Reklama

úterý 25. srpna 2020

Ve stínu nepokojů: Je Bělorusko skutečně vázané na Rusko? Čína se chytá šance. Kam uhne Lukašenko kormidlem? Společný vývoj zbraní. Podnebesí na polské hranici?

25. 8. 2020  ProtiProud

REDAKCE PROTIPROUD přináší nenápadně utajené zprávy o úzké spolupráci Běloruska s Čínou, která by nemusela být po chuti Rusku a paradoxně by zemi přiblížila Evropské unii


Pozadí aktuálních událostí v Bělorusku, se ukazuje úplně jiné, než jsou narativy lokálních analytiků, jejichž politický obzor končí u Majdanu. Analýzu o tenzích mezi Čínou a Ruskem v postsovětském prostoru přinesl už před půl rokem AsianReview. V ní se píše že konflikt na Ukrajině vyústil do zvláštního geopolitického zápasu v Bělorusku.


Půjčka

Když si Bělorusko vzalo pětisetmilionovou půjčku z Čínské rozvojové banky, byl to vzkaz Rusku. Moskva předtím přislíbila Bělorusku šestisetmilionovou půjčku, avšak běloruský ministr financí Maxim Jermalovič prohlásil, že dohoda s Čínou ukázala, že země nepotřebuje peníze z Moskvy.

"Půjčku vlády Ruské federace nepovažujeme za zdroj financování a ve skutečnosti o této půjčce už nejednáme," uvedl. "Ruské straně jsme nepředložili už ani žádné žádosti a ruskou půjčku ani neočekáváme."

Někteří analytici varovali, že rychle se rozvíjející hospodářské a bezpečnostní vazby mezi Běloruskem a Čínou by se mohly stát novým zdrojem regionálních rozporů.

"Po začátku rusko-ukrajinského konfliktu se Čína nepochybně stala nejen důležitým hospodářským partnerem Běloruska, ale i vojenským a politickým partnerem", uvedl Arsenij Sivitski, ředitel Centra pro strategické a zahraničněpolitické studie v Minsku.

Obě strany mají své důvody. Vypuknutí krize na Ukrajině před pěti lety podnítilo běloruskou vládu, aby snížila svoji závislost na Rusku. Čína se jevila jako pragmatická alternativa k Evropské unii, která by například netrvala na "dodržování lidských práv". Peking mezitím chtěl novou trasu kolem Ukrajiny pro svou iniciativu nové hedvábné stezky do Evropy.Velký kámen


Jurij Ševtsov, ředitel Centra pro evropskou integraci, zopakoval názor Sivitského, že Ukrajina změnila hru a říká, že Bělorusko využívá vztahy s Čínou, aby získalo větší vliv v náročných jednáních se svým ruským sousedem.

"Význam Běloruska pro Čínu vzrostl od začátku konfliktu na Ukrajině, takže Bělorusko očekává větší podporu Číny ve všech záležitostech včetně hospodářských hádek s Ruskem", uvedl Ševtsov.

Posun v obchodě je jasný. Obrat mezi Běloruskem a Čínou vzrostl za poslední rok o 17,1% a dosáhl 3,5 miliardy dolarů. Pouze Rusko a Ukrajina obchodovala s Běloruskem více.

Peking také zvyšuje investice, čehož příkladem je nová půjčka ve výši 500 milionů dolarů. V dubnu 2019, kdy běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívil Čínu, země uzavřely další dvě významné půjčky. Čínská rozvojová banka poskytla běloruské bance 100 milionů eur, zatímco Čínská exportní importní banka souhlasila s půjčkou 65,7 milionu eur pro běloruské železnice.

Nejambicióznějším bělorusko-čínským projektem je však průmyslový park Great Stone - Velký kámen.


Obchodní uzel


Čínský prezident Si Tin Ping ho nazval perlou hedvábné cesty. Jde o komplex o rozloze 112 km2 na okraji Minsku, který má v budoucnu pojmout až 200.000 pracovníků. Velký kámen není jen největším zahraničním investičním projektem v Bělorusku, ale i největším zahraničním hospodářským projektem Číny. Great Stone dosud přilákal na investice 56 zahraničních společností včetně čínských Huawei a ZTE.

