Reklama

středa 2. září 2020

Tchaj-wan: Dnešní koronavirový koncentrák a bílý teror minulosti…

Jiří Vyvadil

2. 9. 2020   VašeVěc

Musím pochválit novináře ať již z Hospodářských novin či Deníku (a tím byl překvapivě i jinak jednorozměrný Palata), kteří některé věci z pobytu předsedy dnes zjevně nejabsurdnější instituce v České republice, tj. Senátu Parlamentu České republiky, popisovali velmi realisticky, čti drasticky. To, že Tchaj-wan, který se chlubí vynikajícími výsledky v boji proti koronaviru, je až neskutečným koronavirovým koncentrákem, kdy účastníci zájezdu, (protože co jiného to fakticky je, když tento stát právně neexistuje, není-li země uznána OSN ani jinými mezinárodními organizacemi) bylo šokující. Určitě nepatřím k těm, kdo logickou a přiměřenou ochranu proti tomuto viru zpochybňuje, a vidím analogický postup nejen v EU, ale i jinde.

Ovšem, když Palata líčil, že prakticky pětkrát byli na Covid kontrolováni a že hotel, ve kterém pobývají je přísně uzavřen pro ostatní hosty červenými bezpečnostními páskami, nechtěl jsem tomu ani věřit.

Co ovšem bylo mnohem důležitější byla informace, že současné pravicové vedení státu se děsí, aby opozice (nám známý Kuomintang) je příliš nekritizoval, protože spolupráci si s Čínskou lidovou republikou na rozdíl od Vystrčila a spol. přejí a bojí se veřejných reakcí. Ono jim mimochodem ani nic nezbývá. Nejsou členy OSN, nejsou členy žádné mezinárodní instituce. Jsou v mnohem horším postavení než například Palestina. Jsou z hlediska mezinárodního práva ničím…

Dobře, z hlediska mezinárodního práva jsou ničím.

Prostinký Vystrčil se dovolává morálky a hodnot, a proto podporuje Tchaj-wan, čili formálně vzato z jejich názvu Čínskou republiku.

Především opakuji: Tuším, že jen 12 států OSN tuto zdánlivou samostatnou enklávu uznává jako stát. Všechny mimo náš civilizační okruh, s výjimkou Vatikánu. Prostě pro drtivou, téměř absolutní většinu států OSN samostatným státem požívající subjektivitu mezinárodního práva není. A zcela určitě nebude.

Jistě, Pompeo, člen fanaticky zakleslé Tea Party, Senát povzbudil. Ale pro nás, pro Čechy, Moravany a Slezany prestiž Senátu nemůže změnit.

Ale, když už Vystrčil přišel s těmi hodnotami, připomenul mi starého Bendu, která vzýval fašistu Pinocheta, tak pokračujme…

Můžeme přejít k té demokracii.

Bílý teror Čankajškova režimu byl zřejmě nejbezuzdnějším terorem na relativně malém území a postihující značné množství obyvatel.

Takže přečtěte si nepatrné výňatky z následujícího článku…

Zabíjíme vás? Mlčte, ani slovo!

Příběh Incidentu 228, nejstrašnějšího tajemství bílého teroru na Tchaj-wanu
Tchaj-pej | Magdalena Slezáková | 19. dubna 2018

Čtěte celý článek

Jen málokterá tragédie má tak krvavou předehru jako éra bílého teroru aneb nacionalistické diktatury na Tchaj-wanu. Chudá prodavačka tabáku zbitá úředníkem zažehla vzpouru, kterou Čankajškova armáda nelítostně zašlapala; odhaduje se, že během pár týdnů povraždila snad až 28 000 lidí. Incident 228 – podle 28. února 1947, kdy masakr začal – se stal nejdelším tabu tchajwanských dějin, stanné právo obětem zacpávalo ústa dlouhých 38 let. A přestože Tchaj-wan ušel obdivuhodnou cestu k demokracii a teď chce konečně trestat viníky, trauma hned několika generací se nezhojilo dodnes. Tím spíš, že nic není černobílé.

Řadu vězňů pohánějí k hluboké vodě v přístavu; nebožáci klopýtají těsně vedle sebe, dlaně za zády propíchnuté jediným kovovým drátem, který je váže dohromady. „Srovnejte se!“ vyštěkne voják na spoutané, a ti se poslušně vyrovnají na samém okraji nábřeží. Pak třeskne výstřel. První v řadě se hroutí do vln a drát, který ho poutá k jeho bezmocným spoluvězňům, obstará zbytek. Hladina hltá jednoho za druhým, dokud na nábřeží ze všech těch lidských životů nezůstanou jen loužičky krve.

