Reklama

úterý 29. září 2020

Svět ruskýma očima 578

Zajoch

29. 9. 2020   Outsidermedia
Výrobci obilí v Rusku očekávají rekordní zisky z úrody v roce 2020 * U bílé americké většiny vytvářejí komplex viny před barevnou menšinou * Reakce médií na utajenou inauguraci běloruského prezidenta


Rusko nezachrání ropa: To ruská pšenice má cenu zlata


Anton Čablin
20. září 2020


Na exportních trzích má ruská pšenice rekordní cenu. Od začátku sklizně 1. července podražila ruská pšenice, která má obsah bílkovin 12,5 procenta, o 8 procent. Nyní stojí pšenice na export přes 220 USD za tunu.

Je důležité, že Rusko nadále upevňuje své postavení na zemědělských trzích. Pšenici hodně kupuje Alžírsko, které je tradičně orientováno na Francii. Zde je určitou nevýhodou to, že tento stát snižuje požadavky na kvalitu dováženého obilí. Ruská pšenice při přijatelnější ceně stále ustupuje francouzské pšenici. Letošní neúrodu ve Francii řešilo Alžírsko hledáním nových dovozců.

Rosselchoznadzor (Federální služba veterinárního a fytosanitárního dozoru) oznámil, že se také připravuje vstup do Iráku. Ten je pro ruskou pšenici nový. Státní Sjednocená obilná společnost hodlá zvýšit dodávky do Bangladéše, což je jeden z nejperspektivnějších trhů v jihovýchodní Asii. Jednání se vedou rovněž s Jordánskem.

Jsou zaznamenány mohutné tendry na dodávku ruské pšenice do Turecka a Saúdské Arábie, i když tyto země ve sféře ruského zemědělského exportu jsou. Přitom je zajímavé, že hlavním konkurentem na trhu Saúdské Arábie je Ukrajina, která má pro tento rok v zemědělství ambiciózní úkoly.

Úspěšně pokračuje spolupráce Ruska s Egyptem, který je mezi pěti největšími dovozci ruské pšenice a směsi pšenice s žitem. Podle ministra zemědělství Patruševa bylo do Egypta od začátku roku odesláno 3,5 milionů tun zrna. V plánu je zvýšit i dodávky živočišné produkce.

Podle Vladimira Tkačenka, zakladatele poradenské skupiny VvCube není zvýšení cen obilí tak velké, jak by mohlo, s ohledem na makroekonomickou situaci, být. Na konci loňského roku nastala jiná dynamika měny, rubl od října do začátku ledna posiloval. Přestože je dnes kurs rublu mnohem nižší než udávají loňské ukazatele, na poklesu cen obilí se to neodrazilo.


Nyní kromě Ruska patří mezi pět největších vývozců pšenice ještě USA, Kanada a EU. Jak se vlivem pandemie tento stav změní v dalším zemědělském roce?

Myslím, že hlavním faktorem je velká světová poptávka po obilí a poměrné snížení nabídek od všech jeho vývozců. Pochopitelně, že rozložení sil ovlivnil i koronavirus.

Nicméně situace s ozimy, pokračující obchodní války kolem řady produktů i války na Blízkém východě rovněž cenu obilí ovlivňují. Přesto není zvýšení cen tolik citelné jak by být mohlo, zatím není vyšší než 4 %. Odborník společnosti AMarkets má zato, že se nedá očekávat pokles cen, protože poptávka bude stále velmi vysoká.

Růst cen pšenice na světovém trhu je také ovlivněn špatnou úrodou kukuřice v USA. Vrchol cen je patrně nyní, dále se dá očekávat mírný pokles. Avšak ceny stejně zůstanou vysoké, protože poptávka dovozců vzrůstá.


Jak silné budou pozice Ruska?

Letos se urodí málo kukuřice a slunečnice na jihu Ruska. To může zpomalit prodej sklizené pšenice i ječmene. Zemědělci nemusejí kvůli kukuřici a slunečnici uvolňovat sklady.

Připomínám, že v létě znalci předpovídali ohledně úrody téměř katastrofu kvůli špatným klimatickým podmínkám: sucho, kroupy.

V Centrálním okruhu, v Povolží a v regionech Západní Sibiře bude sklizeň obilí vysoká, až rekordní. To může vyrovnat nízkou úrodu na jihu. Předpokládá se sklizeň pšenice 82,5 až 82,6 milionů tun, ječmene 20,7 milionů tun, kukuřice 14 milionů tun a ostatního obilí 12,2 milionů tun. Hrubá sklizeň se odhaduje na 129,4 milionů tun, to znamená vyšší než v předešlých letech.

Ministerstvo zemědělství uvádí k dnešnímu dni sklizeň obilí a luštěnin ze 35,9 milionu hektarů (asi 75 % plochy) ve výši 108 milionů tun. O rok dříve to bylo jen 89,9 milionů tun.

