Reklama

úterý 15. září 2020

Kde blb, tam nebezpečno

Jiří Vaško

15. 9. 2020

Co byste řekli o člověku, který nadává známému, šíří o něm mnohdy vymyšlené pomluvy, provokuje ho a škodí mu různými schválnostmi? A když to dělá nejen ze své zlé vůle, ale i na žádost či pokyn jiného známého nebo známých a dělá si tak i z vlastních dřívějších nebo potenciálních přátel nepřátele? Že je to hrdina nebo naopak hlupák či blbec?


Zdá se, že takových blbců, vydávajících se za „hrdiny“ máme kolem sebe zejména v politice, médiích nebo neziskových organizacích v poslední době přehršel. A to přesto, že v situaci prohlubujících se hospodářských těžkostí a možná blížící se krize bychom měli být rozumní, držet pospolu a nedělat blbosti.

Rozdíl mezi blbci a pouhými hlupáky velmi přesně před časem definoval český filmový teoretik Jaroslav Boček (1932-2003): „Blbost a hloupost nejsou synonyma. Hloupost je pasivní. Je v ní cosi nečinného a líného. Blbost je aktivní, činorodá. Ráda se zaskví společenskou angažovaností. Blbové jsou proto nebezpečnější než hlupáci“.

Český klasik Jan Werich (1905-1980) měl svého času podobný názor: „Kolikrát jsme se už přesvědčili, že kde stranický blb, tam je vždy nebezpečno. A aktivní blbec — ten je horší než cizí, případně i třídní nepřítel.“

V kritice zločinů komunismu se často připomíná výrok Klementa Gottwalda, že „kdo nejde s námi, jde proti nám“. Paradoxem je, že takový výrok již dávno předtím pronesl německý sudetský politik a pozdější státní ministr pro Protektorát Čechy a Morava Karl Hermann Frank: „Pořádek tentokrát uděláme my… Od nynějška bude bez jakékoliv výstrahy jednáno nejostřejšími prostředky. Kdo není s námi, je proti nám. Kdo je proti nám, bude rozdrcen.“

Zatímco nacista Frank byl krajně nebezpečný blbec, komunista Gottwald byl velký blbec, že to po něm, i když v mnohem mírnější formě, opakoval.

A jako nebezpeční a vůči celému světu nezodpovědní blbci se dnes, jak lze vidět, chovají i mnozí vysocí činitelé v USA i v Evropě. Nebojí se, že budou rovněž přirovnáváni k nacistovi K. H. Frankovi a obviňováni z pokusu o recidivu fašismu, k čemuž již občas dochází?

Podobně se ovšem vyjadřují i někteří naši politici, mj. v diskutabilním senátu. A nejen politici v Česku. Z jejich vystoupení vyplývá, že kdo nepoklonkuje USA nebo Evropské unií nebo nesdílí jejich rusofobii nebo averzi vůči Číně, je proti Americe nebo Evropě. Takové vidění politiky a světa je samozřejmě zkreslené, tendenční a v rozporu s pravdou.

Bylo by proto rozumnější se zbavit mnohdy uměle šířené zloby a nenávisti a vrátit se k pragmatické zásadě, že i když někdo nesdílí všechny naše hodnoty a nemusíme ho mít rádi, můžeme s ním mít pragmatické vztahy, spolupracovat a žít v míru. Zbytečně si nedělat nepřátele tam, kde jsme je neměli a nemáme. Vždyť i v geopolitice by mělo platit, že „soupeření je jen soupeření, neznamená nenávist a zabíjení“.

Jenže „blbec nikdy nepřichází vstříc. Vždycky se postaví do cesty,“ říká český malíř a básník Josef Poláček (1925–2017). Proto taková změna bude zřejmě těžká a potrvá zřejmě dlouho.

S blbostí politiků a nejen jich, se ovšem setkáváme i jinak a jinde. Nedopustila se zřejmě již nenapravitelné blbosti německá kancléřka Angela Merkelová, když na její pozvání dodnes nejen Německo, ale i další evropské státy zaplavují nelegální imigranti?

Nezblbla komise norského parlamentu, když udělila Nobelovu cenu za mír americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který byl jedním z iniciátorů války v Afghánistánu a podporoval ozbrojené akce a hrubý nátlak USA i v jiných státech, a komise tím poškodila dřívější prestiž Nobelovy ceny? Neudělal obrovskou blbost český prezident Václav Klaus st., když při opouštění svého úřadu udělil amnestii lidem, kteří téměř rozkradli náš stát, což mu čeští občané zcela jistě nikdy neodpustí? A Trikolóra jeho syna se možná i jeho vinou ani nedostane do parlamentu...

