Reklama

středa 9. září 2020

Bylo málem líp

Zbyněk Fiala

9. 9. 2020   VašeVěc

Česko se v červenci vzpamatovávalo rychleji než Německo nebo Rakousko, ale nový poryv pandemie naznačuje, že se nelze vrátit do světa, který tu byl dřív.

Byla to sice čistá pětka, nikoliv krásných čtyři mínus, ale červencový pokles průmyslové výroby o 5,0 procenta proti loňskému červenci znamenal zlepšení o 5,7 procenta proti letošnímu červnu. Noříme se z bažin? Zapomeňte na to, pak přišla znova strašidelná čísla z nástupu koronaviru. Nikomu se do toho nechce, ale kdoví, jestli nebudeme muset ekonomiku znovu vypnout. Zvyšuje se také zaostávání domácího sektoru a vázne přechod k elektromobilitě a decentralizaci.

https://www.czso.cz/csu/czso/cri/prumysl-cervenec-2020

Zelená vypadá na křižovatce vstřícně, ale rostoucí zelená skvrna kolem Prahy na epidemiologické mapě Česka ukazuje, že z centra republiky se znovu šíří nákaza. Samotná Praha je žlutá, to znamená, že začíná „komunitní přenos“, ztrácíme přehled, odkud se to bere. Z pohledu naivního pozorovatele to může být tím, že Praha je bohatá a víc se cestuje do zahraničí, zatímco kolem Prahy se víc staví a vyrábí a je tam víc zahraničních dělníků. To naznačuje i dílčí informace, že v těch nejstarších věkových kategoriích nepřibývá moc případů.

Zářijová realita vypadá mnohem chmurněji než červencové statistiky o průmyslové výrobě, zahraničním obchodu a stavebnictví, které působily dojmem, že se vracíme do někdejší kondice. Bylo to patrné zejména na energetice, která se vrátila k loňským hodnotám, a najde se hodně ekonomů, kteří budou tvrdit, že výroba elektřiny či cementu vypovídá víc o stavu ekonomiky než umělá čísla o HDP.

Česko se zlepšovalo z dubnového dna rychleji než Německo nebo Rakousko, kdy jsme byli všichni hluboko pod úrovní dokonce roku 2015. V červnu už jsme byli víc jak procento nad hladinou, Rakousko na hladině, ale Německo stále víc jak 13 procent pod vodou. Nejrychleji v regionu teď rostou Poláci. Řekl bych však, že to jsou tuplovaně stará čísla, protože vedle obnovy běžného provozu, kde jsme spolu s Poláky pašáky, tu probíhá také transformace do zcela odlišných poměrů, do kterých se nám a Polákům ze století páry a nafty pořád moc nechce.

Za nejdůležitější průmyslovou událost bych proto považoval setkání šéfů Tesly a Volkswagenu, Elona Muska a Herberta Diesse, ke kterému došlo 3. září na letišti Braunschweig u Volksburgu. Společně se tam svezli v elektrickém ID.3, možná nové vlajkové lodi automobilky, ke které patří i Škoda. Nikdo o tom setkání předem nevěděl, ale teď si je můžeme prohlédnout třeba na Youtobe.

https://www.youtube.com/watch?v=kibzkqgrfSU

Není to žádná pirátština, video po pár dnech uvolnil VW. Proč to udělali? To je, o čem se spekuluje. Nebyl zveřejněn obsah jednání obou osobností, které reprezentují nejmodernější (Tesla) a největší (VW) automobilovou výrobu světa. Z videa se dají vyčíst Muskovy pozitivní poznámky k ID.3. „Na auto, které není sportovní, je to docela dobré,“ říká třeba během zkoušek akcelerace na letištní ploše. Zveřejnění videa možná má jen reklamní význam, ostatně, na LinkedIn.com je umístil sám Diess.

https://electrek.co/2020/09/07/tesla-ceo-elon-musk-test-drive-vw-id3-video/

Avšak význam tohoto setkání může být dalekosáhlejší. Obě automobilky chystají evropskou elektrickou ofenzívu. Tesla staví gigafactory na baterky u Berlína, VW hromadí roční zásobu nových ID.3 než spustí masový prodej. Bylo to setkání konkurentů, byť přátel, s čímž se oba netají, nebo příštích partnerů?

Ve stejných dnech byl ohlášen technologický průlom v baterkách, kterými má být v budoucnu zásobován VW. Mají být založeny na čistém lithiu, zatímco dosud byly dostupné jen lithiové příměsi. Dodávat to má Quantum Scope, kalifornská společnost s podporou Billa Gatese, která se nyní chystá na burzu s předpokládaným přílivem kapitálu ve výši 4,3 miliardy dolarů.

