Reklama

sobota 12. září 2020

Odběratelé stále platí, ale nůžky se stále otevírají

Ivan Noveský

12. 9. 2020   VašeVěc
Proč se vykazuje stále menší výběr poplatků na „obnovitelné zdroje“, které musíme dle zákona č. 165/2012 Sb. platit za odebranou elektřinu, když odběr elektřiny stále roste?Ve snaze ochránit české spotřebitele se již v roce 2014 podařilo tehdejší předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) paní Vitáskové prosadit do zákona č. 165/2012 Sb. snížení a „zastropování“ výše příspěvku odběratelů na 0,495 Kč (0,599 Kč s DPH) za každou odebranou 1 kWh elektřiny. Mnoha sociálně slabším odběratelům, v dnešní době stále se zvyšujících cen vč. drahoty základních potravin, však i tento „padesátník“ za každou odebranou kWh opravdu chybí. Mnoho spotřebitelů se proto začíná ptát, kdo a jak s jejich penězi hospodaří a proč se stále více rozevírají nůžky mezi celkem odebranou elektřinou a celkovou výší vybraných poplatků.


Jak je zřejmo z grafu, od roku 2015 v ČR stále stoupá netto spotřeba elektřiny z 59,3 TWh až na dnešních 62,2 TWh, oproti tomu celkový vykazovaný výběr poplatků za odebranou elektřinu od roku 2015, v rozporu s tím, stále neúprosně klesá, a to z 29,1 miliardy Kč v roce 2015 až na dnešních 19,7 miliardy Kč.

Ti spotřebitelé, kteří si vzali do ruky kalkulačku a prostým násobením si spočítali, že dnešní teoretický výběr by měl být cca 30,5 miliardy Kč, se oprávněně ptají, kam se každý rok ztrácí těch cca 10 miliard Kč z vybraných poplatků. Výpočet ale není prostý součin, protože do něho zasahuje ERÚ úpravami poplatků pro jednotlivé kategorie odběratelů. V každém případě je tam dosud zcela nevysvětlitelné rozevírání nůžek mezi odběry a vykázaným výběrem poplatků. Otázkou pouze je, zda ten deficit je menší či větší než 10 miliard Kč ročně, ale nejvíce zarážející skutečností je, že deficit stále a každoročně roste.

V září minulého roku interpeloval ve věci hloubkové kontroly výběru poplatku a z toho plynoucí možnosti snížit výši tohoto poplatku, což by uvítali zejména sociálně slabší spotřebitelé, pan poslanec Kobza (SPD) pana premiéra Babiše.

Pan premiér v odpovědi z října 2019 informoval o probíhající kontrole Ministerstva průmyslu a obchodu u společnosti OTE, a.s. ve věci nakládání s prostředky dle zákona č. 165/2012 Sb. Výsledek kontroly dodnes není veřejně znám a jak plyne z grafu, nůžky se stále zcela nepochopitelně otevírají....


17 komentářů :

 1. To je jak ze vším kde jsou daně občanů ČR někdo si mastí kapsu pan Kobza dobře dělá.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vemte si jednu společnost vedle druhé, která vyrábí nebo přeprodává jakoukoliv energii a podívejte se do aktuálního ale i úplného výpisů údajů veřejného rejstříků. Tu armádu budižkničemů schovaných v představenstvu a dozorčích radách, musí někdo dosyta nakrmit. Ale kdyby jen dosyta, tady se jedná doslova o obžersví...

   Smazat
 2. Většina Čechů nechce euro. Výsledky výzkumu o EU mnohé překvapí

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020091212506281-vetsina-cechu-nechce-euro-vysledky-vyzkumu-o-eu-mnohe-prekvapi/

  OdpovědětSmazat
 3. My to asi nevyřešíme, ale měli bychom požadovat výsledky té kontroly.
  Také mě napadá možnost, zda se nemůže vykazovat jako vnitrostátní odběr i část elektřiny, která se vyvezla, nebo zda se nevykazuje vyšší výroba, než jaká skutečně je, nebo zda privilegovaní odběratelé vůbec něco platí, nebo zda neplatí menší částky, ale na odkláněcí konta, nebo, … No, nechme pracovat tu kontrolu. P.K.

  OdpovědětSmazat
 4. Tak si to spočítejme. 0,599Kč x 170kWh = 182,-Kč/rok
  Zaplaceno za jejich elektroměr, fotovaltaiku a poplatky 3300,-ročně.
  Zde vidíte obrovský nepoměr mezi odběrem a poplatky. Zisk je obrovský 3118,-Kč!! A tak to je lstivě a prohnaně vytvořen zákon na okrádání elektro spotřebitelů. O plynu a vodě zvlášť ani nemluvě. Žádná výmluva energetických poskytovatelů toto nemůže popřít. O co jim jde? O zneužití spotřebitele a peněz. Málokdo se od nich nechce odstřihnout. Když zloděj okrádá zloděje, dopad je u odběratele klienta.

