Reklama

pondělí 14. září 2020

Daniel Vávra poznal novou fintu internetových gigantů proti svobodě slova. Máte smůlu, nedovoláte se (Petice k podepsání)

14. 9. 2020 ParlamentníListy a Facebook plus YouTube

Vývojář Daniel Vávra stojí mimo jiné za nejnovější peticí proti omezování svobody slova na sociálních sítích. Zároveň tomuto tématu věnoval jeden díl svého sledovaného internetového pořadu Jáma pekel, kde apeloval na zastavení nové formy cenzury na internetu. Díl nesl název „Novodobá cenzura, cancel culture, manipulace a jak s ní bojovat“. A po jeho zveřejnění čekalo na tvůrce velmi nepříjemné překvapení.

„Moje video o cenzuře a naší petici je podle YouTube nevhodné pro inzerenty, protože obsahuje obsah nevhodný pro většinu inzerentů... Tak jo. Určitě. Většina inzerentů má jistě naprosté trauma z toho, když někdo hovoří o tom, že není dobré, když Facebook a Google cenzurují videa a příspěvky a u toho bude rekalama na jejich produkt,“ poznamenal k tomu, co se mu přihodilo, Vávra.

„Jen si to představte, člověk kouká na video o cenzuře, najednou se mu tam objeví reklama na pojištění a on si řekne: ‚Ježišmarjá, tam se pojistit nenechám, dávají si reklamu k extremistickým videím, kde se tvrdí nechutné věci, jako že svoboda slova je dobrá! A proboha! Já se na to video vlastně koukám! Měl bych se udat! A měl by se zrušit YouTube, který to u sebe toleruje! A ten člověk, co to natočil, by vlastně měl jít do uranových dolů!‘,“ dodal.

„Jinak zdá se, že ‚automatické‘ systémy automaticky demonetizují věci, co obsahují slova jako cancel culture a cenzura... Bez kontextu zjevně,“ zmínil dále Vávra. A přidal také pravidla YouTube pro inzerenty, která podle svých slov neporušuje. „Smlouvu tedy podle mého skromného názoru porušuje YT,“ dodal.
„Samozřejmě si uvědomuji, jak absurdní je, že video kritizující nějakou korporaci a její chování, musím nahrávat na platformu oné korporace a vložit se tak zcela do jejich (ne)milosti. A je i vcelku bizarní, že mě ta korporace, vlastně tak nějak zatím toleruje. Jakou mám jinou možnost, kdybych video nechtěl nahrávat na YouTube? Prakticky žádnou. Video má za týden na YT 70 tisíc shlédnutí. YT má naprosto dominantní postavení. Pokud bych video nahrál kamkoliv jinam, jeho dosah bude v zásadě nula. Navíc i konkurenční platformy jako Vimeo cenzurují, takže to je z bláta do louže. V prostředí, kdy se 90 % lidí dívá na YT, nelze těmto lidem doručit obsah odjinud. Můžu si tedy natočit video, ale nikdo ho nikdy neuvidí. Přičemž je zřejmé, že lidé ho vidět chtějí, když se k nim dostane, dívají se na něj a má 97 % kladných hodnocení,“ podotkl.

„Jaký mohu vyvinout já osobně nátlak na YT aby se takto nechovalo? Fakticky žádný. Jejich support je podobně jako u většiny podobných platforem nedostupný, můžete jen kliknout na tlačítko, že neosuhlasíte a oni vám za čas možná odepíšou, že máte stejně smůlu. Z jejich zprávy jsem se navíc vůbec nedozvěděl, co přesně moje video porušovalo. Kdybych to věděl, tak bych to třeba příště nedělal, jenže to mi samozřejmě ‚algoritmus‘ nesdělil. Mám takové tušení, že důvodem je, že kdyby sdělil, dozvěděl bych se něco v duchu ‚vaše video obsahuje klíčová slova cancel culture a kritizuje nás a proto nemáte nárok na odměnu za reklamy‘. Což by pro ně vlastně nevyznívalo příliš dobře a dokazovalo by to, že jsem neporušil smlouvu a PSANÁ pravidla. Je taky možné, že bych se dozvěděl, že ‚náš externí partner hatepatrol.cz vyhodnotil vaši osobu jako extremistickou a tím pádem všechen váš obsah, i kdyby byl o ponících, budeme cenzurovat a demonetizovat, lidi jako vy nemají nárok na to, vydělávat si videotvorbou‘,“ uvedl dále Vávra.

„Nabízí se samozřejmě možnost, zachovat se stejně jako bojovníci s fake news a založit si spolek jednající v duchu spolku www.Nelez.cz a obesílat inzerenty informací, že YT je platforma, která propaguje cenzuru a diskriminaci na základě politického přesvědčení a měli by ji bojkotovat.


14 komentářů :

 1. No jo mocipáni si vždy nějaký důvod vymyslí to bylo a bude petici jsem podepsal.

  OdpovědětVymazat
 2. Švédský premiér odmítl tvrzení šéfa policie, že násilí gangů je spojeno s migrací

  http://svobodnenoviny.eu/svedsky-premier-odmitl-tvrzeni-sefa-policie-ze-nasili-gangu-je-spojeno-s-migraci/

  Ve Francii staví první genderově neutrální školní hřiště

  http://svobodnenoviny.eu/ve-francii-stavi-prvni-genderove-neutralni-skolni-hriste/

  Maďarsko utrácí na rodiny nejvíce v Evropě a vyplácí se to

  http://svobodnenoviny.eu/madarsko-utraci-na-rodiny-nejvice-v-evrope-a-vyplaci-se-to/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a nikdo mi nevěřil když jsem si před časem dělal srandu z vaginoameričana a teď to mají prý ve Francii také. Každopádně tam mají pokud vím rodiče očíslované. Být takovým rodičem číslo čtyři ... to musí teda něco bejt.
   Miluji vaginočechy!! (nemůžu si pomoct) :)

   Vymazat
 3. Ano, s výhradou, že to "monetizování" politicky zaměřených videí a zpráv, které jdou proti systému nebo establishmentu, je samo o sobě ouchylárna a součást problému.