Průměrná sklizeň je 30,1 metrických centů na hektar (v roce 2019 bylo 29 centů na hektar). Pšenice sklizená z 24 milionů hektarů dala 77,9 milionů tun, o 14,2 milionů tun více než v roce 2019

Převzato z Svpressa.ru


***


Připravuje se hon na policii


Svjatoslav Kňjazev
23. září 2020


Koncem srpna začal americký tisk šířit materiály bývalého agenta FBI Michaela Hermana, který je nyní vědeckým pracovníkem Brennanova centra placeného Sorosem. Podle jeho mínění pronikají ve všech státech USA do orgánů ochrany práva stoupenci bílé nadřazenosti a FBI ani vláda proti tomu nic nedělají.

Liberální media začala už před několika lety vytvářet základnu pro štvanici na policajty. Od roku 2015 zařazoval New York Times na své stránky rozbory rasového složení americké policie. Zveřejnili údaje z několika desítek policejních útvarů, v nichž byl počet bílých lidí v okruhu jejich působnosti vyšší, než procento lidí tmavší pleti. Novináři se usilovně snažili dokázat „systémový rasismus“ a tak počítali procenta bílých i v tak malých útvarech, v nichž sloužilo jen 11 policistů. Přitom ve skutečnosti tvoří rasové menšiny asi čtvrtinu pracovníků orgánů ochrany práva, což odpovídá rasovému složení obyvatel Ameriky (bílých je průměrně 73 % z celkové populace USA).

V roce 2020 stoupá diskreditace policie ohledně rasismu. Do procesu se vložilo Brennanovo centrum na právnické fakultě univerzity v New Yorku. Tato struktura byla vytvořena v roce 1995 pracovníky Nejvyššího soudu USA. Již 15 let vede Brennanovo centrum bývalý vysoký funkcionář demokratické administrativy a speciální asistent prezidenta Clintona Michael Waldman. Centrum sponzoruje řada liberálních fondů, hlavním sponzorem je Soros. Daroval centru od roku 2000 do roku 2010 přibližně 10 milionů dolarů, včetně peněz darovaných prostřednictvím univerzity v New Yorku.

Od roku 2019 Herman veřejně kritizoval FBI, že nevěnuje potřebnou pozornost vyšetřování zločinů z nenávisti spáchaných v USA. Řekl, že v zařízeních určených k ochraně bezpečnosti ve společnosti doutná organizovaný rasismus. Jeho tvrzení přišla do medií, která sleduje přibližně 300 milionů lidí. Bývalý důstojník FBI nyní tvrdí, že je policie napojena na skupiny prosazující ideologii bílé nadřazenosti a hnutí dobrovolnických armád ve státech jako Alabama, Kalifornie, Luisiana, Michigan, Nebraska, Oklahoma, Oregon, Texas, Virginie a Washington.

Hermana rozhořčuje, že policie v Kalifornii využila informaci právníků při vyšetřování zločinů spáchaných takzvanými protirasistickými aktivisty. Uvádí i to, že policie zatkla aktivisty Black Lives Matter ničící obchody i soukromé domy bez ohledu na právo lidí bránit své majetky se zbraněmi v rukou. Herman tvrdí, že policie používá úmyslně proti černochům násilí, ale na pokoji nechává členy organizací právních skupin, kteří vycházejí do ulic. Ve svém referátu posbíral příklady nálezu vlajek Konfederace u policejních důstojníků, policisty kriticky hodnotící například černé úředníky, ale i jiné skutečnosti. Za rozdmychávání nenávisti k migrantům považuje utajené nákupy zbraní pracovníky tajných služeb.

Myšlenky šířené Brennanovým centrem padají na úrodnou půdu. Například černošští aktivisté již v Annistonu protestují proti tomu, že policie má právo zastavovat zástupce rasových menšin za porušení pravidel silničního provozu.

Rozdíl je mezi tím, co Herman označuje za „otevřený organizovaný rasismus“ v policii a nevyhnutelnými profesními deformacemi ve věci rasismu u amerických policistů. Třináctiprocentní černá menšina páchá v USA 52 % vražd a 62 % loupeží. Z toho plyne předpojatost policistů vůči lidem z černošské menšiny v USA.

Tvrzení, že je v oblasti vymáhání práva v USA vidět rasismus, je součástí na jaře spuštěné akce hnutí Black Lives Matter, jež má za cíl podněcovat nenávist k těm, kteří brání právo a vytvářet komplex viny vůči menšinám u bílých Američanů.

Všechno to, co zde bylo uvedeno, opět potvrzuje obavy z přípravy převratu při nadcházejících prezidentských volbách. Nedávné události v Minneapolisu a tam zahájená řetězová reakce ukazují na to, že proces již byl zahájen.

Převzato z Fondsk.ru

***


Proč Lukašenko uspořádal utajenou inauguraci

Alexandr Štorm
24. září 2020


Inaugurace Lukašenka nenechala v žádném smyslu nikoho lhostejným. Jeho způsob převzetí úřadu vyvolal otázky i bouři kritiky.

Ceremoniál proběhl v Paláci nezávislosti. Jde o jeho šesté prezidentské období. Inaugurace nebyla oznámena předem. Něco o tom mohly napovědět uzavřené ulice a kolony v Minsku. Sám nový prezident řekl, že se ujímá úřadu „s pocitem hrdosti na Bělorusy“.

