Reklama

středa 23. září 2020

Je Česká televize nedotknutelný „stát ve státě“?

Jiří Vaško 
23. 9. 2020

Zcela jistě není, ale zejména její zpravodajské redakce, zvláště pak ČT24 se tak chovají nebo se o to pokoušejí. ČT rozhodně není televizí veřejné služby, jak o sobě s vážnou tváří a důležitostí neustále prohlašuje, ale jakýmsi tajným „bratrstvem“, které se i ve svém vlastním zájmu snaží podporovat zejména spřátelené politiky, umělce či organizace, a to i ty zahraniční, a špinit ty ostatní, redakcemi vybrané. 

(Na snímku autor)
Vrcholem všeho je pak Václav Moravec, kterého je zejména čtyřiadvacítka víc než plná. Až se zdá, že jejím skutečným šéfem je právě on a nikoli jeho šéfové či dokonce i sám ředitel ČT Petr Dvořák.

ČT24 je V. Moravce skutečně přeplněná. Nestačí mu již upadající týdenní Otázky Václava Moravce, kde se často chová spíše jako policejní vyšetřovatel než moderátor a dehonestuje ty, kdo se odmítnou dostavit k výslechu (viz nedávno A. Babiš), nebo měsíčník Fokus Václava Moravce s jejich častými reprízami.

Zřejmě kvůli vlastní popularitě a finančnímu prospěchu na obrazovkách nabízí několikrát denně i upoutávky na regionální zpravodajství či relace o počasí, aj. Jeho vemlouvavý hlas je tak na obrazovkách ČT slyšet od rána do večera. Jakoby mnozí redaktoři a redaktorky regionálních zpráv či počasí nebyli daleko sympatičtější a navíc hezčí než on. Že by byl takový narcis a nechce k tomu pustit nikoho jiného?

Je s podivem, že takovou praxi přehlíží a toleruje i ředitel P. Dvořák. Nebo že by od pana Moravce nebo jeho agentury, o jejímž vlivu se v zákulisí mluví, i on ke svému již tak skandálnímu platu a prémiím dostával nějaké další přilepšení…?

„Čeho je moc, toho je příliš“, praví staré české pořekadlo. A jak se zdá, i pana Moravce a některých dalších redaktorů ČT jsou lidé již přejedeni a některým je z nich i špatně. Stejně tak, jako se už přejedli Jaromíra Soukupa, kterého je přeplněná, a to i různými transparenty, jeho Televize Barrandov. A stejně tak, jako se přejídají „blbouni“, tj. rovněž nakynuté knedlíky, pokud se podávají příliš často….

Až je člověku líto různých politiků, kteří i před nastávajícími volbami, stojí za pultíky jako poslušné slepice na hřadě a jsou redaktory ČT vyvoláváni k mediálnímu „zobu“.

A nemají přitom žádnou jistotu, zda si na ně nevytáhnou nějakou podpásovku nebo podprahový negativní trik.

Protagonisty těchto show jsou, jak jinak, ČT a její moderátoři a nikoliv politické strany a hnutí, jejich politici a jejich programy v oblasti regionální politiky. Tento formát je pro ČT velmi efektní, a ČT si tím jakoby potvrzuje svou vyváženost a objektivitu.

Daleko efektivnější, a to jak z hlediska obsahu i výrobních televizních nákladů by však byly zhruba hodinové návštěvy sídel kandidujících politických stran a hnutí, krátké představení jejich kandidátů a hlavně programu. Hlavní roli by v takovém formátu měly tyto strany a hnutí a nikoli ČT a její moderátoři. Nic takového se však šéfům ČT zřejmě nehodí „do krámu“…..

Svatou pravdu má jeden z našich velikánů Karel Čapek (1890-1938), že „není horší propagandy než ta, která se vnucuje“. Pravdu má i španělský malíř Salvador Dalí (1904-1989), že „dojít k dílu neznamená rozkládat, ale naopak spojovat“. A vnucování propagandy, mj. proamerické či protiruské, i rozkládání společnosti nejrůznějším štvaním má zejména v posledních letech ČT na svém kontě rovněž přespříliš.