  A to i s vědomím, že to jinak prakticky nejde. Podvratné video mu (zatím) nesmázli. Ale konzervativní revolucionář se ještě diví, že mu ten zlý establišment nepošle peníze za reklamy.

  OdpovědětVymazat
 4. Dozvěděl jsem se tam v rámci boje proti dezinformacím kromě jiného, že v Rusku namíchali příšernou otravnou směs, kterou chtějí zamořit celou planetu a nazvali ji Sputnik V. Už je pod tím petice pro WHO na vyhlášení okamžitého zastavení distribuce.

  OdpovědětVymazat
 5. Je možno použít vk.ru nebo ok.ru. Tam to nechají zcela určitě a má tam profily spousta vlastenců.

  OdpovědětVymazat
 6. Nó holt jsou to majitelé daných platform, takže mají právo cokoliv, co se jim nelíbí, odsud vyhodit. Kohokoliv nepříjemného zablokovat. Že jó? To by tak hrálo, aby se tam producíroval někdo s nepříjemnými názory. Ale znám pár diskusních skupin, kde to nedělá automat, ale přímo editor, který tak blokuje názory, kteréžto se mu buď nelíbí nebo je nepochopí. Dokonce blokuje příspěvky (téma), které po nějaké době sám uveřejní.

  OdpovědětVymazat
 7. Skláním se před odvahou pana Vávry. Ale ve své podstatě je to jen boj proti větrným mlýnům, který se nedá vyhrát. Naši politici, a především Jourová, si totiž s jakoukoliv peticí vytřou zadek.
  Jourová byla svými bruselskými chlebodárci pasována na komisařku právě proto, aby za ně vykonávala špinavou práci.
  Ve své udavačské rodině totiž dostala k takové špinavé práci dostatečnou průpravu.

  OdpovědětVymazat
 8. Redakce zablokovala můj příspěvek BRAVÓ!

  Připomenu, že jsem se vyjádřil pouze o tom, že majitelé akcionáři mají právo dělat se svým produktem, co uznají za vhodné.

  Opravdu neslušný výrok, plný sprostých slov a napadající spoludiskutující.

  Vám se to nelíbí, co, demokrati? Potom pište o cenzuře, ubožáci. Přitom vy blokujete osobně, za Google, FB... to alespoň dělá blbá mašina. Zuckerbergovi by možná konkrétně Vávra ani nevadil. Vám ano, pokud by nepsal to, co chcete slyšet.

  O těch vašich praktikách jsem už roztroubil po sociálních sítích, teď se chystám na alternativní blogy. Pak se přihlásím do hlavních deníků, kde jsem předtím nediskutoval a zmíním se tam o vás také.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A představ si, 18.29 - kdyby někdo nejvyšší rozhodl ve prospěch klidu, míru a pohody ve světě okamžitě zničit počítačové a internetové spojení. Protože -jak se ukazuje -svět se začal rozesírat nejvíc od doby, kdy toto bylo zavedeno, počítač s internetem mají i socky žijící na ulicích, hned vedle televize. Kdyby nebylo tohoto elektronického a mediálního svinstva, ubyly by ve světě statisíce novinářských šmejdů, černoši by si v Africe a jinde dál v klidu lovili k obědu svoje myši a zbytek dne až do večera, kdy se u nich křepčí, by prospali, nikdy by je nikdo nezlákal k nějakému cestování lodí kamsi za vidinou děvek, bordelů, pornografie a drog, šířené právě jen TV a internetem. Pedofilové by si nemohli navzájem posílat hnus s przněním malých dětí ( co některé erc svině za prachy vyrábí) a tahat si u toho smradlavý péro, všichni žlutí by si doma hleděli svého, stejně jako všichni bílí, politici národů a vlády by se staraly jen o blaho svých občanů, obchody by se dojednávaly osobně - jako to bylo dřív. Nikdo by nikoho nerozeštvával, dokonce, jak se to děje dnes, bez námahy - sedí si to na prdeli u bedny, a štve to a štve. Blije a sere to nenávistné sračky, protože se potřebuje zbavit svých frustrací, a to všechno beztrestně. Proč ti vadí "cenzura"? Stejně budeš číst bulvární slinty všude dál, a sám slintat dál, protože už jsi na tom závislej. Ty alternativní deníku. Čus.

   Vymazat
  2. 18:29
   Přesně jste vystihl tuhle "demokratickou" źumpu,tleskám.

   Vymazat
 9. Honolulu zdechnul na covid nebo ho umlatili negri
  zarathustra

  OdpovědětVymazat
 10. Média: Merkelová se kvůli uprchlíkům pustila do Rakouska

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020091412518724-media-merkelova-se-kvuli-uprchlikum-pustila-do-rakouska/

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem zvědav, jak vše dopadne. Zda vyhraje " kam se síla napře, tam se svět hne ". Nebo moje zkušenost, že tlak končívá v "lampárně".

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.