Reklama

středa 26. srpna 2020

U řeckých ostrovů objeveny zásoby plynu na 3 tisíce let


Ivan David

26. 8. 2020


Posádka tureckého průzkumného plavidla Oruc Reis, které v pondělí ukončilo nelegální těžební práce v řeckém podmořském šelfu, zveřejnila závěry zjištěné podmořským průzkumem. Turci potvrdili předpoklad, k němuž došli při minulých výzkumech řečtí geologové. Kromě zemního plynu a ropy se v nižší vrstvách podmořského sedimentu nachází i hydráty metanu, etanu a propanu. Přesný rozsah ložisek zatím není znám a bude předmětem dalšího výzkumu. Už nyní však lze konstatovat, že pod dnem moře kolem řeckých ostrovů jsou ukryty biliony eur.


Hydrát metanu je považován za palivo budoucnosti. Jde o pevnou formu této sloučeniny vázanou do ledu. Doposud se mělo za to, že se vyskytuje pouze v oblastech s trvalým hlubokým mrazem. Zatím byla odhalena ložiska v okolí Aljašky v ruském arktickém moři a u severního pobřeží Číny. Potvrzení nálezu u řeckých ostrovů druhým nezávislým týmem je převratnou událostí. Řecký hydrát metanu podle vědců zřejmě vznikl působením vysokých tlaků sedimentu.


Podmořská ložiska ropy a plynu se kolem řeckých ostrovů táhnou v širokém pásu od asijských a afrických zemí až po Itálii. Jde o podmořské pokračování ložisek, které jsou na souši těženy v pásu od Perského zálivu po Egypt a Sýrii. Stále ještě probíhá jejich přesná lokalizace. Na některých místech kolem Kypru a Kréty však již probíhá komerční těžba, kterou na základě řádně zakoupených licencí provozují italsko-francouzské konsorcium TOTAL-ENI a americká ExxonMobil. Letos komerční vrty zprovoznila i řecká firma Hellenic Petroleum. 


Zatím není jasné kde všude se v další „patře“ pod plynem a ropou nachází i palivový led. Tato otázka bude předmětem dalších výzkumů. Turecká vláda však již na základě lokalizovaného ložiska u řeckého ostrova Kastellorizo ohlásila, že pokud by Turecku podařilo toto těžební pole získat, mohlo by to vyřešit problém turecké závislosti na dovozu energií. Po zveřejnění výsledků průzkumu turecká lira ukončila poklesovou trajektorii a začala mírně růst.


Turecku však tato oblast podle mezinárodního práva nepatří. Podle Úmluvy OSN o mořském právu jde jednoznačně o výhradní ekonomickou zónu Řecka. Pro jeho občany by to mohla být velmi dobrá zpráva, protože po letech "těžby" ze strany německých a francouzských bank a Evropské komise by se Řekové opět mohli dočkat prosperity. Má to však bohužel zásadní háček. Na podmořský šelf si činí nároky i Turecko. Potvrzení bohatství nacházející se pod mořským dnem u řeckých ostrovů tedy současně znamená zvýšené riziko válečného napadení Řecka Tureckem.


EU zatím svým dvěma členům – Řecku a Kypru, v jejichž pobřežních vodách se nachází obrovský poklad, nijak nepomohla. Vláda Německa, které momentálně předsedá Evropské radě, soustavně podráží snahu Řeků o společnou obranu proti turecké agresi. Spolkový ministr zahraničí Heiko Maas sice ujišťuje při svých diplomatických cestách řeckou vládu, že EU stojí pevně za ním, ale zároveň bohorovně přechází agresivní rétoriku svého tureckého kolegy Mevluta Cavusoglu, který naposledy včera po společných rozhovorech prohlásil, že Řecko se „se zlou potáže, pokud ohrozí turecké zájmy“. Erdogan dnes ještě přitvrdil, a prohlásil, že Turecko nebude dělat "žádné ústupky". To jest - vezmu si co chci, jako to dělám vždycky.


