Reklama

čtvrtek 20. srpna 2020

Vykonstruovaný soudní proces s Julianem Assangem - Krutá pseudosoudní fraška

Thomas Scripps

20. 8. 2020  ICH, překlad Zvědavec

Nedávné slyšení v Londýně ukázalo, pokud bylo nějakého dalšího důkazu zapotřebí, že trestní řízení s Julianem Assangem je ostudný a ponižující vykonstruovaný soudní proces, který má dostat nevinného muže do vězení nebo do cely smrti kvůli tomu, že odhalil zločiny amerického imperialismu.


Soudní řízení bylo naprosto zpackané. Assange nebyl na začátku přiveden do video místnosti, aby se připojil k řízení; američtí žalobci byli špatně informováni o čase slyšení, takže se nedostavili včas; do soudní síně byl umožněn přístup pouze pěti pozorovatelům; žádným novinářům a právním pozorovatelům, kteří se snažili poslouchat slyšení z dálky, nebyl povolen vstup.

Assangeovi, světově nejproslulejšímu politickému vězni, byl od března odepřen přístup k jeho právníkům, od té doby neviděl svou rodinu, ani své děti.

Nejodpornějším a do nebe volajícím opatřením bylo to, že pouze dva dny před tímto slyšením americké ministerstvo spravedlnosti, jehož hlavou je pravicový a autoritářský ideolog William Barr, vydalo proti Assangeovi zcela nové obvinění, které si obviněný dokonce ani nemohl před tímto slyšením přečíst.

„Zdá se, že americká vláda chce pokaždé změnit obvinění, když se sejde soud, avšak bez toho, aby tyto důležité dokumenty viděla obhajoba, nebo sám Julian,“ uvedla šéfredaktorka WikiLeaks Kristinn Hrafnssonová.

Méně než 24 hodin před zahájením závěrečného procesního jednání a méně než čtyři týdny před obnovením extradičního řízení podepsal Barr novou 33stránkovou žádost, aby byl Assange převezen ze Spojeného království do USA.

Náhradní obžaloba, na níž je založena nová žádost o extradici, byla vydána 24. června, avšak američtí státní zástupci ji odmítli potvrdit v průběhu dvou slyšení, 30. června a 28. července, tedy přesně v době, kdy by měla být předložena v britském soudním řízení.

Nová žádost o extradici byla podána poté, co Assangeův tým právníků předložil všechny své důkazy. Obhajoba prohlásila, že pokud se bude pokračovat na základě nového obžaloby, bude se to v podstatě rovnat zneužití řádného procesu. Soudkyně Baraitserová tuto žádost obhajoby zamítla, místo toho umožnila, aby si požádali o odložení jednání.

Assangeův tým právníků nyní čelí rozhodnutí, zda akceptovat další sabotáž případu svého klienta, nebo prodloužit ohrožení jeho života pobytem ve vězení po dobu několika dalších měsíců.

Přestože pandemie covid-19 řádí i v britském vězeňském systému, Assange zůstává ve věznici Belmarsh. Lékařští odborníci, kteří ho vyšetřovali, tvrdí, že jeho zdraví se neustále zhoršuje, a že by mohl ve vězení zemřít.

Nové obvinění zvětšuje rozsah toho, co je označováno jako trestná činnost. Obvinění z „neoprávněného zveřejnění informací o obraně“ předtím Assangeho obviňovalo jednoduše ze „zveřejňování [válečných záznamů z Afghánistánu a Iráku a kabelogramy ministerstva zahraničí] na internetu.“ To bylo nyní rozšířeno o „distribuování“ dokumentů, například do jiných mediálních organizací.

Blízcí spolupracovníci Assangeho - Sarah Harrisonová, Jacob Applebaum a Daniel Domscheit-Berg, bývalý zaměstnanec WikiLeaks - byli také vybráni za cíl jako „spoluspiklenci“. Úsilí spojené s pomocí získat pronásledovanému informátorovi (Edward Snowden) azyl nebo dokonce mluvit na jeho obranu je kriminalizováno, stejně jako nejobecnější prohlášení na podporu transparentnosti vlády.

Z těchto podrobností jasně vyplývá, že zatímco byl Julian Assange izolován ve vězení a nemohl se setkat se svými právníky, americká vláda budovala případ extradice a rozšiřovala rozsah vendety proti všem osobám, které pomohly WikiLeaks odhalit pravdu a sdělit ji celému světu.

Julian Assange, který čelí 175 letům ve federálním vězení za to, že odhalil válečné zločiny USA v Iráku a Afghánistánu, které si vyžádaly desítky tisíc životů, je pronásledován v rámci mezinárodního úsilí vládnoucí elity kriminalizovat informátory, novináře a politický disent.

