Reklama

středa 9. září 2020

Kdo je hrdina určujeme my!

Přemysl Votava

9. 9. 2020  VašeVěc
Pamatujeme dobu, kdy komunističtí kádrováci určovali, kdo je hrdinou. K hrobu TGM se chodilo na zapřenou, Také prezident Edvard Beneš to slíznul za „mnichovany“, stal se podle nich viníkem Mnichova i okupace. Hrdinové západního i východního odboje rubali uran v Jáchymově i v Příbrami, jejich děti nesměly studovat.

Po polistopadové euforii se probudili opět „kádrováci“. Jako jeden z prvních to odnesl novinář, spisovatel a hrdina odboje Julius Fučík. Fučík byl Němci popraven v 8. září 1943. Jeho kádrovým nedostatkem je, že byl komunista a tak se dnes hledají všechny cesty, jak z Fučíka udělat kolaboranta. Nic se neprokázalo. Špínu na něm nechali, občas ji přiživují.

Fučík byl předválečným komunistou, věřil této myšlence tak, jako řada dalších představitelů české inteligence … Vančura, Seifert, Nezval, Neumann, …. Mezi jeho přátele patřily další osobnosti té doby … F.X.Šalda, Jan Werich, Milena Jesenská a další … mnozí z nich položili životy v době okupace. Julius Fučík patřil k významným členům předválečné Komunistické strany Československa. Za svou účast na nepovolených demonstracích byl také vězněn, v roce 1935, když byl odsouzen k 10 měsícům vězení, opustil ilegálně ČSR, stal se moskevským dopisovatelem Rudého práva.

Fučík se postavil nacistické totalitě na odpor, bojoval, padl v boji. Před 77 lety 8. září 1943 s dalšími sedmi odbojáři stanul na německém popravišti Plotzensee v Berlíně. Rozsudek vynesl R. Freisler, nacistické eso mezi soudci. Fučíkovi bylo 40 let, nejkrásnější léta života…. Přítomný kněz později řekl „chovali se během popravy statečně“.

Jeho slavná „Reportáž psaná na oprátce“, vynesená z Pankráce ve 167 motácích dozorcem Kolínským a vězeňským četníkem Horou, jej proslavila doma i ve světě. Byla přeložena do 90 jazyků světa, vyšla v zahraničí v 317 vydáních. Stala se naší nejvíce překládanou knihou! I to něco ukazuje. Proslavila Fučíka, proslavila i náš odboj. Kdo z mladých to dnes ví? Po válce byl Fučík hýčkán médii, ale za to přece popravený Fučík nemůže.

Pomníky hrdinů se opět kácí, mizí názvy ulic, náměstí…. váleční hrdinové jsou kádrováni i po smrti. Bojovat za vlast se nevyplácí, to je nejspíše vzkaz dnešních kádrováků.

Připomínám větu Julia Fučíka: „Člověk se nestane menším i když je zkrácen o hlavu.“

23 komentářů :

 1. Ne my, ale oni určují, kdo bude hrdina. Otázka nakolik jim to sežereme i s navijákem.

  OdpovědětSmazat
 2. Ono kdyby se nechovali komanči tak nechutně vůči našim pilotům v perutích RAF, člověk by i pro jejich oběti měl trochu pochopení. Takhle pro ně člověk slzu neuroní. Stejní jako nacisti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6,54
   Kdyby nás Anglie a Francie nehodili přes palubu,tak si komunisti neškrtnou a naši letci by nemuseli za ten zkurvystát(GB) umírat!!!!!

   Smazat
  2. 6:54 To je sice pravda ale kdo to byl ta banda kolem gottwalda. Teď mají pravičáci na komunisty bič. A že Fučík byl hrdina a vlastenec na tom nic nemění.

   Smazat
  3. 6.54 Někteří ti piloti se postavili v žoldu západu proti nové republice , za to byli potrestáni ! Komunisti rozhodně nezavřeli nikoho jen proto , že létal na západě !

   Smazat
  4. Kdo z bojovníků byl po válce na vyšším postu? Dejme tomu po r. 1950? V armádě i jinde? Myslím tím ze všech front i z domácího odboje. Kde jsou jména jako Steiner, Bilej,... Svoboda skončil na účtárně JZD, Buršík, hrdina SSSR utekl do Británie a měl sakra na spěch. Ostatně kdo z těch co se zasloužili o úspěch listopadu 89 byl na vyšším postu alespoň pár let? Kromě Havla, samozřejmě. Já vám to povím - disidenti. Jinak osvědčení komunisti právě ze začátku těch 50. let - Pithart, Rychetský, Dienstbier starší.... Jinak bojovníci po vítězství končí na četných místech (pokud mají štěstí) a moc převezmou úředníci. Jako u nás, i jinde.

