Reklama

pátek 7. srpna 2020

USA: Co je dovoleno bohovi, není povoleno volovi?


Jiří Vaško

7. 8. 2020

Jsou snad Američané vyvolený národ, který může všechno, co se mu zlíbí, a ostatní ho mají poslouchat? Jsou snad USA nějaký samozvaný Bůh, jemuž je dovoleno vše včetně porušování morálních zásad či mezinárodního práva, a ostatní jsou „volové“, kteří mohou jen to, co jim USA povolí?


„Já jsem krásný, já jsem silný, já jsem moudrý, já jsem dobrý. A já jsem to všechno objevil!“ napsal před lety polský satirik Stanislaw Jerzy Lec (1909-1966).

Zdá se, že takové sebestředné iluzi a možná i psychóze i nadále podléhají i někteří vlivní lidé ve velké a dříve obdivované Americe. 

Tento obdiv ale v poslední době stále rychleji opadá a slábne i dominance USA ve světě. Nic na tom nezmění ani nadcházející turné ministra zahraničí Mika Pompea po Evropě.

Anglický spisovatel Gilbert Keith Chesterton (1874-1936) napsal: 
"Římané nemilovali Řím, protože byl velký. Byl velký, protože ho milovali.“ 

A díky až příliš egoistické a často i amorální politice dnes přestávají milovat USA i mnozí Američané a obdivovat je i národy jiné. Zdá se, že v honbě za jakousi světovládou, maximálním zbrojením a ziskem, kamuflovaným jakoby zájmy USA, nese vinu za postupující ztrátu americké důvěryhodnosti a její neoblíbenost především tzv. Deep State, který si zvláště po 11. září 2001 uzurpoval moc v USA. Už zjevně až bezostyšně se snaží podvádět, lhát, kroutit ruce neposlušným, rozpoutávat násilí a vyvolávat války. To že jsou skutečné zájmy amerického lidu, kterými se establisment stále ohání?

Přitom už čínský filozof, zakladatel taoismu Lao‘C (6.-5.stol. před Kristem) napsal: „Zbraně jsou nástroje, které nosí pohromu, ne nástroje ušlechtilého“ a „Koho těší prolévání krve, není způsobilý, aby mu svěřili vládu nad světem“.

A protože se dnes v mainstreamu většinou prezentují mnohdy nepříliš vzdělaní politici, zbrojnoši (zvláště z NATO) či různí dobře zaplacení politologové a novináři, připomeňme si i několik jiných názorů:

Anglický satirik Mackenzie Crook (1971) - 
„Dinosauři vyhynuli proto, že se jejich trup stal příliš velkým a těžce vyzbrojeným, aby jej mohla řídit tak malá hlava. Každá říše půjde cestou dinosaurů, stane-li se s ní totéž“.

  Nebo významný americký politik Henry Kissinger (1923) -

„Žádná společnost nikdy neměla sílu, žádný vůdce odolnost a žádná víra energii nutnou k tomu, aby své zákony prosadila trvale na celém světě. Univerzální moc se prokázala jako nedosažitelná...“.

 A jak by dodal španělský filozof Baltasar Gracián (1601-1658) - 

„Nežije se podle jediného hlasu, ani jediného mravu, ani jedné doby.“

 Že by se tedy o poctivější mezinárodní spolupráci a sdílení geopolitické moci s Ruskem i jinými velkými hráči na Kissingerovu radu snažil i dosti kontroverzní prezident Donal Trump? A proto Deep State za pomoci Demokratické strany vede tak zuřivou válku proti jeho znovuzvolení.  

Že by v jádru pragmatický byznysman D. Trump chtěl přestat být „bohem“ a za voly považuje zejména ty, kdo se všemi prostředky brání změnit Ameriku, aby začala být opět milována a obdivována jako dřív pokud je to ještě možné? 

Anebo celý ten nynější předvolební guláš v USA je jen další perfidní divadlo pro naivní voliče a zahraniční veřejnost s cílem vybrat prezidenta, který bude pro ně stravitelnější a zachovat přitom systém a politiku Ameriky stejné jak dlouho se dá? A obdiv k Americe je bohům v pozadí šumafuk – hlavně že lidé doma a někde i v zahraničí před nimi budou i dál stát v pozoru a budou je poslouchat?

14 komentářů :

 1. Američané jsou také vyřízení, ovládají je stejní šmejdi jako ti, co "obohacují" a zadlužují Evropu.

  OdpovědětSmazat
 2. Já bych dodal, že zanikne každé impérium, které se byť jen na vrcholu své mocenské "elity" stane obětí kultu Zlatého Telete.

  OdpovědětSmazat
 3. Pompelouš sem nepřijede jen tak jednat. Přijede udělovat rozkazy. Naše elita se seřadí, některým se vzrušením budou přást bradičky dojetím. A pak to přijde. Zakazuji vám kamarádit s Čínou, i kdyby jste žrát co neměli. Dukovany dostavíme mi. O tom nebude žádná diskuze. A vrtulníky koupíte, i když je to šunt, co se už tři roky nevyrábí.
  Hlavičky budou přikyvovat až propuknou v jásot lokajů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A nejvíc se těším na Zemana. To bude zase úsměv od ucha k uchu. Vždyť taková šajba k nám už dávno nepřijela.

