Reklama

úterý 1. září 2020

Bělorusko: Proč se Lukašenko dočkal barevné revoluce právě teď?

William Engdahl

1. 9. 2020  GlobalResearch, překlad Zvědavec

Globalistické vyšší síly jsou jednoznačně rozhodnuty svrhnout dlouholetého jediného vůdce Běloruska, prezidenta Alexandra Lukašenka. Otázkou je, proč právě teď? Jedním z argumentů bude, že ho ničí kvůli jeho neodpustitelnému vzdoru vůči koronaviru. V každém případě Bělorusko čelí Západem řízené barevné revoluci, která je v plném proudu. Protesty během voleb, které se konaly 9. srpna, vykazují všechny znaky destabilizačních protestů, které jsou běžné během barevných revolucí, organizovaných západními nevládními organizacemi, jakož i soukromými smluvními stranami, využívajícími sociální sítě k řízení takovýchto protestů.

(Na snímku William Engdahl)
Lukašenkův režim vzdoroval Světové zdravotnické organizaci a globálním požadavkům na izolaci a karanténu kvůli koronaviru. Odmítl nařídit celoplošnou karanténu obyvatel země a omezení ekonomiky. K datu 13. srpna bylo v zemi zaznamenáno celkem 617 úmrtí na nemoc covid-19. Bělorusko bylo společně se Švédskem a americkým státem Jižní Dakota jedním z mála míst na světě, které úspěšným způsobem dokázalo nesprávnost bizarních a nebezpečných požadavků Světové zdravotnické organizace na globální izolaci, která měla pomoci s potlačením pandemie. Bělorusko nenařídilo žádnou karanténu, takže většina průmyslu pokračovala v činnosti. Školy zůstaly otevřené, kromě třítýdenního volna v době Velikonoc. Nebyly stanoveny žádné požadavky na nošení roušek, pouze dobrovolnické organizace distribuovaly ochranné roušky a v červnu EU zaslala představitelům zdravotnictví zásilku s ochrannými prostředky, včetně roušek k distribuci. Fotbal a přehlídka na počest Dne vítězství 9. května proběhly jako obvykle. A nyní země slouží jako příklad, který Světová zdravotnická organizace a přátelé nechtějí.

Jedním velmi důležitým bodem je, že ministerstvo zdravotnictví ignorovalo chybná doporučení Světové zdravotnické organizace, týkající se označení úmrtí na covid-19 v případě, že existovalo pouze „podezření“ na tuto nemoc. Aby mohli běloruští patologové uvést, že příčinou úmrtí byl koronavirus, musí tam být přítomnost patomorfologického obrazu s laboratorním potvrzením covidu-19.

Tohle samozřejmě nepasovalo globalistickým vyšším silám. Zjevně zkorumpovaná Světová zdravotnická organizace, jejímž hlavním soukromým sponzorem je Gatesova nadace, kritizovala Lukašenkovu vládu za nedostatečnou karanténu, a když v červnu oznámila, že poskytne Bělorusku půjčku ve výši 940 milionů dolarů, MMF sdělil svou podmínku, že země musí lidem nařídit karanténu, izolaci a uzavřít hranice, což Lukašenko odmítl jako „nesmysl“. V prohlášení, které bylo hodně citováno, poznamenal: „MMF od nás nadále požaduje karanténní opatření, izolaci, zákaz vycházení. To je nesmysl. Nebudeme tancovat, jak někdo píská.“


Barevná revoluce začíná


Je zcela zřejmé, že NATO a západní globalistické skupiny pracovaly na svržení Lukašenka již hodně dlouho předtím, než začaly události, spojené s covid-19. Tento vzdor vůči koronavirovým opatřením zřejmě jen přispěl k urychlení událostí. Západ a jeho „demokratické“ nevládní organizace měly dlouho Lukašenka ve svém hledáčku. Během Bushovy administrativy v roce 2008 americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová veřejně označila Lukašenka za „posledního diktátora“ v Evropě. Poté Rusko vytvořilo Euroasijskou hospodářskou unii společně s Kazachstánem a Běloruskem coby členy. Až do nynějška Lukašenko odmítal Putinův návrh, aby se země sloučila s Ruskem v jeden velký unijní stát. To se ale může brzy změnit.

