Reklama

pátek 14. srpna 2020

Zbídačení naší republiky pohledem doslova archeologickým

Jiří Jaroš Nickelli
14. 8. 2020
ČNL

"Ostatně dovoz cizího zboží sám nezakládá blahobyt: je třeba mít něco na výměnu". Tuto prostou hospodářskou pravdu prosím nenapsal žádný ctihodný ekonom ! Napsali ji dva klasičtí acheologové pan profesor Jan Burian a paní doktor Bohumila Mouchová ve své skvělé populární knize o dějinách Etrusků z roku 1966. Po přečtení této věty jsem se podíval sám na sebe a shledal - co to, chlape, prosím tě, nosíš už přes dvacet let na sobě ? Samý vietnamský, korejský ale vpravdě ponejvíce čínský textil. Kdy jsi měl naposledy na sobě české boty, české rukavice, českou košili, české kalhoty, české džíny - ano prosím, vyráběli jsme velmi kvalitní džíny, zvané za socialismu "texasky", a kdyby z nich jeden nevyrostl, mohl by je dodnes nosit. 

Myslím, že v darovaných českých texaskách dorostly dvě další generace...Jeden oblek mám pořád od prostějovského výrobce a dosud se ani neobnosil ani nerozpadl. Po otci jsem měl polobotky od Bati z roku 1939 a šly do popelnice až v roce 1997 !!! A nebyly poškrabané - pravda, otec na nich nosíval "psí dečky"!,tehdy móda - a nebyly nově podražené, tak byly kvalitní. Stejně tak jsem měl šité sako od brněnského krejčího pana Pitáka. Vydrželo od roku 1940 do roku 2004 (!). No comment...Pak jsem koukl na hodinky, budíky a hodiny. Kapesní cibule mechanické ruské, jdou velmi dobře. Vše ostatní je Asie. Manželka si v hodinářství pořídila mechanické PRIMKY, protože nesnáší na ruce elektricky poháněné hodinky. Sláva, české ruce objeveny. Na památku svého filmování mám dvě české ADMIRY. Byly nezničitelné a na rozdíl od dnešních přístrojů fungovaly v každých podmínkách. Zima ani horko jim nevadily.

Vzpomínám na česká kola Velamos a Eska, s nimiž jsem sjezdil v hrozných terénech půl Moravy. Vzpomínám na rádia, dalekohledy MEOPTY, fotoaparát FLEXARET, mikroskopy, na motocykly, skůtry, auta, pračky, vrtačky a já nevím co ještě. Zkrátka měli jsme své výrobky, které slušně sloužily po generace, daly se opravit -nemusely se hned po poškození vyhazovat - a třeba rádiím TESLA, kterým se někteří posmívali /"technicky slabší"/ se je třeba poklonit za jejich výdrž po dlouhá desetiletí, stejně jako magnetofonům a dalším výrobkům. Ale co bylo hlavní - byly to pro občany dostupné výrobky velmi dobré kvality a mnohé se vyvážely. Dnes, když Čína kopíruje náš malý motocykl PIONÝR, dobře ví, co dělá. V dějinách našeho průmyslu byly mnohé kapitoly, kdy cizina uloupila náš patent a pak jej výhodně vyráběla. Příkladem mohou být jak tryskové stavy, tak třeba kamera ADASTRA, kterou jsme s velkou slávou vystavili ve Švýcarech a pak patent okoukal japonský SECONIC a bylo po ptákách...

Před nedávnem toto vše shromáždil Etnografický ústav Moravského zemského muzea a uspořádal skvělou výstavu o našem designu - tam když člověk přišel, plakal radostí i vztekem. Viděl všechny ty věci od domácích mixérů až po motocykly a s hrdostí si řekl - toto všechno Češi vyráběli ve vysoké kvalitě a životnosti, a bylo to krásné ! A současně ho popadl malomocný vztek na současnost - to už jsme tak nemohoucí pitomci, že dnes nás zahlcuje cizí výroba na každém kroku a ve většině kvalitou šuntu ??? Měl jsem na toto téma rozhovor s jedním význačným architektem, jenž mi to vysvětlil takto - socialismus byl konkurenčně neschopný, museli přijít strategičtí partneři (??? - nebo strategičtí lupiči ?), naše stroje nestačily trhu Západu, naše země je zchudlá socialismem a proto se musí dát na turistiku a na služby,aby se naše suroviny moc nevyčerpávaly, atd. Tož nevím, nevím, "paní Müllerová". Položil jsem mu otázku - "A to vyžijem z těch služeb a turistiky ???" Co když bude jedno léto špatné ???