   Smazat
  5. 10:54 No tak oni i v Anglii samotní britští piloti jistě končili všichni po válce na ministerských a premiérských křeslech...

   Británie se nám nakonec "nezištně" odvděčila tak, že chtěla vše zpětně zaplatit do posledního knoflíku na uniformách. A navíc se ještě britské tajné služby pokusili část našich dobrovolníků naverbovat pro své zájmy, až se vrátí do vlasti. Ta doba fakt nebyla jednoduchá a já bych se dost zdráhal tady vynášet nějaké jednoznačné soudy.

   Smazat
 3. Julius Fučík ověnčil svůj krátký život noblesou inteligentního Čechoslováka s rudou knížkou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7.49 Rudá knížka za 1. republiky byla znakem odvahy !

   Smazat
  2. Ty přitroublý vaše žvásty - 7.49 a 9.14 - to má být plivání na mrtvé? Na víc se nezmůžete? Jednou budou vaši potomci chodit močit na vaše hroby - jestli vůbec nějaké budete mít. Co je to "rudá knížka" - nikdy jsem nic takového neviděl. Něco jako "modrá knihovna" - nebo co? Objasněte - vy zkušení a slušně vychovaní bývalí soudruzi!

   Smazat
  3. Dokonce i v jižním Tadžikistanu, blízko afghánské hranice nese hora vysoká 4573m jeho jméno a nikdo si ji nedovolil přejmenovat po rozpadu SSSR. Tam prasata nechovají.

   Smazat
  4. 11.06
   IQ menší než 40 o sobě zase dává vědět....jak neskonale ynteligentní pomočený havlosluníčko promluví je šmitec,válím se smíchy!!!!!.-)))))

   Smazat
  5. Anonymní 11:06
   Darmo chrlíš sýru a prskáš jedy ty nulo.
   Přej a bude ti přáno... Tak pozor s tím chcaním.
   A věř, že přijde doba, kdy nebudeš vědět do kterého kanálu zalézt.

   Smazat
  6. Jistě koumáku 13.59 - s kanálama máš asi uspokojivé zkušenosti. Z kterého jsi vylezl na diskuze urážet mrtvé? Ty nejsi jenom nula - ty jsi druhá odmocnina z méně jedné - spočítej si to - jestli se na to zmůžeš s tvojí inteligencí usušenýho hada.

   Smazat
 4. Nedivme se. Položil život v úspěšném boji proti těm, kteří se dnes znovu derou k moci a majetkům a kteří znovu sní svůj staletý sen o podmanění Ruska a ovládnutí celého světa. Proto ta strašlivá chorobná zášť a nenávist až za hrob. Čest jeho památce.

  OdpovědětSmazat
 5. noviczech
  ...važme si statečných, čestných a poctivých lidí. A přesto tady trouba napíše, že pro komunisty slzu neuroní. Ti měli alespoň ideu lepších lidských zítřků a velká většina jich byla (dříve) poctivá k myšlence. Otázka: Koho si dnes vážíme? Kdo z politiků či vedoucích firem nám lidem je na úrovni pana Fučíka? Kdo dnes pracuje pro lepší zítřky národa? Napište jméno koho znáte, já věřil panu Zemanovi, ale jeden svět neobrátí, nemá tu moc! A není to ani pan Covid19, který zachrání svět, spíše naopak!!!

  OdpovědětSmazat
 6. Výročí velkého vítězství. Čarnogurský připomněl legendární bitvu u Vídně a varoval před současnou hrozbou pro Evropu

  https://cz.sputniknews.com/slovensko/2020090912489601-vyroci-velkeho-vitezstvi-carnogursky-pripomnel-legendarni-bitvu-u-vidne-a-varoval-pred-soucasnou/

  Rusko je ochotno pomoci v dialogu mezi Kyprem a Tureckem, prohlásil Lavrov a dostal vyznamenání

  https://cz.sputniknews.com/politika/2020090812488526-rusko-je-ochotno-pomoci-v-dialogu-mezi-kyprem-a-tureckem-prohlasil-lavrov-a-dostal-vyznamenani/

  OdpovědětSmazat
 7. Největšími hrdiny jsou po každém převratu ti, co před ním byli vyvrhelové. Tak si tu nečekaně hýčkáme sudeťáky a konečně i mnohdy perzekuované účastníky západního odboje. Zřejmě podle hesla, každý chvilku tahá pilku, každopádně pro mě to znamená, že bych pro tuto zem nehnul ani prstem, protože tady by to stejně ocenil málokdo. Navíc včerejší nepřítel, dnešní přítel a život máme jenom jeden.