  OdpovědětSmazat
 5. Už dlouho platí moje rodina za odebranou el. energii o několik tisíc ročně méně,než za poplatky s odběrem související. Tzn. drátovné, za jistič, podpora všemožných barevných energií atd. A velmi mne zajímá jak od sebe ČEZ dokáže odlišit, že mi právě v daný okamžik posílá energii z Temelína či Dukovan nebo ze Slapské přehrady, či ze slunečních panelů, které pokryly ornou půdu v širokém okolí a podle toho nám účtuje ony poplatky na podporu... Čeho vlastně?

  OdpovědětSmazat
 6. 12.34 To vám, bez zvláštního povolení, asi neprozradí žádný rabín.

  OdpovědětSmazat
 7. Byly vždycky rozevřený! - https://www.bejvavalo.cz/clanek/bohatstvi-statu-v-roce-1902-byli-jsme-lepsi-nez-rusko-nebo-nemecko/#dop_ab_variant=0&dop_req_id=K9apzglal4c-202009120445&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box

  OdpovědětSmazat
 8. Nechápu proč platím za distribuční síť 2x víc než Němec, přitom rozloha naší republiky je násobně menší. Logicky by člověk myslel,že při kratší vzdálenosti je přeprava levnější.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Logicky se dá odvodit, že vlastník českých sítí hodlá vydělat stejně, jako vlastník v Německu a tak si distribuci "namastí", aby vyrovnal rozdíl v počtu obyvatel. Jedná se o tržní hospodářství. Kde vznikne monopol, rostou neúměrně ceny.
   A Češi si v posledních třiceti letech nechali tolik líbit .... proč je tedy trochu nepodojit, nejlépe kde se dá?
   Podpora fotovoltaiky v českém provedení byla od počátku podvodem za bílého dne. Vidíte, dopadlo to dle jejich očekávání a nikdo s tím nic neudělá "vždyť se držíme litery zákona". Politik bez odpovědnosti rozhoduje o životě a budoucnosti tisíců lidí. Je to normální stav?
   Máme před volbami a kolem nás se šíří plakáty a reklamy na samé hodné, morální, vzdělané a pracovité politiky. Chybí jim podtext: na slzy, které vám způsobím si kupte papírové kapesníčky. A kupte si jich hodně, budou nedostatkové ... :-)
   Volit politika na základě vyretušovaného plakátu s motem vymyšleným reklamním poradcem, je hloupost. Nejdůležitější vlastností veřejného činitele je morálka, smysl pro spravedlnost, atd.
   ABC

   Smazat
 9. Kontrola nic neodhalí . Demokracie je jak bažina , vše pohltí . ODS vstřebala veškeré socialistické hospodářství za pár let a výsledek je ten , že stovky miliard neslouží naši vlasti , ale jsou odkloněny do zahraničí.

  OdpovědětSmazat
 10. EON ČR patří Němcům danícím v Německu. Za českou elektřinu vyrobenou v českých elektrárnách vedenou po rozvodech vybudovaných většinou před rokem 89 platíme Němcům.
  Za vodu vyvěrající v ČR, tekoucí v potrubí vybudovaném většinou před rokem 89 platíme Veolii - původně francouzská firma, nyní Rotschildi???
  Prodej těchto strategických komodit cizákům je vlastizrada.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Za stávajícího systému-kapitalismu-se nic nezmění.Je jen jediná možnost-zlikvidovat kapitalismus dříve,než on zlikviduje nás!Všechny příspěvky přede mnou jsou pouze mlácením prázdné slámy-bohužel smutná realita!

   Smazat
 11. 23:47 Ad H2O.
  Navíc údržbu potrubí platíme my. Je to jako bych byl taxikář ve vlastním autě a tržbu posílal na účet do ciziny. Jsou oblasti, kterých se stát neměl zbavovat, energetika, spoje, páteřní doprava, zdravotnictví a vodní hospodářství, bezpečnost potravin... Nebo je alespoň kontrolovat. Voda bude velmi brzy strategickou surovinou, nafta zbledne závistí.

  OdpovědětSmazat
 12. 11:52 Ad kW elektřiny.
  Dtto. U nás budeme čmoudit tepelnými elektrárnami z uhlí. Platit uhlíkovou daň a do Německa dodávat námi placenou přenosovou soustavou čistou elektřinu. EU + Gerta na nás budou ukazovat, jako na kazisvěty. Nám zbyde drahá cena, zkažený vzduch a oči pro pláč.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Naše uhelné elektrárny nečoudí, jsou odsířené a s výkonnými lapači prachu. Ale my jsme díky německé a rakouské hlouposti (větrníky, solární elektrárny, jen "čistou energii, bitte!") a díky posranosti našich vrcholných politiků museli za velké peníze z našich daní posílit přenosovou soustavu.

   Smazat
 13. 11:44 ne všechny.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.