Reklama

pátek 18. září 2020

Pražské jaro začalo kapitulací Sovětského svazu, srpen 1968 byl akcí globálních zájmů (1. díl)

pozo
rovatelka 
16.09.2020 Outsidermedia

Pro srpen 1968 i po více jak padesáti letech platí stejný pohled – „ruská okupace“ a je načase se na tu dobu podívat jinak a z Ruska/SSSR tuhle nálepku sejmout. I nostalgicky vzpomínající na tu dobu by si s odstupem času měli uvědomit, že Pražské jaro nemohlo skončit jinak, než skončilo. Dění v Československu bylo jen kamínkem v rozsáhlém celosvětovém dění šedesátých let, za kterým stál globální „vyšší zájem“ a které lze shrnout do jedné věty: Západ je v krizi, ale ta nesmí být řešena jeho expanzí na Východ. A jak jinak k tomu vyslat lepší signál, než právě z Prahy! A tím z Československa, ve kterém se „náhodou“ usadila sovětská vojska a to „náhodou“ na dobu, než pro expanzi Západu na Východ dozraje čas, tedy než přijde Listopad 1989.

Konkrétně má ten globální zájem tři společné jmenovatele:

Zlato a dolar
Kulturní revoluci
„Grétu“

Všechny tři spolu navzájem souvisí a kromě událostí 60 let jsou všechny tři opět velmi aktuální, jen tentokrát s tím, že jde o jejich „vyšší level“. Už i proto stojí za připomenutí jiný pohled na ten „šedesátýosmý“. Ve skutečnosti totiž už tehdy šlo o zcela pragmatickou věc, tedy o planetární zdroje. A tedy o to, aby Západ „planetu nesežral jako sarančata“ (slovy Pjakina), ale aby připadly pod jedno centrální vlastnictví a to včetně centrálně ovládaného lidstva. Jinak řečeno: Začal boj „Globalisté vs. Spojené státy“ (což je boj, který právě jde do finále a ve kterém globalisté Rusko potřebují stejně, jako ho potřebovali už v šedesátých letech). Přičemž Sovětský svaz (tehdy už nikoliv pod vedením Stalina, ale Brežněva, který vystřídal Chruščova) byl jen loutkou toho dění, nikoliv režisérem. Ve skutečnosti to totiž byl Sovětských svaz, kdo Pražské jaro zahájil, a to podpisem kapitulace před Británií v lednu 1968, přičemž ve stejný den se hned vědělo, že následovat bude invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa – ale o tom později.


Šedesátá léta poprvé – Spojeným státům dochází zlato, dolar je v krizi, v roce 1973 vzniká petrodolar


Tady musíme jít hlouběji do historie toho, co se jmenuje měnová politika. Od roku 1871 do roku 1914, tzn. do začátku 1. světové války, platil tzv. zlatý standard. Hodnota jednotlivých měn byla pevně navázána na zlato (dolar byl definován jako 1/20 unce zlata) a zlatý standard znemožňoval vydávat nové zlatem nekryté peníze. Enormní válečné výdaje však vedly válčící strany k opouštění zlata ke krytí vlastní měny, když za zlato nakupovaly americké dolary a za obojí tolik potřebné americké zbraně. Všechny významné měny se tak znehodnocovaly a po skončení 1. SV se už žádná země ke zlatému standardu nevrátila. Ve Spojených státech byl zlatý standard zrušen v roce 1933, dvacet let po zavedení Federálního měnového systému a v době, kdy vrcholila velká hospodářská krize z roku 1929. Poptávka po zlatě prudce stoupala a prezident F. D. Roosevelt vydal exekutivní nařízení, podle kterého musel každý občan odevzdat veškeré své zlato pod pokutou deseti tisíc dolarů nebo vězení.

Situace se změnila v roce 1939, když začala 2. světová válka a Spojené státy začaly být zlatem zaplavovány. V roce 1935 činila hodnota zlatých rezerv Spojených států nějakých devět miliard dolarů, v roce 1940 už to bylo dvacet miliard dolarů a hodnota dále stoupala. Evropské země zoufale potřebovaly americké zbraně a jejich zlato putovalo do Spojených států, kde nakupovaly tolik potřebné americké zboží.

Po skončení 2. SV byl ustanoven tzv. Brettonwoodský systém, dohodnutý už v roce 1944 za účasti 44 zemí jako první globální peněžní instituce s hlavním slovem Spojených států a Británie. Podstatou tohoto měnového systému bylo napojení amerického dolaru na zlato (dolar už ale byl fixován nikoliv jako 1/20 unce zlata, ale jako 1/35 unce zlata) a všech ostatních měn na americký dolar. Celý systém stál na tom, že na konci 2. SV disponoval FED obrovským množstvím zlata, a to mu umožnilo, aby v následujícím čtvrtstoletí dolar vládl zbytku světa. Když válkou zpustošená Evropa nadále potřebovala americké zboží k obnově svého průmyslu a nakupovala americké dolary, aby si americké zboží mohla pořídit, dolar na tom byl mnohem lépe, než britská libra v předchozím století.

