Reklama

neděle 13. září 2020

Jaroslav Bašta: Už i ta žárovka zčernala

Jaroslav Bašta a -rp-
13. 9. 2020 PrvníZprávy

Existují okamžiky, kdy si říkám s Vítězslavem Nezvalem, že „Naše životy jsou bludné jako kruh“ (Edison, 1927), píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
Před více než šedesáti lety nás ve škole učili, že vynálezy, které změnily svět, se jaksi objevily dvakrát. Poprvé, s velkým časovým náskokem v carském Rusku, a teprve po tom na prohnilém Západě. Ale autorství si samozřejmě přivlastnili představitelé imperialismu. Ruští vynálezci se svými geniálními myšlenkami a objevy narazili na tupou byrokracii a posléze upadli do zapomnění. Nicméně sovětští a jiní marxističtí historici ukázali, jak to s tím technickým pokrokem doopravdy bylo.

Protože podobné snahy páchly účelovostí a směšností na sto honů, záhy se staly terčem vtipů. Zejména proto, že vyhrabávání prvenství kolosálních zapomenutých vynálezů se stalo součástí povoleného nacionalismu. Některé anekdoty byly stejně primitivní jako propaganda, na kterou reagovaly – např.: „Kdo vynalezl lopatu? No přece Nikita Sergejevič Lopatěnko!" Více vtipu měly kavkazské variace na stejné téma.

Hádali se Gruzíni s Armény, kdo byl v minulosti technicky vyspělejší. Spor musely vyřešit archeologické vykopávky. Gruzíni kopali dva metry hluboko a na dně výkopu našli měděný drát. Prezentovali to jako zjištění, že již před dvěma tisíci lety u nich fungoval telegraf. Arméni kopali čtyři metry do hloubky a na dně nenašli nic. Závěr výzkumu zněl, že již před čtyřmi tisíci lety měli jejich předkové bezdrátový telegraf. Celý spor pak uvedli na pravou míru Rusové, kteří na základě zachovaných historických dokumentů prokázali, že měděný drát je ruský vynález z patnáctého století. Objevili ho dva mužici, kteří se přetahovali o kopějku.

Řekl bych, že podobné vtipy předznamenávaly konec tupé ideologické indoktrinace, tedy období, kdy společenský tón udávali lidé nevzdělaní, hrubí, násilničtí, zaslepení svou ideologií, jak to ostatně v počátečních fázích každé revoluce bývá. Ti se naštěstí na vrcholu neudrží dlouho, protože mají snahu si navzájem podřezávat krky. Ovšem napřed zdecimují ty, které považují za své nepřátele. České dějiny dvacátého století jsou podobných příběhů plné.

Nikdy by mě nenapadlo, že historie se v kruhu vrátí někam do dob, kdy se zase bourají sochy, nově vykládají dějiny, a z hrdinů se stávají padouši. Nakonec došlo i na slavného vynálezce Edisona a jeho žárovku, co ji prý nevynalezl a o objev připravil černocha. Zní to jako námět na anekdoty o měděném drátu, kdyby s tím nepřišel muž, který možná za dva měsíce bude vládnout Spojeným státům a vlastně celému světu. Ta zčernalá žárovka je tím pádem špatné znamení, končí komentář Jaroslav Bašta..38 komentářů :

 1. Kolo zas vymyslel Pantofel Pantoflovič Kolesnikov. Později spojili sovětští inženýři čtyři kola dohromady, dali na ně platformu a vzniklo první Žiguli.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7:21
   Kdo se musel s kým spojit,abys vzniknul ty.... raději nechci vědět 😂😂😂😂!!!

   Smazat
  2. A pak zacali US inzenyri kupovat raketove nosice od muziku. Taky Sputnik vynalezli USA a pristani na mesici natocili v Holywoodu. Ani Cinani nenasli na mesici zadne stopy po US inzenyrech.

   Smazat
  3. Díky za odlehčení, může být trochu veselo i když je smutno. Jednostranné tragédy (9:31) nemám v lásce, připomínají Těrazkyho.

   Smazat
  4. 9;55
   Akou tečou stě Terazky tárali?!!!