Bělorusko se snaží přivést do parku zahraničních investorů tím, že nabízí daňové úlevy a přístup k 183 milionům zákazníků v ruské euroasijské hospodářské unii. Čína však hlásá přesný opak, a to, že se z parku stane hlavní logistický uzel pro obchod s EU.

"Bělorusko se nachází ve východní Evropě, což může pomoci přivést naše výrobky na velký evropský trh," uvedl pro deník China Daily čínský představitel projektu ChengduXinzhu.

Před rokem 2014 Peking plánoval udělat z Ukrajiny hospodářský most k EU. Čínské společnosti tam připravovali investice v hodnotě několika miliard dolarů včetně hlubinného přístavu na Krymu v hodnotě 10 miliard dolarů.

Ale poté, co Rusko připojilo Krym a vypukl konflikt na východní Ukrajině, byla Čína nucena zajistit si náhradu, ačkoliv má stále rozpracovaných několik ukrajinských přístavních a dopravních projektů.

"Čína přesunula svou pozornost z Ukrajiny na Bělorusko, kde je stabilnější a předvídatelnější vláda s relativně nízkými vojenskými a politickými riziky," uvedl Sivitski. Bělorusko má z geografického a logistického hlediska pro Čínu výhodnou polohu. Není daleko od námořních přístavů a přes Bělorusko prochází množství evropských pozemních tranzitů. V roku 2015 se Si Ťin-phing stal prvním čínským vůdcem, který Bělorusko navštívil za posledních deset let. Během této cesty dohodly Si a Lukašenko balík obchodů v hodnotě 15,7 miliard dolarů. Rozkvétající vztah se rozšířil na vojenskou spolupráci včetně společného vývoje zbraní.Vývoj zbraní


Po tom, co se rozvinula ukrajinská krize, se Bělorusko cítilo ohroženo ruskými vojenskými cvičeními na své hranici a požadavky Moskvy na otevření vojenské základny na jeho půdě. Když mu Rusko odmítlo prodat svůj raketový systém Iskander se slevou, Minsk se opět obrátil na Čínu. Ševtsov pro Asian Review řekl, že Peking sehrál hlavní roli při pomoci zemi při vývoji vlastního raketového systému - Polonez. Po zavedení systému v roce 2015 byl systém původně vybaven čínskými raketami A-200.

Lukašenko, když se v roce 2018 setkal s čínským ministrem obrany WeimFengheom, řekl: "Čína sehrála rozhodující roli při posilování obranných kapacit Běloruska."

Moskva dosud neprojevovala obavy z běloruského a čínského rostoucího partnerství. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, kterého se ptali na čínskou půjčku ve výši 500 milionů dolarů, uvedl, že Rusko nemá obavy. "Nemůžeme říct nic o půjčkách z čínské strany, toto je suverénní právo našich běloruských soudruhů."

"Rusko nepovažuje rostoucí ekonomický vliv Číny v Bělorusku - a ve zbytku bývalého Sovětského svazu - za inherentně problematický, Čína jedná s euroasijských hospodářskou unií, takže zde nejsou žádné rozpory," tvrdil Alexander Lukin, odborník na Čínu z Národní výzkumné univerzity v Moskvě.


Hledět na západ?


Arsenij Sivitski z Centra pro strategické a zahraničněpolitické studie v Minsku však vidí situaci úplně jinak a poukazuje na potenciál napětí. Bělorusko má nyní motivaci k posílení vztahů s EU, aby posílilo své postavení v čínském projektu hedvábné cesty. To v Moskvě vyvolává obavy, že Minsk se odchyluje od Euroasijské hospodářské unie.

"Hlavním cílem Číny je vstup na evropský trh, a proto tlačí země nacházející se mezi ní a EU, do hlubší spolupráce s Bruselem na úrovni institucionálních vazeb," uvedl.

"Pokud analyzujeme čínské aktivity za posledních několik let, vidíme, že má nejúspěšnější spolupráci se zeměmi, které již podepsaly dohodu o přidružení a volném obchodu s EU, nebo které by se v budoucnu mohly stát členy EU."

Sivitski poznamenal, že zatímco Rusko důrazně nesouhlasilo, aby Ukrajina podepsala dohody o přidružení k EU v roce 2013, Čína vyzývala Kyjev, aby tak učinil.

To by mohlo naznačit zvláštní geopolitický zápas mezi Ruskem a Čínou v postsovětském prostoru.

