Reklama

pondělí 7. září 2020

Dialog s hluchou Evropskou komisí o dovozu GMO


Ivan David

7. 9. 2020

Ve středu 2. 9. 2020 jsme na Zemědělském výboru Evropského parlamentu kromě hlasování o Zeleném údělu měli i debatu se zástupci Evropské komise o jejich návrhu na povolení dovozu osiva z Ukrajiny bez fytosanitárních kontrol. Komise na jaře během pandemie COVID-19 předložila návrh nařízení, které by „z moci zákona“ prohlásilo, že legislativa na Ukrajině a v EU i systém kontrol pěstování osiva je na obou územích shodná. Bez ohledu na to, že to fakticky není pravda. Smyslem návrhu je odbourat u osiva dováženého z Ukrajiny kontroly plnění fytosanitárních požadavků stanovených právem EU.
Komise měla tu drzost, že požádala o schválení ve zrychleném režimu bez rozpravy. Jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v níž působí čeští europoslanci zvolení za SPD, jsem proti zrychlenému projednání bez možnosti předkládat pozměňovací návrhy, vznesl veto. Počet poslanců naší frakce po BREXITu překročil hranici 10% všech poslanců, takže máme možnost podobné podvodné triky vetovat.


Před jednáním jsem tuto věc konzultoval Českomoravskou semenářskou a šlechtitelskou asociaci a byl jsem upozorněn na fakt, že návrh nařízení je podvod. Ukrajinská legislativa na rozdíl od práva EU nezakazuje pěstování GMO. A to dokonce ani v sousedství polí na nich jsou pěstovány rostliny na osivo. Semena z Ukrajiny tedy mohou být kontaminována pylem z GMO rostlin. Pro zemědělce, kteří jej použijí, to představuje obrovské riziko ekonomických ztrát.

Lidé v EU nechtějí jíst GMO potraviny. Na řadě výrobků je deklarováno, že jde o „GMO free“ - tedy potraviny, při jejichž výrobě nebyly použity geneticky modifikované produkty. Řada potravinářských firem si pomocí laboratorních testů kontroluje, jestli zemědělci dodávaná produkce neobsahuje GMO. Pokud by zjistily, že např. pšenice nebo kukuřice dodaná českých zemědělcem je kontaminovaná GMO, celý náklad půjde do spalovny a zemědělec nedostane za svou celoroční práci zaplaceno nic.
Navíc by mohl být vystaven i riziku mnohaletých soudních sporů s firmami, které mají příslušnou genetickou manipulaci patentovanou. Žaloby firem jako Monsanto nebo Syneta už zničily v USA, Indii a dalších zemích tisíce farmářů. Už jen to, že zemědělec musí platit dlouhá léta advokáta, je vyčerpávající, i kdyby soud nakonec vyhrál.

V den, kdy jsem na Zemědělském výboru veto použil, začala přicházet varování od evropských sdružení zastupujících pěstitele osiva. Podle jejich odborných posudků je cílem tohoto nařízení umožnit nadnárodním korporacím likvidaci pracovních míst v osivářství v členských státech EU. Nadnárodní korporace jako Bayer skoupily „za babku“ na Ukrajině statisíce hektarů zemědělské půdy. Nyní tam přesouvají výrobu osiv, při níž samozřejmě nedodržují povinnosti a omezení stanovená v zájmu ochrany spotřebitelů právem EU a právními předpisy členských států.

V cestě jim stojí státní rostlinolékařské správy členských států, které nyní osivo kontrolují a to kontaminované podle práva posílají zpět. Proto Komise napsala návrh nařízení, který má kontaminované ukrajinské osivo prohlásit za rovnocenné osivu produkovanému v zemích EU. A tím zrušit kontroly na hranicích. Díky našemu vetu dostali osiváři z členských zemí časový prostor na jednání s europoslanci zemědělského výboru ze svých členských zemí.

V řádné lhůtě jsem předložil návrh na zamítnutí tohoto legislativního paskvilu a pro případ nouze i návrh na zachování fytosanitárních kontrol i v případě, pokud by nařízení o „stejnosti“ bylo schváleno. Podobné návrhy po jednání s osivářskými organizacemi předložili i další poslanci z různých frakcí. Výjimku tvoří pouze frakce Konzervativců a reformistů, v níž působí europoslanci za ODS. Člen jejich frakce – polský poslanec ukrajinské národnosti Zbygniew Kuźmiuk v roli zpravodaje navrhuje tento paskvil schválit. Podporuje jej i Veronika Vrecionová z ODS, která je zásadním stoupencem volného obchodu. I když škodí českým výrobcům.

