Reklama

středa 2. září 2020

Mezinárodní trestní soud zkoumá zločiny Britů v Iráku


2. 9. 2020  MEE a Messin

Vyšetřovatelé Mezinárodního trestního soudu (ICC) pokračují ve vyšetřování obvinění, že se britští vojáci v Iráku dopustili závažných válečných zločinů, zjistilo Middle East Eye (MEE).


Předběžné šetření už dospělo k závěru, že „dostupné informace poskytují potřebný základ k domněnce“, že někteří vojáci byli po invazi 2003 odpovědní za řadu trestných činů proti osobám ve vazbě.

Mezi ně patří vraždy, mučení, znásilnění a „ponížení osobní důstojnosti“, uvedla Fatou Bensouda, hlavní žalobkyně ICC.

Současná šetření ICC ve Velké Británii se však nezaměřují tolik na údajné trestné činy, jako spíše na způsob, jakým je britská vláda v minulosti vyšetřovala: kancelář žalobkyně Bensoudy chce zjistit, zda tato vyšetřování byla skutečná.

Objevila se řada tvrzení, že britská vyšetřování údajných válečných zločinů nebyla skutečná, přičemž několik bývalých britských vyšetřovatelů tvrdí, že britská vláda uzavřela stovky trestních vyšetřování, aby se vyhnula národní ostudě.

Jeden z bývalých vyšetřovatelů řekl novinám BBC a Sunday Times – které vedly celoroční společné vyšetřování -, že byl „znechucen“ způsobem, jakým byla vyšetřování uzavřena.

„Sliboval jsem jim (Iráčanům), že to nebude zameteno pod koberec, řekl. Ale přesně to se stalo. Bylo to selhání britského soudního systému.“

Několik dalších bývalých vyšetřovatelů vzneslo podobná obvinění.

Zpráva úřadu Bensoudy uvádí: „Úřad se bude snažit zjistit, zda obvinění mohou být odůvodněna, aby mohl co nejdříve dospět ke konečnému rozhodnutí v souvislosti s předběžným šetřením.“

Dodal, že se obává obvinění vznesených vyšetřováním BBC/Sunday Times, protože se ukázalo, že bylo učiněno úsilí „chránit britské jednotky v Iráku a Afghánistánu před trestní odpovědností za své chování.“

Existují obvinění z „úmyslného ignorování, falšování, a/nebo ničení důkazů, jakož i ztěžování nebo prevence některých šetření a předčasného ukončení případů,“ uvádí se ve zprávě.

Ačkoliv hlavní žalobkyně a její zaměstnanci musí obvinění nezávisle posoudit, „jeví se jim zprávy velmi důležité pro posouzení pravosti vnitrostátních řízení,“ uvedla její kancelář.

****Vyšetřovatelé vyslýchají vojáky

MEE je známo, že vyšetřovatelé z úřadu hlavní žalobkyně vedli v posledních měsících rozhovory s bývalým vojáky i vyšetřovateli ve Velké Británii.

V červnu BBC mluvila s šéfem Service Prosecuting Authority, orgánem britského ministerstva obrany (MO), posuzujícím doporučení vyšetřovatelů vojenské policie, který uvedl, že je přesvědčen, že ICC tuto záležitost zruší.

Žalobkyně Bensouda však také vydala varování před vysoce kontroverzním právním předpisem, zákonem o zámořských operacích, který se ministerstvo obrany snaží protlačit parlamentem, až se v úterý vrátí z letní přestávky.

Nově navrhovaný zákon by nabídl amnestii příslušníkům britských ozbrojených sil, kteří se dopustili závažných trestných činů při poskytování služeb v zahraničí zavedením „presumpce proti stíhání“ – za předpokladu, že trestné činy budou starší pěti let.

Podle navrhovaného zákona by se opatření týkalo i těch nejzávažnějších trestných činů, včetně vražd a mučení, ale nikoliv znásilnění.

To zalarmovalo humanitární organizace a naštvalo mnoho bývalých vojáků, podle kterých je to nebezpečné a ponižující.

