Reklama

úterý 8. září 2020

V Bělorusku se zajíždí scénář zásadně nové informační války

Oleg Kravcov

8. 9. 2020    politnavigator
Metody, které byly nasazeny během nynějších protivládních protestů v Bělorusku, budou v budoucnu použity v dalších státech postsovětského prostoru, včetně Ruska. K tomuto závěru dospívá v článku, zveřejněném na internetové stránce týdeníku Zvezda, politolog, profesor NIU VŠE Dmitrij Jevstafjev, informuje korespondent PolitNavigatora. Poznamenává, že během běloruských protestů byl předveden "prudký rozvoj v možnostech technologií distančního řízení protestu, decentralizovaného a řízeného prostřednictvím sítě".

"Běloruské protesty jsou ukázkové nejen prakticky úplnou absencí "polního řízení" a částečným přenesením řídicího systému protestu za hranice státního území RB. Samozřejmě, nejefektivnější bylo toto řízení v období, kdy reakce orgánů byla co do technologické úrovně poměrně slabá. Je také zjevné snížení efektivity řízení při pokusech převedení protestu na model "houfu" (demonstrace v Minsku 23.8.), i když v daném případě tomuto napomáhal aktivní odpor ze strany orgánů moci", píše Jevstafjev.

Předpokládá, že technologické prostředí Běloruska se projevilo příliš specificky na to, aby se v něm úplně realizoval princip distančního řízení sociálního působení.

"Ale v jiném technologickém a sociálním prostředí (například v Rusku) mohou být tyto nové technologie podstatně efektivnější, jelikož poskytují nástroje pro lokalizaci protestů v nejdůležitějších místech", upozorňuje expert.

"Během krize v Bělorusku jsme se střetli s pokusem aprobace nových technologií při řízení sociálně-politického protestu v podmínkách, kdy se úkol přímého politického vítězství z řady objektivních a subjektivních důvodů nekladl a klást nemohl", dodává autor.

Domnívá se, že tento model předvedl svou použitelnost i pro jiné země Eurasie, kde mohou být sázky Západu vyšší.

"Tato zásadní použitelnost nového, podstatně destruktivnějšího modelu destabilizace souvisí, ve větší míře, s dominancí Západu a, především, USA v technologiích digitální informační společnosti, ale v ne menší míře odráží zbavení se USA a Západu posledních politických omezení ve vztazích s jinými státy", uzavírá Jevstafjev.

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr- Vladimíra Grulichová

41 komentářů :

 1. Článek "o ničem". Jsou nové metody a ani slovo o tom, jaké metody to jsou.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Lukašenkovo presidentské letadlo je údajně v Basileji, jsou starosti, co tam dělá, snad syn Lukašenka tam zahálí, jen pozapomněli také napsat, že v tom letadle je "zlatý WC". A pro "demo" bude ještě hůř.
   A pan Pánek z Člověk v tísni kuje pikle. Myslím si, že se hodně spletl, Lukašenko není Janukovič.

   Smazat
  2. 18:18
   Tak,tak, kdyžlikvidovali Janukovičovo sídlo, mohla se media zblázniit. Ale že vedle Janukoviče stojí zámek Jaceniuka si nikdo z revolucionářů nevšimnul. Asi to něměli v GPS od zpravodajských služeb.

   Smazat
  3. Snaha se ceni ale metoda zminena uz byla na nas pouzita fasistickym Nemeckem od let 30.tych. Jako Soros a spol.dnes pouzivaji.A budou pouzivat. Jsou to penize ,zahranicni agitatori,v pripade Jugoslavie a Cecni mezinarodni vyzbrojeni teroristi atd.

   Smazat
 2. Jo to je jim podobné a tamní lidé se musí bránit vše je furt stejné neziskovky zblbnou mládež a jde se na převrat. Nejlépe o udělal Orbán vykopl tu sorosovu pakáž ze země.