Upozornil jsem ho, ať se podívá kolem sebe - na ty rozkradené, rozbité fabriky,na odstavené vodní elektrárny, na jezy, které nikdo neudržuje,na lesy zachvácené kůrovcem z vůle fanatismu zaštítěného ekologií, na zemědělskou půdu zabíranou dálnicemi, na montovny a haly cizích výrobců majících u nás daňový ráj,na ta množství neuskutečněných projektů, o nichž dávno uvažoval Baťa. Proč není vybudován plavební kanál Dunaj - Odra –Labe, proč se budují u nás dálnice a chystá se obnova Hitlerovy dálnice ??? Proč je ZETOR ve slovenských rukou a ne v našich? Proč české sklárny musely propouštět a vyhlašovat úpadek? Proč celý český textil musel zahynout na asijský dovoz? Těch otázek může být bez konce. A co se týče našich pracovníků - měli jsme obory s vysokou kvalifikaci - slevače, zbrojaře, výrobce lokomotiv a automobilů, frézaře, elektrotechniky, turbináře - zde jsme byli světová špička! A jaké obory se mladým nabízejí dnes ??? Krupiér, barman, bodyguard, společnice, telefonistka, pracovnice charity, roznašeč letáků, výzkumník firemního trhu, a manažer, manažer, manažer ??? Vždyť toto je ten nejhorší úpadek oborů a zaměstnání ne od roku 89, ne od roku 48, ne od roku 38, ne od roku 1929, ale od roku 1918 !!!

Kolik generací bude muset tento katastrofální stav napravovat ? A napraví se někdy?


Abych zcela nevyvolal pohřební náladu, zakončím jinak. Nad hlavou mi občas léta letoun L-200 MORAVA. Taky jsem jím letěl. Když něco vydrží, tak dlouho v našich rukou, je třeba složit poklonu všem, kdo toto vytvořili. Na nádraží se setkávám s novými krásnými českými lokomotivami. Jednu nám chtělo zahraničí sebrat - nezdařilo se ! Máme spoustu nových vynálezů na brněnské technice a dokážeme vyvinout nanotechnologie, o nichž se zatím nikomu nesnilo. Jsme vynikající ve výzkumu. Ale kdo jej podporuje ??? Máme takové elektronové mikroskopy, že nás nikdo nepředstihne. Máme skvělé zemědělce - jen jim dát možnost vlastního trhu a nezahlcovat nás cizinou. Připomínám si hesla I.ČSR - "Český vlastenec jídá z české mouky !" - nestálo by zato přednostně kupovat naše výrobky ? Ve Slavkově u Brna je český textilní obchod, který hrdě hlásá, jsem v českých rukou a má naši vlajku nad vchodem. Chodíme jenom tam. Američané taky dávají přednost vlastním autům před cizími ! Ono to s námi nemusí být tak špatné, když nebudeme mít vládu, která dává přednost cizím zájmům, před zájmy republiky. Před zájmy nás všech !

 

PhDr. Jiří Jaroš Nickelli 
ČSOL Brno

38 komentářů :

 1. Jeden americký diplomat o nás prohlásil :

  Máme vás dobře zanalyzované.

  Vypadáte dobře, jste výborní technici, sportovci, máte krásné ženy,

  měli jste jeden z nejlepších průmyslů na světě.

  Z 3500 oborů jste jich provozovali 1800, to neměl nikdo.

  Od výroby knoflíků, skla, porcelánu, piva, zbraní až po jaderné elektrárny.

  Máte nádhernou zemi, ale máte jeden velký průšvih. Jste všichni proti všem.
  Nejste schopni se na ničem domluvit, nemáte disciplínu.

  Vy se sjednotíte jednou za dvacet let, když vám sem přijedou cizí tanky

  nebo vyhrajete olympiádu v hokeji.
  Co se vám však za posledních 30 let podařilo, to se nepodařilo ani
  minulému režimu.
  Úplně vynulovat úspěchy, kterých jste v minulosti dosáhli.

  Dnes jste pouze skladem a montovnou Evropy.

  To prohlásil americký diplomat o nás !!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ta věta: "Co se vám však za posledních 30 let podařilo, to se nepodařilo ani
   minulému režimu." je nějaká divná. Možná je to jen hloupostí amerického diplomata. (Pravděpodobně podmínka nutná pro výkon povolání.)

   Komunisté dostali zemi zbídačenou válkou a před tím tzv. 1. republikou, kde téměř všechen venkov byl v naprosto katastrofálním stavu a mnoho měst na tom nebylo taky až tak dobře.

   Za nějakých 40 let dokázali výstavbou infrastruktury, podniků a obydlí proměnit tuto zemi v hospodářsky vyspělý stát se značnými přebytky.

   Libokapitalisté byli za 30 let schopni akorát všechny přebytky rozházet ("eufemismus"), podniky zlikvidovat a z vyspělého státu udělat trosku. (Kde všichni doufají, že nebude nic třeba opravovat, neb toho nikdo nebude schopen.)

   Čili je naprosto nesmyslné říkat, že se oběma režimům něco "podařilo" ve stejném směru.