Zápas, ve kterém Peking napohled paradoxně povzbuzuje partnery jako Bělorusko, aby hleděli na západ.38 komentářů :

 1. Mame problemy s Beloruskem, mame problemy s Navalnym (na ostravsku by rekli s "navalenym")a ze jako clenove NATO kryjeme probihajici zlocin proti lidskosti je v pohode. Je jen otazkou, pokud se Babis zastreli, jestli budou v"Novem Norimberku" veset Metnara, Hamacka ci Petricka nebo vsechny tri. Jsme stejnymi cleny NATO jako Turecko.

  https://www.radiovaticana.cz/clanek.php?id=31538

  p.s. Vatikan neridi Putin.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zatím .....

   Vymazat
  2. Tichanovská vystoupila proti zasahování do záležitostí Běloruska.
   Bez podpory Západu je nula a s podporou skoro nula.
   Že by jí pomohl Mikuláš Minář?

   Vymazat
  3. Oceňuji správně napsané jméno "Tichanovská", ne jak i někteří naši novináři to jméno zpotvoří po vzoru toho "skvělého" Západu!

   Vymazat
 2. Čína ví že svojí obchodní silou změní všechny tzv západoevropské státy. To se v podstatě už děje jen to nemá ještě takovou míru která by Číně stačila. Rusko má svých problémů dost, nerostného bohatství víc než stačí využít a lidí málo. Je to tak, že když si vezmete větší sousto než zvládnete, tak se udusíte a to vlastní vinnou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslíte, jako že jim nerostné bohatství začne růst?

   Vymazat
  2. A proto navrhuji český exodus do Ruska. Poslední nemusí zhasinat. Kouhoutek zavreme, až budeme v Rusku.

   Orinoko

   Vymazat
  3. 14:27 Myslím tím ovládnutí co nejvíce státu.

   Vymazat
 3. Lukašenka nijak dvakrát nemusím, ale protože se ho snaží svrhnout Evropská unie, kterou považuji za jednoznačného nepřítele, moc a moc mu fandím. Podle hesla, že nepřítel mého nepřítele je můj přítel.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty bys fandil ve svém fanatismu i Hitlerovi, hloupé pako.

   Vymazat
  2. Já to mám podobně na Ukrajině. Taky Banderovce nemusím, ale... podle stejného hesla jako vy.

   Vymazat
  3. 14:52
   Omyl, tenhle pan se určitě nejmenuje Havel!!!!!!

   Vymazat
  4. 14:52 Jsem též názoru jako 13:20 a hitlerovi fandí liberální sluhové eu dokonce esesákům postavili pomník.

   Vymazat
  5. 23:10
   A v Řeporyjích je co???? Pomník Zátopka????!!!!!

   Vymazat
 4. Lukašenko světu naznačil, že se jen tak nedá. Navléknul maskáč a v ruce samopal, kráčel do parlamentu. Situace je vážná, ale snad ne zoufalá.

  OdpovědětVymazat
 5. Měl jsem prispevek, ale při odeslání mi to ukazalo - není pripojeni, pak jsem zazmatkoval a zmizelo to. Tak jen zkracene.
  Aniž bych měl neco proti Protiproudu - sic - tak ten článek je ... volovina.
  Čína po povodních má milion problémů sama se sebou a bude potrebovat proviant. Možná ji Rusko prodá nějaké obili.
  Kdyby se zachud rozhodl k silovemu reseni, co tak asi sinologicka linie stvori, obzvlášť za situace , kdy je možná nejasno v Severní Koreji. Dost problémů je na jihu od Ciny, ta by si jen odepsala další ztratovou investici v Belorusku.
  Bělorusko je věcí Ruska stejně jako Hong King Kong Ciny. Spekulace o půjčkách a jejich pákovém efektu samozřejmě funguji, ale nikoli v podminkach izrazidovske Tichanovske.
  Největším trhakem těchto dní je skutečnost , že dedska kurvicka Greta von Nabijak nastoupila do skoly, kde svým ksichtem bude oblazovat soudruha ředitele a Mr. skolnika.

