Reklama

úterý 15. září 2020

Maďarsko utrácí na rodiny nejvíce v Evropě a vyplácí se to

-admin-
15. 9. 2020    SvobodnéNoviny

Maďarsko vynakládá pět procent svého HDP na rodinnou politiku, což je nejvyšší podíl v Evropě, uvedla státní ministryně pro rodinu a mládež Katalin Nováková na online demografické konferenci pořádané Mexikem.

„Podpora rodiny není jen výdaj, ale spíše investice,“ uvedla Nováková ve svém projevu ve španělštině. Nováková uvedla, že stejně jako v jiných zemích západního světa je demografická krize v Maďarsku vážnou výzvou.


Maďarská populace od roku 1981 trvale klesá. Vláda premiéra Viktora Orbána se proto v roce 2010 rozhodla vybudovat zemi přátelskou k rodině, kde jsou prioritou mladí lidé, kteří budou mít děti, a rodiny s dětmi.

Řekla, že maďarská rodinná politika je napadána na mnoha místech v západní a severní části Evropy, zejména těmi zeměmi, které chtějí zvrátit svou demografickou situaci pomocí imigrace, nicméně, za posledních deset let se v Maďarsku ukázalo, že kombinace úspěšné ekonomické rodinné politiky je možná.

Mezi maďarské rodinné dávky, které zmínila, patřily úlevy na rodinné dani, úplné osvobození matek se čtyřmi dětmi od daně z příjmu, příspěvek na rodinný dům, příspěvek na těhotenství, zřízení nových jeslí a mateřských škol, osvobození od hypotéky, podpora nákupu automobilu pro velké rodiny, bezplatný poplatek za péči o dítě a bezplatná a zlevněná jídla pro jesle, předškoláky a školní děti.

Zdůraznila, že vláda spojila práci s rodinnými dávkami, a očekává, že rodiče nastoupí do zaměstnání, protože vláda podporuje odpovědné vychovávání dětí. Cílem maďarské vlády je pomoci rodinám mít děti, po kterých touží, a proto neustále rozšiřuje škálu dávek a nezastavila dotace ani v případě nouze způsobené epidemií koronaviru, uvedla Nováková.

„Maďarská vláda chce podpořit páry, které se rozhodnou mít děti, aby jejich narození nemělo finanční nevýhodu oproti těm, které žádné nemají,“ uvedla dříve.

Vláda také nedávno oslavila zvýšení porodnosti, včetně toho, že míra plodnosti je na 20letém maximu. Mezi lednem a červencem 2020 zaznamenala země také 5procentní nárůst porodnosti.

Řekla, že kvůli správě zaměřené na rodinu se od roku 2011 zvýšila touha mít děti o více než 20 procent, přičemž počet sňatků byl na 40letém maximu, zatímco počet rozvodů nebyl tak nízký za posledních 60 let.

Ekonomický růst Maďarska je od roku 2013 o dva procentní body vyšší než průměrné tempo růstu eurozóny a o půl procentního bodu vyšší než ve Visegrádské oblasti, HDP na obyvatele se za poslední desetiletí zvýšilo o 25 procent a počet zaměstnanců vzrostl z 3,7 milionu na více než 4,5 milionu.

Míra zaměstnanosti je také nad průměrem EU, uvedla a dodala, že i přes silnou hospodářskou politiku orientovanou na růst, schodek rozpočtu klesl pod 3 procenta a klesá také i veřejný dluh k HDP.

Nováková rovněž uvedla, že epidemie zasáhla maďarskou ekonomiku ve velmi dobrém stavu, se stabilním financováním a silným růstem, a její negativní důsledky byly zmírněny rychlými a účinnými kroky vlády a Centrální bankou.

Negativní ekonomické dopady epidemie byly nejvýraznější ve druhém čtvrtletí: ekonomika meziročně poklesla o nevídaných 13,6 procenta, stále však v menší míře, než je průměr EU.

„Věříme, že správa založená na hodnotách, správa zaměřená na rodinu a ekonomiku má potenciál v dlouhodobém horizontu zvrátit negativní demografické trendy. Jsme přesvědčeni, že nás v tom bude následovat stále více zemí, jak káže zdravý rozum,“ uvedla Nováková.


37 komentářů :

 1. India nerobí nič, ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 6,50
   Cigáni snad jo????

   Vymazat
  2. Re (06:50):
   Lepší něco než-li nic. Žel Indové a pod. ani netuší, co by pro optimum mohli udělat.
   A ještě lepší, pokud se to něco dělá s rozumem a citem asi tak, jak v Maďarsku.