   Smazat
 2. Skútra tu máme dodnes. Také jsme měli veksláky. Mnozí jsou tu dodnes. Ovšem v jiných pracovních oborech. Tesla Litovel dál vyrábí gramofony, ovšem pod jiným názvem a v ceně také 100 klacků. Špičková produkce. Totéž gramodesky v Loděnici. Dneska je tato výroba v kurzu, ale cena je opět nelidová. My jsme měli dost problém. Uměli jsme vyrobit, ale hůř už prodávat. Měli jsme na to ty centrální škatule, z nichž pak vylétli jako molové dnešní oligoprdi. Třeba Babiš, víš.
  Je to až nadmíru nostalgické. Madarské desky měly v mnoha případech lepší technické provedení - lépe zněly. České texasky ...hmmm .... to nevím. Materiál na ně jsme vyrobily kvalitní,ale ty ušité ... no...
  V emerice kdysi měli auta různých značek, kde jsou dneska? Totéž Malá Kreténie.
  Ovšem tvarohový Míša jede pořád ve velkém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Orinoko 12:46 co vy víte o prodávání? Třeba na "západ"? Jednak byl ochuzován nedostatkový vnitřní trh, druhak tam byly tvrdé celní bariéry. K dovozům embarga ...
   Teprve po "hadráku" jsem si uvědomil váhu a význam toho ekonomicko-politického a propagandistického tlaku a jeho vliv na pád pokusu o spravedlivou, mravně vyspělou společnost.

   Smazat
 3. Krásně jste to napsal. A naše novodobá propaganda hlásá, jak bylo za socialismu špatně. Podvodem a naivitou jsme o všechno přišli. Jestli existuje peklo, musí naše vlastizrádné šmejdy pohltit, a my je proklít do desátého kolena.

  OdpovědětSmazat
 4. ... ono to nie je o výrobe, ono to je o TRHOCH ( ak vyrobíš potrebuješ kupca, potrebuješ predať ) a aj o SLOBODNOM prístupe k trhom...a kde je ten slobodný prístup ??? ( môžete si slobodne doplniť hociktorí telesný otvor ) ...

  OdpovědětSmazat
 5. Jo, a nebude ani tak dlouho trvat, a s podobnou nostalgií budou na své zlaté časy vzpomínat i Američané. Pokud už to nedělají ode včerejška ...

  OdpovědětSmazat
 6. Skvělé připomenutí.
  Ano, dokazovali jsme mnohé a mnohé skutečně bylo na skvělé úrovni. Když provedu určitou paralelu, tak lze dnes snadno vidět, jak jsme se nechali zblbnout jako celek, stejně jako to bylo kdysi po rozpadu SSSR na Ukrajině, kde byl dobrý a silný průmysl, zemědělství (samozřejmě i díky půdě), ale Ukrajinci si řekli, jak se vyjádřil kdysi jeden komentující na ruském netu: Ukrajina je země, která se rozhodla již dále nežít špatně a proto začala žít ještě hůře (podobný výrok měl i M.Zadornov, ruský satirik). Zachovali jsme se podobně, také zmanipulováni, jako nedávno obyvatelé Libye, země které se skutečně dalo závidět skoro všechno. A kde jsou obě země dnes? Nesmí nás plést, že tady se přece nestřílí, vždyť podstata byla splněna. Dnes nám tu již nepatří skoro nic. Ani ty sklady a montovny.
  Ve článku je správná připomínka ztráty odborných profesí, náročných výrob, i když já sám, jak doufám, to v podobném náročně výrobním oboru už snad dotáhnu až do důchodu. Celý život jsem byl nucen se učit svou profesi a i jiné pro lepší znalosti a pochopení mnohých operací, při relativně častých změnách technologie a materiálů, ale dnes již nelituji ani minuty tato vynaložené. Naučilo mne to mnohé a nejednou jsem musel "lovit" "naživo" nové postupy, neboť vedení se sice postará o nové stroje, ale ne o skutečné zapracování a sladění postupu výroby. To mi umožňují zkušenosti, znalosti a vědomosti, a také mi to celé umožňuje vidět slabou kvalifikaci mladých, mno, odborníků. Není výjimkou, že se vedení snaží jen nováčka bez jakéhokoliv odborného základu či zkušeností jen zaučit, a buď to podle nich zvládne nebo ne. Neustále se snaží přivádět zahraniční, nesporně pro ně výhodnější pracovníky a tak se nelze divit, že výsledkem je pokles kvality výroby i přes nové vybavení (jde přece jen o výkon a nějak se to přece prodá!) a velká fluktuace.
  Pokud, a já podle toho co sám osobně znám odjinud i z jiných oborů, o tom nepochybuji, pozdrav Pánbůh s námi! A především se zákazníkem! Ale aby si nikdo nemyslel, v zahraničí, kde jsem také občas pobýval pracovně, to není o mnoho lepší ani v největších podnicích.
  Napravit to půjde velmi těžko, protože k tomu je potřeba změnit celkové myšlení všech. A to jak "obyčejných" lidí, tak i politiků, kteří musí být v takovém případě především odborníci oddaní své práci a navíc také svému "voličstvu". Musí se provést velké změny ve školství, které by měly akceptovat to, co bývalo u našich národů (mám na mysli v rámci Československa) předností. Pracovitost, vynalézavost, šikovné ruce i mozek. Nestačí jen vyhlásit nové školní obory a hotovo! Musí tu být celková znalost a také při uplatnění odpovídající ohodnocení zvýšené kvalifikace mladých odborníků.
  Jedním z takových kroků by mohlo být odvrhnutí všelijakých těch liberálních, či kruci fix jakých idiocií, které se prosazují po Evropě a místo toho dát žákům, v rámci takto ušetřených hodin, základ pro možnost myšlení, od středního stupně minimálně, povinnou výuku logiky (a tím i analýzy atd) a psychologie, kdy by se žáci učili odolávat reklamním pozlátkům a skvělým "návrhům". Pak už záleží jen na nich samých.
  Ale popravdě, tohle v současné Evropě nikdo nebude schopen prosadit, to by zničilo celou podstatu současného kapitalismu jako takového. Takže náprava nebude. Místo toho se budeme jako EU a USA starat o to, aby na nás vyráběli v Číně, Indii, a pokud se "zadaří" i v tom "prokletém" Rusku i jinde. Protože oni to tam vyrobí za dvacet centů a my si to přeprodáme ze skladů mezi sebou už za dvě stě centů. Pak budeme mít pořád ten skvělý obraz HDP a tihle ne! Takže na co pak vůbec něco vyrábět, když se můžeme obžírat MacDebilnem a pít k tomu Koko-Kodákovu limonádu, že?