Není snad blbost politiků a mnoha mladých lidí přehnaně podporovat pubertální švédskou klimatickou aktivistku Gretu Thunbergovou, agresívní marketinkovou bojovnicí proti globálnímu oteplování a klepat se před ní strachem, přestože se této tematice a boji věnuje mnoho jiných odborně daleko fundovanějších odborníků, institucí a vlád?

Zřejmě se tato mediální hvězda ve škole ještě nedostala ke studiu francouzského filozofa Michela de Montaigna (1533-1592) a jeho výroku, že „sveřepost a zarytost je nejjistější důkaz hlouposti“. A možná ho nečetli ani již zmínění američtí činitelé i jiní západní politici, kteří jsou ve svém konání rovněž sveřepí a zarytí – například v rusofobii….

Není blbost západních států v čele s USA vyhlašovat pod nejrůznějšími záminkami, nyní například pod uměle vytvářenou kauzou „Navalnyj“ stále nové a nové sankce, které sankcionované země sice mohou krátkodobě poškodit, ale naopak je spíše posílí? A v důsledku nakonec poškodí i ty, kdo je vyhlašují?

Staré ruské přísloví praví, že „blbec na blbci jede, blbost je popohání“. Když vidíme, jak jeden takový politik či aktivista podporuje druhého a vzájemně papouškují naučené fráze a floskule, je toto přísloví zřejmě pravdivé.

Problém je, co s tím. Moudrou radu má český básník a lékař Miroslav Holub (1923-1998):

„Boj proti blbosti se řídí 3. termodynamickým zákonem. Nedá se vyhrát, prohrát, remizovat, ale nesmí se z boje odejít“.57 komentářů :

 1. Kdo nejde s námi jde proti nám. Tenhle výrok v jednotném čísle najdete už v Bibli. A o pár řádků dál je napsáno: " Půjde bratr proti bratru...", a přinesl jsem vám vám meč, ne mír. Všechno už tu bylo, ale mnoho lidí tuhle obecnou pravdu nevidí. Bohužel, k tomu, aby lidé nic nechápali, jsou cílevědomě vedeni elitami, kteří vyznávají ono rozděl a panuj, také pocházející z hluboké minulosti. Bohužel, člověk je nějak špatně naprogramován, protože své chyby opakuje v nekončící smyčce.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Když někdo bez uvedení zdroje upraví a použije citát podle sebe, jako v případech v článku, to nemusí být tak hrozné, a je to běžné.

   Vždy sprosté a ubohé ale je, se na konkrétní zdroj odkazovat a přitom ho uvést překrouceně.
   (Koníku, tohle jsou způsoby ČTv, jste s nimi v jedné řadě.)
   V bibli ve skutečnosti je uvedeno, s úplně opačným významem vyzdvihujícím toleranci: 'Kdo není proti nám, je pro nás'.

   Vymazat
  2. “Tajná dohoda proti Babišovi. Jede v tom Hamáček, Piráti i Česká televize,” říká zdroj ze zákulisí. Falešná pandemie jako volební zbraň. Zdraví občanů jako rukojmí.
   https://www.arfa.cz/tajna-dohoda-proti-babisovi-jede-v-tom-hamacek-pirati-i-ceska-televize-rika-zdroj-ze-zakulisi-falesna-pandemie-jako-volebni-zbran-zdravi-obcanu-jako-rukojmi/#.X2CfJT9xfIU

   Vymazat
  3. Nedavno se diskutovalo o tom jak bejk je nebezpecnej zepredu, kun ze zadu a blb ze vsech stran.
   Ale chtel bych poznamenat, ze blb je zaroven nebezpecnej taky sam sobe a udela tvrdohlave hodne ,aby se znicil,zesmesnil atd..
   Neda si to vymluvit.
   V tom nikdy nezklame a je na nej uplnej spoleh..
   Dnes mame plny zpravy o tom jak ministri,bohaci, urednici a jednotlivci stale a napadaji a utoci sverepe na jine vlady, narody a jednotlivce..
   Kupodivu situace ve statech, ktery napadaji, se tim nejen nezlepsuje ale rapidne zhorsuje..
   Muzeme pozorovat jak kopnout do Cechu je velmi popularni mezi parasitickejma zbabelcema , kteryma se dnes svet hemzi. Je to jasne povoleny a povzbuzovany.
   A vede v tom hlavne EU, kdy treba nejaka "joura", za kterou neni lautr nic mimo obvykle ponizene ubohosti a spiny, napada clena vlady ,ktery sjednotil narod za kterym stoji vetsina jeho spoluobcanu..
   K tomu je lecos schopnosti a lidskych kvalit.
   V jouro-euro spinavostech pak.
   Vynika taky Navalny.
   Ale dela hodne moc zaroven aby prospel Putinovi..
   A klesl tak daleko do odporne pachnouci baziny a nuti kazdyho rusa, aby si uvedomil, ze: Bejt Navalnym , tak spacham sebevrazdu..
   Jednou jsem byl na urade a byl na mne poslan specialista, aby sabotoval vse co ma urad pro obcana udelat. A navic se jeste vitezoslavne posmival. Dostal jsem zachvat pohrdani a znenadani rekl : "Bejt tebou tak spacham jeste dnes sebevrazdu"!..
   Ztvrdly mu rysy necekanym sokem ,az mi chudaka prislo lito, ale koledoval si..