Pár metrů drátu a jedna jediná kulka. Nic víc není třeba, a je to tak moudré. Protože těch životů, které se musí zlikvidovat, je přece jen o dost víc. Jsou jich tisíce.

A autorka končí těmito slovy…

--- Kolik životů tohle běsnění zmařilo celkem? Přesné číslo se už nikdy nedozvíme: nejtemnější období moderního Tchaj-wanu vládní Kuomintang obratem proměnil v absolutní tabu. Tím spíš, že Čankajškovy dny na pevnině byly v té době prakticky sečteny. Po porážce, kterou mu uštědřili Maovi komunisti, následoval útěk na Tchaj-wan, přesun centra Čínské republiky a předlouhé období autoritářské nacionalistické vlády, jemuž se dnes říká „bílý teror“. Potlačování základních lidských svobod a mizení, mučení i zabíjení disidentů pokračovalo, byť v nesrovnatelně menším měřítku, téměř čtyři desetiletí – éra bílého teroru víceméně kopíruje stanné právo, které platilo neuvěřitelných 38 let, od května 1949 do července 1987.

Mnohé vládní dokumenty z té doby, včetně řady důkazů o Incidentu 228, navíc režim zničil. Proto dodnes nikdo s jistotou neví, kolik Tchajwanců v roce 1947 zahynulo, a s počtem obětí se často manipuluje ve prospěch politiky. Nejčastěji se však citují zjištění vyšetřovací komise ustanovené po demokratizaci země, která tvrdí, že vláda za pouhých několik týdnů nechala povraždit mezi 18 000 a 28 000 lidí.

Nuže, to je ta země zaslíbená, jejíž hodnoty vyznává Vystrčil, stejně jako vraždění tisíců Chilanů, způsobené Pinochetem, které tak kladně hodnotil další člen ODS Václav Benda.

Asi tak…

28 komentářů :

 1. Vůbec tomu nerozumíte, Pompeius jim to v Senátu schválil.

  OdpovědětVymazat
 2. To jsou ty "lidské hodnoty", které tak cení soudruzi z ODS, ta technologická efektivita a sofistikovanost zabití tolika lidí jen jednou střelou...No, na to by ani Dolfek z Braunau v Řeporyjích blahé paměti, nepřišel...
  Teď o tom bude moci Vystrčil pořádat semináře a objíždět se klausovskými komsomolci hlupáky na venkově a poučovat je o světě daleko od nás, který oni ani neznají a nenašli by ho ani na mapě...

  OdpovědětVymazat
 3. Stačí malé porovnání s Německem.
  Německý parlament je jednokomorový, tvořený Německým spolkovým sněmem. Počet poslanců 622, v příštích letech se díky plánované reformě má postupně snižovat.
  Česká republika má dvoukomorový systém.
  Parlament 200 poslanců a senát 81 poslanců, tedy 281 poslanců celkem.
  Němců je 83 milionů a nás 10. Pokud by Němci měli stejně poslanců na počet obyvatel jako ČR, pak by je dnes zastupovalo kolem 2.500 poslanců, tedy více než štyřnásobek!
  Německo je pak logicky nejvýkonnějším ekonomickým motorem EU. Česká republika je díky nenažranosti politiků a jejich nedemokratickým způsobům vládnutí( trvalé porušování Listiny zákl. práv a svobod např. v otázce Referenda po vzoru Británie aj.)tam, kde je.
  To potom asi každý pochopí, proč zrovna ono Referendum je dnes největším strašákem politiků s plnou tlamou demokracie a také že kdo o něm hovoří, je v ČR nácek, bolševik a xenofóbní rasista. A to nejsem až takový odpůrce EU - moje mysl se upírá spíše o hlasování k existenci Senátu.
  V tomto kontextu je moralistický senátor Vystrčil pak pro mě zcela nepojmenovatelný i s tou svojí kuberovsko-tchaiwanskou komedií za miliony ve státní kasy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdřív to chce si něco zjistit a potom hodnotit. Nemáte tam, že Německo je spolkový stát se 16 zeměmi a každá z nich má svůj sněm s poslanci. Dohromady to bude možná 1500 poslanců odhaduju.

   Vymazat
 4. To je ta havloidní svoboda! Nejdříve musí vychcípat ti nesprávní, jak říká jedna ošklivá režimní "herečka".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skrz na skrz, demokratka

   Vymazat
  2. „Tohle se blíží vlastizradě. Ústavní činitel, který přísahal na zákony ČR, jedná v přímém rozporu se zahraniční politikou státu a v zájmu cizí moci,“ napsal tehdy Kalousek.

