Reklama

středa 30. září 2020

Prohlášení ministerstva zahraničí Arménie k ázerbájdžánskému pokusu o agresi proti Arménské republice 29.9.2020

30. 9. 2020 (oficiální dokumenty)
Ministerstvo zahraničních věcí Arménie dnes ráno vydalo prohlášení odhalující ázerbájdžánské dezinformace, jejichž cílem bylo připravit základnu pro vojenské operace ve směru na oblast Vardenis v Arménské republice. Minuty po této dezinformaci zaútočily ázerbájdžánské ozbrojené síly na civilně-vojenskou infrastrukturu v oblasti Vardenis, včetně cílení na civilní obyvatelstvo, v důsledku čehož byl zabit jeden civilista.

Při opovržení mezinárodního společenství a pokračujícími výzvami k ukončení nepřátelských akcí, Ázerbájdžán - povzbuzen Tureckem, a za politické a vojenské podpory Turecka rozšiřuje geografický rozsah nepřátelských akcí na území Arménské republiky.

Arménská republika a republika Arcach podniknou přiměřenou vojensko-politickou reakci na ustavičné pokusy Ázerbájdžánu o oslabení regionální bezpečnosti a míru.

Prohlášení ministerstva zahraničí Arménie k dezinformacím ministerstva obrany Ázerbájdžánu

Zcela odmítáme obvinění Ázerbájdžánského ministerstva obrany vůčii Arménii z ostřelování ázerbájdžánské oblasti Daškesan z arménské oblasti Vardenis.

Tato dezinformace je naprosto nepravdivá a jejím cílem je připravit si půdu pro rozšíření geografického rozsahu nepřátelských akcí, včetně agrese proti Arménské republice.

Důrazně odsuzujeme pokusy Ázerbájdžánu o další destabilizaci regionálního míru a bezpečnosti, za jejichž důsledky nese plnou odpovědnost vojensko-politické vedení Ázerbájdžánu

Zdroj/source: https://www.facebook.com/MFA.Armenia/posts/5105284416164380

Zpráva o rozsáhlém vojenském útoku z ázerbájdžánské strany podél bojové linie Arcachu (Náhorního Karabachu) a Ázerbájdžánu
Jerevan, 28. září 2020

Od 28. září pokračuje rozsáhlá agrese Ázerbájdžánu proti Arcachu. Brzy ráno obnovily ázerbájdžánské ozbrojené síly rozsáhlé vzdušné, raketové a pozemní útoky podél celé linie kontaktu mezi Arcachem (Náhorním Karabachem) a Ázerbájdžánem. Ázerbájdžánská armáda používá obrněná bojová vozidla, raketový systém s několika odpaly Smerch a systém těžkých plamenometů TOS. Několik civilních osad, infrastruktur, a škol ve městě Martakert je pod palbou. Lidé hledají útočiště v krytech.

V důsledku ázerbájdžánské agrese bylo zabito 59 vojáků Arcachské obranné armády a asi 200 zraněno, došlo také k obětem mezi civilisty, včetně ženy a dítěte.

Tuto agresi, s dostatečným předstihem, předem plánuje nejen Ázerbajdžán, ale také masivní podpora Turecka. Důkazem jsou nedávná prohlášení nejvyššího vedení obou zemí.

Dne 27. září na zasedání Rady bezpečnosti ázerbájdžánský prezident zdůraznil „musíme tuto otázku vyřešit způsobem, který uspokojí obyvatele Ázerbájdžánu“ a „nepotřebujeme neúplné řešení této otázky“. Ázerbajdžán tak reagoval na výzvu Arménie k nalezení řešení konfliktu, které bude přijatelné pro národy Arménie, Náhorního Karabachu a Ázerbájdžánu, tím, že rozpoutává plnohodnotnou válku.

Prezident Turecka Erdogan vydal 27. září prohlášení, ve kterém vyjádřil jednostrannou podporu Ilhamu Alijevovi v duchu „jednoho národa - dvou států“.

Pokračující dovolávání se Ázerbajdžánu na „protiútok“ je tedy jednoduchou hrou na vinu.

Turecko bojuje bok po boku s Ázerbájdžánem a rekrutuje zahraniční teroristické bojovníky z těch částí Sýrie, které jsou pod kontrolou tureckých vojsk. V konfliktu je velmi očividné turecko-ázerbájdžánské spojenectví.

Dne 27. září provedly dvě vojenská letadla Turecka a Ázerbájdžánu nejméně 6 letů přepravujících vojenský náklad. 4 lety provedl turecký Airbus A400M-180 a 2 lety ázerbájdžánský IL-76TD. Letadlo IL-76TD-90VD ázerbájdžánské společnosti Silk Way navíc uskutečnilo let mezi Tureckem, Izraelem a Ázerbájdžánem.