Západ postup nepochválil, ale naopak kritizoval legitimitu aktu. Autoři kanálu „Rusko v globální politice“ v síti Telegram poznamenali, že se „Lukašenko stejně zapíše do historie. Utajená inaugurace lidem zvoleného prezidenta ve speciálním režimu – tak to je síla. Nová kvalita legitimity“. Na kanálu DUMAem se sděluje, že Lukašenkova řeč o tom, že bylo dosaženo vítězství, se jeví jako ironie.

Na dalších mediích se objevila opět pro Lukašenka nepříznivá hodnocení, například „Formát fakticky tajné inaugurace vypovídá o tom, že Lukašenko má do vítězství ještě daleko“.

Jiní si myslí, že Lukašenko při inauguraci ve skutečnosti řekl, že hlavní oporou moci je státní aparát, lidé by se do politiky neměli plést a že jeho odpůrci budou odstraněni ze života země. V jiném kanálu podtrhli, že „nezávislost Běloruska je neoddělitelně spojena s Lukašenkem“.

Existuje mnoho variant. Někteří znalci celkově uzavřeli, že akce bez publicity je známkou přípravy na hlubokou integraci s Ruskem. Mají za to, že vše proběhne v tomto prezidentském období. Lukašenko si zvyká na budoucí posluchačstvo. Kritika běloruské opozice mu již dělá starosti.

Jinde se upozorňuje, že tajná inaugurace umožní skupinám sponzorovaným ze Západu na Bělorusko nadále útočit. Bude s tím muset počítat Lukašenko, ale i Putin, který zaručil Bělorusku zůstat na oběžné dráze Svazového státu.

Na inauguraci nebyl pozván velvyslanec RF, slavnost byla tajná, a to vydává dva signály Kremlu, že existují vážné poruchy na venkovní závodní dráze. V jiném kanálu očekávají „kádrová rozhodnutí nebo zásadní změnu zahraniční politiky prezidentovy administrativy.“

Prezidenta údajně zvolilo 80 % občanů, jenomže tajná a uzavřená ceremonie nepřináší obrat ve složitém období země, ale je potvrzením jeho bezmoci. I taková myšlenka existuje a není možno s ní nesouhlasit. Byla slyšet na kanálu Něudašča. Prý se na tajnou inauguraci dá pohlížet jako na „jakousi hanbu“. Spíše to byla formalita, bez nějakého hlubšího smyslu. Lukašenko dal souhlas se svým odchodem.

Medium Nexta o tom napsalo přímo: Podzemní inaugurace ukončila poslední formálně legitimní období Lukašenka. Podle jiných se bál, že se k obřadu připravuje i opozice a nyní se „nepřítel“ nemá na co připravovat. Vlak ujel (ujel-li vůbec).

Další se táže: „Ústavní reforma? – Co si myslíte, už byla. Nové volby? – Již proběhly, zde jsou výsledky.“

Podle analytiků kanálu Politgen musejí klást otázky běloruští občané. Cožpak takto nastupuje do funkce prezident podporovaný 80 % obyvatel? A jak je možné v takovém případě upevnit důvěru a zlepšit vztah mezi vládou a společností?

Organizátoři tajného obřadu při předání moci sami poskytli protestujícím přesvědčení, že mají převažující většinu. Jednoduše řečeno „krypto-inaugurace nemohla nepodnítit protesty. Vláda předvedla nejistotu. Protesty, které vychladly, dostaly nyní nový podnět“. Objevila se i domněnka, že Lukašenko dal ve skutečnosti podnět k přechodu od klidných protestů k násilným. Opozice začala vyzývat k neposlušnostem, jak píší RIA Novosti.

Lukašenko má prý po tajné inauguraci postavení nelegitimního prezidenta. Demonstranti prý mají nadále právo žádat odchod samozvance a dovést k přísaze Tichanovskou, sestavit vládu a zabrat budovy potřebné pro svoji činnost v Bělorusku.

Nexta připomenula, že Západ Lukašenka jakožto prezidenta Běloruska neuznává ani po inauguraci. Hned za Německem, Litvou, Estonskem a Slovenskem jej neuznalo Lotyšsko. Pozorovatelé si také všimli, že se nový prezident při obřadu nedívá lidem do očí, ale jen na nohy a do kamery.

Prý podle některých (zatím neověřených) informací byli na inauguraci pozváni přátelé „Si a Vlad“, ale nepřijeli.

Převzato z Pravda.ru

42 komentářů :

 1. K témě "Proč Lukašenko uspořádal utajenou inauguraci" se včera vyjádřil včera také Pjakin, zde
  https://www.youtube.com/watch?v=sQaLnpUU4xU&feature=youtu.be&t=1024 v délce cca 15'.