Německá kancléřka Angela Merkelová opakovaně označila za „sporné“ lokality bohaté na uhlovodíky, které Řecku přiřkla smlouva z Lausanne, jež ukončila 1. světovou válku mezi západními mocnostmi a Osmanskou říší. A německý tisk tuto „spornost“ neustále zdůrazňuje. EU pod německým vedením tedy, zdá se, „stojí za Řeckem“, ale má přitom v jedné ruce revolver a v druhé připravenou kapitulaci.
Jedním z důvodů může být i fakt, že německé firmy mají zájem se těchto ložisek zmocnit. A po drancování Řecka, kdy se při privatizaci řízené Evropskou komisí v rámci dluhové „pomoci“ EU Řecku zmocnily za zlomek hodnoty ziskových státních řeckých firem, by podobný obchod stoletích chtěly zopakovat i na řeckém plynu. S tím, že jej levně koupí od Turecka, pokud by mu německá vláda pomohla se zmocnit řeckých ostrovů.

 
Merkelová jako jediný evropský politik projevila pro německé firmy zájem o koupi libyjských koncesí k těžbě u řeckých ostrovů, které při turné po EU nabízel mluvčí džihádistického uskupení vlády národní shody (GNA) - samozvaný libyjský premiér Faís al-Sarrádž. Islamisté nabízejí libyjské koncese na těžbu u řeckých ostrovů jako reakci na podepsání turecko-GNA smlouvy o parcelaci Středozemního moře.


V Bruselu však mohou mít ještě jeden důvod, proč se nehrnout do podpory Řecka. Ve vzorcích získaných Oruc Reisem je v 1 metru krychlovém krychlovém palivového ledu vázáno průměrně 30 metrů krychlových plynného metanu. Podle výpočtů provedených na základě řeckých a tureckých výzkumů je vysoce pravděpodobné, že v Egejském moři se nachází zásoby paliv na 3 TISÍCE LET! Výpočty samozřejmě bude nutné zpřesnit dalšími geologickými průzkumy. I kdyby výsledek byl i jen třetinový, tak by evropské země měly na mnoho generací zajištěnu energetickou soběstačnost.
Tato zpráva, která přináší naději na ekonomický profit nejen Řekům, ale i všem Evropanům, je však špatnou zprávou pro eurokraty v Bruselu, kteří protlačují Zelený úděl. Hydráty metanu jsou totiž kromě jiných výhod také považovány za čistý zdroj energie. Předražený a nesmyslný Zelený úděl se tímto stává ještě nesmyslnějším a ekonomicky ztrátovějším.
.

58 komentářů :

 1. Život toho, kdo může v spokojenosti a úspěšně pracovat, je sladký, ale víc než to obojí má ten, kdo najde poklad. (Písmo svaté, Sírachovec 40,18)

  OdpovědětVymazat
 2. Vše je až podezřele načasované. Turci, spěchající z geologickým průzkumem v cizích vodách, i za cenu konfliktu. Šli najisto. Kdo jim dal asi echo...
  O severní proud z Ruska, se vedou debaty, jak jej ve fázi dokončení sabotovat. Jak jej sankcionovat. A teď tohle. Znamená to, že už i Turecký proud pozbude významu?
  Z toho nic pěkného nebude.

  OdpovědětVymazat
 3. V Kongu se těží prakticky všechny prvky Mendělejevovy soustavy . Spokojenost? Sladký život?
  Chudáci Švýcaři, ti nemají nic.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Perfektní!
   Ovšem v Kongu mají navíc přece Černochy, těch mají ve Švýcarsku zatím málo.

   Vymazat
  2. 1:54
   Omyl, mají MILKU. I my máme MILKU - ale ne krávu ale zlodějku.

   Vymazat
  3. Švýcaři mohou v spokojenosti a úspěšně pracovat. Kdo našel poklad v Kongu, nevím.

