Reklama

pondělí 14. září 2020

Na čí stranu se přidal Facebook?

Ivan David
14. 9. 2020


Na začátku roku měla česká komisařka Věra Jourová, mající v popisu práce i lásku k bližnímu, respektive boj proti nenávisti na sociálních sítích, rozhovor se zakladatelem a akcionářem sociální platformy Facebook Markem Zuckerbergem. V něm mu měla vysvětlit, že Facebook se musí přidat na stranu dobra, pravdy a lásky, jinak bude mít v Evropě problémy. 

Vzhledem k tomu, že nenávist se stala zakázaným slovem, Jourová zřejmě uspěla. Nenávidět nelze ani vrahy vlastních dětí, jak jsem už psal. Už chybí jen ustanovit v Evropské komisi funkci komisaře pro lásku, jako jakýsi ekvivalent Orwellova Ministerstva lásky z románu 1984. Nastoupilo velké množství cenzorů, věkem většinou mezi 20 a 30 lety, příjemců "jourovného". U nás jednak francouzská státní agentura AFP, a pak také sdružení Demagog.cz.

Pravda a láska si ovšem počíná velmi prapodivně. Zatímco video turecké armády, propagující vojenské jednotky, které „rozdrtí nepřátele Turecka“, tedy Řecko a Francii, běželo na sítích bez problémů, videa kurdských bojovníků, kteří tu a tam zničí nějakou tureckou vojenskou techniku, jsou mazána a jejich šiřitelům je vyhrožováno zrušením profilu z důvodů „nebezpečných aktivit“.
Takové problémy mají trvale jakékoli kurdské a prokurdské stránky, nejen v Turecku a Německu, dokonce i u nás v České republice.

Dozvěděl jsem se, že facebookový profil byl aktuálně smazán i Markétě Všelichové, české občance, vězněné v Turecku téměř čtyři roky pro „podporu terorismu“. Poté, co byli po odpykání poloviny trestu ona i její partner Miroslav Farkas letos v létě z Turecka propuštěni, Markéta Všelichová se snaží informovat o tureckých poměrech, věznění a policejních praktikách, i prostřednictvím Facebooku. Píše o zatýkání, věznění, mučení a doživotních trestech. V kandidátské zemi EU.

Pokud je někomu smazán profil, je to vždy na základě udání, a to hromadného. Nevím, kolik je u nás pilných protureckých elfů a jejich řídících důstojníků z řad tureckých tajných služeb, ale bude to hodně. Co mi není známo – zajímá se o ně vůbec BIS, tento bdělý strážce před nebezpečím ze strany Ruska a Číny? Pokud vím, jediná země, která se snaží vyšetřovat agenty MIT, nechvalně známé turecké tajné služby, odpovědné za únosy a vraždy odpůrců Erdoganova režimu, je Rakousko. Všude jinde je hon na Rusa.

Posuďte sami, do jaké míry porušuje příspěvek Markéty Všelichové zásady komunity Facebooku, tohoto přátelského a bezpečného prostředí:

"...Další moji spoluvězenkyní, na kterou hodně často myslím, je hevala (přítelkyně) Sakine (na fotografii uprostřed).

Sakine je 52 let, 27 let je ve vězení. Byla studentkou informačních technologií (ano, to už se tehdy v Turecku studovalo), když byla odsouzena, má doživotí. Na univerzitě se přes kamarády seznámila se členy PKK a byla odsouzena za kontakt a "spolupráci" s nimi. Dnes by se řeklo za pro-kurdský aktivismus. Členkou ani bojovnicí nikdy nebyla.

Nádherná holka, vzdělaná, s neskutečným všeobecným přehledem úplně o všem. Ve vězení doučovala všechny spoluvězenkyne, které si nějakým způsobem doplňovali vzdělání. A byla je schopna doručovat úplně všechno, od matematiky, přes biologii a fyziku po jazyky.
Každý, kdo potřeboval napsat žádost, nebo poradit s jakoukoliv formalitou, právní záležitostí, obracel se vždycky na Sakine. Samozřejmě vždycky ochotně pomohla.

