Reklama

pondělí 21. září 2020

Bašta: Útok na Navalného nebo na naši první signální soustavu?


Jaroslav Bašta
21. 9. 2020 VašeVěc

Od doby, kdy ruský opoziční předák Alexej Navalnyj zkolaboval v letadle letícího ze západosibiřského Tomsku do Moskvy, uplynul rovný měsíc, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


Když s ním nouzově přistáli v nedalekém Omsku, 44 hodin jej ošetřovali lékaři v místní nemocnici, kteří v podstatě nedokázali určit diagnózu, nicméně prvotní léčba indikovala otravu. Následoval odlet do Berlína na soukromou kliniku pro politické prominenty. Převoz pacienta z německého letiště do nemocnice byl mimořádně dramatický, zapojil se nejen Bundeswehr, ale také hasiči.

Po zhruba týdnu vyšel smysl celého cvičení najevo – v těle pacienta byly objeveny organofosfáty náležící do skupiny bojových látek Novičok. Tu vyvinuli ve druhé polovině osmdesátých let v Sovětském svazu jako odpověď na americký binární plyn VX. Její autoři za ni dostali Leninovu cenu, neb měl být osmkrát jedovatější než konkurenční výrobek. Smrtelná dávka plynu je jeden miligram, v pevném skupenství pak 10 miligramů. Vývoj otravných látek Sověti ukončili na počátku devadesátých let a zásoby zlikvidovali. Nicméně v roce 1995 se v Moskvě odehrál první známý případ kriminálního zneužití Novičoku. Pachatel jím natřel sluchátko telefonu a otrávil ředitele banky a jeho sekretářku.

Podruhé se tato bojová látka objevila na scéně až v roce 2018, kdy se jejími obětmi stali v britském Salisbury otec a dcera Skripalovi, kterým někdo natřel kliku u domovních dveří. A po více než dvou letech totéž postihlo Alexeje Navalného. Také v jeho případě víme, jak to proběhlo – stopy Novičoku se našli na plastové láhvi s vodou v jeho hotelovém pokoji. Objevili ji jeho spolupracovníci, kteří prohledali pokoj krátce poté, co se dozvěděli o jeho otravě po nouzovém přistání. Neváhali a dopravili se za svým šéfem do Omska i s nalezenou lahvičkou a poslali ji do Berlína v letadle neziskovky Charité. V laboratoři Bundeswehru následně zjistili, že ten, kdo jed na plastovou láhev aplikoval, tam dal méně než smrtelnou dávku, prý jen 20 %. Takže je vše zcela jasné a pouze zbývá uvalit na Ruskou federaci sankce a zastavit dostavbu plynovodu Nord Stream 2.

Schneider: Proč Němci prohráli válku a nevyhrají žádnou další

Musím říci, že tato historka je dokonalá, takže nejspíše i pravdivá. Jenom se do ní té pravdy dostalo příliš mnoho. Už tedy víme, proč po příletu čekala hasičská auta a sanitky německé armády. Informovali je, že kromě otráveného Navalného vezou v letadle i nebezpečný jed. Zkušenosti čtenáře detektivek mi napovídají, že o jedu na plastové lahvi určitě věděl ten, kdo ho tam nanesl. Svým způsobem to bylo geniálně prosté, protože nervově-paralytickou látkou natřel plastové víčko lahvičky s vodou. Na rýhovaném povrchu jed dobře držel, s lahví se dalo bezpečně manipulovat, když člověk věděl, jak ji uchopit. Pak stačilo počkat až si Navalnyj po ránu vodu otevře. Případný pachatel také mohl nejsnáze předmět doličný „objevit“. Logika situace ovšem vedla k tomu, že na nebezpečný nález musel upozornit německé zdravotníky. Holt žádný plán dokonale nevyjde.

Na závěr položím otázku, kterou, jak jsem se dočetl, zásadně pokládají agenti Kremlu – komu spektakulární otrávení ruského nacionalistického opozičního politika prospělo? Odpověď se nabízí sama – přece těm, kdo usilují o zastavení projektu Nord Stream 2. Ono je to celé postaveno na velmi prosté asociaci: ruský plyn, ruský jedovatý plyn a pokus o vraždu Navalného. Volba mezi zločinným vražedným ruským režimem a zkapalnělými molekulami svobody amerického břidlicového plynu je jasná.