   Vymazat
  4. Re (01:54):
   V tom Kongu i mnohde jinde, holt, na rozdíl od Švýcarů nemají vládu nad věcí svou v rukou svých.
   Vzali jim ji. V případě někdejšího představitele Konga, Pat. Lumumby, který se jim tam vzpouzel, i násilím. Jistě si vzpomenete na "zlatá" šedesátá ...
   O to, aby si tu vládu čirou náhodou do svých rukou nevzali, se už důrazně postarají ti za oponou, kteří z daného stavu dokážou náramně těžit.
   Sice nevím, jestli ti (za oponou) mají sladký život či zda jsou spokojeni, ale asi jo ...

   Vymazat
  5. 8:41
   Drobné upřesnění. My máme Mil(r)ku dvojjedinou, která jest krávou i zlodějkou.

   Vymazat
  6. Švýcaři mají technologie a banky.

   Vymazat
  7. 18;03
   A za nehty uvízlé židovské zlato!!!!

   Vymazat
  8. 20:15 A zabavené miliardy korun, které měla Mostecká uhelná v rezervě na rekultivaci krajiny po těžbě. Ty miliardy nepatřili zlodějským uhlobaronům, ale uvedené české společnosti.

   Vymazat
 4. Chudáci Švýcaři, že ti nemají nic? Taky těží, pod ulicemi Curychu...

  OdpovědětVymazat
 5. Hydrátu metanu jsou rozeseta na dnech oceánů obrovské zásoby. Je tu ale malý problém. Zatím ho neumíme těžit. Tak že bych mluvil pouze o těch zásobách, které těžit umíme.
  Je to podobné i s ropou. Technický pokrok nám dovoluje vytěžit maximálně polovinu zásob, které se v tom kterém ložisku nachází. Zbytek čeká na vynález technologie, která nám je umožní dotěžit, nebo tam zůstane na věky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je otázkou, nakolik je ložisko vytěžitelné. I když pokud vím, tak Středozemní moře není tak hluboké.
   Jen se "obávám", že k vůni moře ve středomoří na plážích od opalovacích krémů, se přidá "sladká vůně ropy" ...

   Vymazat
 6. Vyčerpání tři tisíce letých zásob se už zcela jistě nedožijeme...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Výbuchu těchto zásob se dožít můžeme, podobně jako se obyvatelé Bejrutu dočkali výbuchu zásob ledku.

   Vymazat
 7. Tak a je jasno, pokud je to pravda.
  Teď už se dá rozumět šachům kolem Severního proudu 2, teď se dá pochopit, proč Turecko dostávalo "postupně" zelenou všude kam se podívalo od "Západní civilizace". Teď se dá pochopit, proč Řecko NESMÍ TĚŽIT SAMO, mohlo by si totiž dovolit splatit všechny dluhy a stát se pro "západ" druhou "Libyí" nebo SAE s nějakým tím Kaddáfím. Takhle "my" máme "jen" nového Hitlera. A to skoro všude kolem kam se podíváme. Ne, Řekové to nemají být, kdo z toho bude profitovat.