Součástí Brettonwoodské dohody však bylo také to, že lze nejen směňovat zlato za dolary, ale také je možné směňovat dolary za zlato. A druhá možnost začala být aktuální právě v šedesátých letech. Tehdy průmysl Francie, Německa, Japonska začal konkurovat americkému a dolarové výnosy se začaly hromadit v centrálních bankách těchto zemí. Tehdy přišel francouzský prezident de Gaulle s nařízením, že rychle se hromadící dolarové výnosy chce směnit za zlato, jeho krok pak následovalo i Německo. Dolarů však už bylo bylo příliš mnoho na to, aby mohly být pokryty zlatem Fedu – nepoměr mezi množstvím vlastněného zlata a množstvím dolarů se zvyšoval. Když Washington přesto odmítal dolar devalvovat tak, aby byl celý systém upevněn, zahraničním centrálním bankám, které se obávaly inflace, nezbývalo, než zcela vyčerpat zlaté rezervy Fedu. Směňování dolarů za zlato znamenalo, že Spojené státy o své měnové zlato přicházely a jen skutečnost, že na konci 2. SV měly Spojené státy velké zásoby zlata, stála za tím, že tento systém dolarové dominance vydržel tak dlouho. Na konci 60. let se však začal hroutit a rozpadat – a to je první souvislost s Pražským jarem 1968.

V únoru 1968 Spojené státy přišly s tím, aby americké měnové zlato bylo obchodováno zcela odděleně od zlata na jiných trzích. Ostatní státy se zavázaly nenakupovat ani neprodávat měnové zlato jinde než na americké burze. Tím ale začala cena zlata prudce stoupat a v roce 1971 prezident Nixon rozhodl o definitivním opuštění krytí dolaru zlatem. Zlato tak ztratilo význam coby prostředek směny a tím skončil i celý Brettonwoodský systém. Od toho okamžiku zlato ztratilo téměř veškeré své někdejší použití jako prostředek směny. Nástupcem Brettonwoodského systému byla Smithsoniánská dohoda, podepsaná v prosinci 1971. Americký prezident Nixon ji nazval “Největší měnovou dohodou v dějinách lidstva”. Dohoda zafixovala kurzy mnohých evropských měn vůči dolaru. Spojené státy navíc nakonec devalvovaly oficiální kurz dolaru na 1/38 unce zlata. Pokračující inflace v USA ale vedla k tomu, že bylo stále obtížnější udržet stávající nadhodnocený kurz dolaru, a již v březnu 1973 se smithsoniánský systém zhroutil.

Tady bychom mohli pokračovat k tzv. ropné krizi 1973 a k dění na Blízkém Východě, kde se dolar měnil v petrodolar a kde k tomu byl využit Izrael, to už by ale bylo mimo téma tohoto článku. Pro Srpen 1968 však zůstaňme u toho, že celosvětově to byla doba, kdy byl dolar (a s ním dominance USA, resp. dominance anglosaského světa) v krizi, protože mu docházelo krytí zlatem. A tedy u toho, že zatímco anglosaský svět chtěl tuto krizi řešit expanzí na Východ, globální elity už měly jiné plány – a sice konec dominance Západu. Tím i postupný konec kapitalismu a jeho nahrazování neomarxismem. A tím se dostáváme k druhému jmenovateli 60. let, který se jmenuje „kulturní revoluce“ – přičemž ta nejzásadnější proběhla v Číně


Šedesátá léta podruhé – kulturní revoluce v USA a její vývoz do světa


Kulturní revoluce je pouze jiný název pro neomarxismus, přičemž neomarxismus je jen vyšší level marxismu. Marxismus nasazený v roce 1917 do Ruska jako Velká říjnová revoluce s tím, že to bude nikoliv jen ruská revoluce, ale permanentní revoluce, která spojí proletáře všech zemí světa tak, že odstraní všechny hranice a spojí všechny národy, se stal zklamáním. Obzvláště 2. SV ukázala, že „internacionalismus“ (hymna marxismu „Internacionála“ – jak příhodný to název pro globalizaci) nezabrala, protože národy mnohem více slyšely na pojem „vlastenectví“. Další úkol marxismu, vzít lidem náboženství a víru, také neprošel (to nakonec pochopil i Stalin), proto nastoupil neomarxismus, vznešeně však nazývaný „kulturní revoluce“. Vymývání mozků, jehož cílem je ovšem totéž, co bylo od začátku cílem marxismu, začalo přes kulturu a ve vrcholné podobě to můžeme vidět právě přes politiku multi-kulti, LGBT, odepisování vlastenectví a role rodiny a spojování států a národů do nových velkých centrálně řízených celků.

Paradoxně ale došlo k tomu, že co se nepodařilo přes Rusko v roce 1917, to nově začalo na zcela opačné straně – ve Spojených státech. Video „Kulturní marxismus – Frankfurtská škola – konec národů“, kde neúspěšný kandidát na amerického prezidenta Pat Buchanan popisuje, jak Spojené státy „padly bez jediného výstřelu“ je dokonalým popisem, o co kulturní revolucí šlo (a stále jde). Ale zpět k 60. létům a Pražskému jaru, o které primárně článkem jde.