   Vymazat
  4. Ta EU je blb vedle blba! Koukni - https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/lidri-eu-se-shodli-na-sankcich-proti-belorusku-a-postupu-vuci-turecku-40338020#seq_no=1&dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.web.nexttoart&dop_req_id=JpWy88wfkP9-202010020508&source=clanky-home

   co zas žvaněj za sračky! Hrozí panu Erdogánovi "blíže neupřesněnými nástroji" - když bude chtít, tak je do tří dnů ve Vídni, vy debilkové! Pro začátek stačí když malinko "upustí ventil" a pošle vám do únie pár set tisíc bašibozuků na průzkum! A za tenhle canc získkali od Kypru souhlas s nějakými "snakcemi na 20 představitelů běloruskho ržinu" - sic! A Lukášenko kde je? Jaký sankce? Hovada. proč jednoduše se nevyserou na píšoviny a nevyhlásej jako Bush na Ládina odměnu! Takový to "Živý nebo mrtvý!" - za hlavu Lukášenka uznání vládcem Bílé Rusi 10 miliard oir nevratný půjčky do začátku! A poskytnout honcům odměn prostředky - dálkové řízené rakety, moderní drony, družicový navádění, aby tu kurvu plešatou měli větší šanci sejmout ... to by pak byla EU! Ale tenhle spolek vykastrovanejch degénů? Czexit!

   Vymazat
 2. Článek mi připomněl jednu Holubovu báseň - Prasklina. Z ní jen jeden řádek - Ráčíte být prasklý pane řediteli !

  OdpovědětVymazat
 3. Na tom titulním obrázku je čerstvé foto Novotného.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vyjadřujte se přesně, to je obrázek z cétéčka (computer tomografu).

   Vymazat
 4. "Kdo nejde s námi jde proti nám." To použili (a i nadále používají) i větší blbci než K.G.: na př. GWB...

  OdpovědětVymazat
 5. Nejhorší je že jsou přesvědčeni že mají pravdu a omyl nebo chybu nikdy nepřiznají.

  OdpovědětVymazat
 6. Vůbec největší blbci jsou západní velkokapitalisti , kteří svět přivedli do současného tragického stavu , válka je na spadnutí , čeká nás bída a utrpení

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nasrat. Červenej svetr chce znovu do televize, kde se z něho mohou posrat, není to potřeba,“ komentoval aktuální dění jeden ze zástupců ANO. „Není to žádný oficiální postoj, to se rozumí, ale neumím si představit, že to přes šéfa projde,“ dodal s tím, že hlavním oponentem vzniku je právě premiér Andrej Babiš. Důvod?

   Vymazat
  2. 9:18
   Obdivuji váš realistický pohled na svět.

   Vymazat
 7. Skvělé téma, dnes se zde neujmou "pravdobijci".

  OdpovědětVymazat
 8. Autor Vaško se mýlí!!!
  Blbci nejsou ti, kteří tu popisovanou paseku např. s imigrací dělají, oni moc dobře ví, co činí.
  Ti gauneři blbci nejsou, to blbci jsou ti, co to řádění těch deprivantů trpí a nebrání se mu aktivně a ty kazisvěty jen za blbce považují a jejich svinstva blbostí v podstatě omlouvají, ač jsou to úmyslné zločiny s tragickými následky!!!

  Merklová je zločinec, těmi blbci jsou její voliči a tím blbcem je ten fotr té studentky medicíny, kterou znásilnil, uškrtil a jako chcíplou kočku hodil do řeky ten afghánský emigrant ve Freiburgu a její otec/Blbec namísto toho, aby mu uřezal hlavu, jak se v zemi jeho původů sluší a patří, žádal veřejnost o to, aby neposílali květiny na hrob jeho dcery, ale hotové peníze na konto nevládky zabývající se péčí o imigranty...
  To je blbec s velkým B, ale nikoli Merklová, ta je navedený zločinec moc dobře si uvědomující, co činí a musí být za to pohnána k odpovědnosti!!!
  A blbci jsou její voliči, kteří trpí tu její likvidaci Německa a Evropy a u nás je to stejné. Blbců je absolutní většina národa, 15% je šmejdů, kteří na rozvracení naší země a státnosti profitují a ví moc dobře co dělají a proti nim je 15% těch, kteří ví oč jde a brání jim v tom, seč jim síly stačí a zbytek 70% národa jsou tupí ignoranti s makovicí hluboko vraženou ve vlastní, nebo cizí řiti, kterým je všechno jedno a probudí se a to né všichni, jen před volbami a volí na základě darované koblihy, nebo reklamy z ČT aniž by si byli vědomi svých zájmů, neb ani sami neví co chtějí a kromě toho plného koryta je nic ostatní vůbec nezajímá a právě ti jsou vždy tou hybnou silou převratů, jako byl ten listopadový a podle toho tu máme i jeho výsledky...Když se stádo probudí a splaší, vždy to špatně dopadne...  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. výstižně popsáno - palec nahoru! ... se smutkem v duši...