Na jednání výboru jsme si předvolali zástupce Komise, aby nám vysvětlili, proč tento nesmysl navrhují. Výměna názorů s generální ředitelskou pro obchod v Evropské komisi Sabine Weyandovou připomínala dialog hluchých. Řada poslanců přinesla argumenty, proč by toto nařízení nemělo být schváleno. Eurokratka stále dokola opakovala, že Komise chce pomoci Ukrajině. I když ve skutečnosti chce pomoci k větším ziskům nadnárodním korporacím. O poškozování zájmů evropských producentů osiva mlčela. Připomínalo mi to vtip o hluchém kouzelníkovi, který se ptá publika „jestli mají rádi karetní kouzla“. Po odpovědi, že „je přímo nesnáší“, říká: „tak dobře, já vám nějaké předvedu“.

30 komentářů :

 1. Bravo a díky, pane poslanče. Zřejmě ležíte mnoha lidem v bruseli i jinde v žaludku.

  OdpovědětVymazat
 2. Ono kdyby totéž bylo z Ruska, tak na veto ani nepomyslíte. Je do vás vidět jak do hubený kozy, pane doktore, i přes tu omáčku. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Copak, copak. Cákla Vám rajská do očíčka ?

   Vymazat
  2. Ten rádoby forek má konci, trochu ubohé

   Vymazat
  3. Rusko je úhlavní nepřítel EU a kromě toho tam Monsantu a spol., pokud vím, půdu pro pěstování GMO obilovin neprodávají. Tak špatně na tom ještě nejsou. Vaše poznámka je tedy nesmyslná.
   Být Vámi, koukal bych na ČT. Tam se tohle nedozvíte a budete spokojený.
   A já bych chtěl panu poslancovi za jeho příspěvky poděkovat.

   Vymazat
  4. 15.26
   Jsi zcela mimo mísu. Kdybys tušil, jak jsou v Rusku přísná fytosanitární pravidla pro dovoz i vývoz, tak bys tskovou blbinu nemohl napsat. Ale tobě jde jen o ten štouchanec Rusku, viď Joudo

   Vymazat
  5. Blbeček trolíček 15:26 to asi ťažko, v Rusku je na celom území štátu zakázané pestovať GMO sajrajt. To ale sorošove štetky nevedia, že?

   Vymazat
  6. 17:20
   Naprostá pravda, jejich system vydávání fyto je velmi přísný a nelze jej odrbat jako u nás. Jsou to vždycky nervy do poslední chvíle, ale vždy přesně podle zákona a bez úplatku.Prostě nikdy do rostliného materiálu nevidíte.

   Vymazat
  7. 15:26 Běž si rýpat do někoho jiného provokatére koukám že už konzumuješ výrobky z GMO. Kdo skáče v Čechách západním velmocem do zadku jste právě vy slouhové slouhů. Pan David je vlastenec a pro Českou zem.

   Vymazat
  8. 15:26 i kdyby bylo vaše tvrzení pravdivé, nic to nemění na tom, že v popisovaném případě Evropská komise jedná ve prospěch zisků jistých firem, za cenu rizik a ztrát zemědělců EU i s tím, že ignoruje povinnost chránit obyvatele EU před nechtěnou konzumací produktů typu GMO. Co s tím má vaše tvrzení o vztahu MUDr. Davida k Ruské federaci společného nelze chápat jinak, než že jste nenávistný hlupák. Jen se ztrapňujete.

   Vymazat
 3. Pane Davide, velmi děkuji za informaci a nejen za tuto. Jste skvělý - nikdo z europoslanců nás takhle neinformuje ...

  OdpovědětVymazat
 4. Proč nás o tom neinformuje demokratická ČT? Co Václav Moravec? Co Piráti, ODS, TOP, KDU, co na to Miroslav Kalousek?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16:25
   Zřejmě jste si spletl datum, není 1.4.🤣🤣🤣🤣🤣

   Vymazat
  2. 17:23 - zapomněl jsem na starosty :) Stále platí, na koho nadává ekonom Míra s Fialou a Sorošovy sračkomety pravdy a lásky, toho je třeba volit a neudělám chybu!

