Reklama

pátek 11. září 2020

Navrhl jsem zvýšení přímých plateb zemědělcům


Ivan David

11. 9. 2020

V pátek 11. 9. 2020 jsem odevzdal tabulkové pozměňovací návrhy k návrhu rozpočtu EU na rok 2021. Navrhl jsem přesunout 3,2 miliardy eur z kolonky Zelený úděl na přímé platby vyplácené zemědělcům. V návrhu rozpočtu na příští rok Evropská komise snížila výdaje Evropského zemědělského záručního fondu (EAGF), z něhož jsou vypláceny dotace zemědělcům, právě o těch o 3,2 miliardy eur. Peníze, které chtějí sebrat zemědělcům, hodlá Komise utratit za nesmyslný Zelený úděl. Tedy za dotace elektromobilů, nabíjecích stanic, fotovoltaických elektráren a větrníků.


Ve Smlouvě o přistoupení ČR k EU se Komise zavázala, že do roku 2013 vyrovná výši dotací, které dostávají naši zemědělci na stejné částky, jako vyplácí západním farmářů. Tento závazek není dodnes splněn. Čeští zemědělci dostávají čtvrtinové dotace ve srovnání s francouzskými, německými nebo belgickými konkurenty. Podle návrhu rozpočtu na příští rok by rozpočtové škrty navržené Komisí nejhůře postihly právě východní a zejména české zemědělce.


Navrhl jsem proto převést peníze ze Zeleného údělu zpět zemědělcům. Tak, aby příští rok naše zemědělské podniky nedostaly méně než loni. Když už se Komise nemá ke splnění svého závazku vůči našim zemědělcům a harmonizaci výše plateb na Západě a na Východě neustále odsouvá, neměla by alespoň podmínky k hospodaření našich zemědělců zhoršovat.

14 komentářů :

 1. A stejně se na truc EU na naše zemědělce pořádně ... . Ježíšmarjá, pardon.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No jo v....e fanatici mají svůj šílený sem tak se ho snaží za každou cenu uskutečnit. Nejlepší by bylo kdyby nadcházející krize rozemlela eu na součástky.

   Smazat
 2. Pane David, vážím si vašeho snažení něco pro náš stát udělat. Jenže bez té LOBY se neudělá nic. Malá LOBY, velká loby, mocná LOBY, co to je? Podle mě v podstatě korupce. Pokud se neprosadí zákaz lobingu a ziskové neziskovky nic se nehne.

  OdpovědětSmazat
 3. Každý ekonom vám řekne, že dotace v kapitalismu mrší tržní hodnoty výrobků. U zemědělců víme, že ač bohatě dotovaní, jsou potraviny jednim z hlavních viníků inflace. Zrno prodá zemědělec za 4 Kč, kilo mouky vyrogí mlynář za 6 Kč, kilo chleba upeče pekař za 10 kč a Lidl, Penny, Albert ....vyskladněním na pult ho prodává za 30 Kč. Získ samozřejmě odpluje do Germánie a Čech utře zase hubu. A tak jsme se díky dotacím propadli v produkci potraviín u nás za doby diktatury kapitálu o 50 % a v cenách jsme narostli o 500 %. No uvidíme, letos je rekordní úroda, 7 tun zrna z ha nebyla výjimka a tak co to udělá s cenami. Alke ceny snad nejsou to nejhorší, ale horšá je to s nechutností chleba a zejména bílého pečiva (nechci sýčkovat, ale připadá mi, že bylo zaděláno těsto z toho, co jsem nechal vyvézt letos ze senkrovny). Párků máme desítky druhů a všechny stojí za enono, snad nejlepší bude ten, co na historické reklamě na kostelecké párky žvýká už od r. 1937 dobře živený pracující. Jo kde jsou ty časy, kdy názvy odpovídaly obsahu výrobků!? Dnes uherák je horší vysočinou, myslivecký pak jen parním válcem přejeté střevo praste i s původním obsaahem.

  OdpovědětSmazat
 4. Rozumný počin , snad se podaří. Stejně si myslím , že vláda ani nemyslí a jen opisuje z EU.

  OdpovědětSmazat
 5. Cesti zemedelci? Kde to prosim vas je? O tom muze psat jen nekdo z Prahy, protoze na poli ci ve chleve (a ten je rarita, vetsi nez najit valoun zlata v prvnim potoce)jeste nebyl. Co ja vim, posledni zemedelec byl muj tata, ktery v 68. skoncil se soukromym hospodarenim. Nemel zadne dotace a produkoval na hektar aspon 10x tolik, co ti nezemedelci v CZ.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak kdyz v 68.skoncil, tak 10x tolik asi neprodukoval

   Smazat
  2. 22:24
   NO to že máš rád svého tátu to neznamená, že rozumíš zemědělství. Ano CHlevy jsou dnes úplně jinde. Ale ustájení u nás i přes velké ztráty způsobené politikou EU dosut nějaké máme. A to že produkoval tvůj milovaný otec 10x více je totální nesmysl. musel by např. produdovat asi třista metráků pšenice z hektaru. A to nemluvím o mléku, masu a ostatním. Dej si na hlavu mokrý ruční. Opravdu jsi odborník na zemědělství.
   Václav

   Smazat
 6. Vážený pane doktore,
  obnovitelné zdroje jsou podle mě největší podvod století. Např. větrníky, jejich výkon a investice do nich, to je oproti takovému jádru pouhý zlomek skutečné efektivity. Zastavěné ha polí, při velkých hustotách podezření z ovlivňování počasí aj.
  Celé je to přitom obří byznis ekonomicky nejsilnějších států EU, jako např. Německo. Výroba obřích strojů na vítr, jejich propaganda placená z peněz EU, následný prodej těchto strojů s dotacemi EU,tedy za peníze všech - to je přeci byznis jako hrom! Němci si mastí kapsy z peněz EU, jejich firmy jedou naplno.
  Kdyby náši státní, občanští zastupitelé postupovali stejně, potom jako jaderná velmoc bychom měli mí elektřinu právě my, občané ČR, téměř zadarmo. Opak je ale pravdou - naše vláda nás nejen vůbec nezvýhodňuje, ale naopak tento zelený, německý aj. eurobyznis, nás nutí ještě dotovat z našich kapes!!! Dotovat zelenou energii, na které vydělává např. Německo, které nevlastní jádro!!! Přitom nikdo ani pořádně nevíme, kam elektřina z našich jaderných elektráren putuje.