Spoustu lidí by odsouzení na doživotí (v tureckém systému to znamená podmínečné propuštění po 30 letech) zlomilo, zlomí. Ale ji ne. Ačkoliv nikdy bojovnicí nebyla, situaci přijala jako fakt. Čas ve vězení se po celých 27 let snaží využít, jak nejlépe v daných podmínkách lze. K sebevzdělávání, pomoci ostatním...

Jedna z osobností, která si zaslouží obrovský respekt. A jeden další hodně smutný příběh, i když ani ona sama to, co se jí stalo, jako tragédii nebere. Říká, "vždyť jsou takových v Turecku tisíce a i v horších podmínkách." Krásné je, že po celá léta ji podporuje její v Německu žijící rodina. Pravidelně jezdí na návštěvy, posílají peníze, oblečení...“

Tolik „nenávistný“ status.

Mimochodem, tento týden byla poslankyně za turecko-kurdskou Lidově demokratickou stranu (HDP) Remziye Tosun z Amedu (Diyarbakiru) odsouzena na 10 let vězení za údajné kontakty s PKK.
Obrovský trest pro opoziční političku – dočkáme se solidárního prohlášení nebo jakékoli akce českých a evropských politiků?

HDP je strana, která se drží legálních pravidel demokratické a parlamentní soutěže, přestože turecký režim svoje vlastní zákony sám porušuje a naprosto svévolně vězní politiky a poslance HDP, odvolává zastupitele… za naprostého nezájmu médií, bijících se za "evropské demokratické a lidskoprávní hodnoty".
19 komentářů :

 1. Demokracie je jen slovo , které se dá jednoduše zneužít - 1989.

  OdpovědětVymazat
 2. Jak dopadl odpůrce násilné islamizace naší země Martin Konvička:
  "... už někdy koncem léta mi cenzoři z portálu iDnes smazali hodně čtený blog, z něhož muselo být jen trochu gramotnému jedinci jasné, že mám k fašistům daleko. Byly tam, krom politiky, i blogy o kouzlu romských dívek, o kultuře a historii, o ochraně přírody, o elektronické hudbě. Smazání blogu je smazáním kusu člověka; krátce nato začaly zákazy na sociálních sítích, přišel jsem o první facebookový profil... "
  Bolševici by zajásali! Vypadá to, že cenzuru převzaly jakési "nezávislé" skupiny, mnohdy působící v zahraničí, které mohou prakticky cokoliv. O řízené demokracii bych zde ale asi moc nemluvil. To se už zase vracíme do dob, kdy se zatínal tipec a pořádaly se hony na čarodejnice.

  zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Pred-peti-lety-Rozvracene-Nemecko-U-nas-imbecilove-z-obrazovky-a-petice-vedcu-proti-Konvovi-Ted-Konvicka-rozebira-co-se-zmenilo-636837

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z jedné strany nabízejí lidem svobodu ve vyjadřování názorů, z druhé strany ale čím dál tím více určují, co je správný názor a co ne.
   Takže tedy opět - pravda ano, ale jenom ta naše!

   Vymazat
 3. Vše je jasné to není cenzura jen mazaní nenávistného příspěvku. S tím tak můžou oblbovat mladé a hloupé. Na stranu takového spolku bych se nikdy nepřidal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není rozumět, co jste chtěl vyjádřit. Bylo by dobré se trochu víc věnovat interpunkci, uvozovkám a pod.

   O jakém "spolku" píšete, také není jasné.

   Vymazat
  2. 11:03 Kdo chce rozumí spolek liberálů a hlasatele jediného „správného" pohledu na svět.

   Vymazat
  3. 11:03 Nic proti zlepšení pravopisu diskutujícího 9:13 nemám. Jistě by to prospělo. Ale tedy nesrozumitelné mi to nepřipadá. Dotyčný rozhodně nechtěl vyjádřit komplikovaný a náročný filozofický názor. Vyjádřil se jednoduše a myslím, že pochopitelně.

   Vymazat
 4. Nic naplat. Z hlediště netušíme co je za kulisami a je jen na nás, jak moc podlehneme režii a hercům.

