Reklama

středa 16. září 2020

Regionální volby v Rusku ve stínu Navalného nebo spíše Navalný ve stínu ruských regionálních voleb. KONEČNÁ VERZE!!!!

-vlkp-
S dnešním článkem mám mimořádný pech. Dvakrát, vlivem mojí vlastní nepozornosti mi unikl dříve než byl definitivně dokončený, takže až nyní, na potřetí vám jej předkládám jako definitivně hotový. Beru tuhle nemilou příhodu jako další pokyn z hůry, abych už toho datlování nechal a věnoval se něčemu úplně jinému. Ale dneska ještě ne.Musím vám totiž dodat kompletní text o ruských regionálních volbách.
Kdykoliv jsou v Rusku nějaké volby, mají to naše sdělovala snadné. Automaticky už předem píší o podvodech a manipulacích, vládnoucí věrchušky. Když se ovšem stane, jako před dvěma roky na dálné Sibiři, že se například gubernátorem stane příslušník opozičního tábora, okamžitě se vytasí s verzí – i přes veškeré snahy režimu se nedali občané zastrašit a hlasovali proti Putinovi. Hlas dali demokracii, odmítli despocii a putinovský styl.  Vedle toho přidají pár tajemných náznaků, že se probouzejí ruské prodemokratické – rozuměj prozápadní síly. Ačkoliv... no na to ačkoliv si ještě trochu počkejte.

Zatím začnu konstatováním, že ještě nikdy v minulosti se o nějakých ruských volbách v tuzemsku i blízkém zahraničí nepsalo tak málo, jako před třídenním hlasováním ve 41 z 85 regionů Ruské federace. Kde se volili jednak gubernátoři, ale také místní zastupitelstva různých stupňů. Mlčeli a mlčí i tradiční kremlobijci - Míra Karas, Libor Dvořák, o ostatních typu Šír, Svoboda, Votápek nemluvě. A co mne překvapilo vůbec nejvíce je nulový informační výstup o jejich výsledcích. Informace z Ruska a o Rusku se týkají výhradně aféry s Navalným a pak vztahu téhle země k Bělorusku. Ostatní jako by neexistovalo. Včetně voleb!!!

Jen sem tam těsně před jejich startem se trochu naznačovalo, že aféra s „otráveným“ Navalným by mohla… Zkrátka, že Navalného stín jaksi cosi způsobí minimálně na ruské vnitropolitické šachovnici, protože on je tím, koho se Putin osobně a jeho režim obecně bojí.

Je to tak? Skutečně se odehrávalo tohle hlasování ve stínu Navalného nebo se naopak ve světle reálných výsledků dostal reálně Navalný do politického stínu volebních čísel?

Tohle mne mimořádně zajímalo. Už proto, že v minulém týdnu mi kolega Intibo, který moderuje relaci Trikolora na Slobodném vysielači a má tu i svou vlastní s názvem Okénko, v soukromé výměně poslal videa, která natáčel sám guru protiputinovské opozice v několika sibiřských městech, kde na předvolebním tripu vyzýval tamní voliče, aby se postavili zkorumpovanému Jednotnému Rusku a volili tzv. smart – chytře. Tedy, že nedají hlas kandidátovi/straně svého srdce nýbrž tomu z opozičních kandidátů, kdo má největší šance na dobrý výsledek. Bez ohledu na jeho politickou orientaci a příslušnost. Není to poprvé, co s touto taktikou přišel. Když ji použil naposled vydělali na ní velice Zjuganovovi komunisté, zejména v Moskvě…. Inu skvělý výsledek z pohledu prozápadních sil v Rusku!

Ovšem Navalný ví, že kráčí po správné cestě…. Ale Intibo mi ta videa nalinkoval z jiného důvodu. Vysvětlují prý, proč se onen útok či „útok“na Navalného v Tomsku vůbec odehrál – prý aby tamní volby nebyly v jeho režii! A že to za tím incidentem klidně mohli stát místní vysokoblahorodí, kterým, a to potvrzuji, ona Navalného videoexhibice jistě šla hodně proti srsti protože popisovala jejich přehmaty a korupci. Odmítl jsem Intibovu teorii o Navalného nějakém masovém vlivu, s poukazem na obecně nízkou popularitu, držící se kolem 2% (podle výzkumů opozičního centra Levada) . Ale přirozeně, že mne zajímalo, do jaké míry má pravdu Intibo, či já. Volby na to daly rychlou odpověď.

Velkým markantem tohoto hlasování bylo jeho roztažení do tří dnů. Kvůli koronavirové krizi. Některé ze stran, jenž nyní v hlasování propadly, okamžitě označily tuto technickou záležitost za příčinu jejich neúspěchu. Prý umožňovala větší falšování výsledků a na druhou stranu vyžadovala daleko větší objem peněz pro zajištění zájmů jejich kandidátky než starý formát. Není mi jasné jak peníze ovlivní nebo neovlivní volby a jejich výsledek, jestliže se volí v jednom dni nebo ve třech. A falšování výsledků? Na to nejsem odborník. Ale vycházím z toho, že existuje jistě všude nějaká volební komise, která pečlivě dbá na neporušenost pečetí volebních uren. To snad není tak těžké ohlídat ve dvou po sobě následujících nocích. Ta změna navíc byla uzákoněna dávno před termínem hlasování a všichni o ní věděli. Viz článek už zmíněného Libora Dvořáka na portálu Českého rozhlasu:
Nově způsob voleb v Rusku bude méně přehledný, kontrolovatelný a transparentní
dovolím si citovat:
Podle některých ruských liberálních analytiků je důvod pro zásadní proměnu ruského volebního zákonodárství nikoli koncepční či zdravotně bezpečnostní, ale zcela konkrétní a rovněž vynucený.

Jsou to profurgalovské bouře v Chabarovsku a vůbec na celém ruském Dálném východě, které naznačují, že stále nespokojenější národ by napříště nemusel být ovladatelný tak snadno, jako byl doposud, a že právě v regionech by strana moci Jednotné Rusko mohla stále častěji volby prohrávat.

