Reklama

středa 30. září 2020

Přesýpací hodiny

Lenka Procházková

30. 9. 2020

Někteří z lidí, které podpis Mnichovské dohody zasáhl jako zemětřesení, jsou ještě mezi námi. A protože tu zradu prožili v dětství či v raném mládí, stala se jim měřítkem. Nám ostatním, ne pamětníkům, poskytl život už jinou stupnici kolektivně sdílených otřesů.

Výročí „Mnichova“ sice není zařazeno mezi významné dny v našem kalendáři, přesto zůstává nadčasovou připomínkou toho, že i stát, který si zvolil krédo PRAVDA VÍTĚZÍ, může být pokořen kapitulací před lží.

Čím víc se v čase od události vzdalujeme, tím víc utajovaných informací vyplouvá na povrch. Při hledání cenných dokumentů se nám však pletou pod nohy i bludné kameny. V záplavě nových knih fascinovaných Hitlerem a jeho skvadrou, aby se člověk přehraboval v rukavicích a s lopatkou archeologa, než odhalí střípek, který stojí za prozkoumání. Takto jsem loni objevila knihu ruského autora Nikolaje Starikova „Kdo přinutil Hitlera napadnout Stalina.“ Je to nenápadně působící brožovaná publikace plná odkazů na zdroje citací. K četbě před usnutím ji však nedoporučuji, sny, které pak přicházejí, jsou děsivé.

Mnohým hledačům souvislostí však jistě stačí k pochopení mnichovského mementa stará dobrá četba z domácí knihovny. Jiní už jen s napětím sledují, zda si v ten černý den i ČT vzpomene, a jakou formou.

Televize to ví a snaží se výročí zrežírovat tak, aby nikoho, tedy ani „přespolní“, příliš nepopudila. Což je těžký úkol.

Ani v době minulého režimu to však tehdejší státní televize neměla s výročím „Mnichova“ snadné. Na rozdíl od té dnešní sice mohla co hrdlo ráčí odsuzovat srabáctví Francie a věrolomnost Velké Británie, ale o hltavosti Polska (Těšínsko) a Maďarska (část Slovenska a Zakarpatské Ukrajiny) cudně mlčela, aby nenarušila nové vřelé vztahy. Současná veřejnoprávní média jsou v ještě delikátnější situaci, neboť je ošemetné příliš rozebírat někdejší diktát v době, kdy Německo protektorsky vládne EU a diktuje nové požadavky a povinnosti k „Říši“ včetně přesunu lidí „vhodných“ pro dosídlování „suverénních“ států.

Velká Británie a vlastně i Polsko a Maďarsko jsou sice momentálně na černé listině EU, ale prát ve veřejnoprávní televizi jejich „Mnichovem“ pokálené prádlo, je taky nevčasné. Protože kdo by pak přemýšlivým divákům zbyl pro jejich naději v budoucnost? Přece proboha ne zase to Rusko?! Naštěstí je tu ale černý den jednadvacátý srpen. Tehdy se sice invaze účastnily i čtyři další armády spřátelených zemí, ale není vhodné to takto detailně vnímat, když s těmi čtyřmi jsme dnes bratři v NATO. A spolu s nimi a dalšími členy Aliance svorně porušujeme článek 1., v němž se smluvní strany zavazují "...urovnávat veškeré mezinárodní spory mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN."

Bez ohledu na tento závazek jsme (v zastoupení zvolených politiků) souhlasili s napadením Jugoslávie i s předem avizovanými „vedlejšími“ ztrátami při bombardování, jakoby to byla země natolik vzdálená, že o ní a jejích lidech nevíme nic. Podporujeme mise lovců pokladů v Africe a jinde, kde jsme dřív (v době totality), budovali průmysl a nemocnice. Nebráníme (alespoň sankcemi) rozpínavosti Turecka (protože je s námi v NATO) a nechráníme Řecko (přestože je s námi v NATO). Stručně shrnuto, jsme zařazeni do bandy agresorů, kteří nás dopují katechismem (solidarity, humanity a obrany lidských práv).

