Reklama

pondělí 21. září 2020

Komise chce zemědělcům sebrat 2,3 miliardy eurIvan David

21. 9. 2020


Dnes budeme na jednání Zemědělského výboru Evropského parlamentu projednávat návrh rozpočtu EU pro rok 2021. Komise v něm navrhuje snížit dotace zemědělcům o 2,3 miliardy eur tedy asi o 60 miliard Kč. Peníze, které chce sebrat zemědělcům navrhuje převést na nesmyslné projekty Zeleného údělu jako jsou dotace elektromobilů, dobíjecích stanic, fotovoltaických a větrných elektráren. A na další nesmysly, které předloží autoři různých projektů. O jednom z nich, který by poškodil naše včelaře dnes budeme hlasovat.


Rozpočtové škrty mají nejvíce postihnout zemědělce ve východní Evropě a na na řeckých ostrovech. Je nás méně než západoevropanů. Komise trvale neplní svůj závazek ze Smlouvy o přistoupení ČR k EU, podle něhož by čeští zemědělci měli mít od rok 2013 stejné dotace jako jejich západní konkurenti. Tento závazek dodnes není splněn a naši zemědělci dostávají pouze čtvrtinové dotace ve srovnání s francouzskými, německými a belgickými farmáři. Rozpočet s navrhovanými škrty by plnění závazku EU vůči českým zemědělcům ještě více oddaloval a zhoršoval pozici našich pěstitelů a chovatelů na společném trhu.


V řádné lhůtě jsem v létě jako koordinátor frakce Identita a demokracie (ID), v niž působí čeští europoslanci za SPD, podal pozměňovací návrh, který by do rozpočtové kapitoly Společná zemědělská politika EU vrátil aspoň těch 2,3 miliardy eur, které chce Komise zemědělcům sebrat. Peníze jsem navrhl převést do položky přímé platby zemědělcům. Aby se situace našich podniků v příštím roce aspoň nezhoršovala.


Někteří kolegové na to šli oklikou. Podali významově stejný pozměňovací návrh rozepsaný do jednotlivých položek. Tedy dorovnání dotací na jednotlivé komodity na letošní úroveň. „Vyřádili“ se zejména zpravodaj rozpočtu – finský křesťanský demokrat Petri Sarvamaa a rumunská socialistka Carmen Avramová, kteří takto metodou dorovnávání jednotlivých dotačních titulů navrhují rozpočet na příští rok přepracovat na stejná čísla jako má v zemědělství letos.


Podle odpovědi sekretariátu Rozpočtového výboru EP jsou tyto návrhy slučitelné, a stejného výsledku – dorovnání dotací na letošní úroveň – lze dosáhnout odhlasováním mého pozměňovacího návrhu i všech dílčích zvýšení. Schválit je možné oboje a Rozpočtový výbor by si s tím uměl poradit. Proto jsem se rozhodl, že podpořím i každé dílčí dorovnání jednotlivých dotačních titulů, které znamenají peníze pro zemědělce.


Nepodpořím naopak žádný pozměňovací návrh, který se v české Sněmovně nazývá „porcování medvěda“. Stejně jako v národním parlamentu má i europoslanec možnost navrhnout schválení „malé domů“ pro své kamarády. V národním parlamentu jde o zařazení jednotlivé konkrétní dotační akce – například opravy chodníků v Horní Dolní a určitým rozpočtovým příspěvkem. V europarlamentu se takto posílají „peníze kamarádům“, formou schválení různých „pilotních projektů“.
Pokud většina europoslanců odhlasuje určitý projekt rovnou na celoevropské úrovni, nemusí se příjemci peněz již „obtěžovat“ vyjednáváním s národními dotačními agenturami. Nemusí nikomu dokládat potřebnost a užitečnost projektu. Prostě proto, že jim peníze přijdou rovnou z Bruselu. Považuji to za naprostou „zhůvěřilost“ a skrytou formu korupce. Nikdo z poslanců není schopen jen z čísla a názvu projektu a velkosti dotační sumy odhadnout, jestli to k něčemu bude dobré. Žádné posuzování účelnosti se při hlasování nekoná. 