   Smazat
  2. To je tak neskutečně blbý blábol, co jste napsal anonyme 18.52! Jakoby to psal dvanáctiletý frocek!Jak se má prezident státu tvářit na státnickou návštěvu -měl by se rozplakat, nebo se otočit zády, poškrabat se v zadku, nebo tasit kord? Sám musíte uznat, že to, co jste považoval za stráááášně nutné k tomu napsat, je blbé jako facka! Chtěl jste urazit prezidenta - jste novinkář? Tam se slézá už pověstná defektní smečka, stále stejných, nadávají sprostě Babišovi a prezidentovi - no zkrátka, lidská blbost nezná mezí.

   Smazat
  3. 22:51 Hele pomalu nám se nelíbí že se představitelé České země klaní před nějakým zástupcem cizí mocnosti.
   Plné huby suverénní země a skutek utek.

   Smazat
  4. Pompeo je katastrofální ministr zahraničí. Samozřejmě to jaksi celý svět, v podstatě, ví. A s jakými pocity? Jako když přijíždí zástupce do Protektorátu. My samostatnou zahraniční politiku už nemáme dávno, se vstupem do Evropské unie jsme ji ztratili téměř z poloviny, víc než z poloviny, a tou bezhlavou orientací na Washington jsme pak už ztratili i tu druhou polovinu. Čili asi jako při příjezdu zástupce protektorátní vlády do protektorátní gubernie.

   https://cz.sputniknews.com/nazory/2020080712318174-jede-k-nam-pompeo/

   Smazat
 4. noviczech
  ...víte, ono by to mohlo být i takto! Když tam demokrati vyhrají, lid nemá práci a je zbídačený.
  Oni jim řeknou, půjdete na Rusa do války a vyděláte velké peníze. Půjdete na Činu, vyděláte ještě víc. Když je totiž stát USA v koncích, pak jim, politikům, může být jedno, kolik američanů přežije, důležitá je válka, zničení, budování a od nás pomoc, tedy vaše zadlužení! Zemřel někdy politik ve válce? Nevim, "zdivočelé svini" nemůže člověk nikdy důvěřovat!

  OdpovědětSmazat
 5. Pomeje přijel na inspekci do US protektorátu udělovat rozkazy ! Spolupráce s Rusy a Čiňany bude zakázána !

  OdpovědětSmazat
 6. Bude to sice bez Brežněvovských polibků, ale seznam úkolů bude předán. Nezávidím naším hradním pánům, když některé body budou v kolizi s EU.

  OdpovědětSmazat
 7. Toto zvrhnutí je patrné na všech stupních lidské společnosti a historicky prověřené. Ze začátku je to pokrok, potom úskok a nakonec kopanec. Vždy dochází k zrychlení degenerace širokých vrstev lidí i ve skupinách u kterých se to neočekává.

  OdpovědětSmazat
 8. ANO, JSOU VYVOLENY STAT (narod? tam narod neni, tam je tavici kotel narodnosti) - ne svoji zasluhou, ale zasluhou tech, co mu poklonkuji, treba CESI. Vzdyt jedna blbka rekla, ze lepsi s USA do pekla nez s Ruskem do nebe. A takovi idioti ted ovladaji Cesko. Ti americti jsou zase ovladani Izraelem. A ten vladne svetu, je to vyvoleny narod, dle Bible, ale dle mne take - k zatraceni! Vsechno zlo v tomto stoleti je zasluhou Izraele, ale blbci z USA poslouochaji Izrael, ti cesti zase USA

  OdpovědětSmazat
 9. Karty jsou rozdány, já jsem boví a patřím do tohoto stáda, o Joví se zatím vede boj mezi mocnostmi. Jak to dopadne uvidíme.

  OdpovědětSmazat
 10. Možná by nebylo od věci, aby si elita z pentagonu udělala školní výlet do Sixtinské kaple a shlédla v klidu a času potřebného k rozjímání, fenomenální fresku „jakéhosi“předpotopního Evropana Michelangela Buonarrotiho, Itala z Florencie,(jednoho z nesmrtelných, který z výšky svého božského nadání, rozumu a evropského vzdělání zrozeného z minulých generací, své nesmrtelné dílo 16. století, stvořil pro lidstvo příštích věků, jako memento, tedy připomenutí. Snad by jim, toto befélem naordinované dovzdělání jich, po předcích poděděných evropských mozků, pomohlo k prozření, jak úžasný dar a požehnání, je život na této planetě a že mocným tohoto světa připadá JEDINÝ úkol, tento život bránit do posledního dechu člověka, schopného pozvednout zbraň proti nepříteli. A ne svévolně a selektivně ho utratit pro PRACHY toho, kdo dá víc. A kdo z majitelů vaků naditých penězi (mnohem spíše z loupeží, než poctivou prací) toto nepochopil, ať se s pokorou přizpůsobí nebo se vypaří do nekonečného vesmíru bez možnosti návratu. Nevratně, tedy bez výjimky NEVRATNĚ. A.Š.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.