   Co více dodat, když to říká poslanec Kalousek, tak je to pravda.

   Vymazat
 5. Tak -to je strašné, ale ne strašnější, než jiné zabíjení jinde. Každé zabíjení je strašné, a vždycky probíhá mezi "plebsem" nikdy mezi elitami, ty - ať jsou přítel, či nepřítel - vždycky se nějak stlemí. Že ono je to na světě pořád jako ve starověku - urození - a neurození? Urození mají vždycky výjimky a jsou hájeni, navzájem se tolerují, a neurození jsou vždycky zabíjeni ve všech přitroublých hrátkách, a pak se za ně okázale pláče. Ani Tchaj-wan není výjimka - a potom, oni ti pozabíjení neměli pozůstalé? A pozůstalé pozůstalých? Ti už by snad dávno kontaktovali Čínu a spolupracovali by, byť jen za účelem dosažení odškodnění za tento potupný masakr. Nebo na Tchaj-wanu tenkrát zabíjela Čína? Je to nějaké divné - a ta imitace "politika" Vystrčil? Se svým mrňavým vzrůstem a obrovským ego -,které po jeho zvolení ještě obrostlo vavřínem úspěchu, imunita, atd. Normální případ pro psychiatra z hlediska pošramocené osobnosti. Rajdat po světě kamkoliv může dnes každý kdo na to má, třeba mezi lidožrouty, i s vědomím, že bude sežrán - ale zneužívání důvěry lidí, kteří ho volili, a které zklamal? Podvedl? Zneužívání svých pravomocí k zatahování celé země do nějakých politických intrik, na které jen doplatíme my všichni - to jako - že po něm potopa? To je narcis a ne politik. Škodlivý narcis. I kdyby byla legenda o zabíjení jakákoliv, už je to minulost, ale zbytečné politické šarvátky a provokace politiků státu, jehož miliony občanů se zmítají v exekucích,vzniklých v dobách zdivočelé privatizace, utahování opasků, genocidy, a zbídačování obyčejných lidí ve prospěch velkovýroby elit a pracháčů, která šla doslova přes mrtvoly ( jednou budou odtajňovány dokumenty zas o těchto zvěrstvech) - jsou nemístné, a nemají s řešením problémů občanů nic společného. Covidový teror zažíváme dnes, bez logického a rozumného vysvětlení věci, rouškariáni se předvádějí, a hlavně nechtějí čelit žalobám o odškodnění za investice do výroby roušek, které začali honem vyrábět někteří "podnikatelé" když zde rouškomanie vypukla. Tak je musíme kupovat a nosit asi pořád. Co bude následovat? Je to dobré, udržovat obyčejné lidi neustále ve strachu a znásilňovat jejich aktivity - to smíš, to nesmíš, tam ano, tam ne - pod záminkou péče o zdraví lidí? Ona to tím pádem není totalita? A k čemu je to dobré?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Chybí závěrečná část: Všichni vrazi si uvědomily že páchaly ukrutnosti litovaly toho, činily pokání a dost dlouho se modlili. Potom požádaly Vatikán o milost a byly vzati do nebe. Čo bolo to bolo teraz vás zlikvidujeme demokraticky finančně vy lemplové.

   Vymazat
 6. Skvěle pan Vyvadil dějiny si je třeba připomínat aby se neopakovali. Celá ta demožumpa a pyjáti jsou odporní náckové.

  OdpovědětVymazat
 7. Minulost mne sice zajímá, ale za hříchy systému nebudu nikdy soudit obyčobčany, natož další generace. Co mi vadí je senátor, který jako svéhlavička sám sebe manifestuje a vydává se za nás všechny. Nevím koho skutečně zastupuje, tedy krom Senátu. Jak vidím i z druhé strany není jeho návštěva vhodně načasovaná. Asi se vloudila chybička, je mi skoro líto útraty, která stála rozpočet, na jejímž konci bude 90 lidí v separaci v hotelu testováno a hostitelé se budou snažit vytvořit dojem o vzájemně výhodných dohodách. Nejsem fandou režimů, fandím jen normálním občanům jak v Taiwanu, tak v Číně. Překážky vytváří jen politici.

  OdpovědětVymazat
 8. Jednou se bude říkat: "A způsobil to jeden ze senátu, který Vystrčil prdel na zájmy České republiky."