Maximalistické postavení Ázerbájdžánu a jeho záměr vyřešit konflikt vojensky je odsouzeno k neúspěchu. Vedení Ázerbájdžánu nese plnou odpovědnost za důsledky jejich vojenského dobrodružství.

Arménie důrazně odsuzuje ázerbájdžánské porušení třístranných dohod o zavedení a o konsolidaci režimu příměří z let 1994–1995, jenž nejsou nijak časově omezeny, a jsou přijaté Ázerbajdžánem v rámci mírového procesu ohledně nepoužití síly v NK .

Arménie, jakožto garant bezpečnosti Arcachu, přijme veškerá nezbytná opatření k ochraně obyvatel Náhorního Karabachu a k úměrné reakci na agresi. Arménie je připravena úzce spolupracovat se spolupředsedy Minské skupiny OBSE na obnově a zachování regionálního míru a bezpečnosti.

Prohlášení MZV Arménie k ázerbájdžánské agresi vůči Arcachu(28.9.2020)

Od 28. září pokračuje rozsáhlá ázerbájdžánská agrese proti Arcachu.

Prohlášení mezinárodního společenství, včetně spolupředsedů Minské skupiny OBSE a jejich států ohledně eskalace situace podél linie kontaktu mezi Arcachem a Ázerbájdžánem, jednoznačně ukazují, že mezinárodní společenství odsuzuje použití síly a podkopávání regionálního míru a bezpečnosti.

Přestože, čelí této jednotné pozici mezinárodního společenství, ázerbájdžánská strana se uchyluje k šíření zjevných lží a křivým obviněním vůči arménské straně, kterou obviňuje z podněcování nenávisti.

Jsou známy nesporné skutečnosti, jež dokazují, že tuto agresi inicioval Ázerbájdžán. Ázerbájdžán léta bez přestání porušuje trojstranné a časově neomezené dohody o zavedení režimu příměří z let 1994–1995, a taktéž odmítá návrhy spolupředsednictví Minské skupiny OBSE na zavedení vyšetřovacích mechanismů porušování příměří a posílení jeho monitorování, čímž si zachovává možnosti použití síly a „hry viny“. Příkladem je skutečnost, že Ázerbájdžán 25. září zamítl žádost osobního zástupce úřadujícího předsedy OBSE o sledování kontaktní linie, což jasně odhaluje cíle Ázerbájdžánu krýt své plány na rozpoutání války.

Současná agrese Ázerbájdžánu proti Arcachu má dva znaky:

Ázerbájdžán veřejně na prezidentské úrovni odsoudil mírový proces a vyřkl za cíl vyřešit konflikt v Náhorním Karabachu zahájením plnohodnotné války.

Za druhé, Ázerbájdžán za tímto účelem dostává od Turecka rozsáhlou vojensko-politickou podporu.

Turecko výrazně podporuje Ázerbájdžán v kontextu tohoto konfliktu od 90. let, kdy uvalilo pozemní blokádu na Arménii. Podpora Ázerbájdžánu Tureckem v této agresi, a v přípravě na tuto agresi však prošla kvalitativními změnami a vyznačuje se přímou přítomností na místě.

Turečtí vojenští experti bojují bok po boku s Ázerbájdžánem, který používá turecké zbraně, včetně bezpilotních prostředků a válečných letadel. Podle důvěryhodných zdrojů Turecko rekrutuje a přepravuje zahraniční teroristické bojovníky do Ázerbájdžánu. Turecko rovněž poskytuje Ázerbájdžánu plnou politickou a propagandistickou podporu na nejvyšší úrovni svého vedení.

Situace na místě jasně naznačuje, že obyvatelé Arcachu bojují proti turecko-ázerbájdžánskému spojenectví. Turecko, které před stoletím vyhladilo arménský lid v jeho historické vlasti, a dosud tento zločin ospravedlňuje, nyní podporuje Ázerbájdžán všemi možnými prostředky k provádění stejných genocidních činů na jižním Kavkaze. Tato genocidní turecko-ázerbájdžánská aliance je vážnou hrozbou pro obyvatele regionu.

Arménie a Arcach jsou pevně odhodláni odrazit svými veškerými kapacitami záměr této aliance a zneškodnit jej. Toto silné odhodlání arménských stran nemá jinou možnost, protože představuje nezlomnou vůli arménského lidu žít ve svojí historické vlasti.

Arménie si je naprosto jistá, že Ázerbájdžán selže, a že tak bude nucen vzdát se svého záměru vyřešit konflikt vojenskými prostředky a zahájit jednání s obyvateli Arcachu nikoli prostřednictvím dělostřeleckých napadení, ale u jednacího stolu.