  OdpovědětSmazat
 7. K tomuhle nepotřebujete vládu. Potřebujete základní kapitál, obchodní a finanční plán a může to svištět. V Česku je spousta výrobců, netřeba brečet zrovna nad mixerem. I když já osobně rozhodně dám přednost značce ETA před sračkami z Číny. Když budeme nakupovat české výrobky, někdo je bude vyrábět. Když budeme koukat na každý groš a kupovat čínské cetky, nikdo se do výroby nepustí. Ruku na srdce, kdo z nás pravidelně nosí boty nebo oblečení Made in Czechia, nebo aspoň EU? Já mám svědomí čisté. Zrovna minulý týden mi přišla zásilka francouzského letního oblečení firmy TBS. Peněženku LV mám Made in Spain. Auto z Mladé Boleslavi.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V Číně je nějaké město, které se jmenuje Czechia? To jsem nevěděl.

   Na druhou stranu, než předražený šmejd z Francie a jiných zemí tzv. Západní Evropy (kam už odtéká dost peněz z mé činnosti přes mého zaměstnavatele), to raději rozumnou kvalitu za dobrou cenu z Číny.

   Smazat
  2. Zapomíná se na to, že malí podnikatelé přes velkohubé sliby i z EU nejsou nijak pořádně podporováni. Stačí se podívat do zemědělství, kde nemáte šanci, protože se na vás navalí taková spousta předpisů, povinných certifikátů, kontrol kvality a čistoty prac. prostředí, že jen skutečně velmi silná osobnost by to mohla vydržet a hlavně ustát. Rozhodnete-li se třeba pro domácí farmářské máslo, jogurt, sýry, tím spíše po vás půjdou. Ve skutečnosti tito a takoví mlaí podnikatelé jsou vážnou konkurencí pro nadnárodní šmejdy. Protože kdyby to začali dělat v každé zemi, tak se můžou se svou levnou chemií k "jídlu" jít akorát tak ... na WC. To samé by platilo, kdyby nadnárodní šmejdi měli dodržovat přísné normy kvality a původu potravin. Prakticky okamžitě by se současní majitelé minimálně zbavili akcií ...
   Stejná situace platí i situace s národními výrobci, třeba typu naší BÝVALÉ Tesly, takoví výrobci nemají dostatek zdrojů pro patřičný vývoj nových výrobků. Přes velkou různorodost značek výrobců ve světě digitálních technologií se v podstatě jedná o produkci jen několika podniků na světě, které se "doladí a přejmenují" pod i velmi známou značku. Ostatně zkušenosti z privatizace mnoha podniků u nás nám ukazují, že v první řadě šlo především o likvidaci konkurentů a tím zvětšení trhu pro "žravce".

   Smazat
  3. 17:23
   Madam, někdy si značkové výrobky lépe prohlédněte, můžete být překvapena. Naší rodině Čína ani Vietnamci nevadí. Docela jsme se nasmáli, když syn měl pod stromečkem od Ježíška batoh zn ADIDAS s uvnitř cudně skrytou stužkou, která nesla informací = made in PRC =. Možná by vás překvapilo, kolik těch "sraček" máte v kuchyni, v šatníku...