   Vymazat
  2. PRESNE tak. takto som to povedal aj ja, v "15. září 2020 10:18". Jedine my sami sme vinní, ak sa nebránime gaunerom.

   Vymazat
 9. Ano, všechno už tu bylo, jak píše koník. Nadřazená rasa a multikulti jsou jen dvě strany jedné mince. Otevření hranic, pro nekončící příval migrantů jiné kultury, má nabudit dojem o soucitnosti vládnoucích elit. Vládnoucí elity, nemají soucit s nikým, mají jen plán, který možná i s krveprolitím počítá.

  OdpovědětVymazat
 10. Článek i diskuse je perfekt.A jen na doplnění. Je třeba být sebekricky i sám k sobě,nejen ke druhým.Traduje se ,snad orientální" pokud se někdy chytrý zachová hloupě, jsou i případy opačné" / tedy po lopatě - í hloupý se někdy může chovat chytře,ne zrovna hloupě/

  OdpovědětVymazat
 11. Považovať politikov za blbcov je také príjemné. Ale NEPRAVDIVÉ.
  Skutoční blbci sú ovčania, ktorí vo voľbách dávajú MOC DO RÚK politikom, a robia z nich svojich panovníkov. Blbci sú tí, ktorí sami robia zo seba otrokov. Politici iba využívajú debilitu ovčanov pre svoj prospech.
  Práve som nasral spústu ovčanov, ktorým ich "hrdosť" nedovolí priznať si vlastnú vinu za to, že im vládnu politici, gauneri.

  OdpovědětVymazat
 12. Já bych řekl, že článkem popsaný "člověk" je typický Čech. Škodolibost, nepřejícnost. A ještě jedno upřesnění - nejodpornější smečka blbů podobné kvalifikace ( sprostě nadávat, urážet, oplzlé, idiotské žvásty) se slézá každý den na diskuzích k článkům amerického serveru Novinky.cz. Tam schválně stylizují články tak, aby bylo možno sprostě nadávat českému prezidentovi (takové články by těžko psali skuteční Češi) a ta smečka vymaštěných a vypatlaných českých idiotů na diskuzích si to mohutně užívá. Sprosté, odporné, dementní a oplzlé nadávky starému pánovi jsou v každém příspěvku. Nikdo slušný nemá šanci tím proniknout, nikdo nemá šanci ten sprostý diskuzní dav napomenout - jinak na něj prší červené minusy jako průtrž mračen. Občas zvažuji, že na tento kanálový, žumpový server podám trestní oznámení přímo k Ministerstvu vnitra, a budu trvat na tom, aby byl tento podvraťácký kanál sledován a kontrolován. Nejvíc mně sere, že k článkům o cikánech je vždycky diskuze zablokována kvůli možným nadávkám ( to se v ČR nesmí) ale klidně může každý veřejně sprostě a oplzle nadávat prezidentovi. A co na to diskuzní smečka hajzlů všeho druhu? Vůbec jim to nepřijde divné a ponižující - svoje sprosté nadávky prezidentovi si užívají. To je odpornější hnus než celý vymyšlený covid. A zajímavé je, že tenhle lidský odpad, když se vyzvrací na novinkách, přeleze na NR a tady si hrajou na rozumbrady, případně se mezi sebou uboze hádají. Pokud trestní oznámení podám, tak s tím, že věřím, že se konečně tímhle hnojem v české společnosti, jako jsou smradlavá media a ještě hnusnější klump, co denně dřepíc u PC mlátí do kláves, bude někdo zabývat. Že se to začne sledovat, aby společnost ozdravěla, a zbavila se duševně nemocných, nenávistí posedlých mrzáků. Jinak se nedohrabeme ke zlepšení ničeho.