   Vymazat
  3. 14:52
   Bylo to myšleno, tak, že ani jedni nic nedělají, jen se množí....

   Vymazat
  4. V Indii je situace složitá, ale snad jednoduše asi tak:
   1. Dětí se rodí hodně, dost jich umírá
   2. Chudé rodiny nezřídka své děti buď prodávají do práce, nebo vůbec a nebo je často také opouští, resp. vyhání na ulici
   3. V Indii je hodně náboženství a některá zakazují takové praktiky, jako potraty.
   4. Indie je silně rozdělovaná kastami a jinými způsoby, kdy se pak také podstatně liší možnosti kvality života dětí

   Vymazat
 2. Čestmír Kubát15. září 2020 7:23

  Kvalitní reprodukce společnosti (v nejširším smyslu) je klíčová otázka. Podporu rodin s dětmi a zejména spojení práce s rodinnými dávkami by měly mít ve svém programu všechny národní a levicové strany - vyžaduje to ovšem hlubší studii.

  OdpovědětVymazat
 3. Událost dne:
  Čína od roku 2021 snižuje věk odchodu do důchodu … neuvěřitelné. Muži v 55 a ženy 50-2

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tady si vycinkali s vašíkem hledající dno a utahovačem opasků fanynky jeho tenisové rakety odchod svých dětí do důchodu předtím více a teď snad narozených v 83? Pokud na děti si jeho roztleskávačky nechali vůbec čas. :-)))

   Vymazat
  2. Nic mimořádného - tak se chodilo do důchodu za socializmu i u nás - až ten převrat v roce 1989 umožnil politickým šmejdům odchod do důchodu pracujícím lidem věkově zvyšovat, už je vyšší o deset let. O tyto hodnoty si mohou více a kvalitněji plnit svoje nenažrané pupky - když se podíváme na platy celé té odporné smečky lidí kolem, je snadno pochopitelné, že nemůžou být způsobilí financovat slušné důchody. Spoléhají, že zavedením autorských práv a různých dalších kejklí je dobře postaráno o celebrity, nadlidi a elity, skvěle je postaráno i o modelky a sportovce, a o veškerý šmejd živící se žvaněním v mediích - a obyčejní lidé jsou pro ně cosi jako komáři nad bažinou. Tohle si z atributů "západu" osvojili nejdříve - na to se najelo ihned. Extrémní zvýšení platů šmejdích smeček a výroba zbohatlíků- na ostatní se vyprdnout.

   Vymazat
  3. Dej důvěryhodný odkaz nebo jdi do prdele, šikmooký pohádkáři.

   Vymazat
  4. Možná ti, co jsou mučeni v kriminálech. Ti se stejně vyššího věku nedožijí. Ale hezká bajka. Sďýlejte to, neš to smažou! Tohle nesmýte vjedět!!!

   Vymazat
  5. Na co ti bude dávat někdo odkaz, jsi snad mentál nebo po lobotomii, který neumí hledat a myslet? Zbytečné.

   Vymazat
  6. Dřív se takhle chodilo v Československu taky, ovšem Štindl z hadrákem z nás udělal lid, kteří míří z práce do rakve.... báječný výDOBYTEK kapitalismu!!!!!! 🤮🤮🤮

   Vymazat
  7. Zatím tajný návrh předpokládá, že právě narozené ročníky budou pracovat až do smrti, každý zaměstnavatel jim za to vystrojí pohřeb.

   Vymazat
  8. https://www.pokec24.cz/politika/cina-snizuje-vek-odchodu-do-duchodu-neuveritelne/

   Vymazat
 4. Tak by to mělo být ale plán globalistů je lidi zlikvidovat. Maďarská cesta by pro nás byla správná.

  OdpovědětVymazat
 5. nevím kam s tímhle (trochu jinej soudek pro nevěřící Tomáše - chemtrails- ještě větší svinstvo, než jsem si myslel) - https://aeronet.cz/news/dark-sky-vakciny-na-covid-19-se-pry-nestihnou-vcas-klinicky-otestovat-nez-zase-znovu-virus-zmutuje-do-jine-podoby-a-proto-eu-v-tichosti-zvazuje-uplatnit-vyjimku-na-ockovani-300-milionu-evropanu/

  OdpovědětVymazat
 6. Co u nás , jako podporu má rodina ? Co si vzít příklad z podpory rodiny za Husáka ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 9,22
   Vy jeden naivní člověče......zisk je na prvním místě,rodina na posledním!!!!