   Smazat
  4. Pokud provozujete fotovoltaiku, nepochybně pochází od firmy
   www.solartec.cz
   (žádná Čína)

   Smazat
 8. Děkuji, pane doktore. JB

  OdpovědětSmazat
 9. Dobrý článek, ovšem nezastírejme si, že náš průmysl byl "zadýchaný" a to rok od roku víc. Prostě systém soc. ekonomie si žádal změny, a nikoliv zničení, které nastalo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Koordinační výbor pro mnohostranné kontroly vývozu (CoCom) se sídlem v Paříži byl orgánem odpovědným za vytváření seznamů strategických produktů a technologií, které západní země odpíraly komunistickým státům. Hlavním kritériem pro označování komunistického státu a pro uvalení embarga na něj byla existence vládnoucí komunistické strany a státního hospodářství. CoCom byl založen v roce 1949 a USA v něm hrály klíčovou roli. Dalšími členskými státy byly: Spojené království, Turecko, Portugalsko, Norsko, Nizozemsko, Lucembursko, Belgie, Itálie, Řecko, Francie, Spolková republika Německo, Dánsko, Kanada a Japonsko.

   Vědeckotechnická jednotka komunistické zahraniční inteligence pracovala na získávání těchto západních technologií a obcházení embarg. Národní společnosti směřovaly své požadavky na „nákup“ technologií na Ministerstvo vnitra, které úkol přeneslo na 1. ředitelství ministerstva. zruš Po zasedání členských států CoCom v červnu 1990 v Paříži bylo embargo na Československo, Maďarsko a Polsko zrušeno

   Smazat
  2. 20:14 těžko pochopit, že vám a mnoha ostatním ne a ne dojít, že tak široký sortiment produkce ke kterému byla ČSSR světovými poměry donucena, sice prokazoval schopnost populace zvládnout kdejaký problém, značnou schopnost systému vytvářet a udržet k tomu nezbytné podmínky, ale to, že průvodním znakem všech těch pouze maloseriových někdy i kusových výrob byla nízká efektivnost, především nákladnost, to tak nějak ne a ne, nepochopíte. Pak si přičtěte ze strany "západu" celní bariéry a embarga s neschopností RVHP prosadit specializace, když podmínkou každého rozhodnutí byla jednomyslnost. Vedle NDR byl čs. průmysl a pracovní síla nejvyspělejší, SSSR nesl vyspělou vědu i technologie ovšem se stále limitovanou výrobní schopností. Proto ve zbrojní technice doslova rozdával licence, což jeho satelitům v technickém i technologickém rozvoji prospívalo, ovšem s různou rychlostí úspěšných osvojení.

   Smazat
  3. 23:44
   Jistě. Ale např. příklad s rouškami ukázal, že schopnost naladit výrobu v řádu přijatelném pro potlačení nemoci, by bylo rychlejší, a našimi silami. Ostatně to bychom zde nejspíše měli jiné zásoby potřebných materiálů. Protože pak se ukazuje, že produktivně si takové výrobky skoupí třeba i jen jeden "pracháč".
   Ostatně kusová výroba stejně jako malosériová je všude po světě velmi drahá, jak se ukazuje třeba na příkladech nejen luxusního zboží pro prachaté cvoky. Ale hlavní byly především znalosti a vědomosti. S tím můžete pracovat do budoucna a co se stalo? Máme takových absoloventů ekonomického školství a podobných dnes módních oborů, že by se neuplatnili ani za sto let, kdyby čekali v řadě za sebou. Za to máme absolutní početní nedostatky v profesích, kde se musí dělat rukama!
   Režim rozložila i maloměšťácká morálka, která dávala přednost co největšímu množství věcí a výplatám za každou cenu. Vlastnictví věci "tamodtud" se u mnoha pokládalo za vrchol.
   Každý vývoj potřebuje čas. Jakýkoliv.

   Smazat
  4. Anonymní14. srpna 2020 23:44 napsal toto:
   "20:14 těžko pochopit, že vám a mnoha ostatním ne a ne dojít, že ........, to tak nějak ne a ne, nepochopíte."
   Anonym 23:44 se asi nedomnívá, že
   "systém soc. ekonomie si žádal změny, a nikoliv zničení, které nastalo."
   Patrně plánované hospodaření s předstihem na 5 roků je mu optimální? To spíš v 19. století. Ne v době překotné modernizace. Raději do šiku.

   Smazat
 10. 20:14 Minulý režim si to uvědomoval a změny chtěl zavádět, ale již do toho začal kafrat Západ, viděl příležitost otočit kolo dějin a Gorbi se chytil na hezké řeči a my rovněž.

  OdpovědětSmazat
 11. Koordinační výbor pro mnohostranné kontroly vývozu (CoCom) se sídlem v Paříži byl orgánem odpovědným za vytváření seznamů strategických produktů a technologií, které západní země odpíraly komunistickým státům. Hlavním kritériem pro označování komunistického státu a pro uvalení embarga na něj byla existence vládnoucí komunistické strany a státního hospodářství. CoCom byl založen v roce 1949 a USA v něm hrály klíčovou roli. Dalšími členskými státy byly: Spojené království, Turecko, Portugalsko, Norsko, Nizozemsko, Lucembursko, Belgie, Itálie, Řecko, Francie, Spolková republika Německo, Dánsko, Kanada a Japonsko.