  OdpovědětVymazat
 13. Říkat, že Klement Gottwald byl blbec nesvědčí o moc velké inteligenci autora článku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nevím, co autorovi, ale Gottwaldovi s klidem můžeme uznat vítězství jím vedené politické strany ve svobodných volbách s nadprůměrným výsledkem. Situaci v poválečném Československu (na Slovensku o něco méně)
   vyhodnotili přesně.

   Vymazat
  2. Jeho první projev v Parlamentu v 1929 by se hodil dneska ještě víc než tenkrát.

   http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/prvni-projev-klementa-gottwalda-na-pude-parlamentu-21-12-1929/

   Vymazat
 14. Rouškomil na rentgenu!!!!.-)

  OdpovědětVymazat
 15. Jan Werich říkal, nad blbostí se nedá vyhrát, ale nesmí se proti ní přestat bojovat, ale ještě jeden fakt, že největší srážka je s blbcem. tak co dělat _?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jan Werich rád říkal leccos populistického, co se lidu líbilo. A mnohé on ani neřekl, jen se mu to časem přiřklo.

   Zatímco nebylo mnoho umělců, co se mělo tak dobře jako on... (díky jeho dobrým stykům na nejvyšších místech)

   Vymazat
  2. Vy ho zjevně nemáte rád, toho Wericha. Werich říkal to samé za 1. republiky, stejně jako za emigrace a stejně i po roce 1948! Byl doleva, nikoli populista. Naopak, z populizmu a kleslé kultury si dělal srandu.
   A nejvyšší místa byla ráda, když se mohla přihřát na Werichově výsluní. Mimochodem, W. nebyl Žid, jen si Židovku později vzal.
   Tak co, má dušička pokoj?

   Vymazat
  3. Werich říkal už za 1.republiky (a za emigrace?): Na př. „Kolikrát jsme se už přesvědčili, že kde stranický blb, tam je vždy nebezpečno. A aktivní blbec — ten je horší než cizí, případně i třídní nepřítel.“

   (O komunistech jsme si všichni dělali prču, ovšem málokdo na veřejnosti před aktivními komunisty. Myslíte že Werich ty svoje moudrosti říkal na veřejnosti, před svými obdivovateli na "nejvyšších místech"?)

   Když se vrátil z emigrace, tak mu jeden z největších komunistů (Václav Kopecký) vystrojil vilu na Kampě, za jejíž provoz Werichovic nemuseli platit do konce života ani korunu. (natož za telefony Voskovcovi do Ameriky, ani za známky na dopisy). Kdo to měl? Ani nějaký aktivní komunista...

   A podobně jako synovec jeho kámoše Miloše Havla - také za celý svůj život si nenašetřil na české auto...

   A kdo tvrdil, že Werich byl Žid?

   BTW, "dušička má pokoj", nicméně nazývá věci pravými jmény...

   Vymazat
  4. Co tím chtěl básník 18:13 říci ? Nebudu pana Jana Wericha bránit, nemá to zapotřebí. Že si zdejší občánkové přivlastňují jakési "právo" kopat do vynikajících osobností, jak Čechů (J.W.), tak Moravanů (T.G.M), je dnes IN. Werichova sranda nás i vychovávala od povrchnosti, my totiž na rozdíl od vás víme, že dnes -z biskupa putna dělá uhlíře...Nevím, že by byl Werich za totače nějak protěžován, spíš byl vrchností trpěn. Proč je mi jasné, byl lidem víc než oblíben a nebylo by chytré si zprotivit lid, to věděl i ministr Kopecký. Vaše výtky ohledně placeného telefonu (i když nevím kde jste to vyhrabal) asi mají vyvolat závist, tak si pukněte sám. Já si raději pustím Čochtana.

   Vymazat
  5. "Zdejší občánkové" si ovšem přivlatňují "právo kopat do různých vynikajících osobností". Jestli toho dotyčného kopat nebo vynášet do nebe, mezi tím se táhne jen velmi tenká nit. Záleží jen na jeho populistické pověsti, tak choulostivé u českého (a i moravského) lidu. To vidíme denně na diskusích o našich současných i minulých umělců a i jiných osobností.

   A populistické plus/minus obzvláště když nejen že se pronáší obecná moudrost, ale ta moudrost má spojení se soudruhy, stranou a vládou atd. Případně jeho členství u té které strany, či jisté záznamy, ať už prokázané nebo neprokázáné. To miluje český (a moravský) národ nejvíce a v tom názoru (plus nebo mínus) je dost si svorný)...

   Ohledně placených telefonů (a i jiných detailů) je možno se dočíst v třech dílech Korespondence V+W, kde bylo ostatně mnohé diskretně neuveřejněno.