  Už za riziko, že máme na našem území jaderné elektrárny by měli být naši občané zvýhodněni a všichni kolem, co elektřinu od nás berou, tak by měli platit poplatky za naše rizika! Realita je ale právě opačná! My jim dodáváme levnou elektřinu a pár byznismenům tady ještě doplácíme na podvod, který nemá v dějinách naší země obdoby - zelenou energii!!!
  Někdo by měl provést revizi, jak to doopravdy je a celé to zveřejnit. Kolik od nás západ bere, jaký je rozdíl v ceně oproti našim občanům(pokud je), jaké procento našich občanů na tom skutečně vydělává a co hlavně - jaký je ekonomický efekt pro ČR za stavu, kdy vlastníme a provozujeme jadernou energii.
  Tedy stručně řečeno - někdo by měl spočítat a zveřejnit, kolik by nás naše jaderná elektřina stále bez zeleného doplatku.
  Jinak toto je práce hlavně ČSSD a ODS.

  OdpovědětSmazat
 7. Zastáváte se zde zemědělců, což je zcela jistě dobře, protože pokud padnou, budeme kolonií se vším všudy.

  Něco bych k tomu ale rád připsal. Pod MZE patří dnes i lesnictví. Jak jistě všichni víme, tak stát jako největší vlastník zanedbal a způsobil svým hospodaření na smrkových monokulturách pandemii kůrovce. Popsat skutečné důvody, na to by mi nestačil příspěvek(dříve 1 hajný 500 ha, lidé v místě bydliště dělali veškeré práce po sobě - dnes 1 revírník přes 2.000 ha nestíhá a cizí firmy se zde střídají jako na běžícím pásu, což je pro les katastrofa sama o sobě, Umělé semeniště brouka jménem Šumava pod dozorem MŽP, podezření z toho, že v pandemii mají zelení prsty kvůli rychlé likvidaci "nepůvodního" smrku, ale je toho daleko více).

  Napíšu ale proto nyní naprosto šokující informaci o tom, jakým způsobem hlavní viník, stát, postupuje.
  Babišovo ministerstvo totiž na dopady kůrovcové kalamity vyčlenilo částku z rozpočtu.
  Pro drobné vlastníky super zpráva!
  Ale jako třešínku na dort doplnilo dotace o to, že je obdrží i stát! Ano, čtete dobře - na 1m3 si může drobný vlastník zažádat o dotaci kolem 400,- Kč/1m3, ale nově to můžou udělat i státní firma LČR, tedy státní podnik a hlavní viník pandemie, která zlikvidovala soukromníkům lesní majetek! Pamatujete na ty zlaté padáky každý rok? Na Palase z ČSSD? Namísto postihu lemplů, kteří dovedli současné české lesnictví do krachu, zlikvidovali jeden z největších příjmů do státní kasy a dovedli lesy tam, kde dnes jsou, tak naopak - stát bude nalévat do této svojí firmy ještě peníze z ostatního rozpočtu!!!
  Vymyšleno je to pak tak, že objem peněz na kůrovcovou kalamitu je daný, tedy bude se rozdělovat podle počtu žadatelů a jejich m3 zničeného dříví, což pak znamená, že drobný podnikatel dostane "spravedlivě" za 1m3 např. 40Kč - když to přeženu. Zbytek si z údajné dotace převede stát na stát...
  Kolik tak na ty drobné vlastníky tak asi při milionových těžbách LČR zbude?
  Hezký den všem normálním lidem. :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Poněkud mi zde chybí reakce SVOLu - jedete v tom s nimi, nebo mlčíte jen tak? :-)

   Smazat
  2. 12. září 2020 12:35
   Zastupuji město které se SVOLem nemá vůbec nic společného.

   Smazat
  3. í12. září 2020 8:44 - Prakticky to tedy znamená, že stát odmítl pomoc drobným vlastníkům lesů a že odmítá jakoukoliv vlastní odpovědnost za devastaci lesů, patřícím jejich menšinovým vlastníkům .
   Ze správ vůbec nevíme, jak to vypadá za našimi hranicemi - tm mám na mysli, zda kůrovcová pandemie je limitována státními hranicemi.

   Smazat
  4. Velmi správná úvaha. To by potom totiž vypadalo na akci ekoteroristů, fanatiků, kteří vedou válku proti smrkovým monokulturám.
   Koupit si lapač s feromonem a až je plný, pak to někde vysypat - to zvládne i debil. Je to ale jenom úvaha a případné důkazy těžko někdo najde.
   Je ale jisté, že tito kreténi udělají všechno pro to, aby jimi nenáviděný smrk zmizel z naší země, ne postupnou obměnou v průběhu sta let, ale okamžitě, teď a hned!
   Pokud by to tak bylo, byl by to největší zločin proti přírodě a devastace naší krajiny, jakou jsme v ČR nezažili od dob osídlení.

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.