Reklama

čtvrtek 17. září 2020

Olaf Scholz se snažil „uplatit“ USA

Richard Seemann

17. 9. 2020 zdroj

Spor se Spojenými státy o plynovod Nord Stream 2 , který má propojit energeticky Ruskou federaci se Spolkovou republikou Německo dlouhodobě zatěžuje vzájemné vztahy. Nyní list „Die Zeit“ napsal, jak se vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz (SPD) pokusil kontroverzní plynovod zachránit miliardovým „úplatkem“. Svému americkému protějšku Stevenovi Mnuchinovi nejprve ústně a později písemně oznámil, že Berlín je připraven financovat výstavbu dvou zvláštních přístavů Brunsbüttel a Wilhelmshaven pro dovoz zkapalněného amerického břidlicového plynu.

Spolupředseda Společenství 90/Zelených, spisovatel a politik Robert Habeck to charakterizoval slovy, že „co dělá SPD páchne do nebe“ a mluvčí ministerstva financí Katja Novaková to odmítla komentovat.

Podle Zeitu spolková vláda slíbila masivní zvýšení veřejné podpory pro stavbu obou terminálů poskytnutím až jedné miliardy eur. Zato však Berlín požadoval, aby „USA na oplátku umožnily nerušené dokončení a provoz Nord Stream 2“. 

Celá záležitost byla však zkomplikována případem Alexeje Navalného, kdy i řada koaličních partnerů spolkové vlády požadovala zmrazení výstavby Nord Streamu 2. Mnoho německých politiků to však odmítlo stejně jako bývalý kancléř Gerhard Schröder, předseda dozorčí rady tohoto projektu. Ten obvinil USA z prosazování prodeje vlastního zkapalněného plynu za pomoci kontroverzní metody frakování, která poškozuje životní prostředí. 

Nyní však se na celý problém dívají s rozpaky poté, co Navalnyj oznámil, že se chce vrátit zpět do Ruska a Kreml toto jeho rozhodnutí uvítal.


6 komentářů :

 1. Němečtí socani, to je taky zvláštní spolek. Stáli na pozadí první světové války a proti Hitlerovi zpočátku toho moc neměli.
  Teď zase razí heslo, co je proti Rusku, to je dobré. Ta germánská zažranost jim drží pod kůži jak lepidlo od IG Farben.
  Doufám jen, že pokud se merklici a spol podaří dílo zhatit,
  tak snad je projekt ošetřen nějakou smlouvou a hlavně sankcemi v případě zmaření díla.
  Chápu že by to byl pro Rusko problém, ale zastavit úplně dodávku plynu "demokratům" by bylo naprosto ideální.

  OdpovědětSmazat
 2. No jo v kapitalismu jde jen o zisk za každou cenu a na lidi se z vysoka kašle. Však ten drahý plyn z usa občané zaplatí.

  OdpovědětSmazat
 3. Jaka je to demokracie, kdyz jeden rozhoduje o vsem!? Neni v zemi, ani mezi zememi. Jedine smrt je demokraticka (nejcasteji ve sluzbach USA).

  OdpovědětSmazat
 4. A jak to bude s emisními povolenkami pro ten konvoj cisternových lodí? Dnes jsem četl na seznamu, že EU chce aby lidé platili emisní povolenky na vytápění! Nebo je to řešení, že tyto lodě vlastně budeme platit MY?
  Václav

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 6.58 Zřejmě EU očekává, že nám, s pomocí "bachyní", rozbije a vybere více našich "prasátek"...

   Smazat
 5. Strýček Sam byl je a vždy bude zločinným kapitalistou a proto co vnímám jeho dějiny vím, že pro zisky kapitálu nemá žádná omezení. Hromady mrtvol, kolik na jedné každé strýček Sam vydělal? A tak tečou ze Světa miliardy do kapes USA oligarchů, co na tom, že povraždili jen v půosledních letech skoro 2 miliony Iráčanů, statisíce Syřanů, Lybijců, Jemenců, Vietnamců, Korejců, Srbů, hlavně, že to sype. Mysleli jsme si, co jsme ůprožili 2. světovou válku, že největším zločinem byl nacismus a jeho šéfové. A kdo vyvraždil 150 milionů Indiánů a 15 milionjů černých otroků? Ne, největším zločincem v historii lidstva byl, je a bude kapitalismus a pak ty země, které se dokázali "osvobodit" z pout humanismu a pevně svůj osud spojili s válkami a jejich nekončícím terorismem. Homo lze dělit na homo sapiens sapiens a na jejich katy. Kdo v totmo souboji zvítězí, záleží na lidech. Odsuzujeme lidi, kteří se brání válečnému terorismu partyzánským, ale že bychom snad odsoudili válečné teroristy? Na to si zatím nikdo netroufne!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.