Kritici této zákonodárné změny upozorňují hlavně na fakt, že několikadenní volební proces je méně přehledný, kontrolovatelný a transparentní než ten dosavadní. Oč jde patrně především.

Inu, jak už jste četli v úvodu Dvořák dodržel tradiční schéma referování o ruských hlasováních – krok první, předvolební: stejně to bude podvod!

Že je tu nějaký koronavirus? Nebo, že v zemi jako je Rusko, zejména na Sibiři řídce osídlené, kde vzdálenost 100 km znamená sousedy přes plot? Že tedy 3 hlasovací dny mají smysl? Nezajímá! Přece podle některých ruských liberálních analytiků….

A ještě ty profurgalovské bouře v Chabarovsku – to byl onen sibiřský region, kde minule Jednotné Rusko prohrálo a nezískalo gubernátorský, který připadl opozici. Aby se po nějakém čase ukázalo, že gubernátor Furgalo je pěkný ptáček, zapletený dlouhodobě s místní mafií a mající snad dokonce prsty v nějaké vraždě. Takže si pro něj přišla policie a zatkla ho. A lidé šli do ulic za Furgala,  a že prý je to kremelský putinovský komplot. A také útok na zástupce opozice, v podtextu té liberálně demokratické. Nikdo se už nás neobtěžoval s informací, že Furgalo neměl s Navalným a spol. ani minimum společného, protože je členem strany bigotního ruského extremisty Vladimíra Žirinovského! Hlavní je, že se stavěl proti centrální Moskvě a tím proti ruskému prezidentovi. Už tím je demokrat. A klidně i liberální…. To jsou ale konce!

Nicméně je fakt, že zejména volby v sibiřských regionech se hodně řešily a že zde ani ne tak Putin, nýbrž jeho místní Jednotné Rusko tu nejsou úplně, či vůbec za rytíře na bílých koních. Do Moskvy daleko. A Moskva je zde chápána spíše jako parazit tyjící z tvrdé práce místních ve složitých přírodních podmínkách, inkasující zisky z těžby surovin, ale regionům málo vracející. Informačně velmi hodnotný text na toto téma otiskla například moskevská Pravda.

Mimo jiné tam stojí, že bohatství a s ním i prosperita se týká jen 13-ti šťastných regionů. Netvrdí to nikdo menší než Igor Melamed, generální ředitel Mezinárodního centra pro regionální rozvoj.
Velkým problémem je, že 60, nebo dokonce 70% ruských regionů nemá konkurenční výhody. Prostě nemají příležitosti nebo dokonce pro úspěšný rozvoj. V textu jsou uváděny příklady, kdy z regionů je vše odváděno do center - Moskvy a Petrohradu, protože regionální podniky jsou začleněny do gigantických koncernů, jenž mají centrály v obou ruských metropolích. Daně tedy zůstávají v centru a nevrací se zpět.

Tolik základní citace.

Rusisté mezi vámi si jistě přečtou celý text a získají detailní obraz o tom, jak byly před volbami nastaveny výhybky a proč. 

Jednotné Rusko si, zejména na Sibiři, nemohlo být jisto výsledky. Problémy, z našeho pohledu gigantické, tu jsou denní realitou. A do toho ještě Navalný a jeho křížové tažení proti korupci v sibiřských centrech a pak ta otrava….. Plus těžká palba zahraničních/českých medií o tom, jak Rusko a Rusové už mají plné zuby toho mocí a vražděním posedlého cara Putina. Takže jak to nakonec dopadlo?

Začněme tím nejdůležitějším – předběžnými výsledky gubernátorských voleb. Červený graf je volební účast, modrý počet získaných hlasů vítěze z odevzdaných hlasů.
Rezultát je jednoznačný – všichni kandidáti na gubernátory za Jednotné Rusko přesvědčivě získali úřad a to hned v prvním kole!!!!

A volby do zastupitelstev? Od gubernátorských se liší, ale ne příliš. Navalného formace a jeho „chytrá volba“ jakž takž zafungovala jen ve dvou případech – v Tomsku a Krasnojarsku. V Tomsku Jednotné Rusko ztratilo většinu v městské radě – ze 27 mís nyní drží „jen“ 11. Navalného lidé pak získali „hrdé“ dva mandáty!

Abych byl konkrétní, jak to v Tomsku spočítali:

Jednotné Rusko (24,33%), Komunistická strana Ruské federace (17,58%) a Žirinovského Liberálně demokratická strana (15 , 13%). To je tedy prozápadní liberálně demokratická orientace jako hrom!!! Putina ohrožují komunisté a ruští nacionalisté… Kdyby se na celoruské úrovni někdo z nich, místo Putina, stal držitelem výkonné moci, považoval by to Západ za výhru? Už to vidím!

Krasnojarsku to má býti nějak podobně.

Jinak? Jinak Jednotné Rusko!

Ještě někdo hodlá tvrdit, že Moskva a Putin stáli o to odstranit Navalného ze scény, protože má reálný politický vliv a představuje pro ně hrozbu? Mimochodem – právě čtu, že Navalný se chystá vrátit do Ruska a tamní politiky…..

Dal jsem si ruskými zdroji práci, abych vnikl alespoň trošku pod povrch a hledal nějaké dosud neznámé a neprezentované podstatné skutečnosti nebo specialitu těchto voleb.

Znovu platilo, že kdo hledá – najde!

Může být, že tohle hlasování zrodilo určitý nový fenomen na ruské politické scéně. Dosud neznámý, ale s politickým potenciálem do budoucna. Jde o čerstvě vzniklou stranu Noví lidé! Nemyslím, že jste o ní slyšeli. Nikoliv Navalný, Titov, nebo nějací pohrobci věčného volebního lůzra Borise Němcova, nýbrž jacísi Noví lidé! Na první pokus, po ani ne 6 měsících úřední existence, dokázali bezpečně překonat 5% uzavírací klauzuli ve všech 4 guberniích, kde kandidovali – Rjazani, Kostromě, Kaluze a Novosibirsku. Tedy na ruských periferiích a venkově!