Ďábel nás hnal a šli jsme jako ovce, 
každý z nás znal, že zvěř se stane z lovce, 
každý však šel a na chytrost měl štempl, 
náš cíl se skvěl, jsi proti, tak jsi lempl! 
(Karel Kryl)

Mnichovská zrada většině z našich předků odhodlání ani čest nevzala, jen jim zásadně změnila pohled na svět. To až dlouhodobé mravně devastační dozvuky toho někdejšího zemětřesení, které v kalendáři není zmíněno, postupně roztřásly nosné zdi kdysi stmelené vírou v to, že pravdy je nutné se držet za všech okolností. K čemu je potřebné biologické přežití národa, kterému je mazána paměť? Časem ztratí i vlastní půdu pod nohama a nakonec i vědomí své existence.

"Nebude jistoty, nebude smluv, nebude ničeho platného a bezpečného, pokud vědomí kteréhokoliv národa bude zkřivováno záměrnou lží. Za každou lží jde úklad a násilí; každá lež je útok na bezpečí světa. Nikdo nebude žít v míru ani za nejsilnější hradbou z oceli a betonu; okřídlená lež se vysměje všem vašim pevnostem. Zbavit svět lži je víc než odzbrojení." (Karel Čapek - Modlitba za pravdu - 25. září 1938)


40 komentářů :

 1. Jo mnichovská zrada zůstane zradou a západ lháři agresory protože pravda je jen jedna.

  OdpovědětSmazat
 2. A že se dějiny neopakují?

  Byl jsem v Trocnově a viděl jsem bratra Žižku. Jen newvím, kdy se nas...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zakladatele terorismu? Doufám, že nikdy.

   Smazat
  2. Terorismus? Znáte historii a alespoň částečně jí rozumíte? Terorismus ..., a jak byste hodnotil křížové výpravy, "přesvědčování" evropského, později i neevropského obyvatelstva o povinnosti být oddaným křesťanem?. Znáte spoluúčast Karla IV. na válkách, které měly charakter loupeživých výprav? Myslím, že byste mohl být spolehlivým členem ozbrojených nátlakových, donucovacích a převýchovných "kroužků" 3. říše...

   Smazat
  3. 17:42
   Zakladatele terorismu? On Měl žižka přídomek Karel Veliký?

   Smazat
  4. 17:42 Ve středověku se to tak nebralo, bratr Jan vedl regulérní bitvy a vyvražďování obyvatelstva patřilo k oblíbené kratochvíli válečníků všech dob. Označit zrovna jeho za zakladatele něčeho, co už bylo dávno založeno, je poněkud zpozdilé.

   Smazat
  5. Nechápu nikoho z Čechů, kteří pomluvají Jana Žižku, velkého vlastence, hluboce věřícího člověka a bojovníka za pravdu sdělenou Písmem, proti cizákům a proti zkorumpované církvi. Fakt nechápu.

   Mimochodem, copak někdo ze Švédů, Norů nebo Dánů pomlouvá Vikingy nebo se za ně stydí?! A přitom to byli čistí námořní lupiči bez vznešených myšlenek.

   Smazat
  6. 11,50
   Joooo,to je výsledek 31 leté demomasáže a vymývání mozků!!!!!.-/

   Smazat
 3. Nezbývá, než potvrdit, že "S EVROPSKOU UNIÍ NA VĚČNÉ ČASY"... ALE ANI O MINUTU DÉLE!

  OdpovědětSmazat
 4. Tohle heslo razil po hadráku udavač Havel a pro celou demožumpu je jeho odkaz stále aktuální!!!!.-((((((

  OdpovědětSmazat
 5. Po Sametovém puči jsme ztratili nejen republiku Československo, nejen továrny, banky a produktivní zemědělství, ale hlavně morálku a charakter občanů! Zlodějští "demokraté" za tichého přihlížení občanů z naši země udělali opět protektorát, tentokrát USA !!
  Úpadek školství je pouze třešničkou na dortu "zářného" zlodějského kapitalizmu !!

  OdpovědětSmazat
 6. Křeček: To mají mít menšiny právo napadat lidi na ulici? Nevíte, jak lidé žijí!

  https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Krecek-To-maji-mit-mensiny-pravo-napadat-lidi-na-ulici-Nevite-jak-lide-ziji-638772

  OdpovědětSmazat
 7. Vzpomínám si, jak první zahraniční cesta presidenta Havla vedla do Mnichova .. pak se celých třináct let omlouval za odsun sudeťáků. Chtěl dokonce, aby se mohli účastnit kuponovky .. jak symptomatické ..

