Reklama

pondělí 7. září 2020

Prezident promluvil

Jiří Paroubek

7.9.2020   VašeVěc

Prezident po delším mlčení o tomto víkendu promluvil a to hned k několika problémům. Jednak se pustil, celkem oprávněně, do předsedy Senátu, kvůli jeho cestě na Tchaj-wan. Prezidentova charakteristika cesty jako „klukovské provokace“ vcelku sedí. Cesta měla kromě jiného, že konvenovala také americkým zájmům a vnitropolitickým záměrům ODS před volbami, ještě jeden rozměr. Měla donutit Čínu k nepřiměřené reakci a s tou pak hrát a strašit vyděšeně české publikum před volbami. Tato čínská reakce se zatím konala jen v ústní rovině.

A pokud by to tak zůstalo, nebyla by to žádná tragédie. Pokud ale dojde k tomu, co naznačili majitelé vývozce klavírů firmy Petrof, že již přišli o zakázky v řádech milionů v několika čínských městech, bylo by to špatné. Petrof objevil před časem v Číně obří trh, kde se prosadí snadněji se svými vysoce kvalitními a přitom ve srovnání s největšími konkurenty levnějšími výrobky. A bude těžko hledat náhradní zakázky např. v USA anebo v západní Evropě. Prostě Petrof, jedna z tradičních českých firem, „rodinné stříbro“ Česka, může mít vážné odbytové problémy. A může potom jít poděkovat Vystrčilovi a spol..

V Praze se ztráta čínských zakázek pro pražská hudební tělesa zatím mediálně zcela zahladila. Ale některá hudební tělesa, která přišla o zakázky v Číně, a to díky protičínské rétorice primátora Hřiba a spol., dostala prý už finanční injekce z městského rozpočtu za ztracené zakázky a příjmy. Takže prima. Primátorovo dobrodružství a jeho pirátskou, kutilskou exkurzi do zahraniční politiky zaplatí nejspíš pražští daňoví poplatníci. A když se o tom nebude mluvit, tak o tom nikdo nebude vědět, že?

Prezident Zeman logicky zareagoval s tím, že předsedu Senátu už nebude zvát na koordinační schůzky nejvyšších ústavních činitelů státu k zahraniční politice. No, upřímně, Vystrčil tam neměl co dělat ani předtím. Za zahraniční politiku státu odpovídá vláda a do jisté míry také prezident a ostatní by to měli respektovat. Pokud Vystrčil mluví o tom, že prezident prý lhal a že prý se na schůzce nejvyšších ústavních činitelů nehlasovalo o doporučení k jeho cestě na Tchaj-wan, je to nevkusné. Neumím si představit, když tři ústavní činitelé, kteří jsou fakticky zodpovědní za zahraniční politiku státu, doporučí čtvrtému, jehož odpovědnost za zahraniční politiku státu je podle Ústavy nulová, že by bylo ještě potřeba zvedat ruce k hlasování. Celá věc je přeci jasná. Ale Vystrčilovi jasná vůbec není. Anebo se tak spíš tváří.

Prostě v nejbližších dnech bude docházet k (dez-)interpretaci výsledků cesty Vystrčila a spol. na Tchaj-wan. A je dobře, že zejména prezident a premiér vyslovují v této souvislosti jasné názory.

Musím říci, že jsem uvítal také prezidentův názor, že nebude souhlasit s razantním snížením daňové sazby daně z příjmu fyzických osob až na 15%. I mně, když jsem se dozvěděl, že to premiér myslí vážně a podle dohody v koalici k tomu má dojít, ztuhla na chvíli krev v žilách. Přijít bez mrknutí oka o 70 – 80 mld. rozpočtových příjmů jedním aktem je i podle mě velká chyba. Nějaké snížení ano, ale mělo by být doprovázené a eliminované nějakým nárůstem příjmů státu v jiné oblasti. Např. progresivním zdaněním u fyzických osob, uplatněním bankovní daně, uplatněním druhé či dokonce i třetí daňové sazby u daně z příjmů právnických osob, snahou dojednat s Evropskou unií z pozice vlády možnost stanovení zvláštní daně u dividend společností tak, aby z těch zhruba 300 mld. Kč, které odplývají ze státu v běžném roce formou dividend na účty mateřských firem v zahraničí, zůstalo alespoň 50 či 60 anebo 80 mld. Kč k dispozici českému státnímu rozpočtu. A pak se můžou daně vesele snižovat. Evropskou unii je potřeba při projednávání tohoto zvláštního daňového režimu upozornit také na to, že nejde jen o 300 mld. Kč, které mizí bez náhrady v zahraničí, ale o dalších cca 150 mld. Kč, které jsou často za pomoci účetních a jiných triků a prostřednictvím centrálami zahraničních koncernů stanovených vnitropodnikových cen, stahovány rovněž do zahraničí. A to už jsou setsakra vysoké částky.