Státní spiknutí proti Julianu Assangeovi je hlavní součást nepřetržité ofenzivy proti demokratickým právům, zaměřeným na pracující třídu. Assangeův zločin v očích jeho pronásledovatelů je to, že odhalil imperialistické válečné zločiny a diplomatické intriky, což vyvolalo masovou opoziční náladu po celém světě.

Nové obvinění sestavil Barr, který se šest dní předtím objevil ve vysílání Fox News, kde veřejně odsoudil široký zástup Trumpových politických oponentů, které označil za „revolucionáře“ a „bolševiky,“ odhodlané „zbořit systém“. Barr podporuje skutečný rozsah Trumpových plánů na zavedení prezidentské diktatury.

Tento vývoj je palčivým obviněním všech politických sil, které buď mlčely, nebo podporovaly Assangeovu perzekuci. Jde o Demokratickou stranu ve Spojených státech, která vedla útok proti WikiLeaks v rámci neo-mccarthyovské protiruské kampaně. Demokratičtí kandidáti ve volbách, které proběhnou v roce 2020, Joe Biden a Kamala Harrisová, jsou nadšenými účastníky této reakcionářské a antidemokratické vendety.

Pokud jde o liberální média, v jejichž čele jsou Guardian a New York Times, ta předhodila Assangeho vlkům. Za vše mluví to, že žádná velká zpravodajská organizace v USA se ani neobtěžovala tím, aby podala zprávy o včerejším slyšení. Ani žádné pseudolevicové časopisy, jako je Nation nebo Jacobin, neinformovaly o útoku na základní práva, k němuž došlo v londýnské soudní síni.

Jak se dalo očekávat, samozvaní socialisté Bernie Sanders, Jeremy Corbyn, Alexandria Ocasio-Cortezová a Rashida Tlaibová se k včerejší pseudosoudní frašce vůbec nevyjádřili.

Politická zodpovědnost za schopnost Trumpovy administrativy v USA a Johnsonovy vlády ve Velké Británii pokračovat ve společném úsilí umlčet Assangeho spočívá na celistvém pseudolevicovém bratrstvu, které se postavilo proti Assangeovi, opětovně použilo očerňování a lži ministerstva zahraničí, Pentagonu a CIA o falešném obvinění ze Švédska, „neschopné redigovat“, a další lži.

Účastníci oficiální kampaně kolem WikiLeaks, kteří se snaží směrovat Assangeovu obhajobu k britské labouristické „levici“, odborovým byrokratům a hlavnímu perzekutorovi Assangeho, tj. Demokratické straně ve Spojených státech, se dopouštějí politického podvodu, který brání skutečnému hnutí za osvobození Assangeho.

Webová strana „World Socialist Web Site“ opět vyzývá k tomu, aby mezinárodní dělnická třída obhajovala Juliana Assangeho. Dělnická třída si musí ujasnit základní spojitost mezi perzekucí Assangeho, obranou demokratických práv a bojem proti kapitalistickému systému, který vhání svět do války a barbarství.

Boj za osvobození Assangeho je neoddělitelný od mobilizace masového politického hnutí v boji za socialismus proti imperialistické válce, sociální nerovnosti a tendencím diktátorských forem vládnutí.


The show trial of Julian Assange: A cruel and pseudolegal farce vyšel 15.8.2020 na ICH. Překlad v ceně 424 Kč Zvědavec.

Poznámka editora:
Neuvěřitelná fraška kolem stíhání Assangeho překročila už všechny možné meze trapnosti, ubohosti, pomstychtivosti, malosti a křupanství současných západních režimů. Tohle by si nevymyslel ani William Shakespeare, ani Christian Andersen. Ten napsal krásnou pohádku Císařovy nové šaty. Možná by neškodilo si ji připomenout.

18 komentářů :

  1. Je to významný příklad vítězství pravdy a lásky.

    OdpovědětSmazat
  2. Kdyby se zorganizovala demonstrace na podporu ASSANGE tak se určitě účastním !

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. To je ta svoboda a demokracie po americku.

      Smazat
    2. Je opravdu s podivem jak vy 3 obhajujete zločince, všude jinde by byl jako zrádce min. odsouzen do vězení už dávno, podotýkám jako zrádce všude ve všech normálních státech!!
      Ale protože podrazil USA, tak je ve vašich očích hrdina že!! Jak ubohé!

      Smazat
    3. 10,08
      Návrat IDIOTA!!!!!!
      Kdyby tohle udělal Rus,tak se budou valit sankce to roku 2090,že je nasranej amiokupant je podle tebe ty pindoši v pořádku????!!!!!!

