Reklama

sobota 12. září 2020

Nad světem vyvstala hrozba potravinové krize

12. 9. 2020 zelv.ru
Kvůli narušení dodavatelských řetězů na pozadí pandemie koronaviru, dešťů a sucha, virů, napadajících dobytek, a také oslabení dolaru, vyvstala nad světem hrozba potravinové krize, tvrdí CBNC. Deficit potravin ve světě celkově není pozorován, cena jídla však rostou. Podle údajů OSN v srpnu roku 2020 cena potravin vyrostla třetí měsíc za sebou a dosáhla své maximální hodnoty z února.

Podle informací Čínského statistického úřadu vzlétly ceny potravin v ČLR v srpnu více než o 11 procent v porovnání se srpnem minulého roku. Důvodem se stal africký mor prasat, který prudce snížil stav zvířat v Číně a způsobil růst ceny vepřového masa o 50 procent. Mimo to, kvůli vedrům a deštivému počasí vyletěly ceny zeleniny v ČLR o 6,4 procenta a cena vajec vzrostla o 11,3 procenta.

Dalším úderem pro potravinovou bezpečnost mnohých zemí se stalo narušení řetězů dodávek v době pandemie koronaviru. Farmáři a živnostníci utrpěli ztráty kvůli nemožnosti realizovat rychle se kazící zboží. Koronavirus také narušil dodávky hnojiv a semen a rovněž omezil tok sezónní pracovní síly, která zabezpečuje včasný sběr úrody.

Další hrozbou pro potravinovou bezpečnost se stala situace s dolarem v roce 2020. Ceny surovin pro výrobu potravin se obvykle určují v dolarech, takže ceny při jeho oslabení rostou.

Dříve v září bylo oznámeno, že dolar klesl o 11 procent v porovnání s maximální hodnotou v roce 2020. Experti očekávají, že americká měna se zhroutí ještě více než o třetinu vůči euru během roku 2021 a dosáhne úrovně, která nebyla více než deset let.

V srpnu 2020 čínské úřady vyzvaly obyvatele země, aby skoncovali s rozmařilostí v jídle a začali šetřit na pozadí pandemie. Později americký list Vice oznámil, že v některých městech v ČLR chtějí stanovit omezení na množství jídla, které si lidé mohou objednávat v restauracích. Opatření souvisí se zvětšením množství potravinových odpadků a růstem cen potravin.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

29 komentářů :

 1. Včera jsem projížděl oblast okolo Rýmařova,jezdili jsme zde na bramborové brigády,dnes všechna pole zatravněna a dříve bramborářský kraj bez brambor. Ale ani fotovoltaické elektrárny zde neuvidíte. Zato kolem Hulína, na nejlepší orné půdě, je jich několik. A pak se nedivme, že se brambory dováží z Německa, Francie, Holandska. Máme to blbce na ministerstvu zemědělství, a je-li to nařízení EU, tak tam být nechci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:00
   Kdyby jen na misterstvu zemědělství, ono to zdravotnictví je taky V. I. P.!!!!!
   A obrana nebo vnitro, to je rovnou na defenestraci všech, krom uklízečky!!!!!! 🤓

   Vymazat
  2. A když tam nebyly brambory, tak jsme obraceli lány lnu. Zlaté časy kdy se hospodařilo s rozumwem.

   Vymazat
  3. 15;04
   Dělali to tak už v pravěku, ovšem po hadráku jsme zemědělství pohřbili!!!!!! 🤮🤮🤮🤮

   Vymazat
  4. 13:00
   Ve vlaku z Přerova do Břeclavi uvidíte fotovoltaik bezpočet. Úrodná půda, vysoko nad celostátním průměrem.Možnou příčinou je zlý úmysl.