  Orinoko

  OdpovědětVymazat
 6. Cina se potrebuje zbavit za leta nahromadenych americkych penez, kterych cena se kazdou sekundu vic a vic rozplyva ve vzduchu. Tak se je snazi udat kde se da a koupit si pokud mozno nejaky ten vliv ve svete. Bielorusko je jenom jednim z mnoha takovych odbytist, vedle dalsich Evropskych statu, stredniho vychodu, Afriky a nakonec i te Ukrajiny kde to zkouseji. Bielorusko nema nic co by Cina nejak zvlast potrebovala, krom toho, ze se u nich muze vyhodne(pro Cinu) zadluzit coz je vzdycky fajn. A pro Lukasenka je to cesta jak trochu potrolit Putina pri vyjednavani o dalsich cenach plynu. Ale nejake hlubsi pratelstvi bych za tim nehledal

  OdpovědětVymazat
 7. Pozoruhodný rozbor vztahů. Nijak na lince maistreamu komentovaný.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pozoruhodný jako pavlačové tlachání. Čím originálnější, tím pozoruhodnější. Faktů minimum, o to větší příležitost rozvinout fantazii. Že je to od základu pitomost, aby se Čína krkolomně pokoušela dostat do Evropy(kam má nohu vstrčenou víc než Bělorusko), právě přes Bělorusko, které nemá s Evropou moc vazeb, je zjevné. Ale je to originální, to ano.

   Vymazat
 8. Věřím na slovanskou vzájemnost a solidaritu. Vztahy kteréhokoliv slovanského státu s Čínou nemohou vztahy mezi Slovany vyhrotit tak jak je vyhrocuje Trumf s Ruskem a Čínou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pojem "slovanská vzájemnost" se mi moc líbí. Zvláště ve světle reality, kdy slované se ze všeho nejlépe umí mezi sebou rozhádat a proto napříč historií a navzdory početní převaze byli slované podrobeni germánům, nikoli germáni slovanům.

   Vymazat
 9. Vzhľadom na ničivé účinky pre planétu a ľudstvo, vyvolané globalizáciou, myslím, že výroba spotrebného tovaru sa v blízkej budúcnosti priblíži k spotrebiteľom a choré projekty, ktoré predpokladajú prepravu tovaru cez pol Zemegule, skrachujú. Vrátane idiotského projektuu Hodvábnej cesty. Čína sem bude voziť šmejdy a Európa bude naspäť posielať vagóny s dlhopismi?! To nemá budúcnosť.

