Reklama

pátek 4. září 2020

Co potřebuje Evropa, aby mohla vzdorovat Turecku?Ivan David

4. 9. 2020

Každého napadne, že jednotnou solidární politiku. Nejen zahraniční, ale i hospodářskou – aby silnější státy neustále nevykořisťovaly ty slabší, jako jakýsi „kanónenfutr“ hospodářského růstu států na severozápadě Evropy. Protože dividendy a další miliardy, které tečou na západ, k „matkám“, nutně musí někde chybět a někoho jiného oslabovat. Jednou z takto oslabených zemí, které přijaly pro ně nevýhodnou, ale ideologicky prosazovanou ideu jednotné měny, je i Řecko. Zaplatilo za to draze ve fázi tzv. hospodářské pomoci německých a francouzských bank, které ho vnitřně zcela vyčerpaly a v podstatě vykradly. Naproti tomu Turecko si nemá nač stěžovat, ohledně finančních toků z Evropy. Tam je tok peněz jednoznačný. A protože osa sporu leží na turecko-řeckých hranicích, je podpora EU jasná ve prospěch Turecka. To je fakt „an sich“.


K tomu přistupuje podpora NATO. Včera večer vyhlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, že Turecko a Řecko zasedly ke společným rozhovorům, které by snad znamenaly bod obratu. Jakmile to v Aténách slyšeli, rozhodně toto prohlášení dementovali. Vychází najevo, že vojenská zastoupení Řecka a Turecka v centrále NATO snad souhlasila s „technickými rozhovory“, ale jak napsal na svůj Twitter Michal Ignatiou, zpravodaj v Bílém domě, „nebylo to konzultováno s politickým vedením“. Atény tvrzení Stoltenberga jednoznačně popírají. Rozhovory prý budou možné, podle řecké vlády, „až turecké lodě opustí řecké pobřežní vody a ukončí výzkum dna řeckého podmořského šelfu“.


Celá tato akce generálního tajemníka NATO, jak píší řecké weby, jen zvýšila podezření řecké vlády, že se zde nehraje úplně čistá hra a spekulují o podpoře tohoto kroku ze strany diplomacie USA a Německa. Pro Turecko je následné řecké dementi vítaným argumentem, kterým poukazuje na to, že „Řekové nechtějí jednat“.


Co se Německa týče, při zběžném přehledu zahraničních webů mi padl do oka komentář Thomase Enderse, bývalého generálního ředitele konsorcia Airbus a dnešního předsedy Německé společnosti pro zahraniční politiku (der Deutschen Gesellschaft für Auswärtige Politik). Komentář napsal jako hostující autor pro Neue Zürcher Zeitung, možná i z toho důvodu, že doma by mu ho nikdo nechtěl zveřejnit, zatímco švýcarské noviny jsou zřetelně svobodomyslnější. Ve svém komentáři totiž v podstatě obviňuje německou zahraniční politiku z nedostatku odvahy a alibismu.


Enders si vytyčil jako základní myšlenku, že „EU potřebuje odvážnou německou zahraniční politiku. Tváří v tvář ozbrojeným agresorům, jako je Turecko, pomáhá pouze důvěryhodné zastrašování“. Tedy pouze hrozby, které jsou podložené silou a u kterých je jasné, že budou uskutečněny. A požaduje jednoznačnou podporu Řecku, které chrání hranice EU. Řecko, nikoli Turecko, které za ochranu hranic EU kasíruje miliardy a pak k nim pošle davy ilegálních migrantů. To Řecko podle Enderse zabránilo jejich proniknutí na území EU. „Německo chce pokračovat ve zprostředkování, ponechat otevřené kanály pro diskusi s Ankarou a zařadit toto téma na pořad jednání různých orgánů EU. Dobře tedy. Ale je to dost? Proč spolková vláda jasně neobjasní, na čí straně je, a neprohlásí, že v případě potřeby uvalí sankce také na Ankaru?“, kritizuje spolkovou vládu Enders.