ČT se velmi změnila k horšímu zejména po tzv. „spacákové revoluci“ před dvaceti lety, kdy se vlády v ČT za podpory některých politiků zmocnilo prohavlovské „Bratrstvo kočičí pracky“, které ji okupuje dodnes. A je tam zabarikádováno za pomoci utajovaných a zdá se že „neprůstřelných“ smluv, stínových dohod a podpory lidí, například některých členů rady ČT či mnohých umělců, kteří jsou jako pijavice přisáti na její finanční „cecíky“ bohatě dotované všemi občany. I když si ČT ve své namyšlenosti mnohých z nich neváží, pohrdá jimi a působí proti nim….

Nápravu k lepší, vyváženější a objektivnější ČT zejména ve zpravodajství zřejmě může zajistit už jen další, tentokrát „politická revoluce“. Pokud se ovšem politici přestanou ČT bát a nenechají se jí vydírat. Například hrozbou, že nebudou zváni na obrazovku, na které se někteří přímo nadýmají sebevědomím, nebo že je pošpiní pořady typu „Reportéři ČT“ Marka Wollnera nebo „168 hodin“ Nory Fridrichové. Nebo že si je pozve „na kobereček“ dnes již dosti neslavně známý moderátor se zlýma očima a často ironickými škleby Jakub Železný.

Někteří činitelé a redaktoři ČT i sebemenší kritiku odmítají, brání se mimořádnou složitostí své práce, nenahraditelností svých zkušeností a ve své namyšlenosti se i proto za přizvukování svých kamarádů a kolegů považují za jediné schopné ji vykonávat.

Jenže jak pravil již francouzský politik Georges B. Clemenceau (1841-1929): „Hřbitovy jsou plné nenahraditelných lidí“.27 komentářů :

 1. Úvodem musím pochválit klobouček, konečně něco optimisticky lidského, do dnešní pochmůrné doby. Souhlasím s hodnocením OVM. Už si tento pořad ordynuji jen po kapkách, neb ve mně vzbuzuje předsudečnou nenávist. Když si nemyslím obsah, tak musím přiznat virtuozitu jak stvořit program OVM, kde sám autor o

  OdpovědětSmazat
 2. Úvodem musím pochválit klobouček, konečně něco optimisticky lidského, do dnešní pochmůrné doby. Souhlasím s hodnocením OVM. Už si tento pořad ordynuji jen po kapkách, neb ve mně vzbuzuje předsudečnou nenávist. Když si odmyslím obsah, tak musím přiznat virtuozitu jak stvořit program OVM. Kde autor položí otázku a sám si na ni odpoví. Vypadá to jako dialog a není to dialog. Možná by v názvu mohli vynechat slovo Otázky. Stačilo by pár udivených diváků a poučnÿ monolog páně Moravce. Jen mi chybí v pozadí potlesk. Kam se na něho hrabou totáčoví předchůdci Jambor s Brožem, ani současné "skočdořečky" nemají šanci. Pan Moravec je ,#1.

  OdpovědětSmazat
 3. Přímá cesta jíž se by se mohla ubírat historie moudrého lidstva vede ke komunismu (podle křesťanů k božímu království) ..
  Lidská blbost ale lidi svádí z této cesty, kde si musí zažít ještě mnohokrát peklo, než pochopí kudy a kam vede správná cesta ..

  O tom věčném bloudění ze správné cesty do pekla a následném poučení je mnoho pohádek ..
  Nejlepší je konspirační pohádka -plán Golgota -který vypracoval v SSSR v kgb gen.tajemník Jurij Andropov, z nebe se na dnešní Svět spokojeně dívá a usmívá se, jak ta naplánovaná psyop operace perfektně splnila plánovaný účel ..

