Reklama

středa 9. září 2020

Turecko vyhrožuje Itálii a Maltě záplavou migrantů z Libye


Ivan David

9. 9. 2020
 

24. a 25. 9. bude Rada ministrů zahraničí EU jednat o řeckém návrhu na uvalení sankcí na Turecko. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis na letním zasedání Evropské rady navrhl, aby EU jako odvetu za neustálé hrozby válkou a napadání Řecka a Kypru vypověděla s Tureckem smlouvu, podle níž Unie platí Turecku „migrační výpalné“. Pro letošní rok byla podle jarního rozhodnutí Rady ministrů financí sazba migračního výpalného zvýšena na 9 miliard eur ročně.

 

Turecko včera zveřejnilo výhrůžku, že EU zaplaví migranty hned ze dvou směrů zároveň, pokud by Rada schválila protiturecké sankce. Turecký ministr pro evropské záležitosti a hlavní vyjednavač s EU Ömer Çelik  pohrozil jmenovitě Itálii a Maltě otevřením „druhé migrační fronty“ na jejich území, pokud by v Radě hlasovaly pro uvalení sankcí na Turecko. Podle Çelikova vyjádření citovaného řeckým webem el.gr je Turecko připraveno do obou zemí vyslat přes moře stovky tisíc migrantů z Afriky.


Na toto riziko obkličování EU Tureckem z více směrů a na potenciální hrozbu ovládnutí další migrační trasy Tureckem jsem v Evropském parlamentu upozorňoval hned po vojenském vstupu Turecka do libyjského konfliktu. V březnu 2020 vyslal turecký prezident Recep Erdogan expediční sbor turecké armády na pomoc džihádistům sdruženým v koalici Vlády národní shody (GNA), jejímž jménem na mezinárodní scéně hovoří samozvaný premiér Faís al-Sarrádž. Tito váleční zločinci ovládají západní část Libye okolo Tripolisu. Turecká armáda vstoupila do Libye po raketovém útoku na pozice Libyjské národní armády (LNA), jíž velí polní maršál Chalífa Haftar, kterého do funkce velitele ustanovil poslední legálně zvolený parlament sídlící v Tobruku. Ihned po tureckém raketovém útoku z fregat GNA zahájila ofenzivu, kterou ukončila krátké příměří vyjednané OSN. 


V reakci na turecké soustavné porušování embarga OSN zakazující vývoz zbraní do Libye a na turecký vstup do libyjské války jsem v europarlamentu navrhoval, aby EU změnila přístup k této zemi. Ve svém vystoupení na plénu jsem navrhl uznat za jediného legitimního zástupce Libye Chalífu Haftara a poslední legálně zvolený parlament výměnou za závazek této skupiny úplně přerušit cesty migrantů přes Libyi do EU. Část zemí na čele s v současné době Evropské radě předsedající Německem však za legální vládu považuje skupinu předáků islamistických milicí označovanou jako GNA. Můj návrh na uzavření dohody s Haftarem o přerušení migračních tras byl odmítnut většinou probruselských poslanců.
Nyní se ukazuje, že moje tehdejší varování bylo zcela oprávněné. Naprosto přesně to dokládá výrok tureckého ministra, který na tiskové konferenci řekl, že „Evropská unie uvedla, že se již nemůže spoléhat na spolupráci Turecka při omezování migrace a uprchlických toků, pokud bude vůči Turecku ukládat sankce za jeho výzkumné činnosti ve východním Středomoří. Neměli by věřit, že mohou uvalit na Turecko sankce pro východní Středomoří a že s námi budou i nadále spolupracovat v jiných oblastech.“, řekl Çelik.


Podle el.gr začal Erdogan opět připravovat další migrační vlnu i proti Řecku. Do oblasti u pohraniční řeky Evros a na pobřeží, odkud je blízko k řeckým ostrovům, jsou tureckou armádou a policií opět z celé země sváženi migranti. Další zájemce o průnik do EU turecká armáda verbuje na své vojenské základně v Somálsku. Leteckou cestou je dopravuje do Turecka, kde jsou odesílání k řeckým hranicím.


Řecká vláda tomu však stejně jako na jaře nepřihlíží nečinně. Včera byly k hranicím vyslány vojenské a policejní posily vybavené obrněnou technikou. Armáda trvale udržuje ve vzduchu několik dronů vybavených přístroji pro noční vidění a termokamerami, které sledují pohyby na hranici. Řečtí vojáci navíc na hraních instalují tzv. zvukové zbraně. Jde o sadu reproduktorů, které vysílají do hraničního prostoru nesnesitelné vysokofrekvenční zvuky. Tato nesmrtící zbraň dokáže ve vytyčeném pásu u narušitelů způsobovat velmi bolestivé pocity, které mohou člověka až paralyzovat.

16 komentářů :

 1. Myslím, že migrantů se lze zbavit rychle a jednoduše. Nechť nainstalují každému roušku na čumák, jako musíme nosit všude zase my,pasovaní na debily. A migranti určitě zase "emigrují" zpátky domů, nebo někam, kde smějí lidé žít normálním způsobem života. My už nesmíme - a nikdy už nebudeme smět. Leda že bychom pak někdy my emigrovali za migranty do jejich enkláv, až nám tady z toho všeho bude zle.

  OdpovědětVymazat
 2. Tak to je pěkné je na čase vyhodit ty 2 pravdoláskařské báby a dát tam pořádné vedení. Poslat na hranice ohrožených zemích armádu a bude vymalováno. Italové by se měli pochlapit jak Řecko.