V polovině 60. let se v USA začalo šířit hnutí hippies, které mělo zásadní vliv na populární hudbu, televizi, film literaturu, výtvarné umění, kromě toho bylo zaměřené na ekologii a aby nebylo málo, neslo i prvky orientace na východní náboženství (výsledek dnes můžeme vidět v tom, co se jmenuje New Age, ale co je stejným vymýváním mozků, jako celosvětově zaváděné náboženství Baha´i, scientologie či jehovismus). Dnes ale můžeme říct, že přes kulturu už tehdy do USA vstoupil Východ, mnohem důležitější je, že ve stejné době kulturní revoluce vstoupila do Číny. A to je důležité proto, že když se hovoří o roce 1968, je neustále zmiňováno jen Pražské jaro, nikoliv však dění v Číně a celkově ve světě, přitom především Čína té doby je to hlavní, tak tou začneme další díl.

Konec první části

52 komentářů :

 1. V roce 1968 končila šťastná léta za presidenta Antonína Novotného .V mezinárodním měřítku byl také mumraj . Pravicové křídlo uskutečnilo posun socialismu doprava pod vedením Slováka Dubčeka - jak příznačné pro pozdější rozdělení Československa . Sověti ještě neměli zacelené rány po II. světové válce , a proto vpád vojsk V.S. Po roce 1989 došlo k tomu , k čemu mělo dojít již v roce 1968 . Proto vítám II.osvobození - I. bylo v roce 1945.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobré přirovnání které mladí nikdy nepochopí.

   Vymazat
  2. Re (10:01):
   Asi jste nečetl (/-a) studii "Civilizace na rozcestí" vypracovanou kolektivem R. Richty, viďte?!
   Tu, kterou jako metodologickou směrnici pro změny schválil - tuším - v r. 67 ÚV KSČ.
   Šedesátá léta se u nás vyznačovala nejen (ideologickým aj.) působením Západu, ale i snahou vnitřních sil o zvýšení efektivnosti socialistického společensko-ekonomického modelu.
   To protože v úrovni výrobních sil, jsme spolu s dalšími zeměmi "soc. tábora" zaostávali, a byly hledány směry, jak tomu v soutěži se Západem čelit.
   Těch procesů, které se spojily do proudu snah o změnu (s různorodou motivací a cíli), bylo víc.
   Autorka článku zatím dává důraz na zahraniční proud tzv. globalistů. Uvidíme, čím nás obdaří dál ...

   Vymazat
 2. 10.01 - dlouho jsem nemohl pochopit úlohu Dubčeka, když se objevil Gorbačov, vše je hned jasné.

  OdpovědětVymazat
 3. Nebylo vše připraveno v roku 1968 k cestě nahoru, proto myšlenka do moskevských hlav zastavit vývoj v ČSSR, srpen 1968. Nepřipraveno ať už v SSSR nebo jinde. Možná že chystat pouhé vylepšení ekonomie by bylo málo.

  OdpovědětVymazat
 4. No a dnes jsme opět tam kde už jsme byli korák má zakrýt skutečnost že opěvovaný západ jde do kopru.

  OdpovědětVymazat
 5. Ano, 68. nám prodloužil o 20 let klid, pohodu, celkem blahobyt, proti většině zemí a ochránil nás před nenažraností západu a vykradením. Západ žil z válek a ždímal celý svět, dnes to cítíme na vlastní kůži. Jedeme ještě setrvačností, ale brzy poznáme jakou chybu jsme si vycinkali. A mladým nikdo nevysvětlí, kam se řítí a ještě tomu tleskají. Brzy poznají, že se jídlo nevyrábí na internetu a facehnusu!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 10:44 Že jsme si vycinkali velkou chybu víme minimálně 25 let. Jistotu omylu a podvodu na nás, nám dal vstup do EU, do NATA a Lisabonská smlouva. Pokračuje to dál Zeleným údělem, Istanbulskou smlouvou a dalšími šílenostmi z EU. Podílením se na válkách pod praporem NATA i zasahování do suverenity cizích států Ukrajina, Bělorusko. Napadáním jednoty Číny, očerňováním Ruska. Stali jsme se loutkou a blbcem, co splní všechna přání nového panička, i když nám to velice škodí.

   Vymazat
  2. 14 55
   No vidíte a já si myslím pravý opak, konečně vystupujeme jako suverénní stát,se vsím všudy.Nechápu lidi jako vy, kteří mají potřebu zalejzat rusku a Číně do řiti.

   Vymazat
  3. Tedy nevím, jak jste žil do roku 1989, ale já vydělal na barák nedaleko centra Prahy, dvě dovolené ročně, dětem platím školy, moje nejlepší auto bylo BMW 530, samozřejmě nové. No a klid a pohodu mám taky, práce mne baví. O co to bylo lepší za komárů?

   Vymazat
  4. 16.38 - je to pravda, že konečně vystupujeme jako suverénní stát, napřed přijede americky ministr Pompeo a pak se krysařík Vystrčil pochlapí. Prohlásí se thajwancem, jak může Thajwanec řídit český Senát. Tak jsme suverénní nebo ne.

   Vymazat
  5. 16:38
   Myslíte že v NATO nebo EU existuje suverenní stát ? Máte nějakou mylnou představu o suverenitě.

   Vymazat
  6. 16:38 O suverenitě nemůže být řeč. Jsme pod tlakem co můžeme, a co ne. Svoboda je jenom na papíře. Nechápu, že to nevidíte. Vy moc myslet nemusíte, vám stačí Čt a mainstream.

