Reklama

sobota 5. září 2020

Vypínač ekonomiky z dovozu


Zbyněk Fiala

5. 9. 2020 VašeVěc

Veřejnost by měla vědět podrobněji, kde konkrétně vznikají ohniska nákazy. Jedním z důvodů, proč se to moc neděje, je snaha uchránit nádenickou práci cizinců, na které si řada oborů zvykla spoléhat. Když však bude vypínání ekonomiky pokračovat, už to nedokážeme zaplatit.


Jak jsme se dostali na rekordní čísla nákazy koronavirem? Něco napoví poznámka, kterou pronesl v polovině srpna vládní zmocněnec pro covid-19 Roman Prymula v rozhovoru pro Právo: „Dneska se ukazuje, že největším rizikem (…) jsou pendleři nebo zahraniční dělníci, protože v ubytovnách se to nedaří kontrolovat.“

https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/prymula-v-karantene-muze-na-podzim-byt-az-10-procent-populace-40333426

Potvrzovaly to zprávy z regionálního tisku. Třeba Liberecká drbna uvedla 7. srpna, že poslední větší ohnisko v kraji se objevilo na Liberecku v průmyslovém podniku, kde je nyní 30 potvrzených případů. -„Opět většinu tvoří zahraniční dělníci, kteří jsou ubytovaní v několika ubytovnách a pronajatých bytech napříč Libereckým krajem. Případy navazující na toto ohnisko se objevují ve všech okresech," uvedla v tiskové zprávě krajská mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

https://liberecka.drbna.cz/zpravy/zdravi/23620-potvrzenych-pripadu-covidu-v-libereckem-kraji-pribylo-za-tyden-40.html

Je tam i model Venkov zdraví Prahu:

Všech sedmnáct nových případů nemoci covid-19 ohlášených na Mělnicku se objevilo na ubytovně cizinců. Ti se v poslední době zdržovali právě tam, několik z nich dojíždělo za prací do Prahy. Hygienici pracují na dohledávání kontaktů. Budova ubytovny byla plošně vydezinfikována.

„Po záchytu prvního pozitivního případu jsme nechali všechny vyšetřit a právě 17 z nich bylo pozitivních. Jedná se především o cizince, kteří se v posledních čtrnácti dnech zdržovali převážně na ubytovně, takže kontaktů naštěstí není tolik,“ řekla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. V jaké obci se ubytovna nachází, neuvedla.

Zdroj: https://www.idnes.cz/praha/zpravy/koronavirus-covid-19-ubytovna-cizinci-praha-karantena.A200515_143929_praha-zpravy_aug

K tomu ovšem patří dodat, že řeč byla o ubytovnách a zahraničních dělnících, o kterých víme. Vedle toho jsou takoví, kteří jsou tu načerno, jak to zachytila ve stejnou dobu Havlíčkobrodská drbna:

Z Česka bude vyhoštěno čtrnáct cizinců, kteří stavěli domov důchodců v Chotěboři. Porušili totiž opatření Ministerstva zdravotnictví k ochraně před zavlečením onemocnění COVID-19.

Oblastní inspektorát práce kontroloval staveniště 6. srpna. " Pracoval tam větší počet cizinců z různých států, proto inspektorát přizval ke spolupráci i příslušníky z odboru cizinecké policie. Ti zjistili, že čtrnáct cizinců porušilo ochranné opatření Ministerstva zdravotnictví a vstoupilo na území České republiky neoprávněně,“ informovala policejní mluvčí Dana Čírtková. Cizince nyní čeká vyhoštění.

https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/zahranicni-delnici-pojedou-ze-stavby-v-chotebori-domu-kvuli-covid-19-20200810.html

Připomínalo mi to důvěrnou informaci, kterou mi dal po několika panácích na ubytovně jeden specialista na najímání zahraničních dělníků, shodou okolností taky na Vysočině. Setkal jsem se s ním náhodně, když jsem na poslední chvíli sháněl nocleh na festival dokumentárních filmů. Ošuntělý chlapíček nižšího vzrůstu byl vyhledávaným pomocníkem stavebních firem, protože mluvil asi deseti středoevropskými jazyky. Uměl říci aspoň to základní, takže se domluvil i s Rumuny nebo Albánci, o Srbech, Bulharech či Ukrajincích nemluvě. Je to už nějakých pět let, ale divil bych se, kdybych dnes slyšel něco jiného.