Kde se Noví lidé vzali, co představují a kdo jsou?

se o nich jen málo. Například to, že ji založil majitel ruské společnosti Faberlic Alexej Nechajev. Dále pak to, že sestavovali velmi pečlivě kandidátky. A důsledně se vyhýbali „osvědčeným“ opozičně politickým figurám. Vsadili na kandidáty bez politické minulosti, ale s čistým osobním štítem a řekněme místní známostí a významem. Zkrátka – našli nové persony, jež se v minulosti ničím neušpinily a proto se jim vzhledem k tomu, že existovaly protestní nálady a oni nabídly nové tváře, podařilo získat takové vysoké procento. Podle charakteristik má jít o formaci pro tzv. městského voliče. S několika nosnými tématy – boj proti korupci, ale také ekologie by hrála důležitou roli.

Strana městského voliče uspěla v okrajových guberniích? Ano, tohle se dá rozvinout, na tom lze stavět na celoruské úrovni v budoucnu. Nikoliv na Navalném a podobných.

Jsou tu ovšem ještě další zajímavosti. Jednou z nich nepochybně reprezentuje fakt, že dokonce takový britský The Independent psal o vyhlídkách Nových lidí předem!!!!

Jak o nich věděl? Má opravdu o tolik lepší zpravodaje než je kremlobijec Míra Karas z ČT a podobní další čeští korespondenti v Moskvě, kteří přece vždycky mají prst na tepu ruských událostí, zejména v opozičním táboře? A tady nic? Nulová informovanost?

Přidám ještě další zajímavost kolem Nových lidí. Tradiční opozičník Titov se svou formací Strana růstu dopadl i těchto volbách jako vždycky. Tedy nula od nuly pošla. Stěžoval si na zoufalý nedostatek peněz. Opravdu bez těch se nemá lézt nejen do hospody, ale ani do politiky. A přece ruské zdroje píší , že …
…celý Novosibirsk byl pokryt reklamou pro Nové lidi,….. Předchozí měsíc byla strana aktivně propagována různými telegramovými kanály, jejichž služby v takových případech také stojí peníze….Shrnuto, politologové vysvětlují úspěch strany s největší pravděpodobností velmi velkým rozpočtem na reklamu.
Český a zdá se, že ani světový mainstream, až na The Independent, dosud Nové lidi nezaregistroval. Se zájmem budu sledovat, kdy se tak stane, začne Nové lidi adorovat a především, jak se tahle zbrusu nové politická formace začne vyvíjet v prostředí ruské reálpolitiky. Nepochybně stejně interesantní mohou být informace i zdá se – velkorysém finančním pokrytí tohoto politického projektu. Nehodlám nic naznačovat či konspirovat o zahraničních vlivech a dárcích. Klidně za tím může stát jeden či několik ruských Babišů, či Vítků Bártů, kteří… (doplňte si pro jistotu sami).

Klasickému prefabrikovanému zpravodajství o Rusku jako říši všeho zla nezbývá, po, v podstatě volebním triumfu Putinova Jednotného Ruska, než vytáhnout kapesníky a prefebrikovanou verzi o podvodných a nesvobodných volbách. Když zamlčí úspěch Nových lidí, - bude pro bezmozkového, o fakta se nezajímavého informačního konzumenta hlavního proudu opět uvěřitelná. Nicméně fenomen Nových lidí to jaksi zásadně narušuje. Ale oni už si nějak poradí. Ve smyslu verze 2 - i přes snahy kremelského režimu falšovat se lidé nedali zastrašit a Noví lidé dokázali… Moc se na to těším!

Popsal jsem základní faktické markanty místních voleb v Rusku. Je jasné, že Putin, po velkém výsledku v referendu o nové ústavě, má další důvod k oslavám. Drží jasný důkaz, že jeho politika i on osobně stojí na pevném voličském fundamentu. Zbývá tedy řešit otázku — jak je možné, že Rusko za ním tak stojí, kde bere voličskou základnu, o které si západní politici mohou nechat jen snít?

Ano, je zde jednoduché vysvětlení, tak často minimálně podprahově používané v západních/českých sdělovadlech – to víte, polo či zcela negramotný věčně opilý ruský mužik se vždycky klaněl věrchušce a má to prostě v genech – volit cara gosudara a sám nemyslet. A když mu ještě někdo dá před hlasováním stakan vodky… nebo v jiné verzi. v Rusku je všechno podvod! I ten mužik!

Jenže je to doopravdy takhle jednoduché? Je onen hypotetický ruský mužik, méně gramotný a více propadlý alkoholu a drogám, než voliči ze stále širšího a širšího lumpenproletariátu chudinských čtvrtí amerických a britských měst? Nebo je příčinou onoho putinovského volebního fundamentu přeci jen něco jiného? I tohle jsem si pečlivou rešerší ruských zdrojů pro tento článek odpracoval!

Velmi se mi v tomto ohledu zamlouvá rozbor voleb a příčin opětného vítězství Jednotného Ruska, s kterým přišel tradiční deník Izvěstie. Dovolím si i tentokrát pár věcí ocitovat. Podotýkám, že původní článek byl psán PŘED konečným výsledkem voleb!!!!
Odborníci vysvětlují porážku opozice nedostatkem motivace, irelevantností protestní agendy během pandemie a touhou po stabilitě.

– Nejprve zmiňme, že velmi efektivně zapracoval efektivní volební marketingový stroj pro Jednotné Rusko.

Druhý faktor souvisí s touhou po stabilitě. Vládnoucí strana představuje pro obyčejné lidi podporu prezidenta a vlády. Vladimir Putin a Michail Mišustin mají velmi vysoké obecné hodnocení a hlasování pro Jednotné Rusko je vnímáno jako demonstrace podpory jak vládě, tak prezidentovi, “vysvětlil Izvestijím generální ředitel VTsIOM Valery Fedorov.

Třetí faktor podle něj souvisí s obnovou v sboru gubernátorů. Většina prozatímních držitelů této funkce jsou nové osobnost. Jedná se o zástupce jiné generace, kteří se nebojí komunikovat s voliči, prokazují otevřenost a dobře ovládají základní komunikační nástroje.