  Vědeckotechnická jednotka komunistické zahraniční inteligence pracovala na získávání těchto západních technologií a obcházení embarg. Národní společnosti směřovaly své požadavky na „nákup“ technologií na Ministerstvo vnitra, které úkol přeneslo na 1. ředitelství ministerstva. zruš Po zasedání členských států CoCom v červnu 1990 v Paříži bylo embargo na Československo, Maďarsko a Polsko zrušeno

  OdpovědětSmazat
 12. jednou z příčin zaostávání zavádění pokrokových technologií byl Cocom -Koordinační výbor pro mnohostranné kontroly vývozu se sídlem v Paříži, byl orgánem odpovědným za vytváření seznamů strategických produktů a technologií, které západní země odpíraly komunistickým státům. Hlavním kritériem pro označování komunistického státu a pro uvalení embarga na něj byla existence vládnoucí komunistické strany a státního hospodářství. CoCom byl založen v roce 1949 a USA v něm hrály klíčovou roli. Dalšími členskými státy byly: Spojené království, Turecko, Portugalsko, Norsko, Nizozemsko, Lucembursko, Belgie, Itálie, Řecko, Francie, Spolková republika Německo, Dánsko, Kanada a Japonsko.
  Po zasedání členských států CoCom v červnu 1990 v Paříži bylo embargo na Československo, Maďarsko a Polsko zrušeno. Opět sladká francie a hrdý albion...

  OdpovědětSmazat
 13. Vidím to černě. Nejen když se podívám na úroveň mladých generací, pozbývám naději na obnovu a navázání na předešlé schopnosti našeho národa. My jsme se zastavili, ale svět se nezastavil a pokud se někdo zastaví na 30 let, ten je pak na stejné startovací pozici, jako každá jiná rozvojová země. Zbytky generací, které uměly a znaly, odcházejí do důchodu a umírají. Vše by se muselo zahájit odznova, počínaje školstvím zaměřeným na vzdělávání a ne na pouhé absolvování. Obnova technologických, vývojových a výrobních kapacit. Popularizace techniky a obnova prestiže řemesel. Obnova ekonomiky výroby namísto služeb. To všechno a mnohé další je otázkou desítek let vynakládaného a nepřetržitého úsilí.
  Opravdu někdo věří, že v tomto stavu zkolonizované, vyrabované, zkorumpované, demoralizované, přebyrokratizované, zadlužené země a roztříštěné společnosti je něco takového představitelné? Já na pohádky už nevěřím. Ničit se dá velice snadno a rychle, je toho schopen každý blb. Tvorba naopak vyžaduje spoustu času, obrovské úsilí, energii, tvůrčí schopnosti, umění motivovat a řídit, to umí málokdo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. JK14. srpna 2020 21:41
   Náprava je vždy možná. Ale jak uvádíte, vyžaduje to úsilí, schopnosti, atd. Ještě bych k tomu přidal vůli. Bez vůle k nápravě a bez rozpracování pronárodní ekonomiky, se samozřejmě z toho nedostaneme nikdy. Proto je třeba se zbavit liberálů, kteří kopou za finančně silné korporace a ne za vlastní zemi. Je třeba volit vlastence, kteří mají tu vůli po obnově země. Bude to ono churchilovské Krev, pot a slzy, ale s nadějí na lepší. Pokud se do toho nedáme, na tu Krev, pot a slzy dojde také, ovšem bez jakékoliv naděje, na vymanění se. P.K.

   Smazat
  2. Bude to dlouhodobý a komplexní proces. Jsme na tom dnes podobně jako po bitvě na Bílé hoře a pražské exekuci 1621 a současněpo okupaci v březnu 1939. Nic nám nepatří, všude se roztahují cizáci a jejich domácí pomahači, kteří tumelují nejen ekonomiku, ale i politiku, kulturu, školství atd. Taky upadá národní povědomí a s ním jazyk, vzdělání a kultura. Nezbývá, než začít makat (ale ne jako babiš, rozjet nové národní obrození a následně novou ekonomiku, politiku a obnovit samostatnost a nezávislost státu. Doufejme, že to nebude trvat 300 let jako tenkrát...

   Smazat
  3. Nejhorší je, že ti mladí dokud nejsou definitivně po škole "umrtveni", mluvím z z vlastní pracovní zkušenosti, jsou velmi šikovní, ochotní, zpočátku velmi pracovití a schopní. Ale mají jednu nevýhodu, která se nedá vyvážit žádným množstvím znalostí. Nemají vědomosti, jak ty znalosti, které mají, "skloubit a jak s jejich pomocí analyzovat". Jinak by byli vždy velmi vysoko (aspoň co jsem poznal já)! Ale když se vám jej povede zachytit včas a ihned po jeho odchodu ze školy, bere získávání vědomostí (doufám, že tady je jasný rozdíl oproti "jen" znalostem) takový "zelenáč" jako součást ještě výuky a dá se s ním velmi dobře pracovat! A dokáže vyrůst! Když nic jiného, tak aspoň jako člověk. Bohužel, to se nemůže podařit samozřejmě ani vždycky a ani všude, protože mnohde vůbec chybějí lidé, kteří by šli těmto mladým "na ruku".
   A jen tak mimochodem, ani jeden z těch, které jsem měl možnost pracovně poznat, nikdy nechodil na akce Mináře a spol. ...