U některých projektů je i u několikařádkového vysvětlení na první pohled patrné, že zřejmě půjde o „rozkrádačku“, která navíc může fatálně poškodit naše zemědělce. Skupina Zelených poslanců– v jejichž frakci působí čeští europoslanci za Piráty - na čele s jejich koordinátorem Martinem Häuslingem z Německa požadují 2,9 milionu eur na projekt sledování životního prostředí podle medu. Nějaká laboratoř by měla měřit obsah škodlivých látek v medu od včelařů z evropských zemí. Výsledky by měly být zveřejněny v impaktovaném vědeckém časopise.


Konzultoval jsem tento pozměňovací návrh s experty z Českého svazu včelařů (ČSV). Potvrdili mi, že stav životních prostředí, používání vysokých dávek pesticidů nebo vypouštění exhalací z průmyslu má dopad na včely. Potvrdili mi, že různé znečišťující látky se z prostředí v němž včely sbírají nektar mohou dostat do medu. A že podle toho lze sledovat i stav poškození životného prostředí. Před schválením tohoto pozměňovacího návrhu mě však důrazně varovali. Stejné údaje lze získat i z jiných měření pomocí přístrojů a běžně se už sledují. 


Výsledky studie by mohly být zneužity proti našim včelařům, kteří produkují kvalitní a čistší med než jejich čínští kolegové. U medu z evropských zemí by bylo popsáno do nejmenších možných měřitelných jednotek jaké příměsi ze znečištění obsahuje, čehož by obchodní řetězce zneužily k diskriminaci našeho medu. U dovozového medu z Číny by žádná taková čísla neexistovala a nebyla zveřejněna. Novináři by z tohoto určitě na inzertní zakázku dovozců a obchodních řetězců dokázali vyrobit diskreditační kampaň proti našemu medu. Zcela by při tom ignorovali fakt, že med je už dnes testován a existují potravinářské normy, které zakazují našim včelařům prodávat med s větším než zdravotně bezpečným množstvím příměsí z obecného znečištění životného prostředí.


Tohle je Zelený úděl v praxi. Většina peněz, která bude utracena na Zelený úděl bude utracena na stejném principu. Parta finančníků, kteří sponzorovali kampaň švédské aktivistky Grety Thunberg si z rozpočtu EU rozebere miliardy eur a podobně užitečné projekty „ve jménu klimatu“. A ještě tím poškodí evropskou ekonomiku – výrobce, pěstitele a chovatele.

43 komentářů :

 1. Zelený úděl je podvod století, kdy peníze osmadvacítky jsou rozdány obřím firmám, které vyrábějí tzv. obnovitelné zdroje, jako např. solární panely a velká větrná zařízení. Největším a nejbohatším výrobcům, jako je Německo, Rakousko, se přelejí společné miliardy z kasy EU na jejich výrobu a následný prodej - vše provázeno legislativou a dotacemi.
  Zjednodušeně - peníze na obnovitelné zdroje si vezmou nejbohatší státy EU, vyrobí za ně např. vetrné obří elektrárny, dají tak v době současné začínající krize práci svým vlastním lidem a za pomoci příkazů a potřebné legislativy je pak "prodají" ostatním, kterým na to opět z kasy EU dají dotace - tedy jejich vlastní peníze, které odvádějí do společné pokladny EU.
  To je geniální!
  Přitom stačí porovnání odborníka o tom, kolik ten jeden stroj vyrobí, náklady na něj a porovnání s efektivitou např. jaderné elektrárny.
  Pak se najde partička socanů a odeesáků, která na to urve prachy z naší pokladny, pár nejbohatších byznismenů si postaví u nás stovky těchto monster a člověk najednou zjistí, že jim to musí zaplatit ze svého, přestože vlastníme jádro a měli bychom mít už jenom za rizika, která Němci odmítají sami nést, elektřinu za babku. Hezká špína.

  OdpovědětSmazat
 2. Mohli byste konečně přestat překládat "Green deal" jako "Zelený úděl"? Skutečně tento nesmysl rve oči i uši.
  Je to "Zelená DOHODA"! V hrubém překladu i vnitřním významem.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tady je domácím jazykem spíš ruština, takže publiku uniká rozdíl mezi slovy deal a doom.