  A také osvětlil aktuální situaci v Karabachu a konflikt Arménie-Ázerbájdžán.
  V obecné rovině, ale pěkně shrnuté (v této rovině) celostně z hlediska globální politiky, tedy GP kontra Putin, také Íránu, Turecka a hlavně konkrétněji (trochu) z pozice „не мешайте Эрдогану“. Také zmínil projekt Astana a SSSR 2.0. Zde zmíněná část https://youtu.be/sQaLnpUU4xU?t=3566 v aktuálním čase, kdy o tom Pjakin mluví.

  OdpovědětVymazat
 2. Hele, obilí se opravdu, ale opravdu nevyrábí.
  A je docela legrační oslavovat, že se z Ruska stává zemědělský, čili zaostalý, chudý stát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto může napsat jen naprostý dileta
   nt. Šroubků se nenajíte milý pane. Když bude dost obilí, vše ostatní se dostaví.

   Vymazat
  2. 12:19 to víte, jiný by se alespoň zamyslel, jenže zdejší to berou jako pozitivum. 1€ = 102 zdevalvovaných rublíků. Stačilo, když Navalný začal řvát v letadle a už to šlo dolů. Tak silná je ruská ekonomika.

   Vymazat
  3. 12:19 Nejvíce obilí pěstují v USA. V duchu vašeho "myšlení" jsou tedy USA tím nejzaostalejším a nejchudším státem světa.

   Vymazat
  4. pro 12:19 Nikoliv pane chytrý. Podle vaší teorie by tedy nejzaostalejšími zeměmi na světě byly USA, Kanada, Francie a ostatní země s nejvyššími vývozy zemědělských produktů. Výraz "zemědělská výroba" se běžně používá už několik desetiletí. Min. od konce 60.let. A jedná se o produkci živočišných i rostlinných produktů. Nikoliv traktorů, jak by mohlo svádět vás a vám podobné. Protože zemědělství už dávno přešlo na velkovýrobu. Rusko se nestává zemědělskou zemí a už vůbec ne zaostalou. Ale dohání vaše idoly i v této oblasti. A předhání je. Na rozdíl od nás je zemědělství plně v ruských rukou a nemůže být v jiných. Protože půda je majetkem státu, stejně tak jako vodní zdroje. To se týká produkce. Co se týká spotřeby, tak Putin geniálně využil idiotských sankcí Západu a uvalil protisankce na dovoz zemědělské produkce. Tím dostal do ruských rukou spotřebu. A tím spustil rozvoj domácí výroby. Rusko zemědělství roste 12% ročně. V r. 2008 se do Ruska potraviny dovážely jako do rozvojové země. Dneska se ve velkém vyvážejí. Kořala Jelcin a jeho parťáci jsou v tahu. S západními výrobky zmizely z trhu i mezinárodní řetězce, které vydělávají na prodeji PVC potravin v supermarketech východních vazalů (jak jistě víte z vlastní zkušenosti) a navíc dotovaných i 82% vládami a EU (naši zemědělci mají 25% dotace a jen na něco). Kdežto ruská produkce je plně v kvalitě, které říkáme "BIO" a za kterou si musíme připlácet. Takže je to naopak. Rusko se stává moderní průmyslově zemědělskou zemí. To jsme byli i my. Nyní jsme montovací a skladovací zemí. I to můžete vidět kolem sebe.

   Vymazat
  5. 17:27 a 20:01

   Oba jste opět zcela mimo a vůbec netušíte o čem tu píšete. Například v USA dělá export pšenice pouhých 0.4% celkového exportu. Nic na čem by stála US ekonomika a US export.
   Kdežto Rusko je zcela závislé na exportu ropy, plynu, železa, dřeva, hnojiv a k tomu teď přidali obilniny. Fakt super úspěch, fakt vysoce výnosné technologie s vysokou cenou práce.
   Přesvědčte se sami:
   https://oec.world/en/profile/country/nausa
   https://oec.world/en/profile/country/rus/

   Jestli tohle dáváte za směr pro ČR tak jste idioti.

   Vymazat
  6. Takže podle vás 12:19 jsou zaostalé státy jako USAa Kanada, dosud největší producenti obilí, že? Řečeno po Česku: Do huby si nevidíte".

   Vymazat
  7. 21,00
   Amiokupant NEMÁ světu krom vražd,loupeží a okupace co nabídnout,takže nějaký keci o jejich ekonomice a vývozu(leda nefunkčního šrotu viz naše D1 a jejich nepojízdný auta a tanky)jsou leda nafouknutá bublina!!!!

   Vymazat
  8. 7:48 A přesto před ním ten svět už víc jak 100 let klečí na kolenou a prosí o pomoc a stálou přítomnost některých z nich, od vojáků po filmové producenty.

   Vymazat
 3. Pokud EU neuznala prezidentské volby v Bělorusku za právoplatné,a to slyšíme už 50 dní, proč přijímají politici EU tetku Tichanovskou jako prezidentku Běloruska ? Není to na hlavu postavené, nebo opravdu už ani ta politická morálka neexistuje ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě podobně se bude postupovat po US volbách, kdy ten poražený se nechá od Macrona a Merkelové pasovat na prezidenta...