  OdpovědětSmazat
 4. Předchozí komentář patří k článku p. Kužvarta o Reálném socialismu, stala se chyba ..

  OdpovědětSmazat
 5. *****
  ČT neplní svoje veřejnoprávní poslání ani v době corona krize, nelze ji reformovat, ani v brzké době zrušit. Už v současné situaci, popř. v době vyhlášení nouzového stavu, by vláda (Úřad vlády ČR) měla v krátké době zřídit zpravodajský vládní TV kanál, který by přinášel několik hodin denně aktuální informace přímo od zdrojů, z vlády, ministerstev, státních úřadů, regionů atd. i podle požadavků občanů. Hlavní zpravodajství by mohlo být v 19:00 hod a rozhovor s určitým členem vlády každou neděli od 12:00 hod. TV kanál nebo jemu podobnou formu komunikace má už kdekdo, jen ne vláda. A nemusíme čekat až na sítě 5G.

  OdpovědětSmazat
 6. Nejhorší je že má v názvu Česká když proti našemu národu bojuje a plive na něj.

  OdpovědětSmazat
 7. Bitka okolo České televize. Lipovská poukázala na neznalost moderátorů a členů Rady ČT

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020092312556040-bitka-okolo-ceske-televize-lipovska-poukazala-na-neznalost-moderatoru-a-clenu-rady-ct/

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 22:27
   Díky za odkaz, vážím si paní Lipovské, dokazuje že i mezi ženami se najdou osobnosti, které se vší slušností dokáží plnit svěřenou úlohu. Řada mužů by si ji mohla vzít za vzor.
   Smekám před ní za "silnější" část lidstva.

   Smazat
 8. První komentáře mi potvrzují, že jsem mezi přáteli České televize. Jsem okolními kopci odkázán na příjem televizního signálu přes satelit (skylink). Od června letošního roku nemohu přijímat tento signál žádného kanálu ČT. Žijeme v kapitalismu a myslím, že žádný příznivec tržního hospodářství nemůže platit služby, které využívat nemůže. Je to proti námi vyznávaným lidským právům.

  Obracím se na přátelé ČT s naléhavou prosbou o radu, jak se zbavit povinného nemorálního poplatku?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Anonymní23. září 2020 23:21

   Jednoduše..., jít a odhlásit ji. Pokud ji platíte v SIPu, tak na poště.
   Jako důvod uvést prohlášení, že ji nevlastníte.
   Jinak pokud chcete argumentovat s poctivostí, tak s tou jděte někam..., jak říká Budař, s ní tak leda pojdeš. ČT poctivá taky není...

   Smazat
 9. Provést hloubkovou kontrolu NKÚ, veřejnė zpřístupnit platy všech zamėstnanců a zakódovat. Ať ji platí ten,kdo chce. To je demokracie a svoboda,

  OdpovědětSmazat
 10. Na ČT nekoukám. Je zřejmě jedinou TV na světě, která za peníze daňových poplatníků aktivně vystupuje proti představitelům vlastního státu a to způsobem, který nenechává nikoho na pochybách za koho kope. Proto si tam již léta plácají játra prověřené kádry typu Moravec, Železný a pod.. Za naše peníze nám poskytují svou vizi světa, kádrují a vynáší soudy s odůvodněním, že mají právo říkat svůj názor. To jistě mají, ale ať si ho říkají v soukromí a za své a ne na obrazovce tzv. "veřejnoprávní" TV. Pokud v tom hodlají pokračovat, tak by mělo být občanům umožněno, aby za svůj koncesionářský poplatek mohli jednou za čas vystoupit se svým názorem na obrazovce ČT. A zjistilo by se mnohem víc neż z tlachů jejich "renomovaných" redaktorů a analytiků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. ČT24 je ve skutečnosti politickou stranou, která nehájí zájmy lidí ČR, ale je odnoží izraelské TV. Dokud tam bude Václav Moravec a současný ředitel Dvořák, nic se měnit nebude. Jen si vzpomeňme na "spacákového" poslance Rumla, jak dělal demo TV.
   Co redaktoři ČT, jak se mění, jak spodní prádlo. Proč? Zřejmě je to kvůli platům, včas jsou vykopnuti.