Jiní kritici poukázali na to, že pokud bude zákon schválen, tak voják co znásilní a zavraždí ženu, pokud sloužil před déle než pěti lety, by mohl být stíhán za její znásilnění, ale pravděpodobně ne za její vraždu.

Začátkem toho týdne se opoziční labouristická strana proti návrhu zákona postavila s tvrzením, že by ohrozil historický závazek Spojeného království k mezinárodnímu řádu založenému na pravidlech.

ICC zdůrazňuje, že vyšetřování, která provádí, nejsou v této fázi formálním vyšetřováním válečných zločinů, ale „předběžným šetřením“ – zahájeným v květnu 2014 – s cílem určit, zda obvinění a reakce Spojeného království na ně, vyžadují plné vyšetřování.

Ve svém prohlášení o předběžném posouzení a návrhu zákona o zámořských operacích úřad žalobkyně Bensoudy uvedl: „Pokud by byla přijata taková vnitrostátní legislativa, úřad by musel posoudit její potencionální dopad na schopnost orgánů Spojeného království vyšetřovat /a nebo stíhat trestné činy údajně spáchané příslušníky britských vojenských sil v Iráku.“

Pokud by nový zákon bránil schopnosti Spojeného království vyšetřovat své vlastní ozbrojené síly, mohlo by to následně spustit úplné vyšetřování ICC.

ICC říká, že Spojené království spolupracuje s jejich předběžným šetřením.

***Platby Iráčanům

Ministerstvo obrany však odmítá zveřejnit částky peněz, které zaplatilo za vypořádání tisíců nároků vznesených Iráčany, za údajné nezákonné zadržování a týrání britskými jednotkami v letech 2003 – 2009.

V roce 2017 ministerstvo v reakci na žádost podanou podle britského zákona o svobodném přístupu k informacím zveřejnilo, že zaplatilo 19,8 milionu liber (26 milionů USD) v 326 případech předložených britským soudům. V dalších 1145 případech zaplatili britští vojenští činitelé v Iráku 2,8 milionu dolarů.

MEE je známo, že až tři čtvrtiny nároků souvisejících s chováním britských vojenských vyšetřovatelů, které MO přiznalo, bylo kvalifikováno způsobem, který je vystavuje riziku porušení Ženevských úmluv.

V reakci na žádost MEE na základě zákona o svobodném přístupu k informacím MO uvedlo, že od roku 2017 se počet žádostí zvýšil na více než 4400.

Ministerstvo ale tvrdí, že není schopno prozradit výši finančních prostředků britských daňových poplatníků, které vyplatilo na vypořádání nároků Iráčanů, přičemž tvrdí, že informace jsou rozptýleny v tisících různých souborů a jejich vyhledání by trvalo týdny.

Řada bývalých vyšších vojáků řekla MEE, že mají podezření, že MO si tento údaj nepřeje zveřejnit během protlačování nového zákona o zámořských operacích parlamentem.

Někteří také říkají, že mají podezření, že vyšší důstojníci MO doufají, že nový zákon ochrání vojenské vyšetřovatele před stíháním, protože se obávají, že pokud by se u soudu ocitli relativně mladší vojáci, mohly by se objevit obtížné otázky týkající se odpovědnosti vyšších velitelů a ministrů vlády.

Ministerstvo obrany bude pravděpodobně znepokojeno pozorností veřejnosti, zaměřené na sumu peněz britských daňových poplatníků, která byla dosud vyplacena v době, kdy ICC stále provádí předběžné šetření údajných válečných zločinů britských jednotek.

MEE proti odmítnutí zveřejnit údaje o mimosoudních platbách podalo odvolání.

Překlad Messin

12 komentářů :

 1. Podle OSN a různých humanistických výborů USA a Británie přinesli Iráku Trvalou svobodu. Naopak, dle George Teneta chaos a bídu přineslo do Iráku Rusko a vyzval v jednom interview k zabíjení Rusů. A Tenet o tom musí něco vědět, protože na koho by svalil vinu za spackanou práci, kvůli které ho vyhodili z agentury.