Představy např. ministryně Schillerové, že výpadky v daňových příjmech z titulu snížení sazeb, vynahradí zvýšená koupěschopnost obyvatelstva a tedy rychlý růst spotřeby obyvatelstva, který se pozitivně promítne přírůstkem HDP i příjmů státu, je jenom zbožným přáním. Co když lidé naopak začnou šetřit? To je přece také možný scénář. Prostě Zemanův krok v této oblasti považuji za velmi rozumný. A jsem rád, že jej také de facto podpořil předseda ČSSD Hamáček. Je potřeba v koalici jednat o daňových sazbách či sazbě znovu.40 komentářů :

 1. Milion chcanek si koleduje o zrušení penězovodu, jako ta jejich kráva z Kolovče kde jí i místní lidi samy odepsaly. Dopadne to tak, že Babiš /volím SPD/ vyhraje tak, že bude v parlamentě jenom jeho partaj, což by nakonec bylo dobře. Je potřeba zorganizovat protestní demonstraci důchodců, proti neřešení financování ČT a zákazu financování ziskových neziskovek. Zlodějiny se vyšetřují liknavě a státní aparát narostl do neúnosné velikosti. Podle jejich počtu na počet obyvatel, by jen v Bundestágu muselo sedět 2 500 poslanců. Přitom všechno jde z EU a náš aparát to jen přerozděluje spřízněným parazitickým klanům. Poslechněte si Šarapatku, to nemá chybu, to je vrchol arogance zdegenerovaného parazita.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Šarapatka toť zjev, jehož obsah i forma jsou v jednotě.

   Smazat
  2. To je rána! -https://www.novinky.cz/ekonomika/clanek/piana-od-petrofu-po-odmitnuti-cinou-koupil-miliardar-komarek-40335685#dop_ab_variant=416810&dop_req_id=tiPgae8hvut-202009081229&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz


   pro putlerochujpiňskou místní rudokohortu, panečku!

   Smazat
 2. Pěkné: President mluví, darebáci jednají.

  OdpovědětSmazat
 3. Včera jsem toho senátního Pepka Vyskoče sledoval v televizi ve Střepinách a ani se mi nechtělo věřit vlastním uším, co z toho kreténa vypadlo.
  Na otázku redaktorky ohledně případných ztrát českých firem za zmařené obchody v Číně ten krpatej fyzikář odpověděl, že si to ty české firmy příště aspoň rozmyslí a nebudou obchodovat s Čínou. Ať si prý najdou své trhy jinde.
  Tak celý svět obchoduje s Čínou, protože je to největší ucelený trh na světě, ale podle Pepka Vyskoče by si zrovna naše firmy měly trhy hledat jinde.
  To jako má Petrof nabízet ty klavíry v Africe Křovákům, jestli si tam v poušti nechtějí trochu zapreludovat a zaplatit za ně šutrama? ;-)
  Docela bych si přál, aby Číňani trochu zařízli Škodovku. Chtěl bych pak vidět Pepka Vyskoče, jak pánům ve Wolfsburgu radí, ať si najdou trhy jinde.;-)
  Naše politická scéna je sice poměrně hojná na různé exoty, ale takového blbce, jako je Vystrčil, to aby fakt člověk pohledal.

  OdpovědětSmazat
 4. A to pan prezident nemluvil o škodách v turismu. Přestanou k nám jezdit nejen Číňané, ale i Rusové a tak budou hotely v ČR zet prázdnotou a hlavně klesnou příjmy hotelových služeb a bude se propouštět. Za to by měl být okamžitě odvolán Vytrčil a zvažovat o zrušení škodlivého senátu.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tatran - Nevadí, dostanou kompenzace z rozpočtu. Čeští pracující rádi zatáhnou všechny škody, které napáchají ti, které si konec konců sami ve své nekonečné moudrosti volí ke správě státu. Čech platí rád a když k tomu dostane ještě sem tam karabáčem po zádech, nic už mu ke spokojenosti nechybí.

