, ty jsi trapný stejně jako propagandisté za komoušů, když poměřovali úroveň života za 1.répy se 6O. či 70. lety. Pokrok je to především technologický, obyčejně vygenerovaný pokrok, nic ideologického, ale propagandisti se ho vždy snaží přivlastnit.

   Prostě nevíš, o čem je řeč a jen vyzdvihuješ to dnešní. Trapné. Ale že většina lidí šla oproti 80. letům s kvalitou života dolů, to ti nějak uniká, viď!

   Vymazat
  13. 9:45 Vidím to v našem městě a nesvádějte nic na důchodce. Socialismus měl též důchodce a stavěli a budovali pro lidi. Propaganda na mě neplatí tak čus.

   Vymazat
  14. 13:15
   Rozumíte psanému textu??? Podle vaší odpovědi moc ne. Já nic na duchodce nesvádím, jen uvádím kolik stát vynakládá na duchody a ostatní platby!!!
   10:48
   Vy budete stejný trouba, jako v 13:15 co. Já reagoval na pisatele, který lže, pokud píše, že se za 30 let svobodného života u nás nic neudělalo. A vyvracím nějaký blábol o duchodovém učtu po komouších!!!

   Vymazat
  15. 10:48
   Kvalita života šla většině lidí oproti 80 letum dolu, jedno slovo pane, jste trochu retardován!!

   Vymazat
  16. Proč urážíš, trole 16:39? Vždyť ty ani nevíš, jak se kvalita života měří. To není HDP ani průměrná mzda ani nic vzdáleně podobného financím. Najdi si heslo např. na WIKI a podívej se na státy, které v kvalitě života vedou. Aloha!

   Vymazat
 2. A také šlo o to, že tehdejší vládnoucí parta lhala o "rovné" a "15%" dani z příjmů, která nebyla ani rovná, ani 15%. Sprostým zvýšením základu pro výpočet daně z příjmů ze závislé činnosti došlo k tomu, že se sice používala sazba 15%, ale úpravou základu se z ní v reálu stala sazba cca 23%... A o to šlo. Dalšími kejkly a zásahy potom v konečném důsledku došlo k daňovým úlevám pro vysokopříjmové skupiny a zvýšení či zachování daňové zátěže nízkopříjmových. Je také žádoucí, aby vedle zrušení "superhrubé" mzdy došlo i ke znovuzavedení daňových progresí a špatné by nebylo ani společné zdanění domácností (manželů), které pro velký úspěch bylo v tichosti zrušeno.
  Současný zločinný daňový systém kopíruje zločinnost současného zřízení. Čím nižší příjem, tím vyšší míra zdanění, přičemž nejbohatší platí nejnižší nebo žádné daně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:36
   Proč LŽETE???!!!
   Čím nižžší příjem tím vyšší zdanění, přičemž nejbohatší platí nejnižžší nebo ŽÁDNÉ daně???
   Tady vás cituji.
   Doporučím,nelezte na sluníčko, evidentně z tepla blábolíte!!
   Pokud bude celková daň 25% tak z 10 000 hr. přijmu zaplatíte 2 500 a pokud budete mít 50 000, tak 12 500 příklad, tak nelžete!!!

   Vymazat
  2. pro 16:58
   Je vidět, že tomu opravdu rozumíte. Procenta vám jdou. Tak vám držím palce a přeji mnoho úspěchů.

   Vymazat
  3. Ještě pro 16:58
   Doplňuji přesná čísla na příkladu.
   https://legacy.blisty.cz/art/27739.html

   Vymazat
 3. kalousi ta dobytku hlavně že jsi rozesílal složenky na 120 000,-, mě k současnému datu dlužíš ta prase ožralé 350 000,.