   Vymazat
  2. Dobrá. Paní Tichanovská prohlásila, že volby byly cinknuté. Jeden by čekal, že ukáže ve kterých okrscích a na konkrétní švindly. A podá žalobu a bude požadovat přepočítání hlasů. Na to měla plné právo a dokonce to byla její povinnost. Kdyby toto udělala, tak by Lukašenko neměl mnoho prostoru regulérně to odmítnout. A byl by ve velmi nepříjemné situaci. Ale stalo se něco jiného. Paní Tichanovská prohlásila volby za zfalšované tvrzením, že nevěří tomu že by 80% voličů volilo Lukašenka. A prohlásila za vítězku voleb sebe, kterou podle jejího odhadu volilo 70% - 80% voličů. Ani pro toto tvrzení nepřinesla jediný důkaz. Pouze, že tomu věří. Ale víra není důkaz. A navíc, ihned vyrukovala s programem, který byl jednoznačně protiruský. Vůbec se netýkal situace v zemi, ale znamenal vyhlášení nepřátelství Rusku (zakázat ruštinu, podnikání ruským firmám, firmám s ruskou účastí, uzavřít hranice s Ruskem, otevřít hranice se Západem, přezbrojit běloruskou armádu zbraněmi NATO, přihlásit se k NATO a do EU...). A do ulic vtrhli násilníci s molotovovými kokteily, holemi, kladivy, plynovými spreji... Prostě bylo jasné, že ohlášení výsledků byl domluvený signál pro pečlivě připravené a zorganizované akce. Později byli zatčeni aktivisté, kteří měli řídit násilné akce v předem určených oblastech Minsku, Grodna a Brestu. Jak dlouho trvá ušít vlajku? A najednou jich byly v ulicích stovky, ne-li tisíce. Jak dlouho trvá ušít vlajku přes celý Václavák? I takové tam byly a jsou. Jenže chybička se vloudila. Do ulic vyrukovaly bezpečnostní síly s plnou podporou vlády a plnými mocemi. Do rána bylo po revoluci. Jediným mrtvým byl blbeček, který chtěl na OMON hodit samodomo granát a ten mu bouchnul v pazourách. Takže to naštěstí odnesl ten pravý. Ale to vše už je známo. Mně jen zajímá, jak Macron, Maas a jiní vědí, že volby vyhrála právě tato - kde se vzala tu se vzala kuchta a ne nějaký jiný kandidát, když ne Lukašenko? Ona se ohání pouze frázemi jako "běloruský lid" (+ další...). Ale důkaz nikde. Jen čte blbé proslovy z papíru, případně je slabikuje anglicky z čtecích zařízení. Jak chce Macron prosadit, aby se usídlila v Minsku, když ne ozbrojenou intervencí? Prostě kyjevský scénář nevyšel. Lukašenko asi není anděl Páně, ale do Janukovyče má daleko. Minimálně nemá žádný majetek na Západě a tak ho nelze za nic chytit pod krkem. Navíc vedle Ruska se za něj postavila i Čína. takže zase nic.

   Vymazat
  3. 20:23
   Vy jste naprosto a beznadějně mimo.
   Jedete v duchu, že Bělorusko je normální právní, demokratický stát s nezávislými soudy, chcete stále jakési důkazy o čemsi.

   Mě stačí důkaz falešnosti a neplatnosti voleb, že diktátor a jeho nohsledové pod různými záminkami zamezili účasti ve volbách prakticky všem kandidátům, kteří měli největší podporu a šanci na úspěch, zamezili dohledu mezinárodních pozorovatelů na regulernost.

   Btw., jaký důkaz byste asi tak chtěl k dokázání neregulernosti voleb v ČSSR před rokem 1989, kdykomouši dostávali 99.99% hlasů?

   Zbytek vašeho blábolení už je jen čirá ruská propaganda (údajný zákaz ruštiny apod), takže víme odkud ve vašem případě vítr vane.

   Vymazat
  4. Pro 21:13 Kde máte důkaz o zfalšování voleb, kromě řečiček té paní a lidí okolo ní? Jestliže nemá, tak si může tvrdit co chce. Má to menší hodnotu než Lukašenkovo tvrzení o nezfalšování voleb, protože má v ruce sečtené hlasy a ŽÁDNOU oficiální stížnost na neplatnost voleb. Ta paní, co jí tak fandíte nemá ani to. Tak co tady plácáte o tom, že je to jasné? Jestliže se voleb zúčastnila i Tichanovská a další kandidáti, tak možnost byla. V Československu před r. 1989 byla tzv. "Jednotná kandidátka Národní fronty" a nic jiného. Ale to není případ Běloruska. Dokonce ani Ruska. o co opíráte svoje tvrzení, že někteří kandidáti měli mnoho šancí uspět? A mezinárodní pozorovatelé z EU na volby nejeli proto, že věděli, že Lukašenko vyhraje a nemohl by začít pokus o Majdan. Ten zákaz ruštiny nebyl "údajný" ale reálný. Pani nositelka Nobelovy ceny jej zmírnila na "dočasný", než se zformuje národ v běloruštině. Teprve, když násilný převrat neprošel a Putin potvrdil splnit závazek v případě vnější agrese, tak spolek otočil. Ale ten program byl zveřejněn. Volebním štábem Tichanovské. Až potom, co to projeli, tak založili jakýsi Komitét a že proti Rusku nic nemají, akorát musí donutit Lukašenka předat moc, protože věří ve svoje vítězství. Ale znovu: víra není důkaz. A i kdyby i Lukašenko nakrásně nezvítězil, kde má ta paní důkaz, že zvítězila právě ona? Melete páté přes deváté. I já vím odkud vítr vane. Ale smolík! O běloruském prezidentovi se rozhoduje v Bělorusku a ne v Litvě, Berlíně nebo v Paříži. A do r. 2022 rozhodnuto je.