  OdpovědětVymazat
 10. Jako vždy, vše je úplně jinak. Především je nutné si přiznat, že současná politika, vojenské konflikty, obchodní politika, politika sankcím, vydírání atd. jsou jen pokračováním 2. světové války. Takto se správně dostaneme k tomu, že 2. světová válka nebyla dílem Adolfa Hitlera a německého nacismu, ale že tito figuranti byli jen prostředkem dirigenta - hráče č. 1 a tím byla diktatura světového kapitálu. Diktatura s centrem v euroatlantickém prostoru, tedy především koloniálními mocnostmi tehdy na čele s V . Británií. Celý konflikt byl strategicky připraven kapitálem a Hitler a nacismus byli jen pěšáky tohoto boje. Jaké cíle byly a zůstávají i dnes v projektu euroatlantického nacismu? Začínající úpadek a vyplundrování kolonií i jejich rozpad nutil koloniální nacismus hledat nové otroky a možnost vykradení jejich bohatství. A ten se nabízel daleko blíž, než kdesi v zámoří - na východě Evropy. Tak teda Drang nach Osten se ukázal jako potřebné řešení, které bylo imputováno Hitlerovi ideologicky a plně podporováno pak politicky, hmotně, vojensky i finančně. Mnichov, to nebyl omyl Západu, to byl strategický plán, jak likvidovat Slovany a získat jejich Lebensraum a zejména jak si nakrást jejich přírodní bohatství. A že se ten záměr vymkl z rukou a Hitler a nacismus se dostali do konfliktu i se svým Stvořitelem? Však se to snažil nejen Hess a na konci války i Churchill napravit svým paktováním s nacisty o velezradě spojence a spojení sil Hitlera a Západu proti Rusku. Samozřejmě na této trnité cestě do Ruska, kterou si mj. s neúspěchem prošli Napoleon a Bismarck stálo Polsko, ČSR a další slovanské národy. Poláci jako první nacisté v Evropě situaci ulehčovali, stejně jako Slováci a Chorvaté, kteří také šli nacismu "na ruku". A tak se musel nacistický západ a Hitler vypořádat s Českem - snadno a rychle v Mnichově. Odolali Srbové (a proto to dnes odnáší u tzv. mezinárodního soudu v Haagu, který je v pseudosoudních procesech masakruje, ba dokonce vraždí (Miloševič), zatím co západní i muslimští masoví vrazi ve službách nacistické diktatury kapitálu a řezníci lidských jatek mají jejich plné sympatie (mimo paní soudkyni del Ponteovou, která se nedala zkorumpovat a vše odhalila). A odolali Rusové ve společenství s národy SSSR. Ano, 2. světová válka byla namířena svým Drang nach Osten k likvidaaci Slovanů a její dnešní pokračování v podobě majdanu na Ukrajině a v současnosti pokusu o majdan v Bělorusku jsou jen pokračováním toho, co začalo již v r. 1938. Euroatlantický nacismus je výplod diktatury světového kapitálu a permanentní snahy o rozvrat na východě Evropy Západem je jen pokračováním tohoto díla, Hitlerova éra byla toho jen drobnou epizodou, euroatlantická aliance je toho pravým organizátorem - ona nese odpovědnost za nejen 60 milionů mrtvých, ale i za holokaust Židů, za majdany, kontrarevoluce ročních období, barev.... Zatím se ji nedaří, ale nelze upřít tomuto nacismu dílčí úspěchy: I my jsme se dali na stranu tohoto nacismu a odolává mimo Rusko a Bělorusko tradičně i Srbsko. Covid 19? O jak by si euroatlantičtí nacisté přáli vypěstovat virus, který by požíral právě jen Slovany ulehčil jim jejich vražedné a zlodějské úsilí. Tedy milí Češi, zkuste vzít rozum do hrsti, hledejte obrozence a správné spojence, z tohoto TEMNA č. II. se tak snadno nedostaneme, jako po Bílé Hoře!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bohužel vám musím dát za pravdu. Germánské, anglosaské a románské národy vždycky budou Slovany považovat jen za podlidi. Slaven, Sklaven = otroci. A nic se na tom nezměnilo po celá staletí. Jakžtakž, zejména nás Čechy, berou jen keltské národy, zejména Irové, se kterými jsme z dávné minulosti pokrevně spřízněni.
   V Anglii smradi utlučou Čecha řetězem, nebo zabijou Slováka boxerem a nedostanou ani podmínku.
   V Belgii policajti zabijou na letišti Slováka a policajtka u toho ještě hajluje.
   Onehdá se hnědoholanďani v Praze pokoušeli utlouct číšníka a po jejich zatčení nizozemská vláda orodovala u našich úřadů za jejich osvobození a propuštění.
   Pro Západ jsme jen slovanský póvl, nic jiného.
   Ale ona je jejich karma brzo dostihne, protože za pár desítek let už žádný "Západ" nebude. "Západ" už bude jen na mapě a nebo na kompasu.
   Švédsko už skoro není, původní Norové postupně vychcípají na Downův syndrom, kdysi "sladká" Francie je teď už spíš černá hořká čokoláda, Belgie a Holandsko jakbysmet, Anglie je Nový Pákistán, Švýcarsko je Nová Albánie a Německo je turecko-arabský chalifát.
   Jó, karma je holt prevít.;-)

   Vymazat
 11. Čína potřebuje země na východě Evropy jako vstupní bránu. A taky díky spoustě komoušů v nich to má snazší, než v Anglii. Ale v Bělorusku se to odehraje už bez Lukašenka. Dělá chybu za chybou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:41
   Hele ty věštkyně, zmlkni a neměl hovadiny!!!!!!

   Vymazat
  2. Anonymní 17:41 Hehe, ty srandisto. Celej svět kšeftuje s Čínou jako o život a ty tady budeš žvanit něco o komouších ve východní Evropě jako o vstupní bráně. A kudy vstupují Číňani do Afriky, do Ameriky a vůbec do celého světa? Taky přes východní Evropu?
   A jen tak na okraj, na Západě je teď víc komoušů, než jich kdy bylo na Východě. Jen si neříkají komunisti, nýbrž progresivisti, liberálové, občanští aktivisti, genderisti, environmentalisti, multikulturalisti, BLM, Antifa a nebo u nás Piráti. Ale myšlení a jednání mají ryze komunisticky totalitářské.;-)
   Ostatně, ten komunizmus kdysi vznikl na Západě, na Východ byl jen účelově exportován a teď se zase vrátil do místa svého zrození.