  OdpovědětSmazat
 8. Pokud jde o vyrovnání se s odsunem Němců, ano souhlasím, jen ať se řekne, kdo a co konkrétně provedl našim Suděťákům. Pamatuji si na svou kolegyni v práci, která se narodila v Brně a v 1945 jí bylo 9 let. Vyprávěla, že si pamatuje, jak za války v jejich domě žila německá rodina, která měla jednoho člena v SS. Byla to však slušná rodina a pokud se něco dozvěděla, že SS chystá zatýkat sousedy, poslali služku atˇjde vymáhat dluhy na nájmu a při tom měla sdělit nájemníkům, kdo se má chystat zmizet, protože je v hledášku gestapa. Vedle toho byla v domě česká rodina kolaborantů a ta donášela na sousedy a udávala kde mohla. Po válce když došlo na stěhování Němců do Německa, či Rakouska dosvědčili sousedé, že ta německá rodina jim pomáhala a tak si mohli sami vybrat zda zůstanou či odejdou do Německa, rozhodli se pro odchod, říkali, že je třeba, aby v Německu byli také ti slušní Němci a tak se dobrovolně vystěhovali do Německa. Ta česká rodina, která kolaborovala s fašisty, si potřebovala vyčistit zašpiněný profil a tak začala Odsunovaným Němcům škodit, buzerovat atd. Ten kdo se Němců zastával, byl člověk který se právě vrátil z koncentráku. Totéž se dělo i za socialismu, ti co ta svinstva prováděli, křičeli pak 30 let "to se dělo za komunistů, to dělala KSČ", ale nikdy neřekli, to jsme dělali my, já XY. Takže ano, pokud se dělo něco nepřiměřeného odsouzeníhodného odsoudit! Ale tentokráte jmenovitě to Franta XY!!!! Myslím si, že by jak pan Hřib, tak pan Novotný z Řeporyj či oba Kolářové, zřejmě měli co přiznávat za svou rodinu, potažmo i panové Železní, atd...
  Svými činy a urážkami Rudé Armády a Svobodovců se k tomu přiznávají.

  OdpovědětSmazat
 9. Mne jen zaráží opakovaný údaj, které všechny dětí nemohly za dob budování socíku studovat. Vzdor katastroficky líčenému stavu jsme měli dost vysokoškolsky vzdělaných při sotva 1/4 počtu vysokých škol dnešní doby. Ovšem dnešní tzv. "juniverzity" jsou jen paskvilem školství s rychlekvašenými asistenty, kvázidocenty a rádoby profesory. Měli jsme dost lékařů, nemusely se zavírat nemocnice pro jejich nedostatek, měli jsme dost inženýrů, že jsme si mohli stavět statisíce bytů a desítky přehrad, dálnice, metro. Myslím, že mnoho lidí, kteří s obtížemi dokončili měšťanku, si dnes stýská na bývalý režim, že je pro jejich nízké IQ nevzal na studium. Mám ve svém okolí řadu ing., JUDr., MUDr., jejichž rodiče byli skutečně "na indexu" a přesto se na vysokou probojovali a úspěšně ji dokončili. Že se tehdy nepřijímali na studia blbci a dnes, když na to mají peníze mohou vystudovat "vysokou školu" i s honosným titulem blbci za pár týdnů na "plzeňských právech" či na Junyverzity of Vejprty. Ostatně titul i disertaci si můžete koupit přes internet. Horší je to, že lidé, kteří měli skutečně potíže za socíku z blbostí tehdejších partajních bafuňářů jsou dnes vyhazováni těmi blbci z univerzit a nuceni k útěku na Západ. Paradoxy, ale ten Západ tyto vysoce kvalifikované bere "všemi čtyřmi"a ke vzteku dnešních partajních bafuňářů - blbců - v CZ nepohodlné umísťuje do předních postavení svých univerzit a technických škol. Tedy souhrn: blbci co záviděli nadání za socíku, pracují dnes za kapitalismu stejným způsobem: likvidaci těch, co jsou lepší než oni.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 17:14 Teď tu studuje kde, kdo a celková úroveň absolventů je taková, jako kdyby tu nestudoval nikdo.

   Smazat
 10. Rad bych si přečetl jak je možné že za takové diskriminace v minulém režimu bratr Havla vystudovala a dokonce byl v 89 roce na stáži v USA.

  OdpovědětSmazat
 11. Bohužel diktatura kapitálu nám založila historické hnojiště, které má zkratku ÚSTRk a které je živeno podle objemu vydávených lží, pomluv, sprostot a hulvátství na adresu českých dějin, osobností, státníků i českého lidu. Ano, je to sbor Emanuelů Moravců, který se sešel a zaprodává své duševní prdy za penize, je to sbor snad dnes ještě pozakrytých nacistů a vyznavačů ideologie Adolfa Hitlera, jsou to zkorumpovaní sluhové kapitálu. A jak vidno, za peníze se snadno, ryhle a s úsměvem lže ,jako když tiskne". Tiskne lidskost, pravdu, právo, spravelnost. Je to důvod ke gratulaci, nebo k likvidaci hnojiště?

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.