Protesty vypukly v Bělorusku po volbách 9. srpna, kdy Lukašenko získal zhruba 80% hlasů oproti opoziční „západní“ kandidátce Světlaně Tichanovské, která ohlásila kandidaturu na poslední chvíli. Tyto protesty probíhají podle stejného modelu, který CIA a její různé „demokratické“ nevládní organizace, v jejichž čele je Národní nadace pro demokracii (NED), vytvořily v Srbsku, na Ukrajině, v Rusku a mnoha dalších státech, jejichž lídři se odmítli podrobit globalistickým diktátům. Allen Weinstein, spoluzakladatel nadace NED, prohlásil pro Washington Post v roce 1991: „Hodně z toho, co dnes děláme, prováděla tajně CIA před 25 lety.“ NED je financována vládou USA, ale navenek se po celém světě prezentuje jako „soukromá“ nevládní organizace, podporující demokracii, která však již od rozpadu Sovětského svazu na počátku 90. let sloužila jako nástroj při téměř všech destabilizačních procesech, usilujících o změnu režimu, podporovaných Washingtonem.

Nadace NED uveřejnila v roce 2019 na svých webových stránkách seznam zhruba 34 grantů NED na projekty v Bělorusku. Všechny měly za cíl rozvíjet a školit celou řadu opozičních skupin a místních nevládních organizací, zaměřených proti Lukašenkovi. Granty byly určeny na takové projekty, jako např. „Posílení nevládních organizací: Zvýšit místní a regionální občanskou angažovanost... identifikovat místní problémy a rozvíjet podpůrné strategie.“ Další grant byl na „rozšíření online knihovny publikací, které nejsou v zemi snadno dostupné, včetně děl o politice, občanské společnosti, historii, lidských právech a nezávislé kultuře“. Další grant NED se týká „obrany a podpory nezávislých novinářů a médií.“ A další: „Posílení nevládních organizací: Podpora občanské angažovanosti mládeže“. Další velký grant NED se týkal „školení demokratických stran a hnutí, zaměřené na kampaně efektivní podpory“. V pozadí těchto nevinně znějících projektů NED je schéma pro vytváření speciálně vyškolené opozice, které je v souladu s modelem CIA pro nadaci NED.


Pochybná Nexta


Klíčovou roli při koordinaci „spontánních“ protestů hrál kanál „Nexta“, sídlící ve Varšavě, zaměřený na posílání zpráv a videí, který je založený na aplikaci Telegram messaging. Nexta, kterou „někdo“ považuje za běloruský kanál, je formálně vedena 22letým běloruským emigrantem, žijícím v Polsku, jménem Stěpan Putila. Vzhledem k tomu, že běloruský internet byl od té doby nedostupný, kanál Nexta, spravovaný z Polska, zveřejnil bezpočet videonahrávek s veřejnými protesty a zásahem policie, a nyní má údajně 2 miliony sledujících. Jakmile Bělorusko zastavilo přístup k internetu, kanál Nexta se rychle stal srdcem barevné revoluce.

Stěpan Putila je také znám pod přezdívkou Stěpan Světlov. Putila dříve pracoval pro varšavský kanál Belsat, vysílající propagandu do Běloruska, který je financován polským ministrem zahraničí a agenturou Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). Spoluzakladatelem a šéfredaktorem kanálu Nexta je od března 2020 běloruský exulant Roman Protasevič, který v minulosti pracoval pro propagandistická média americké vlády - Radio Free Europe/Radio Liberty. Protasevič také pracoval pro polské Euroradio, které částečně financuje USAID. Aktivně se účastnil demonstrací, organizovaných CIA v letech 2013-14 na náměstí Majdan v Kyjevě, a podle jeho Facebookových lajků má blízko k ukrajinské neonacistické jednotce Pahonia. V dubnu 2018 se Protasevič objevil na ministerstvu zahraničí USA ve Washingtonu, což je pozoruhodné spojení. Na Facebooku k tomu poznamenal: „Začíná nejdůležitější týden v mém životě.“ Téhož dne uveřejnil fotku, na níž se nachází přímo na ministerstvu zahraničí, a uvedl: „Nikdy v životě jsem neměl tolik důležitých a zajímavých setkání.“ Po návratu z Washingtonu začal od 31. srpna 2018 pracovat v běloruském rádiu Euroradio.fm, které financuje USAID. O dva roky později Protasevič koordinuje protesty proti Lukašenkovi z Varšavy prostřednictvím kanálu Nexta. Že by náhoda?

Kanál Nexta, který používá v Londýně registrovaný Telegram, a nachází se v Polsku, které je členem NATO, nebyl vypnutý. Nexta uveřejňovala prostřednictvím sociálních sítí informace, jako jsou např. plány na protesty, doba a místo shromáždění na demonstrace, kdy zahájit stávku, kde je shromážděna policie, atd. Nexta také zveřejňovala texty s požadavky protestujících, aktualizace o zatčení, informace o místě, kam odvezla pořádková policie zatčené demonstranty, kontakty na právníky a ochránce lidských práv, a také mapy, na nichž byla vyznačena místa, kde se nachází policie, a adresy míst, kde se mohou protestující schovat.