  OdpovědětSmazat
 3. Můžete do nekonečna pomlouvat vlastence v Bělorusku, ale nic nezmenite na tom, že společně s Ruskem jsou tohle dva autoritářské režimy,bez jakékoliv svobody,viz další otrava politika v Rusku.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. No, na otravy různými "novičoky", "polonii", "riciny" a na hlášky o ruském a běloruském diktátorském režimu, nesvobodě a děsném útlaku tam daleko na Východě, na to může skákat už jen naprosto pomatený zoufalec.
   Nebydlíš náhodou v Liberci? Tam to prý způsobuje minerální složení vody.

   Smazat
  2. 11,44
   To,že je Nevalnyj alkoholik jako Jelcin NEblahé paměti a feťák jako Kraďousek neznamená,že se toho nicotnýho pazgřivce pokusil prezident Putin zlikvidovat.....a ještě X-krát NEfunčním Blbičokem z Reichenbergu!!!!.-)))))

   Smazat
  3. A je to navlas stejné, jako to, že ty, anonyme 11.44 ( taky nejsi v práci? Už nepracuješ - že?) budeš mlejt pořád totéž, a nikdo a nic na tom nic nezmění. Už jsi fanaticky podjatej, a i kdyby tě někdo vzal za čumák a protáhl naživo Ruskem i Běloruskem, nezměnilo by to nic. Jen dřepíš u PC a čteš různé bláboly - co to brebtáš o Navalném? Jen to, co jsi se dočetl na internetu. Vsadím se, že jsi v aktivním životě nikdy psát na stroji neuměl, a nepřečetl jsi jedinou knihu. To všechno přišlo až teď,naučil ses třískat do kláves, a potřebuješ se zabavit. Tak si nech svojí fanatickou posedlost pro sebe, čti si a nežvaň. Tady to máš taky marný - všichni budou proti tobě, myslím ti rozumní a normálně uvažující, jichž je vždycky většina. Zfanatizovaní trubci tak jeden -dva. A konečně - zrovna ČR by potřebovala autoritářský režim jako prase drbání. Našup by skončila cochcárna, kdy si každej dělá co chce. Násilí narostlo jak někde ve Rwandě.

   Smazat
  4. Ad 11:44: Na rozdíl od tebe, nenávistný pomatenče, jsem byl v posledních několika letech v Rusku několikrát. Pracovně i ze zvědavosti. Nemusíš mne poučovat, když nesdílím tvoji nenávist a hrubé podceňování Rusů a jejich země. Před Ruskem je velká perspektiva a protože mají cíl a vědí i o cestě k němu, tak hmatatelný pokrok bude v Rusku existovat. NA rozdíl od naší země s neblahou politikou nýmandů a přizdisráčů.

   Smazat
  5. 11:10
   Mladý chlapče, ochránče běloruských revolucionářů, jeden malinkatý důkaz pro své tvrzení máte nebo jen citujete politiky okresního formátu ? Vy nectíte presumpci neviny v demokratickém státě ?
   Ti "vaši" běloruští revolucionáři Rodnenko a Kravcov a Kolesniková z koordinační rady v noci prchali /jejich slova/ z Běloruska na Ukrajinu. V neutrálním hraničním prostoru mezi státy vyhodili z auta Kolesnikovou a ujeli na Ukrajinu.Tož takové jsou vztahy v opozici.

   Smazat
  6. 11:44
   Můžete sdělit kdy jste byl naposledy v RF ? S československými legiemi nebo s wermachtem, nebo jste stihnul oboje ? Člověk žasne kam až zašlo vzdělání v naší republice. Víte co je to Echo Moskvy a Dožď vy "režime bez svobody" ?

   Smazat
  7. 11.44 - doplňte si vzdělání.
   V Rusku vládne kapitalismus úplně stejný jako v USA. O všem rozhodují peníze. Kdo tam nebyl v současné době, tak neví o co jde. Obchody narvané zbožím, potraviny takové jaké jsme znali za starého režimu a ne párky ze semleté kůže a trocha masa. A lidi se s Vámi baví, protože jim rozumíme a na Stalina či Putina nenechají dopustit. A když se zmíníte o Gorbačovovi, tak jsem měl pocit, že si chce odplivnout.
   To je současné Rusko

   Smazat
  8. 11.44 Na tom, kdo je v Bělorusku vlastenec a kdo procizácký zrádce, případně i svedený hlupák, se zřejmě neshodneme.
   Ale běloruští vlastenci neemigrují do rusofobního pobaltí a ni do hebreofašistické Ukrajiny. Snad to jednou pochopíte i vy...