   Smazat
  2. Rusové k nám nejezdí kvůli Covidu. Ti na nějakou politiku kašlou. Až se otevřou hranice, budou zase Rusové a Ukrajinci jezdit.

   Smazat
  3. 9,09
   Banderoksindl sem cpe Al-Hamajda,ten sem NEpatří!!!!!

   Smazat
 5. Činy: Zázračné uzdravení. "Navalnyj je při vědomí a reaguje na slova lékařů." A stačilo málo: zveřejnit odposlech německého a polského darebáka. Ale jaké může mít president činy, když tam má anglického Koudelku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to nebyl Novičok, ale pozor změna, Čajičok. Je už komické, jak šmejdi lžou a je jedno, kolik má titulů, stále je to šmejd.

   Smazat
  2. On je to alkoholik a zřejmě má Covid a má zaděláno na delší "průser". Pořád jde, zda US budou do Evropy dodávat plyn či ne. Tak se pokusily rozeštvat Rusy s Němci. A co Bělorusko? Tam zasahuje a řídí protesty i naši "Člověk v tísni". Kdo je vede, hledejte, nestačíte se divit.

   Smazat
  3. ... a navíc v čajičoku měl ještě rumičok. Putin když, poslal otravu Navalného do Německa dobře věděl co dělá. Ad. 1 dobře věděl, že ho neotrávil, jinak by ho tam, aby se usvědčil, neposílal. Ad.2. Z Němců udělal pitomce. Ad.3 vyšetřování skončilo zapomeňte. M.R.

   Smazat
  4. Svatý Antonínku, zázrak. Lazar se uzdravil. Nebývá než přejmenovat německou kliniku na Lurdskou.

   Smazat
  5. 11,51
   Omyl,jen vystřízivěl a dostal Metadon!!!!!.-)))))

   Smazat
  6. Navalnej byl jenom navalenej Novikoksem.

   Smazat
 6. Májkl Pumlho vyslal vystrčila na Taiwan, aby trochu popíchl Čínu. Vystrčil se pochlapil a pro jistotu tam přijal další občanství. To vypadá, že vedle busty jistého dramatika, v americkém kongresu, brzy přibyde další s učebnicí fyziky v pařátech. Hlavně ho nepouštějme do Tibetu, tam se prohlásí za dudlajlámu a máme šmytec.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Čin pana senátora mi připomenul jeden stařičký film Myš, která řvala.

   Smazat
  2. 11.55 Ano je to krásná britská SATIRICKÁ KOMEDIE, kterou v současnosti dotočili Sorosovci v Čechách a VYSTRČILI na Tchaiwan... JAKO HAVLOVSKOU absurdní FANTASMAGORII. Má občansklou podporu, jako má v kině v Ostravě návštěvnost film HAVEL...

   Smazat
  3. Proti gustu Havlovu bustu...

   Smazat
 7. Korouhvička "prozřel".

  OdpovědětSmazat
 8. Souhlasím s prezidentem byla to hloupost a jen chtěl aby jim všichni rádoby zápaďané dali hlas u voleb. To samé hřib a prachy pro teploušký karneval.

  OdpovědětSmazat
 9. https://www.arfa.cz/bojkot-do-ceske-televize-nejdu-protoze-lze-premier-babis-odmita-vystoupit-ve-verejnopravni-televizi-pridal-se-tak-k-prezidentovi-svetovy-unikat-a-obrovska-ostuda-moravec-zverejnil-sokujici-f/#.X1aR01Uza70

  OdpovědětSmazat
 10. Rozkazany utoky na Cinu prozrazuji snazive agenty. Ano, je treba, aby president oficialne upozornil Cinskou stranu jiste maji v tom sve zkusenosti. Rika se tomu overeaction,unahleni, tedy velka reakce na maly podnet.
  Aby v tom nekopirovali fake media. Aby zamestnali svoji proslulou neagresivni trpelivost i s nami. Aby videli skrze detaily a kazdou provokaci jen to co je treba videt.
  Neni treba k tomu obzvlaste velkeho usili..
  Aby videli Celkovy obraz situace. Kde ubohost nema ani nemuze mit zadne podstatne dulezitosti.
  Kdy prikladat duraz a pozornost na vypatlanou bidu snizuje na stejnou uroven../Think big/.
  Za ucelem zlepseni vztahu a nikoliv jejich omezovani ..
  Snizeni dani je ve prospech konglomeratu a korporaci, ktere se utapi v dluzich. Dale dalsi pokus o omezeni pozice vlady , dlouho vyhrozovane z kanclerstvi a hitlerizace systemu..