   Smazat
  5. Oprava:rečou

   Smazat
  6. Taky něco k odlehčení. Terazky stačí když soudruzi z Bruselské centrály Europského sojúza zavelí na Duhovém Pride pochodu: "Uzavřete kruh!" a europané tady na západě objevili kolo! Děkovat mi pane anonyme9:55 zato ale nemusíte.

   Smazat
  7. 9:40 Číňani tam na rozdíl od Amíků nebyli, tak tam ani nemohli nic najít, že?

   Smazat
  8. Však ani první ve Vesmíru nebyli, šlo o fejk! - https://enigmaplus.cz/sporne-prvenstvi-gagarinuv-let-do-vesmiru-je-dodnes-zpochynovan/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_req_id=dnDMnxFarKO-202009151718&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

   Smazat
 2. Západ se řítí tam, kde my už jsme dávno byli. A protože se říká, že dvakrát do jedné řeky nevstoupíš, měli jsme si uvědomit, že to, co hledáme, již téměř neexistuje.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Je to VRSR, vetsina mladych chce solcialismus v USA. Po sto letech nasleduji Rusko. Bez revolucionaru jako Lenin, Trockij. Staci jim chamtivost Deep Statu.

   Smazat
  2. 9:42
   Hlavně aby sem ten socialismus jako do svého satelitu nevyváželi. To už by bylo, jako kdyby tu třeba Miloš Jakeš na pokyn z Moskvy zaváděl demokratizaci...

   Smazat
 3. Je to šílená doba kdy se může lhát veřejně a nic se neděje snad to ten hlupák nevyhraje.

  OdpovědětSmazat
 4. Kazda reakce plodi antireakci. Po staleti utlacovani cernochu vede k utlacovani bilych v USA a jinde. Kyvadlo ovsem nestoji a pohybuje se. Ted vedi bili, ze z nich chteji cernosi udelat otroky a reakce na sebe nenecha dlouho cekat.

  OdpovědětSmazat
 5. V Paříži policie použila slzný plyn během protestů Žlutých vest

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020091212506907-v-parizi-policie-pouzila-slzny-plyn-behem-protestu-zlutych-vest/

  OdpovědětSmazat
 6. Nakonec jeden zjistí, že ne vlastní vinou, chodil do školy úplně zbytečně. Všechno je, nebo teprve bude, úplně jinak. Takže bych tu školní výuku na pár let přerušil a zahájil teprve tehdy až se zjistí co všechno vlastně černoši vynalezli. Jinak v tom bude tzv. "bordel".

  OdpovědětSmazat
 7. noviczech
  ...pane Bašta, přesně tak! Je úplnou ostudou národa, že takový člověk, který toto o žárovce plácne, se dokáže vyškrabat do tak vysoké pozice! Ale vzpomeňme si, že američané ani nevěděli kde je česká zem. Pletli si i jiné věci a TOTO (to nelze nazvat inteligentní osobou), chce vládnout národu? Co si o tom asi má normální rozumný člověk myslet, že! Dříve na DOKU CS dávali záznamy ze sjezdů KSČ, jsem se rád díval, jsem se opět cítil, že žiju v normálním světě. Bohužel, skončili...!!!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:30
   Co se divíte????? Pro 49% těch Vygumů je ZEMĚ PLACATÁ, TAK PROČ BY NEMOHLI DEBILA NAVRHNOUT NA ÚŘAD PREZIDENTA?!!!!! 😁

   Smazat
 8. No samosebou, že žárovku vymyslel černoch, kdo jinej je tak chytrej, jako oni??!!!
  I Kristus nebyl Aramejec nýbrž Rom, říkala to ředitelka Muzea romské kultury v Brně a mluvil romštinou a Máří Magdaléna byl transexuál...a Jánošík z Těrchové byl taky cigán a Gabčík s Kubišem byli Afroameričani a navíc ještě homosexuální orientace...

  OdpovědětSmazat
 9. Ti vyvolení se domnívají, že imigranti zdecimují své hostitele a pak na svojí lenost zajdou sami. Je to velmi logická úvaha.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jistě vždyt to již s velym uspěchem vyzkoušeli v Africe a co se osvědčí to se má používat dále.