Říkal, že těch registrovaných a těch načerno je tak půl napůl. Zato ve Vídni, kde také působí, by to nepřipadalo v úvahu, tam přijdou inspektoři práce na stavbu třeba dvakrát denně a zajistí si, že vědí o každém, kdo tam pracuje. Pokuty jsou vysoké, a může to skončit i hůř. Nestojí to za to.

U nás to stojí za to, pokud počítáme pouze tlak zahraničních chudáků na českou mzdovou hladinu. Pokud započteme i zdravotní riziko a jeho vedlejší důsledky v podobě karantén, začíná to být drasticky drahé. Jenže to už platí jiní. Proto by měli být ti jiní chráněni účinněji, a tady roušky opravdu nestačí. Je pěkné, když zvyšujeme kapacitu testování pro ty, kdo se přihlásí, ale houby nám to pomůže, když to budou šířit ti, kdo se rozhodně nepřihlásí.

Mezi nejnaléhavější opatření v boji s pandemií by proto mělo pařit také velice důrazné posílení inspektorátů práce, aby jeho lidé mohli být všude nebo aspoň představovali věrohodnou hrozbu, že se tam mohou každým okamžikem objevit. Varování zkorumpovanými úředníky před kontrolou by pak mělo být posuzováno jako vlastizrada. Když ne zastřelit, tak aspoň asfalt a peří.

Dlouhodobě však nejde jen o nějaký ten paragraf a pár tabulkových míst navíc. Ve skutečnosti by šlo o zásah, který má systémový charakter. Ekonomika teď jede na půl plynu, ale i v této situaci nejsou lidi. Jak sděluje srpnová zpráva Úřadu práce ČR o nezaměstnanosti, počet volných pracovních míst letos v srpnu proti červenci vzrostl o 6540 na 340 823. Volných! A jakých? "Největší zájem je o pozice dělníků, uklízečů, řidičů nákladních aut, kuchařů a zedníků. Tři ze čtyř míst vyžadují pouze základní vzdělání," upřesnila ministryně Maláčová.

Za dobrým vývojem nezaměstnanosti je podle ní hlavně kurzarbeit (program Antivirus) a půlroční odpuštění odvodů. Firmy prý taky nejdřív propouštěly agenturní pracovníky a cizince a omezily spolupráci s takzvanými dohodáři. Jenže to teď zřejmě vidíme na rostoucím počtu volných míst.

A pak tu jsou sezónní pracovníci. Regionální zpravodajství iDnes.cz z Plzeňska zaznamenává, že „některým ovocnářům přibyly kvůli opatřením proti šíření koronaviru starosti. Nevědí totiž, jestli přijedou všichni zahraniční pracovníci, na jejichž pomoci jsou závislí. Shodují se, že bez nich sklizeň nezvládnou a Češi jejich výpadek nenahradí.“

Zdroj: https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/ovocnar-sklizen-brigadnik-cizinec-delnik-koronavirus-zahranici-test.A200825_567085_plzen-zpravy_vb

Spousta lidí dlouhodobě nepracuje a spousta práce stojí. Stojí však práce, která se nevyplatí nikomu jinému než dělníkovi z rozvrácené Ukrajiny nebo někomu ze zapomenuté srbské vesnice. Tohle je strategický problém. Zdálo se, že jde o peníze, ale ono jde o život. Závislost na dovážené práci nás smrtelně ohrožuje.