   Vymazat
  7. 16:38

   Suverénní stát se vším všudy, jehož většina hospodářství patří cizincům, jehož banky patří cizincům, jehož legislativa podléhá cizincům, jehož dokonce i vodu ovládají cizinci, stát který odevzdal cizincům svůj zlatý poklad, stát bez armády, stát jehož představitelé v uctivém předklonu plní úkoly cizinců, stát jehož občané pracují za podstatně menší mzdu než v zemích kolonialistů, stát který už není schopen ani uživit své obyvatelstvo, stát jehož občané jsou nuceni nakupovat podřadné potraviny ve stejných obalech jako jsou v zemích kolonialistů, mnohdy i za vyšší ceny, ...
   Chtěl bych být také tak nenáročný jako vy.

   Vymazat
  8. 18:31
   Zeptejte se těch vašich komoušu proč je dnes situace taková jaká je.Dotáhli jste stàt v 89 na buben,jen díky financím Západu se máme dnes tak dobře.

   Vymazat
  9. Díky financím ze Západu jsme dnes zadlužení a nesvobodní. Otrok se měl v Římě také dobře, když poslouchal svého pána a šel mu aktivně na ruku. Podobně jako skřet Vystrčil. To jsi chtěl říci?

   Vymazat
  10. 20:28
   Na to se nemusím ptát komunistů, proč jsme se ze středně rozvinuté průmyslové země stali vyrabovanou, předluženou kolonií, soupeřící se zeměmi třetího světa na poli levné pracovní síly. To ví každý, kdo nemá místo hlavy prdel, vy "bubne".

   Vymazat
  11. 20:28 Co to melete za hloupostí. Třicet let máme tzv. svobodu podnikání a výsledek, jenom dluhy a ztráta samostatnosti. Na buben se dostal stát díky hlouposti politiků, když se zhaslo a vše rozkradlo, nečinnosti policie a soudů. Díky minulému režimu měli co rozkrást.

   Vymazat
  12. Odpoved na 14:55.
   Kdyby Cesi prohledli jako vy, byli jsme dal. Ten pan co tady pise jak se ma dobre a horsi auto nez novy BMW 500 nema je bud Kecal nebo si nakrad. Takove auto maji ve Svycarsku jenom zazobanci a podnikatele.
   Ano, vy chapete, co se deje. Je tezke prohlednout pro ostatni, kdyz nam medialni zumpa tady serviruje jenom lzi a zamlcuje pravy stav veci. USA a zapad jsou bez surovin a dostaly se do situace, ze potrebuji ovladnout nova uzemi na vychode a jejich suroviny. Proto posunuji NATO a US zakladny az na hranice a jako hladovi vlci krouzi kolem hranic Ruska a Ciny a provokuji. NATO a US lode v Cernem mori dokazuji Rusku, ze je to jejich more jako Cinske je more patrici USA. Tohle ukoncit muze bud valka, nebo krize do ktere smeruje zapad a da mu sanci vse prekopat a nastavit jinak. Rusove jsou sankcemi vycviceni tak, ze jako Cinani potrebuji stale mene lezaku ze zapadu a budou jen prihlizet,jak se zapad moralne a hospodarsky hrouti. Hlad a bida na zapade ho prinuti hledat spolupraci s Ruskem a prestat ho neustale mlatit klackem v kauzach, ktere on sam organizuje otravami lidi a hazi vinu na Rusko.
   Princip hegemonie USA a vazalstvi a lokajstvi ostatnich statu zapadu a jejich medii znemoznuje diskusi o vecech a jejich napraveni. Realitu se dozvite pouze z webu pracujicich zadarmo protoze nadseni a touha po pravde jim neda, aby prestali. Budme ji za to vdecni. Davaji nam pocit, ze jsme se jeste nezblaznili.

   Vymazat
 6. Rok 68 jsem zažil jako už 20letý schopnej vnímat nejen to, co se dějě u nás "posun k větší demokracii" a to co se tenkrát dělo na západě "posun k internacionální socialistické revoluci"...bohužel stará komunistická nomenklatůra chránila oportunisticky pouze své momentální zájmy a podkopala základy myšlenky socialismu a levice v celém světě. A že kom. nomenklatůra nevěřila v myšlenku socialismu dokázala v CCCP po rozpadu Sovětského svazu a u nás po roce 89...kde jsou vidět a slyšet dědové, rodiče, děti a vnuci bývalé komunistické ekonomické a politické vládnoucí nomenklatůry ? odpovím: jako majitelé nebo manažéři zprivatizovaných firem,..dříve v našem celospolečenském vlastnictví ! a pokud slyším o "neomarxismu" v souvislosti s hovadinama současné politiky nebo kultury tak dostávám kopřivku..je to jen snaha skutečný MARXISMUS dehonestovat a vůbec odvádět pozornost od skutečných problémů a jejich řešení !