Uživatelé také dostávali rady, jak obejít blokování internetu pomocí proxy serverů a jiných prostředků. Maxim Edwards, proopoziční britský novinář z Global Voices, popsal kanál Nexta těmito slovy: “Je jasné, že tento kanál nejen informuje o protestech, ale také hraje zásadní roli při jejich organizování.“

Není pochyb o tom, že by takováto koordinace ze zahraničí nebyla možná, pokud by kanál Nexta neměl skutečně velmi sofistikovanou pomoc od určitých zpravodajských služeb. Nexta tvrdí, že její financování je závislé na „darech“ a reklamách, avšak prohlašuje, že nedostává žádné „granty“ od vlád nebo nadací. Ať už je to pravda nebo ne, je to odpověď, která nám něco málo objasňuje. Je jedním z „dárců“ USAID nebo nadace Open Society? Relevantní je, že kanál Nexta používá kybernetickou technologii, kterou Bělorusko nemůže vypnout. V roce 2018 se ruská vláda neúspěšně pokoušela zakázat aplikaci Telegram kvůli tomu, že odmítala prozradit své zdrojové kódy.


Globalistické snahy


Opoziční političtí kandidáti Lukašenka jsou také překvapivě obratní v taktice, což naznačuje, že je řídí profesionálové. Světlana Tichanovská, údajně „politická novicka“, která se do politiky vložila v době, kdy zatkli jejího manžela a zakázali mu kandidovat, tvrdí, že vyhrála volby na základě výzkumu, při němž jsou dotazováni voliči, kteří právě vyšli z volebních místností. 14. srpna Tichanovská oznámila, že vytváří „koordinační radu“, která má zajistit poklidné předání moci. To připomíná výzvu Valerije Cepkala, jiného opozičního kandidáta, který dříve pracoval ve Washingtonu jako běloruský velvyslanec, jemuž bylo zakázáno kandidovat na prezidenta, stejně jako Sergejovi Tichanovskému, manželi Tichanovské. Cepkal to nazval „fronta národní spásy“.

Přestože je Bělorusko malá země, která má méně než 10 milionů obyvatel, Západ velmi sází na tyto destabilizační snahy. John Brennan, šéf CIA v době Obamovy vlády, řídil v roce 2014 státní převrat na Ukrajině, podporovaný Spojenými státy, s cílem zabránit Ukrajině, aby vstoupila do ruské hospodářské unie. Tento převrat nepřinesl Ukrajině nic dobrého. Výsledkem byla vláda, v jejímž čele stanuli jiní zkorumpovaní oligarchové, kteří se přátelili s Washingtonem, zejména za Obamovy vlády.

Agentura NED se v roce 2018 pokusila destabilizovat Arménii, další část ruské Euroasijské hospodářské unie. Pokud by se jim to nyní podařilo s Běloruskem, pro Rusko by to mohlo mít závažné vojenské a politické důsledky. Zda Lukašenkovo vzdorování opatřením, která vydala Světová zdravotnická organizace proti koronaviru, sehrálo roli v načasování probíhajících snah o barevnou revoluci v Minsku, není důležité. Je zjevné, že globalistické vyšší síly na Západě, včetně EU a Washingtonu, si přejí rozvrácení Běloruska, jako tomu bylo před šesti lety na Ukrajině. Pokud uspějí, můžeme si být jisti, že budou mít dost odvahy na to, aby to později zkusili v Rusku.24 komentářů :

 1. Žádná revoluce se zatím nekonala a protesty byly připraveny ještě před volbami protože bylo jasné že "opozice" nemá šanci volby vyhrát. Jen cirkus který byl, jak jsme zjistili, financován i od nás, opět měl Lukašenko pravdu. Stávky nejsou, všechny závody v Bělorusku pracují.

  OdpovědětSmazat
 2. Nejen Lukašenko vzdoruje koronaviru. V sobotu byla v Berlíně velká demonstrace proti koronavirové tyranii na které vystoupil i Kennedy. Před Bundestagem zasahovalo proti demonstrantům Covidstapo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Projev Kennedyho s českými titulky:
   https://youtu.be/o_ynpx3AquI