Uvalení sankcí na Ankaru. Bolavé téma. Nyní je na pořadu spíše uvalení dalších sankcí na Rusko a možné ukončení projektu North-Stream 2. Možná Angela Merkelová hodlá nahradit ruský plyn tím řeckým, který si ale levně koupí od Turků. Ostatně, co se německého zprostředkování týče, řecký premiér Kyriakos Mitsotakis dal jasně najevo, že pokud by chtěl neutrálního zprostředkovatele, zvolí Švýcarsko.


Enders ale vidí příčiny německého lavírování i jinde. „Problém berlínské zahraniční politiky jde mnohem hlouběji a projevuje se nejen v chování spolkové vlády v současném egejském konfliktu. Je výsledkem let autosugesce politických elit, že abstinence od vojenské moci a multilateralismus mohou být pro Německo jedinou odpovědnou zahraniční politikou.“ Míní tím zejména stav, kdy po tzv. „leading from the middle“, Ursuly von der Leyenové na postu spolkové ministryně obrany, což je možno přeložit jako „vedení ze středu“, tedy snaha nikoli se vojensky exponovat, ale schovávat se za jiné, přivedla Bundeswehr do stavu naprosté neschopnosti boje. A dává to do kontrastu nejen s Řeckem, ale i s Francií, která může na turecké provokace reagovat hrozbou odvety, což Německo nemůže. Země, která nemá reálnou vojenskou sílu, nemá čím zastavit agresora. Což platí o mnoha zemích EU, nejen o Německu. Enders to vidí ze svého pohledu. Otázka je, zda by Německo chtělo svou bojeschopnou armádu použít v případě hrozby ozbrojeného konfliktu nasazením na obranu evropských hranic. Protože prostředky samy o sobě nic neznamenají, když chybí vůle.


Thomas Enders také konstatuje, že „turecká agrese v Egejském moři nespadla letos z nebe. Zapadá do obrazu stále expanzivnější a agresivnější zahraniční a vojenské politiky v Sýrii, Libyi, vůči Kurdům a nyní také ve Středomoří. Stejně jako si Vladimír Putin stanovil za cíl napravit rozpad Sovětského svazu a shromáždit co nejvíce ztracené „ruské půdy“, Recep Tayyip Erdogan zjevně chce, aby Turecko bylo v Turecku dominantní silou, podle příkladu Osmanské říše, která padla před sto lety Východní Středomoří, Balkán a Střední východ. 


Erdogan zároveň už léta zintenzivňuje represi uvnitř své země a zavírá do žalářů nepopulární politiky, novináře a soudce. Dnes je Turecko de facto diktaturou, vládou jednoho muže, i když zde (stále) existují demokratické volby.“


Už i vlivní lidé v Německu vidí neudržitelnost alibistické politiky Německa, nyní i nominálně vedoucího státu EU, vůči Turecku. A nelíbí se jim. Na druhou stranu, články kritické vůči vlastní vládě raději zveřejňují v zahraničí. 


Na závěr je stále jasnější, co Evropa potřebuje, aby mohla vzdorovat Turecku – musí CHTÍT vzdorovat. A vyhodnotit, co je skutečné nebezpečí a co je „povinná agenda amerického deep state“, který má prolezlé snad všechny evropské vlády odchovanci různých „Aspen Institutů“. Amerika Turecko jako hrozbu nevnímá – je to partner v NATO a stále potenciální země nástupu pro válku s Ruskem. Malé evropské státy jsou z hlediska NATO naprosto postradatelné a mají jen sloužit. Poučení to vědí nejpozději od bombardování Jugoslávie.