Osobně mi na tom vadí, že jde o argumentaci určenou jen pro první signální soustavu. Včetně notorického používání názvu Novičok. Ten se v angličtině vyslovuje stejně jako věta Now we choke (Teď se dusíme). Ovšem jako propagandistický tah to nemá chybu.30 komentářů :

 1. Článek p. Bašty mnohé naznačuje, má jen drobnou logickou chybu. Novičok je jed, který podle dostupných informací působí v řádu minut. Proto se nejspíš nemohl dostat do organismu Navalného ráno, ale výrazně později, nejspíš někdy při jeho cestách. Vzhledem k tomu, že v Omsku nenašli po Novičoku žádnou stopu, je docela možné, že si ho někdo otrávil při přepravě do Německa, ale to by asi průběh nebyl takový jednoduchý a možná by to mohlo blogera poškodit trvale. Proto je zde ještě jedna jednodušší varianta - Navalnyj nebyl Novičokem otráven vůbec! Vždy se dá totiž přidat něco málo jedu až do jeho odebraných tělních tekutin. Tento způsob by byl pro Navalného naprosto neškodný a účel by to splnilo. Provést něco takového je pro tajné služby jednoduchá záležitost. Zřejmě proto Němci nemohou ukázat Rusku inkriminované vzorky - vznikl by totiž evidentní rozpor mezi nimi a vzorky, které prověřovala Ruská strana v Omsku a nic tam nenašla. V Omsku zřejmě Navalnyj vůbec otráven nebyl, protože mu pouze podali nějaký přípravek, který simuluje otravu, ale je pro jeho organismus neškodný. Ale jinak to do sebe perfektně zapadá. I to, že Němci přepravovali pacienta s vojenským a hasičským doprovodem... To vše kvůli oné lahvi s jedem. TOTO

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 1:49

   Možná se najdou ovce, které vám ty hlouposti budou žrát, ale nejen Bašta tvrdí, že látky této skupiny organofosfátů lze dózovat a účinek není tak razantní ani v čase ani v projevu. Ačkoliv bez léčení je i velmi malá dávka bezpochyby smrtelná.
   Nikdo ani nemohl přidat tuhle látku do tělních tekutin, protože v nich se zjišťují metabolity, ne samotná látka.
   To, že v Rusku nedokážou odhalit přítomnost jedu v těle, je velice smutné, ale za to Němci opravdu nemůžou.
   Je také docela srandovní, že tamní lékaři neurčili diagnózu, dokonce hovořili o pankreatitidě, přitom podávali atropin. Lidé jako vy si nikdy nepoložili otázku - proč to dělali?
   Jestli za tím nestojí zrovna Kreml, pak někdo hodně vlivný v Rusku. Tenhle nový preparát musel být vyvinutý v laboratoři na to určené.
   Právem se rodina domáhá vyšetřování a prošetření lékařské péče v Omsku, protože co bylo Němcům jasné na první pohled, omští lékaři neustále mlžili. Otázkou je, co bylo důvodem?
   Divím se, že jste natolik bohorovně klidný, zvlášť když i do Čech přijel z Ruska člověk s úmyslem zabíjet politiky ricinem. Normální Čech by měl mít obavy.

   Vymazat
  2. 8:20

   Kecy v kleci. A ten ricin, je tečka nad vaší trapnou ubohosti. Tady se rozhodně nenajdou ani ovce, které by vám, ty vaše kydy, sežraly.

   Vymazat
  3. Anonymní22. září 2020 8:20

   Pokud vy se pokládáte za normálního Čecha, tak už vím, proč si o nás každý cizinec "utírá boty".
   IQ Brouka pytlika.

   Vymazat
  4. 8:20
   Ano. Máte pravdu, normální Čech by měl mít obavy, ale z vás.

   Vymazat
  5. 18:17
   Jasně. Pravda bolí, co? Proto ty obavy z lidí, co vám ji servírují. Radši se zamyslete. Chudáku.

   Vymazat
  6. 8:17
   Omlouvám se, 5:39 je samozřejmě myšleno pro 8:20.

   Vymazat
 2. Celé to proběhlo podle již zaběhnutých scénářů. Vždycky se něco vymyslí, aby bylo dosaženo určitých cílů. Problémy se Saddámem ? Má chemické zbraně. Potřebujeme někam vletět ? Necháme si zbourat dva baráky a napadneme kdekoho, jenom ne tu zemi, odkud pachatelé pocházejí. O sankcích ani nemluvě. S Ruskem je to složitější, tam se jen tak vletět nemůže. Takže trávíme, následně léčíme jak čerti a vymýšlíme sankce protože když novičok, tak Rusko a kdyby v tom byl dynamit tak ... ???