  Apropos, když jsme tady u zabíjení, mučení atd., věděli jste, že žrout kravat Saakašvili chodil během svého působení na Ukrajině do mučíren a pro mučení masturboval? A že něco podobného dělal i v Gruzii? Proto neměl vůbec žádný problém najmout zabijáky a náhodně střílet po lidech a proto ho hodně lidí velice miluje.

  OdpovědětSmazat
 2. V každé válce páchá soldateska zločiny podle mě to zahrají do ztracena a případ vyšumí. Liberální diktátoři nebudou soudit svoje žoldáky.

  OdpovědětSmazat
 3. NATO pod vedením amiokupantů ,jejichž heslem je OPERACE TRVALÁ OKUPACE.....""""přechodně,demokraticky"""" a na věčné časy!!!!!.-////

  OdpovědětSmazat
 4. Jsem zvědav kdy dojde na "mírové" působení armády ČR v Afghánistánu. Kdy se začne vyšetřovat co tam opravdu naši "hrdinové" dělali bez mandátu OSN.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (13:34):
   A že kdy? Brzy!!, prý již na sv. Dyndy.
   K tomu, aby byl kdos souzen, musí se najít žalobce i soudce. Ani jedno není v dohlednu.
   Ti parlamentní a ministerští spolupachatelé "dobra", kteří tam vojáky vysílají, se tak jako tak budou hájit tím, že (jen) plnili a plní spojenecké závazky. Ve skutečnosti svou přítomností tam vytvářejí falešný obraz, že Afgánistán, jakož i jiné, jimi okupované země, jsou osvobozovány nikoliv jen těmi US huny, ale tzv. mezinár. společenstvím. Což má zastírat fakt, že jsou tam jako okupanti a bez řádného mandátu.
   US hybatelé světa a Vesmíru to tak ostatně dělají už od dob korejské války.
   V posledních dekádách však už ani nepředstírají, že by je neudělení mandátu RB OSN nějak vzrušovalo. Přijali si svůj vlastní zákon o celosvětovém boji proti "terorismu" (tomu, který ve světě sami vyvolávají a živí), a příště si to jistě doplní o zákon o boji za "svobodu a demokracii".
   Ovšem pouze svobodu pro sebe a demokracii v tom smyslu, který již dávno pochopil i Stalin.
   Totiž, že v celém světě má vládnout "lid".
   Americký.

   Smazat
 5. Z těchto zmatečných opatření, vyplývá jedna věc. Potvrzuje to, že moc dále přechází od Anglosasů do Číny. Tak jako dále pokračuje rozvrat Evropy a USA, za asistence evropských politiků. Tomu se ale brání Orbán a Poláci, takže volme SPD, která se tomu brání také. P.K.

  OdpovědětSmazat
 6. Již den čekám, kdy se v ČT objeví zpráva, že je výročí přepadení Polska Německem.
  Asi si v TV neobrátili kalendář.
  Za o "novičoku" budou plkat do zblbnutí, a stejně jim už nevěří.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak Němci ten jed už našli. Je to Novičok.

  OdpovědětSmazat
 8. Jo, a kdyby se začaly vyšetřovat zločiny Britů v období kolonialismu, to by teprve byla legrace. Nejspíš by pro vyplacení náhrad museli prodat celou Velkou Británii a ještě si hodně půjčit!

  OdpovědětSmazat
 9. Hlavne ze nezkoumaji zlociny vojska USA, to uz by se k zadne dalsi cinnosti nedostali.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Však v USA již stvořenci Pana Satanáše (z TORAH) začali restituovat... a Indiáni zase utřou. Prý jsou moc bílí... a navíc i rudí.

   Smazat
 10. A kdo zavraždil Libyjského prezidenta? Kdo zavraždil Husajna? Kdo zavraždil Ceaucesca a jeho manželku? Kdo všechno to vraždění rozpoutal a má to na svědomí? Kdo vytvořil ze světa zabijácký bordel? To by měla ta vyšetřovací smečka vyšetřit a soudci odsoudit.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.