  OdpovědětVymazat
 8. Autor článku roní slzy nad drzým Turkem, porušujícím neustále mezinárodní právo a narušující území a teritoriální vody cizích států za tolerance, nebo přímé podpory Německa a ostatních států EU.
  A proč se nepozastavuje na neustálém porušování toho samého mezinár. práva samotnou EU/USA/NATO/Izraelem ??!!
  Izrael už od svého samého vzniku porušuje vše, co je jen možné, nejen mezinár. právo, ale i rezoluce Rady bezpečnosti OSN a nic se neděje. Porušuje hranice států, pořádá agresivní výpady svými špionskými smrtícími komandy, ale i otevřeně armádou a letectvem a to téměř denně. Viz dění v Libanonu, Sýrii, Palestině, Iráku, Iránu...
  Anektuje cizí území a to za potlesku i našeho pitomců plného parlamentu, který před nedávnem odhlasoval skoro jednohlasně Deklaraci na podporu a obranu tohoto agresivního Izraele...a tudíž se staví za jeho politiku.
  Tak co vyčítá Turkovi a co čeká vůči nám např. od Německa a co bude sám dělat vůči "diktátorovi Lukašenkovi", proti kterému posílá do Běloruska profesionální podjebávače a pytle s pěnězi??!!
  Pošle tam nakonec po vzoru manýrů izraelských vyvolených ýbermenšů všechny své vypůjčené stíhačky, aby bombardovaly Minsk a vyrazí náš Afrika korps zakopaný v Pobaltí na hranici s Běloruskem k "osvobozování" místních od toho zlého diktátora??!!
  Je směšné v kontextu činnosti Izraele/EU/USA vůbec mluvit o nějakém mezinárodním právu a pokrytecky při tom kritizovat Turka...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Velice správné, přesné a reálné anonyme 7.30. Několika větami vyjádřený zásadní problém, kterého se mediální ani politické loutky zásadně nedotknou, protože jejich loutkovodiči účelově posouvají problémy jinam, než kde se opravdu vyskytují. To se děje už hodně dlouho.

   Vymazat
 9. No já nevím, že se něco našlo u Řecka jsem se nikde jinde nedočetl. A podivný je i ten turecký nález v Černém moři. A i kdyby to všechno byla pravda, tak převis nabídky ... že ... nad poptávkou stačí cenu dolů tak, že je otázka , nakolik může být těžba rentabilní. Všechno má svá pro a proti. A dále, kdo zafinancuje trubky do eurokolchozu , když už teď jich položeno docela dost. A zase - trubky všude možně zvyšují riziko vydírání , jak se právě komu hodí.
  To není nic proti Řecku, to je jen konstatování, že matematika založená jen na kladných číslech není v politice použitelná.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
 10. Na Moravě by se něco většího nenašlo? Hlavním městem ČR by pak mohla být Olomouc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To by pak platilo:
   My Prahu nedáme, to radši Olomouc zbouráme!
   :)

   Vymazat
  2. U Olomouce je mnohem větší poklad. Výšina Sv. Metoděje - působiště slovanských věrozvěstů. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%BD%C5%A1ina_sv._Metod%C4%9Bje

   Vymazat
  3. Olomouc? To je vtip.. Hlavní město Moravy vždy bylo Brno.. A ČR? 😉 To taky...by bylo zajímavý.
   Q)

   Vymazat
  4. Hlavní město Moravy je Brno.. Olomouc by byla že hry.. 😉

   Vymazat
 11. Turci delaji bilanci plynu bez hostinskeho. Kde jsou suroviny, tam jsou i US flotily! Turek stahne ocas a zmizi z reckych vod. Takovy nalez si nenechaji USaci ujit, kdyz kradou i Syrskou ropu.

  OdpovědětVymazat
 12. Máme se na co těšit,až začně boj o Arktiku, to bude teprve fofr, tam je těch silných a dobře vyzbrojených hráčů víc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Arktika, stejně jako Antarktida patří celému lidskému společenství.

   Vymazat
 13. To by Řecku pomohlo dostat se z toho svrabu kam je předchozí vlády dostali. A zelený úděl chtějí americký miliardáři planeta přeci patří jim. Normální lidé tu nemají co pohledávat.

  OdpovědětVymazat
 14. Nedělejte si iluze. Na těžbu samotným Řeckem, na to Řecko nemá zdroje-peníze a za prodej licencí dostanou jen drobky. To je to v čem je státní kapitalizmus výkonnější a ze zisku má prospěch většina občanů. To je ten kardinální problém.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, promrdají to stejně, jako ten trotl Babiš naše lithium a namísto sanování státního dluhu nás zadlužuje...Je to kripl k pohledání a jeho voliči dementi na druhou...

   Vymazat
  2. Lithium patří tomu, kdo ho umí vytěžit a zpracovat. Nechápu, co s tím má ČR?

   Vymazat
  3. 18:30
   Leží snad na území Austrálie????!!!! Je v Čechách a tudíž je České, nanejvýš Dubské, protože je na Cínovci, tak změnit ty Šu-Line!!!!