„Jednotné Rusko“ je velmi sebevědomé a podle mých předpovědí získá většinu hlasů. Proč přetrvává jeho politická dominance? Byla a zůstává stranou skutků. Systematicky a účinně pomáhala občanům během pandemie, zejména pomocí podpůrného centra a dobrovolnické činnosti. Nakonec přišla s řadou iniciativ v sociální oblasti, podrobně je rozpracovala ve spolupráci s vládou a dosáhla jejich přijetí, “vysvětlil Izvestii šéf APEC Dmitrij Orlov.

Podle něj strana, na rozdíl od opozice, provádí neustálou vnitřní obnovu. Je to ona, kdo vytvoří obnovenou koalici, která by se po parlamentních volbách v roce 2021 měla stát sociální základnou moci.

Opozice ztratila během pandemie svůj význam, protože lidé čekali na skutečnou pomoc, nikoli na kritiku úřadů, věří Konstantin Kostin, šéf Fondu pro rozvoj občanské společnosti.
Zajímavý je i názor na to, proč kandidát Jednotného Ruska bezpečně a už v prvním kole získal gubernátorský post v Irkutsku, kde si opozice dělala největší naděje, že by mohla Putinovu stranu zbavit mandátu, tak jako se jí to minule podařilo v Chabarovsku.
Hlavní důvod absence druhého kola v Irkutské oblasti je jednoduchý – neexistuje motivace pro vítězství komunistické strany a neúspěch v konečné mobilizaci „komunistického“ voliče. Kobzevovi /JR/se podařilo přivést vlastní voliče, ale Ščapov /KSRF/ je neuměl zmobilizovat, zdůraznil expert.

Nemám s Ruskem žádnou vlastní zkušenost. Ale výše citovaná vysvětlení mi přijdou logická. Rusko si liberalismus západního ražení velmi brutálně, na vlastní kůži, zkusilo pod Jelcinem, Čubajsem a Němcovem v 90-tých létech. Výsledkem byl státní bankrot, rozpadající se země, dvě čečenské války, oslabená a rozervaná země, zbídačené obyvatelstvo. To si tyhle doby pamatuje stejně důkladně jako Němci svou hyperinflaci po první světové válce. A vzalo si z těch 90-tých stejné poučení jako Německo ohledně přísného hlídání stability své měny.

Putin pro naprostou většinu ruských voličů pořád představuje nápravu poměrů, stabilitu, rád a funkční stát. Jak je v textu Izvěstií také napsáno – protest není program. Míňen je protest proti vládě. Ten uspěl jedině tam, kde za ním stály nezkrarikované nové tváře z Nových lidí. Žádný Navalný a podobní!

Pokud Putin a lidé kolem požívají pověsti těch, co Rusko z rozvratu vytáhli a vytahují vzhůru a starají se o jeho znovuobnovu a posílení, může západní mainstream a jeho ruští protagonisté tvrdit a konat co chtějí, ale ve volbách jsou bez šancí.

Zcela jednoznačně lze konstatovat, že tyhle volby rozhodně neproběhly ve stínu Navalného ani jeho incidentu, nýbrž, že naopak do pomyslného politického přítmí dostaly právě miláčka západních medií a politiků, momentálně pobývajícího na berlínské klinice Charitéé. Opět se, na rozdíl od nově vzniklého politického seskupení Noví lidé ukázala v plné nahotě jeho absolutní číselná bezvýznamnost! Proto ho nařídil Putin otrávit. A navíc novičokem. Takovou hrůzu mu naháněla Navalného reálná a zcela na číslech čerstvě ověřitelná bezvýznamnost!

Tak to bychom měli. Konečně je článek celý! Ale jedno mi stále vrtá hlavou – proč všechna sdělovadla o těhle volbách důsledně mlčela a mlčí????

53 komentářů :

 1. Na webových stránkách https://votesmart.appspot.com/ se mohl kdokoliv z ruských občanů zaregistrovat a od Navalného týmu dostal před volbami jméno kandidáta kterého má volit ve svém volebním okrsku aby nevyhrálo Jednotné Rusko.Rovněž po registraci se mohl stát nezávislým pozorovatelem na volbách.
  Zkrátka ani tento trik "chytrého" Navalného nevyšel a proto ze strany našich novinářů nebyl zájem přiznat Navalného neúspěch. I v Chabarovsku byl zvolen nástupce zadrženého
  gubernátora Furgala v prvním kole.
  Všechny volební místnosti v RF může volič sledovat nepřetržitě online po celou dobu voleb.
  Mohl je sledovat online i Karas, Libor Dvořák, Šír, Svoboda, Votápek a další kovaní rusobijci, možná i sledovali a ještě jsou v šoku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak. Kdyby o volbách měli nějak více psát, vyšel by jim naprostý kolaps Navalného a jeho party. A tak se předem zmínili o nadějích na úspěch opozice a tím raději skončili. Jak prosté, Watsone! TOTO

   Smazat
 2. Velmi rád jsem si přečetl vcelku podrobný článek o volbách v Rusku . Tak doufám ,že západní čili fašistická demokracie má v Rusku útrum. Komunisté jsou vcelku v závěsu a to také spokojeně kvituji v tom smyslu ,že by byla velká škoda promarnit velký úspěch komunistů v II. světové válce.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. "Západní čili fašistická demokracie" ?- To je co, prosím? Ona je nějaká východní čili "nefašistická" demokracie? A kde?
   Proboha a proč spojujete komunisty s výsledky 2. sv. války?

   Smazat
  2. Komunisté s výsledkem 2WW přímo souvisí. Byli v prvních řadách jak v SSSR, tak i u nás, spousta jich padlo a proto jejich popularita po 2WW v celém světě výrazně narostla. Protože ale význam 2WW v mínění lidí poněkud ustupuje, toto spojení je dnes stále méně účinné. Rusko je v tomto asi vyjímečné, mj. i proto, že své vítězství nepřekrývají pseudoproblémy typu vyhnání Němců nebo osvobození Prahy vlasovci. Oni se za to, že porazili nacisty, vůbec nestydí! TOTO

   Smazat
 3. Rusové jsou zcela marní. Neexistuje tam žádná skutečná opozice Putinismu, ta je programově ničena již v zárodcích. Významní, viditelní opozičníci jako třeba Kasparov jsou nakonec donuceni emigrovat. "Opozice" v Dumě, Žirinovského náckové a bolševici ve skutečnosti nejsou žádnou opozicí, ale poctivě odkývou vše co navrhne Putin.