  OdpovědětSmazat
 8. Kdo by lépe dovedl mnichovanství popsat?! A díky za citát z Kryly a Čapka. Bohužel mladší generace, která si nacismus, Mnichov i dobu budování socíku neprožila, si musí dnes prožívat dobu hitlerjugend, včetně vydatných masáží rasismu a náboženské nesnášenlivosti. A nemalá část omladiny právě pro nevzdělanost o dobách Světa minulých je tak snadno manipulována, že ganerace, která nacismus prožila cítí, jak snadno i u nás by nacismus zapustil kořeny, jen mít Hitlera. Semo tamo se pod taktovkou diktatury kapitálu klubou, ale jejich potence nedosahuje potřebné "geniality" goebbelsu, heydrichů, himlerů, menmgelů a také se jim nedaří sepsat nový Mein Kampf. A tak své naděje ti s rozumem obrací na Východ, nejen k Rusku, ale také k Číně a vůbec žluté rase, jako naději Světa v budoucnost! Ano, žijeme v nové době Temna, duchovního, mravního. Antihumanismus zavál do českých zemí a zapouští kořeny v těch, co opovrhují pravdou, lidskými životy druhých, mravy i prostou slušností a zdvořilostí. Měníme se v hulvátov a ostatně současná pandemie Covid -19 to jen dotvrzuje. Najdou se v Česku silné poctivé osobnosti, kteé se pokusí z té bídy nelidství národ vyvést? Když už ne Svět, tak aspoň národ zbavit lží posledních 30 roků by byla šance na přežití státu Čechů. Ale je vůbe i u nás zájem u mladší generace, abychom přežili, necítí se omladina svým českým původem spoutána, nechce být raději Němci, Amíky, čistší rasou, nevolá po eutanázii (pomocí Covid-19) generace starších zaostalců, hájících právo na lidskost?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "A tak své naděje ti s rozumem obrací na Východ, nejen k Rusku, ale také k Číně a vůbec žluté rase, jako naději Světa v budoucnost!"
   ================
   No tak vy jste skutečně "moudrý". A zrovna vy chcete obviňovat mladá z nevzdělanosti a zmanipulovanosti?

   Smazat
  2. VŠAK JSEM SVÉ TVRZENÍ VYMEZIL JEN NA TY S ROZUMEM. A já nemohu za to, že vy zrovna rozum a vzdělání postrádáte. Rozum a vzdělání by vám ukázaly, jakým skokem jde kupředu kultura a civilizace žluté rasy a jaký úpadek kultury a mravů postihl rasu bílou. Možná, že máme ještě šanci na zotavení ze současné ztráty mravů a kulturnosti, ale moc pochybuji, že bude dost takových lidí, kteří úpadek především "civilizované části" Evropy zvrátí. Nezlobte se na prvdu, právě v tom tkví kořeny našeho pádu, že jsme se vzdali pravdy, že ji cupujeme, strháváme, pošlapáváme a mnozí ji nenávidí jako nic jiného.

   Smazat
  3. 11:24 Na vás je sympatické, že často myšlenku, se kterou nesouhlasíte, kompletně zopakujte, aby si ji čtenář dobře zapamatoval. To je fajn.

   Smazat
 9. Starikov není žádný historik, zato je hlavním kremelským propagandistou. S tímto vědomím je potřeba jeho knihy číst a přesně takovou mají hodnotu.
  To že je Procházková prezentuje jako zářící diamant pravdy v hnoji lží svědčí o mnohém.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Starikov je publicista a politolog. Pro vás každý, kdo souhlasí s politikou Kremlu je "kremelským propagandustou"? No potěš koště! To potom i ten "mučedník" a blogger Navalený je "kremelský propagandista", protože souhlasil s návratem Krymu do Ruska a pochválil za to Putina.

   Vy s těmi nálepkami a kádrováním jste opravdu velmi směšný/á. V kterém podniku za minulého režimu jste se učil/a na kádrováka? Nebo, že by přímo vnitro?

   Každopádně, vaše ubohé poznámky svědčí o mnohém.

   Smazat
  2. 11:05
   Mýlíte se, asi nesleduete ruskou televizi,Starikov je velký kritik Putina, zejména v ekonomickém směřování RF. Provádí konstruktivní kritiku, ne zaslepenou nenávistí jako vy.
   Nebo považujete Starikova za kremelského propagandistu protože podporuje tradiční ruskou rodinu , nepodporuje LGBT a za nějvětšího nepřítele RF považuje Velkou Británii ?