   Vymazat
 15. Přituhuje: Útlak, tajné seznamy, skryté praktiky. V Česku akce proti cenzuře internetu

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prituhuje-Utlak-tajne-seznamy-skryte-praktiky-V-Cesku-akce-proti-cenzure-internetu-634927

  OdpovědětVymazat
 16. Zase blokujete komentáře, které neplivou jed po Turcích?

  Takže ještě jednou. Kdo má podle vás právo těžit, když Řekové toho stejně nejsou schopní? Jedině Západní Evropa nebo USA a také Turci. Bohužel, taková je pravda. Nechápu, proč by to netěžili, když jsou ty zásoby u nich.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:56 Jaké právo mají diktátoři z usa žádné a o jejich zdrojích si má rozhodnout jen Řecko.

   Vymazat
  2. Lehni na pytel. Mně také leccos neprojde a nestěžuju si. Řekni dneska v emerice - ať žijou bílí, a zabijou tě tam kromě bílých i indiáni.

   orinoko

   Vymazat
 17. No a to bude to poslední - pak už "svět" jako takový skončí. Pomyslný bůh si nenechá od lidské havěti šťourat ještě i do moře. Lidská havěť už rozšťourala všechno co šlo, a pořád se staví na zadní, pořád se nesnaží zastavit to evidentní odumírání všech formálních i věcných a společenských hodnot, které udržují "lidstvo"při životě. Lidská havěť dopadne ještě hůř než ta nána v pohádce o zlaté rybce, která začala od rozbitých necek, a přes závratný vzrůst až přes pozici carevny, její nemocné ego nemělo dost, až skončila zas u těch rozbitých necek. No a lidská havěť, co přes nenažranost a zkažené ego ani nevidí, a kromě útoků na vesmír začne šťourat i pod moře, nebude mít ani ty necky - nezbude tady prostě nic.Pak dojde lidský prach konečně spokojenosti?

  OdpovědětVymazat
 18. Ten scénář je celkem jasný - Řecko a Turecko se do sebe pustí, pak se jako deus ex machina objeví delegace USA a Velké Británie a "nastolí trvalý mír". Cenou za mír bude anglosaský "dozor" nad přírodním bohatstvím.... USA jako vždy přijdou v pravý okamžik k dělení kořisti.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já na tom nevidím nic špatného, vy ano?

   Vymazat
 19. Sice by to měl být důvod k radosti, ale dnes je mi Řeků líto. Bude z toho starý známý boj o naftu. Odskáčou to jen ti dole.

  OdpovědětVymazat
 20. A takhle dopadla kolébka vzdělanosti pod vedením fašoEU….k zblití!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ... a kolébka svatých slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje - bratří ze Soluně a patronů Evropy !https://cs.wikipedia.org/wiki/Cyril_a_Metod%C4%9Bj

   Vymazat
  2. 18:31
   Obávám se, že Antické Řecko bylo dříve, než Cyril a Metoděj.

   Vymazat
 21. Turecká loď se projede okolo pobřeží a najde ložiska na 3000 let? Řekové doposud žádný průzkum ve svých vodách nedělali? Věnovali se jen pastevectví a pálení Ouzo? Tak, a teď tu "O Budulínkovi".

  Tipuji, že je potřeba snížit cenu suroviny v Nord Stream 2 a uzavřít dlouhodobé a výhodné smlouvy s Rusem. Za čas se autor přizná, že se spletl o pár řádů, tj. suroviny jsou, ale jen na 3-30 let. Tou dobou se ale náhodou najdou zásoby ropy na 1000 let pod Prahou a kolečko se zopakuje, pokud na to prodávající přistoupí.

