Reklama

úterý 1. září 2020

K obvinění ze „členství v teroristické organizaci“ v Turecku stačí točit filmy…

Ivan David
1. 9. 2020

Po 238 dnech hladovky zemřela ve čtvrtek v Istanbulu advokátka Ebra Timtik, která svou hladovkou bojovala za právo na spravedlivý proces v Turecku. Její smrt zůstala hlavními médii a agenturami naprosto nepovšimnuta. Na to, čím je tato ignorance způsobena, když ji srovnáme s rozruchem kolem zatím nepotvrzené otravy ruského disidenta Alexeje Navalného, je snadná odpověď. V Turecku je každému zaručeno právo na spravedlivý proces, a tudíž byla její hladovka naprosto zbytečná. Nebo snad ne?
Dnes pokračuje ve městě Tunceli, kdysi kurdsky Dersim, další „spravedlivý proces“. Kurdský režisér Kazim Öz (na snímku) v něm čelí 7 až 15 letům vězení za „členství v ozbrojené teroristické organizaci," kterou je myšlena Kurdistánská strana práce, známá pod zkratkou PKK. S Kazimem Özem jsem se setkal osobně a měl možnost s ním i mluvit, když se v Praze účastnil české premiéry svého předposledního filmu ZER. Tento film získal řadu ocenění a Česká republika byla jedinou zemí tzv. bývalého východního bloku, kde se film promítal. ZER je poetický film o hledání vlastních kořenů, vlastního životního pocitu a osudu své rodiny. I když se odehrává na pozadí současného kurdsko-tureckého konfliktu a pojednává i o masakru alevitských Kurdů v Dersimu v 30. letech 20. století, nic, v čem by bylo možno spatřovat podporu terorismu, v něm rozhodně není.

Oficiálně není režisér Öz také souzen za točení filmů, přestože celý život nedělal nic jiného. Je obviněn z účasti na protestech v parku Gezi v roce 2013, o kterých jsem už psal. Tehdy se poprvé plně projevila megalomanie dnešního tureckého prezidenta Recepa Erdogana, který neváhal proti protestujícím proti obřímu obchodnímu centru zasáhnout tak brutálně, že výsledkem bylo 22 mrtvých a tisíce zraněných. V kandidátské zemi EU. Dále bylo obvinění proti němu zkompilováno z jeho telefonátů, knih, zabavených při domovní prohlídce a z účasti na politickém semináři opoziční strany HDP někdy v roce 2010. To jsem se dozvěděl z materiálů, které dal sám Kazim Öz k dispozici na internetu. Nikdy nedržel v ruce zbraň, jenom kameru. Jeho filmy, hrané i dokumentární, obdržely celkem 43 cen na nejrůznějších filmových festivalech.

V rozhovoru, který vyšel dnes na webu Cumhuriyet, Kazim říká: „Soudit mě 1. září (Světový den míru) je zajímavou ironií osudu. Svůj život a své filmy jsem věnoval řešení rozporů mezi rozdílnými regiony, lidmi, třídami. Točím své filmy, abych přispěl ke spolužití lidí v těchto zemích. Snažím se prosazovat některé základní lidské hodnoty. To je cesta k míru. Výsledkem je, že umění již slouží míru. Ale paradoxně zrovna v Den míru jsem posílán do vězení. Nebyl bych souzen, kdybych se ve filmech, které jsem natočil, nezabýval sociálními problémy, a nezískal 43 ocenění. Význam slov v Turecku byl převrácen. Pokud vláda říká válka, můžeme to chápat jako mír, pokud říká mír, můžeme to chápat jako válku. Žádost o mír je vnímána jako hrozba. Je to vnímáno, jako byste chtěli válku, a soudnictví podle toho jedná. Bohužel v Turecku existuje takovýto černý humor. Každý, kdo učiní i sebemenší kritiku vlády a prezidenta, je považován za nepřítele. Společnost je velmi polarizovaná. Žijeme v prostředí, kde se lidé bojí svého stínu.“

Kazim Öz a Ebra Timtik jsou jen špičky ledovce. Jediný způsob, jak pomoci opozičním politikům, právníkům a umělcům v Turecku je působit na vlády a politiky zemí EU. Jedině veřejné mínění má snad alespoň malou šanci ukázat, že tvář demokracie je vážně poškozená tím, že se zemí, kde neexistuje právní stát, se zachází jako se sobě rovnou. Turecko má vězení plná lidí jako je Navalnyj. Mnozí beze stopy mizí. Nikoho to, zdá se, nezajímá.