   Smazat
 10. Pan Bašta se podivuje nad tím, že se historie pohybuje v kruhu. Ale to je základní vlastností historie, pohybovat se v kruhu. Protože historii tvoří lidé a ti jsou povahově stále stejní, jako byli před tisíci let. Proto se stejné věci stále musí dokola opakovat, byť v jiných kulisách. Všechno, co nyní zažíváme, už dávno zažívali i lidé ve starověkém Babylóně nebo v Egyptě.

  OdpovědětSmazat
 11. A pane Bašta, pamatujete si na slavného sovětského biologa Lysenka, na toho génia, co pro zvýšení produkce mléka vypracoval metodiku, jak rozdojit kozla???!!
  Koho by tenkrát napadlo, že to dnes překonají ti dnešní západní idioti a že budou rozdojovat muže...
  Ať byl ten Sovětský svaz s tou svojí ideologií směšný/tragický/šílený jakkoli se nám zdálo, na dnešní idiocie byl krátký a velmi pokorný!!
  Jsem přesvědčen, že přijde doba a nebude to trvat dlouho a ti dnešní Lysenkové a všichni ti pavědátoři z metropolitních univerzit humanitárních směrů budou honění, jako potkani v Číně při neúrodě obilí a zbavování svých veskrze parazitických životů motykami v rukách africké náplavy, jako obrýlení v Kambodži v době Pol Pota...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady je několik omylů. Lysenko byl botanik. Podle jedné české bioložky rozdojit kozla lze. Existují 4 živočichové, u kterých je to možné, a to kozel, člověk a netopýr. Toho 4. živočicha jsem zapomněl. Sovětští zoologové nebyli zase tak hloupí.

   Smazat
  2. 20:26

   Nejen kozla a nejen podle české biloložky. Jev se nazývá "samčí laktace".
   Ale asi to není dostatečně efektivní.

   Smazat
 12. 12:24 To byly způsoby jak zesměšnit pro parazity nebezpečné tendence. Co se týče Pol Pota, je potřeba, jako u všech tzv teroristů, se prát: Kdo je vyzbrojil a dodává jím potřebný materiál. Vždyť to musí být ohromné sumy a bez vědomí bank to nejde udělat. Nejenom rozdojovat muže ale vytvářet ani nevím kolik pohlaví. To už je vrchol degenerace.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Západ" -EU/USA/Izrael je jen jedna velká hromada veskrze zhovadilých pokryteckých a zbabělých hoven, která svojí vychcaností a vydíráním nutí lidi po celém světě nasazovat životy za jejich sobecké zájmy a bojujíc tak "cizíma rukama" proti celému světu bez sebemenšího rizika...
   Kdyby nebylo jeho podpory ba přímo cílevědomé organizace terorismu po celém světě, tak by nevznikl ani IS a pokud ano, tak by bez jejich podpory chcípl hladem do 14 dnů a nepřežíval by v pouštích Středního východu už skoro 10 let...
   Ale to naši idiot-demokrati a lidskoprávní dementi hrající si na politiky nejsou schopni pochopit a tak se věci mají právě tak, jak je sledujeme on-line a on-line jim na to i přispíváme svými životy a zavazujeme k tomu samému i naše nevinné a nešťastné potomky, kteří až pochopí míru naší hlouposti a zbabělosti, nám budou zcela oprávněně na našich hrobech zavlažovat květiny svojí močí...