  OdpovědětVymazat
 3. Kruh se stahuje … (…kdo byla tajemná průvodkyně Navalného?) Docela pozdvižení v ruských médiích vyvolala včera zpráva o tom, že ruské vyšetřovací orgány pátrají po neznámé člence doprovodu Navalného na jeho cestě na Sibiř. Vyšetřovatelé zrekonstruovali celou Navalného trasu, včetně zastávek, a vyslechli všechny lidi, kteří se pohybovali v blízkosti bloggera během jeho pobytu v Tomsku. Vyslechli pět ze šesti členů Navalného doprovodu – až na tajemnou ženu, která bloggera doprovázela, nicméně odmítla podat svědectví… a zmizela. Během vyšetřování se ukázalo, že jde o Marii Pevčich, trvale žijící v Londýně, a kterou publikace na „Pravda.ru“ označila za pravděpodobnou travičku. Tato dáma je, dle médií, ve spojení nejen s Chodorkovským, ale i s byznysmenem Vladimirem Ašurkovem, skrývajícím se před ruskými úřady v Londýně, s nímž se Navalnyj dostal do konfliktu v souvislosti se záměrem likvidovat svůj „Fond boje proti korupci“. Byl to právě Ašurkov, kdo financoval rozjezd fondu nesoucího Navalného jméno. Efekt explodující nálože způsobilo zjištění, že Pevčich přiletěla z Londýna speciálně proto, aby Navalného na jeho cestě doprovázela a byla s ním po celou dobu. Zajímavé je rovněž to, že zpět do Moskvy neletěla spolu s ním a dalšími členy doprovodu, ale jiným spojem. A nehnula se následně v Omsku od Navalného manželky. Poté, spolu s opozičníkem, odletěla německým speciálem do Berlína, údajně jako tlumočnice. Bývalý právník Navalného fondu Vitalij Serukanov v rozhovoru pro „Nation News prohlásil, že to děvče „hrálo hlavní role, a je pochopitelné, že Navalného doprovázela všude, mj. i v okolnostech při kterých mohl být otráven“. Zajímavé je rovněž to, že se ukázalo, že je dcerou Konstantina Pevčich, který je vedoucím a zřizovatelem hned dvou biolaboratoří, a věnuje se vědecké činnosti v oblasti biokybernetiky. Navíc sama Maria Pevčich je spojována se startupem „Skinport“, který vyvinul mikrojehly pro bezbolestné injekce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jste sem už dával několikrát a nikoho ty hoaxy nezajímají. Dejte si pohov.

   Vymazat
  2. Anonymní22. září 2020 9:31

   A vy si dejte pozor! A stůjte v pozoru dokud vám nenaskočí mozek. Pak povolte pravé koleno, ale mozek ať pracuje dále.

   Vymazat
  3. 9:31

   Pro tebe ty "hoaxu" taky,
   i když asi budeš pořád jeden a tentýž:

   https://politikus.ru/events/131231-mariya-pevchih-vozmozhnaya-otravitelnica-navalnogo-iz-londona.html

   a nebo přímo od lžovinek:

   https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rusti-vysetrovatele-hledaji-zenu-z-doprovodu-navalneho-40336015

   Vymazat
  4. 9:31
   Vy raději hoaxy z ČT ?

   Vymazat
  5. 14:44
   Doporučuji číst originály lékařských zpráv lékařů v Omsku. Pokud posloucháte ČT, vaše tvrzení z Vás dělá....no však víte koho.

   Vymazat
  6. 22. září 2020 19:03
   Jako kdybys jim zrovna ty rozuměl blboune 😂

   Vymazat
 4. No jo opět jde o prachy jako vždy a pro ně jsou schopni udělat největší špinavosti.

  OdpovědětVymazat
 5. Pane Bašto, těch "náhod" s jedy je už tolik, že první signální soustava je celkem přirozenou reakcí, nemyslíte?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8:22 Přirozenou reakcí druhé signální soustavy by měla být otázka - čím to, že na ty nejprudší jedy nikdo neumře?
   Rád bych obdržel věrohodnou odpověď od 8:22 nebo Normálního Čecha výše. Tedy věrohodnější než je ta, kterou uvádí pan Bašta.

   Vymazat
  2. 8:50
   to nemůžu vědět, proč se jim nedaří zabíjet, možná to má být jen pohrůžka, už jsem o tom mnohokrát četl v západních novinách i tady. Anebo pomohl vyspělý zdravotnický systém, protože Skripalové a Navalný byli léčeni na západních klinikách. Rasputina se jim taky nepovedlo otrávit. To jenom v Sýrii jsou stovky mrtvých.

   Vymazat
  3. 8:50, no nic. Ale i tak děkuji za odpověď.