28 komentářů :

 1. S Turkama se vede válka dlouho a marně, s tím je lepší se domluvit, jak říkával právě Churchill. Co mi ale nejde pod nos je ta snaha nedat po tlamě komoušům z Pekýnu! V době když Evropané měli ještě zdravé instinkty a svět byl jakžtakž v pořádku, tak by je nikdy nenapadalo podporovat rudochy, byť se hlásili ke Kristovy a tedy k deklarovaným základům dnešní EU! Tehdy volba byla jasná, s tchajpchingy se nevyjednává, byť by jejich vůdce byl stokrát Ježišův brácha! A dnes s ještě pro mě horší verbeží kliďánko kšefrujou! Jen proto, že se hlásí k nedeklarovaným základním kamenům EU - tedy marxismu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Holt chamtivost západních výrobců a byznysmanů, nic jiného v podpoře Číny nehledejte, jde o zisk. To samý bylo za bolševiků v Rusku i za Hitlera v Německu, kšeft je kšeft.

   Vymazat
  2. Ano vládnou parazitičtí kšeftaři a pokud jich byla únosná míra, dalo se to vydržet. Jenže se přemnožily, jejich apetit je nekonečný a tak se začínají požírat mezi sebou. Tak zdegenerovaly, že si myslí že si stačí sami. Většina lidí už jím je na obtíž.

   Vymazat
  3. https://uloz.to/hledej?q=havel

   Vymazat
 2. Proč vzdorovat? Ať se světové elity, ať je to Petr nebo Pavel, konečně stlemí, a dají všem lidem dobré vůle pokoj. Musí se politické elity neustále navzájem provokovat, často úplnýma kravinama? Ten řek tohle ten řek tamto, ten za to vypověděl diplomata, tak tenhle taky, - jak pitomci, co hrajou někde v parku kuličky. Za mohutného skandování medií, protože celý svět je doslova vystlán a prošpikován novináři, bulvárem, a novinářským kompostem. Ten musí denně přilévat olej do ohně toho haštěření, aby nikdy neskončilo - kdyby skončilo, o čem by psali? K čemu by byli využitelní? Politické štvanice musí být, i kdyby si je novinářský kompost měl vymýšlet - dnešní media jsou zbraně hromadného ničení, proti nimž žádné zbraně v podstatě neexistují. Kdyby někdo vyvezl všechen ten světový mediální hnůj někam na pustý ostrov, během měsíce by byl všude klid a mír. Nikdo by nic nevěděl,každý by se staral sám o sebe. Vlády a politici by pečovali o lidi ve svých zemích, a přestali by se srát do jiných zemí - nebyla by media -kdo by je poňoukal a otravoval? A v televizi by byly přípustné jen příběhy o lásce a pohádky - všechno zabijácké svinstvo by bylo vyvezeno do nějaké rokle. Ale jak už jsem psal - žvaní se o míru, ale ve skutečnosti nikdo mír nechce. Když budu vydělávat na žebrácích, taky mi jich nebude smět být líto, a nebudu dělat nic pro to, aby se jim vedlo lépe, naopak, - čím víc žebráků, tím plnější pupek budu mít já. Proto je světová občanská "luza" neustále pomocí medií uměle a účelově udržována ve strachu, a elity se haštěří mezi sebou, a řeší nepodstatné kraviny, aby se neřeklo. V Turecku byla řada lidí jako turisté - všechno se jim líbilo, lidem se tam žije dobře, vše je normální. O čem se tedy pořád žvaní a žvatlá?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vzdorovat podle mne znamená zachovat si vlastní duši. Nelze být současně křesťan a mohamedán.

   Vymazat
  2. 23:55 Nelze si současně zachovat vlastní duši, a přitom být křesťanem nebo Mohamedánem.

   Doba Temna nastala povýšením otrockého náboženství "líbání panského biče" za státní náboženství Říše římské a cenzurou křesťanství Nikajským koncilem a následnými.

   Vymazat
  3. 3:49 Být křesťan či mohamedán představuje jasnou kulturní identitu.