  OdpovědětVymazat
 7. Mně se vůbec nezdají v pořádku manipulasce s marxismem a spekulace o jakémsi neomarxismu. Já aspoň v dění a chování nejcivilizovanějšího nekulturního Západu spíš vidím pokračování v hitlerovském nacismu, povýšeném na ty vyvolené "nejcivilizovanější". Adolf chtěl "blaho" pro Němce, USA a EU chtějí blaho pro své oligarchy. A právě proto, že Babiš jako oligaecha se vymkl z toho řetězce zločinců, je tak nejen českými politickými blbci pronásledován. Tzv. pražské jaro byla léčka kapitálu na blbce v české politice a že se jich tehdy v ní nacházelo stejné množství jako dnes, proto jsou si v lecčems ta období podobná. Proč v převážné většině jde do politiky a nejen v české, lidský odpad? A když tam vstoupí někdo s ratio, tak ho ti blbci utloukají hlava nehlava, neb jinak vedle toho kvalitního obzvláště ta jejich blbost vyniká, což je štve. A tak je na tom Zeman a Babiš, že ti největší blbci a je zajímavé, že se to často pojí s gaunerstvím a extratřídou zlodějů, tedy že ti největší blbci je ve sboru ubíjejí. Jak se má národ pouzvednout s tim sborem debilů z valdštejna, kterým kapitál sepíše noty, které pak překoktají za pultíkem kecalů do prázdného sálu a pčitom ty nehorázné žvásty přenáší pak do celého Česka jakási čété. Kdepak jsou ti páni a dámy, co berou staticíce měsíčně, když jsou interpeloace - v hospodách, v bordelech, lázních? Nepatřím k těm obdivovatelům ale ani "socíku", neb i tehdy byli v politice vedraní blbci a ne bez zajimavosti nutno konstatovat, že čím byli tupější, tím dělali rychleji kariéru. Dnes je většina politiků ecvidentně jen loutkami v rukou oligarchů, jak nazvat a ohodnotit koho loutkami byli mnozí politici za socíku nedovedu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marx:
   "Po určitou dobu bylo zaměření Marxe a stejně tak i Engelse značně proti-slovanské. Během revoluce v roce 1848, kdy slovanské národy v rakouské řiši nepodpořily německou a maďarskou revoluci a londýnské Times opisovaly z pražského německého listu Bohemie, že povstání v Čechách „mělo za cíl vytvořit s ruskou pomocí českou říši“, Marx napsal ve svých Neue Rheinische Zeitung: „Teď víme, kde jsou nepřátelé revoluce – v Rusku a ve slovanských provinciích Rakouska… Nesmiřitelný boj, válka až do posledního dechu proti Slovanům, zrádcům revoluce, vyhlazení, terorismus! Ne v zájmu Německa, nýbrž v zájmu revoluce.“

   "V roce 2018 byla ku příležitosti výročí 200 let od jeho narození Marxovi odhalena socha v jeho rodném městě Trevír. Slavnostního odhalení tohoto pomníku v nadživotní velikosti se zúčastnil také Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise. Dle něj Marx nemůže za zločiny komunismu a měl by být chápan „v kontextu jeho doby“.

   "Myšlení mladého Marxe ovlivnilo také reformní socialisty v období tzv. pražského jara nebo podobně orientovanou jugoslávskou skupinu Praxis."

   https://cs.wikipedia.org/wiki/Karl_Marx
   https://deliandiver.org/2015/04/karel-marx-antisemita.html

   Vymazat
  2. Děkuji za poučení, ale v Komunistickém manifestu ani v Kapitálu se nic takového nepíše a Rheinische Zeitung podobně jako české zeitungy nečtu. Je mi divné, že Marx jak výše uvedeno v uvozovkách, sám o sobě píše v třetí osobě. Autor 11:17.

   Vymazat
  3. Možná byste si měli uvědomit, že pravé jméno Marxe bylo Chaim Merdechai.

   Vymazat
 8. Čínské ministerstvo zahraničí promluvilo o svornosti s Ruskem „pevné jako skála“. Pro Pentagon jsou hlavními konkurenty

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020091712529161-cinske-ministerstvo-zahranici-promluvilo-o-svornosti-s-ruskem-pevne-jako-skala-pro-pentagon-jsou/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měli by se rusáci naučit česky. Ty titulky zavánějí ruštinou až běda. “Promluvilo o “?

   Vymazat
  2. Nechapu nad jakou chybou cestiny se tady toporite?

   Vymazat
 9. Slovák Dubček nikdy nebol v čele čohokoľvek - hlupák - to hej -

  OdpovědětVymazat
 10. Přesto navzdory všem chybám a mnohdy i zločinům pokládám nejen ideu socializmu včetně toho tzv. reálného sosializmu ve kterém jsme žili...za to nejlepší a nejpespektivnějěí v čem lidstvo doposud žilo!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Navzdory všem chybám a mnohdy i zločinům, pokládám ideu socializmu, včetně tzv.reálného socializmu, ve kterém jsme žili...za to nejlepší a nejperspektivnější v čem lidstvo kdy žilo.

   Vymazat
  2. 16:31
   Pravdu máš, člověče s mozkem! 👍

   Vymazat
  3. 16:31
   Potom se zeptàm, proč nikde ten vámi vychvalovaný socialismus nepřežil, nebo živoří tak jako v KLDR.

   Vymazat
  4. Ole, ole, co takhle Čína, Vietnam... přežívají nebo jedou?

   Vymazat
  5. Každý jsme jiný, já se v kapitalismu cítím jak ryba ve vodě.