   Vymazat
  4. 12:15

   aha..., a ten "vyzmizíkovaný novinář v Turecku na Saúdské ambasádě vám nevadí? Jo, nevadí..., to nebyli Rusové, co? A že Izrael zcela běžně likviduje na cizích území nepohodlné..., to je taky v pořádku... Jenže tady jste trochu ujel. Ruská vláda rozhodně nemá zapotřebí odstraňovat takového blbečka a trapnou figurku, jakým je Navalnyj.

   Vymazat
  5. Anonymní 22. září 2020 12:15
   Opravdu jste hodně přestřelil. Za pandemie dobře vidíme, jaký je kde zdravotnický systém ...
   Přeji vám tedy, abyste nezatěžoval náš systém zdravotnictví, raději odjeďte do Německa. Budete obslouženi skoro jistě s českou účastí stejně ...

   Vymazat
 6. Rusové mají analýzy vzorků potvrzující že "novičok" v těle Navalného nebyl, Němci mají vzorky potvrzující že "novičok v těle Navalného byl. Je problém tyto vzorky porovnat ? Proč to Německo na rozdíl od Ruska odmítá když má údajně nezvratné důkazy, nebo tady opět něco hodně smrdí jako v Salisbury ? Z takové politiky se mě chce zvracet .

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:20
   1) informace poskytnuty byly
   2) nemá význam těsněji spolupracovat, protože Rusko to ještě v předstihu využije na dezinformace. Kriminalisté také nespolupracují se zločincem, kterého chtějí dopadnout.

   Vymazat
  2. 17:28
   Aha, tak kriminalisté někoho obviní a nedají mu možnost se obhájit...
   a za 1) informace nebyly poskytnuty diplomatickou cestou o kterou Rusko požádalo skrze prokuraturu a jak v takových případech náleží (nikoliv prostřednictvím médií a jejich přitroublých politiků)

   https://cz.sputniknews.com/svet/2020091712529997-ministerstvo-zahranicnich-veci-rf-zapad-nema-zajem-na-zjisteni-pravdy-v-situaci-s-navalnym/

   2) Od kdy je Německo (potažmo jejich lékaři) v roli světového policajta? A jakým právem někoho obviňují, aniž by proběhlo usvědčující vyšetřování. To jen Rusko udělalo chybu, když důvěřovalo Německu.

   https://cz.sputniknews.com/svet/2020091812533604-ti-kteri-by-navalneho-chteli-takto-otravit-by-nesmeli-mit-iq-ani-na-urovni-cisla-svych-bot/

   Vymazat
  3. 17:28

   1) prosím kde, kým a komu ?
   2) kriminalisté musí dokázat skutkovou podstatu na základě důkazů, jinak jim to prokurátor v právním státě hodí na hlavu. Nebo je vaším vzorem šariát v Saudské Arabii ?