   Vymazat
  5. 23:53

   Popíráním zjevných faktů a nekritickou podporou posledního diktátora v Evropě, který si už 10 let po vzoru Kimů vychovává dnes 15 letého syna jako svého nástupce jste opravdu trapný.

   Zjevně podle vašich komentů tady, dnes bojujete v Bělorusku svůj vlastní boj, který jste u nás prohrál před 31 lety.

   "V letošním roce se Lukašenkovi poprvé po dlouhé době postavili relevantní oponenti. Ředitel Belgazprombank Viktar Babaryka a zakladatel běloruského Parku vysokých technologií Valery Cepkalo byli vnímáni jako schopní manažeři, kteří by mohli reformovat neefektivní běloruskou ekonomiku. Bloger Sjarhej Cichanouski si zase získal velkou popularitu svým systematickým bojem proti korupci a zneužívání moci.
   Každý z nich měl podle pozorovatelů šanci porazit stárnoucího a okoukaného prezidenta. Vládnoucí moc situaci řešila podle osvědčených vzorců. Všem třem kandidátům odmítla registraci pro prezidentské volby. Viktara Babaryka a Sjarheje Cichanouského nechali uvěznit, zatímco Valery Cepkalo před hrozbou vyšetřování raději uprchl na území Ruska."

   Vymazat
  6. "Popíráním zjevných faktů..." - vždyť vy sám/sama píšete, že jeden utekl před vyšetřováním a dva další jsou zavření. Takže kriminálníci. Podle jednání manželky jednoho z nich - (nevím, proč jim komolíte jména? Sami si říkají Tichanovský/á.) - to kriminálníci a pučisti jsou. Starý autoritativní a okoukaný prezident sice Lukašenko je, ale to neznamená, že hned hledám podporu v zemích NATO, které jsou pro Bělorusko a Rusko (dohromady soustátí) smrtelným nebezpečím.
   Nikdo nepřinesl důkaz, že volby byly falšovány.
   Mimo frází těch tří žen v domácnosti jsem od nich neslyšel jediný reálný proigram co chtějí v Bělorusku zlepšit.

   A ty "reformy neefektivní ekonomiky"? To doufám nemyslíte ten průser, co se provedl u nás za Klauze?!

   Naštěstí Putin má pro Bělorusko jiný plán. Partneři v USA a NATO se mohou potentočkovat vzteky a Procházková, Štětina, Mitrofanov a Fištejn také. :-o)

   Vymazat
  7. Pro 1:06 Vaši koníci v prezidentských volbách to neměli jednoduché. Takže kdo je pan Tichanovskij? Blogger? No to je opravdu kvalifikace jak má být pro prezidenta republiky. Skoro jako "dramatik" svého času u nás nebo šašek aktuálně na Ukrajině. Ale on nebyl zavřen pro svoje názory. Ale proto, že u něj našli milión USD v hotovosti a nebyl schopen doložit jejich původ. To je dokumentováno. Za to by šel do lochu i v USA a na hodně dlouho. Pan Babaryko, stejně tak jako pan Cepkalo měli problém vysvětlit hospodaření v institucích, které vedli. začaly padat termíny, jako "defraudace" apod. Tak se dali na politiku. Pan Cepkalo neutekl do Ruska, ale do Polska. Tam se vydával a vydává za představitele běloruské opozice. Ale má smůlu. Utekl příliš brzy a je příliš chytrý a vzdělaný. To předpokládá i jistou míru samostatnosti v myšlení i jednání. A to se nyní rozhodně nehodí. Mohl by se cukat. Západním scénáristům přišla vhodnější úplně hloupá paní Tichanovská. Je manželkou zašitého bloggera. To je ta kvalifikace pro média. Ale jinak není absolutně schopna jakékoliv vlastní myšlenky. Je totálně jednoduchá. Všechna prohlášení čte z papíru nebo je recituje z paměti jako básničku. Anglické texty slabikuje ze čtecího zařízení. Je obklopena svitou lidí, kteří zabrání komukoliv položit ji otázku na kterou by musela odpovědět "z patra". Jedna reportérka se jí zeptala, jakou má podporu v Bělorusku. Odpověď byla stejně tak prostá, jako ta paní: mě podporuje běloruský lid, volby jsem vyhrála. Pak reportérku "spolupracovníci" odstrčili a následovalo spěšné vyklizení nebezpečného volného prostoru (chodby). Pan Cepkalo je odstaven na vedlejší kolej. A už se v médiích nevyskytuje. Zatím je v kurzu Tichanovská. Ale situace se vyvíjí. Takže uvidíme.