25 komentářů :

 1. Turecko informovalo o své připravenosti podpořit Ázerbájdžán na bojišti

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020092912588016-turecko-informovalo-o-sve-pripravenosti-podporit-azerbajdzan-na-bojisti/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Proč sem dáváte Sputnik? Vždyť to je úplně všude.

   Vymazat
 2. Turecko nyní vede faktické války o dobytí (opětovné získání?) V Iráku, Sýrii, Libyi a Jemenu. https://news.antiwar.com/2020/06/19/iraqi-kurdistan-may-become-a-proxy-battle-for-uae-and-turkey/
  https://ac24.cz/en/-/armensky-velvyslanec-sdelil-ze-turecko-do-nahorniho-karabachu-presunulo-vojaky-ze-syrie?redirect=%2Fen%2Fweb%2Fac24%2Fuvod

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13:14
   Co potom dělá chrabré rusko,jen nečine čumí a prodává dál zbraně Turecku. Putin je opravdu " velký " politik, rusko je dnes jen pro smích.

   Vymazat
  2. 14:40
   Chrabré Rusko zatím vyjednává synku, víc nemůže. Zatím se bojuje na území Azerbajdžanu které roky okupuje Armenie, nebojuje se na území Náhorního Karabachu ani na území Armenie. Předpokládám že zeměpis jste se ve škole učil.

   Vymazat
  3. 14:40
   Co to blábolíte? On je Putin nějaký globální Ježíš, který má bleskově zachraňovat celý svět? Zaprvé víte kulové o tom, co dělá a určitě nesedí s rukama v klíně, zadruhé pokud vím, tak na globálního Ježíše si nyní hraje EVROPA a chce zachránit minimálně Afriku! Nemluvě o tom, jak má plnou hubu demokracie a hovnot.. pardon hodnot. Takže kde je EU, proč nezasahuje proti Turecku vojensky, proč nejedná o míru, proč neprosazuje sankce proti Turecku, proč aktivně nepomáhá napadeným zemím včetně Řecka, kde jsou všichni ti Ježíšové, co melou bláboly o zeleném údělu a právech a menšinách a diktátorech v Bělorusku? Diktátoři žijí pouze v Bělorusku?

   Vymazat
  4. 14:40 Rusko jen tak nečumí, je to moc blízko jejich hranic a bývalí sojůzníci, ale prodej zbraní je celkem ziskovým zbožím, nemyslíte? Když se tak trápí s tom vývojem... to taky není zadarmo. Tento rok jen 50 miliard ($), ale i to potěší.

   Vymazat
  5. 14:40 to ty jsi tady za žertéře

   Vymazat
 3. Va svém komentáři Anonymní29. září 2020 9:52 nemusím měnit ani slovo. Jen doplním několik věcí:
  1. Pašinjan se dostal k moci barevnou revolucí – Pašinjan považuje za své priority upevňování vztahů s Evropskou unií a bezvízový režim s unijními státy.
  2. Gruzie včera vydala prohlášení, že nikomu (sc. Rusku) nedovolí přepravu přes své území v souvislosti s touto válko (Russkaja Vesna), rménie s Ruskem nesousedí.
  3. Gruzínští křesťané jsou úplně jiní než arménští: první jsou gruzínští východní ortodoxní, druzí arménští orientální ortodoxní, t. j. arménští pravoslavní nemají podporu nikde jinde ve světě. Stejně tak po linii občanské a vojenské nemá Arménie podporu nikde jinde ve světě (kromě emigrantů).
  4. Tato válka a připravovaná druhá arménská genocida je pěkným příkladem ovoce barevných revolucí v postsovětských republikách a touze po falešné hvězdičce EU a Západu. Za tuto strašlivou vinu přijde nevyhnutelně strašlivý trest. Bude to děsivé memento i pro všechny české "řeporyjské sv.ně".

  OdpovědětVymazat
 4. No hlavně ať se k tomu nevyjadřuje naše ministerstvo zahraničí bez konsultace s Bruselem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ministr Petříček hledá na mapě Náhorní Karabach a nemůže najít.

   Vymazat
 5. Proč je Karabach sporným? Kdo tam žije- obě národnosti? Pokud ano tak dlouho dokázali žít v míru..JE tam nějaká strategická surovina? NA mapě je jakoby odloučená část Azerbajdžánu u Turecka s Nachičevanem. Zajímavé je že se do toho nevměšuje Írán, který s nima má hranici a je muslimskou zemí. Snad tam zvítězí zdravý rozum.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V těchto praštěných enklávách, 14.29 které se umí od nepaměti jenom haštěřit a rvát - zdravý rozum? Tam byl klid, řád a pořádek jen když byly součástí SSSR - sami prostě normálně žít neumí. Co je zdravý rozum? Stačil by jeden Čingischán - a klid by nastal možná během dvou dnů. Tihle omezenci potřebují nad sebou knutu a diktátory -jinak se navzájem vyvraždí. A proč? To oni neví.Ani je to nezajímá.