  V tomto rozpoložení Rusko už od roku 2008, do kterého těžilo z raketového růstu cen surovin, jediného významného exportního artiklu, stagnuje. A protože Putin plánuje vládnout až do smrti, čeká ho pozvolný úpadek.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kroutíš se jak žížala. Argumenty nikde, jen trapná reakce na fakty podložený článek. Vůbec jsi nepochopil. Jen předsudečná nenávist k Rusku. Ubohé, fakt ubohé.

   Smazat
  2. 12:52
   Pouze názor podložený argumenty. Berte nebo nechejte být. Nikdo vás k ničemu nenutí. Z vašeho agresivního výpadu bez sebemenší myšlenky či argumentu cítím velkou nejistotu a hlavně ubohost. Mějte se (pokud možno líp).

   Smazat
  3. Pro 12:36. Jistěže jsou Rusové úplně marní. Z našeho hlediska zcela jistě. Nerozdají svoji zemi a její bohatství "demokratickému" Západu. Ani přímo, ani prostřednictvím "opozice". Ne a nedají! Ba co víc. Oni jsou odhodláni ji bránit. A to za jakoukoliv cenu. My při posuzování Rusů (ale nejen jich. I Číňanů atd.) používáme svých měřítek. Jejich základem je nezřízený konzum. Lepší je ten, kdo má lepší auto (případně více lepších aut), kdo má honosnější vilu (ještě lépe více vil a alespoň jeden bejvák v Americe),... Začíná to už ve škole - vůdce může být blbec, ale rozhoduje kvalita mobilu, značkové oblečení, exotičtější dovolená s rodiči... Jak jsou prezentovány výsledky cenzů (sčítání lidu)? Kolik máme automatických praček, aut, myček na nádobí, počítačů na rodinu atd. Jsou to jistě významná data, ale my jsme si z nich udělali měřítko bohatství a co je ještě horší - měřítko štěstí. Ale "bohatý" neznamená jenom mít více peněz nebo hmotných statků obecně. Znamená to být spokojený. A podle výsledků voleb jsou Rusové spokojení s tím co mají a s tím jak se jejich životy mění k lepšímu. A nesedají na vějičku "hollywoodského" pozlátka. Ostatně mohou se přesvědčit jinde. Rusové mohu cestovat a podnikat, kde uznají za vhodné. Jejich vláda jim v ničem nebrání. jen u nás jsou jich tisíce. O nějaké masové emigraci jsem neslyšel. Na rozdíl od "bohatého" Pobaltí, e kterého emigrovala 1/3 obyvatel. Především mládeže. To samé Bělorusko, na které si brousí zuby Západ aktuálně. Je nějaká masová emigrace? Není. A Bělorusové také mají hranice otevřené. Takže si holt budete muset počkat. Hlavní aktuální eso "opozice" a Západu Navalnyj to nedotáhnul výše než ke 2%.

   Smazat
  4. Žádné argumenty, ani v dohledu. Kecy, předsudečná nenávist, pomluvy, vlhké sny otroka dobyvatelů planety. Opozice k Putinovi jsou místní komunisté a Žirinovský. Co naplat, že se v mnohých názorech s ním ztotožňují.
   Tvoje představa je asi, a to jen podle tvého zaměření předpokládám, nepodsouvám, aby "opravdová" opozice zničila a na drobné rozmělnila Ruskou federaci, aby ji podobně jako Jelcin vydala západním vydřiduchům k rabování. Líbilo by se ti to jako ruskému občanu? Mně ne. Vidím, jak jsme dopadli my, jak dopadli Slováci, o Jugoslávii ani nemluvím. Tak běž do háje s těmi svými povýšenými radobyzasvěcenými kecy.

   Smazat
  5. Anonyme 12,36
   To roztrpčení, deziluze a depka, které z tvého příspěvku čiší ....až by tě člověku bylo skoro líto:-) Ale není, protože to vše prýští z tvé nenávisti. Kombinace nenávisti vůči ruskému lidu a vymytého mozku. Takže ti to roztpčení přeju, užij si to!:-)

   Smazat
  6. Proč není pořádná opozice proti Putinovi?
   Je to jasné, konečně se ta po Gorbačovi a Jelcinu mají trochu lépe. V obchodech je zboží a je práce pro obyčejné lidi.
   To je ten úspěch Putina.

   Smazat
  7. Ano, Rusko skutečně bylo za Jelcina hodně závislé na exportu surovin, ale právě sankce, bůhví kolik už trvají let, je donutili stát se mnohem více soběstačnými. Měli také jako my v čudu průmysl, umocněno to bylo absolutním zavíráním mnohem větší části bývalých podniků. Jenže dokazují, že se postupně, ono to jinak ani nejde, dostávají ze závislosti na dovozu a produkují čím dál tím více svého zboží. Investice do výstavby nových velkých podniků. Začíná se pomalu zvedat zemědělství, ono to taky nejde hned. Mají vlastní procesor, který jim v nezbytném případě může pomoci udržet plnou nezávislost v digitálních technikách. Vytvořili na základě Linuxu vlastní variantu programového vybavení počítačů. Dokázali velkolepě spojit Krym s hlavním ruským územím a dokonale obejít Ukrajinu. Mají vyspělý zbrojní průmysl, výrobní letecké školy na světové úrovni, atd atd
   Kolik toho za třicet jeden rok dokázali naši "milovaní" politici?
   A hlavně mají politiky, kteří pracují mnohem více pro svůj stát, než naši politici. Proto volby dopadly jak dopadly.
   Jen tak mimochodem, kdyby se náhodou stal hlavně v dřívějších dobách například Žirinovský, pak by tady v Evropě bylo skutečně hodně "veselo".

   Smazat
  8. 12:36 Rusové jsou na svou vlast hrdi je to suverénní velmoc. Po tom jaké křeče předvádí západ určitě po něčem takovém netouží.

