Reklama

pátek 11. září 2020

K explozi skladu v Bejrůtu

Martin Koller

11. 9. 2020   (článek byl odeslán autorem 20. 8. a omylem nebyl publikován)
Kolem nedávné exploze přístavního skladu v Bejrůtu se objevila a byla publikována řada teorií i všemožných názorů a představ, více i méně odborných. Podle rozboru dosažitelných informací a konzultace s profesionálními trhavináři a pyrotechniky jsou závěry následující.

Ledek sám o sobě není v menším množství trhavina a slouží při výrobě trhavin jako okysličovalo. Jako trhavina slouží především při smíchání s nějakou hořlavinou. Používá se především při výrobě průmyslových trhavin. Ty se však používaly jako náhradní i ve vojenství. Ve srovnání, například s TNT má zhruba osmkrát nižší účinnost. Vlastnosti trhaviny získává samostatný čistý ledek, pokud dosáhne kritického průřezu zhruba 1 m. Odpálit jako trhavinu lze už v podstatě i standardní barel naplněný ledkem. Je k tomu třeba počinová náložka trhaviny, nebo třaskaviny a iniciátor (rozbuška). Použít lze rovněž pentritovou bleskovici. Pokud je ledek znečištěný, především organickým materiálem, pravděpodobnost exploze vzrůstá a kritický průřez se zmenšuje. V bývalém Československu se vyráběl ledek hydrofobizovaný voskem, jenž byl v podstatě použitelný jako slabší trhavina. K bílému oblaku, který doprovázel exploziv Bejrůtu se pyrotechnici vyjádřili tak, že se jedná o vodní páru, která se při explozi ledku objevuje. Oranžové zbarvení plynů nad prostorem exploze je standardní.

Ledek uložený několik let ve skladišti v Bejrůtu, oficiálně kolem 2700 tun pocházel z Číny. Podle odborníků se nejednalo o zcela čistý ledek. Přestože uvedené množství ledku představuje značnou finanční sumu, nesnažil se rejdař přeložit náklad na jinou loď a nechal staré a nefunkční plavidlo i s nákladem v Bejrůtu. To zcela odporuje reálnému přístupu obchodníka. Z uvedeného lze vyvodit, že rejdař, či obchodník se nestaral o ztrátu ledku a plavidla, a tím vzniklou škodu proto, že jemu žádná škoda nevznikla. Ledek dopravil tam, kam měl, a to na v podstatě bezcenném plavidle a dostal zaplaceno. Oficiální trasa plavby a kupec byli fiktivní. Proto také ledek nikdo nesháněl řadu let a dopravce nemusel platit penále.

Bejrůt do značné míry ovládají islámské teroristické organizace, především íránský Hizballáh a zločinecké gangy, což je mnohdy totéž. Libanon se rovněž stal jednou z hlavních světových křižovatek v obchodu s drogami, původem především u údolí Bekáa. Je to výsledek především občanské války, kterou vyvolali palestinští teroristé a zhruba 14 000 syrských vojáků, kteří působili na území Libanonu a podporovali islamizaci státu proti maronitským křesťanům. Válka trvala od roku 1975 do roku 1983 a vedla k emigraci především části křesťanů, kteří tvořili elitu a nejvyspělejší část tamní společnosti. Jedná se o jeden z mnoha dokladů nemožnosti multikulturalismu a mírové koexistence mezi agresivními muslimy a křesťany. Je vysoce pravděpodobné, že skladiště sloužilo dlouhodobě, s tichým souhlasem libanonské vlády a zkorumpovaných bezpečnostních sil, jako součást chemické zbrojnice a výrobna trhavin islámských teroristů. Nelze přehlédnout neuvěřitelný fakt, že ve stejném skladišti byla zároveň uložena zábavní pyrotechnika. I tu lze použít jako náhradní výbušniny. Podle názoru odborníků, kteří si mohli promítnout záběry z výbuchu, nelétala vzduchem pouze zábavní pyrotechnika.

Zbývá tedy odpověď na otázku, zda někdo zlikvidoval trhavinovou základnu teroristů, šlo o boj mezi konkurenčními teroristickými skupinami, nebo náhodu. Zajímavý je i oficiální vládní názor z Libanonu, že na skladiště mohla dopadnout raketa. V neposlední řadě se mohlo jednat o snahu zakrýt fakt, že z uskladněné trhaviny část jaksi zmizela a za uskladněný materiál kdosi nese odpovědnost. Z našich luhů a hájů si můžeme připomenout například podivný výbuch skladiště munice ve Vrběticích, stejně jako dříve v Novákoch.

Závěrem sděluji čtenářům svých článků, že do budoucna je již nenajdou na Parlamentních listech. V době rouškové komedie došlo k ukončení dlouholeté spolupráce ze strany Parlamentních listů, které ji postupně omezovaly po dobu posledních dvou let, až moje články, zasílané každý týden, přestaly zveřejňovat zcela. Přidaly se tak k Seznamu, ČT a následně dalším televizím. V naší republice najdete moje články u pana Kapala (Svobodné rádio Beta Kladno), u Ivana Davida (Nová republika) a nově u Stanislava Novotného (Arfa - v současnosti největší vlastenecky laděný zdroj informací). Na Slovensku Slobodný vysielač Myjava, můj vlajkový, odborně laděný pořad Casus Belli.

15 komentářů :

 1. Díky za Vaše komentáře pane Kollere, máte pravdu že PL už nejsou co bývaly, žeby změnily vlastníka nebo bylo politické bu,bu,bu ?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Co to? Že by Parlamentní listy přestávaly být dezinformačním webem? Nebo obchodní model některé věci neumožňuje?