  OdpovědětVymazat
 5. Na snímku jsou vězeňkyně? No, vypadají, že by s nima každá druhá pokladní v samošce měnila. A to v tom lapáku fotil místní fotograf, jakože maturitní foto? A oblečení, líčení a účesy zajišťoval turecký Erdogan? No, to jako teda respekt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už tě vidím, jak si s velkým respektem libuješ ve vytuněném oblečení od Armaniho či Bosse na Mírové v oddělení "na doživotí". Fakt respekt, w.le

   Vymazat
 6. Jenomže v článku je zmíněno jen o "Turcích" - Turecko a zase jen Turecko. Jinde prostě problémy nejsou? A obecně je to o tom, že na facebooku ( atlas hub) si může každý žvatlat co chce. Zdramatizovat svůj život, ( svoji vinu si při tom nikdo nepřizná) z komárů dělat velbloudy a obráceně. Vzpomínám si na mého kolegu advokáta, který mi řekl, že úplně každý jeho klient lže, vymýšlí si, a skutečnost staví jen tak, aby vyhovovala jemu. Že ze svého advokáta udělá před soudem blba, když protistrana vyrukuje s něčím, co se účelově zamlčelo, to nikdo neřeší. S facebookem je to podobné -lži, zkreslování, a nejhorší je, že účinky můžou být zničující, protože tahle zhovadilost útočí nejvíc na mladší generaci. Leckdo se z toho, co se denně dočítá, pomátne, a může ublížit úplně neznámým lidem - a také se to ve světě mohutně děje - svůj obří podíl na tom má právě facebook. K čemu by bylo dobré rozeštvávání celé společnosti, poštvávání jedněch proti druhým nějakými prolhanostmi? V trestním zákoně "návod" na páchání násilí nebo dokonce vražd či loupeží je trestný čin, a pachatelům hrozí trest - facebookovým slintalům nehrozí nic. Konečně - všechno zlé je pro něco dobré. Zvrácený svět je třeba zase narovnat a vzít to od píky - jinak to nepůjde.

  OdpovědětVymazat
 7. Na Fuckbooku můžeš demokraticky leda velebit ten pravěkej ksindl z Afriky a BLM nebo demokraticky mlčet,víc možností NENÍ!!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 11:36
   Omyl, můžeš toho velebit mnohem víc. Můžeš třeba velebit buzer@nty, lesby, úchyláky, tranďáky, 71 pohlaví, rudou komisařku Ďourovou, homojandovy Evropský anální hodnoty nebo pirátskou poslankyni, která si na videu strká do frndy malířskej váleček.😁

   Vymazat
  2. 13,21
   Joooo,tak to raději sáňky v létě!!!!.-))))
   A vynechal jsi TROPičky a PYJáty máš špatně!.-DDDD

   Vymazat
  3. Jen magori si otevreli tento podvod a cpou tam fotky aby vsichni videlli tu debilni tvar

   Vymazat
 8. Zvláštní je, že se nikde nedovíte (a dokonce ani v ČTV či EuroWelle) o tom, že podstatnou částí té tzv. demokracie je pokrytectví. Bez závoje.
  Autentická demokracie by totiž zrušila panství těch, kteří tu (lži)demokracii používají jako mrkvičku na osly, aby tito kráčeli tam, kam panstvu libo.
  A když mrkvička nezapůsobí, na řadu přijde klacek, v horším arest. Pravda, taky demokratický. O něm se však už tolik mluvit nesmí ...

  OdpovědětVymazat
 9. Mně jsou stejně ukradení Turci, Kurdové i pošahaná Všelichová. Jedinej rozdíl mezi Turky a Kurdy je, že ti jedni jsou u moci a ti druzí ne.
  Ozbrojení Kurdové s podporou Amíků dnes v Sýrii okupují i území, na kterých nikdy nežili. A zrovna jako náhodičkou jsou na těch územích bohatá ropná pole.;-)

  OdpovědětVymazat
 10. Všichni xichtoknihu nenávidí a všichni tam lezou. Udělejte to jako já, profil používejte jen na Messenger a jinak vůbec na žádné stránky nelezte. Ušetříte mnoho času a zachováte si duševní zdraví. Vřele doporučuji se na sociální sítě zcela vybodnout.

  OdpovědětVymazat
 11. Jak vidno účet Facebooku jsme vystavili a patří mu to. Jako mládě byl sympatický, dnes je nesnesitelný. Horší je, že tuším, že síla (penízky) mocných ovlivní i další tepny Netu. Výchova cenzurou je cítit na dálku.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.