   Vymazat
  6. 16:26 + 18:23.
   Inovujme stará hesela -Blbci všech zemí spojte se.-
   Závist je vděčná cesta, jak spojit a vyzbrojit hlupáky do boje. Pro mne i kdyby měl Jan Werich zlatou vanu, tak na jeho přínosu pro náš národ to nic nezmění.
   I dnes je aktuální staré heslo -Na saka nepouštět-, jen potřebuje inovovat. Pro starostu Řeporyjí musí být polopatě prosté -Do politiky nepouštět.- Je to nutné, protože jak vidno, okouzlí řadu spoluobčanů, kteří budou adorovat jeho styl a úroveň.(16:26,18:13) Potom platí, "srážka s blbcem..." a proto jim Werich vadí.

   Vymazat
 16. Proč a jak bránit atomizaci společnosti

  Atomizace společnosti je její politickou dekolektivizací. Obyvatelé územních celků ztrácí možnost společně se podílet na řešení věcí společných. Ve svém nejfatálnějším důsledku způsobuje zotročování. Atomizaci se bránit je nezbytné a to na všech územních úrovních, tou nejmenší – obcí/městem počínaje.  Jak bránit atomizaci?
  Tvrdím, že jediný způsob obrany proti atomizaci je kolektivizace.
  Kolektivismus je nedílnou součástí lidské přirozenosti
  a každý, kdo ho odmítá, odmítá současně i své bezpečí.
  Ostatně i samotná demokracie – vláda všech je nejvyšším stupněm kolektivismu.

  Co tedy dělat?
  Politicky se kolektivizovat!
  To konkrétně, v prvním kroku znamená donutit ve své obci/městě zastupitele, aby pořádali veřejná shromáždění.
  A to pravidelně (s pevnými termíny) a dostatečně četně (čtvrtletně).
  Další kolektivizační kroky budou vyplývat z výsledků veřejných shromáždění.

  OdpovědětVymazat
 17. Proč tak sebekriticky pane Blaźko.

  OdpovědětVymazat
 18. Pane nemám proti vašemu názoru nic. Jen ZA TEČKOU NEBO ČÁRKOU SE VŽDY DĚLÁ MEZERA.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, ale za oslovením se dělá čárka. Pane, co vy na to ?

   Vymazat
  2. 21:17 Nevím bohužel koho měl pan Josef Juhi svou výtkou na mysli. Nicméně, chybějící čárka po oslovení je pravopisná chyba, ale absence mezer po tečce a čárce v textu psaném na PC způsobuje, že se text automaticky špatně "rozláme" a stane se významně hůře čitelným. A to je ve většině případů hřích. A hřích je o moc horší než pravopisná chyba!!!

   Vymazat
  3. Snad ten hřích bůh odpustí a taky snad i konstruktérům editorů, neb edit si často vymýšlí úplně jiné výrazy. Alespoň ten můj je naprosto nevychovatelný. Proto chápu i některé přebrelty.

   Vymazat
  4. No ,mně spíše zajímá obsah než forma. I analfabet může být někdy chytřejší, než kdejaký gramatyk.

   Vymazat
 19. Nejsem pesimista ale v současné společnosti bojují jen lidé nad 50 let, kteří mají možnost reálně porovnávat co bylo a je. Mladší lidé si už zvykly na bytí a nebytí v současném marazmu a je těžké s nimi diskutovat. Domnívám se že přicházející chaos přinutí lidi zabývat se přemýšlením co člověk k životu potřebuje a co ne.

  OdpovědětVymazat
 20. Nemohu přesně říci, co tím vším chtěl autor vyjádřit, ale blbost je naprosto MEZINÁRODNÍ a všudepřítomná. A hlavně, mnoho lidí zapomíná na prostý fakt, že blbost je relativní. To je z toho důvodu, že ač společnost, tak každý z nás je chtě nechtě jedinec, bez přímého "mezimozkového" kontaktu s těmi "druhými". Takže názory druhých zjišťujeme pomocí řeči, skutků, psaného textu, což je ale jen varianta řeči. Pak vždy záleží na tom, co většina lidí bude považovat za blbost a co ne.
  Kdo by si tenkrát myslel, že ten blbec Galileo má pravdu, stejně jako další blbec Koperník? Nebo, že ten cvok Kolumbus sice neobjeví cestu do Indie ze západu, ale rovnou nový kontinent, který ale ani nenazve svým jménem a nepojmenuje jinak, než Indie - někde daleko na východě pravé Indie ....
  Jak se smáli a rozčilovali za První republiky výrokům zde označovaného Klementa Gottwalda, když tvrdil, že těm různým tehdejším pravicovým a s nimi spolupracujícím "socialistickým" politikům "zakroutí krk" a že zničí, komunisté spolu s obyčejnými lidmi, buržoazní republiku, aby mohl pracující člověk žít normálně. Zatímco vládní strany První republiky se tou či onou měrou podíleli na zradě ideálů Masaryka, kterými se oháněli a postrčili nás do chřtánu Německa (co se bojíte, Hitler nám peněženky nevezme!), zradili tak Československo, Klement Gottwald se významnou měrou podílel na obnovení Českého a Československého státu a po válce i "zakroutil" krk těm pravicovým politikům, kteří se nás chystali znovu zradit, tentokrát chtěli žít pod "kuratelou" USA a "moderní západní" Evropy. Co na tom, že obyčejní lidé by z toho nic neměli? Kdo byl tenkrát ten skutečný blbec s tou blbostí?
  Copak dneska je to jinak? Dnes jen pomalu - zatím - celých třicet let utahují šrouby. Na přidání platů se odpovídá zvýšením cen plus ještě "nezbytný" a "nutný" přídavek na chudáky kapitalisty. Dnes teda opravdu "nevím", kdo je ten blbec, ač se tak nikdy nenazve.