  OdpovědětVymazat
 4. noviczech
  ...pane Pelc, tak dnes píšeme rok 2020. A teď někdo přišel, nevím jestli je to vaše myšlenka, na to, že takzvaná "super hrubá daň" vlastně bylo protiprávní jednání vlády??!!!?? Takže téměř 12 let stát Česká republika okrádala své občany o příjem z výdělku!!
  Jako mně osobně se toto také nelíbilo. A tak mi napadá, nepotřebujeme přeci jen diktaturu, kde i POLITIK BUDE MÍT RESPEKT PŘED NÁRODEM a ne že vyžbletne zákon, který zničí hospodářsky část už tak chudého národa? Ono vše co začal pan ekonom Klaus a pokračovali i jeho oponenti nebo přívrženci tuto republiku nebudovalo, ale podle stylu pana Klause vytvořilo šlechtu, chudinu a třetí skupina jsou takzvaní žebráci, i když bydlí, ale maji dluhy na celý život. Tak vám dám návrh, změňme ekonomiku země. Maximální daň může být 10% a u zisku nad 100 miliónů dáme 99%ní daň! Myslíte, že by se zbořil náš stát? Můj názor, když nechceme válku, musíme změnit hospodářský, ekonomický systém státu. Ale o tom by se dalo diskutovat hodiny, ale to by nesměli sedět ve vládě "velmi chytří" lidé pro svou kapsu a osobní zkorumpované podnikání. Ale i na ně dojde, nesmí umřít dříve, určitě.

  OdpovědětVymazat
 5. Před 10 léty nám exministr Kalousek vysvětloval, jak ta super hrubá je pro obyčejné lidi výhoda.
  Lhal nám při plném vědomí a žádný trest za lži nenásledoval. Po volbách splakal spolu s Karl von S...
  Teď naříká, že ho lidi nemají rádi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:43
   A ta pinda z TROPiček bude pindat, ŽE SUPERHRUBÁ MZDA MĚLA BÝT ZRUŠENA UŽ DÁVNO!!!! 😃

   Vymazat
  2. 14:43
   Proč ji nikdo za 10 let nezrušil, asi byla pro někoho výhodná. Stát z toho velice dobře právě těch dalších 10 let žil. Jen se tím ožebračovali podnikatelé jako jsem byl já, mám se soudit o navrácení částky tak kolem několika desítek mil.?? Asi ne co!!

   Vymazat
  3. To jste si nevšimli, že o lichvě se ví a zákon proti lichvě měla i 1. republika, ale dodnes se nic neřeší ?

   Vymazat
 6. Já se zeptám,byla zrušena ta povodňová stovka,kterou zavedl Klaus.Teď jde o jinou věc,aby bylo ANO voleno teď v krajských volbách,tak slibuje pečené holuby a vůbec mu nevadí ještě větší zadlužení státu.Babiš není o nic lepší propagandista,než Kalousek.

  OdpovědětVymazat
 7. Celá ta věc je naprosto katastrofálně popisována kompletně všemi. Samozřejmě, že šlo o to , ojebat ve velkém plebs. Ale protože jsa sám námezdně činný, tak můžu POPsát zrůznost mnoha podnikových vejplatnic. Každý tu mele teoretické jalovice, ale může tu někdo podat konkrétně nějakou četbu z takové literatury jako je vejplatnice?
  Možná byste zírali. Víte, co je pod čarou , a nad čarou?
  Aby zase nějakému dutohlavovi nechyběl manuál:
  Samozřejmě, že to byla ojebávačka levobočka.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
 8. Pozornosti uniká pozadí problému: přitroublí politici slíbili, že bude jednotná daň 15%, aniž by měli odhad, kolik peněz bude stát potřebovat na financování služeb a programů. Stejně přitroublí ekonomové k tomu přidali heslo o škodlivosti daní a regulací.

  Zavedení superhrubé mzdy bylo fintou, která umožnila udržet nominální dań ze mzdy na 15%, ale zvýšila základ z něhož se těch 15% počítalo. To znamená, že odevzdaná daň byla přibližně kolem 20%.

  Kdyby existovala spravedlnost musely by být celé generace politiků a ekonomů v noci v celách na Mírově a přes den v lomu lámat kámen.

  Pokusy zrušit superhrubou mzdu ztroskotávaly na tom, že vyšší příjmy z daní byly dávno zakomponovány do rozpočtů. Aby příjmová stránka rozpočtu nebyla příliš dotčena, musela by daň z hrubé mzdy stoupnout na oněch, řekněme, 20%.

  Programové prohlášení vlády (z doby před coronavirem) tvrdí, že vláda nebude zvyšovat daně. Tím se odstranění superhrubé mzdy stalo politickou záležitostí, protože i když se celková odvedená daň nezmění, bude nominálně vyšší.