   Vymazat
  5. K 13:00 - Myslím, že takové blbce, jak si myslíte na MZ nemáme. Ostatně i MZ., vláda ČR, dnes s tím moc nenadělají. V roce 1989 asi i 1990 jsme byli soběstační v produkci potravin a to těch co je naše země schpna dát a zemědělci na ní mohou vypěstovat, vyprodukovat. Vinu a příčiny tohoto stavu hledejte v tak zv."sametové revoluci", pardon název odpovídající obsahu je dle mě "majetkový převrat". Ještě si dobře pamatuji, jak nás ti kteří stáli za "převratem", oblbovali , že budujeme po roce 89 "tržní hospodářství". Kapitalismus bylo zapovězené skoro sprosté slovo , vůbec ho nepoužívali, až později, když bylo jasné, že lidi mají svých starostí dost, tak "kapitalismus", začali hlásat. Tam najdte prapříčinu onoho stavu, samozřejmě následovala EU, západní přebytky k nám, po privatizaci likvidace družstev, zpracovatelského potravinářského průmyslu,masokombináty i nejmodernější v atikoru, tuky, mrazírny, cukrovary atd. Proč je zcela jasné. Nevím co více k tomu dodat. Jako obvykle se lidi nechali oblbnout, pod hesly svoboda, demokracie , ale o to vůbec nešlo.

   Vymazat
  6. Za zpackané přístupové kvóty EU pro naše zemědělce, nemůže Tělička, ale Putin s Babišem.

   Vymazat
 2. Kde jsou ty doby , kdy jsme za těch zlých komunistů byli ve výrobě potravin soběstační !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 15:05
   Jsou částečně díky vlastní blbosti a důvěře ve sliby a rádoby demokracii amiokupanta... NEnávratně v zapomnění!!!!!

   Vymazat
  2. 15'05
   Proč lžete, co ty fronty pomalu na VŠE???

   Vymazat
  3. A teď do toho bordelu chtějí naši politici zatáhnout i Bělorusko.

   Vymazat
  4. 18:50
   Vy jste nestál ani jednu frontu.
   Ale co ty debility VŠUDE DNESKA?

   Vymazat
  5. 18:50 Hele moc tu nelžete kolega napsal pravdu a já sem v té době žil. Potravin bylo dost stáli se fronty jen na nedostatkové zboží. Bude třeba kopnou eu do pozadí a obnovit České zemědělství.

   Vymazat
  6. 19:50 Asi jste přehlédnul, že dnes lze získat akademický titul přes prázdniny. Omlouvám se za vás všem původním absolventům VŠ, kteří poctivě studovali 5 - 6 let. Pitomost se potvrzuje i v anketách, kde je obvyklý dodatek, že tak volí i většina vysokoškoláků. Mimochodem Hanzelka a Zikmund byli též absolventi VŠ. Prosím, pokuste se nepodléhat laciné demagogii a s úsudky nepospíchejte.

   Vymazat
  7. 18:50 bylo by dobré, aby jste pochopil, že dnes řada absolventů získává hodnost po různě náročném studiu. Vrcholem jsou nositelé akad.tytulů, které získají za směšně krátkou dobu a potom se jim podaří umístit do rozhodujících pozic. Úsměvné jsou podivné výsledky anket, kde se dovídáme, že tak volila většina vysokoškoláků.Omlouvám se všem poctivÿm absolventům, kteří za tuto loupež inteligence nemohou a jejich názor není slyšet. Jen chci připomenout, že ti poctiví absolventi byli základem a motorem prosperity státu. Dnes sklízíme plody inflace "inteligence".

   Vymazat
 3. 13:00 Není to nařízení EU. Na severu Polska, Německa, Holandska a Francie je větší úhrn srážek za vegetační období a klima je tam obecně mírnější. Tamější zemědělci dokáží dosahovat cca. dvojnásobných výnosů v porovnání s našimi zemědělci. Pak mohou prodávat za ceny, za kterých nejsou české brambory konkurence schopné. V porovnání před třiceti lety bylo u nás osázeno brambory 100 - 120.000 hektarů brambor, zatímco dnes se jedná o pouhých cca.20.000 ha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. O dvojnásobných výnosech v Polsku, Německu, Francii či Holandsku silně pochybuji. Dej link, odkud ta hausnumera taháš!

   Vymazat
  2. Odpovědí demagogovi 16:09 budiž připomenutí, že v oněch státech mají několikanásobně vyšší dotace a navíc dotace dopravců při vývozu do zahraničí atd. atd. EU je nerovné nespravedlivé prostředí pro naše zemědělce. Punktum.

   Vymazat
  3. 16:09
   Ano, Česká republika má větší nadmořskou výšku, než je evropský průměr. Prohlédněte si fyzickou mapu Evropy a ČR a možná vás napadne NECHOĎ VAŠKU S PÁNY NA LED.