  OdpovědětVymazat
 21. Souhlasím s autorem i 17:17. Proto vcelku beru s nadhledem většinu předsedů českých politických stran v součanosti, i ksyž z hlediska uvedených definic někteří obzvláště vynikají nejen třeba jako pin haed a ani jejich smysl pro humor ve svém názvu "top" nepostrádají. Dnes dobře vidíte v propagandě partají, které jde v první řadě o dobré bydlo a žvanírnu a které o občany a stát. Bohužel těch se starostmi o občany je žalostně málo a pokud jde o stát, snad aspoň vědí, ve kterém státě jsou voleni. A nebo jsem totálně vedle? No a ty partaje, co by mohly stát a mezilidské vztahy v ČR konzolidovat by si měly uvědomit, že by si neměly konkurovat, neb pak vyhrají jejich oponenti, neb je jisté, že umí aspoň do 30 počítat.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gratuluji 17:53 k nadlidskému výkonu: bere s nadhledem většinu předsedů politikýczh stran. Zdalipak ví, že máme maličkost - přes 300 stran a politických hnutí. Myslíte, že si v tom může normální člověk udělat v nějakém ohledu vůbec jasno. Myslím si, že jsme asi v tomto směru světoví rekordmani na počet obavtel. Vím, že otce děsilo za 1. reopubliky, že jsme měli partají přes 30, ale jak vidno naši dědové byli žabaři proti námn: co Čech, to partaj. Také kandidujete? Nevíte, kde bych sehnal síto na prosetí blbců?

   Vymazat
  2. A těch komisí co máme. Náš klasik by to popsal, jako mnoho " maharádžů, rádžů, džů a ů ". Obvykle se to všechno platí že společné kasy. Pak, že jsme chudí, jak kostelní myš a " poslední skývu chleba jsme rozdali, neboť jsme chudí služebníci Jovišovi ".

   Vymazat
 22. Blbci jsme všichni. Máme údajné svobodné volby, a tak proč volíme do zastupitelských orgánu blbce, jako např. Vystrčila do senátu a ještě k tomu jej blbci v senátu zvolí do čela této parazitující bandě. Kdyby jsme nebyli blbci ani v PS a senátu by nebylo blbců. Vzpomínejme na zlaté časy minulého režimu, kdy blbců bylo také dost, ale ne tolik co v dnešních orgánech státu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 21:01 Protože my mravenci nic nezmůžeme. NIC. A mocným tohoto světa na nás skutečně pramálo záleží.
   Občas mě napadne, zda bych nebyla stejně deformována jako jsou oni, kdybych se v takové mocné rodině narodila. Oni si myslí, že jsou bozi. A všechno naznačuje, že "skoro" jsou. "Řídí" svět, mají život jaký chtějí, a jsou skoro nesmrtelní. Rozhodují, kolik nás, pěšáků, na Zemi bude, kde budeme žít a s kým se budeme pářit. Jak by se mohli za polobohy nepokládat? Mají v rukou peníze, policii a armády celého světa. My opravdu za zkázu vlastní země i celého světa nemůžeme zodpovídat.
   Oni jsou mocní a my jsme bezmocní. Nic si nenamlouvejme. Kdo se vzepře, toho uplatěj a nedá-li se, tak ho zabijou. Konečná.
   Tak to chodí, co svět světem stojí. Čas od času se dostane někde k moci osvícený panovník a tomu se podaří prodloužit agonii lidstva a vyvolat v něm dočasné plané naděje.
   Jak ráda bych svůj pesimismus a skepsi revidovala. Bohužel, nikdy k tomu nepřišel podnět, který by měl alespoň trochu delšího trvání.
   Mám potomky, kterým přeji, aby jejich život nebyl o moc horší, než byl ten můj. Moje generace zažila šedesátá léta. Bylo to pár krásných let. A my nevěděli, že prožíváme něco unikátního.