   Smazat
  2. Až na to, anonyme 18.08, že naši nešťastní potomci niky nepochopí míru naší hlouposti a zbabělosti, protože celý život bude obrácený a zvrácený. Filmy i pořady v TV a všechny články i knihy budou muset mít určité atributy,- jinak se film nikdy pro veřejnost neobjeví, stejně tak pořad, a kniha nevyjde. Podmínky - jako jsou vyhlášeny v USA pro Oskary - blbnutí západu začalo zhruba v šedesátých letech, (četl jsem zrovna teď knihu amerického autora o "Dynastii Fondů" která je o elitách, hercích, Hollywoodu a vůbec celé té"západní společnosti" a to je tak strašné čtení, že to snad ani nemůže být pravda- jak tam se žije- jak v blázinci, každý debil a blb může všechno, když má tlačenku atd.) - tedy blbnutí západu začalo zhruba v šedesátých letech, a teď už je "západ" plný strašně blbých, primitivních lidí, jak za lovců mamutů. Přežívají svůj život asi jako zvířata. Jejich elity závidí evropskému a východnímu světu vzdělanost, inteligenci, tvůrčí schopnosti, vyspělost - a tak se snaží tyto hodnoty všechny zničit. Nikdy nepochopím, proč jsme začali lézt do této senkrůvny, napodobujeme ji, přizpůsobujeme se tomu, a co jsme si od toho slibovali. Naši potomci budou blbí a vygumovaní jako ti američtí - ani nebudou vědět, jak žili jejich rodiče, nebudou vědět, jestli a kde mají hrob - jako v Americe. Tam smradi opouštějí svoje rodiče zhruba v sedmnácti,vydají se žít do jiných států, než kde se narodili, dělají všechno možné, vedeni různými agenturami, chovají se jako kreténi, můžou si dát jméno jaké chtějí a žít jak chtějí, vymyslet si o sobě co chtějí - tam to nikoho nezajímá. Tam je v popředí zájmu jen elita - obyčejní lidé jsou vnímáni jako komáři nad bažinou. Přežívají jak umí, žerou drogy a antidepresiva pomalu po kilech. Svoje rodiče třeba za celý život, poté co odešli z domova, vidí jen párkrát, v podstatě zapomenou, že nějaké měli. Naše evropské hodnoty jsou úplně jiné, ale už se tomu začínáme podobat, a lidi jsou dokonce pyšní, že jejich děti chodí jako strašidla, vymýšlejí si hovadiny namísto jít pracovat, a odcházejí "do ciziny". Hnusný život to je, ale mladým připadá super a bezva.

   Smazat
 13. Omlouvám se, zapomněl jsem ,že to musí cenzor schválit!Ať žije svoboda a demokracie.Zaplať pánbůh, že jsem prožil dětsví a půku života v té kruté totalitě.

  OdpovědětSmazat
 14. Pan Bašta se dnes, podle mne, zalíbil opozici.

  Perun

  OdpovědětSmazat
 15. A nemohl by už konečně něco vymyslet, ten náš obyčejný český Rom ? V této oblasti výzkum zcela evidentně zaspal. A nepište sem, že vymyslel čerpání dávek i na dýchání a pod..

  OdpovědětSmazat
 16. Nechodil jsem sice do stejné školy jako pan Bašta, ale mne nic takového jako pana Baštu o místech vynálezu toho či onoho neučili. To spíše až dnes se dozvídám od něj a ze zpráv, že co je v USA dobré a techznickým či lidfským pokrokem,vymyslely černoši a v nejhorším případě lze připustit i nějakou zásluhu homosexuáolům a lesbičkám. Nemám nic ani proti černochům ani homosexuálům či lesbičkám, neb barva pleti a sexuální orientace jim byla dána početím. Nejsou tedy o nic horší, ale ani lepší, než ti s jinou barvou pleti či biologickou normou sexuální orientace. Já nedovedu pochopit, proč toto téma je vůbec v kurzu. Nikomu to nepúrospívá a všem to jen a jen škodí. Nenaletěli jsme snad snahám kapitálu o dehumanizaci společnosti a její přetvoření v roboty?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Ale prospívá a jak jinak by s touto hroadou hnoje a sr... tak neoperovali a trapně se tím nemazali.K rozložení civilizace je to výborná cesta a ještě si k tomu zatleskáme žžéé.

   Smazat
  2. 19:23
   Mám to stejně tak, v učebnicích ohledně autorství objevů apod. stálo totéž co dnes a učitelé nám odlišný výklad, než to co bylo v učebnicích, také nedávali. Pan Bašta asi chodil do nějaké výběrové školy.