   Smazat
  2. ale lidi to dokážou přeložit správně. Ale "Zelený úděl" v sobě nese jistou formu ... vzdoru a současně pláče nad tím vším, co za realitu tu musíme přijmout. A tak se z dohody stává úděl.
   Dohoda je něco na čem jsme se dohodli. Úděl je cosi jako osud, který je přidělen. Nám toto bylo uděleno. Takže Zelený úděl je pak pro odpůrce přirozené vyjádření. Úděl sice může rvát oči a uši ale dohoda rve mozek a srdce. Tož asi tak.

   Smazat
  3. Blbcům nevysvětlíte, že je to forma vzdoru.

   Smazat
 3. Odpovědi
  1. 11:06
   Asi na kozy své staré.

   Smazat
  2. 16:08
   Skvělé! Netušil jsem, ž někdo můře být takovým volem jako vy. Blahopřeji.

   Smazat
 4. V jedné nejmenované loterii je bonusovou cenou při vsazení celého tiketu elektroautomobil Tesla ... Prý v ceně 2,5 milionu Kč. Takže propagace jede na plný koule.
  Ještě by mohli vymyslet, na jejich úrovni, něco jako -
  Včela tvůj štípající nepřítel!
  Nebo každá evropská včela podporuje Rusko a donáší Putinovi!

  :)

  Snad se zadaří a bude to jinak.

  OdpovědětSmazat
 5. Z Evropské unie se stal jasný nepřítel. Jako svého času z bolševika. Ten je ale minulostí. Dnes je nepřítelem bruselský eurobolševik.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za Husáka tu byla pohoda ! Žili jsme v klidu a dostatku bez nezaměstnaných , bezdomovců , obrovského státního dluhu ! Kapitalisti po 89. stát zničili , rozkradli , zadlužili ! Dnes je český průmysl zničený , zemědělství nás neuživí , školství zničené inkluzí , jsme jen zadlužená , nesoběstačná západní kolonie , dokonce nám cpou muslimy a nařizují , jak se má co jmenovat ! Dnes už se jedná českému národu o přežití !

   Smazat
  2. 13:41
   Jděte s těma vasema kecamae do háje, prázdné obchody, na vše fronty, zadràtované hranice, lidi zavření za názor, děkuji nechci, pokud nejste flákač,tak se dnes máte božsky.
   Kdo vàm kam cpe muslimáky,jà o ničem nevím.
   Kdo vás platí Za ty hloupé kecy???

   Smazat
  3. Sundejte si růžové brýle!

   Smazat
  4. 16.07 - ASI JSTE ŽIL NĚKDE JINDE.

   Smazat
  5. Proč odešel Adam?

   Jen co v neděli předváděl Moravec v ČT, to je hnus, humus a prasárna za peníze obyčejných lidí.
   Pane Adame, přeji Vás už klidný život v rodině, a takovýto funkcím se vyhýbejte. Moravců nebo Kalousků je všude v politice dost.

   Smazat
  6. 16:07
   Blahopřejte si, žijete v jiné realitě.

   Smazat
  7. 16;07
   Hezky sis to napsal a teď vypadni blejt k Šafrovi ty havlolejnolahvárenský pomatenče!!!!!

   Smazat
  8. 16.07 Za Husáka tu byly na vše fronty , prázdné obchody ? Hraniční přechody neexistovaly ? Teprve dnes se zavírá za názory ! Muslimy nám sem cpe EU , snad číst umíte !? Dnes tu máme ještě nějaký ryze český průmysl ? Většina velkých podniků patří cizincům , zemědělství nás neuživí , školství zničené inkluzí je , obrovský státní dluh je také , jsou tu nezaměstnaní , bezdomovci , hypotéky , neustále rostou ceny potravin , nájemného , energií , armáda okupuje v zájmu západu cizí země ! Co postavili kapitalisti za posledních 30 let ? Vy jste snad za Husáka nebydlel , neměl vybavený byt , trpěl hladem , kvůli bídě jste nemohl mít děti ? Teprve dnes jde všechno do háje a žijeme na dluh ! Spíš vás dnes někdo platí za slepotu !

   Smazat
  9. Proč se stavěly za Husáka obchodní domy , samoobsluhy , atd. , aby byly prázdné ? Na co jste stál fronty ? Vy jste nemohl jezdit do lidodemo a na devizový příslib na západ ? Muslimy nám sem cpe EU. Dnes jedeme jenom na dluh , kapitalisti nic pořádného za 30 let nepostavili , jen stát rozkradli a zadlužili ! Spíš vás někdo platí za ty nesmysly !