   Smazat
  9. Radši bych byl pod Lukašenkem, než pod blbcema v bruselu, anebo v mešitě!! 100x!

   Smazat
  10. „S ohledem na zvláštnosti infrastruktury přechodu a linie státní hranice se na daném úseku posiluje ochrana státní hranice a byly zřízeny dodatečné pohraniční hlídky. Rodněnkov, Kravcov a Kolesniková v autě BMW prošli celní a pohraniční kontrolou a odjeli směrem k Ukrajině. Když automobil přijel k pohraniční hlídce, auto prudce urychlilo, čímž ohrozilo život příslušníka pohraniční stráže. Kolesniková se ocitla mimo vozidlo – v podstatě ji z auta vytrčili a jeli dál směrem k Ukrajině,“ cituje Běloruská telegrafní agentura oficiálního mluvčího Státního pohraničního výboru Antona Byčkovského.

   Co dodat, mysleli to s ní dobře a s lidmi v Bělorusku ......

   Smazat
  11. 18;20
   Udělala bác.... 😂😂😂

   Smazat
  12. Autoritarske rezimy bez jakekoliv svobody. Byl jsi v Rusku a Belorusku? Jestli byl permanentne ozraly, tak jsi svobody nevidel.
   Jen dal sleduj Cro a CT.

   Smazat
  13. Tady nahore nekdo pise o Ceskych legiich. Cesi je vidi jako hrdiny a uctivaji je. Nechapu proc. Legie bojovali na strane prozapadnich belogvardejcu, co chteli Rusko rozdelit, ovladnout a podrobit zapadu. Proti tomu ale bojovali bolsevici, ktere Legie zabijeli vsude kde se objevili. Ukradli take rusky poklad cara a vozili ho v obrnenem vlaku. Aby smeli vycestovat z Vladivostoku, museli ho predat bolsevikum. Zpolitizovani cesti historici by si meli sundat proamericke a prozapadni bryle a zaujmout neutralni, objektivni postoj. Zapad ostrouhal proti Rusku zbidacenemu obcanskou valkou a spory mezi trockisky a bolseviky. Na stesti!

   Smazat
  14. 18:20
   Takže ti přitroublí západem placení poskoci byli dokonce takoví sralbotkové, že se schovávali za ženskou? :-)) Vyhodili ženskou z auta na hraničním přechodu, aby zaměstnali hlídku, a pak rychle zdrhali na Bandero-banánistán? :-)

   Smazat
 4. noviczech
  ...tak pro toho chytráka, co vidí v Rusku, jak otravují lidi. Německo se po první koronové vlně potýkalo s velkým problémem, stoupaly otravy mezi obyvatelstvem, kvůli špatným potravinám!
  A to došlo tak daleko, že celý týden se tim ve zprávách zabývali! Který soukromník vyhodí co koupil? I když je to prošlé! A tak to vše prodávali a lidé se s otravou vozili do nemocnic!
  Ale takové zprávy se moc veřejně v Německu nevyzvánějí do světa!

