Reklama

sobota 8. srpna 2020

USA hledají spojence proti íránsko-čínské alianci


Denis Jurdalov
8. 8. 2020   Zavtra, překlad Outsidermedia

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo má zkaženou náladu, protože tendence upevnění íránsko-čínského přátelství a spolupráce rostou, a čím dál zachází tento proces, tím hůře se Spojeným státům daří politická hra proti těmto státům, které jsou konkurenty USA na Blízkém Východě a v Asii.

Americký ministr zahraničí (State Secretary) má skutečně důvody k „rozladění“. Ve svém nedávném vystoupení v prezidentské knihovně Richarda Nixona prohlásil, že „Svobodný svět musí zvítězit nad novou tyranií“ a „Pokud svobodný svět nezmění komunistickou Čínu, pak komunistická Čína nejspíš změní nás“. Šéf State Department má za to, že blížící se nebezpečí pro demokratické státy, které Čína představuje, je nutné odrazit cestou vytvoření silné koalice proti této zemi. Pompeo, pravda, neupřesnil, která ze zemí se chce v této ušlechtilé věci angažovat, a je zajímavé, zda se zájemci najdou.

Zatímco ostatní přemýšlejí, jeden spojenec se už rýsuje – Velká Británie, kterou Pompeo 21. července navštívil. Anglosasové tam s plnou odpovědností rozhodli, že mezinárodní koalice odporu vůči Číně sestavena být musí: „Musíme sestavit koalici, která bude chápat toto nebezpečí a kolektivním úsilím přesvědčí komunistickou stranu Číny, že takové chováním neodpovídá zájmům Číny,“ řekl Pompeo na tiskové konferenci. Po plamenných proslovech se americký diplomat setkal s premiérem Borisem Johnsonem, a „přátelé“ se dokonce domluvili, že uzavřou obchodní dohodu o volném obchodu mezi Británií a USA. Projednali rovněž téma „kolektivní globální bezpečnosti a otázky zahraniční politiky, mj. chování Číny v Hongkongu a v Sin-ťiangu – Ujgurské autonomní oblasti Číny, situaci v Íránu a blízkovýchodní mírový proces“.

Prudká změna politiky Británie vůči Číně po jejím přijetí zákona o národní bezpečnosti byla podložena dvěma obviněními. Čína podle britské vlády porušila mezinárodní smluvní závazky v Hongkongu a účastnila se v hrozných porušeních lidských práv vůči ujgurskému obyvatelstvu. Británie se nezastavila na odsouzení nového zákona o bezpečnosti. Ministerský předseda Johnson dokonce slíbil třem milionům hongkongských obyvatel britské občanství. Svoji pozici 28. července, po příletu do Washingtonu, zveřejnili ministři zahraničí a obrany Austrálie. Vyjádřili podporu zpřísnění pozic americké administrativy vůči Číně. USA a Austrálie oznámily, že budou rozšiřovat vojenskou spolupráci – vzhledem k zvýšení napětí s Čínou v asijsko-pacifickém regionu, a budou usilovat o vytvoření „jednotné fronty dvou spojenců“.

Čína a Írán skutečně podnikají praktické kroky k vytvoření své koalice. Strategické partnerství mezi Teheránem a Pekingem přinejmenším od loňska souvisí s investicemi Číny ve výši 400 mld. USD do energetiky a infrastruktury Íránu během příštích 25 let. Číňané kromě toho investují kolem 228 mld. USD do íránské infrastruktury v rámci projektu „Jeden pás-jedna cesta“. Už začala výstavba železnice z Teheránu do druhého největšího města Mašhádu, dlouhé 900 km. Města Teherán, Kum a Isfahán budou spojena vysokorychlostní železnicí, infrastruktura půjde dále do Tabrízu, důležitého ropného a petrochemického uzlu Íránu, který bude východiskem plynovodu Tabríz-Ankara. Vysokorychlostní železniční spojení s Íránem spojí Urumči v Sin-ťiangu s Teheránem přes republiky Střední Asie (Kazachstán, Kyrgyzstán, Uzbekistán a Turkmenistán), poté Irák s Tureckem a dál do Evropy.