   Smazat
  3. 11:05
   Vy Starikova kritizujete prožože nemá rád Pussy Riot a LGBT ?

   Smazat
  4. 11,05
   Můžeme jen doufat,že takový genetický materiál se dále nebudou množit a zůstane až do posledních dní v hlubokém osamění!!!!

   Smazat
 10. Co se týče příspěvku MUDr Davida, je jako tradičně dosti užitečný a smysluplný, tudíž tradiční vysoká úroveň textů snad jediného našeho europoslance. osobně mne zaujal i citát textu Karla Kryla, kterýžto text jsem neznal, ale přijde mi mj.jako zklamání z postojů ryšavce svého času zamořujícího Pražský hrad.

  OdpovědětSmazat
 11. 30 září a článek o Mnichovu najdete vyjimečně na vyjimečných webech. Když se jedna o 21. srpen, tak už otravuji o Vánocích.

  OdpovědětSmazat
 12. Zbytečné přeháníte a to nesvědčí Vašemu naturelu,když v téhle diskusi zjevně vytrhráváte ze souvislosti a vse hodnotite jen podle sebe,škoda, poslední Vaše věta je ubohá, protože nepravdivá.Prochazkovou jen hloupě napadáte.

  OdpovědětSmazat
 13. Období za Husáka tedy za sovětské " okupace" bylo nejlepším obdobím v naší novodobé histori ! Žili jsme v pohodě a dostatku , nebyli tu nezaměstnaní , bezdomovci , inflace , vysoká kriminalita ! Nikdo nám nenařizoval , jak se má co jmenovat ani nám sem necpal muslimy ! Dnes po 30 letech kapitalizmu je stát zničený , rozkradený , zadlužený , většina velkých podniků patří cizím kapitalistům , český průmysl , zemědělství , školství zničené ! Jsme jen nesoběstačná zadlužená bruselská , německá a americká kolonie !

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 12,09
   Kdyby jste sakra člověče jednou neměl pravdu....bohužel,je to jak říkáte.

   Smazat
  2. Ještě že žijí lidé kteří to umějí správně pojmenovat. Díky !

   Smazat
  3. 14:13 Jak pro koho. Například mně se na Husákovském režimu líbilo, že jsem byl mladý. To je ovšem všechno. O vile v Praze, německém autě, dětech na soukromých školách, lyžovačce v Alpách a brázdění moře na lodi bych si mohl nechat jen zdát. Mládí v tahu, ale neměnil bych.

   Smazat
  4. 12:09 a 14:13

   Možná tak ve vaší soukromé historii, vy dva soudruzi. Proč jste tedy drželi všechny obyvatele této země násilím jako své rukojmí ve vámi zadrátovaném koncentráku, když tady bylo všem tak dobře?
   Proč jste se ani jednou jedinkrát za 40 let nezeptali lidí ve svobodných volbách jak jsou s vámi spokojení a kam chtějí směřovat svou zem?
   Proč jste si v 1968 museli na pomoc zavolat sovětské tanky abyste si zachránili před lidem kůži?
   Proč jste si museli udržovat mediální monopol a prováděli jste 100% cenzuru?
   Proč dnes po vás, komouši, už neštěkne ani pes a máte u lidí směšné volební preference?

   Že se tady "veřejným projevováním sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka" dopouštíte "trestných činů proti lidskosti" dle ust. §403,404 a 405 TZ vás a evidentně ani moderátora téhle diskuse vůbec netrápí.
   =================================
   Tak to je opravdu k neuvěření. Oslavování totality, které je podle zákonů naší vlasti trestným činem, "vlastenec" Dvořák bez problému zveřejňuje.
   Slušné, věcné příspěvky proti totalitě zato poctivě maže.
   Inu, Dvořák a spol, to jsou ti naši samozvaní "demokrati" a samozvaní "vlastenci". V reálu ale jak vidno kovaní bolševici. A ještě těmto prolhaným individuím není trapné brát si do huby Kryla.
   Hnus.

   Smazat
  5. Možná, protože po revoluci se dalo rozkrádat. Problémem je, že Vaše vidění je zcela ubohé založené na ryze nepodstatných věcech. Daleko podstatnější je, že nebyl nezaměstnaný, byla práce, nebyli jsme zadlužení, potravinově soběstační a to potravinami kvalitními, bydlení bylo dostupné, lékařská péče všude, vzdělání smysluplné a dostupné. Proti tomu vaše debilní možnosti mít západní auto a vilu v Praze je zcela ubohé a nepodstatné. Nebyli exekuce, podvody, a taková zločinnost jako dnes. To, co jste napsal, může napsat jen zdegenerovaný a zcela hloupý exhybionista bez reáůlného myšlení. Tehdy jsme vyráběli od jehly po kosmický program vše což neuměla téměř žádní země. Zkuste se nad sebou zamyslet.