   Vymazat
  6. 8;28
   Jako mřenka v louži! 😂

   Vymazat
 11. Po smrti Stalina to všechno začalo
  tajný projev Chruščova na XX. sjezdu KSSS, kde zůstalo ticho jako v hrobě
  https://www.televizeseznam.cz/video/slavnedny/den-kdy-zacal-prelomovy-sjezd-sovetskych-komunistu-14-unor-1956-152857

  Chruščov v USA
  https://www.youtube.com/watch?v=VpxsNqAYXB8&t=30s

  A tady to dnes máme aktuálně
  http://leva-net.webnode.cz/news/odhaleni-kultu-osobnosti-stalina-bylo-ze-strany-chruscova-velmi-nestastnym-rozhodnutim-prohlasil-rusky-reziser-andrej-koncalovsky/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:29
   Proč nešťastnÿm, vždyť Chruščov řekl jen pravdu, někdo se snaží obhájiti toho vraha vrahů Stalina ??
   Přepsat dějiny.

   Vymazat
  2. 16:29
   A že do dnes historici(HISterici) obhajují amiokupanta při vraždění Indiánů a kradení půdy?!!!!! Proč nevadí Ivan Hrozný a Petr Veliký ty moudí z udavače Havla???!!!!! 😀

   Vymazat
  3. Chruscov byl Trockista, lhar a slouha zapadu. Stalina demontoval, aby vzal Rusum jejich ikonu a chloubu, cloveka, ktery porazil zapad v 2. svetove valce. Kdo myslite, ze uplacal Hitlera a daval mu penize, aby napadnul a ovladnul CCCP? Chruscov se pak sam za pomoci patolizalu v CCCP udelal ikonou. Na Vaclavaku v sovetske kulture pak byla vyloha zaplnena az ke stropu jeho portretem.
   Chruscov zadelal na problem Ruska s Ukajinou, sam byl Ukrajinec, jako i Breznev.
   Jeho odhaleni jsou vetsinou lzi. Potvrdil to US historik, ktery mohl badat v otevrenych archivech za Perestrojky v knize 'Lzi Chruscova'. Zapad mel odjakziva sve lidi a agenty i v nejvyssich patrech v Rusku. Dneska jsou to zejmena Medvedev, Kudrin, Cubajs a jini. Putin neustale musi cistit generalitu od agentu zapadu. Neni divu, Trump uvolnil 3.8 miliard $ na diverzi Ruska pred volbami. Z tech penez uplatite i ruske vlastence a udelate z nich otroky dolaru.

   Vymazat
  4. Chruscov byl Trockista, lhar a slouha zapadu. Stalina demontoval, aby vzal Rusum jejich ikonu a chloubu, cloveka, ktery porazil zapad v 2. svetove valce. Kdo myslite, ze uplacal Hitlera a daval mu penize, aby napadnul a ovladnul CCCP? Chruscov se pak sam za pomoci patolizalu v CCCP udelal ikonou. Na Vaclavaku v sovetske kulture pak byla vyloha zaplnena az ke stropu jeho portretem.
   Chruscov zadelal na problem Ruska s Ukajinou, sam byl Ukrajinec, jako i Breznev.
   Jeho odhaleni jsou vetsinou lzi. Potvrdil to US historik, ktery mohl badat v otevrenych archivech za Perestrojky v knize 'Lzi Chruscova'. Zapad mel odjakziva sve lidi a agenty i v nejvyssich patrech v Rusku. Dneska jsou to zejmena Medvedev, Kudrin, Cubajs a jini. Putin neustale musi cistit generalitu od agentu zapadu. Neni divu, Trump uvolnil 3.8 miliard $ na diverzi Ruska pred volbami. Z tech penez uplatite i ruske vlastence a udelate z nich otroky dolaru.

   Vymazat
 12. Paní pozorovatelka jede v dnešních kolejích: nově, ale už všeobecně užívaný pojem neomarxismus má znamenat totéž, co kulturní revoluce. Nadává se na komunismus, nadává se na marxismus, proto se líbí slovo neomarxismus. Ale marxismus a neomarxismus je jako nebe a dudy. Přejme všem horlitelům proti neomarxismu ještě nějaký čas a postupně prozřou. Najednou začnou tuto obludu vidět v pravém světle, jak bude vylézat stále zřetelněji. A najednou jeden po druhém začnou volat: ouha! ouha! To je přece starý známý nacismus! Už korona mnohým otevřela oči, mnou si je a co to? Koronavirový totalitarimus, ale co to? To je přece nacismus. A jeho expanse! A jeho zbrojení a jeho válčení! A jeho úpadek do válečné býdy a válečných běd. Jo, jo, kdo to nevidí, ať ještě chvíli počká. Náckové už lezou z děr. A nejsou to žádní holohlavci. Jen stavějí pomníhy vlasovcům, bourají pomníky marxistům, a táhnou zase na Východ. Jsou to vážení předsedové stran a vážení správcové měst. A najednou je tu vzpomínka na Adolfa, jak volal po revoluci. Kulturní revoluci.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. @14:30
   Zřejmě jste dosud nepochopil rozdíl mezi stalinismem a marxismem (neomarxismem=kulturní revolucí). A zřejmě Vám nevadí ani to, že EU oslavuje Marxe, ale zavrhuje Stalina.

   Vymazat
  2. Dejte si mokrej hadr na hlavu. EU má půl miliardy lidí a z toho naprostá většina vůbec toho pošuka Marxe nezná.