   Vymazat
 3. Co potřebuje Evropa, aby mohla vzdorovat Turecku? Křesťanskou identitu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 22.46 Právě to otrocko/otrokářské křesťanství dostalo Evropu do pozice posluhy posluhů podle návodu Rabína Ovadia Josefa... největšího Izraelce všech dob.

   Vymazat
  2. Největšího Izraelce všech dob ukřižovali a na kříž mu připevnili nápis: Ježíš Nazaretský, král židovský.

   Vymazat
  3. Na https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Homosexualove-Romove-cernosi-Ekonom-varuje-pred-radikalizaci-politiky-identity-636005 se píše, že "politika identity" je přirozenou reakcí na křivdy. Pravověrné křesťanství však není otrokem křivd.

   Vymazat
 4. Co to je za otázku? "Co potřebuje Evropa, aby mohla vzdorovat Turecku?" 1. proč je uvedena "Evropa", když jde o Německo? 2. Německo přece nechce vzdorovat Turecku, ale chce se s ním spojit v Eurosvazu: hospodářsky i vojensky. 3. A i kdyby to nebyla v naprosté většině věc Německa, pak co to je "Evropa"? Je to Eurosojuz, čili Německo, nebo je to jakési mlčící procento obyvatel na území Evropy, nebo jsou to odpůrci Eurosojuzu? Koho myslí autor Evropou? Mocensky, politicky i vojensky je to vládnoucí Německo. Pane doktore, prosím, raděj pište články o Německu. To nás všemožně ohrožuje a znásilňuje. A nejen až teď. Už v r. 1620 hrozila Čechům rychlá germanizace a včlenění do Německa (kromě Bavor), zachránilo nás vítězství Habsburků na Bílé hoře, germanizace se pak roztáhla na staletí. Za protektorátu ta hrozba trvala několik let, zachránila nás Rudá armáda. Pište, prosím, o tom, kdo nás zachrání teď? Sami Čechové se Německu neubráníme nadlouho. Děkuji.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Problém je vtom, že Německo už neovládají němci.

   Vymazat

 5. Moji maly hodni Turci cili pochopeni mechanismu dejin.

  Globalisti koupili veskere nemovitosti okolo Hedvabne Stezky zadarmo pomoci domacich clenu sve skupinky.

  Ted posilaji sve hodne uprchliky do Evropy z Turecka.
  Rikaji nechcete .. zaplat te Turecku penize.

  Za penize za uprchliky se vybuduje Turecko a Hedvabna Stezka a bude pomahat Globalistum proti Cine a Rusku!!

  Veskere nemovitosti zvednou ceny na uroven Japonska a veskere pozemky okolo Hedvabne Stesky budou mit cenu zlata za dobry pristup na obchodni tepnu civilisace a vse bude vlastneno Globalisty.

  Prisun uprchliku je nekonecny diky umele populacni explosi.

  Cimz Evropa vybuduje celou Hedvabou Steku a da Globalistum nekonecny mnozstvi penez do rukou , ktere byli vzali Evrope.
  Tyto penize pomuzou Globalistum aby vlastnili vsechno na svete!!

  Nemci pak jako vyvoleny narod dostanou za to celou Evropu jako protektorat.

  A tak cela Evrope kraci do pasti a maji nahubky na ksichtech !!!

  Vysvetlete mi , co je na planu chybneho???
  Vzdelejte mne!

  Brouk Pytlik  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není tak jisté, že se to globalistům povede, alespoň v dohledné době. Na mnoha místech jejich řídící snaha ztroskotala. Lidově řečeno-nemají na to. A v tuto chvíli se do akce zapojil Putin, který vede politiku na globální úrovni a je ochoten některé úkoly za globalisty vyřešit. Ovšem s podmínkou, že bude Rusko soběstačný a suverenní stát. A globalisté museli ustoupit, jinak nás všechny čeká konec civilizace po jaderné válce a to včetně globalistů Protože kam by asi tak utekli, že? Takže já bych neházela flintu do žita a pokud bude mít naše vládnoucí garnitura jen trošku pud sebezáchovy, bude vědět ke komu se v budoucnu připojit.