   Smazat
  6. 17:41
   Blahopřeji k úspěchu, znám celÿ život pracujícího inženýra, který je v důchodu a stydí se, že chodí pro podporu na zaplacení nájmu,ten v Praze svižně narůstá. Přitom je společností odsouzen za projídání budoucnosti dětí. Kdyby byl v KSČ, v totáčí by měl vyšší plat a tudíž dnes i vyšší důchod, mimochodem podílel se na projekci D1, která funguje dodnes.

   Smazat
  7. 20;20
   Proč z pravidla vždycky nejvíc kecá ten, který má NEJMÍŇ CO ŘÍCT!!!!???

   Smazat
  8. 17:41 probuď se,vyndej ruku z nočníku a jdi si pro nové notičky.Omýláš pořád to stejné....ty náš milý propagandisto

   Smazat
  9. 17:41 Jak se říká "přání otcem myšlenky". Myslím, že to nemáte, jenom tady prudíte.

   Smazat
 14. Němci odnepaměti byli a jsou strůjci násilí a nepokojů....
  http://www.skrytapravda.cz/bleskove-zpravy/3479-nemecko-se-hrouti-dalsi-silena-zvracenost-pet-mrtvych-deti
  Kdyby lidstvo jen vědělo ... čelíme největším odhalením všech dob! " https://www.amazon.de/Wenn-das-die-Menschheit-w%C3%BCsste/dp/3938656891/?tag=co-9-21

  OdpovědětSmazat
 15. Já jsem nadšenej, že čím dál častěji přichází ke slovu Karel Kryl in memoriam! Úžasnej! Nadčasovej! Ještě i naše generace ho zbožňovala.Co se změnilo? Na chytrost má teď veliký mág Prymula štempl, (být proti, tak jsi lempl) a my půjdeme jak vovce, nesjpíš rovnou do klecí, ze kterých zákonem vyprostili slepice, protože je to pro to ptactvo mučení.Karla Kryla paradoxně odrovnalo právě vlastenectví.Měl hned po devadesátém skládat a zpívat ódy na radost v zastoupení firmy Havel s.r.o. a zlatý slavík by ho neminul. Pochopil, že byla kravina zpívat v cizích službách "svobodné Evropy" copak Evropa byla, je, a bude někdy svobodná? Totalita, která se plošně zavádí, nás odrovná! Skutečný stav společnosti neznáme a znát nechceme, stačí nám blafy medií o covidu.

  OdpovědětSmazat
 16. Mnichov by měl být významným dnem, pokud v této zemi meleme o 21.8. jako diví, tak tuto událost nelze přejít mlčením jenom proto, abychom nikoho neurazili. Důsledky totiž byly nesrovnatelné. V pohraničí padlo mnoho lidí, kteří byli věrni přísaze a naplnili ji do posledního písmene. Často byli zastřeleni ze zálohy, zákeřně, občany vlastního státu. Další je následovali po okupaci 15.3.,toto datum v kalendáři opět nevidíme. Ne kvůli oslavám, ale pro připomenutí, kdo byl kdo. Stejně tak tyto datumy připomínají, že jsme tehdy zůstali sami, stejně jako dneska, jenom si to raději nepřipouštíme. Myšlenka, že by se nás někdo zastal v případném sporu se SRN je úsměvná a navíc máme to už natrénováno.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 7.38 Proto je nesmírně moudré rozdělit státní ochranu na dva stupně. Státní příslušnost, a výběrově - po splnění kriterií, i na státní občanství - s více povinnostmi a jejich atributy - občanskými právy. Už Osmanská říše (v devatenáctém století) nabízena ŽIDŮM státní občanství - ale s tím byla spojená i řada povinností, jako například vojenská služba, takže Židé s díky odmítli... a zůstali raději pouhými státními příslušníky, kteří bojujícím armádám raději v bezpečí týlu obětavě prodávali různé zboží strádajícím vlastencům s tureckým občanstvím...

   Čili nejlépe - svoboda je "každému to jeho"...

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.