   Smazat
 3. V neděli zveřejnila část prozápadní běloruské opozice „svůj“ program. Pokud by uspěli v opakovaných volbách, chtějí v zemi provést totální privatizaci ekonomiky, neprodyšně uzavřít hranici s Ruskem a zakázat používání ruštiny. Prozápadní část opozice má podle odhadů podporu asi 10% obyvatel. Je to ta „parta“, které EU podle rozhodnutí Evropské rady posílá na jejich činnost 52 milionů eur. Přispívá jim i český státní rozpočet 40 miliony korun z kapitoly Ministerstvo zahraničních věcí.
  Za „pár drobných“ by podle not z Bruselu měly být běloruské podniky rozprodány západním firmám. Nebo zlikvidovány. Po odpojení od společného trhu s Ruskem a dalšími postsovětskými republikami by je čekaly velmi těžké časy.
  http://www.novarepublika.cz/2020/08/pul-beloruska-za-52-milionu-eur.html

  OdpovědětSmazat
 4. Revoluce nějak vyčpěla. Závody pracují, demonstrace nesmí narušit veřejný pořádek, tedy ani dopravu a tak demonstrace probíhají na chodnících a projevují se vyřváváním hesel a sem tam vyzpěvováním. Dneska převzali štafetu studenti VŠ, ale ti musejí do školy, protože na demonstrace jako důvod absence nebude brán zřetel a poletí ze škol. Tím pádem čeká hochy vojna. MO už avizoval, že se na ně těší. "Opozice", ale hlavně loutkovodiči se zoufale snaží udržet alespoň zdání aktivity a tedy někoho v ulicích. Běžný "opozičník" půjde demonstrovat o víkendu (zatím), ale ne ve všední den, protože by přišel o práci. Soukromník ho za demonstrace platit nebude a státní podniky už také ne. A navíc - přichází podzim. Už včera demonstrace ukončil déšť. A co až přijdou fujavice. Ono rozhodnost a odvaha ano. Ale odsud až posud. Dokud je pěkné počasí a není do čeho píchnout, proč si nezařádit? Ale mrznout pro nějaké ideály? To po těch revolucionářích nikdo nemůže chtít.

  OdpovědětSmazat
 5. Je to fakt takové zvláštní, že v Bělorusku nejsou hromady mrtvých na koronavirus a to i přesto, že tamní vláda nezavedla žádná drastická hygienická opatření, tak jako v jiných zemích. Jak je to možné, když nám tady v médiích denně ukazovali dramatické záběry z Itálie a Španělska, jak tam lidé hromadně hynou na Covid a v Bělorusku ani ťuk?
  A vůbec nepochybuji o tom, že kdyby v Bělorusku nějací mrtví byli, tak by je západní novináři určitě vyšťourali a s chutí by ukázali na Lukašenka jaký je to zlosyn, že nezabránil epidemii.
  Takže on ten Covid asi zase tak moc nebezpečný nebude a Lukašenko ty "šiřitele" covidové hysterie prostě jen prokouknul.
  Hmm,Lukašenko chytřejší Gatese, kdo by to byl řekl? ;-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Někde jsem si jen tak na okraj přečetl informaci, že v Bělorusku je dodnes zavedený systém očkování, který má mnoho společného s tím, co bylo u nás před rokem 1989. I když očkování asi není lékem na všechno, zřejmě snižuje účinky koronaviru. To také potvrzuje koronavirusový předěl, který se táhne po hranici mezi Bývalými NSR a NDR. V bývalé NDR je podstatně méně nakažených a vážně nemocných, než v západních spolkových zemích. Přesto asi není dobré koronavirus zlehčovat způsobem, který předvedl Lukašenko. Přece jen jsou v zemi tisíce nemocných a stovky lidí na následky nemoci zemřelo.

   Smazat
  2. 22:47 proč sprostě lžete s těmi nemocnými v NDR a SRN?

   Smazat
  3. Toto to můžem vyhlásit chřipko karanténu, protože na ní umírá také hodně lidí. Zkuste si porovnat statistiky z minulých let a budete v obraze. Podle mě kdo má chřipku nebo nějakou nemoc šířící se kapénkami,by měl normálně když de mezi lidi nosit roušku jak je to dávno běžné v Číně.

   Smazat
  4. Hele ty "sprostej kmane" 5:19, misto toho otvirat si tady zobak, skus treba hledat na internetu. Muzes zacit tady: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/af/COVID-19_outbreak_Germany_per_capita_cases_map.svg
   (pocet nakazenych Covid na 100000obyv.)

   Smazat
  5. 5,19
   Nelže,má pravdu!!!!!

   Smazat
  6. Musím se smát tomu debilnímu trolovi 5:19 - on hned třeští, když se mu připomenou výhody reálného socializmu. Dnes je to očkování v NDR - a vyvádí jak opičák, zítra to bude například plná zaměstnanost - a vylítne z kůže, pozítří třeba potravinová soběstačnost - a ukousne si vzteky kus zadku... zábava na pokračování. 8-o)

   Smazat
  7. 5:19 máte jiné informace? On takový předěl skutečně existuje, uvažován je i genofond. Chcete tvrdit, že např. Itálii, Španělsko, Belgii ... Covid 19 zasáhl méně nebo stejně jako Rakousko, ČR či Slovensko?