   Smazat
  10. 16:07
   A tebe za ty zvratky platí kdo ty havlolejnolahvárenský pomatenče?!!!!!

   Smazat
  11. 16:07 Opakujete se, píšete to tady dokola. Nic nového neumíte vymyslet?

   Smazat
  12. Za Husáka byly fronty třeba na PRESTIGE z pravé kůže - dnes nemáta šanci, jenom jsou náhražkové křápy. I dětské boty, Pionýrky, byly z pravé kůže, Pohorky též... Byly fronty na knihy... na ty dnešní nejsou...

   Dnes stojíte frontu na zubaře, na odběr Covidu...

   Smazat
 6. Přesně tak to se musí zatrhnout migrace a zelený úděl by zlikvidovali naši zem. Zase jsme se vrátili do středověku a „šlechta" chce vybírat desátky.

  OdpovědětSmazat
 7. Otázka před volbami. Proč si volíme za své zástupce blbé politické strany a mentálně narušené jedince???

  http://svobodnenoviny.eu/otazka-pred-volbami-proc-si-volime-za-sve-zastupce-blbe-politicke-strany-a-mentalne-narusene-jedince/

  OdpovědětSmazat
 8. http://www.nwoo.org/2020/09/20/ridi-vedeni-eu-agenti-turecke-tajne-sluzby-mit/
  http://v4novaevropa.cz/odhaleni-opatreni-corona-jsou-nezakonna-a-jsou-zalozena-na-umyslnem-statistickem-podvodu/

  OdpovědětSmazat
 9. Čím více se něco chrání a podporuje, tím fatálnější jsou výsledky. V praxi proto platí nepřímá úměra, že výsledky vnější podpory jsou nepřímo úměrné vynaloženým nákladům.
  Bože, chraň nás před "podporou" EU. Nebo také jak řekl jeden římský císař: "Bohové, ochraňujte mne před mými přáteli. Nepřátele znám ..."

  OdpovědětSmazat
 10. Česko musi začít dělat téměř všechno opačně než dělá bruselsky geront, jemuž masáž provádí kosočtverecna senkrovna kožených domin.
  EUrodominium domin... na svajnhund? Prask merkHELL.
  Was ist es, schwein hund? Prask LeyNO.
  O my god, wow! Prask Doura von Hole of Black welcome.

  Orinoko

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Omg, co hulíte? :))
   Tohle vypadá spíš na LSD, než hulivo.

   Smazat
 11. Rozdil mezi lidmi & opicemi je v tom ,ze Opice nedovoli aby ti nejhloupejsi vedli stado !!

  OdpovědětSmazat
 12. Dr. David je v roli €-poslance, resp. v poskytování informací o dění v EP natolik ojedinělým, že člověku připadá, jakoby tam byl od nás jediným. To snad platí i ještě i na K. Konečnou, ale tím to končí.
  Díky za vaše zastupování a obhajobu zájmů našich zemědělců, tedy i republiky, pane poslanče! I když je mi jasné, že jedna vlaštovka v moři té €-šedi jaro neudělá.

  OdpovědětSmazat
 13. Kdo má odvahu abychom se začali přibližovat úspěchům před rokem 1989 ? Nikdo ! Komunisty neustále osočují všichni tzv. demokraté , přitom za bolševika bylo neuvěřitelné obrození Československa ve všech oblastech života !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16.51 Pohoda , jaká tu byla za Husáka už nikdy nebude , národ směřuje ke své likvidaci !

   Smazat
  2. Jo. Pohoda pro flákače co nic neumí jako jsi ty.
   Po té lidi dnes touží tak moc, že komouši maj preference 4%. Přibližně takové jako buzeranti :-D

   Smazat
  3. 21.08 Ti flákači postavili 1 200 000 bytů , přes 30 elektráren , přes 30 přehrad, stovky továren , poliklinik , škol , atd, stovky kilometrů plynovodů , ropovodů , industrializovali Slovensko , pražské metro , dálnici , atd. ! Co vybudovali kapitalisti za 30 let ? Prakticky nic , jen stát zničili , rozkradli , zadlužili , neustále rostou ceny potravin , nájmů , energií , jsme jen západní kolonie , ročně tam jde cizím kapitalistům několik set miliard korun !