   Vymazat
  2. 14:29 žije tam 95% Arménů, kteří odtamtud vykopali Azery. Předtím to bylo naopak. Arméni okupují nejen NK, ale i Lačinský koridor. De iure to tedy vše patří Ázerbájdžánu. Ovšem oficiálně ani Arménie není správcem území NK. Po zmrazení konfliktu se vytvořila republika Arcech, něco jako Donbas. Nikdo ji neuznal. Ale je fakt, že od roku 1994 tam obyvatelé žili poměrně poklidně. Konflikt je dědictvím 1.svetove války a destrukce Osmanské říše. Tehdy proti sobě stala Británie a Turecko, ale radoval se ten třetí v pozadí. SSSR. Rusové oba kavkazské kohouty od sebe roztrhli na dlouhých 65 let. Jen co se Sovětský svaz trochu zatřásl v základech, byli v sobě zas. Dnes i tehdy v tom byly spory o území, dnes kvůli energovodům ještě lukrativnější.

   Vymazat
 6. Co si Arméni uvařili, ať si také sežerou, byla to jejich svobodná volba a sametová revoluce. Uvidíme jak si poradí američtí poradci v arménské armádě, zatím nic moc. Tím nechci stranit Azerbajdžanu, tam zase řádí 27 let Alievův klan, déle jak Lukašenko.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alijevuv klan, tj. otec a syn, prozatím bez ducha svatého, di zas tak strašně nevedli. Vzhledem k ostatním svazovým republikám. Nazarbajev, Alijev využili bohatství Kaspiku pro své země. Nechci tvrdit, že se z Kazachstánu a Ázerbájdžánu staly další Emiráty, ale mohli dopadnout hůř.

   Také nechci tvrdit, že Arméni jsou svatí, ale zatím se objevuje z ázerbájdžánské strany tohle a to by armáda dělat neměla, i když to je armáda lidí Kavkazu. Můžou se těšit, že jim to Arméni vrátí, jsou podobného ražení.

   Zajímalo by mě, co na to Írán? Ještě jsem se tomu nevěnoval. Ale předpokládám, že vzhledem na důvody vzniku války bude stranit Ázerbájdžánu. A pochybuju, že se jim tam líbí Turci.

   Vymazat
  2. Arméni a Turci si odedávna nevěří... jako obchodníci se snažili druh drja napálit, okrást, a eliminovat. Turci v tom jsou zatím, bohužel, ti úspěšnější.
   Arméni by se měli poučit od obchodních a podnikatelských konkurentů - a rozmístit samostatné početné diaspory po celém světě... a dokázat pro ně získat srovnatelný vliv... Jinak Arménie nikdy nedosáhne nedotknutelnosti Izraele.

   Vymazat
 7. Kdo zastaví rozpínavost islámu a jeho pokus o světovládu? Peklo lze zastavit peklem. Pakistán-atomovky-světový průser!

  OdpovědětVymazat
 8. Na takových konfliktech se ukazuje, jakou sílu představovalo být ve společném svazu států v SSSR. Kolik bylo tehdy zachráněno životů, které by jinak vyhasly při konfliktech, jako je tento.

  OdpovědětVymazat
 9. Turecko je ideální kamarád ve zbrani. Začalo to už na Kypru a jde to dál do kopru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já bych řekl, že pro nás to začalo nejpozději 29. 8. 1526... Ano, u Moháče.

   Vymazat
 10. 17:18 Trochu mimo co.

  Máte pravdu, kolik životu zachránili a kolik tisíců životů stálá okupace pobaltských státu a dalších území, které si soveti vojensky přivlastnili.Tenhle konfflk nestojí za řeč, jen takové kočkovani.

  OdpovědětVymazat
 11. Když tak čtu ten článek, co takhle dát k dispozici i prohlášení Alijeva? Určitě tam má něco podobného: Arméni začali válku a okupují ázerbájdžánské území...

  Je celkem zajímavé, odsledovat strany jednotlivých konfliktů.
  1988: NK + Arménská SSR proti Ázerbájdžánská SSR + SSSR.
  1991: NK + Arménie (vojenská podpora Řecko, Rusko)
  proti Ázerbájdžán + Turecko + mudžahedíni z Čečny a Afghánistánu (vojenská podpora Izrael, Ukrajina, Pákistán a ... Rusko).
  Ázerbájdžán dostal na prdel.

  Bohužel pochybuju, že by se podařilo něco jako NKAO za Sovětů.

  OdpovědětVymazat
 12. Je to na hrbu OBSE která to měla řešit už v roce 1996 a zametla to pod koberec.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.