Zatím se obchoduje jen s nadějí. Baterky Quantum Scope, které by VW chtěl používat od roku 2025, mají k průmyslové výrobě daleko, je tu jen laboratorní doklad, že by to snad šlo. Výsledkem má být podstatně vyšší dojezd na jedno nabití do kapacity 50 procent.

https://marker.medium.com/vw-one-ups-tesla-with-a-revolutionary-battery-breakthrough-be51849ea092

To je pro spoustu lidí jistě důležité, byť loňský jednoduchý průzkum mezi dvacítkou moravských uživatelů elektrického auta ukázal, že lidem dojíždějícím za prací nebo při pravidelné obchodní činnosti běžně stačí nějakých 30 – 40 kilometrů denně, výjimečně něco přes dvě stovky. Dovolená u moře je něco jiného, ale kupovat si auto jen kvůli tomu? Pokud vůbec ještě nějaké dovolené u moře budou…

O stavu české elektromobility raději nemluvit, loni se prodaly jen asi dva tisíce vozů, které se nabíjejí ze zdi buď výlučně, nebo jako hybridy. Perspektivy Škody jsou stále v mlhách. Možná to bude chtít nový šéf dohonit, možná jen ozdobí okna jedním podporovaným elektrickým modelem a jinak pojede postaru. Domácí prostředí není nakloněno velkým inovacím. Česká vláda se ocitá v zajetí skupinových zájmů, které jsou nepřátelské k probíhající civilizační změně. Ano, k té, kterou přináší elektromobilita, či obecně elektrická trakce, a souběžné změny energetiky a obecněji průmyslové výroby k decentralizaci.

Typická je snaha MPO přeměnit velké teplárny na biomasové místo toho, aby se soustředila podpora na decentralizaci vícezdrojové tepelné energetiky. Teď je samozřejmě hlavním dodavatelem biomasy kůrovec, ale nejde o nový nápad. Už dřívější pokrytecké pokusy velkých elektráren, které přimíchávaly biomasu k uhlí a předstíraly zájem o životní prostředí a klima, jen drancovaly lesy a likvidovaly zdroje, které měly sloužit energetické soběstačnosti obcí.

Svět je v krizi, ale naše starosti se koncentrují doma. Zatímco tržby z vývozu průmyslových podniků v Česku se v červenci proti loňsku dokonce nepatrně zvýšily (o zlomek procenta), domácí tržby klesly o 8,7 procenta. Podobně je to s novými zakázkami. Ty v zahraničí se snížily jen o přijatelných 1,6 procenta, ale domácí zakázky propadly o 8,7 procenta.

Dívejme se taky na veletoky peněz. V Česku existuje představa, že koronavirová krize nás vyjde za dva roky někam pod dva biliony veřejných i soukromých korun, tedy asi dvě pětiny jednoho HDP. Německo počítá s podstatně vyšším nákladem, a přesto má pomalejší obnovu ekonomiky. Neumějí to? Spíš dávají tak obrovské prostředky do transformace, se kterou tak váháme. Celosvětově už byla ekonomika našlehána asi 20 biliony dolarů nejrůznějších fiskálních i monetárních opatření.

https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4488964/co-jeste-by-se-mohlo-ve-svetove-ekonomice-pokazit-do-konce-roku.html

Český HDP je asi 0,2 bilionu dolarů, světem se tedy honí sto českých ekonomik navíc. Část z toho je zadělávka na bankovní krizi a potopení dolaru, ale část jsou znovu ony transformační náklady, které rozhodnou o příštích vítězech a poražených.

V Česku dáváme přednost debatám o iracionálních nesmyslech, jako je hádka o pěti tisících pro seniory jako „volebním dárku“ nebo ve stejném smyslu i zrušení superhrubé mzdy. Začněme u toho druhého. Samozřejmě, že pokles zdanění z 20 na 15 procent přinese velký výpadek daňových příjmů. Kdybychom se na to dívali jen z tohoto pohledu, zodpovědný hospodář se do toho nikdy nepustí. Jenže nemělo by uniknut, že spolu se zavedením superhrubé bylo zavedeno „rovné“ zdanění, ozdoba ekonomik Divokého východu. A taky, že zaměstnanci dnes platí podstatně víc daní než korporace.