      Smazat
  3. Iracionalni silenstvi od 1989 nabralo rychlejsi obratky zhorsovani nasich zivotu do spiraly pekla, kam se svet riti. Akteri a sluhove prokleti infikovani nelidskou spatnosti klesaji stale niz do vlastniho zatraceni.
    Nasili vzdy a stale vice porusuje take svoje vlastni persekucni a represivni zakony ,jako za nacismu justice je podrizena pouze momentalnim potrebam elity.
    Neuvedomuji si ,ze v nasem svete existuji dalsi nepsane universalni zakony ,ktere jsou v casu velmi spravedlive.
    A nikdo se jim nevyhne. Prave Nespravedlnost, bezpravi a krivdy sjednocuji do solidarity jako nic jineho.
    Soudni izolace jako vysmech nam vsem, jen potvrzuje,ze v tsunami teroru opakovani Kostnickych Koncilu a jejich lidskych prav Assange nema vubec zadne.
    Persekuce evropanu nemuze mit lepsi priklad.
    Je jeden z nas a MUCEDNIK.
    V pravem slova smyslu.
    To jak s nim zachazeji demonstruje jejich vladu korupcni zlovule,komunisticko-fasistickeho nasili a persekuce kde lidskost a normalni obycejna kazdodenni spravedlnost je pro ne cervenej hadr pred panickou zurivosti zaslepenych.
    Ukazuje dale jejich ,posedlost strachem a zaroven potvrzuje neschopnost udelat neco normalniho.
    Jako zlocin na Mistru Janu vstoupi osud Assange do povedomi kazdeho z nas a bude je desit v bezesnych nocich a stava se dalsim symbolem boje proti zlu nesvepravnych elit.
    A nejen symbolem ale jako Mistr Jan povede nas svym prikladem tim jedinym spravnym smerem kam jsme jiz vykrocili.

    OdpovědětSmazat
  4. Aspoň je vidět že žádná demokracie u nich neexistuje jen jejich korporátní fašismus. Bohužel pan Assange nemá šanci prostě ho zlikvidují a nebude první ani poslední.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. 10,03
      Demokratůra ala amiokupant v praxi!!!!!

      Smazat
  5. Julianu Assange vděčíme za to, že svým odvážným konáním přiměl dvě zrůdy, USA a Velkou Británii, odložit masku a odhalit svoji skutečnou tvář. Snad to těm, kteří ještě stále naivně věří v humanismus Západu, pomůže k procitnutí.
    A snad jednou procitnou i kritici Assange, kteří vidí počínání Británie a USA jako oprávněné, protože podle nich si každá moc hájí své zájmy. Neboť jim uniká obecný etický princip, že pronásledovat kohokoli za šíření pravdy je VŽDY projevem morální zrůdnosti. V případě zemí, které se deklarují jako šiřitelky svobody a demokracie, jde navíc o příkladnou ukázku pokrytectví.
    Jaromír Habr

    OdpovědětSmazat
  6. Asange byl ruskí špión to sem četl n novinkách.

    OdpovědětSmazat
    Odpovědi
    1. 16;12
      A který díl omalovánek to byl? 🤓

      Smazat
    2. 16.12 Der STÜRMER byly také noviny... když nekriticky věříte novinám, je zaděláno na problém.

      Smazat
  7. Zorganizovat shromáždění slušných lidí na jeho podporu a petici.

    OdpovědětSmazat
  8. 10.08 jak mohl zradit us kdyz je obcan Australie.
    Ted jste malinko ujel

    OdpovědětSmazat
  9. Západ se stará o Navalného v Rusku, do Omsku poslal letadlo, lékaře, z toho kriminálníka a spratka se snad poserou ..
    Rusko nebo jiná zem by mohla poslat do Anglie pro Assangeho také lékaře, letadlo na odvoz, atd ..

    Když je taková starost lidumilů ze Západu o Navalného, proč ji ten humální Západ neumožní druhým o Assangeho ? ..

    OdpovědětSmazat
  10. To, co se provádí s Assangem nikoho nevzrušuje, zato s Navalnym se provádějí neskutečně trapné špumprnágle, jsou toho plná media, americké novinky.cz zase o tom chrlí jeden článek za druhým, a profitují na počtu blafů k tomu.A že jsou to blafy! Tradičně už nenávistné projevy vůči Rusku ( tady se ukazují jako nejhorší pitomci mladší generace poklopců - sprostí, hloupí, nenávistní - o životě v socializmu a o osmašedesátym vědí velký kulový, jen to, co vyšilhají v jakýchsi článcích kdesi, ale brebtat, a sprostě urážet, na to jsou kadeti) Takže -Assange - je všem fuk - s Navalnym se můžou podělat! Už tomu přestávám rozumět, už to začíná být mediální nuda.

    OdpovědětSmazat
  11. I v tomto případě chce západ ještě tvrdit, že takto vypadá demokracie a že v ní neexistují političtí vězni?

    OdpovědětSmazat
  12. Assange a jeho spolupracovníci odhalovali lži a manipulace nejen USA, třeba i Ruska, ale je zvláštní, že na to strašné Rusko nenalezli ani zlomek toho, co na USA a VB,...

    OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.