   Smazat
  4. 21:41
   Kolik je vám roku??? Mě 65 a nikdy bych se nesnížil pomlouvat mladou generaci, tak jako vy.
   Co jste dokázal vy, jen načmárat urážlivej příspěvek. Ty vaše "zlaté " ručičky byl jen takový blaf na lidi, ale je pravda, že tehdejší nekvalitní výrobky se převážně opravovaly doma.Zčalo to vysavačem a končilo autem.
   Nevím kde žijete vy, ale já o žádné vyrabované,zkolonizované,demoralizované zemi nevím.Musíte mít na stáří nepěkný život, pokud je vše tak špatné. Pokud je něco z toho pravda, částečná zadluženost, korupce, tak asi ano, ale já nebo vy na tom nezměníte nic, tak proč se tím zatěžovat??!!
   Žiji životem šťastného duchodce a nevidím proč se zatěžovat věcma, které stejně nezměním!

   Smazat
  5. 16:48

   Zajisté budete šťastný a spokojený člověk s optimismem vyhlížející do budoucnosti země, národa i jednotlivce, přestože forma vašeho příspěvku, stojící jako kontrapunkt obsahu, budí zcela jiný dojem. Já mám jiné povědomí o realitě dneška, zakládající se na měřitelných hodnotách, nikoli na dojmech a pocitech. Utápějte se dál ve svém, na vše strany chlístajícím štěstí, ale buďte tak laskav a dopřejte mi právo vytvářet si sám své názory a starosti o to, co jsem dokázal a nedokázal přenechte jako spokojený člověk těm méně šťastným a spokojeným. Nevím jestli vaše štěstí může být dále zvýšeno povědomím o tom, že mi ještě není ani 50 a dokázal jsem se vlastní prací zajistit tak, že už svou práci prodávat nemusím a tomuto zločinnému režimu hlavně nechci. V podstatě jsme tedy oba důchodci, pouze s odlišnými zdroji příjmů, ale já bych nedokázal být šťastný v pasivitě, jen tupě přihlížet špatnostem. Zírání do bedny nebo do zdi, ani tlachání o počasí s lidmi bez nápadů by mě nenaplňovalo. Připadal bych si zbytečný a i kdybych se před vším dokázal uzavřít, nemohlo by mi být jedno, v čem budou žít potomci. Dokážete to takto přijmout se svou nepřehlédnutelnou vyrovnaností, duševní harmonií a absolutní životní spokojeností? Nenechte si ubohými škarohlídy, jako jsem já, kazit své opravdové, nepředstírané štěstí.

   Smazat
  6. 16:38
   Dnešní mládež se yntelugencí blíží blbým emeričanum, který ve 49℅ věří, že Země je PLACATÁ a z hlavy na střední nepočítají kolik je 20x5!!!! 🤣🤣🤣

   Smazat
  7. 16:38
   To víš, tohle ti tak budeme věřit 🤓, zvlášť když se dnešní mladí tupostí a debilitou blíží těm amiblbečkům, kteří z hlavy nespočítají kolik je 20÷5🤣🤣🤣

   Smazat
 14. EU rozhodla, že je výhodné (pro EU) rozdělovat dotace pro zemědělce takto:
  ČR dostává - dotace z EU 57euro/ 1ha
  Polsko - 107 euro/ha
  Německo - 331 euro/ha
  Holandsko 450 euro/ha
  Francii raději ani nezveřejnili ....
  zdroj: https://www.youtube.com/…1So

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. anonym14. srpna 2020 21:51
   To je ta solidarita po EUropsku. Co tam ještě děláme?
   Nejspíš Agrofertu to hodí i tak dost milionů. No, neber to. P.K.

   Smazat
  2. Určitě se jedná o váš fejk!!!
   Určitě vám "náhodou" u nás vypadla na začátku sedmička ...

   :)