   Smazat
  9. Teda žasnu nad vaší informovaností. Kam na to chodíte? Trochu se o Rosko zajímám, občas tam zajedu, mám tam přátele. Asi je to druhé Rusko, v tom mém nic o čem píšete není. Autorovi článku se dá také něco vytknout, ale obecně v něm problém nevidím.

   Smazat
  10. 12:34 to víte, zdejší kremlouši jsou schopni tvrdit, že Rusové přistáli na Jupiteru a vyvinuli stroj času.
   Taky mám známé v Rusku a občas tam pobývám, ale ty pohádky co tady zdejší diskutéři publikují, jsem tam taky neviděl.
   Synovi našich obchodních partnerů jsem pomohl vybavit studia prozatím v Česku, později se přestěhuje možná do Británie. Jeho rodiče hodlají prodat byt v Moskvě a přestěhovat se pak za ním. Ještě dosud se tam jako tak dalo, dnes už ne, zvlášť, když se v Rusku rapidně zhoršuje epidemiologická a tím i ekonomická situace.
   Bohužel Česko neumožňuje získat občanství země EU, takže oslovili své známé v Bulharsku, kde je to pro Rusy mnohem lehčí. Takže se z nich stanou příští rok Bulhaři.

   Smazat
  11. Kremlouši možná, prdlouši určitě.

   Vyřiď svým známým Polobulharům z Moskvy, že i v Bulharsku bude korupčníkům a zlodějům země ouzká.
   Měl,i by si vybrat něco jiného - Kajmany, Bahamy... Koženého nám nevydali, nevydají ani Polobulhary.

   Smazat
  12. 8:59
   Víte, že se Rusko smrsklo o 37 milionů? Tolik jich neuteklo a nezemřelo ani za války. Můžou poděkovat rudýmu trpaslíkovi.

   Smazat
  13. 17:54 - podle vzoru "a vy zase bijete černochy". Haha. Raději nám napiš, proč se smrskává Česko, Estonsko, Lotyšsko, Litva atd. A proč se křivka úbytku obyvatelstva v Rusku mění?

   Hevím, kdo je to rudý trpaslík. Kdybys to napsal s velkými písmeny, byla by to upomínka na docela zdařilý seriál. Ale ten jsi asi nemyslel.

   Smazat
 4. 12:36
  Proti Rusku vede západ už 100 let sankce, který stát by toto ve zdraví vydžžel kromě Ruska ? USA dokonce okupovaly část Ruska dva roky, povraždili obyvatele několika desítek vesnic a srovnaly je se zemí. Abyste pochopil Rusa, musíte se jako Rus narodit, jinak budete jen kvokat a kvokat a....

  OdpovědětSmazat
 5. Ano, tak jak popisuje autor článku, výtržník Navalný je pro ruskou polit. scénu bezvýznamným.
  Význam má jen jako mediálně zneužitá oběť. A třeba i jen pro jedno použití.
  Stejný má ovšem i běloruská p-rezidentka Tichanovská, která (pokud si zachovala i jen špetku zdravého rozumu) by měla být na sebe velmi opatrná. Má děti, a snad i jí došlo, že ti, kteří se nerozpakovali pokropit Navalného, se pro své (podvratné) cíle nebudou rozpakovat pokropit i ji. A pokud to bude opravdický novičok, dlouho nepobude.
  To jen navalný se skřípaly měli z pekla štěstí, že se neprodleně dostali do tenat zdrav. péče (DEU/UK), co snad dokáže dělat i učiněné zázraky ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Zadny Novicok to nebyl. Pouzili vlastni jed z Port Downu. Prubeh byl stejny u obou obeti otravy.
   Travicka zdrhla hned do Anglie, odmitla dat jakekoliv informace Rusum. Ani Nemci neposkytli zadne informace i pres ruske vyzvy. Stejne jako u Skripalu.

   Smazat
  2. Peter Dálik, absolvent Katedry organické chemie, Chemicko-technologické fakulty Slovenské vysoké školy, odborník na organofosfáty a bojové otravné látky: " Při použití nervově-paralytických otravných látek, kam patří Sarin, Soman, Tabun, VX látky i Novičok, není problém někoho zabít. Problém je spíše opačný a to jak někoho otrávit a přitom jej nezabít. Po zásahu nervově-paralytickými látkami smrt obvykle nastává do několika minut od okamžiku zásahu. Smrt nastává rychle, bez ohledu na to, zda tato látka byla požitá, vdechnutá, nebo přešla do těla přes pokožku, což pro tyto látky není žádný problém."

   Smazat
  3. 23:11 tohle byla nová forma Novičoku, kde otrava postupuje pomaleji. Něco jako u hub, kdy amanitiny muchomůrky zelené jsou zákeřnější právě v tom, že zpočátku působí bezpříznakově. U jiných muchomůrek jsou třeba alespoň halucinace. Nová forma Novičoku byla Ruskem vyvinutá právě kvůli podobným vraždám. Počítalo se s tím, že Navalnyj zemře v letadle. Jenže pohrůžka mezinárodním soudem přinutila pracovníky aerolinií, kteří měli jasný příkaz nepřistávat, k přistání.

   Smazat
  4. Zdravím tě chemiku 8:17. Moc hezky jsi nám to vysvětlil. Ta o Šípkové růžence a jedu v jablku byla také hezká.
   Pro Navaleného bych měl kunštovnjěší jed.

   Houba hnojník, jedlá, chutná. Má jednu zákeřnost. 24 hodin před požitím a 32 hodin po konzumaci nesmíte pít alkohol, jinak se promění v jed! Navalený by nedokázal odolat, vodečka je vodečka a 100 gramů po ránu je jeho zvyk.

   Ale bajkař jsi dobrý, zkus ještě nějaký jiný narativ. Třeba o Jezinkách a Pacholíčkovi. To by mohlo mít úspěch.

   Smazat
  5. 8:45

   Navalný je abstinent a nekuřák. V životě neaplikoval žádnou drogu, nepije ani kafe. Je zdravý jako řepa, vrcholový sportovec, IQ 172, brilantní právník a investigativní žurnalista, polyglot, vynikající politolog, úspěšný podnikatel, který je dávno za vodou, uznávaný vůdce demokratických sil, žijící ve spořádané rodině. Tento člověk podle vás užíval drogy sibiřských mužiků? Ale no ták..