  OdpovědětSmazat
 5. Nechci se zaplétat do řešení zahraničí, stejně je analytikú mraky. Co mi vadí je lež. Kdysi i u nás jsem narazil na připravené a rozdávané červené karty během jedné manifestace. Vrtalo mi to hlavou, nakonec jsem pochopil, že si tu někdo hraje na prozřetelnost. Zrovna totéž je vidět na zdejší fotografii. Nedovedu si představit, že by moje manželka dokázala spontálně doma ušít vlajku velikosti Václaváku. I když je šikovná a na jaře ušila desítky roušek. Tak si zase musím myslet něco o vyšší prozřetelnosti.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Samozřejmě že jsou to artefakty vyráběné na zakázku anonyme 13.12, a podobné "demonstrace" jsou taky vyráběné na zakázku - provozují to různé agentury. Dnes jsou na všechno agentury, obce a města si najímají agentury na zprostředkování různých svátků a oslav, trhů na náměstích, živé hudby apod. Pak zaplatí fakturu a je to. Dnes není v možnostech úředníků zorganizovat podobné me-che-che na různých plovárnách, a všude možně. Jako se dnes "zprostředkovávají" svatby a pohřby "elit",a různé soukromé večírky a hostiny cateringovými společnostmi. Nic není "pravá vůle lidu" - to už v podstatě neexistuje -lid přijde buď jen čumět, nebo je rovnou najat jako klaka různými výzvami, a na místo samé pak svážen a zase odvážen. A pak se to eventuelně nějak místně vyvrbí - z toho jsou ty excesy, do nichž zasahujou policajti, když se to různě vymkne z rukou -ale na to se právě spoléhá.Čím odpornější je provokace, čím odpornější jsou bilboardy a informační bulvár, tím je to pak horší. To vše jsou léta osvědčené prasečiny "západu" - do roku 1989 jsme u nás nikdy nic podobného neznali. To až přeměna rozumné lidské společnosti v páchnoucí žumpu přináší i do ČR už své výdobytky: to jest výroba dobytka z původních lidí.

   Smazat
 6. Prozřetelnost si divně vybírá. Například Mojžíše, nebo Hitlera...
  Jestli na Prozřetelnost své švindly nesvádí někdo jiný...

  OdpovědětSmazat
 7. Nevím jak fungují ty "nové metody", ale v praxi to vypadá následovně: pokus o násilí v prvních dnech dopadlo pro "revolucionáře" špatně, protože na rozdíl od podlého Janukovyče byly ochranné jednotky vybaveny a měly příkaz zasáhnout odpovídajícím způsobem - tedy přiměřeně. A tak revolucionáři, kteří se pokusili napadnout policisty dostali parádní nakládačku, ale mrtvý byl pouze jeden a to ještě pro vlastní blbost. Jeho podomácku vyrobená bomba mu bouchla v pazourech. Vše bylo naštěstí zachyceno na kamerách, takže to na OMON nešlo hodit. Takže to zkusili přes pracující a vyzývali ke stávkám. A pro stávkující měli sliby proplacení mzdy ze sorošových fondů. A pro ty nestávkující výhružky a špalíry hanby (vyzkoušeno u nás při udělování státních vyznamenání). Ale i tady to nějak nedopadlo. Stávkovat nikomu nezakázali, jen už se nemohl vrátit. Špalíry u bran rozehnali. A ani nemuseli moc tlačit. Ta lekce z demonstrací spolehlivě fungovala. A bylo po stávkách. Tak začaly blokády ulic. I zde bylo řečeno, demonstrujte si, ale nenarušujte život těm nedemonstrujícím. Zbyly chodníky. Zkusili to přes umělce. Ti jim naběhli, ale stát jim zavřel divadla a operní domy vzal zadkem a tak jsou na ulici. Armáda a policie jasně dali najevo, že se nedají zneužít. A to je konec. Západ neuznal jakousi kuchtu odkudsi za prezidentku. Naopak, prohlásili, že Lukašenko je prezidentem a EU sankce nezavede (kromě Litvy, která chtěla být už už první). Ani neprohlásili Komitét pro "hladké převzetí moci" za jediného představitele lidu. A tak revolucionáři poznali, že je šlus. A jako správní revolucionáři dneška berou do zaječích. Jeden za druhým. Včera ohlásili dokonce tři únosy, ale ukázalo se, že šlo pouze o záminku jak prásknout do bot. Hlavní aktérku její komplici na hranicích dokonce vykopli z auta a sami zdrhli na Ukrajinu. A pohádky je konec. Ani ti tak dlouho netrvalo.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak hezky a srozumitelně to neřekne žádný politik, tedy západní. Díky.