   Vymazat
  8. Pan Tichanovskij je takový blogger že prý nebyl schopen vysvětlit kde se vzal milion € v jeho skříni při domovní prohlídce. Takový Rath byl okresní přebor.

   Vymazat
  9. 21:13
   Mimo jste vy, v Bělorusku bylo 201 mezinárodních pozorovatelů a nikdo nepodal stížnost, ani tetka Tichanovská nepožádala o přepočítání hlasů i když to Lukašenko navrhoval.

   Vymazat
  10. Paradoxní je, když EU křičí, že Lukašenko nebyl zvolen poctivě a současně vyzývá (podle vzoru
   Juan Guaidó) k uznání za vítěze Tichanovské. Jak to potom dopadá, ukázala právě Venezuela. Guaidó byl uznán téměř celou EU (bohužel i prezidentem Zemanem, který se dokonale ztrapnil) a v zemi nevládl ani jediný den. Není dobré určovat ze zahraničí výsledek voleb. TOTO

   Vymazat
 4. No jo to také tak dopadne že Evropa bude závislá na Ruské produkci s zeleným údělem určitě.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 12:53
   Evropa bude zàvislá na rusku ??? Větší hloupost jsem ještě nečetl. A co tak v ruské nabubřelosti napsat celÿ svět.

   Vymazat
  2. 15:21
   Nechci ti kazit náladu, ale na Rusku jsi závislý už teď. Bez ruského obohaceného uranu si nerozsvítíš, bez ruského plynu se neohřeješ, bez ruské ropy nenastartuješ své auto.

   Vymazat
  3. Veru tak je to pravda

   Vymazat
  4. 12.53

   Doplním : prý se bez Ruska ve světě nezvolí ani jeden prezident .

   Vymazat
  5. 12:10 On bude o prezidentech rozhodovat i MacRon.

   Vymazat
 5. "Hrubá sklizeň se odhaduje na 129,4 milionů tun, to znamená vyšší než v předešlých letech "
  Není to pravda, v minulých letech sklidili 135 milionů tun.
  Vývoz potravin z RF v USD je vyšší jak vývoz zbraní už několik let.

  OdpovědětVymazat
 6. tri potreby prežitia - mať čo jesť, mať čo na seba a mať sa kde vyspať - potom ostatné

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 17:30 Souhlasím s vámi, určitě se nám budou vysmívat, já se vůbec nestydím. Brzy poznáme existencionalismus, končí doba konzumace a nadprodukce. Naopak spotřeba bude omezena díky krizi do které právě míříme. Přestaneme blbnout s izmi a prázdnými adoracemi levičáctví či pravičáctví. Podaří-li se restart tak to snad bude humanismus. Jinak budeme muset opakovat návrat do větví.

   Vymazat
 7. Nemá šanci! - https://www.investicniweb.cz/news-putin-upravil-ruske-cile-skrtl-prunik-mezi-nejvetsi-ekonomiky/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pro 20:29 Jinými slovy, postavil reálný cíl místo nabubřelých frází. Ale to je přece snem pana Kalouska: Žít pouze z toho co máme. Asi kouzlem nechtěného pan Kalousek sledoval stejný cíl, jako Gustáv Husák: "Musíme si uvědomit, že tak, jak budeme dnes pracovat, tak budeme zítra žít". To bylo v polovině 70. let, kdy jsme se mohli spoléhat jen sami na sebe a nemohli jsme zadlužit stát stovkami miliard, nebo biliónem a ten prožrat ústy našich vůdců, především disidentů v ministerských křeslech (Kočárník, Dyba, Grégr....). Tito disidenti byli vesměs kovanými komunisty z 50. let.

   Vymazat
  2. Danny, to děláte naschvál, že tu stále píšete úplné blbosti?
   Problémem komoušského režimu nebyl nedostatek peněz. Peněz bylo mezi lidmi dost. Problémem bylo, že za ty peníze v totálně ekonomicky neefektivním systému nebylo co koupit. Vše se shánělo na pořadníky, po známostech, pod pultem, za protislužbičky. Na rozdíl od daleko efektivnějšího Západu, kde byla "problémem" nadvýroba, kdy se výrobci rvou o zákazníky a ti nevědí co dřív koupit.
   Takže nedělejte z vaší nouze ctnost. Kdyby zadlužení bylo jedinou překážkou k udržení toho svinského režimu, tak nepochybujte o tom, že by se komouši zadlužili.
   A to neřeším kdo že by jim vlastně půjčil.