Taktické opatření, které je víceméně po ruce, představují vyšší mzdy (nejsnáze přes zvyšování minimální mzdy, která působí jako hever pro celou mzdovou soustavu) a důrazná kontrola trhu práce (víc a lépe placených inspektorů, přísnější posuzování porušení pravidel na obou stranách). Když se práce vyplatí, lze ji vyžadovat i po těch našich lidech, kteří zatím dávali přednost sociálním dávkám. Závažnost problému bychom si více uvědomovali, kdyby veřejnost dostávala podrobnější informace, kde konkrétně vznikají ohniska nákazy. Nemá smysl hájit stávající model nádenické práce cizinců, na které si řada oborů zvykla spoléhat.

Strategický problém vyžaduje strategickou vizi, aby bylo zřejmé, co je třeba změnit systémově a dlouhodobě. Řekněme, že koronavirus vyšumí, ale pak zase přijde něco jiného, omezení pohybu budou pořád. Zatím se mluví o potřebě potravinové soběstačnosti nebo spoléhání na vlastní síly v základních zdravotnických materiálech a lécích. Měli bychom být také více pracovně soběstační. Roboti a umělá inteligence nám to mohou usnadnit, nemusí to být jen hrozba. Cíl je jasný, musíme omezovat zbytečný daleký pohyb osob i zboží. Opakuji, zbytečný.

Stačí uvážit, že skoro čtyři pětiny toho, co člověk potřebuje, obsahuje položky, které lze lépe obstarat z nevelké vzdálenosti. Vyčtete to třeba ze spotřebního koše ČSÚ, podle kterého se počítá inflace. ČSÚ při jeho konstrukci postupuje velmi participativně, přizváni jsou odboráři i experti z vysokých škol. Výsledkem jsou váhy, podle kterých se započítává vliv cenových změn jednotlivých položek úměrně tomu, jak je opravdu užíváme a kupujeme.

Postupné změny v rámci obstarávání čtyř pětin našich potřeb tak představují obrovský prostor pro zmírnění přehnané české expozice vůči ekonomice dlouhých vzdáleností (globalizaci). Řekněme, že pohnout lze s polovinou tohoto balíku. To není tak málo, a ještě to bude znamenat, že budeme jíst opravdu zralá jablka, oželíme kamenné broskve z Chile a kalhoty budeme mít na míru z blízké automatizované dílny podle digitalizovaného individuálního vzoru. Takže roušky, kontrola hygieny i práce, a k tomu zvyšování podílu ekonomiky krátkých vzdáleností. Jinak se z toho nevyhrabeme.

Pro ty, kdo rádi počítají – když bude vypínání ekonomiky pokračovat, už to nedokážeme zaplatit.


20 komentářů :

 1. Přesné. Děkuji.

  OdpovědětSmazat
 2. Snaha některých rychle zbohatnout se nám vymstí,přesně to se děje teď v USA.Také jsme prodali,převedli výrobu do ciziny a to co zůstalo,tak obhospodařují cizinci.Také můžeme říci i západní majitelé naších firem,si raději najímají levnou pracovní sílu,zahraničních dělníků.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Výrobu už většinou převáděli zahraniční majitelé nebo spolumajitelé.

   Smazat
 3. Zprávy o otravě navinulýho jsou čím dál dementnější:
  https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/jed-se-dostal-navalnemu-do-tela-kuzi-40335286
  Pokrok nezastavíš. Čajiček se sám vyrobil, a přiletěl, aniž by se ho dotkla lidská ruka, co ho tam napatlala, ani žádná jiná, co mu ho přípravila, přinesla, a šálek odnesla, a umyla...a kontaminovaný ani v letadle nic nekontaminoval...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jenom aby si chlapec nevzal sám nějaké "farmakopomáhadlo" k nevolnosti v letadle, za letu zajištěným publikem, které kolem teatrálně řvoucího a povalujícího se komedianta nemohlo projít a poklepat si na čelo, ale muselo až do otevření dveří po nouzovém přistání a přistavení schůdků protrpět celý spektákl a dokonce NEDOBROVOLNĚ UDĚLAT TÉ ŠAŠKÁRNĚ neplacený KOMPARS! Navalnému bylo nevolno? Nemá fetovat co nezná.