   Smazat
  2. 7;59
   Kdesi vzal, že jsou PL dezinformační?

   Smazat
  3. 12:03
   To přeci psali elfové .....
   Ale dost srandy, omlouvám se, to slovo mělo být v uvozovkách. Nebo spíše použité označení jako nezávislý web.
   Určitě bych nerad, aby PL skončily ve středním proudu z důvodu autocenzury.

   Smazat
 2. Tak snad trochu faktů.
  Občan Kypru, který se narodil v Rusku, si najal bulharskou loď, plující pod vlajkou Moldávie, s ukrajinskou posádkou, aby převezl náklad gruzínského ledku z Batumi (v Gruzii) do Mozambiku. Gruzínský ledek byl rozhodnutím Britské arbitráže zabaven a vyložen v přístavu Bejrút, kde 6 let poté explodoval. Viníkem se následně ukázal být údajně neznámý libanonský svářeč.
  Nebylo to žádné hnojivo, ale ledek s upravenou mikroporézní strukturou - výbušnina:
  „Nitroprill HD“ je knock-off produkt ochranné známky Nitropril, prémiového porézního dusičnanu amonného prémiové kvality vyráběného a prodávaného společností Orica Mining Services v Austrálii. Používá se jako komerční výbušnina v těžbě a dobývání.
  Takže si dosaťe do rovnice výše uvedené - dopravce, posádka, výrobce, ponechání nákladu na místě a na pravé straně nám zbyde MOSAD, CIA, MI6. Někdo z nich nebo všichni dohromady. Cíle různé, od sabotáže po sklad primární výbušniny pro jihádisty. Po jejich neúspěchu prostě úklid s vedlejšími vhodnými efekty. Přece si ten Libanon dělal nároky na plyn v levanském bazénu ne, třeba? Vhodných vektorů zájmu proč to odpálit se sečetlo mnoho.Jak prosté..Watsone.

  A když jsme u té chemie, těch odborníků bych se už raději neptal. Moc toho neví nebo mlží: Ten nitropril byl ve vacích tj čistý a modifikovaný na vyšší účinnost. Takže milí studenti piště si:
  "Čistý" dusičnan amónny má relatívnu pracovnú schopnosť na úrovni 15-30% TNT podľa štruktury a formy (Vdet~1700-2500m/s, nabíjacia hustota 850-950kg/m3), kým DAP/ANFO s typickým zložením 94-95% DA (presne 94,3%) a 6-5% nafty (presne 5,7%) má relatívnu pracovnú schopnosť na úrovni 40-75%! TNT podľa typu použitého DA (Vdet 2200-3500m/s, nabíjacia hustota 820-1000kg/m3).
  Tomu odpovídá i velikost kráteru. 80m . účinnost min 30 procent TNT.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Skvělý příspěvek, stručný, plný faktů a konkrétních technických údajů vztahujících se na případ...Závěr, kdo za tím průšvihem stojí a kdo zapálil doutnák si může každý alespoň z povzdálí sledující problematiku Libanonu, udělat sám...ale Kollerovi "palestinští teroristé" to určitě nebyli...

   Smazat
  2. Ďakujeme za vyčerpávajúci výklad.

   Tímto vidíme, že ruský pašerák se zbraněmi (Igor Grečuškin), OPĚT přispěl ke světové bezpečnosti. Kdo konečně zastaví tyto obchodníky se smrtí?

   Smazat
  3. Dobře popsané, ale tam bouchlo ještě něco silnějšího, zbraně, munice nejspíš. Černý mrak nebyl ledku!

   Smazat
  4. 12:33 ten mrak byl oranžový až hnědý. Nespekulujte.

   Smazat
  5. Doplním. Hnědý a až oranžový dým odpovídá produktům hoření Nitroprilu. Simulovali jsme ze zajímavosti ještě použití moderní malé jaderné zbraně. Ta k vzhledem k absenci stop radionuklidů použita nebyla. Ale výpočet kráteru odpovídá většímu množství explozivního materiálu než bylo oficiálně uvedeno. /3 -10 krát více v ekvovalentu/ Takže předpokládáme, že v hale nebo sousední hale byl další neregistrovaný materiál. Podle vrstvení vaků o objemu 1000kč a vypočtené skladovací plochy kapacita haly nebyla zcela vyčerpána uváděným množstvím 2700t Nitroprilu. /max 50 procent plochy haly/ Měla minimálně vnitřní přepážku a za tou bylo i něco dalšího.

   Smazat
 3. Roušková komedie? Dobrá reklama pro Parlamentní listy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. A v čem že to je reklama PL?
   Že se PL poslední dobou nedají číst je fakt, připomínají mi Blesk v jeho začátcích. Pozor, Blesk měl tehdy, sic to byla žumpa, mnohem větší úroveň než současný vámi oblíbený mainstream - seznam, ČT..
   PL dělají vše proto, aby se přiblížili svému idolu Seznamu.

   Smazat
 4. Koller v podstatě označil Grečuškina jako obchodníka s islámskými teroristy. Toho jste si tady nikdo nevšiml.

  OdpovědětSmazat
 5. Dobře pan Koller je jasné že ten výbuch nebyl náhoda stejně jako korák. Jestli se dají PL na špatnou cestu tak je přestanu číst.

  OdpovědětSmazat
 6. Pane Kollere díky za vaše články..jsou často na témata, kterým nerozumím ale vaše interpretace dějinných realit
  kolem nás jsou logické a pravdě-podobné !

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.