Reklama

úterý 29. září 2020

V Kosovu v pátek pokračovalo zatýkání bývalých členů UČK

29. 9. 2020    Messin

V pátek byl v kosovské Prištině zatčen vůdce Asociace kosovských válečných veteránů a předán tribunálu pro válečné zločiny v Haagu, aby čelil obžalobě ze zastrašování svědků.


(Na snímku jeden ze zakladatelů UČK - tzv. Kosovské osvobozenecké armády a současný vysoký hodnostář na kosovském "ministerstvu obrany" Salih Mustafa zasedl před dvěma dny v Haagu na lavici obžalovaných. Důvod? Spáchání řady válečných zločinů v letech 1998-9.)


Specializovaný soud v Haagu, zkoumající zločiny kosovsko-albánské UCK během povstání proti srbské vládě v letech 1998-99 sdělil, že vydal zatykač na Hysniho Gucatiho.

Gutaci bude čelit stíhání za „trestné činy proti výkonu spravedlnosti, konkrétně zastrašování svědků, odplaty a porušení soudního tajemství“, uvedlo tiskové prohlášení.

Gutaci se svými pomocníky totiž zveřejnili desítky soudních dokumentů se jmény podezřelých, svědků i civilistů údajně zavražděných během povstání, které vyvrcholilo v roce 2008 vyhlášením nezávislosti Kosova.

Soudní prokuratura začátkem tohoto týdne označila vydání dokumentů za pokus „podkopat řádný výkon spravedlnosti.“

Gucati byl v pátek v Prištině spoután a naložen do policejního vozu maskovanými muži speciálních jednotek EULEX, uvedli svědci. Právník Asociace kosovských veteránů se k zadržení nijak nevyjádřil.

Později v pátek se v místní televizi objevily záběry z dalšího zatýkání, tentokrát policie sbalila Gucatiho zástupce, Nasima Haradinaje.

Už ve čtvrtek také prokuratura nechala zatknout dalšího člena UCK Saliha Mustafu, kterého viní z válečných zločinů v Kosovu.

Specializovaný soud byl v Haagu zřízen v roce 2015, aby řešil případy zvěrstev členů kosovsko-albánské UCK během povstání.

Vyšetřování v Kosovu byla od začátku mařena rozsáhlým zastrašováním. Existuje zde hluboká loajalita klanů a bývalí rebelové jsou oslavováni a považováni za nedotknutelné. Tribunál byl zřízen v Nizozemí částečně proto, aby pomohl zajistit ochranu svědků.

Prokurátor v červnu obvinil i kosovského prezidenta Hashima Thaciho, bývalého velitele UCK, z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, včetně téměř 100 vražd. Soudce dosud nepotvrdil obžalobu, což je krok nezbytný pro soudní proces. Thaci popírá obvinění a setrvává v Kosovu.

Dřívější pokusy odsoudit další nejvyšší šéfy UCK, později členy „vlády“ Kosova, jako byl například Ramush Haradinaj, provázelo nejenom zastrašování, ale i přímé odstraňování svědků vraždami, či různými „nehodami“ v zahraničí.


Messin


Zdroj: https://uk.reuters.com/article/uk-kosovo-warcrimes/kosovo-veterans-leader-arrested-on-witness-intimidation-charges-tribunal-idUKKCN26G2R1

https://balkaninsight.com/2020/09/25/eu-police-raid-kosovo-war-veterans-hq-arrest-leader/

33 komentářů :

 1. A na óbr-dobytka tačiho nějak pozapomínají, že by v tom s ním byla namočená i madla??!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jistě že. O tom nepochybuji. A ten unesený do Haagu se dopustil největšího zločinu všech zločinů! Porušil OMERTU! (NEVÍM, JAK se to řekne ALBÁNSKY A V IVRÍT). Dále se jedná o cynickou likvidaci odstavených ve zvláště urpuzném boji albánských teroristů o koryta... Málo servilní vůči CIZÁKŮM musí z kola ven.

   Vymazat
  2. Ale co ti hlavní,kteří to neštěstí v Jugoslávii zapříčinili. H.D.Genscher,Clinton,NATO včele s USA,Italie,Francie, Krvavá Madla, Havel, Schwarzenberg,a mnoho dalších zločinců.Většina z nás byla zticha,bohužel.