   Smazat
 15. Nickeli, proč lžete. Já si vzpomínám jak mě matka koupila někdy v sedmdesátých letech texasky naší výroby, po prvním vyprání o dvě čísla menší, to byla opravdu kvalita!!
  Později sehnal otec boooony a z imperialistického TUZEXU jsem si slavnostně přivezl pořádné "" TEXASKY "" Z USA!!.O 10 tisíc % nesrovnatelné s tím našim krámem, to jenom jedna věc vybraná z vašich nesmyslu.
  Další, nikdo nám neukradl patent tryskového stavu, osobně jsem znal vynálezce pana Svatého z Liberce, ale soudruzi viděli mamon a valuty, tak prodali patent do Japonska, tak nepište, že cizina uloupila, potom jste jen ubohý lhář!! Po škole a z několika výplat jsem koupil moto Mustang, no v jednom to šlo, ale dva už ne. To Simson z NDR byl jiné kafe!! měl vyšší obsah! A tak to je ve vašem článku většinou.
  Vždyť tady všichni nedáte na Čínu dopustit a světe div se, díky Číně jsme přišli o výrobu textilu, bot, mačkaných skleněných ověsu, Precioza by mohla vyprávět a dalších výrobku, ale Čína je pro některé zaslepence to nejlepší, ráj na zemi..
  Příště zjistěte fakta, než něco naškrábete!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:26
   Nevím o jakých texaskách tu vyprávíte, je to sice maličkost, ale Lewi Strauss originál se též srážely. Dokonce mi bylo spolužáky tenkrát doporučeno, abych v nových vlez do vany, aby se srazily přesně podle
   těla. I stalo se a pak už dál držely formu. Možná si plete materiál ten váš nebyl denim, ale stretch. Nejde o nic, ale mám rád pravdu.

   Smazat
 16. CoCom je krásný příklad , kterak nás vnímají naši ,,spojenci".
  Profesor Milan Kubát, v historii Československa jediný ministr elektrotechniky , popisoval na konferenci o elektronice,pořádané na ČVUT roku 2009,kterak se opakovaně nakupovala zahraniční zařízení pro hromadnou výrobu integrovaných obvodů (šlo o krokovací kamery), zabavená orgány USA. Například paměti CMOS řídicích systémů pro elektrárnu ve Spojených Emirátech (stavěla Škoda) se nakupovaly až přes firmu v Emirátech, tam embargo nesahalo.
  Pro sebe jste si je mohli (pokud vám dovolili vycestovat) dovézt třeba z Mnichova - v tom případě se mohlo stát, že na prodejně byla cedulka ,,Pan Zelenka hovoří česky".Některé CMOS paměti Hyundai šly dovézt i z Drážďan,opona měla díry, kšeft je kšeft. Ostatně veškerá produkce germaniových tranzistorů a diod byla založena na embargovaném germaniu, tady se nikdy nevyrobilo ani deko.Píše o tom Bedřich Rous v knize Tesla - náš osud. (kniha je ke stažení na www.ulozto.cz)
  Dočtete se tam také o tom, že skupina odborníků ze Silicon Valley, která v rámci uvolňování vztahů v létech perestrojky dorazila v 80. létech do Rožnova byla překvapena, že někde v zemích RVHP se vyrábí polovodičový křemík. Měla ,,spolehlivé informace", že potřeba veškerého křemíku se kryje dovozem, což je z propagandistického pohledu dobrý výsledek na občanech USA.Nedávno nám přijel významný politik z této země radit, jak dál a jak lépe...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pro vladimir 2:55, píšete, (jenže):
   "Ostatně veškerá produkce germaniových tranzistorů a diod byla založena na embargovaném germaniu, tady se nikdy nevyrobilo ani deko.Píše o tom Bedřich Rous"
   Jenže od dávna si pamatuji co jsem četl - že Československo si vyrábělo germanium ze sazí - z elektrárenského popílku. A snad i vyváželo. Odlučovače popílku na komínech elektráren saze zachycovalo.
   wikipedia: "bývá obsaženo jako stopová příměs v mnoha ložiscích uhlí.
   Germanium se průmyslově získává z popele po spalování uhlí s jeho zvýšeným obsahem. Po vyredukování kovu s čistotou přibližně 99 % se germanium o vysoké čistotě připravuje metodou zonálního tavení.

   Smazat
 17. Germanium bylo skutečně prokázáno např. v sokolovském uhlí.
  Brikety z tohoto zdroje kupovala NSR a ze zachycených popílků Ge extrahovala. Do ČSSR dorazila i zásilka monazitových písků z Číny (tehdy spojence)k analýze a pokusnému provozu,který měl proběhnout v Kaznějově. Akce proběhla v utajení (šlo o překonání embarga, nešlo o rutinní záležitost) a špatná koordinace vedla k neúspěchu. Atmosféra byla vážná, některým lidem , zúčastněným na výzkumu hrozilo vězení. Záměr realizovat výrobu polovodičového křemíku však byl úspěšný.Trichlórsilan se dovážel z NDR, rafinace (rektifikace) se pak prováděla v Rožnově až po polykrystalický křemík termálním rozkladem - tyčka Si o průměru 5 milimetrů a délce cca 2m se zahřívala průchodem proudu v parách SiHCl3 (začínalo se asi na 20 kV) a postupně narůstala až na 120 mm.Výroba polykrystalu skončila sjednocením Německa ze dne na den (šestinásobná cena marky).
  Monokrystaly se táhly Czochralskiho metodou(Cz) i metodou letmého pásma (FZ).Monokrystaly vyrábí ON Semi v Rožnově dodnes.
  V souvislosti s výrobou hliníku se na Slovensku vyrábělo asi 4 tuny gallia ročně (deset % světové produkce, odběratel Japonsko).Výroba skončila s rafinací bauxitu v 90.létech.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.