   Smazat
 4. Hmm, takže očekávání, že český sedlák (něco jako "farmy" jsou v anglosasských zemích) nebude dušen cizáckými dodavateli a distributory dotovaným dováženým šmejdem z druhého konce světa (jak egologické, že);
  SCIFI, že EK a "neziskovky" nebudou "qičet" jako kashrut či halal podřezávané svině a neudusí nás "sankcemi" a internacionální pomocí parazitů parazitům, budeme-li je nutit pracovat metodou "na žrádlo" (jinak než hladem a donucovacími pracovnámi za příživnictví nikdo parazity z boží (z)vůle pracovat nedonutil) která fungovala a funguje i na líné psy s IQ prokazatelně nižším, než lidé (ochránci zvířat, promiňte, nemusí jít o vyhladovění do kachexie, ale i o odměny pamlskem).
  Staré prehistorické pravidlo KDO NEPRACUJE I KDYŽ MÁ A MŮŽE, AŤ NEJÍ A NEBYDLÍ JAKO LIDÉ... Ptáky živí Bůh a lidi (kromě ornitologů) nezajímá, kde a jak svobodně ukončí své svobodné letecké životy...
  Počty holubů (co nesežerou to podělají/zničí) jsou i v Evropě regulovány - třeba zákazy jejich krmení v Benátkách... omezování možností hnízdění ve městech, atd.
  Nechtějí pravdaláskaři poskytnout v Praze a v Brně ASYL a krmník s hnízděním zdarma pro diskriminované benátské či pařížské a "od Merkelové" holuby a holubičky? Zaručeně nikomu práci nevezmou...
  Přeji všem hezký SABBAT.

  OdpovědětSmazat
 5. Tak to asi ti co mají neustále málo neudělají proč tu tahají cizince aby makaly za minimální mzdu. Nápad je to dobrý ale bude vřískat demožumpa a pyjáti co bojují za cizí korporace.

  OdpovědětSmazat
 6. Kapitalizmus je zrůdný systém , lidi nikoho nezajímají , ke konzumu je lze snadno přinutit !

  OdpovědětSmazat
 7. Ekonomika je stejně v čudu. Spíš by to mělo být odrazem ke změnám. A to, podle toho co se děje jak u nás, tak v EU a vůbec kolem dokola ve světě, není v současné chvíli možné. K tomu musíte mít totiž jednu podstatnou náležitost, která je však úmyslným všeobecným matením pojmů nemožná, a to je dlouhodobá koncepce rozvoje společnosti.
  Hlavně by se muselo vrátit do českých rukou to, co bylo prodáno. Půdu, majetky, podniky, zásobování vodou, ...

  OdpovědětSmazat
 8. Fiala to popsal dobře. Covid-19 = spouštěč průmyslové revoluce 4.0 ! Ať mi někdo řekne, že to nebyl záměr.

  OdpovědětSmazat
 9. Tenhle systém má jen to co z moderních otroků vyždímá. Parazité se přemnožily a těch možná 20% co vyrábí skutečné hodnoty to neutáhne. Sáva vlasti výletu, posraly jsme to už je to tu. Řítíme se do řiti.