  OdpovědětVymazat
 9. Čína má jedinečnou a neopakovatelnou příležitost provést vyhlášení bezletové zóny a provést 100% námořní blokádu Taiwanu,který je teritoriem Číny.
  Uznávaný princip jedné Číny si musí potvrdit nejen pro činnost kazišuků z protektorátu B.und M.

  No a tak by tam i Trpaslík s jedovatým Hřibem natrvalo museli zůstat a čekat na invazi vojsk ČLR.
  V opačném případě lze očekávat vyhlášení samostatnosti Taiwanu,čemuž má tato provokace Trpaslíka sloužit.

  Tady chce "NĚKDO" 3.WW a to co nejdříve ,ještě v roce 2020 !A kolaborantská antičeská verbež z protektorátu B. und M. je proto tak aktivní viz. Bělorusko i Taiwan.

  OdpovědětVymazat
 10. luskouni, které dostane zoo praha by se měli jmenovat hřib a vystrčil, a to proto, že tito "člověci" nesou lví podíl na tom že tato zvířata již nemusí žít v taiwanské diktatuře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebyla někde zmínka že ten covid by možná z luskounů.

   Vymazat
 11. Taiwan mění nápis na jejich pasu: místo Republic of China to bude Taiwan.

  Taiwan má formální diplomatický styk jen se 14 státy pod OSN, z toho ze známých zemí jen Paraquay, Honduras, Guatemala, a pak už jen neznámé zemičky a ostrovy a Vatikán.

  OdpovědětVymazat
 12. "Vystrčil prdel na zájmy České republiky "/citace/...
  POZOR !...Nástup FAŠOURŮ !...NO PASARAN !

  OdpovědětVymazat
 13. nějak mi uniká, jaké jsou vazby dnešního režimu na ten Čankajškův a už vůbec nevím, má-li mít mou podporu, či nikoliv. Co vím však jednoznačně, že ten krpatej kašpar a jeho suita tam nemají co pohledávat.

  OdpovědětVymazat
 14. Kdyby byl předseda senátu ČR aspoň osobnost a chlap, mělo by to debilní gesto aspoň nějakou fazónu. Ale on je to jen pisklavý myš, "která řvala".
  Zůstává po tom hrdinském kousku jen pachuť v ústech. A.Š.

  OdpovědětVymazat
 15. Kapitalismus svojí existencí je podmíněn jemu vlastní zločinnosti. A že jsou u nás "politici", kteří se do tábora zločinců hlásí a s nadšením ho podporují? Kde můžeme hledat chybu? V psychiatrické chorobě? Ve ctižádostivosti lidských nul? Ale že takové nuly, choromyslné a lidské muly pak někdo může volit do trafiky, které se říká senát? Víte, jak jsou takové mentální zrůdy nebezpečné? Tedy i tzv. delegace těchto slabomyslných kverulantů s trucantů na čínský Tchajwan, tč. v okupační zprávě extrateroristů, koho prezentuje? Jakže je to s tím heslem? Zločinec ke zločinci sedá?

  OdpovědětVymazat
 16. Na podzim budou volby do zbytečného Senátu. Vložme do obálek výzvu "Zrušte senát". Jenom odčerpává peníze a platíme výlety
  zbytečným politikům. Dvě komory na malý stát je přepych a plýtvání penězi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, tak to je ale nápad! Na co to, ty šašku, bude mít vliv? Koho to zajímá, co ty si o tom myslíš??!!

   Vymazat
  2. 9,49
   Nápodobně ty ynteligente!!!!

   Vymazat
  3. 9:49 To by kandidáti koukali. Není to špatný nápad. Místo postupu do dalšího kola nic. A ty šašku snad kandiduješ a vidíš prachy za sezení a žvanění v senátu?

   Vymazat
 17. Před 70 lety se zabíjelo i u nás i v Číně na pevnině. Taiwan je demokratický po 30 let. Až do 70. let byl uznáván většinou států jako ta pravá Čína než Kissinger a Nixon zaveleli jinak, když potřebovali Maa proti SSSR jako spojence a kapitál potřeboval trh na čínské pevnině. Taiwan je ostrov tak je logické hlídat cizince, aby tam nezatáhli virus. Je to jako i imigranty, lepší kontrola hranic než si na ně muset dávat pozor všude uvnitř státu.

  OdpovědětVymazat
 18. Asi jenom pomatenec si mohl myslet, že Taiwan je ta "pravá" Čína. Jo, my tady máme také již třicet let demokracii.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.