  OdpovědětVymazat
 22. Nejlepší suroviny jsou ty zcizené suroviny, protože přijdou nejlevněji. Turecko to ví již dlouho dobu a mistrně toho využilo i v Sýrii. Proč za ropu někomu platit, když ji jde ukrást u sousedů. Proč platit Rusku za plyn, když si ho mohou ukrást u sousedů. Problém bude mít jenom Stoltenberk, jak to vysvětlí Řekům, že? Tento chlapec, který předstírá, že řídí NATO, tak ten si s tím zcela jistě mistrně poradí, protože i Norsku už ten plyn brzy dojde :-)

  OdpovědětVymazat
 23. Zajímavé je že to už za "totality to v časopise ani nevím jak se jmenoval vojsko a věda? věděli že v hloubkách okolo 10.km se tvoří a je ropa s plynem takřka všude.

  OdpovědětVymazat
 24. Jsi neznámé známé ... v každém případě hodně zajímavé. Tolik alternativ a fšude se nakonec ví HOVNO!!
  Odpověď NATO, co jsem kdesi nakousl.
  "hele, odjinud o jiném, ale... Kolego, chtěl bych doplnit Váš post a sice o informaci, která u nás není všeobecně známá. S touto informací se i na pokles cen ropy budete dívat jinak. Tak tedy o co jde. Jde o pozůstatek řádění amíků v Rusku z devadesátých let, kdy řádili podobně jako dnes na Ukrajině. Tehdy bylo jimi protlačena do metodiky tvorby ruského rozpočtu zajímavá položka. Ruský rozpočet se tvoří odvozeně od ceny ropy. To znamená, že se určí předpokládaná cena ropy dejme tomu 40 dolarů a na tomto základu se postaví rozpočet. No ale co v případě, že cena ropy bude vyšší? Tady nastupuje ta zvláštní položka. Amíci si vymínili, že z vyšší ceny půjde 95% na nákup amerických dluhopisů a zbylých 5% si můžou rusové ponechat ve svém rozpočtu. Z toho příkladu vidíme, komu vyhovovala vysoká ceny ropy. Především USA, jelikož je Rusko muselo prostřednictvím nákupu dluhopisů DOTOVAT. Já tomu říkám prachsprosté rabování Ruska. Proto rusům nevadí nízká cena ropy, protože pokud je na 40 dolarech, amíci nedostanou z Ruska ani ťuk. Samozřejmě, že to procento, se od 90 let snížilo, přestal jsem to sledovat, kdy to bylo v poměru 70:30. Dnes je to možná ještě méně. Tak ať se naši kolegové, kteří tak milují USA nediví, proč je takový tlak na odejití Putina. On jim tak nenápadně tuneluje jejich rozpočet. Tady je vidět i to, proč Putin drží cenu ropy na 40-50 dolarech. Co by měl z toho, že ropa stojí 100 USD, když Rusko si z toho může ponechat jen těch 40-50 (podle ceny při tvorbě ročního rozpočtu) a zbytek z minimálně 2 třetin shrábnou USA. Takže ne každý pokles ceny ropy je pro Rusko katastrofa. Naopak, je to katastrofa pro USA."

  orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. I proto ty změny Ruské ústavy. Všechno je možné vyřešit, ale někdy to nejde hned.

   Vymazat
  2. To bylo Jelcinovo dědictví ?

   Vymazat
 25. National
  Army
  Türkiye
  Organisation

  :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:14
   Ano, je to nově aktualizované!!!!

   Vymazat
 26. https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Prituhuje-Utlak-tajne-seznamy-skryte-praktiky-V-Cesku-akce-proti-cenzure-internetu-634927

  OdpovědětVymazat
 27. Řešíme tu Řecko, ale jde o to že mají šanci se ze srabu dostat. Oni se aspoň brání, za to Sobotka naše lithium prodal za pakatel, a Babiš to je to samé.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babiš a Sobotka jsou obyčejné loutky

   Vymazat
  2. 18:57
   Daroval za pakatel... tak je to správné!

   Vymazat
 28. To vám s placatou zemí nedají, možná ještě s dutou i hlavami.
  https://www.youtube.com/watch?v=ds-jTfhdz2U

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.