  OdpovědětSmazat
 10. Možná se nevyjádřím tak přesně, jak bych chtěl.
  Já si myslím, že jediná možná reakce, která by vedla k růstu Evropy, a my jsme dnes součástí té byrokratické Evropy chtě nechtě, je přestat snít o společnosti služeb, pořádně přidržet krk nenasytným hamounům kapitalistům (neplést s přiměřeným ziskem), začít si skutečně vážit přírody (to zase neznamená ty šílenosti současných zelených fašistů), a hlavně by musela Evropa skutečně vzájemně výhodně spolupracovat a zaměřit se na zlepšování morální úrovně obyvatel. A začít pracovat.
  Protože to hlavní, co chybí je poctivá morálka. Jen si vzpomeňte i vy, ano i vy osobně, kolikrát jste (jsme) se vysmívali někomu či něčemu, i když po zamyšlení on(i) měli morální pravdu!! A to bez ohledu na osobní názory. Tak daleko od lidských hodnot zavedla chamtivost, neúcta k druhým (paradoxně to nejhorší na tom je, že takoví lidé ztrácí úctu sami před sebou o sobě, protože podvědomí pořád ví, kde je pravda).
  Já nemám plán, jen vím, že tudy musí vést cesta, protože jiná znamená nakonec opakování toho, co prožíváme nedobrého a hlavně toho co nás s největší pravděpodobností může očekávat..
  Relativně nízká chudoba u nás však zaslepuje lidem oči. Není vidět, že když nevytváříme dostatek hodnot, žijeme na úkor budoucnosti. Respektive je vytváříme, ale jen kolik utíká financí od nás bez - aspoň - zdanění? Stačí si vyhledat celkové dluhy státu i občanů. Copak o to, většina občanů přece jen jakž takž splácí své dluhy, ale státy ...

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. 11:11 Slovo morálka je už zrušeno.

   Smazat
  2. 11:11 Začínám být alergickÿ na názor, že =žjeme na úkor budoucnosti=. Musím upřesnit,že jde o plošně odsuzující, ale vžitý názor se kterým nesouhlasím. Mám podezření, že zrovna autoři termínu se sami za tento soud schovávají a z nás ostatních dělají spoluviníky. Tak to tedy ne, řada občanů této země vytvořila hodnoty, které sama pro sebe nikdy nespotřebovala a nespotřebuje. Dokonce ti, co si tyto hodnoty sprostě přivlastnili a zakšeftovali, stále nemají dost a vytvářeji skutečné dluhy pro naše děti, přitom jejich děti je splácet nebudou. Dokud si neuvědomíme oč tu běží, potom se nedivme, že 5000 k důchodu je pokládáno za hlavní položku projídání budoucnosti. Tak nebuďme hluší, slepí a němí, prosí vás zatím kandidát na důchod.

   Smazat
 11. Když se zamyslíte nad všemi problémy se kterými se potýkáme, tak zjistíte důležitost státu jako ochrany před silnějšími nad národními spolky, které mohou zničit stát a sami netrpět. Přece nám nebude někdo dávat peníze jen tak z plezíru. Vždy když ti někdo něco nabízí se zeptej co za to.

  OdpovědětSmazat
 12. noviczech
  ...tak mně vysvětlete, proč ten hloupý ukrajinec, nebo ten zapomenutý srb k nám do Čech jedou přes Wu-chan, kde se napřed nakazí, dostanou kovida a pak záměrně jedou pracovat do Čech, aby tu rozšířili nemoc! To je od nich opravdu tedy neslušné a my Češi pak máme strach, přeběhneme čtyřproudou silnici na červenou, ale máme na hubě roušku a tedy se nám nemůže nic stát....!!!
  (kde ti cizinci ke kovidu přijdou a nebo je to už v té vatě v testu?)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není to ve vatě, je to v testovacím roztoku do kterého se namočí.
   Já mám pocit, že Slovenská hygienička prokázala covid u našeho fotbalového mužstva, aby se uchovala naděje na postup Slovenska do vyšší třídy LN. To mi nikdo nevymluví!
   Tvrdík táhl Slávisty domů, protože očekává kontrolní skupinu majitelů z Číny odněkud jako z Wuchanu nebo Wuhamu, či tak podobně to znělo, co jsem zaslechl.