   Vymazat
 7. Bída je, že mnoho lidí čte detektivky aniž u nich přemýšlí.
  Pro každý zločin, který se stal musí existovat motiv. Zvláště u takovýchto činů.
  Zbavit se ho? Proč?
  Nějaký blogger, bojovník proti korupci, dej mu pánbůh štěstí. Kdo ho do této doby znal? Jeho podpora byla maximálně se zamhouřeným zrakem 5% nebo-li spíše jeho známost. Navíc byla velká šance odsoudit jej za urážky válečného veterána, což mu ti, kteří i v tom Rusku tohle věděli a bylo to i mezi jeho nejbližším okolím, měli za zlé a naprosto za zbytečné! Dokonale zprofanovaný člověk! Pro nikoho už nepředstavoval vážné nebezpečí. Natož politické. Ani pro Kreml, a samozřejmě ani pro tajné služby. takže v Rusku by s ním bylo hotovo tak jako tak.
  Utrpěla tím i jeho kampaň proti korupci. Byl prostě na odpis.
  Když se tedy díváme po motivu, pak už zbývá v Rusku jen jediná možnost a to, pokusit se mu vrátit "reputaci", kterou stejně neměl ani předtím nic moc. Ohlásíte jeho otravu, zprofanovaným jedem Novičokem (náhoda že také zprofanovaným?), který vyrábí nebo má možnost vyrábět snad každá země vybavená trochu vhodnou laboratoří a prohlásíte něco ve smyslu toho, že když to někdo vynalezl, tak od té doby může za všechno, co se stane. Je to stejná logika, jako když konstruktéra prvního plynového kotle obviníte za všechny potíže a výbuchy a požáry všech plynových kotlů po celém světě od té doby do skonání věků. Naprostá šílenost. Mimochodem, ten Novičok by mohl mít i českou stopu, protože tady to také naši specialisté umí! Jestliže tohle uděláte, uděláte to jen proto, aby každý čumil na televizi a šťoural v internetu pochopil, že Novičok znamená otravu a to smrtelnou!
  Jenže, myslet si, že v Rusku nejsou schopni odhalit otravu známým jedem je prostě hrubé podceňování a u mnohých také čistý "myšlenkový" postup z hlediska rusofobie.
  A co když ho teda nechcete zabít? Napsat, že existuje bezpečná dávka Novičoku a vůbec bezpečná dávka takovýchto jedů, pak hluboce podceňujete jejich tvůrce, ať jsou z kterékoliv země. Ta bezpečná dávka je dána také - a to především - konkrétním okamžitým zdravotním stavem "oběti". To znamená, že když se k něčemu takovému rozhodnete, pak si určíte v laboratoři dávku a to nějakou chvíli trvá, ale během té doby se může se zdravotním stavem subjektu stát cokoliv! A na kom si ty bezpečné dávky vyzkoušíte? Na dobrovolnících? Navíc v těch bezpečných dávkách se jedná o tak malé množství, že si sotva tohle někdo vezme na svědomí! Navíc subjekt může mít i přes pravidelné prohlídky dosud skrytou zdravotní potíž, která to může zásadně ovlivnit! Je to velice riskantní krok a následky nepředvídatelné. Navíc by se mohlo stát, že by dnes v té situaci, co jsme, mohl zemřít i s tím COVIDEM. A být prostě ve statistice.
  Takže dávkování lze téměř vyloučit. Ale můžete mu podat něco, co je bezpečné, ale bude mít patřičné příznaky. Ale bude zaručeně působit.
  Tím, že Rusko odeslalo Navalného pryč, tam kam chtěl jeho doprovod, sebralo vítr z plachet "západu" a proto působí celá kampaň tak uboze. Německo se dostalo do situace, kdy prostě Navalnyj musel přežít za každou cenu, pokud mu kdy něco jedovatého bylo podáno! Němci dobře chápou, že vyšetřování může byť náhodou, odhalit některé nepříjemné skutečnosti a navíc, že jde o ne jejich hru, protože "rukojmím" je plyn z Ruska nebo Americký plyn z Ruska, ale prodaný za americké peníze a ceny.
  Navalnyj si buď vzal drogu, jak se o něm píše "nenápadně" (jaký by to asi byl v takovém případě prezident třeba co? druhý ruský "Havel"?). Nebo vznikly komplikace v souvislosti s jeho celkovým zdravotním stavem, který byl "využit".
  Otravy "bojovými" jedy nemá šanci bez trvalých následků a to velmi vážných, přežít - nikdo. A to ještě pouhou náhodou.

  OdpovědětVymazat
 8. Jak prosté Holmsi. Rusům došly roury a na nové nemají. Tak
  se dostavby toho novičokovodu elegantně zbavili. Foukli
  trochu toho svého produktu navalenemu do koncáku a mají pokoj.
  Rusi nadržují ve volbách trampíkovi a proto nejsou proti
  dovozu břidličáku jeho drahým spojencům. Ti jsou na tom momentálně tak dobře, že podpořit jůes i za cenu čtyřnásobné ceny není problém.

  OdpovědětVymazat
 9. Informacím (vyjma 19:29) o případu Navalný v tomto příspěvku a diskuzi se lze zasmát. Nepíše se o tom, co se skutečně stalo, ale o tom, jak by se mnohým fantasmagorům líbilo, aby se stalo. Dnes případ znovu rozebíral na telegram kanálu Solovjov

  https://www.youtube.com/watch?v=xm1tyGRfmS4

  Zase to vše vypadá jinak. Případ se rozkrývá krok za krokem.
  Doporučuji NR, aby historky nechali sledovat svého kulturního referenta, který podle mne umí rusky a nemá předsudky a zatížení minulostí.

  OdpovědětVymazat
 10. Jo - a Navalnyj za celý to přitroublý divadlo, které zaměstnávalo mediální průmysl skoro měsíc, shrábnul prachy, a bude si žít. Ten se asi šklebí, jak se na blbosti politiků, jak pořád jedni štvou proti druhým a neváhají platit balíky za přitroublá divadla, dá vydělat.Škoda že nejsem Rus - taky bych se přihlásil, a předvedl nějaké to divadlo - měsíc bych to taky vydržel. Nějakou tu reality šou, jaké se předvádějí v televizi ( soudní síně, policisté, záchranáři, kuchaři, manželky, prostřeno, ) vše pocházející ze západní přiblblé stoky ( jak jinak) že už se stírá rozdíl mezi skutečností a podobnými "reality" šou.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.