   Smazat
 14. Pozdrav od Věrky Jourů: https://www.youtube.com/watch?v=kXHveI85Tc0&feature=youtu.be&fbclid=IwAR18Cur89FkCfWXye_m5biLaEDOACgMFF6NwJ94o9aieIyaWt3Rvw0a0ilI

  OdpovědětSmazat
 15. Omluva za OT, Novinky už rozjely "akci Prymula". Mitrofanov, Pehe, Mitrofanov, Pehe, akrát vzádu sedí Fiala s Kalouskem vedle sebe:)

  OdpovědětSmazat
 16. Feťáci a alkoholičtí problémejkři bez toho jestli chlastají, mozek si už vypili třeba na jednorázové akci potřebují peníze za výpadek platby commonveltu tak budou vymýšlet korytné pro sebe a na úkor všech.
  https://www.youtube.com/watch?v=kXHveI85Tc0

  OdpovědětSmazat
 17. Co vám není jasné? Dolar, to jsou astronomické sumy dluhů v počítači, když nechtěl Kadáfí dolary ale eura, tak ho demokraticky vybombardovali. Teď za pomoci tzv. ekologie likvidují hospodářství zemí EU a dělají dluhy, čemu nerozumíte? Dolar je už bitcoin, prostě to šmejdi přehnali a válku nemohou rozpoutat, protože je Rusko a Čína zabijou, nemají se kam schovat.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jdi se léčit, blbečku.

   Smazat
  2. Pořád mohou užívat postrky nebo yak se zove euálec chameleón a stejní :-))) rozumí, jachachá.

   Smazat
 18. Pokud budeme donekonečna ustupovat EU (takzavaný program Babiš) budeme opravdu ne otroci (ty museli otrokáři živit ale zvláštní tvorové, kteří živí otrokáře a živí se jejích výkaly a zvratky.
  Václav

  OdpovědětSmazat
 19. Lidi,o cem se tady vlastně přete?
  O tom,kdo má větší a lepší pravdu?
  Proc tu energii nevydavate na to,jake názory vás spojují?
  Z komentu je patrne,ze jako lidstvo,potažmo národ,jsme velmi inteligentní a vzdelani,zadní konzumujici tupci.Vykašlete se na pitomosti,co nás jakkoliv rozdělují. Neverte tomu,ze dobře se lze mit vzdy jen na úkor někoho jiného!Nedohadujte se o legitimite a správnosti rozhodnuti
  a kroku,ktere činí politici.Jen bojujete mezi sebou v cizích válkách!
  Pár vsivaku si dela,co se jim zamane a ohledy k nám v tom nemají co dělat. Tak to bylo a je.A to jestli i bude mají Oni už dávno vyresene.
  Už samotný fakt,že kdykoliv je něco naprd,něco se pose..e,obracíme všichni hlavu jedním směrem,vypovídá o tragédii
  lidstva a cele civilizace vse!Jedna se o naše zivoty,každého jednoho z nas, ale zodpovědnost za ne nese tech par vsivaku!To jako myslíte vázne? Že tak to vůbec muže fungovat?Tak asi jako ze Vam ted ja slibim,ze za vás budu dýchat
  a vy mi to budete věřit a pak se tady budete hádat!Udušení s pridusenymi!
  Nikdo nepotřebuje,aby mu někdo vládl! Volime si predse správce, nikoliv vládce,a taky si je královsky platíme.Nějak se nám to popletlo.Oni pracuji pro nás a oni se mají zodpovídat nám, nikoliv byt zodpovedni za nás! Jak by taky mohli!Ale te lži jsme nějak všichni uverili a jako blázni porad dokola odevzdavame svou osobní svobodu do rukou par jedinců. Jen za pouhý slib.Slib jistot a slib,ze za nás bude někdo jiný resit naše zivoty.Tomu ja rikam utopie.Tam kde není nutne skladat účty,tam se nikdy ničeho nedopocitate!Kdokoliv z nas by ve svém zaměstnání vykazoval byť jen trochu takové výsledky jako vykazují vlady(napřic časem i prostorem),okamzite by dostal přes prsty,nasledne padáka a nesl by následky.
  Neverte tomu,ze nejste dostatecne kompetentní,aby jste sami nesli zodpovědnost za svoje životy. Uzdravení ,čehokoliv, musí začít odzdola.Uzdravme svoje mineni o sobe samých a o lidech kolem.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.