   Smazat
  6. Ty´s to s tím Navaleným trochu přehnal. Co to bylo za ženštinu, kterou vzali do bundewhr-letadla a manželku nechali na ranveji? To byla milenka nebo nursa?

   A když je ten tvůj Navalený takový borec, proč má tak chabé výsledky ve volbách i v průzkumech? A neříkej, že za to může Puťkův genius.

   Smazat
 6. Do cizích systémů se nepletu, o mocných těchto zemí si samozřejmě myslím své, ale nikdy za hříchy jejich panstva nebudu odsuzovat, nebo zesměšňovat kastu podřízených. Taky nechci, aby mne někdo posuzoval podle Husáka, Havla, Klause a Zemana. Ti nahoře staví národy proti sobě.

  OdpovědětSmazat
 7. ...a jinak. Mnoho povyku pro nic. Demoši si musí za každou cenu aspoň pšouknout.

  OdpovědětSmazat
 8. Je mi hanba a smutno, ale nejde to napsat jinak. Evropská zbabělost se projevila nejvíce za druhé světové války. Všichni věděli co se děje v Německu. Všichni věděli jak moc se zbrojí, ale dělali mrtvého brouka. Nás se to přece netýká. Pak obětovali Československo a pořád měli pocit, že se jich to netýká. Jak moc se to týká celého světa se měli přesvědčit na vlastní kůži. Vlády všech zemí se ukázali jako zbabělci a buď se vzdali raději hned, nebo po prvních bojích. Jediná výjimka byla Británie, ale to jen proto, že je chránil jejich ostrov a peníze na válku z USA.

  Naše vláda vzala roha a vzdala se. Nechala svůj lid napospas Němcům a seděla na zadku v Británii. Prý řídila stát ze zámoří. To jsme opravdu viděli. Jejich dovolenou v Británii jsme po válce zaplatili i s chlupama. Britové nám naúčtovali naprosto všechno. I jídlo českým vojákům, co s nimi bojovali proti nacistům. Člověku se chce zvracet.

  Jediná země která se nikdy nevzdala a raději umírala byl tehdejší Sovětský svaz a proto o nich mohu napsat, tak tahle země nebyla, není a nebude nikdy národ zbabělců, národem poraženým. Možná proto ji Západ nenávidí, protože je naprosto pokořili a zesměšnili. Podle nich zaostalé Rusko a zaostalí mužici byl pod jejich úroveň. Pak jim ukázali, co znamená mít odvahu a milovat svoji vlast.

  Po 75 letech píšu z nechutí, že se historie opakuje. Zbabělá Evropa leze do zadku Němcům, těm Němcům co zabíjeli jejich předky a z nich si naděla pracovní sílu. Po kolenou se plazí před černými a líbá jim boty, jen aby náhodou nebyli nazváni rasisty. Nechávají muslimy znásilňovat svoje ženy a zabíjet lidi, jen aby se náhodou neurazili.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Re (15:17):
   Souhlasím s vámi, jen snad s menším doplňkem.
   A sice tím, že v době před 2. světovou a v jejím průběhu se tváří v tvář hitlerovkému Německu na Západě snoubila zbabělost jedněch s vypočítavostí těch druhých.
   Ti druzí totiž Hitlera (o jehož snění na téma Drang nach Osten dobře věděli) postrkovali na ten východ v domnění, že tím dobře zaplácnou dvě mouchy jednou ranou. Že se totiž obě kontinentální mocnosti - jak Německo, tak i sovět. Rusko - vzájemně v totální válce tak poničí, že je obě poté bez námahy mocensky opanují.
   Sověti to ustáli, jak výstižně píšete, a opanovat se nenechali. Tehdy ani dnes.
   Čímž naši nár. existenci na chvíli prodloužili. Je již jen na nás, jestli si ji dokážeme uhájit i poté, co necháváme zdejší politiky (spíše však darebáky všeho druhu), aby se před Západem hrbili, nadbíhali a lokajsky mu posluhovali, zatímco Rusku okopávají kotníky. Když už na víc mentálně nemají.

   Smazat
  2. Přesně, kdo stále věří Němcům, tak by se měl nechat vyšetřit. ..

   Smazat
 9. Ono od vlády Borise Jelcina ještě neuběhla tak dlouhá doba. A lidé ještě nezapomněli na tu bídu a celkový rozklad společnosti. Reformy premiéra Gajdara způsobily v několika místech takovou mizérii, že tam, po mnoha letech, lidé opět umírali hlady. Na to se nedá tak rychle zapomenout.
  Jsem přesvědčený, že mnoho Rusů Putina nemusí. Ale vidina návratu prozápadních liberálů typu Gajdara, nebo Jelcina je dostatečným strašákem.
  Je to o tom, jak je našimi agitátory vnímána a prezentována historie. Jsou přesvědčení, že deset let je dostatečná doba, aby lidi zapomněli. A nedokážou pochopit, že většina Rusů vnímá historii hlouběji. Mnohem hlouběji.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Nezapomínejte na nebožtíka Němcova, ten řádil v 90. letech společně s Gajdarem a Gajdarova dcera vede již pár let protiruskou kampaň z Ukrajiny. Zkrátka příkladní ruští patrioti.

   Smazat
  2. Nemáte žádné znalosti o ekonomické reformě v 90.letech. To byla jediná alternativa k rozvoji, jenže mužyci to zas posrali. S nimi se nedá dělat nic, přitom země je bohatá. Tady je jasně vidět, že to chce výměnu obyvatelstva jako sůl. To jen vy to nevidíte.

   Smazat
  3. Hahaha, nemáme znalosti. Kdyby v historii neplatí. Podělali to Amíci s těma svýma zhovadilostna, které chtěli Rusům naordinovat. Rusové se vzepřeli, udělali se pro sebe a Amíci dneska štípou dvojku drát řití.

   Smazat
 10. Komentovat volby v Rusku je asi jako komentovat volby v KLDR nebo Číně. Ztráta času, jak psát, tak číst.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 16:20
   Ztráta času je tvůj výskyt!!!!!!