S těmi dárky je to tedy trochu zamotanější. Důchodci mají dostat jednorázově pět tisíc, a tím to končí. Jestliže však uvažujeme o zrušení superhrubé a odmítáme zavést čtyřpásmové progresívní zdanění fyzických osob, jaké jsme měli před Topolánkem, nabízíme vlastně pětitisícový a větší dárek vysokým příjmům každý měsíc, jeden rok, další rok, furt pryč. Takže o žádný populismus nejde, těch nejbohatších není zas tolik. A pokud se smíříme s tím, že korporace mají platit míň než zaměstnanci, odevzdaně souhlasíme s dalším každoročním posíláním 300 miliard korun do zahraničí.

Nejvíc by možná pomohlo, kdybychom se vrátili k nejstarší praxi a posílali do Německa sto největších volů ročně.13 komentářů :

 1. U mne by znamenalo zrušení superhrubé mzdy kolem sedmi tisíc měsíčně. Jenže byla by chyba to považovat za dárek. Ty peníze, pokud je dostanu, budu investovat na důchod, protože na důstojné důchody nebude stát mít. Ale líbí se mi si svoji budoucnost řídit sám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Pokud hromadně bude hodně lidí investovat (na cokoli),výnos investic bude klesat. A svoji budoucnost si řídíme všichni, i každá veverka (například). Každá zima je její takový zimní důchod. Dokonce si i veverky mezi sebou převádějí zásoby semen od jedné veverky ke druhé (ty prvé se specializují na sběr, ty druhé na převodní transakce). Pokud je hodně těch druhých , toho roku pochcípají skoro všecky.Přeživší mají pak napřesrok více potravy.

   Smazat
  2. Asi nejdůležitější na celém článku je trestuhodný nezájem státu o ty stovky miliard, které klidně odplouvají do zahraničí, aby zvyšovaly životní úroveň všude jinde, jen ne v zemi, kde byly získány. Tímto se Česká republika řadí mezi typické kolonie zemé třetího světa a je jisté, že se světové špičce v životní úrovni nikdy nevyrovnáme.

   Smazat
 2. Pane Fialo, prosím, probuďte se z transformačního snu o elektromobilitě a OZE. Na elektroauta pro každého není dostatek elektráren (záměrně) a ty jistě nebudou vyrábět elektřinu z OZE. Příklad nám dává Kalifornie, kde jsou v přechodu na OZE nejdále a jen letos už kvůli tomu měli několik blackoutů (14.8. - ), protože po západu slunce za bezvětří nestíhali všechnu chybějící elektřinu dopravit ze zahraničí (okolních států USA). Ono totiž na 1 GW OZE musíte mít v záloze téměř 1 GW klasických zdrojů, abyste pokryli výpadky větru a slunce. PK2

  OdpovědětSmazat
 3. Autor se ve svém nadšení pro elektromobilitu strašně plete. Celý tzv. zelený úděl je cesta do pekel ne k pokroku a prosperitě. Ta elektřina se někde musí vyrobit a vyrobit ve stabilních zdrojích ne v nejistých fotovoltaikách nebo ventilátorech. V zimním období se v našem pásmu rapídně eko energie scvrkává. Celá koncepce elektromobility jak je dnes realizovaná je grandiozní podvod. Nebo chcete platit jako domácnosti mega částky za noční odběr energie ke každodennímu nabíjení vozidla za dojíždění do práce? Kde seberete tu levnou energii, když dnes ji dampingově vyvážíme a neni pro občana žádnou lácí? Obdobně jak se budete tvářit když přijedete jako desátý k nabíječce a tam budete čekat bratru 2 hodiny než na Vás vyjde čas na "rychlodobití" autíčka a pokračování v jízdě. Při cestě z Plzně do Brna a zpět to bude na 2 dny. Přijatelná koncepce Elona Muska, kdy přijedete ke stanici a je Vám vyměněn během pár minut celý bateriový blok jaksi nenašla podporu. Prostě EKO auto je v současné koncepci tak na nákupy nebo odvoz dětí do školky a cestě do práce v rámci jednoho města. Nic víc a zvláště v zimě. I ostatní teze zeleného údělu jsou mega pitomosti a žádný ekologický zázrak to nepřinese. Je to o stejném vyčůránkovství jeko u nás celá fotovoltaika.
  Co se týká hospodářství a Covid 19, tak ten má svůj jasně daný program podle kterého se chová a jede. naprosto jej nezajímá nějaký Babiš nebo jakási "demokratická opozice" a jejich kecy. Naprosto jej nezajímá nějaké hosúpodářství, DPH a HDP. Lidé si jej vytvořili a lidé si to odskáčí. Když si diletant vědec hraje na boha vždy to špatně dopadlo. Zdaleka to neni první případ pokroku. Dokonce je mu jedno jestli si o něm myslíme že je chřipička nebo, že zkosí jen staré jedince, případně chudé atd. On klidně zkosí každého momentálně oslabeného jedince ať je starý nebo dítě. A kde berete jistotu, že přežijete i druhé a další infikování, když budete mít poškozený organizmus z prvního ataku? Žvásty jak sám vymizí nebo je to jen záležitost jednoho roku jsou diletantská fantazie. Stejně jako bludy o promoření a získání imunity. Na tu chřipičku máte také dlouhodobou imunitu? Lidi začněte myslet a chovat se podle toho.