   Smazat
  2. ČT nemusí, dokonce nemá, nic hájit, stačí informovat a nezatajovat.

   Smazat
 11. No, tak si tady na ČT postěžujeme, při volbách zvolíme ty, co křičí, že se budou za tuto televizi bít a život půjde dál...

  OdpovědětSmazat
 12. faktem je, že Barrandov s pomateným Soukupem, který od předkládání důkazů přešel k předkládání své jediné pravdy - já vám to vysvětlím- se od ČT už ničím neliší, jen provoz je asi levnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo Soukup se přeškolil, jeho škoda. Taky mu chodí do debaty jen "béčka".

   Smazat
  2. Kdo se na TV Barrandov dívá kromě Soukupa?
   Skoro nikdo.

   Smazat
 13. Náprava zhovadilé ČT je na Radě ČT, má k dispozici Kodex ČT a právní nástroje k provedení čistky v ČT ..
  Ředitel ČT je podřízený rady a nemůže se zbavit zodpovědnosti za zpravodajství a publicistiku ČT, kterou "svobodně" dělají zaměstnanci a "zaměstnanci -podnikatelé", jako externí dodavatelé (tam patří i Moravec, a fakturují si obrovské finanční částky)..

  Rada ČT musí umět správně vykládat a prosazovat svoje práva, hloupé právní kličky vykladačů práva bránících se idiotů z čt musí umět vyvrátit a zesměšnit ..

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Divím se, proč nejsou zveřejněny platy i smlouvy s externisty. Pak si zlí lidé, jako já, představují enormní sumy a třeba to tak není.

   Smazat
 14. Ano - ČT se stala nástrojem protektorátních způsobů, nástrojem bezectných příkazů vládních úředníků a politiků k ovládání širokých mas strachem. V současné době jde o covid - Pod hrozbou smrti jsou lidi ochotni ke všemu - to už věděli protektorátní vládní úředníci. Zákazy kin a divadel, zavírání barů a hospod, zákaz shromažďování a vycházení, zavření vysokých škol - pod hrozbou smrti zastřelením. Tu vystřídala hrozba smrtí covidem - který nikdo nezná, neviděl ho, jen se o něm "dočítá" - že vzniká z jakýchsi testů, protože kdyby testů nebylo, nebyl by covid. Obvinění lidé nemají žádné příznaky, nebo takové, které vždycky odpovídaly chřipce. A navíc -to samotné označení "nakažený" je odporné, sprosté a urážející - tak se označovali jen lidé nakažení kapavkou, nebo syfilidou -tj. pohlavními nemocemi, a ještě i to se smělo dít jen decentně, nikoliv vytrubovat o lidech ... nakažený ... nakažený... nakažený... to je svým způsobem na trestní oznámení za dehonestaci osobnosti. Lidé se těmto "nakaženým", kterým není vůbec nic, vyhýbají, jako se vyhýbali těm, co měli kapavku, proto to bylo tajné. TV je bezskrupulozní, netaktní, stupidní nástroj k potlačování, nebo naopak vzbuzování emocí a negativizmu, což není její poslání a nikdy nebylo. Měla by sloužit jen ke stručným zprávám, a pak už jen ke kultuře, zábavě, a odreagování občanů od starostí. I ČT naopak starosti přidělává, a až na výjimky, uvádí jen hnusnou českou produkci, s novými, protekčními a teatrálními herci bez talentu, u nichž se nerozezná, zda jde o Čecha nebo Američana, náměty jsou vulgární, směšné, sprosté, a jestli opravdu "odpovídají" současnému životu, pak je odporný, vulgární a sprostý, bez pointy a bez zábavných prvků. Taková jsou vybírána i divadla - žádné dnes nenastuduje a neuvede české opery a operety, nebo činohry - jen překlady z americké a anglosaské tvorby, vyjímečně italskou nebo německou.Českým tradičním kusům se divadla vyhýbají.I ČT produkuje obecně cosi jako reality šou, což nelze od reálného života rozeznat, a činí tak záměrně, k dezorientaci občanů, kteří její produkci sledují. Na kvalitní starší filmy prý nejsou peníze -ano, nechtějí platit za autorská práva a hercům tantiémy, raději platí současným, protekčním nulám a zviditelňujícím se lidem bez patřičného talentu -totéž platí i o hercích. Je to celé protekční a zkorumpované.