   Vymazat
  2. Chce to nepindat a radši něco po večerech dělat. Já se přičinil o 4 nové občany.

   Vymazat
 7. 9.22 - vážený, předbíháte čas. Byly doby, kdy kluci proháněli holky. Nyní holky, které děti nechtějí, nahání kluky, kteří sedí v hospodě a nalejvají se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je jinak.
   Dneska sedí v hospodě a nalejvají, jak kluci, tak i holky. Ale nějaké ty děti se přesto poslední léta narodili ... třeba proto zavírají ty hospody "kvůli epidemii". :)

   Vymazat
 8. Máme 40letou tradici za socialismu ,péče o rodinu . Po roce 1989 se stát vzdal své vedoucí úlohy pro lepší život občanů a soustředil se na výrobu milionářů , voličů prasečí strany ODS apod . Pokud se v Česku vyskytují miliardáři , pak je něco prohnilého v tomto státě .

  OdpovědětVymazat
 9. Stačí pouhých asi 10 sekund googlování aby člověk snadno zjistil, že počet obyvatel Maďarska setrvale klesá již od roku 1981. Stejně tak počet narozených dětí. A od onoho roku 2010 klesl o 1/4 milionu.
  Zcela vylhaný, propagandistický článek, který se absolutně míjí s fakty. Autoři i redakce, za 5.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to nemám tušení jak blbě jsi hledal, ale asi hodně špatně. Ono základní počítačová gramotnost není ani dnes samozřejná dovednost.

   Stačí trochu hledat, nepoužívat jen jeden jazyk a hned vidím, že je zde jasný vzestupný trend. Není to jako u nás v Husákových letech, ale co je...

   Vymazat
  2. Ty umíš hledat mentále 12:19? Vylhaný jsi jedině ty liberální potrate.

   Vymazat
  3. 12:19
   Něco naťukat a něco relevantního umět najít je nad tvoji rozlišovací schopností!!!!!!

   Vymazat
 10. Klaus kdysi řekl že státu do toho nic není kolik má rodina dětí.Člověk by čekal od státníka zcela jiné vyjádření.Vždyť rodina je základ státu a děti jsou jeho budoucnost.Podporovat se dá porodnost různými způsoby.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. brblal15. září 2020 15:50
   Klaus není žádný státník, ale školometský úředník, který vyznává liberalismus. Tzn., státe nestrkej do ničeho nos, my se dokážeme o sebe postarat. Samozřejmě, že takovéto liberální prostředí vyhovuje korporacím a finančně silným jedincům. Ale ostatní dávají přednost demokratickému státu, který se stará, jak se formuje společnost a její chod, jako je školství, exekuce, zdravotnictví, bezpečnost, atd. a nepřenechává to jako zdroj zisku, soukromým subjektům. Tyto subjekty totiž zajímá pouze okamžitý zisk a ne kvalita života občanů. Volme vlasteneckou SPD. P.K.

   Vymazat
  2. 15.50 Klaus prostě říkal "nepravdu", protože dáfky na rozmnožování menšin nejenom v IQ jako premier i jako president nezarazil... a stačilo dá KE MZDĚ přídavky na děti pracujících...

   Vymazat
  3. 18:57 Asi máte osobní zkušenost,jak čerpat dá-F-ky.