   Smazat
  2. Ono je to dvojaké. Nové metody to určitě tak docela nejsou, podle mne určité zkušenosti mají, ale v Bělorusku byl použit jeden z postupů, jak se vypořádat správně s majdanutými. Navíc evidentně dobře pracovali v Běloruské KGB ať už sami a nebo ve spolupráci s Ruskem. Možná i to je také za oním "podivným" chováním Lukašenka za poslední roky.
   Spíše mne zajímá jakou technologii začnou používat v případě dalšího vítězství Babiše tady. ukazuje se, že i tady se někteří mohli v tom Bělorusku "otrkat". Prý se mají Čapím hnízdem zabývat i na Slovensku, kde ukázali v některých případech, že tam je možné "dokázat" skoro všechno.

   Smazat
  3. Obaval jsem se, ze tu Kolesnikovou nekde zamordovali, aby to pak hodili na Lukasenka nebo Rusko.

   Smazat
 8. Že by Němci potřebovali urychleně dostat Navalného k sobě, aby ho proškolili v nových technologiích?

  OdpovědětSmazat
 9. https://www.youtube.com/watch?v=dM-QAC9QPYw
  https://www.youtube.com/watch?v=MmEcs05t5K0
  https://www.youtube.com/watch?v=w4vQUJnGFkU

  OdpovědětSmazat
 10. V Bělorusku se žádný nový scénář nerealizuje. Je to pořád ten samý starý scénář, kdy Rusko prohrálo Gruzii, Ukrajinu, teď prohrálo i ČR (Vystrčil je prostě ta běloruská koza v exilu a bude sr.t tak dlouho, dokud se nestane presidentem – Zemanovy řeči na tom nic nezmění). Anglosas se nevzdá, dokud nechcípne a všichni okolo něho (Němec, dokud se nezastřelí). Prostě se zakousli do Běloruska a kdyby se kdokoliv posr.l, nepustí ho. Řeklo by se, že je tu jediné možné řešení, integrace s Ruskem. Ale ani to nepomůže, pořád budou existovat Bělorusové. Navíc to vidíme v Chabarovsku. Putinova obranná strategie proti Anglosasům nic nezmění. Poučení z dějin je jediné: ofenzíva (Petr Veliký, Suvorov, a zejm. Stalin). Tento komentář píšu začátkem září 2020, vzpomenete si na mě, až uvidíte, že to nepřestává, že to trvá. Ono totiž nejde o Bělorusko, ale o Rusko. A Bělorusko bylo vybráno jako další krok. Nevím, co si Putin myslí. Že to uhraje? Že to přestane? Za těchto okolností je zastavení tlaku absolutně vyloučeno. Snad si myslí, že Anglosasové jsou v nějaké krizi. Pak by mu mělo dojít, že za takové krize bude ten tlak naopak růst. Na pokec24 jsme teď četli o zoufalství Šojgua, že si neví rady s desítkami a stovkami cvičných nájezdů na Rusko. To nemůže přestat, naopak to bude růst. Mám pocit, že Putin, ač v menší míře, sedí shrben jako Vučuč na židličce před Trumpem. A to ještě ten Trump není hrrr, ale je vytrvalý. Je Anglosas. Holubičí povaha Slovanů je odporná. Za války se tu vzchopili jen dvas a odrovnali zrůdu. Ostatní milióny byly schlíplé. Říkám znovu a tím končím, že Anglosas se nevzdá, zvlášť při pohledu na takovou kořist. Slintá jako pes. A tak si pište o Bělorusku, co chcete, žádné, opakuji, žádné Vaše psaní, žádné Vaše řeči nemají cenu zbla. Rozhodují činy.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Na pokec24 jsme teď četli o zoufalství Šojgua


   Buď dáte odkaz a nebo přestaňte zase točit vodu.