   Vymazat
 5. Není se čemu divit. Euroatlantická civilizace je v rozvalu, paraziti cítí průser a tak hrabou a kopou ze všech sil. Jak hospodaří ČT a podívejte se co dovolí takovému ŠIDLOVI. Hanět prezidenta který byl zvolen absolutní většinou celého národa. Podívejte se jak mluví Wolner na radě ČT. Je to o zdraví být normální a sedět v parlamentu EU a ještě s minimálními šancemi něco změnit. Za chvíli to může dopadnout tak, že tam na nežádoucí poslance pošle Putin Novičok.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 16;30
   Šidlo je retardovanej alkoholik z poza libeňského mostu!!!!

   Vymazat
 6. Je dávno prokázáno že GMO je neškodné.Stejne jednou dojde v zájmu uživení lidstva k těmto úpravám. V USA tahle úprava funguje už mnoho let bez sebemenších následků.

  Tady, tak jako vždy ve vašem případě,jde jen o to, být proti EU a Ukrajině,tak jako vždy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a kdo to dávno prokázal, že to tak zasvěceně tvrdíš? Hoď link, aspoň jeden

   Vymazat
  2. 16.34
   No stačí se podívat vzorek US populace a hned je vidět jak je GMO neškodná. GMO kukuřicí se krmí dobytek a většina amerikanos žere stejky a burgery z toho dobytka. Souvislost je nasnadě.

   Vymazat
  3. Na vás se GMO už projevilo dávno. Sežralo vám mozek.

   Vymazat
  4. 17:55
   To patří tomu Unknown 7. září 2020 16:34, který má tak kolosální znalosti ve všech oblastech, že před ním klečí i komise pro udělování nejvyšší ceny, aby ji přijal osobně, Výboru pro udělování Darwinovy ceny.

   Vymazat
  5. 16:34 Proto musí USA lanařit schopné lidi z celého světa. Přitom mají v poměru k obyvatelstvu největší počet obézních lidí, flustrovaných, trestraných, sebevrahů a zastřelených. Jo taková demokracie je prevít a kor když ti zprzní nebo zabijí dítě. To GMO se už projevuje i v těch VIPácích co už tančí kolem voleb. Nebo na takové Kliftonce, to je dílo.

   Vymazat
 7. Dovolím si upozornit na skutečnost, že komise se hájením zájmů nadnárodních korporací odkopává a ukazuje pravou tvář a důvod existence EU.
  Jde o tvrdé prosazení nadnárodního řízení a kontroly v co nejširším záběru oborů lidské činnosti. Každý, kdo se vzepře záměrům komise zaslouží pochvalu. Otázkou je, zda není zcela zbytečnou ztrátou času věnovaného odhalování a blokování mocenských triků komise. Spousta lidí by se mohla věnovat bohulibějším aktivitám, pokud by komise nebyla.
  ABC

  OdpovědětVymazat
 8. Díky za dobrou práci, pane Davide.

  OdpovědětVymazat
 9. Vše se brzy změní, ale bude to bolet, zvláště "uvědomělé".
  https://www.youtube.com/watch?v=sdEjxwDiZgw KDO JE KDO 17.,18. a 19. část Jsme vězni zmanipulované mysli .závěr.

  OdpovědětVymazat
 10. https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020081712384516-marikova-odpalila-bombu-o-protestech-vbelorusku-uz-vime-odkud-vitr-vane/

  OdpovědětVymazat
 11. Rostlinný olejíček v akci za 19.90 ze supermarketu vám chutná, ihned zmizí.

  OdpovědětVymazat
 12. „Kdo by lezl na Titanic, když se už potápí?“ zaznělo poté, co se Trikolóra zeptala na přijetí eura

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020090712483031-kdo-by-lezl-na-titanic-kdyz-se-uz-potapi-zaznelo-pote-co-se-trikolora--zeptala-na-prijeti-eura/

  OdpovědětVymazat
 13. Jsou to lotři pokračující v budování IV. říše dle Waltera Hallsteina...

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.