   Vymazat
 12. K tomu jak ti soudruzi cpou naše peníze ty chátře v Bělorusku.
  "Hlas lidu - hlas boží" - takhle nějak to povídal feltkurát Katz ve Švejkoj - co tím chci říct:
  před nějakým tím rokem jeden maník umístil na internet odkaz, kterej stačilo otevřít , napsat svou mailovou adresu, kliknout myšákem a na všechny služební maily těch soudružskejch kolaborantů v parlamentu i senátu odešel protestní mail.
  Soudruzi museli najmout speciální komando ajťáků, aby tento "hlas boží" utnuli.
  Co se stalo s tím maníkem (jestli po něm šla CIA zastoupena jeho pražskou filiálkou StB) nevím.

  OdpovědětVymazat
 13. Tak tohle bychom tak nějak měli:

  https://outsidermedia.cz/v-v-pjakin-otazky-a-odpovedi-ze-dne-17-8-2020/#comments

  orinoko

  OdpovědětVymazat
 14. Doufám, že Bělorusové budou ve svých vztazích s Čínou opatrní. Pokud si je pustěj do ekonomiky přespříliš, Číňan jim tu zem vydrancuje raz dva.

  OdpovědětVymazat
 15. Cina je nastroj Globalistu, stejne jako Mexiko. Clovek musi pochopit kdo jsou glabalisti a jak pracuji. Globalisti historicky nemeli radi Rusko, neb Rusko bylo vzdy tezke ovladnout.A proto revoluce. Dnesni Amerika potrebuje silne Rusko aby se nerospadlo a aby neposililo Cinu anexi Manzurie=Sibir , coz by byla katastrofa pro Ameriku. Tady jsme ve stadiu balancovani sil a jedina agressivni sila je Cina i kdyz to bere ekonomickou "pratelskou formu" spoluprace.

  Brouk Pytlik

  OdpovědětVymazat
 16. Pytlíci všech zemí spojte se.

  OdpovědětVymazat
 17. https://aeronet.cz/news/ceska-vlada-na-popud-ministra-zahranici-tomase-petricka-schvalila-intervencni-fond-na-podporu-propagandy-v-belorusku-ve-vysi-10-milionu-korun-vetsina-penez-pujde-do-rukou-opozicnich-medii-a-serveru/
  http://www.skrytapravda.cz/domaci/3448-petricek-na-belorusky-majdan-zaslal-40-milionu-rublu-bez-vedomi-ceskych-obcanu
  „Přesto by mě zajímalo, jak šéf zamini Petříček hodlá vysvětlit fakt, že uvolnil 45 milionů na podporu vzbouřenců v suverénním Bělorusku, zatímco francouzské Žluté vesty, Katalánci ve Španělsku nebo hnutí BLM v USA přišly zkrátka,“ napsal Štefec v závěru svého facebookového příspěvku, pod kterým se strhla diskuze.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11,02
   Je to vcelku jednoduché.....vlastizrádce Petříček musí skákat podle notiček amiokupanta a fašoEU a ty rozhodli,že podpora fašistů v Bělorusku z NAŠICH UKRADENÝCH PENĚZ JE prioR(Ř)ITNÍ!!!!

   Vymazat
 18. Co je na tom, ze devka prodejna Lukasenko je v kazde posteli toho, kdo mu za to zaplati? To neni for. L. subvencovali Rusove a on lezl s kazdym pod deku s EU, USA, NATO u ktereho citil penize. Tak i u Cinanu. Belorusko patri Rusku, Cinan muze pomoci s prumyslem a investicemi.

  OdpovědětVymazat
 19. Myslím si, že je to sice důležité téma, ale není tu přece jen trochu přeputínováno a přelukašenkováno. Skoro víc mě zajímají naše problémy u nás doma. (obrdluh, korvir, rozdávání náhrad za ušlé zisky, risk s podporou cestovek s dovozem víru, záchrana cizích investic aut a smartvings a naproti tomu zoufání nad 6000 Kč pro naše důchodce...).
  Děkuji za pochopení. Čech před důchodem.

  OdpovědětVymazat
 20. ¨vaše problémy bych chtěl mít!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 21. 23:27 Nejmenujete se náhodou Lukašenko ?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.