   Vymazat
  3. Bez žalobce neni soudce,lecos jde ještě napravit,proc nekoná specializovany soud v Haagu,když zná nektera fakta mohl by iniciativně konat,ale to by se muselo chtit ! Což to zkusit u nás, obvinit našeho byvaleho MZV !?

   Vymazat
 2. Že by opět začala fungovat spravedlnost uvidíme co se bude dít dál a jestli vůbec zločince odsoudí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nebude se dít nic,pokud budeme ticho a doufat,že to vyřeší někdo jiný.Světový terorista č.1 rozpoutal nyní další válku. proti Armenii.Před několika dny Turecko letecky přesunulo velké množství teroristů ze Sýrie do Azerbajdžanu.Takže další válka u hranic Ruska.A co na to ministr Petříček na radu svého Guru křiváka Pochvy-Pocheho ?

   Vymazat
 3. Zločinem je samotná myšlenka odtržení té části Srbska. Zločinci jsou všichni, kdo se jí účastnili. Ať už měli v ruce pušku, nebo pero. Ale alespoň, že se s tím nějak začíná. Pokud to není jenom taková kobliha, jak dostat Srbsko do NATO. P.K.

  OdpovědětVymazat
 4. Ano, teroristé z UCK se chovali jako divá zvěř, bestiálně, ba hůř. Ale kdo je v tom podporoval, kdo letecky transportoval teroristy z AlKajdy z Afghanistánu a další muslimské teroristy do Kosova? Kdo založil vůbec Taliban? A proč a proti komu. Budete se divit, že to vše pečlivě provedli USA? A kdopak zřídil jastka na porážku mladých Srbů na prodej jejich orgánů k transplantaci na Západě? Dtto! Víte, že byli takto "utraceni" na "jatkách" i 2 čeští studenti a jedna studentka? Vám je to jedno, vždyť takto hovadsky nejednal ani Mengele?! A to se píše 21. století a Západ se chvástá, jak je nejcivilizovanější a zamlčuje jak je nekulturní a schopný zvěrstev, která dalece předčí dobu Hitlerova nacismu. Nemají sedět v "Norimberku" další zlořinci ze Západu, kteří tehdy tu válku v Kosovu vyvolali, řídili a vyžívali si v ní svůj sadismus?! A kteří jsou odpovědni za "migraci", za rozvracení cizích států za války, které vedou a okupace cizích zemí, za povraždění milionů nešvinných civilistů v Iráku, Sýrii, Vietnamu, Kosovu......
  Ano, lámání v kole, palečnice, polévání vařícím dehtem a napínání na žebříku by bylo pro tyto zločince přiměřené. Jen pomyšlení na zvířeckost těch aktrů zločinu mně zvedá žaludek. A místo toho, aby lidé věnovali pozornost zločincům jsou natonacisty štváni do čistokrevného rasismu proti Rusům!!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máte 100% pravdu, obžaloba společnosti za nečinnost ve vztahu k jatkám v Kosovu je flagrantní.

   Vymazat
  2. Neřekl bych, že Západní či Euroatlantická demokratická společnost byla vůči řádění UCK nečinná. Spíše bych řekl, že zvěrstva proti lidskosti, která páchala UCK byla ze Euroatlantickou demokratickou společností podporována a tolerována.

   Vymazat
 5. Že by snaha o poevropštění Srbska? Na spravedlnost už nevěřím. Pokud začali zatýkat kosovské vrahy, jistě bude důvod jiný, než se na první pohled zdá.
  Srbové nejsou zrovna prozápadně nakloněni.Kosovo a bombardování jsou, přes všemožné snahy Bruselu, stále velkou překážkou při snahách o přijetí Srbska do EU (a následné rozkradení). Bomby už nikdo zpátky nevezme. Ale potrestání několika kosovských vrahů západu moc neuškodí, konec konců, Američané už svého dosáhli a dobrovolně toho nevzdají a Srbsko by to mohlo trochu uchlácholit.

  OdpovědětVymazat
 6. Ještě by měli soudit západní politiky za podporu těch albánských zločinů a za bombardování Jugoslavie !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 14:05
   Jejich zvěrstva byla dokázána, tudíž žádný soud není potřeba... ROVINOU POPRAVIT!!!!!!