   Vymazat
  2. 21:01
   Prostá odpověď, můžete volit jen z nabídky kandidátů, které máte předtištěny na volebním lístků. Jak to už vymyslel Ford : " Můžete si vybrat auto v jakékoliv barvě, zvolíte-li černou "...

   Vymazat
  3. Navíc už se ani netají, že 1.místo na kandidátce stojí 1 milion. No nekupte to, já mít milion, tak si tu srandu dopřejí.

   Vymazat
  4. Dokonce se dá koupit celá naše politika, jen za 30 milionů, no nekupte to. Tomu se říká inflace, když pan milionář počká, půjde cena dolu.

   Vymazat
  5. Pane Tatrane, já si volbu senátora Vystrčila vysvětlují jeho početnou rodinou cca 8000 členů. Možná v dalších volbách se uplatní i slabší rody.

   Vymazat
 23. Pokud by se Klaus ml. nedostal do parlamentu, tak to nebude žádná tragédie. Pokračuje ve šlépějích svého tatíka, v žádném případě se nejedná o vlasteneckou stranu.

  OdpovědětVymazat
 24. Blbů je menšina. Ovšem dokážou vždy převzít iniciativu díky hlouposti většiny. Ona hloupá většina buď pouze nečinně přihlíží řádění blbé menšiny, nebo jí dokonce aktivně podporuje. Dlouho jsem přemýšlel, proč se tak děje. Myslím, že je to proto, že blbové používají tisíce let starý trik, který jeden římský císař definoval "Chléb a hry".
  Když to trochu rozvinu, obojí lze nahradit jinými atributy, ale pokaždé fungují stejně. Zaměstnají hlupáky a odvedou jejich pozornost. Čekání na Mesiáše v systému demokracie je čekáním deště na Sahaře. Nelze ho zcela vyloučit, ale limitně se blíží nule. Do politiky se nikdo skutečně moudrý nehrne. A když už se zázračně objeví, nemá šanci uspět. Blbové, kteří stačili ovládnout všechny mediální toky moudrého člověka mezi sebe nepustí.
  A tak budeme čekat na zázrak vykoupení.

  OdpovědětVymazat
 25. No, ono se to dá i obrátit. Pokud někdo není zlomen v pase před Kremlem nebo soudruhy z Pekingu, na tomto serveru je nazýván nejrůznějšími jmény. Nehrajte si na objektivitu. Nenávist k Americe i k Evropě, zejména k tè západní části, kam patří i Čechy a zejména Praha, z vás přímo stříká. Proto se to tu hemží militantními články. Kdy jste - jako jiné servery - napsali něco neutrálního nebo hezkého? Nikdy. Furt jen války, třídní boj, boj proti EU. Dokonce i když v tom Rusku se stane něco zajímavého, neumíte o tom psát bez politiky.

  OdpovědětVymazat
 26. Po 30. letech divoké privatizace a její kritiky začínám být opatrnější v hodnocení jejích .
  Podívejte se na kompletně zdevastované lesy v rukou státu, na nesení rizika, že máme na svém území jaderné elektrárny, kdy bychom měli mít elektřinu za babku, ale naopak ji za babku nejen vyvážíme, ale doplácíme ještě na zelenou energii zbohatlickým politikům a vykutáleným podnikatelům.
  A jak by to pak asi dopadlo s tehdy zprivatizovaným zbytkem dnes? 30 let kritizuji tuto divokou privatizaci, za kterou starej klaus práskl dveřmi při svém odchodu, ale zároveň to, co si stát ponechal a hospodaří na tom sám, to je naprostá katastrofa.
  Po těch 30. letech nějak s odstupem a pozorováním přestávám mít pojednou nějak chuť privatizaci dále kritizovat.

  OdpovědětVymazat
 27. Pravda pro blbce je ta, že pracující menšina musí zachránit nepracující většinu tím, že se už nebude dělit o peníze pouze se zaměstnavatelem a státem, ale přibudou ještě opečovávatelské neziskové, nestátní organizace a také hladoví a negramotní migranti, na které se nově dnes přeci musí také dostat.
  Pravda pro ty, co toto dojemné divadlo organizují, je však ta, že jádro pudla se skrývá v tom, že 5% miliardářů a milionářů vlastní to, co 95% zbylých lidí na naší planetě.
  Z nich osm nejbohatších vlastní to, co polovina lidské rasy.
  A právě tito lidé dnes zakládají humanitární neziskové organizace, které mají údajně napomoci k odstranění světové chudoby.
  Nenajdete však jedinou Grétu, která by dnes na toto poukázala. Otázka pak logicky zní - proč? Je blbá, nebo slepá?
  Podle všeho ale vidí dobře...

  https://cs.qwe.wiki/wiki/Billionaire

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.