   :) :)

   Smazat
 13. Vrátil jsem se na začátek této „pandemie“, abych prozkoumal kořen podvodu.

  https://beforeitsnews.com/eu/2020/08/ive-been-going-back-to-the-beginning-of-this-pandemic-to-examine-the-root-of-the-fraud-2660479.html
  Úplně jsem popsal, jak by vypadala řádná rozsáhlá studie, kdyby se vědci skutečně zajímali o to, zda existuje nový a jedinečný virus způsobující onemocnění a smrt na celém světě. Studie využívající tisíc dobrovolníků a fotografie elektronového mikroskopu vzorků odebraných z lidské tkáně. Tato studie nebyla nikdy provedena. Oficiální příznaky přípravku COVID-19 se shodují s mnoha tradičními podmínkami: chřipka, pneumonie, tuberkulóza, další infekce plic, běžné nachlazení. Miliony tzv. „Případů COVID“ nejsou ničím novým. Píšu o tom měsíce. Tradiční nemoci jsou znovu baleny pod nesmyslným štítkem „COVID“. Co si myslíte, že by se stalo při rozsáhlé studii takových pacientů „COVID“?
  Podvod by byl odhalen. Vyloučili byste tyto lidi z jakéhokoli spojení s novým virem. Nebyl by žádný náznak nového viru.
  Varování odvážného italského lékaře všem lidem, kteří nebyli testováni, odmítají Vax - „Covid“ je název plánu celosvětové hromadné depopulace.
  https://videos.utahgunexchange.com/watch/a-brave-italian-doctor-039-s-warning-to-all-people-don-039-t-get-tested-refuse-the-vax-depopulation_q74AzoVdELf3VNy. html

  OdpovědětSmazat
 14. Právě to jak se rychle rozšířil do skoro celého světa by vám mělo napovědět o co jde. Vždy jde o prachy. Jen mezi Křováky to ještě nedorazilo. Asi stále mají výměnný systém a to banky neprovozují.

  OdpovědětSmazat
 15. Nedovedu pochopit, že je zvykem jednokolejné myšlení. Je sice velmi snadné přijmout názor, že pandemie je podvod, ale podle mne je to složitější. Jde totiž o souběh dvou jevů covir existuje a současně je zneužit. Když se povedou nekonečné dohady a hádky, jak mezi odborníky, tak mezi amatéry nikam to nepovede. Vir se totiž v čase mění a to je zřejmé z jeho postupu na kontinentech. V jedné jeho vlastnosti se snad všichni shodli je ďábelsky nakažlivý. Jeho dopad na různé věkové skupiny a souvislost s dostupnou hygienou a úrovní zdravotnictví je jasný. Vše ostatní je zatím nepodložené. Naše doba je prolezlá lží a kšeftařením, tak není ani divu, že část lidí odmítá pojem pandemie a pokládá ji za podvrh. Já mám respekt k této infekci, právě proto, že zatím víme opravdu málo. Mou svobodu neomezuje užívání roušek. Podle studie kterou uveřejnil Institute of Health Meters and Evolucation, lze díky užívání roušek snížit úmrtnost na 30%. I když nepatřím do skupiny ohrožených, tak roušku nosit budu. Za směšné pokládám zneužívání situace k politickému boji, za nezákonné pokládám zneužívání situace ke kšeftování, za nelidské pokládám strašení starších lidí a za zhoubné pokládám manifestace hujerů. Chápu, že ekonomika se nemůže zastavit, bude a je asi složité vybalancovat chod hospodářství a nezbytných karantén dokud nebude vakcína. Dnes nezávidím vládě, útoky od opozice, rostoucí nespokojenost lidí a podzim se zimou před námi. Musíme všichni pochopit vyjímečnost situace, pomáhat si navzájem a aspoň nesabatovat rozumné zásady. Myslím to vážně, nejsme účastní hry, ale jsme ve válce s virem. Přeji nám ať tuto dobu přežijeme ve zdraví. Tomáš.

  OdpovědětSmazat

Na opakovanou žádost čtenářů, kteří se nechtějí zapojovat do diskuzí obsahující vulgární a urážlivé výroky. Jejich odstraňování je časově náročné a narušuje plynulost diskuze. Proto nebude dále možné vkládat anonymní komentáře.
Pro vložení komentáře je proto nutné se na stránce "Nová republika" přihlásit vpravo v horním rohu této stránky "přihlásit se" (výběrem emailového účtu např. Google) a upravením uživatelského profilu (v kolonce Nastavení>Upravit uživatelský profil). Děkujeme za pochopení.