  OdpovědětSmazat
 15. Na ČT se dívám rád. Je na ní mnoho hezkých pořadů. Několik kanálů, v dobrém smyslu slova. ČT1,ČT2, ČT3 s retro pořady,ČT Sport-celá TdF,dětský kanál-byl jsem a jsem jako dospělák uchvácen DějePICem,umělecký kanál večer.Tady se však všechny tyto samostatné kanály ČT dávají do jednoho balíku s opravdu odpudivým kanálem, ČT24.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:43 Mě se nejvíc líbí seriál "To je vražda napsala" na ČT 1, už 10 let se ho nemůžu nabažit. Díky pane Dvořáku.

   Smazat
 16. Diskuze bohatá jen mi chybí smysl.Pokud by poslanci parlamentu chtěl a měli vůli ke změně a hlavně neměli strach, tak by Dvořák a spol.již dávno ČT nevládli.V ČT na ně mají zřejmě kompromitující důkazy jiné vysvětlení neznám.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle přátel z USA (hlavně Koudelkovy BIS) je ČT důležitým dohližitelem nad naší demokracií a proto nad ní drží naši přátelé ochranou ruku ..

   Např. naše mír ve světě šířící neziskovka Člověk v tísni je založena našimi přáteli pomocí ČT, hlavně z čt -našich peněz ..

   Proto se naši poserové asi bojí něco podniknout proti čt ..

   Smazat
 17. Ryba od jakživa smrdí od hlavy,ČT se vypracovala na stát ve státě. Dozrál čas, možná i přezrál,situaci řešit.Pokus o řešení tu již byl ale skoncilo to "špinavým komprimisem!!

  OdpovědětSmazat
 18. Vždycky když se vynoří antiBabis, podívám se kdo to píše a kdo za tím stojí. Mediální instituce "veřejného blaha" jako ČT a ČRo Plus si v tomto ohledu počínají nejmilitantněji. Nechci teď mluvit jenom o těchto falešných institucích, "veřejného blaha", ale o jejich vedení a zaměstnancích, kteří lidem beztrestně vnucují mediální produkty, které jinak než šmejd nazvat nelze. Chci upozornit na profesní skupinu lidí, pro které se rozdělování společnosti, produkování předsudečné nenávisti, šíření cílených lži a zamlčování pravdy v zájmu falešného "přátelství k protektorovi", byť to bylo proti rozhodnutím a zákonům demokraticky zvoleným institucím, stalo denním chlebem. Co se stalo že vláda, parlament, policie a justice selhávají, když by měly zástupce těchto SLUŽEB PRO LIDI přivést k odpovědnosti za jejich činy? Anebo naopak, nepostavila se snad sama tato media veřejné služby svými činy mimo zákon? Nevrátili nás snad redaktoři zpravodajství a publicistiky medií veřejné služby, tím že se pasovali na jakési plitbyro globalistické propagandy do "starých pořádků" před listopadem 1989? A to ani nechci mluvit o "tureckém hospodářství ČT", které je kapitolou samo o sobě. Střet zájmů ve smlouvách na outsorcing, vážná porušení v Registru smluv, "přikrytá" zkorumpovanými právními útvary těchto institucí atd. atp. budou jistě námětem pro orgány činné v trestním řízení.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.