  OdpovědětSmazat
 11. „Korporace provádějí cenzuru.“ Daniel Vávra varoval před likvidací demokracie na Západě

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020090712487355-korporace-provadeji-cenzuru-daniel-vavra-varoval-pred-likvidaci-demokracie-na-zapade/

  OdpovědětSmazat
 12. Česká republika potřebuje silnou vládu se silnou a uvědomělou/vědomou/znalou podporou orientovaných a stabilních voličů a stejně orientovaného prezidenta. Tato vláda musí pracovat v zájmu státu a jeho občanů. Jedině taková vláda je schopna zastavit rabování českého státu, jeho ekonomiky a okrádání jeho občanů zahraničními parazity i domácími mafiemi. Jedině taková vláda je schopna nastavit takový daňový systém, který nikoho nepoškodí, ale všechny přiměřeně, v obvyklé a zdůvodněné výši zatíží odvody do společné pokladny, ze které bude stát schopen, bez zadlužování u těch samých zahraničních parazitů vykrádajících náš stát, pokrýt všechny oprávněné nároky ze státních peněz financovaných subjektů v přiměřené výši.
  Bez takové vlády budou daně stále předmětem všelijakých machinací a nástrojem pro okrádání těch, kteří se nejsou schopni bránit.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Máme nejlepšího premiéra od roku 1989. Co potřebujeme, je vyměnit voliče, což nejde. Vyměnit ty, kteří třeba nechodí k senátním volbám s hloupým alibizmem, že senát nepotřebujeme a nechávají škůdcům ovládat republiku. Senát je k zbytečný, ale pokud nejdou lidi k volbám, ovládnou ho ti, co tady zavedli to, co kritizujete.
   My potřebujeme lidi, kteří mají vlastní úsudek a kašlou na účelové žvásty v médiích.
   Jak odstraní Babiše, začnou nás kulturně obohacovat a lidi začnou čumět, jako voliči ČSSD v Ostravě na Bakalu.

   Smazat
 13. Vystrčil pouze posunul "zbytečnost" Senátu do polohy "škodlivost".
  Krmení úředníků postižených ideologickými fantazmagoriemi na státní náklady, je až dosud opravdu veliký luxus, ke kterému od dnešních dnů navíc zřejmě ještě přibude i vědomá likvidace části české ekonomiky.
  Milion chvilek, demoblok, Piráti a Senát - to není směr západ, ale směr ukrajinský Majdan!

  OdpovědětSmazat
 14. Se ZBYTEČNÝM Sernátem je třeba naložit stejně,jako kdysi naši předci naložili s místodržícími Slavatou a Martinicem a písařem Fabriciem.... důrazně dále žádám o dklizení odpadů předem,aby se nestalo jako tenkrát,že přežili téměř bez úhony!!!!!!.-))))))

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Senát není zbytečny, ale ten kdo sedí dnes na hradě je zbytečný.Obrovska světová ostuda,co ten udělal v poslední době pro lidi, nic,jen živí několik zmetků kteří jeho prostřednictvím vysávají stát.Co s takovým prezidentem,odvolat, právě senátem.

   Smazat
  2. 17.14 M. Zeman není větší ostudou, než T.G.Masaryk například. Havel byl šaškem, Hradním Vaškem I., sběratelem cen a metálů za zradu... modó MAZEPA.

   Smazat
  3. 17:14 O prezidenta si neotírejte hubu. Ostudou tohoto národa jste vy a vám podobný, psychopate. Vám nevadí taková kreatura jako Vystrčil který poškozuje vlastní zemi a vysává naše daně. Co jste udělal vy pro naši zemi, krom nenávisti asi nic. Vystrčte si hlavu ze zadku, demokrate.