V této etapě končí Írán a Čína proces uzavření všezahrnující strategické dohody „Komplexní plán spolupráce mezi Íránem a Čínou“ vytyčený na 25 let. Dohoda se blíží k podpisu, přičemž obě země nespěchají se zveřejněním všech podrobností a část dohody je tajná. Zajímavé je, že Mahmúd Vaezí, šéf administrativy íránského prezidenta, označil íránsko-čínskou smlouvu za obyčejnou dohodu mezi dvěma zeměmi. Od Číňanů není slyšet vůbec žádné komentáře k této dohodě – jen bylo skromně řečeno, že Peking a Teherán realizují vzájemně výhodnou spolupráci v rámci mezinárodního práva. Dohoda je skutečně velmi důležitá pro íránské hospodářství (které zasahují sankce USA), protože ČLR dává záruky, že bude pokračovat v nákupu ropy a plynu od Íránu.

Sblížení obou zemí ve vojenské sféře je důležitou součástí budoucí aliance. Západní tajné služby vyjádřily znepokojení, protože to může vést ke zformování koalice těchto dvou zemí pro zesílení své přítomnosti v Indickém oceánu. Jejich vzrušení je oprávněné. Záměrem Íránu je vybudovat novou vojenskou základnu v Indickém oceánu. Admirál Tanhirí, velitel námořní flotily Stráží íránské revoluce, prohlásil, že základnu budou využívat k ochraně rybářských a obchodních lodí před pirátstvím ohrožujícím íránské lodě. Írán ale zatím nevydal žádný pokyn ohledně toho, kde chce onu základnu budovat. Dnes je hlavním předmostím Íránu k Indickému oceánu obchodní přístav Čabahár. Výstavba takové základny by námořním silám Číny umožnila kontrolovat počínání námořnictva USA v regionu, mj. 5. operativní námořní flotily USA dislokované v zálivu a kontrolující Hormuzský průliv – jednu z hospodářsky důležitých vodních tepen ve světě. Perspektiva formování nové íránsko-čínské vojenské aliance v Indickém oceánu je nepochybně signálem pro vojensko-politické vedení USA, který budou Američané brát nanejvýš vážně.

Írán nacházející se pod sankcemi USA navrhl vytvoření klubu zemí poškozených americkými sankcemi – návrh pochází od velvyslance Íránu v RF Kásima Džalalího. Podle jeho slov by se mohly země poškozené americkými sankcemi spojit a bránit se počínání USA. „…Mezi členy klubu bude mnoho silných států s vyspělým hospodářstvím, jako Rusko, Čína, Írán. Máme ohromné možnosti, jen musíme projevit politickou vůli a vyvinout úsilí k rozumnému využití tohoto potenciálu. Teherán má Moskvě i Pekingu co nabídnout. Jsme velká země s velkou a dost mladou populací, máme mnoho surovin a vyspělé technologie. Pokud vyvineme společné úsilí, tak nátlak USA překonáme,“ prohlásil Džalalí. Připomínáme, že Írán kvůli americkým sankcím ztrácí každoročně řádově 50 mld. USD

Jednání směřující k upevnění partnerství Íránu, Číny a Ruska by měla proběhnout v tomto měsíci, na setkání se budou projednávat otázky vojenské spolupráce mezi těmito třemi hlavními uzly eurasijské integrace. Zahájení těsnější spolupráce je plánováno na listopad.

Pozice Ruska v celé této „hře“ nesmí být jednostranná. Moskva se může pokusit projevit mnohostrannou politiku a vyváženě sehrát současně na dvou koaličních „hřištích“. Pokusit se „manévrovat“ a zahrát na obě strany s oběma koalicemi „Západu“ i „Východu“ (USA-Británie a ČLR-Írán). Takový tah bude geopoliticky smysluplný, protože posílení íránsko-čínské aliance Rusko v perspektivě nepotřebuje.