   Smazat
  2. Pro 16:20 Volby proběhly jak proběhly. A protože o nich nebyla v mainstreamu ani řádka, proběhly v naprostém pořádku. Navalnyj a jeho partička zoufalců si ani neškrtli. Takže nedošlo ani na "tajuplné" zprávy o stoupajícím vlivu a klesajícím vlivu a aktivizaci a podobné nesmysly, kterými nás krmí Šafrův plátek a debilní ČT. Rusové jsou spokojení. To je výsledek, který píše. A čeští trolové jako vy se mohou udusit jedem. To taky není špatný výsledek.

   Smazat
  3. 16:20 Tak sem nelezte. Jinde se o těch volbách víceméně nepíše. A číst to opravdu nemusíte. A psát?!?! Proboha CO chcete vy psát? Vy jste tam snad byl jako pozorovatel? Nebo si něco přečtete a pak to budete papouškovat, že?

   Smazat
  4. Má pravdu (16:20) a vy jste hloupí a nevzdělaní. A ještě k tomu sprostí.

   Smazat
  5. 8:10 No to by bylo, abys sám se sebou nesouhlasil…? :-)

   Smazat
 11. Pro 15.17, napsal jste to pane velmi dobře. RA tyto nadlidi měla zadupat v 45tým do země.Nestydí se znovu mistrovat východní evropu.Kdyby si tisíc let lily sr....a kály se, nikdy jim slované neodpustí ty obludné zločiny které spáchaly.

  OdpovědětSmazat
 12. A co nadpis takhle:
  Severní proud 2 ve stínu Pompea, nebo spíše Pompeo ve stínu Severního proudu 2?
  No, jestli bude tato "ponávštěvní" aféra Navalný důvodem ke zrušení této akce, bude vše jasnější.
  U nás to byl zase pan Vystrčil, kdo na "návštěvu" reagoval ve jménu humanity a svobody "dobrovolným" ohrožením českých investic...

  OdpovědětSmazat
 13. Proč se furt montujeme do cizích záležitostí. Obvykle neznáme všechny souvislosti, nebo máme jen tendenčně zabarvené zprávy. Důsledkem jsou zbytečné hádky na úrovni Plajznerek na pavlači. Platí pro všechny světové strany.

  OdpovědětSmazat
 14. Už jen skutečný pitomec věří, že všechny ty "aféry" s otravami opozičních loutek Ruska či špionů a pod. jsou dílem Putina. Naopak, jde o špatně organizované frašky, jejichž sehrání dostávají státy NATO přidělené podle rozdělovníku hexagonu. Vzpomínáte, jak v Česku skřípali zuby, když se provalilo, že novyčok je i u nás doma a možná více by o tom věděli na Voj. lék. akademii a na jejich detašovaném pracovišti v Orlických horách v Těchoníně i když tam je specializace na mikmrobiologickou válku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Žádný Novičok v Česku nikdy nebyl, nelžete.
   Certifikované laboratoře zjistily, že inovovaná verze Novičku, kterým byl uskutečněn pokus o vraždu Putinova konkurenta Navalného, byl několik let vyvíjen v Rusku a nyní byl poprvé použit. Nepochybuje se o tom, že Rusko ho bude používat všude na světě, kde bude mít "své zájmy". Podobně používali Sarin a Novičok v Sýrii, Lybii, Gruzii, Británii, Německu a podobně, tak teď hodlají používat tu inovovanou sloučeninu.

   Smazat
  2. Lžeš jenom ty, nikdo jiný.
   Navalný Putinovým konkurentem nikdy být nemůže. Výsledky voleb i průzkumy veřejného mínění to ukazují dost jasně, lháři Štětino.
   Novičok se nevyvíjel v Rusku ale v Kazachstanu, chápeš Romancove?
   Rusko - tedy ruské státní struktury nikdy nepoužili jed proti politickým oponentům či disidentům, zapamatuj si to už konečně Mitrofanove.
   Ani v Sýrii (to byly docela průhledné podvody PR skupiny Bílé Helmy). Jasné Fištejne. Jo, a vyřiďte to také té fackovací dámě Petře Procházkové, co měla v dětském sadu sklad zbraní džihádistů.

   Smazat
  3. 18:38
   Lžete vy a opravdu nechutně. Zvlášť o Člověku v tísni, který všude po celé planetě pomáhá že všech sil. Tak to bylo i v Čečně. Zbraně jsou výmysl a i kdyby to byla pravda, sloužily v boji za svobodu a demokracii proti zabijákům z Ruska. Co dělali Rusové v Čečně?

   Smazat
  4. 8:09
   Anonyme o jakém konkurentovi Putina píšeš ? O politické mrtvole Navalném kterého zlikvidoval ve volbách do Moskevské dumy Sobjanin již v prvním kole ? První "novičok" , nebo látku té třídy vyrobili Němci v roce 1936. Než začneš psát, přestaň alespoň týden fetovat, tvoje napsané "osvícení" tomu nasvědčuje.

   Smazat
  5. Člověk v plísni i u nás indoktrinuje školní mládež za bohorovného přihlížení ministerstva školství i vnitra. To, co dělá po světě není nic jiného než pláštím, pro nekalé činnosti, rozvracení států, příprava krvavých majdanů. Soudruh Pánek, funkcionář Socialitického svazu mládeže, musí hodně šplhat a "spolupracovat".

   A s tím bojem za svobodu jsi mně dostal/a. Našly se ve školce, kterou vedla Procházková v Čečně zbraně nebo ne? Našli! A to tvoje "i kdyby" je už silně přes čáru.
   S džihádisty se nespolupracuje, s džihádisty se nevyjednává, s džihádisty se Petro Procházková nespí! S džihádisty se bojuje na život a na smrt.

   Smazat
  6. 18:25

   Takže znovu otázka: co dělalo Rusko v Čečně?

   Smazat
  7. A já se ptám, co dělali džihádisté v Ruské federaci, které je Čečna součástí? Ostatně, placení ze zahraničí... Odpovězte chtrolíne/chtrolínko

   Smazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.