16 komentářů :

 1. Není se čemu divit. Z chrámu Hagia Sofia udělali mešitu. Rusko k tomu naštěstí není lhostejné - pomůže v Sýrii vybudovat zmenšenou repliku tohoto chrámu, viz https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3156408-rusko-pomuze-v-syrii-vybudovat-zmensenou-repliku-chramu-hagia-sofia

  OdpovědětSmazat
 2. VOJÁK JE POVINEN STRAVU ODEBRAT; jíst ho nikdo nenutí. Ve vězeňství je to zřejmě obdobné.

  Starý myslivec říkával: "Nežere pejsek? Nemá hlad".

  Platí to i pro hladovkáře. Většina z nich tím stejně jenom zkouší vydírat a získat popularitu. Jenom zlomek procenta z nich je ochotno spáchat sebraždu dobrovolným vyhladověním doopravdy. A pokud má spravedlnost v zemi, kde dobrovolně hladoví, "koule"... je hladovkářů minimum... Vzpomínám, že u nás po převratu z toho byly nechutné televizní "komedie..."

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 20:58, pokud to má být nekrolog za Ebra Timtik, tak jste zrůda.

   Smazat
 3. Je nejvyšší čas aby ta světová demokratůra byla rozehnána.
  KDO JE KDO. 14., 15. a 16. část. https://www.youtube.com/watch?v=DhVgx1JLiiA

  OdpovědětSmazat
 4. Co je to za nechutnou komedii od 20:58?

  OdpovědětSmazat
 5. Myslím, že hladovka ukončená smrtí, je zbytečná. Chápu, že extrémní nespravedlnost mohla dohnat některé lidi až k tomuto činu, ale řekl bych, že život je nenahraditelný. Mnohem horší mi připadá situace, kdy jsou na světě vězněni lidé, kteří se provinili jen pravdomluvností a NIKDO o nich nehovoří, NIKDO o nich nepíše, média je cílevědomně ZAMLČUJÍ a vedle toho se provádí obrovské nátlakové akce tam, kde to může posloužit USA nebo Západu (Navalný, Savčenková, Sečov ...). Manipulace s fakty je děsivá a ukrývá se obvykle pod halasným vzýváním pravdy a spravedlnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nejsvětější Spasitel Ježíš Kristus nespáchal sebevraždu, ale nechal se ukřižovat.

   Smazat
 6. pane David prosim vysvetlit 238 dni hladovky? to jako nejedla jenom v pondeli a v utery? jak muze nekdo vydrzet 238 dni hladovky? normalne se umre asi za mesic apul nejezeni
  zarathustra

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. výrazné omezení stravy je hladovka,vy,který potřebujete na noc půl kila uheráku a deset lahváčů,vám skutečná hladovka nic neříká,proto váš údiv nad smrtí člověka,co protestuje.

   Smazat
  2. Ukrajinský špion Savčenko vydržela 120 dní v hladovém Rusku držet hladovku a jak se tam zakulatila.Je pravdou že hladovka změnila její politický názor a po návratu do parlamentu ji šoupnuli raději do vězení. Kalousek z toho má ještě špatné sny.

   Smazat
 7. Nestačím se divit 1
  Odpor je zbytečný!
  Lžete, nikdo nebude tak dlouho hladovět!!