Zdroj: Zavtra.ru
Překlad: st.hroch 20200804

20 komentářů :

 1. USA by konečně měly udělat měnovou reformu od 1:100, až 1: miliardě, dát lidem práci a nemocenské pojištění za rozumných podmínek a ne posílat tu bachratou Pumpu rozeštvávat zbytek světa. Amíci by se měli začít živit prací, ne válkou. Už toho zničili dost. Britové jím teď polezou do otvoru, jen aby se unikli pomstě "přátel"z Evroské uhnije. Jdou z louže pod okap a to co platili do EU, to budou přispívat na zbrojení proti Číně a stejně nemají šanci.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 18:42
   Amiokupant by měl především zmizet z povrchu zemského.... sakra, Yellowstone má zpoždění 30let😭

   Smazat
  2. 19:11
   Umíš ty hňupe napsat vubec něco jiného, než neustále dokola AMIOFAŠOUNHAVEL??? se smajlíkem na konci.
   Něco tak tupého se jen tak nevidí!!

   Smazat
  3. 9:10
   Copak, zrcadlo ti odpovědělo a ty to svádíš na jiný??? 🤣🤣🤣Jak emerické 😄😄😄

   Smazat
  4. 9;10
   Pro tupého každý tupý...

   Smazat
  5. 9:10 - napsal jste vystizny a pravdivy prispevek. Ten primitivni hemeroid ma jmeno Mugabe.

   Smazat
 2. Ten Číňan na mne pusobí jak robot, mimozemšťan.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak si přečtěte cyklus Nadace od Asimova a její předehru v několika románech o robotech. Snadno najdete konkrétní tituly, když si dáte trošku práce s internetem. Tam je robot vždycky "nějak" přítomen.

   Smazat
  2. Anonymní8. srpna 2020 18:45
   General Dynamics v Číně nezahálí. P.K.

   Smazat
 3. Proč se USA mohou paktovat s kdekým a ti ostatní to pod pohrůžkami všemožných sankcí nemohou? Jsou to jen silácká gesta. Nyní, pokud nenasadí armádu ve vlastní zemi, celá unie skončí v chaosu. Je to jen otázka doby. Následky Americe opravdu, ale opravdu, nepřeji.

  OdpovědětSmazat
 4. Čína by byla zase o kousek blíž úplnému obejití Suezu. A možná se jedná také o průplav směrem od Ruska.

  OdpovědětSmazat
 5. Svět vždy ovládali ti bohatí. Bohatí sponzorovali krále i později politiky, bohatí zatahují různé země do válek, aby oni profitovali. Obyčejní lidé po 2.sv.válce jsou odkázáni na politiky a novináře, ovšem obě tyto skupiny jsou čím dál tím víc zkorumpované, a tak svět nyní směřuje opět k další šlamstice. Kdo sponzoruje massmigraci, různé aktivisty, jak vypadá Francie, proč Němci prakticky zlikvidovali eurozónu, která pro jižní státy nefunguje?

  Mohou Itálii spasit půjčky, když Itálie není schopná splácet ani ty současné a dluh stále roste? Proč EU v r.2014 nedala Janukovyčovi 15mld euro, za zemi nerozvrácenou válkou, když chtěla, aby opustili pro ně výhodnou ruskou celní unii? Kde je jaderná smlouva s Íránem, proč USA budují základny ve východní Evropě, od Polska přes Rumunsko po Kosovo?

  Máme nakročeno, a Brusel se stává nedemokratickým spolkem s pseudo-parlamentem, pod německým a francouzským diktátem. Ovšem Němci projeli dvě války a jsou dnes v podstatě filiálkou US pracháčů, a Francie má problémů, že neví kam dřív skočit.