   Smazat
 15. Exhibice pana Vystrčcosi jsou jen projevem kvality českých politiků, až na malé výjimky. Proč jdou do politiky právě ti, co by se ve svém oboru neuživili, proč tam jdou jen mluvkové, zkorumpovatelní lidé pro zločinnou politiku kapitalismu? Proč máme jen hrstku politiků - státníků a valnou část politiku pracujících proti státu a národu, jen když to vynáší? Může někdo vyjmenovat aspoň 3 věci, kdy sernát pozitivně přispěl rozvoji státu a národa? Myslím, že snahy pana Babiše o mírnění totalitní české diktatury kapitálu jsou marné, rozkrádání strátu a okrádání občanů běží dál. Pretzident Zeman se mýlil snad, když citoval nadpis článku - Hitler je džentlmen, ale nemýlil se, že dotčený autor po Mnichovu se obrátil zády k odkazu TGM a politice Beneše a k 50. narozeninám Hitlera 20.4.1939 na něj publiákoval oslavný článek jako o historicky největším Němci!!! A s dodatekem, že se musíme my ,Češi, jeho ideologii přizpůsobit a podřídit! Jak dlouho bude český národ trpět ten xindl na politické scéně Česka?

  OdpovědětSmazat
 16. Senát ČR je ze zákona nezrušitelný, účast, či neúčast voličů na jeho existenci nemá absolutně vliv, protože stačí, aby šli volit i pouzí členové rodin senátorů a je vše podle zákonů platné. Oficiální politika naší země pak senátory absolutně nezajímá a nerespektují ji.
  Toto je ta vaše svoboda a demokracie pane Vystrčile? Jste to samé, co komunisté před rokem 89 s tím rozdílem, že zatímco oni lidi k volbám naháněli násilím, tak vy už tuto komedii ani hrát před světem nepotřebujete!
  Zameťte si nejprve doma před vlastním prahem!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:24 Kde jste vzal, že komunisti naháněli lidi k volbám násilím? Senát si prosadil Havel po návštěvě
   USA.

   Smazat
 17. No, já jsem od komunistů dostával celý život na frak a podle toho vypadá i moje penze. Ale už to, že jsme se obešli bez nezaměstnanosti, bezdomovců, samoživitelek, bez beztrestnosti extrarozkradačů státního i občanského majetku z řad kapitalistů a že jsme nežili pod knůtou žoldnéřů - ochránců těchto zlodějů za naše daně, byl jako celek ten pokus o socialismus k životu pro většinu lepší, než dnešní totalita diktatury kapitálu. Ano, děly se tehdy špatnosti a ty jsme si převedly do kapitalismu a zavrhli jsme právě jen to dobré, co bylo, jako třeba školky a jesle pro děti, školní lékařství, speciální pedagogiku pro potřebné, státní zdravotnictví. Pane Babiši, máte velkou snahu o nápravu současných hrubek českých opozičních politiků a moc bych vám přál úspěšné řešení. Ale stojí proti vám přesila goebbelsovských medií a hitlerovských politruků, které lžou, jak se samotnému Goebbelsovi nikdy nepodařilo. A avantgardou toho lhaní je ČÉTÉ.

  OdpovědětSmazat
 18. Pane Paroubku, přeji si váš návrat do velké politiky..ukázalo se, že v ní chybí buldozer vašich kvalit.
  Děkuji za podnětné příspěvky spolučtenářů..jsem sice volič SPD ale taky si myslím, že Babiš to nedělá nejhůř..na můj vkus je ale velký oportunista.
  A může mě někdo poradit..nemůžu nikde najít nedělní projev prezidenta Zemana.

  OdpovědětSmazat
 19. Dají se někde zjistit celkové náklady na Senát ? Vzhledem k jeho produktyvitě se mi zdá zbytečný. Vážně snad bere jen sám sebe. Platit tento luxus, když musíme šetřit. Jakoby jsme v rodině místo chleba kupovali zlaté náušnice. Snad bych ještě pochopil,kdyby ho tvořili zástupci regionů, ale jako stejná kopie politickÿch stran ze Sněmovny je podle mne zbytečným zdvojením. Byli jsme bez Senátu a budeme i bez něj.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. https://www.parlamentnilisty.cz/profily/Tomio-Okamura-13074/clanek/Senat-je-drahy-a-zbytecny-83064

   Smazat
 20. Rozhovor prezident Zeman :IPrima Partie -Tománková..
  možno dohledat

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.