  Dámy a pánové, kde byste byli, kdyby naši předkové nebojovali o lepší život? Já vám to řeknu naplno - byli byste VY sami v prdeli!!!
  Vy - dotaženo do konce - říkáte nemá cenu vzdorovat za cenu svého života! Teď tady u jiného článku probíhá diskuse o nenávisti, vy dobře tohle víte, kde se kromě jiného objevuje téma přežití druhu. Téměř nikdo nemluvil o obětování života matky, pouhé té zvířecí, při obraně svých mláďat. Více se psalo o tom, jak je požírá, samozřejmě v "nouzi". Nebo to se naši předkové měli vzdát a lízat boty Hitlerovi? Ne, to by spíše dělali podobní vám. Nesvědčí to něčem?
  Dovedete si představit, že ta lůza, chamraď, sebranka, nemakačenkové, kmáni, lemplové, holota, sběř, pakáž, čeládka, verbež, parchanti, cháska (za První republiky si úřady nebraly až takové servítky vůči chudým, na to se také jen tak zapomene?), chtěla taky žít trochu lidsky i tenkrát před sto padesáti dvěma sty lety, když neměla plné měšce mincí? Jo, vy jste byli určitě mezi minimálně střední třídou, žvásty, kecy, krindy pindy starý babky! To určitě! Poznejte svůj skutečný původ a ne ten, který si většina nechává zpracovat pro POUHÉ VYLEPŠENÍ původu, jako kdyby oni sami byli šlechtici. Neříkám, že to v malé části nemůže být pravda, ale ve skutečnosti drtivá většina patří mezi tu lůzu, chamraď, ... protože kolikrát, a to si přiznejme, se i velké majetky a původy ztratily díky "stylu života"?
  Jenom odpor k nedůstojným životním podmínkám, nízkým výplatám, snaha uživit VŮBEC svoje děti hnala ty, kteří už vlastně neměli nic moc co ztratit, kromě života. Ale jakého života! Bídného, bez perspektivy, v beznaději na zlepšení. Hnala mnohé ke vzpourám, proč si myslíte, že byli ve středověku vůbec "sedlácké" bouře? Bojovali o možnost dostat se do neziskovek? Proč se obyčejní lidé tak snažili přežít až povstali i proti svým pánům? Myslíte si, že to bylo z přesycenosti? A z dobré vůle Král prováděl takto cvičení Civilní Obrany?
  Myslíte, že lidé stávkovali jen tak proto, že se jim nechtělo pracovat?
  Ubožáčci.
  Co lidé v koncentrácích, kteří se vrátili z bídných podmínek vychrtlí na kost? Oni neměli vůli přežít dlouhé uvěznění za odporných, ponižujících, krutých podmínek??
  Myslíte si, že zlepšování jakýchkoli podmínek života pro všechny pracující lidi jakéhokoliv druhu práce bylo zadarmo, jen tak z dobré vůle králů a císařů podnikání? Prdlajs! Zásadní zlepšení nastalo prakticky až po roce 1917! Protože se někdo bál o své majetky. A to byli zcela "určitě" ti parchanti, ... , že?
  Degradace se neprojevuje jen tak, jak to popisuje Josef Švejk v příhodě o polském šlechtici, ale ta degradace je především v mozku, v duši. Jak je vidět, mnozí si ve své povýšenosti myslí, že ONI, oni jsou, bouchaje se v duchu do prsou, oni jsou ti chytráci, co na to vyzráli a oni jediní vědí co a jak je vůbec možné.

  OdpovědětSmazat
 8. Nestačím se divit 2

  Degradací je i ztráta pudu sebezáchovy, o čemž v podstatě byl onen článek o nenávisti. Popravdě řečeno, z těhle chytráčků, maloměšťáčků, tak rozšířených po celém světě, se mi dělá špatně.
  Bez lidí ochotných bojovat za práva všech, by nebylo prospěchu pro nikoho jiného než vládce světa zdejšího.
  Když už se tak šíleně blázní kvůli drogovému dealerovi v Americe, klekáním na koleno, pak vy byste měli si lehnout na zem tvář v prachu a prosit za odpuštění u těch, co bojují o NĚCO smysluplného. O právo na život. O důstojný život.
  Ano jsou vězněni lidé, kteří něco řekli a nesli svou odpovědnost. A u nás je situace zásadně jiná? Můžete žvanit co chcete a nic! Chápete? Vůbec NIC! Proč se nikdo nediví tomu, obojí je přece špatné, ale co je horší, že lidé umírají hladem:

  Statistiky uvádí počet lidí ohrožených hladem a počty dětí umírajících hlady do věku 5-ti let.
  Je to dle dostupných zdrojů 24.000 lidí denně, z toho 3/4 dětí do věku 5 let. Ročně pak umírá haldy 8 milionů lidí, 6 milionů dětí do 5 let. Více: www.lonweb.org/hunger/hung-cec-eng.htm

  Chápete, co jste to ve své povýšenosti, páni diskutující, vlastně napsali? Že odpor nemá cenu? Že smrt hladovkou je nesmyslná a že sem nepatří do 21. století? Nezapomeňte vyhodit, prošlé potraviny, hlupáci! Ale ono to tu všechno je! A když se někdo rozhodne pro hladovku a případně ji dovede ke konci, ne proto, že by nechtěl jíst, ale že nebyl spravedlivě vyslyšen!!! Vy se divíte, jak je to možné. Pro vás je to magor. Pak , pak jste vy ti co nic nechápou a ničemu nerozumí.
  Vy ubozí maloměšťáčtí ubožáčci.
  Jinak bych tu napsal velice mnoho sprostých slov. A nejspíš ne z jednoho jazyka. Snažil jsem se být co nejslušnější, ale když to nebude zveřejněno, mně to vadit nebude. Jen teď vím aspoň na koho neobracet pozornost. Ale jedno vím, půjdu a dá květiny na hrob několika těch, co bojovali za lepší zítřek. Pro všechny.
  Perun