  Americká politika destrukce nikam nevede, svět nepřijme západní cestu, pro mnoho zemí je kulturně nepřijatelná a demokracie tam prostě nemůže fungovat. USA navíc neobhajují demokracii a lidská práva, v obchodně loajálních zemích jsou jim tyto věci naprosto fuk. Sledují hlavně obchodní zájmy svých elit, o nic jiného nejde, bohužel. Proto politika válek a sankcí povede pouze k postupnému úpadku západu, který má možnost své chování změnit, ale nikde není vidět žádný náznak změny. Kontinentální Evropa by měla hrát svou kartu svých zájmů, ale namísto toho jen stínuje obchodně-sankční politiku USA. Sebevražedná mise s nedemokratickým Bruselem v čele má pouze málo možností, jak odvrátit tento úpadek, který začne rozpadem eurózy, až Itálie přestane platit své dluhy. Rozpad eurozóny bude počátkem zániku silné Evropy, která je už dnes prakticky pod kuratelou nadnárodních pracháčů - jejich cílem je dominovat světovému obchodu a ovládat politiku každé země, s pomocí své světové obchodní dominance. Korporátní totalitní mašinérie s bezhotovostní měnou a s lidmi totálně pod dohledem, bez možnosti obrany.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pane Pavel perfektní popis nikam nevedoucích řešení. Kdysi vadili komunisté v SSSR, teď je tak kapitalismus a zase u je to špatně. U nás bylo spousty různých v podstatě bezplatných státem podporovaných zájmových organizaci pro mladé. Co nás stálo střežení hranic, armáda, ve školství ani v zdravotnictví se nic neplatilo. Kde jsou ty prachy? Na prach shořely. Kde je ten prach? Voda ho vzala. Kde je ta voda? Voly jí vypily. Kde jsou ti voly? Páni je snědly. Kde jsou ti páni? Na hřbitově zakopáni. Je to všechno strašný oblbovák.

   Smazat
 6. IRONIE: pred rokem jsme byli na zajezdu v Iranu. Fantasticka zeme. Drtiva vetsina siitu jsou neverici, miluji jen USA, je to pro ne nadeje, ze padne soucasny rezim. A USA hledaji spojence vsude, jen ne v Iranu. To je dobre. Irancanum jsem rikal, az budou mit USA za spojence, mimo neho nebudou mit nic. Ted stat vlastni 70% vseho prumyslu, zbytek vlastni IRANCANE! Kam se hrabe CZ!? Zadny zebrak, vsichni dostavaji podporu, kdyz nemaji zamestnani, dokonce dvoji, od lidi i statu. 50 dolaru na mesic. Zachodu neomezene, a vsechny zdarma. Vsechny potraviny iranske, bez Ecek. Referendum meli uz pred 1.svetovou valkou, v tom predposlednim se rozhodli pro konfiskaci vseho majetu cirkvi, v poslednim opacne, ze bude vladnout cirkev. Ta schvaluje vse. I vladni rozhodnuti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 21:30
   Co to je- záchodu neomezeně???-. No 50 dolaru na měsíc, to si opravdu pomou. A ty potraviny v tom teple bez ÉČEK, je docela slušná hloupost, kde jste byl, ??? nic vám nevěřím, čvaňhale!!
   Po svržení šáha Páhlavího v r.79 to šlo s Iránem hodně rychle dolu!!

   Smazat
 7. Pompeone!

  Pár takovejch žije v Praze
  a nevyjdou tě vůbec draze.
  Jelikož se chtějí, Americe líbit
  nemusíš jim vůbec, drahé věci slíbit.

  A nám ostatním, můžeš ,,políbit" !

  OdpovědětSmazat
 8. Skvělé je třeba stvořit proti americkou koalici aby nemohli dál ničit svět a hrát si na světovládce.

  OdpovědětSmazat
 9. Koalice zemí poškozených americkými sankcemi, musí být pro ušáky slušný strašák. Naše pozice by měla být nezúčastněná, to je věc velkých kluků. My bychom měli hledět, dosáhnout bezpečné míry soběstačnosti a dokázat ubránit své území, nejlépe ve spolupráci s dalšími středoevropskými státy. Určitě bychom se přes EU do toho neměli nechat zatahovat. P.K.

  OdpovědětSmazat
 10. 23:53 Jste na omylu, my půjdeme hájit demokracii do Íránu, ať to oni chtějí, nebo ne. Dokonce, ať to my chceme, nebo ne.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11,57
   A ty obhájci demagogie...pardon demokracie se budou vracet v zinkovým penále s řadící pákou v hlavě....

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.