   Vymazat
  4. Ano, souhlasím s názorem, že za posledních 30 let se mnohé změnilo. Zlá příroda si na nás zasedla. Zvýšila naší nadmořskou výšku a navíc zvedla i Krušné hory a tak z naší zemičky udělala neúrodnou Tibetskou náhorní plošinu se saldem závlahy. Proto musíme být vděčni za dovoz potravin a jejich distribuci nadnárodními korporacemi.

   Vymazat
 4. Na začátku máte vysvětlení jak prosté to je dr. watsone.
  https://www.youtube.com/watch?v=bGrttVRfkgo

  https://pravyprostor.cz/realita-babisovy-moci/
  Nejen jeho.
  http://www.nwoo.org/2020/09/12/rusvesna-prehled-zprav-11-9-2020/#comments
  // Zas tam je něčí samožer. :-D //
  // Zas tam je něčí samožer na webech :-D //

  Správně a s těmi hází "exoti. :lol:
  Kupčíci a penězoměnci "navočkovaní. :lol:
  https://www.youtube.com/watch?v=ms2DDtXH9bs
  https://ulozto.cz/file/5mvjVdo2CFHS/obchodnici-s-vesmirem-p

  OdpovědětVymazat
 5. Jsem z generace, která už od střední školy chodila na neplacené brigády v zemědělství (sena, řepa, brambory..). Jen za chmel nám patili 3.60 za věrtel ručně nečekaného. Dnes zadarmo ani kuře nehrabe, tak nebude zrní.

  OdpovědětVymazat
 6. Co se kdo diví. Já mám návrh pro EU komisi, kam by to patřilo sice nevím, možná právě do zemědělství, ale nějaká se určitě najde. Pojďme všichni pěstovat bavlnu pro džíny (když už je tu to oteplování) a budeme je vyrábět ve velkém. Mohlo by se to uchytit, vždyť to, co produkuje EU nejen v zemědělství je úplně stejné.

  Nejdražším, nejvýkonnějším a nejtoxičtějším vozem na světě je Bugatti Chiron. 8litrový motor tohoto monstra s výkonem 1500 koní. produkuje 516 gramů CO2 na každý ujetý kilometr. Když si koupíte džíny, poškozujete životní prostředí, jako kdybyste jeli 26 km v tomto superautě.
  Při výrobě pouze jedněch klasických džín se do vzduchu uvolní 13 kg oxidu uhličitého. Velkému stromu trvá 4,5 měsíce, než zpracuje toto množství CO2. Nyní si představte, že lidstvo každý rok vyprodukuje 4 miliardy párů džínů, což je doprovázeno uvolněním 52 milionů tun CO2.
  Ale to není vše. Je známo, že na výrobu pouze jedné jednotky takových produktů utratí výrobce až 10 kg chemických barviv a 8 tisíc litrů vody. V tomto ohledu mnoho odpovědných kupců oblečení již opustilo džínové oblečení a upřednostňuje věci vyrobené z ekologicky šetrných materiálů.
  To je největší problém džín - je to bavlna, ze které se vyrábí jejich látka. Tato plodina spotřebovává obrovské množství vody a zabírá také působivou oblast. Podle údajů pokrývá bavlna 150 milionů hektarů planety.
  Kultura navíc roste v horkém, suchém podnebí, kde jsou neustále problémy s vodou. Na pěstování 1 kg bavlny používá Indie 22,5 tisíc litrů vody. Aralské moře ve Střední Asii je typickým příkladem toho, k čemu může pěstování bavlny vést, pokud bude zavlažování bezmyšlenkovité.

  Tak co, nosíte džíny?

  https://www.kramola.info/vesti/protivostojanie/kak-dzhinsy-vliyayut-na-ekologiyu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V EU s příkazem z Bruselu se džíny nosit zásadně nebudou smět.Do Zeleného údělu hrdě vykročíme s bederní a náhubní rouškou!

   Vymazat
  2. 19.35 Nebo s holou řití - a nemusí jít jenom o Prague Pride(l).

   Vymazat
 7. EU zařídí pro své ovečky Zelený hladomor!Pracuje se na to velmi intenzivně!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ne, to nikdy nebude, podle nařízení EU bude hladovět místo nás 80% obyvatel Jižní Ameriky.

   Vymazat
  2. 19:53 ... "veliteli", jenom, aby vás všichni poslechli...

   Vymazat
 8. V žádném případě si nechci dělat legraci z potravinové krize, ale nedá mi to zeptat se autora titulního snímku. Není to prosím pan Vystrčil ?

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.