   Vymazat
 11. Podpora rodiny? Ano a hlasuji všemi deseti. Tak přišly na svět Husákovy děti, které dnes zachraňují českou ekonomiku. Podpora rodiny, Ano, ale zatím vyhrává podpora pěstovánbí psů a my co dáváme přednost dětem před psy jsme pod palbou "tvrdé" kritiky. Kam se poděla všechna ta hřiště u každého paneláku, proč se proměnily parky ve sralesy psů. Proč se maminky nebály dříve pustit své děti na plácky na fotbálek a kontrolovaly je bez obav z okna kuchyně? Proč byly dříve děti automaticky socializované a pohyb v dětsdké společnosti byl bez pláče, slz, nadávání, praní, proč děti dokázaly dříve vytvořit ihned kolektiv, partu, souhru.... Není to jen v penězích, je to i ohleduplnosti větších dětí k maalým, zdatnějších k slabším. Myslíte, že populačnímu boomu přispěla inkluze právě v naší zemi, kde speciální pedagogika byla na světové úrovni. Jsou asistenti, co sedí vedle postiženého dítěte ve třídě snad specialisty na jeho deficit. Chodil jsem do školy v dobách, kdy byla "inkluze" jedinou možností a nepamatuji si, že by se to ukázalo v životě postižených nějak pozitivně. Ano, děvčata ve třídě si s duchem a tělem chabým hrála jako s panáčkem a kluci třeba naopak s "hyperaktivním" násilníkem odcházeli domů s modřinami, ale v obou případech po skončení školní docházky končili takto vzdělaní v ústavech. Všem, i postiženým dětem by se mělo dostat maximálně možné výchovy a vzdělání, aby i oni měli dobrý pocit, že jsou platnými členy společnosti. Mám obavu, že tzv. inkluze vyrábí u nás zbytečně dětské invalidy - a že jich máme! Tak tedy hodně dětí, podle potřeby individualizované vzdělávání a výchova a zejména dětské školky a také jesle. To je iluze pseudovědátorů, že ženská patří do kuchyně a děti do její náruče aspoň do 3 roků. I žena malého dítěte si ráda by odskočila ke kadeřnici, za kamarádkami a odpočinula si od činnosti chůvy. Rozkradním školek a jeslí jsme vylili ne ani tak vodu z vaničky, jako to dítě v ní. Zeptejte se svých prarodičů z kolika jsou dětí a zjistíte, že dříve samotná rodina byla školkou a jeslemi v jednom a že děti od narození byli zvyklé na to, že nejsou jediní, kteří kralují světu. A děti již uměly pomáhat v domácnosti a na zahrádkách a věděly, že práce bude jejich budoucností a jejich "dětskáů práce" byla pro ně hrou! Dítě sice patří mamince, rodině, ale také společnosti. A pejsci s kočičkami, ty patří do péče opuštěným seniorům, kteří si nepořídili rodinu, aby si na stará kolena mohli užívat vnoučat a pravnoučat.
  Tedy víte, která partaj má do nadcházejících voleb silný prorodinný program? Tak víte, koho máte volit! Zatím nám partaje zajistily úspěšné vymírání národa!

  OdpovědětVymazat
 12. DĚTI. ONO NEJDE O TO JE DĚLAT- PŘÍJEMNÁ ČINNOST NA TOM SE SHODNEM DOUFÁM VŠICHNI- I VOLIČI ano I ods. Jde ale o to motivovat rodiče, aby to dítě vychovávali tak aby to bylo pro stát přínosné- tzn dejme tomu ne přídavky na děti...ale...pokud své dítě vychováte máte nárok na dřívější důchod

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě lepší by bylo, kdyby nějaké procento z jejich platu šlo přímo na můj důchod. Školné na dvě děti mne stojí 80.000 ročně (střední IT) a je to vlastně investice do schopných daně platících občanů ČR, za kterou se mi stát odmění - nijak. :)

   Vymazat
 13. Více Orbànů by možná napravilo EU, ta babská vláda přivedla Evropu na buben a připravila ji o budoucnost. Ti co mají přednášky o rovné páteři by se měli jít učit do Budapešti, tam se podržtaškové nenosí.

  OdpovědětVymazat
 14. Ale houbeles se to vyplácí. Maďarská populace klesá že tři prostých důvodů. Za prvé, rodí se míň dětí, než kolik lidí umírá. Za druhé, hodně lidí ze země odchází, hlavně těch schopnějších do sousedního Rakouska. A za třetí, úbytek není vyrovnáván legální migrací kvůli šílenému jazyku. Faktor Orbán těžko posoudit, ale rozhodně situaci nepomáhá.

  OdpovědětVymazat
 15. Cokoliv přidáte na podporu dětí lidem, kteří chodí do práce, to musíte dát i těm nepřizpůsobivým, aby nás Brusel nesežral. Tady má každá NAŠE vláda neřešitelný problém, který má název DISKRIMINACE. V článku se nehovoří o tom, jak toto vyřešili Maďaři a je to škoda.
  Zavést půjčky na stavbu domku pro mladé, kdy alespoň jeden musí mít trvalé zaměstnání a pak za každé narozené dítě odpouštět např. 10%? Tyto půjčky a výhody odstřihnout od lidí dlouhodobě závislých na sociálním systému? Nebo je vláda ČR už naplno legálně podřízena těmto rabujícím nestátním neziskovkám? Na to si ji volíme?
  KDYŽ SE ALE CHCE, TAK SE ZPŮSOB NAJDE.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.