   Smazat
  3. Asi tak anonyme 19.23, nicméně nechápu, proč si lidi svoje sexuální deviace nenechají pro sebe? Odjakživa to byla věc přísně soukromá, v podstatě na ně každý kašle - a asi právě proto nám strkají svoje nahé zadky pod nos? To samé platí o barvě pleti -proč by mě měl zajímat nějaký černý opičák z Afriky, když se mi nebude cpát za souseda? Kdyby - jak se říká - si každý hrál na svém písečku, bylo by všechno v nejlepším pořádku, to platilo odjakživa - proč teď se rozmohlo, strkat rypák do všeho možného, jen ne se starat o své? Proč lézt do cizí země, a nechat se tam vyživovat od nějakých cizích úřadů z daní cizích lidí? To je prostě přiblblé, nemravné, a zdroj všeho špatného, co se děje. To pak jsou nejrozumnější ti lidožrouti kdesi - kdo cizí jim tam vleze, toho sežerou a mají pokoj,a nikdo jim to ani nemá za zlé, naopak, občané jsou úřady a mediálně varováni - tam a tam nelézt, je to svébytná komunita a budeš sežrán. Proč není svébytná komunita každý stát? Ano, přijeď k nám, ale jako host, to jest přijedeš, a zase odjedeš. A vytahovat neustále všem před nos svoje sexuální deviace, je tak pitomé, že pro to ani nemám slov. Na světě zkrátka přestal být řád - začíná převládat cochcárna, a pěstní právo. Také nechápu, proč se cizí media musí zabývat černými kdesi v Americe. Když si tam zrušili otroctví, měli všechny černé ze země "vyhnat" jako my jsme vyhnali po válce Němce. Přece muselo být jasné, že když otroci své bílé pány nenáviděli až za hrob, jejich potomci nikdy nebudou jiní. Měli to všechno vylífrovat zpátky do zemí původu, a zavřít si hranice. A nesrat se do cizích států, nesrat se do cizích vlád, nezabíjet cizí prezidenty, neorganizovat převraty - kde na to vzali právo? A nevydržovat šmejdy, kteří se živí rozvážením čmoudů po světě - naopak, přísně je trestat. Nepodporovat pokrytecké skřeky "humánních kreténů" že vandráci světem jsou "chudáčci" - a žádný stát by je neměl živit. Proč? Snad dotovat jim cestu zpět, odkud přišli - proč to živit? A našup by bylo po problémech, a každý "stát" by pečoval jen o blaho svých občanů.

   Smazat
 17. Každý národ se chce něčím pochlubit. Byl jsem na Eurovíkendu v Istanbulu. Průvodkyně nás bavila tím, co si Turci myslí. Vzpomněla tak Turka, který měl jako první přeletět Bospor.

  V panu Baštovi zůstalo něco posměchu na Rusáky. Měl by se postavit před zrcadlo a vysmát se Sputníku a Gagarinovi. Měl by také zpytovat svědomí nad tím, kolik toho polovzdělaní a primitivní disidenti v Česku zadusili a zničili. Kolik firem a výrobků zmizelo. Nestydí se sám za sebe?

  OdpovědětSmazat
 18. Biden myslel Lewise Latimera. Ten skutečně v Edisonově týmu získal patent na výrobu uhlíkového vlákna do žárovky. Ale to byla jenom dílčí záležitost. Žárovku jako takovou nevynalezl.
  Těch patentů měl víc, mimo jiné na „Uzamykací stojan na klobouky, kabáty a deštníky“
  Další věci je, že Latimer nebyl čistokrevný černoch. Jeho otec byl poloviční černoch, děd byl běloch, babička černoška.
  O matce Latimera se mi nepodařilo nic zjistit, možná, že to byla běloška???

  https://en.wikipedia.org/wiki/Lewis_Howard_Latimer

  Patent na výrobu uhlíkového vlákna z roku 1882:
  https://patents.google.com/patent/US252386

  OdpovědětSmazat
 19. Jen pro upřesnění na žárovce jich pracovalo víc :
  V.V.Petrov, H.Davy, L.Foucalt, P.N.Jabločkov,...F.Křižík.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.