   Vymazat
  3. Ještě jednou pro chytrolína 23:09 Rusko spoléhá na sebe a dává si reálné cíle. Splatilo dluh za SSSR a vnitřní má minimální. V Rusku jsou obchody plné zboží a potravin. Je soběstačné ve strategických potravinách, což v praxi znamená, že jej nikdo nemůže vyhladovět. Nemusí tedy nikoho poslouchat a může dělat svoji politiku. A ta je jaká je. Postupně, krok za krokem si upevňuje pozici. A jak je vidět, funguje to. My máme kdejakých investičních webů, analytikama bychom mohli dláždit, politologama tapetovat a máme holou ... . My máme zboží dost, ale obrovské dluhy. Jako sát i jako obyvatelé. Pracuji ve službách, kde vidím jak roste nezaměstnanost. Doslova ze dne na den! Problémy mají už i kvalifikovaní a zkušení zaměstnanci. A to ještě nezačaly končit výpovědní lhůty z července a srpna. A další vlna přijde s koncem roku. Ale na všech médiích běží reklamy na půjčky non stop. Na dluh by dokázali i komanči bačovat jako tito naši "odborníci". Svinský režim byl jak pro koho. Jako každý režim. I tento je parádní jen pro někoho a pro jiného svinský. Záleží na tom, ve které skupině se nalézáte. jestli někde u Rittigů a Bakalů nebo na ubytovně či pod mostem.

   Vymazat
  4. 23:09 vy o světovém hospodářství, obchodu, financích, celních bariérách, embargu a velmocenských hrách nemáte páru. Především nevíte nic o zákonitostech a podmínkách kulturního a hospodářského vývoje světových regionů, rozvoje, stagnace a pádů historických kultur. Jste trapně bez znalostí, ve vleku dojmů a propagandy. Předveďte se třeba vysvětlením, proč se zhroutila Římská říše, potom tím, proč se světovým hegemonem a největším impériem mohla stát a stala Velká Británie? A proč jím nezůstala? Na váš výkon jsem zvědav. Na pomoc máte internet, Wikipédií, možná i dost rozumných lidí v okolí.

   Vymazat
  5. "Kdyby zadlužení bylo jedinou překážkou k udržení toho svinského režimu, tak nepochybujte o tom, že by se komouši zadlužili...." - anonym 223:09 nic neví. Poláci se zadlužili, půjčky povětšinou prožrali a pak se divili, že mají v loděnicích Solidaritu. Mimochodem, ty loděnice už neexistují.
   Rumuni se těžce zadlužili, špatně investovali a pak se Čaučesku divil, že ho zastřelili. Půjčky - to bylo vydírání, politické ústupky atd. atd.
   ČSSR zadlužená nebyla, měla sice vnitřní dluh, ale ten nebyl velký.

   Ale co mne opravdu rozesmálo, byl canc, že "na rozdíl od daleko efektivnějšího Západu, kde byla "problémem" nadvýroba, kdy se výrobci rvou o zákazníky a ti nevědí co dřív koupit." - U nás je také nadvýroba, protože také patříme na Západ. Lidi v exekuci, nezaměstnaní, mladí, kteří kvůli materiálnímu a bytovému nedostatku neuzavírají manželství a neplodí děti, to jer fakt úžasný "Západ".

   Do diskuze sem chodí lidé postižení "západní" propagandou, nemyslící, zato velcí chytrolíni.

   Vymazat
  6. 6,04
   A vy se divíte,když píší z tabletu se třema v žíle z čekárny na záchytce?!.-)))

   Vymazat
  7. 6:04
   "Rumuni se těžce zadlužili, špatně investovali a pak se Čaučesku divil, že ho zastřelili."

   To je právě velký omyl , Rumunsko všechny dluhy zaplatilo na jaře 1989.

   Vymazat
  8. Ad 12:07 - právě proto, že dluh urychleně spláceli, klesla životní úroveň lidí. Nebylo na investice a sociální program - místo toho se splácel dluh. O tom to je.

   Vymazat
 8. K Bělorusku a presidentovi Lukašenkovi ..

  Obecně v normálním funkčním hierarchickém systému, ve firmě, korporaci, i v státní administrativě, aby systém správně fungoval, musí být na nejvyšších funkcích lidé, kteří prošli pracovními pozicemi v systému adspodu až na vrchol ..

  Demokratické státy, liberální korporace a instituce se vyznačují tím, že do vedoucích funkcí jsou voleni a dosazováni diletanští mimoni, kteří jsou mimo odbornost, praxí v systému neprošli odspodu, a umějí jenom hloupými kecy oblbovat lidi a voliče ..

  Např. Havel, Zelenský, atd., prostě jenom šašci z nichž lidská blbost a mediální propaganda udělá mediální celebrity .., co celebrita .., to tupý blbec ..
  V Bělorusku Lukašenko uchránil lid před takovými blbci, že je chtěl zavřít nebo i zavřel za křivárny a zlodějnu ...
  Joo, zlatý 80.leta 20.století.., hranice byly zavřený a Havel taky ..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 8,14
   Souhlas s každým slovem...hlavně s Vaší poslední větou!

   Vymazat
 9. No evropa a usa by nebyli závislé na RF, kdyby jim odevzdala vše - lidi by si mohla nechat a přestěhovat je na nějaký pustý ostrov nebo do ráje typu Osvětim.
  To vlastně chtěla i krvavá Madla.
  Václav

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.