Reklama

sobota 12. září 2020

Ján Čarnogurský: 12. september je dôležitý dátum v dejinách Európy

Ján Čarnogurský

12. 9. 2020  HlavnéSprávy

Bitva u Vídně v roce 1683 byla jednou z nejvýznamnějších bitev 17. století. Předznamenala ukončení turecké expanze do střední Evropy a v tomto kontextu je připomínána i aktuálně. Ve svém článku ji v těchto dnech připomenul bývalý slovenský disident a v současnosti zřejmě jediný slovenský státník, snad právě proto mimo aktivní politiku. Ne příliš časté Čarnogurského texty vždy stojí za přečtení a přemýšlení, proto jeho myšlenky na zmíněné téma přinášíme i našim čtenářům.


Dvanásty september je dôležitý dátum v dejinách Európy. Od júla do septembra, dvanásteho, roku 1683, Turci obliehali Viedeň. Keby ju boli dobyli, padla by stredná Európa. Padli by nielen na Poniky, ale na celé Slovensko

Turci by mali otvorenú cestu na Rím od severu. Na dobytie Viedne už stačili dni. Turci podkopávali mestské hradby, nanosili pod ne výbušniny a vyhodili kus hradieb do povetria. Na záver čelilo 120-tisícovej armáde obliehateľov asi 4 tisíc členov posádky mesta. Ale od severu a od západu prišla záchrana.

S prispením pápeža Inocenta XI. (a arcibiskupa Juraja Szelepcsényho) sa podarilo dať dokopy armádu Poliakov, Nemcov, Rakúšanov, Sasov, Bavorákov. 70-tisícovému zboru velil poľský kráľ Ján Sobieski, pod ním boli velitelia Karol Lotrinský, Eugen Svojský a ďalší. Kresťanských vojakov oduševňoval kapucínsky mních Marco d\’Aviano. Vojakom na ceste k Viedni podaroval v Bratislave ostrihomský arcibiskup Ján Szelepcény, slovenský Uhor (vtedy so sídlom v Trnave, Ostrihom okupovali Turci) medailónky Panny Márie a požehnal ich. Na obranu Viedne venoval veľkú sumu zo svojich úspor. Získal titul „Obranca Viedne“.


Kresťanské vojská zvíťazili

Kresťanské vojská slávne zvíťazili. Prerazili obkľúčenie mesta a hnali Turkov k Budínu (dnešnej Budapešti). Cestou oslobodili Nové Zámky a do konca roku ešte Štúrovo a Ostrihom. V nasledujúcich rokoch celé Uhorsko a do začiatku 20. storočia Európa zahnala Turecko do dnešných hraníc. Smutnou pikoškou je, že na strane Turkov bojoval uhorský šľachtic Imrich Tököly, ktorý sa chcel nechať sultánom korunovať ako kráľ Horného Uhorska (dnešného Slovenska). Tököly je pochovaný v novom evanjelickom kostole v Kežmarku. Na pamäť víťazstva pri Viedni pápež ustanovil 12. september ako prikázaný sviatok Mena Panny Márie pre celú Cirkev.


21. storočie

Toľko 17. storočie. V 21. storočí Ján Sobieski stále ešte nemá pomník vo Viedni. Keď sa v minulých rokoch niektorí Rakúšania pokúsili čo aj len pripomenúť pamiatku bitky, najdôležitejšej v dejinách mesta, rakúska tzv. mainstreamová tlač ich nazvala fašistami. Na Kahlenbergu, odkiaľ útok kresťanov začal, je len v zemi zabudovaná kamenná doska s neutrálnym nápisom. Vatikán ako štát uzavrel s Rakúskom a Viedňou v roku 1983 zmluvu o postavení pamätníka Sobieskemu v centre Viedne. Rakúsko a Viedeň doteraz zmluvu neplnia.

Dvanásty september tohto roku sa blíži. Tentoraz ohlásili príslušnému viedenskému úradu a rakúskej polícii usporiadanie verejného zhromaždenia na Kahlenbergu 12. septembra o 17,30 hodine štyri rôzne rakúske občianske združenia. Na zhromaždení prehovoria zástupcovia národov, ktoré zachraňovali pred viac než 300 rokmi Viedeň. Slovensko bude tiež zastúpené.