  OdpovědětVymazat
 3. Na oplátku by obě země měli čluny s muSLIMÁKY vítat salvou z raketometů!!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 4. No, oni už píšou o podezření, že s čerstvě vyhořelým táborem Moria na Lesvu taky pomáhal Turek. Aspoň tam prý lítal turecký dron, když se ještě nevědělo, že má hořet. Dvanáct tisíc lidí rozprchlých po ostrově, nakažení covidem, které před tím ti zlí Řekové zavřeli do izolace, promíchaní s ostatními, snaží se dostat do přístavu stůj co stůj, násilnosti, občanské hlídky ve vesnicích, které už se s tím taky srát nebudou a není se co divit, chaos, výjimečný stav, zkrátka úkol splněn.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 13,05
   Kdyby pustili v Itálii na chvíli k veslu MAFII....ty by si s nima bez nejmenších problémů poradili!!!!!!

   Vymazat
  2. S mafií bych nekalkuloval. Klidně je převeze na hranice s Rakouskem, pokud někdo zaplatí.

   Vymazat
  3. 13.21 Mafie by na tom spíš koukala vydřít co se dá... Na Mafii platil Mussolini... až ji USA po dobytí Sicilie a zbytku Itálie slavně obnovila včerně 'Ndranghetty...

   Vymazat
  4. Já sto tak zle s Mafii nevidím,muSLIMÁK NENÍ dobrý ani pro ně!!!!

   Vymazat
 5. Řekové, vystupte z fašizující se EU nebo budete muset "dárovat" Osmanovi všechny vaše východní ostrovy.EU se vás nezastane a hraje na osmanskou notu!

  OdpovědětVymazat
 6. Frau Makrelen se už nyní těší na další miliony svých hostů."My to zvládneme"!

  OdpovědětVymazat
 7. Nechápu, proč se nemůže zahájit palba na tisíce útočníků, kteří se mi snaží nelegálně vniknout do země. Ví někdo zda se nejedná o tureckou armádu v přestrojení ? Tudíž mi na hranice dopravte koho chcete, bude tu čekat upozornění, že při pokusu o nelegální přechod bude zahájena palba, no a zbytek už je na zájemcích o vstup.

  OdpovědětVymazat
 8. Turecku odpovědět rázně.
  1) invazory zastavit ostrou palbou...
  2) deportovat/=repatriovat Turky z Evropy i s rodinami
  formou ODSUNU NĚMCŮ Z ČSR a za obdobných podmínek s
  výjimkou prokazatelných káfirů
  3) Frankovu Pátou kolonu kdysi tvořili genetičtí Španělé
  katolíci-pravičáci; odpůrci cizákokracie a lůzokracie
  byli od ostatních Španělů k nerozeznání.
  Evropské Páté kolony většinou jako skuteční Evropané
  zrovna moc nevypadají...

  OdpovědětVymazat
 9. Potom kde se berou všichni zainteresovaní korupčníci na obchod s lidmi z jimi vyvolávaných krizí. Tenhle industriál si zatraceně dobře profinancovávají. Úplný průmysl na krize jak neziskovky v africe kdy pomoc je i 17.x dražší či vůbec nedorazí. V evropě to bude s neziskovkmi (soroš band) v bledě modrém.
  https://www.svobodny-vysilac.cz/2020-09-03-aktualni-komentare-ans-phdr-vitova-judr-hais/

  OdpovědětVymazat
 10. Všechno je zase nějak jinak, že. Ještě včera jela Itálie s Tripolisem kolchoz , dneska už je na indexu. Než začnou debilové blábolit /a tím nemyslím NR/ , tak by si měli něco zjistit. Takový Seznam je na čele klasických webových debilit.
  Aspoň že diskuse to trochu narovnává. Diskutovat ale nelze o všem.
  Ať už v Itálii vládne kdokoli, měl by se držet zDRAVÉHO rozumu. A o ten je v turcích obrovská nouze.

  orinoko

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě orinoko 15.14 - Seznam.cz je americká společnost, a nikdy nepodnikala podle našeho elektronického zákona. Nikdo je nemůže omezit nebo žalovat za jejich sprostoty -a co se tam slejzá za diskutéry, to je na kulku mezi oči. Tak sprosté -šíleně sprosté nadávky prezidentovi, co tam předvádí ta duševně zmrzačená diskuzní sebranka,se nikde jinde nevidí. A tyto příspěvky nejsou smazány, zatímco nadávat cikánům se nesmí, to zablokujou celou diskuzi -to je důkaz o hnusném mediálním kompostu, co rozvrací úmyslně českou společnost - teda ty trubce, kteří to přes všechno každý den čtou a brebtají k tomu. Od jara nejvíc diskuzí vynáší "covid" - to je útok na zdravý rozum, zase už tam lžou desítky článků na tema covid a stovky diskuzí.Lidi už jsou asi úplně vymaštění. Budeme zase nejhorší země ze všech - tenhle dramatický bordel už nikdo nespraví.

   Vymazat
 11. ."My to zvládneme" už neplatí. Mamá byla popravena.
  https://www.email.cz/web-office/6QD7SNDHhgXQB2Fw58hdb3DF52q3Sbl9LPhnrIZvOqRh4V4TxrbW7SX4L8KxBLvODBBHnjg/e_021.pps

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.