   Vymazat
  3. Zapad musi mit porad nepratele. Hitler mel Zidy a bolseviky, US fasismus mel do Gorbacova komunisty, dnes brzdi Rusko a Cinu pozadavky na demokracii a vycita chybejici svobody. Ackoliv je v Rusku dnes vice demokracie a svobod jak na zapade. Kdyz chcete vedet co se ve svete deje pustte si RT.
   Neomarxismus a s nim spojene LGBT a genderove silenstvi, COVID, atd. maji staty pripravit na prosazeni NWO. Je nutne nastolit bidu, chaos a revoluce, aby staty zacaly samy volat po poradku nastolenim NWO v touze po miru a klidu bez valek. Opak vsak bude skutecnosti.
   Je jasne, ze hegemonie USA ted privadi svet do krize a na pokraj dalsi valky. Jedine rozpad a krize v USA tomu mohou zabranit.
   Za dva mesice budeme videt vic, jestli vubec prezijeme.

   Vymazat
 13. Ta sebestřednost už jde tak daleko že veřejně prohlašují co chtějí a tváří se jako když s tím musí každý automaticky souhlasit viz Tramp - Vučič. Nově že od 20.9. se souhlasem OSN budou zabavovat lodě vezoucí cokoliv do Iránu, protože jím vyhlásily embargo jako Venezuele zabavily lodě co jim prý vezly benzin. Kovanda předpovídá na podzim hrůzu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ukrajinská prokuratura v nepřítomnosti zabavila 64 letadel u 40 ruských společností létající na Krym.
   Už smrdí mezinárodní právo i v Evropě.

   Vymazat
 14. Paní pozorovatelka vede takovou tu pjakinovskou řeč, jako by za světovým společenským vývojem stála bůhvíjak uspořádaná, vojensky organizovaná skupina, štáb s řádně organizovanou strukturou podřízených výkonných orgánů se světovým pokrytím.
  Jsem přesvědčen, že nic takového neexistuje, že jde o spontánní proces, který je výslednicí zájmového, víc nebo méně chaotického úsilí jednotlivých majetkovo-mocenských skupin tak, jak se promítá do velké i drobné politiky. Otázkou současnosti nejsou samotné tyto mechanizmy, ale možná východiska z existující krize samotného, dnes již evidentně přežilého systému tak, aby samotným tím procesem vynucované změny byly kvalitativní bez toho, že budou motivovány teprve katastrofou.
  Obávám se ovšem, že současný stav lidské společnosti, její mocenské reprezentace, jiný, než katastrofický vývoj ani neumožňuje. JiH

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Re (17:35):
   Píšete, že existence celosvětových řídicích či vlivových struktur je málo pravděpodobná. Avšak například bez koordinovaného a promyšleně cíleného úsilí by takový (kontinentální) projekt, jakým je utváření EU, patrně nevznikl. I když se vyvíjel postupně a stupňovitě.
   Sice si také nemyslím, že by dění v celém světě bylo řízeno z jednoho centra, přece jen lze tušit existenci "měkkých" pák mocných finančních institucí či "tvrdších" pák vojensko-průmyslových komplexů, které prorůstají do státních struktur i těch nejmocnějších států. Ani vojensko-politické či ekonomicko-politické svazky a organizace nevznikají spontánně (NATO, WHO aj.)
   A ani účastníci např. Bilderbergských sedánků anebo TriLaterární komise aj. se jistě nescházejí (za oponou polit divadla) jen proto, aby si jejich účastníci vzájemně pochválili, jak skvěle pořád vypadají.
   ---
   Náš problém je v tom, že se jen velmi málo dozvídáme (takřka vůbec) o jejich záměrech a cílech. Širší společnost má nad těmito procesy mizivou kontrolu (ve smyslu jejich spoluřízení), pokud vůbec nějakou.
   To i členství této republiky v EU vypadalo pro mnohé z nás před lety jako užitečné, dnes nikoliv. Avšak již tehdy jeho "architekti" mohli mít cílovou představu, která se blíží té dnešní.
   Denně jsme konfrontováni s tím, že kdesi daleko & vysoko o něčem důležitém rozhodli, aniž jsme to mohli ve fázi přípravy a zrodu ovlivnit. Viz např. početné zprávy €-poslance, dr. Davida, o dění v EK či EP.
   Víme, kam to směřují? ...

   Vymazat
 15. Pane JiH, jenom geniální myslitelé sdělí něco co nikdo neřekl. To že existují lidé kteří vytváří něco pokrokového a tím postupně mění svět je jasně prokázáno. Jak to nazvat? Katastrofou myslíte konec lidstva nebo co? Každý konec je zároveň začátkem něčeho nového.