   Smazat
  2. Stačí se podívat na diskuse na YouTube nebo FB, kde se toho účastní v podstatě lidé z celé planety. Mediálně je Rusko perfektně pokryto tak, že ho všichni upřímně nenávidí. Ta nenávist je skutečná, ti lidé tomu věří. Tahle informační agenda běží na všech universitách světa, protože se používají univerzální výukové materiály, které jsou tvořeny na Západě. Koneckonců se používají v samotném Rusku, což je úplně na palici. Viděl jsem tamní učebnice dějepisu pro druhý stupeň ZŠ. Pochází z 90.let a byly koncipovány v USA (!) V Rusku se nevyučuje na školách vlastní historie, ale její americká verze. Pak se nelze divit, že mladí netuší, že se také Rusko podílelo na osvobození od nacismu. Jelikož dnešní ruská mládež do 30 let nemá o tomto ani tušení. Naopak si myslí, že právě Rusko válku vyvolalo.

   Smazat
  3. 22:41
   Co ty jsi za hovado, kde tě pražská kavárna vyštrachala. Ruská mládež na rozdíl od naší zblbé mládeže, ví co je patriotismus a zná svoje dějiny nezkreslené politickými krysami. Nebo chceš srovnávat znalosti ruských studentů s ostatním světem ? A zejména jejich historii ? Žádné takové učebnice dějepisu neexistují.
   Zkus tento výblitek přednést před mladým Rusem, obávám se že tě budou dlouho bolet zuby.

   Smazat
  4. 1,15
   Rus by ho otrávil novičokem.....jako nevalnýho alkoholika a feťáka!.-))))

   Smazat
 11. Ten vůl Anonymní 8. září 2020 21:04 je snad doopravdy placenej idiot.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jestli je placenej, tak by mu měli snížit plat.

   Smazat
 12. Mynář se tajně setkal s čínským velvyslancem kvůli Vystrčilovi. Kavárna puká vzteky

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020090812489858-mynar-se-tajne-setkal-s-cinskym-velvyslancem-kvuli-vystrcilovi-kavarna-puka-vzteky/

  Češi a rasismus? Vypadá to lépe, než si lepšolidé myslí

  https://cz.sputniknews.com/nazory/2020090812490726-cesi-a-rasismus-vypada-to-lepe-nez-si-lepsolide-mysli/

  „To chce silný žaludek pro vlastence.“ Okamura vyjmenoval české politiky mající vazby na sudetoněmecké revizionisty

  https://cz.sputniknews.com/ceskarepublika/2020090812490704-to-chce-silny-zaludek-pro-vlastence-okamura-vyjmenoval-ceske-politiky-majici-vazby-na-sudetonemecke/

  Země NATO provedou námořní operaci na Dálném severu

  https://cz.sputniknews.com/svet/2020090812488264-zeme-nato-provedou-namorni-operaci-na-dalnem-severu/

  OdpovědětSmazat
 13. Vypnem internet, televíziu, obmedzím mobilné siete a začnem rušiť vysielačky. A hermeticky uzavriem hranice. Smerom dnu. A kde sme, alebo ste revolucionári? No predsa v riti. Všetko má totiž svoje pro a proti. A ešte jedno sa musí stať. Politik sa nesmie pos..ť.

  OdpovědětSmazat
 14. Samozřejmě, že "internetovou a telefonní" technologii k organizování zločinných band k demostracím proti všemu lidskému používá u nás i nap. "Milion úchylek". To je prostě "pokrok" v goebbelsovštině, samozřejmě za pořádné korupné z kapes kapitálu. Víte jak je kapitál ve Světě zoufalý, že se mu nedaří rozpoutat 3. světovou válku, že se nemůže kochat pohledem na rostoucí heomady mrtvých na straně+ jedné a hromady zlaťáků na straně druhé. Mějte prosím lidé také slitování, znáte boží přikázání? Chovejte se aspoň jako soudci, kteří rozdávají odpustky těm, co rozkradli po r. 1990 u nás majetek státu a občanů za 11 bilionů a dovedou tvrdě trestat jen ty, co z hladu ukradnou v krámě suchý rohlík!

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.