Postupujúca islamizácia Európy


Niektorí budú hovoriť nielen o bitke v 17. storočí, ale aj o postupujúcej islamizácii Európy, globalizácii, pripravovanom odstránení papierových peňazí. O zachovaní kresťanskej kultúrnej substancie Európy. Kto môže, príďte v sobotu 12. septembra pred večerom do Viedne na Kahlenberg. Premáva tam mestská doprava, na stanici metra Heiligenstadt na zelenej línii je potrebné prestúpiť na autobus číslo 38a, ktorý premáva až na Kahlenberg. Možno prísť na miesto autom, do navigácie vložiť Viedeň Kahlenberg a z centra mesta pôjdu aj objednané autobusy, cena 10 €, miesto ich odchodu z centra bude ešte oznámené. Hranice medzi Slovenskom a Rakúskom sú zatiaľ otvorené. V dobe, keď v Turecku katedrálu Hagia Sofia menia opäť na mešitu, spomienka na víťazstvo pod Viedňou je tým dôležitejšie.

Kto nepôjde do Viedne, môže sa zúčastniť aj na Slovensku. V Štúrove je jediný pomník kráľovi Sobieskemu v strednej Európe mimo Poľska. Zájdite do Štúrova a položte kvety k jeho pomníku. Kráľ Ján Sobieski zachránil aj nás.


12 komentářů :

 1. Alespoň že Češi dělají tomu Vatikánu radost. P.K.

  OdpovědětSmazat
 2. Tak to je správný článek slimáci žádnou liberální nemocí netrpí a až jich bude většina tak s nemocnými zametou po svém. Nesmíme dopustit aby je nám do naši země lifrovali pyjáti a demožumpa.

  OdpovědětSmazat
 3. Je to o degeneraci Západu a jejich tzv. liberalizmu. Střední a Východní Evropa musí jít svou cestou a ohraničit se od budoucího EU Chalifátu!!

  OdpovědětSmazat
 4. V bojích se tehdy poprvé osvědčil zatím neznámý mladý šlechtic, francouzský rodák, kterému Ludvík IV. odmítl dát vojenskou hodnost a nutil ho k církevní karieře. Tak nabídl své služby Habsburgům aby BIL OSMANY I FRANCOUZE A JEJICH SATELITY... a stal se největším vojákem své doby, byť drobné postavy. TÍMTO VZDÁVÁM HOLD, KROMĚ POLSKÉHO KRÁLE JANA SOBIESKIHO, I PRINCI EVŽENU SAVOJSKÉM ... budiž jim oběma země lehká.

  OdpovědětSmazat
 5. Málokdo také ví, že Křížové pochody, za které se "Evropa" kaje, byly ve skutečnosti snahou o pomoc tamějším křesťanům. Tam, v místech kde měly probíhat Biblické události a tím na Svatých místech, křesťanství prohrálo. Ano. Jen si připomeňte popis Biblických míst a jejich názvů.
  Podobné události - jako u Vídně - probíhaly po dlouhou dobu také ve Španělsku a na jihu současné Francie. Kdo tohle ví? A tam se situace vyřešila až prakticky kolem odplutím Kolumba ...
  Mimochodem, zlatý věk Bagdádu byl postaven na zotročování především křesťanů, dobyvačných válkách Islámu.
  Mimochodem ještě jednou, tehdy také rozvíjeli islámské vzdělání, vyvinuli novou filosofii, v níž neplatí příčina a následek, tedy to je že neplatí přírodní zákony. Celá současná - ta pravá - věda stojí na vylučování protikladů, jestli získaná data v nejsou rozporu s jinými daty.
  Neboť co Alláh učinil, dobře učinil jen o své vlastní vůli. A ne nějaká ta "příroda a její zákony"! Uznáním přírodních zákonů by Alláh nemohl být neomylným prostřednictvím svého proroka Muhammada.
  Kolik znáte muslimů, nositelů Nobelovy ceny ZA VĚDU?
  A ještě jedno mimochodem, dnes žije například v Egyptě zcela jiné "etnikum" než před Islámem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně, ještě bych dodal že Východořímská říše byla katastrofálně poražena v Armenii r.1071 u Mantzikertu Turky, císař Romanos IV.byl zajat a musulmani v následující občanské válce v Byzanci obsadili během 10 let (!) polovinu jejího území a stáli na břehu Dardanel a Bosporu.
   Císař Alexios Komnenos byl velký státník i vojevůdce který nastoupil na trůn r. 1081, krachující říši obnovil a stabilizoval, a současně svými poselstvím k papeži vyvolal reakci Západu k I. kruciátě která Byzanci ulehčila a osvobodila Jeruzalém. Bohužel díky mstivému benátskému dóžeti se IV. kruciáta zpronevěřila původním záměrům a Konstantinopol (Istanbul) dobyla, vyplenila a Byzanc(Východořímskou říši) k r. 1204 zničila. Zřejmě to byla "odmněna" říši, která po 700 let bránila Evropu před Islámem. Byzanc r. 1261 obnovil císař Michael Paleologos, ta se ale musela opět bránit útokům různých šmejdů ze Západu (Karel z Anjou) a musela stáhnout vojsko z Malé Asie kam ihned opět postoupili Turci a k r. 1299 Osman založil svou dynastii v, zatím, malém emirátu. R 1354 se Turci začali usazovat na Balkáně a r.1453 dobyli Konstantinopol, jako poslední reziduum Byzantské křesťanské moci, a r.1521 dobytím Bělehradu měli cestu do střední Evropy otevřenou.
   Také by se nemělo zapomínat na I. Turecké obléhání Vídně r.1529 které bylo též kritické. Tenkrát ji bránili přibližně ze 60% Čechomoravané.