  Do sněmovních voleb není daleko a pravice bude volat: nevolte ty darebáky, kteří vám zvýšili daň.

  Covid snížil příjmovou část rozpočtu (a byla to pravice, která kritizovala vládu, že nerozdává podporu dost rychle a dost vysokou). Kdo rychle dává, dvakrát dává, vykřikovala Pekarová. Před volbami se objeví argument, že se dávalo příliš rychle a neodpovědně mnoho.

  Ministryně financí Schillerová nepochybně ví, že musí dojít k určitému přerozdělování bohatství ve společnosti, aby bylo možné udržet programy a splácet dluh.

  Jeden z mála nástrojů, které teoreticky má k dispozici, je progresivní zdanění příjmů. Do této kategorie lze zařadit dále odstranění daňových výjimek a paušálů.

  Jsme-li nezávislý a sebevědomý stát, můžeme zdanit zahraniční společnosti podle pravidla "tady jste si vydělali, tady zdaníte a zbytek si uložte, kde chcete, třeba v Holandsku nebo za kloboukem." Taková je praxe ve sportu. Vyhraješ Winbledon dostaneš výhru sníženou o daň 50%. Bereš v NHL v průměru $80000 za zápas a hrál jsi večer v Dallasu, zaplatíš tamní daň, hrál jsi o dva dny později v NY, zaplatíš daň tam. Ne hned, ale za rok se dlužné daně sečtou do jednoho prohlášení.

  Další možností je regulace nájmů, která by napravila jejich zvýšení v minulosti. Jestliže se platy po roce 1989 zvýšily řekněme 10x pak nájmy 40-50x. Výsledkem je to, že mnozí nájemníci si nemohou dovolit takové nájemné platit a požadují "příspěvky nebo doplatky na bydlení" Jde o nemalé částky, které stát dává do kapsy chamtivých majitelů domů. Jinak řečeno, jde o narušení trhu s byty.

  Situace dále komplikují náklady na zbrojení. Musíme prý dostát svému závazku a dát 2% HDP na zbrojení.

  Není to pravda, nic nemusíme, od každé smlouvy se dá odstoupit (to dělají USA zcela pravidelně). Nemusíme se podílet na vojenských akcích NATO, nemusíme být v Afghanistánu ani Mali hájit cizí zájmy.

  Nesmíme zapomínat, že kdyby Německo dávalo 2% HDP na zbrojení, budou arsenály přetékat a v dutých lebkách generálů a militantních politiků vznikne potřeba zbraně použít. Vždyť války přinášejí zisk.

  Rojí se čestní lidé, kteří chtějí zbraně na odstrašování Ruska a možná i Číny. No dobře, vypišme sbírku na zbraně, uvidíme, kolik bohatých přispěje, kolik generálů se vzdá třeba poloviny svých platů a výsluh ve prospěch republiky.

  Jiří Jírovec

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pane Jírovče,vzhledem k tomu,že už jsem muž 63+ a mám leccos za sebou a toho času si užívám důchodu a prebend z vybudovaného majetku /vlastníma rukama/ s vámi souhlasím,jen ovšem podotknu,že za ČSSR jsem platil daň cca 23% do svých 25 let a pak,pokud jsem neměl děti,stoupla na 33%,říkali jsme tomu impotentní daň.Sociální a zdravotní odváděl zaměstnavatel.Nájemné v družstevním bytě se splátkou anuity a úroků +dálkové topení mne stálo 768Kč.Můj plat byl cca 2900 čistého + almužna na dvě děti,vedle v domě bydleli havíři a za stejný byt platili 290 Kč + to teplo,byty zdarma od šachty a plat cca 6000 Kč.Takže já platil 1/4 platu za bydlení,oni 1/20 platu...takže socialistická férovka že,???

   Vymazat
 9. Komunista Valenta o Pompeovi: Ambasador největšího řezníka na Zemi přijel položit věnce

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020081112349081-komunista-valenta-o-pompeovi-ambasador-nejvetsiho-reznika-na-zemi-prijel-polozit-vence/

  OdpovědětVymazat
 10. https://finmag.penize.cz/ekonomika/419125-kalouska-uz-prekonala-schillerova-tupe-skrty-versus-tupe-dluhy
  Vládnou nám skutečně jen covidlháři a euroloupežníci? http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=255655

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.