Reklama

neděle 6. září 2020

Jaroslav Bašta: Proč se před volbami nemá lavírovat


Jaroslav Bašta a -rp-

6. 9. 2020   PrvníZprávy

Na počátku tohoto roku se běloruský prezident Alexandr Lukašenko poškorpil s Moskvou kvůli cenám a dodávkám ruské ropy, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.


Necelý měsíc poté do Minsku zavítal ministr zahraničí USA Mike Pompeo a výsledkem jeho návštěvy byla dohoda o normalizaci diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi (od roku 2008 neměly zastoupení na úrovni velvyslanců) a dodávky americké ropy. Stihly obojí do května.

Když v Bělorusku začala Lukašenkova šestá kampaň před prezidentskými volbami, okořenil ji kromě tradičního eliminování opozice trestním postihem, také nebývale ostrou protiruskou rétorikou, která vyvrcholila zatčením třiceti ruských žoldnéřů čekajících v hotelu u minského letiště na spoj do Afriky. Z vyjádření běloruského prezidenta plynulo, že tak zabránil předvolebnímu nebo povolebnímu vojenskému převratu.

Pak konečně v neděli 9. srpna proběhly volby, kde A. Lukašenko získal stejně jako pětkrát předtím 80% hlasů. Proti volebním výsledkům již pošesté přišla protestovat opozice. Pan prezident jistý si svou podporou Západu potvrzovanou pokračujícími dodávkami ropy, ji nechal surově zmlátit. Nastoupil známý efekt začátku barevných revolucí – nenaštval jen demonstranty, ale také své dosavadní voliče. Uplynuly čtyři týdny a protesty neustávají. Lid chce jeho odstoupení.

Demonstrující občané a zejména běloruská opozice mají podporu nejen Polska a baltských států, ale také Evropské unie jako celku. Mike Pompeo absolvoval další cestu po východu Evropy, tentokrát spíše proti Lukašenkovi. Tomu nezbylo nic jiného, než připomenout Moskvě vzájemné závazky vyplývající z již pozapomenutého projektu svazového státu Rusko – Bělorusko. Nadšené podpory se nedočkal, prezident RF Vladimír Putin se s ním zatím odmítá setkat, ale do Minsku přiletěl ruský premiér Mišustin, aby jednal o cenách ropy...

Alexandr Lukašenko se naopak předhání v projevech dobré vůle, dokonce na chvíli převzal roli tiskového mluvčího Kremlu, aby vysvětlil, jak se to má s otravou Alexeje Navalného, ale dny jeho prezidentování se chýlí ke konci. Ten konec bude nejspíše dle scénáře inspirovaného (nebo prosazovaného) Moskvou. Začne to změnami ústavy následovanými referendem a novými prezidentskými volbami. Do roka a do dne budeme znát jméno nové hlavy běloruského státu. Ta již bude o nebezpečích lavírování mezi Západem, Ruskem a Čínou vědět své.

Jaroslav Bašta: V Minsku jako v Caracasu?

Dnes je téměř jisté, že povolebním protestům běloruský autoritář odolá. Běloruští organizátoři demonstrací již byli označeni za polské, litevské, české a ukrajinské agenty a účastníky hybridní války, takže KGB a soudy začnou úřadovat. V nastávajících těžkých časech se příslušníci opozice budou moci utěšovat tím, že se určitě dočkají nových voleb a nového prezidenta.

Jedno přísloví z dob staré monarchie říkalo, že lépe už bylo a nic lepšího nepřijde. Snad se jim nakonec po Lukašenkovi nebude stýskat.
15 komentářů :

 1. Co říci o Lukašenkovi... Manévroval s chutí, divoce, až se zdá, že spadl mezi stolice. Na třech židlích balancovat chce ertzsakra (_!_), ale i tak je posed nejistý.

  Ovšem výměna staré ojetiny za jinou, dobře nalakovanou, nemusí být výhrou. Třeba výměna Husáka za krále opilců a pábitele Havla...

  OdpovědětVymazat
 2. Lukašenko lavíroval kvůli svému synovi až se do toho zamotal tak že ho to stálo málem život. Kdo ovšem pomůže nám dostat se z toho marazmu. Špatně nastavený parlamentní systém, děsný právní systém, zkorumpovaná oligarchie, školským systémem zdecimovaná mládež, exekucemi, chudobou a dluhy znechucená polovina národa co nechodí ani volit. Co dělat?

  OdpovědětVymazat
 3. 16.18 - vážený, pletete si pojmy s dojmy. Když přijede ministr SS Pompeo, jste v pozoru, a když se jedná o Lukašenka můžete si dělat srandičky. To je ta svoboda a demokracie. To jsou pojmy pro bohaté a vládnoucí skupině lidí, ti mohou žvanit a nic se jim nestane. Když si malinko obyčejný člověk pustí jazyk, tak je na "něčí" zásah jen propuštěn z práce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17.39 Nic si nepletu. On pan Lukašenko ztratil důvěru všech o Bělorusko usilujících stran, takže skončí. Ovšem je otázkou, která strana získá rozhodující převahu - a než to všechno proběhne, sehraje roli dědečka Konstantina Ustinoviče ČERNĚNKA.

   Vymazat
 4. Co vlastně ti demonstranti chtějí , cestovat mohou kam chtějí , podnikat také , banány snad mají , tak co chtějí ?

  OdpovědětVymazat
 5. Byl jsem v jedné nejmenované zemi a tam když běloruská ambasáda dělala recepci, a pozvala českou ambasádu, tak tam z české ambasády mohl jít nejvýše až druhý zástupce velvyslance. Tak takovéto komedie tu hrálo české ministerstvo zahraničních věcí tenkrát za primitiva Zaorálka. Není to směšné? Peříček to je stejný kalibr hlupáka jako Zaorálek.