   Vymazat
 6. Evropa potřebuje jediný;Důsledně se zbavit VŠEHO muslimoODPADU,Banderoksindlu a fašopobaltí... tak přijde šmahem o podporu i amiokupant a fašoEU a bude klid!!!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Coz se nemuze stat jak ukazal Brouk Pytlik.

   Vymazat
  2. 7:24
   Může, ale není vůle.... 30.let už je v ČR je Zvůle

   Vymazat
  3. Žába na prameni existuje, ale jenom sám Babiš to není. Vítr vane od Bruselu a taky od neziskovek.

   Vymazat
 7. Otázka je, zda by Německo chtělo svou bojeschopnou armádu použít v případě hrozby ozbrojeného konfliktu...

  Ne. Použijí vlastní prostředky, ale vojáci budou pocházet z jiných evropských zemí, východních. Zároveň tyto země za německé prostředky zaplatí - pamatujeme na Británii, že? A věřte, že Němci vyúčtují každý cent.

  OdpovědětVymazat
 8. Co potřebuje Evropa jiné politiky a ne liberály ovládané miliardáři z usa.

  OdpovědětVymazat
 9. http://www.nwoo.org/2020/09/04/zatimco-nam-definitivne-otravili-navalneho-ve-stredomori-a-kolem-neho-je-stale-rusno/
  Turecko se alespoň verbálně posouvá z pozice „váženého spojence“ do pozice potížisty, se kterým bude nutno něco dělat, jak píší už i německé noviny a weby.

  To asi ano, jede hru a my dostáváme góly i odjinud a z vlastní loutkárny maňasů. Nevzdělatelných sebezáhub.

  Z ae

  TREX
  Vsadil jsem se se svým obchodním partnerem, ze Ussa se do 2021 rozpadnou:-))
  Věřím, ze vyhraji sazku

  5 OdpovězZář 4, 2020 22:57
  hey hou
  Návštěvník
  hey hou
  To už jsem psal před dvaceti lety že usa jsou prázdný pojem dveří do nikam oligarchů. Pomelou si svou s největší státní firmou vězenstvím kterou rozšiřují a světově snaží a o co víc úspěšně třeba i s kalergiho fondem/eu na evropany.

  Nemáte představu o hrách skořápkářů deep state.
  https://www.youtube.com/watch?v=d2sWFTMVNUc
  Od té doby rejstřík rozšířili.
  https://www.youtube.com/watch?v=LXrnprlMyB8

  http://www.novarepublika.cz/2015/08/200-let-terorismu-usa-prehledny-seznam_24.html

  0OdpovězUpravZář 5, 2020 10:30

  OdpovědětVymazat
 10. No až Turecko přestane zasahovat do Řeckých teritoriálních vod, nebude co řešit. Jenže celá administrativa EU a NATO je takový moloch, ve kterém se už ani neví co bude zítra.

  OdpovědětVymazat
 11. To je jednoduché, ale dnes nedosažitelné, pokud se nezmění hodnoty.
  Potřebuje skutečnou poctivou morálku, kdy čest bude ctí, poctivost poctivostí, atd v původních významech a chápání. A vyhodit za plot pseudohodnoty.
  Naivní? Ano zdánlivě, ale jedině možné, protože od toho se odvíjí vše ostatní.

  OdpovědětVymazat
 12. Neziskovky ničí všechny země! Totální rozvrat!

  OdpovědětVymazat
 13. zrušit nesmyslný EU parlament. Nechat rozhodovat svéprávné státy o své budoucnosti. Ty kteří se podíleli na zničení ekonomik evropských zemí poslat do vězení a část na oddělení psychiatrické péče.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.