   Vymazat
 7. V případě vraždění a ovlivňování svědků by měli být obžalovaní okamžitě popraveni !

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A rozebráni na orgány!!I když taková balkánská řeznice by mohla akorát posloužit jako potrava pro vlky v srbských lesích.

   Vymazat
  2. 13,22
   Fuj,Vy chcete ty vlky vyhubit?!

   Vymazat
 8. Když se zločiny kosovců řeší u evropského soudu, tak by stálo za to oduznat co náš sněmovní a ministerský "SPÁČ" způsobil. Tedy oduznat Kosovo jako samostatný stát. Slovensko jej nikdy neuznalo a s ní většina států světa.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ještě bych dodal: většina SLUŠNÝCH států!!!

   Vymazat
  2. To není tak zcela pravda. Mírná většina Kosovo uznala.

   Vymazat
 9. A kdypak si přijdou pro "krvavou Madlu"...???

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ta sfině půjde po smrti přímo tam, kam bych to ani většině nepřátel nepřál, s tím už nyní nic neudělá.

   Vymazat
  2. Přeci nikdy! Ví toho tolik na tolik..., že kdyby se rozezpívala... takže jí v nejhorším případě podstrčí účinné remedium věčné mlčenlivosti, a vystrojí jí extra funus na který se slétnou státníci, plačky a rabíni z celého "demokratického" světa.

   Vymazat
 10. Kosovo je jeden z hříchů Evropy a my jsme se na tom podepsali.

  OdpovědětVymazat
 11. Po dvaceti letech, a dalších dvacet let je budou soudit do ztracena.

  OdpovědětVymazat
 12. Na netu je super film dle skutečnosti: Balkánská hranice. Nebudete litovat. č.titulky.

  OdpovědětVymazat
 13. Dodnes se hluboce stydím za ten tehdejší žvást našeho oficiálního představitele: "HUMANITÁRNÍ BOMBARDOVÁNÍ".

  Vždyť Srbové vždy patřili k našim nejspolehlivějším přátelům. Milan J.

  OdpovědětVymazat
 14. ...nebojte se, nic se vám nestane.

  OdpovědětVymazat
 15. Spíš než pozdní záchvěv nějaké spravedlnosti bych za tím viděl aktivitu USSA v rámci "sbližování" Srbska s USSA, nedávno byl Vučič u Doníka a byl tam u něj jako školák (něco jako náš čobol). Taky se může v tomhle smyslu jednat o další klín mezi USSA a EU pod vedením germánů a o další ochlazení vzájemných vztahů a zároveň o "přebrání" Srbska tradičnímu spojenci Rusku.

  OdpovědětVymazat
 16. Co se stalo, že je možné někoho z Albáncu předvolat k soudu, Odsouzení nebudou, protože všichni svědci jsou mrtví, a "instruktoři USA " nepromluví. A co někteří vojáci i z ČR co jako zpravodajci předávali informace NATO a USA k bombardování i civilistů?? Dostanou alespoň morální výtku od národa, nebo je zvolíme do nejvyšších funkcí. ?

  OdpovědětVymazat
 17. Je to sice divné, že se odvážili, jej "pozvat" k soudu, na který nepřijde. je si vědom, že jej nikdo nezatkne. Není žádoucí aby náhodou něco neutrousil o svých chlebodárcích o NATO USA. A svědci nebudou všichni jsou mrtví, a "instruktoři " USA vypovídat nemohou, protože pomáhali /vraždit/ jak se dalo. A co takoví zpravodajští důstojnici zemí , mezi nimi i ČR kteří přebírali informace od vojáku na misi a předávali NATO a USA aby mohli účelně bombardovat i civilisty? Odsoudíme je alespoň morálně, nebo z nich uděláme nejvyšší státní představitele? Ahoj pane bývalý generále.

  OdpovědětVymazat
 18. Já bych pověsil Madlu Korbelovou na kandelábr.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20,00
   Jako podporovatelku vrahů z UCK by jí Srbové měli nechat rotrhat koňmi....byla by to veselá taškařice k po´bavení místních!!!!.-DDDD

   Vymazat
 19. Tak. Posloužili, jsou nahraditelní, nepotřební, příliš toho vědí, jsou odklízeni. Tak už to ti nejvyšší gauneři, v zájmu svých majetků a moci, řídí.

  OdpovědětVymazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.