  OdpovědětVymazat
 6. Země, která uznala Thaciho Kosovo, poučuje o lidských právech? http://czech.cri.cn/communication/3888/20200903/537541.html

  OdpovědětVymazat
 7. Nechci hodnotit Lukašenka jako mezinárodního politika a co jej ve skutečnosti vedlo k jeho chování, ale chci upozornit, že ukázal, jak se dá Majdan neutralizovat. To totiž není snadné a jednoduché. Ta koncepce je opravdu doladěná k vrcholu možností.
  Pořád se vždy zdálo, že je pozadu, ale nebylo tomu tak. Když to propuklo, přece hned nabízel možnost přepočítání hlasů. Opozice pohořela.
  Když vyšli opozičnící do ulic a pamatujete si, že zpočátku to bylo v noci? Prostě je nechal vyšumět, reaguje jen například na fámu, že odletěl do Ruska (kam taky jinak podle západního mustru, že?). Přiletěl "teatrálně" vrtulníkem se samopalem bránit svoje úřední sídlo i se svým 15-letým synem. Opozice tak porodila očividný fejk, sama se znemožnila. A navíc se Lukašenko ukázal jako rozhodný politik. Ale ne násilným způsobem!
  Když opozice vyžadovala rozhovory a debaty, prohlásil, že klidně, ale jen před celými pracovními kolektivy, aby každý viděl, kdo je kdo a navíc jim znemožnil ohlašovat "zaručené" dohody uzavřené při rozhovorech (jak to bylo u nás a třeba na Ukrajině, ne?).
  Jeho hlavním krokem však bylo pochopení diverze (asi běloruská KGB je opravdu na slušné úrovni) oněch slavných více jak třiceti "wágnerovců". Tím, že je předal do Ruska, zabránil největšímu nebezpečí (a zároveň mnohým z nich zachránil pravděpodobně život a nebo aspoň zdraví), že by z Ukrajiny přicházely "zaručené" zprávy o kremelské stopě v "protestech".
  Navíc již zřejmě delší dobu běloruská KGB dobře věděla o činnosti "nezávislých" občanů podporovaných kromě Polska, Litvy, Ukrajiny i od nás a i o tom, kdo je doopravdy v pozadí. Jestli je epizoda s varováním Tichanovské o tom, že ji její štáb plánuje využít poněkud jinak, pravdou, pak zabránil nezbytné "sakrální" oběti (vzpomínáte na chvíli mrtvého a pak zase živého ... Šmída?). V každém případě Tichanovská odjela a to byl počátek konce Majdanu v Bělorusku.
  Lukašenko se už předtím podle některých informací stejně snažil ústavu změnit v referendu, takže tím se to jen trochu urychlí. Změny v Bělorusky byly stejně nějaké nutné, a když se to "vyřeší" nakonec připojením k volnějšímu svazku s Ruskem, získá pro sebe další bod.

  Lukašenko 5 : 0 Běloruská "opozice"

  OdpovědětVymazat
 8. Je zajímavé, že málokdo najde odvahu vítězství Lukašenka přiznat. Uprchlice před hněvem lidí slibovala privatizaci, uzavření hranic s Ruskem, zákaz ruštiny a nevím co ještě. Jen chorá mozek by si přál zničit velké státní podniky, ztratit práci a hledat ji mimo domov v Polsku nebo pobaltských státech, odkud chodí lidé pracovat do ciziny. Privatizace znamená vzdát se suverenity a předat moc oligarchům a cizím vlastníkům, kteří budou zemi vykrádat. Bělorusové a Rusové jsou provázání příbuzenstvím. Jen blázen by si přál si nechat ztížit cestovat. Bělorusky nebude umět každý. Fakt se opravdu divím, že to nikoho z redaktorů NR nenapadne a přetiskují falešné články, které obsahují více přání než faktů.

  OdpovědětVymazat
 9. Jen osvícený panovník je žádaný a Lukašenko jím nenį, dojel na velikášství,...aroganci...

  OdpovědětVymazat
 10. Lukašenko zřejmě neznal starou moudrost: "Čiň čertu dobře - peklem se ti odmění". Snažil se zavděčit Západu v naději, že ten se mu odvěčí. Jako kdyby neměl dost příkladů, jak je to naivní.
  U nás například být na místě Vystrčila, tak bych se dost bál, že na mne bude spáchán "čínský" atentát. Stejně jako v případech Skripala, Navalného, Němcova, MH17 a dalších by z toho měl prospěch jen Západ, nikoliv údajný pachatel.

  OdpovědětVymazat
 11. Zas už se omílá Lukašenko? Proč? Nemáme svých problémů dost? Musíme pořád strkat rypák do poměrů jiných zemí? Ať udělal Lukašenko cokoliv, je to jeho věc. A co se děje v Bělorusku je jejich věc - nikdy to nebude naše věc. Naše věc jsou čtyři miliony exekucí - jsme zajímavý exekutistan, ale žvatlat o cizích problémech, nám jde lépe než řešit svoje vlastní.

  OdpovědětVymazat
 12. Nejsem sebestředný vlastenec, ale zdá se mi, že prožíváme osudy jiných národů a států, radíme jim, fandíme jim nebo je odsuzujeme a na naše Čechy nám nezbývá čas ani prostor. Potěšilo by mne, kdyby jsme si sami doma uklidili a až potom třeba radili druhÿm.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pořád máme ještě šanci klesnout, představte si Novotného z Řeporyjí jako ministra MZV, Vyskočila jako ministra MObr, Kalouska ministra MF, Julínka ministra MZdr a Mirunu jako prezidentku. To by byla výhra.

   Vymazat
 13. Snad to v Bělorusku dobře vyřeší a nedostanou se tam k moci poskoci západu.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.