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jo "Perune" - 7.52 - ani já se nestačím divit vašemu kolosálně dlouhému dvojnázoru, ani vaší přezdívce na jméno kdysi známého boha. Takže hladovka by byl ten správný způsob? Všechny elity páchnoucí penězi by uvítaly takovou formu protestů. Zbavili by se všech socek (chátry, lůzy, plebsu -jak jste to přiléhavě nazval) na to tata a bez problémů. Bez toho trapného zabíjení, bez rozpoutávání demonstrací, při nichž se plebs přičinlivě pobíjí mezi sebou, a elity k tomu shora pískají, různých intrik a vymyšlených tragedií, aby měli "důvod" k sankcím, represáliím, excesům, exhibičním trestům a podobným produkcím, k nimiž dokurvená media přidávají ještě vlastní fabulaci, k co nejrychlejšímu šíření primitivního strachu. Strach šířený mezi sockami - na ten se sází hodně. Proto taky teď namísto klekánic a polednic vymysleli "covid" .."jestli budeš zlobit, přijde pro tebe covid"... dobrý -ne? A teď teda k věci - že by česká justice byla tím státním orgánem, který by měl zajistit všem občanům průchod práva, tedy právo na spravedlivý proces a dosažení spravedlnosti - je myšleno vážně? Po tom, co zde česká justice předvádí po roce 1990 - tisíce plebsů muselo skutečně i mentálně padnout ve prospěch velkovýroby elit a zbohatlíků z chamtivého předlistopadového šmejdu. Nikdo v podstatě nic neměl, ale během pár let už zde fungovali "miliardáři" -jak je to možné bože a vládče Perune? Najednou tolik elit, nadlidí, a novodobé šlechty! Justice pomáhala vytvářet "bílé koně" z lidí zneužitých, použitých a odhozených ve zbohatlickém procesu, jak zmačkaný papír od sekané. Někteří splácí už déle než dvacet let nějaké nesmyslné vymyšlené "pohledávky" kterou legalizoval jakýsi vyfabulovaný rozsudek, která roste a roste i přes exekuční vykrádání důchodů těch ubožáků.Ano - náš zákon zná ustanovení o.s.ř. (občanský soudní řád), které přímo přikazuje soudcům zamítnout všechny návrhy na výkon rozhodnutí v podobných případech, nebo ze stejných důvodů zastavit nesmyslné exekuce - ale kdo by se tím řídil?!!! Soudci? Ha ha ha! Ti jsou připosraní ze zbohatlíků, politiků a elit, které pomáhali vytvořit! Teď je to síla, která disponuje stovkami prasečích advokátů, a ti by soudcům zavařili -konečně jen díky politikům a elitám mají soudci svoje prasečí a nestydaté platy - jak by mohla soudci zavařit "socka"? Plebs? Jestli ta ubohá žena v článku zemřela na následek hladovky aniž by se dočkala spravedlnosti ( dočkala se alespoň blábolu bulvárního sajrajtu na novinkách?) tak k čemu to bylo dobré? Nebo - co vlastně píšete - že jsou "hladovky" správný nástroj pro dosažení spravedlnosti? NE! Přinesou jen více bulvárních sraček, více potěšeníčka pro úchyly, více diskuzí, a více peněz pro mediální sebranku. To je všechno. Děkuji za toleranci délky mého názoru na váš názor.

   Smazat
  2. anonymní 9:42 - Vy jste bohužel Peruna nepochopil... Přitom oba příspěvky působí, že jste názorově na stejné či podobné lodi... škoda

   Smazat
 9. No jo turek zavedl diktaturu být ve vězení pro nic zanic musí být strašné a mocipáni si vždy důvod k věznění vymyslí.

  OdpovědětSmazat
 10. 80 let memoranda o germanizaci českého národa. Realizace tohoto plánu je nyní v plném proudu, vzkazuje vojenský analytik

  „Tento plán se stal trvalým základem německé politiky vůči českému národu a jeho realizace je v plném proudu,

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020090112459604-80-let-memoranda-o-germanizaci-ceskeho-naroda-realizace-tohoto-planu-je-nyni-v-plnem-proudu/

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.