  OdpovědětSmazat
 4. Také na seznamu psali že klíčové odvětí jde u skopčáků do kopru to znamená automobilový průmysl. Takže to naše zem pěkně odskáče.

  OdpovědětSmazat
 5. 7:02 Vašemu konání budiž Boží požehnání. Asi máte lepší vlastní Prognostický ústav. Já díky kartářce a věštbě Vengy nevidím své úspory na důchod moc růžově. Jen tak ze srandy jsem si spočítal o kolik na svých úsporách jsem přišel díky oficiálně přiznané inflaci za posledních deset let. Raději vám neprozradím k čemu jsem došel po výpočtu na příštích deset let se stejným růstem inflace. Možná je dobře, že zrušili matiku u maturit.
  Zdravím všechny Tomáš.

  OdpovědětSmazat
 6. noviczech
  ...vědecká elita už v Německu varovala vládu, konkrétně paní Merklovou, že výlučně elektroauto... tímto směrem by se hospodářství ubírat nemělo, ztratí se ohromné množství pracovních míst! Pravděpodobně vodík jako ideální pohon aut!

  OdpovědětSmazat
 7. Hnutí Black Lives Matter používá bílé lidi jako lidské štíty proti policii (Videa)

  http://svobodnenoviny.eu/hnuti-black-lives-matter-pouziva-bile-lidi-jako-lidske-stity-proti-policii-videa/

  Itálie uzavírá přeplněné centrum na ostrově Lampedusa a přemisťuje migranty na lodě

  http://svobodnenoviny.eu/italie-uzavira-preplnene-centrum-na-ostrove-lampedusa-a-premistuje-migranty-na-lode/

  Chicagské gangy uzavřely smlouvu o popravě policistů, kteří na podezřelé vytáhnou zbraň, tvrdí FBI

  http://svobodnenoviny.eu/chicagske-gangy-uzavrely-smlouvu-o-poprave-policistu-kteri-na-podezrele-vytahnou-zbran-tvrdi-fbi/

  Revoluce proti bílé Americe

  Duševně vyšinutý soudce v Detroidu rozhodl, že policii není dovoleno zasahovat do černošských nepokojů

  http://svobodnenoviny.eu/revoluce-proti-bile-americe/

  Pro případ Trumpovy volební výhry naplánovali demokraté puč

  http://svobodnenoviny.eu/pro-pripad-trumpovy-volebni-vyhry-naplanovali-demokrate-puc/

  OdpovědětSmazat
 8. Jen hezky šetřete, inflace vám úspory sežere. Bude skoro všude, covid zmákla jen východní Azie. A jak už se tu psalo, zelená energetika je totální kravina, představy o zázračných bateriích jsou už přes sto let mimo mísu. Platí totiž elektrochemická ekvivalence, jeden elektron na jeden atom je 96 ooo ampérhodin na gramatom. Účinnost se dá zlepšit jen o pár procent.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Inflace krade úspory (jejich reálnou hodnotu) od ministrování Václava Klause.

   Smazat
 9. a)z testů na koronavirus nevyplývá, že kladně testovaní onemocní alespoň v 90% případů, proto je predikce podle pozitivně testovaných nesmysl.
  b) EU údajně investuje a staví na Sahaře výrobu vodíku z fotovoltaických elektráren, který chce dodávat do Evropy tankery. Z bezpečnostniho pohledu je v oblasti vysoká nestabilita, takže je to taky nesmysl.
  c)Lisabonská smlouva má cca 360 stran a umožňuje vlastně všechno,
  takže nejde o demokracii.
  d) článek 10 ústavy zrušil suverenitu ČR a všechno může být vymahatelné sankcemi.
  e) morální prostředí se změnilo a ani písemné smlouvy se nedodržují.
  f)chyba v 89 byla cesta na západ, měly s zrušit strany a zajistit povinnou účast všech na řízení obce. Neschopní by byli odhalení včas a nedostali by se na místa na která nestačí.

  OdpovědětSmazat
 10. jo a ještě nezapomeňte dodat že za vše může Andrej babis ve spolupráci s volodou Putinem za pritakavani kima

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.