  OdpovědětVymazat
 16. 17:35
  Je velmi těžké si jen tak představit, jak může nejspíš fungovat doopravdy řízení světa. Pokud si neujasníme pojmy a nebo názorové postoje. Zatímco pro nás, pro většinu, je dnes téměř nemožné, byť postupně, vybudovat jakékoliv hnutí, stranu či zájmovou skupinu napříč NE jedním státem, pak ve srovnání kontinentů nebo celého světa je to prakticky za stávajících podmínek nemožné. I když se "něco" zadaří, pak po krátkém období začíná diferenciace názorů a postojů uvnitř. Myslíte si, že by bylo těžké po spojení všech lidí na světě, kteří nechtějí třeba války, ty války zastavit? Vůbec ne! Ale právě proti tomuto spojování postupují ti, kteří mají finance, čili v dnešním světě pak i skutečnou moc.
  Stačí se podívat prakticky do každé země na světě a všude uvidíte to samé. Nemožnost se spojit. A pokud se "něco" podaří, nejen že se ukáží vnitřní rozpory, často přiživované z venku uměle a za značných finančních prostředků, ale ukáže se, že některé "úspěchy" jdou na ruku těm "druhým". Jen si vzpomeňme, jak bylo třeba rozdrobit odborové hnutí u nás a jak se to dělalo, často i veřejným výsměchem na adresu stávkujících za své pracovní požadavky. Jak je to dávno, kdy se spojil větší počet solidárních z různých podniků otevřenou akcí? Jinde se šlo jinou, tvrdší cestou, jen si najděte, kolik zmizelo jenom odborových předáků v Americe za posledních cca 70 let, nemluvě o tom, že vliv mafie byl jeden čas v tamních odborech velmi dobře viditelný. Většině je tedy znemožňováno se spojovat do účinných seskupení v boji za jejich práva. Navíc široké spektrum politických názorů značně komplikuje jakékoliv pokusy o zlepšení života obyčejných občanů "nad rámec povoleného".
  Elity, tedy ti, kteří mají peníze a tím i moc, se mohou snadno domluvit, protože jejich zájmy se v každém státě více méně shodují a není jich zdaleka tolik. Jejich problémem číslo jedna je to, aby našli dostatek těch, kteří za "slušnou" odměnu budou hájit jejich zájmy jakýmkoli způsobem, aby si elita nemusela zamazat ruce přímo. A těch prozatím našli vždycky víc než dost, často paradoxně i mezi těmi na "opačné" straně barikády.
  Jestli se domlouvají na akcích typu Bildeberg, nebo při hraní golfu, večírcích, či telefony, videokonferencemi, je v podstatě jedno, protože přes i u nich panující rozdíly (pohled na způsob nadvlády a ovládání), jejich základní zájmy jsou prostě totožné. Proto mohou svoji politiku provádět nejen prostřednictvím jimi ovládaných organizací, jako například "slavné neziskovky" (je mnohem více druhů "zájmových organizací" a některé nejspíš zůstanou navždy skryté našemu zraku), ale i zároveň i pomocí jimi politicky ovládaného státu.
  Tak to je asi tak zhruba, to, co se skrývá za tou organizovanou skupinou. Proto je např. v podstatě jedno, kdo vyhraje volby v USA, protože následky budou prakticky stejné, tak jako je politika USA kontinuální. Jde jen o to, která část elity z toho bude mnohem více získávat a případně "odstřihne" druhou stranu od příjmů a tím i moci.
  Ten chaos je způsoben podle mne převážně tím, že velice mnoho lidí vyznává "staré" poctivé hodnoty, nezávisle na politických názorech. To je především víru v rodinu, poctivou práci, udržování tradic. Dalo by se dokonce říci, že jaksi dodržuje - mimo náboženství, které s tím v podstatě nemá nic společného (protože jedná se o hodnotový žebříček vnitřní morálky člověka bez ohledu na víru či nevíru v Boha) - jakési Desatero Člověka.
  Možná asi tak :
  - nepokradeš
  - nesesmilníš
  - budeš si vážit rodičů
  - děti k poctivosti budeš vést
  - tradice předků budeš ctít
  - nebudeš sprostě plkat
  - nebudeš věrný rodině své
  - přírody si vážit budeš
  - vodu a úrodnou zem budeš chránit a uctívat
  - celý život se učit budeš

  Takže akce, které mají způsobit další krok k lepšímu ovládnutí nás, obyčejných lidí, nemusí mít vždy žádoucí výsledek. Ten chaos je podle mne jen záměrné matení a mlžení.

  OdpovědětVymazat
 17. Re 19:59 a 20:11. Společenské vědy apod. nebyly a nejsou mým oborem, takže s formulacemi na úrovni tématu mám problém. Jen se domnívám, že vývoj společnosti pod působením sil, pokud a dokud společnost vedou je chaotický, i když trend významně ovlivňují. To ovšem vždy v mezích daných geograficky, obecně kulturními okolnostmi, popř. i místním stupněm rozvoje kteréhokoli druhu.
  Pojmem katastrofický vývoj míním skutečně jen jako vývoj třeba do měřítek Třicetileté, První a Druhé světové války. Každá z nich, pro obyčejné lidi za katastrofických okolností, nově formovala uspořádání tehdejšího světa.
  Zformování NATO, EU apod. je, podle mého pohledu na historický vývoj lidské společnosti projevem jen a jen chaotického působení sil tak, jak v té které chvíli existují. Takový stav nijak nevylučuje kritické porušení rozkolísané systémové rovnováhy a mnou myšlený „katastrofický“ vývoj.

  OdpovědětVymazat
 18. Č. 9130 SPOJENÉ KRÁLOVSTVÍ VELKÉ BRITÁNIE A SEVERNÍHO IRSKA a UNIE SOVĚTSKÝCH SOCIALISTICKÝCH REPUBLIK Dohoda o vypořádání vzájemných finančních a majetkových pohledávek. Podepsáno v Londýně dne 5. ledna 1968

  Přiznání arbitráže se společností Lena Goldfields - Den kapitulace SSSR.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.