   Smazat
 6. Anonym 19:59

  Presne popsal situaci ,ktera vedla ke dnesnimu svetu jak ho zname, to je s znacnu nestabilitou, ktera byla UMYSLNE !! vytvorena aby mocni!! s tim mohli lehce manipulovat.
  Kdyby Turecko nevyhralo Byzantii cely dnesni svet by byl jiny, stabilnejsi a Turecko a cely Muslimsky svet by se nerozvinul do dnesni nebezpecne velikosti, Turci by se nedostali k Vidni.
  Krestanstvi by bylo silne a stabilni a vladnouci!! bez nasili.
  A je dobre se zamyslet nad tim, Kdo!! ovladal Benatky a Italii 1200 vladl Evrope!!
  A kdo vladne Evrope dneska.


  A tak je nutne toto mit vzdy na mysly.
  Jinymi slovy : kdo ovlada minulost-ovlada budouctnost!!

  Brouk Pytlik

  OdpovědětSmazat
 7. Jednání z pozice síly, to je jediné, čemu ten odpad z palmy rozumí!!!!!!
  P. S. Doufám, že tohle už není proti redakční mu útlocitu?!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je. "Odpad z palmy" je hloupé, šovinistické a rasistické, takže se nedivte, že budete s podobnými výkřiky blokován. Ostatně i "pozice síly" je proti redakčnímu gustu.

   Smazat
  2. 9:41
   Píšu tak, jak je vidí celý normální svět a jak by s tím ksindlem měl zacházet!!!!!

   Smazat
 8. Evropa ma na rozdil od stredoveku vazalske staty rizene kolonizatorem USA, ktery podporuje najezd muslimu do Evropy k jejimu zniceni. Evropane nejsou schopni se tomu importu muslimu ubranit, protoze jejich vlady vznik Kalifatu podporuji. A kde se tomu brani, udela CIA proamericky prevrat jako na Slovensku, v Italii, v Recku.

  OdpovědětSmazat
 9. Princ Savojsky a Polak Sobieski tenkrat zachranili Evropu u Vidne pred islamizaci. Museli pro vitezstvi hrdine bojovat. My dnes nebojujeme. Merkelova a cestovka EU zvana Frontex importuje Islamisty do Evropy za ucelem zrizeni Kalifatu s Mufti Macronem a Merkelovou. Vsude cpou ekonomicke vyzirky a nasilniky. I nam. Uz jsme vystaveli centra, kde je budeme vydrzovat a oni budou nase holky znasilnovat a nas bodat nozi. To je jenom jejich folklor rekne EU. A vlastne drzte hubu, jsou to nasi hoste!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.