   Smazat
 6. Copak je to normální držet velké průmyslové podniky ve všelidovém vlastnictví? Lukašenko je starý čestný komunista.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:30 Člověče i stát potřebuje peníze i ve Francii mají státní podniky v Bělorusku žádný komunismus nemají.

   Smazat
 7. Teď zvažte, co dokážou tři mrchy v bílém. Ta s německým občanstvím vyzývala policajty, aby za peníze a byt zradili. Peněz bude asi i díky Petříčkovi dost, potíž bude z byty. Nezbude, než jejich obyvatelé vyhnat násilím.

  OdpovědětSmazat
 8. I v Belorusku musi zavladnout jednou demokracie, jako jsem se ji dockali i my. NENI UZ NIC HORSIHO.

  OdpovědětSmazat
 9. Jen počkej zajíci,privatizace fabrik,např.fabrika na traktory v Minsku,...kolik západních firem,vyrábějící traktory a podobnou techniku by rádo,aby bělorusům fsbrika po privatizaci klekla.Máme zkušenosti,stačí jeden příklad,...OKD,tak to je výsledek privatizace,kterou část bělorusů vyhlží?
  To snad ne.

  OdpovědětSmazat
 10. Tady budou velké demonstrace už jen placené. To je poučení z 89 roku kdy cinkali kíčemi ode všeho státního i svého a dočkaly se kapitalistické demokracie. Ta není pro každého jako ten komunizmus. Vždy zvítězí parazigtizmus.

  OdpovědětSmazat
 11. Myslím si,že Trump potřebuje před volbami nějaký výsledek,aby otupil opozici demokratů.Sice na něj tlačí i nedočkaví mafiáni v USA i v Evropě,rozkrást Bělorusko.O přiblížení NATA k Ruským hranicím,zase slintají USA generálové.Doufejme,že si to Bělorusové nenechají líbit a poženou tuto nezkušenou protestující mládež do práce.Jen otázka,kolik těch protestujících je ze zahraničí?

  OdpovědětSmazat
 12. Proč na náměstích v Bělorusku jsou červenobílé vlajky? Kam zmizela zelenočervená vlajka? Potvrzuje to, že převrat v Bělorusku řídí Západ. Naši poskokové vlastně převrat podporují a kecy o demokracii, svobodě jsou jenom řečnický balast.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 10,26
   Zelenočervená vlajka NENÍ ŽÁDOUCÍ,ovšem fangle,které vlály při okupaci Běloruska Frickem JSOU SAMOZŘEJMĚ ŽÁDOUCÍ!!!!!!.-////

   Smazat
  2. stejné červenobílé vlajky byly mimo jiné vlajky běloruských nacistických kolaborantů.

   Smazat
 13. Proč se Lukašenko "dočkal" revoluce? Protože už číhala za dveřmi a čekala na vhodný okamžik. Výsledky voleb. Protože neodprejskl z trůnu dobrovolně, a nenechal se nahradit nějakou přiblblou "západem" najatou a placenou loutkou, jako náš prezident v roce 1990. Protože si o sobě myslí, že zem spravuje dobře a spravedlivě, a skutečnost, že už tolik let, nehraje roli - viz anglický královský rod vládne GB už celá staletí a ještě nečelili sprosté demonstraci najaté lůzy -protože ji nikdo nenajal.Protože GB vždycky spolupracovala s USA. Té "královské loutky" nevadí - nechali uštvat jenom Dianu, protože byla kontroverzní,nechovala se jako královská loutka, ale nezdrhla včas, jako ta praštěná Meghan se svým Harry ( Taky je to Američanka - ne? A herečka - ta zná dobře své pappenheimské a ví, jak funguje odstraňování lidí s pomocí bulváru). Tak proto se Lukašenko dočkal. Hodně nahnuté to měl i Syrský Assad - toho taky chtěli vyštvat jakožto "diktátora" a štvali ho jak psa! Ale byl zachráněn, naštěstí. Dnes už je ticho po pěšině, už ho neotravujou.No a ten Ukrajinskej se bál - raději zdrhnul včas. Než bejt rozstřílenej najatou sprostou mafií a lůzou jako Ceaucescu i s manželkou? Sprostý zločin - hodně sprostý! A nevyšetřuje se - jak to? Aha? A jsme u jádra pudla.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.